Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-05-13, 09:48   #2941
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

a e din kush je ti
veq nje kokekungull bastard
qe kurr as te paret tu
nuk jan angazhue per atdhe
as ti as ata nuk keni traditė
nuk njihni komb e fe
ti je msue veq pas shpine
me qite njerz ne kurthe e ne prite
ty dielli nuk me te nxe

ti mua me le larg
por ti je me grek e me shkje
po ta them hapur ne varg
kus ishte ti dje e pardje
e te paret tu
kur armiku e tradhtari na ngulnin ne hu
e vuante kah do shqiptari
ku ishin te paret e tu
mor pis grabitqari
ptu ptu ptu
se ty te intereson veq ari
pazari
tinuk ke gjak atdhetari

mua populli nuk me len larg
e ti kot e ke
me ata tu bastard
qe don me zaptue toke e dhe
me marre primat
ku do mbi dhe e atdhe
edhe ne tjeter dhe
edhe ne tjera kombe e fe
ti je lugat
ti din me shite shpirta e me ble
por se ke gjat
se loti ka me tu derdhe rreke
se vet ke lype taksirate
ne nuk jemi me ty
as ti me ne
the qafen grabitgji
qe lufton per lavdi
veq per lavdi
per komb ti nuk ke zemer
ti lufton per pasuri
per primat e emer
do te shembesh o haramxhi
vehten do ta shohesh ne themer
se fort te shkoj mendja perpjete
qifligarė i madh me emer
me qiellen hund ate esht zatete
te shohim e kujt bota do te jet
e atij qe lufton per lavdi
e per grabitje mbi gjithqka mbi dhe
e atij q elufton per liri
per komb ardhmeri e atdhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-05-13, 15:20   #2942
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sa i perket sami lushtakut - pamvarsisht s e si grindemi ne shqiptaret e nuk pajtohemi ne mes vete -dhe problemet qe i kemi ne ne mes vete si shqiptar e mospajtimet ----euleksi nuk ka te drejte ta luaj rroloin e gjykatsit si ish jugosllavia dikure ---ather euleksi le ti denon gjykatat e ish jugosllavise dhe troturat q ei kan be burgjet e inspektoret e udb s mbi ne me mija emija shqiptar kan pesuar tmere e demtime nga dajaku e denimet afatgjata neper burgje me vjet duke nedjtur.
salustro prokurori romak qe parardhsit e tij 1000 vjet e kan shkatrruar ilirine le te gjykon pislleqet e tij ne itali virus mafioz qe shkatrroj boten prej nga lindi mafia-
sa i perket sami lushtakut un e gjykoj per mendjemadhsi dhe sjellje tjera ndoshta dhe per egoizmin dhe pronat etj pra per sjelljet egoiste dhe si mosmirnjohs e kapadai por kto jan probleme te shqiptarve qe nuk i intrsojn euleksit ne kemi grindjet tona te mbrendshme dhe mosmarrveshjet tona qe nuk jan pune e euleksit -
sa i perket luftes ai e ka kape pushken dhe ka luftua per atdhe poashtu nese ka denuar tradhtar kolaboracionist bashkpuntor te serbit kjo nuk esht pune e euleksit por esht pune ne mes te dy popujve ballkanik ne lufte dy armiq serbet dhe shqiptaret e tradhtaret-dmth italianet nuk e denojne tradhtarin nese ai ne lufte i merr ne qafe e gjith bota e dijne ligjin e luftes -se kush pengon e tradhton ne lufte e shkon ne anen e armikut ai denohet-prandaj euleksi nuk duhet ti gjykoj djemt e luftes ushtaret e lirise -sa i perket gjygjeve dhe sjelljeve tjera mbrenda per mbrenda popullit shqiptar dhe mospajtimeve ato jan probleme tonat q e nuk duhet ti intresojne europes por sa i perket meritave te luftes qdo liridashs q ee ka ka kape pushken per liri ai e meriton mbrojten nga populli por jo menjihe r kryetar e bajraktar -luftaret nuk duhet te bejn turr per kryetarlleqe e karriga por te jen te knaqur me nga nje pune tjeter -sami lushtaku mund te punoj ne ndonje firme me rroge pershembull -dikund ne qfar do firme -por jo kryetar komune -- sepse esht shum mendjemadh dhe mos perfills--i papershtatshem per at detyre -- ky esht mendim i im personal -por jo te gjykohet nga salustro romaku euleksi -ata le te shikojne shtepite e tyre dhe skandalet e tyre q e jan me mija emija skandale dhe absurde qe ndodhin ne itali ene vendet tjera europiane ku mafioziteti ne krahasim me kosoven esht me mija he rme i madh -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 00:45   #2943
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

sami lushtaku dhe sylejman selimi po akuzohen per vepra te renda dhunime ndaj civilve shqiptar -ne fakt pak eshte besueshme kjo -por nje diqka esht e besueshme sami lushtaku filloj shum te rritet nga mendja dhe te mos njoh as te mos ndihmoj edhe te tjeret bashkluftar bashkombas e njerz veteran te luftes e as te se kalueres qe kan dhene kontribut per qeshtjen shqiptare -keshtu veproj edhe hashim thaqi dhe keta u treguan njerz egoist dhe mosperfills ndaj shum kuj-por sa i perket dhunes dhe torturave ndaj njerzve -personalisht nuk besoj por ma teper qellimi i euleksit esht per te diskredituar ushtrine qlirimtare per ta perlyer dhe per te ndihmuar serbet kanibal--
ndoshta ndonje tradhtar ehst marr ne pyetje por tradhtari esht tradhtar -ather pse euleksi nuk po i burgos serbet q ekan bere nam te zi e udbb ashet e sistemit ish komunist diktatorial jugosllav te cilezt i kishin brrylat e lare me gjak me gjak te ish te burgosurve politik shqiptar dhe shum njerzve tjere te pa fajshem
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 00:58   #2944
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

personalisht kurr nuk e kam takuar sami lushtakun e as nuk e njoh as sylalejman selimin as nuk dua te behem avokat i tyre e as kurfar mbrojtsi por ne lufte keta dy besoj se kan dhene kontribut per qeshtje te atdheut -edhe pse nuk me pelqejne as pak keta qe jan ne pdk ne ket parti e cila esht parti e partizanve te lpk s ose te partizanve pasardhs te fadil hoxhes por megjithat sa i perket luftes un mendoj s e qlirimtaret kan merita qe kosova esht sot e lire sepse lufta qlirimtare e djemve e vajzave shqiptare esht per tu adhuruar dhe trimeria e tyre poashtu duhet te mbrohen nga vet populli vlerat e uqk s sepse kriminelet kanibal serb kan bere te zeza e krime qe kurr nuk mund ti shlyej mendja njerzore --euleksi europa shkine si gjithmone shkine dhe ne anen e pansllavizmit po mundohet ti paraqes shqiptaret para bote si njerz te kqi per ti perlyer dhe per te ua marr statusin e viktimes dhe per ti barazuar me kanibalet serb kjo nuk qendron kurr -nuk themi s ekta nuk e kan ndalur ndonje njeri por spiunet dhe munafikgjijte q ebenin kerdi ne popull me spiunime dhe ata spiunat e dub s jugosllave nes e e kan vazhduar veprimtarine tradhtare ne kohene luftes dihet se ne kohe te luftes jan ligje tjera dhe situata tjera--edhe un personalisht edhe pse nuk kam qene ne lufte por sikur te isha po e them hapur se po te me kishin ra ne dore munafikt e sylejman arifit dhe faruk mehmetit te dy kta inspektoret me te poshter te mitrovices te cilet regrutonin spiun dhe i ndersenin kunder patriotve shqiptar -sikur ti kisha zene dikund ne lufte keta zuzarė do i kisha pshurr ne dajak se bashku me zuzagjijte munafikgji qe besa i kisha pshurr dajak veq nuk me erdh ratsi me kene ne lufte se duhet te jem i sinqert po e them publikisht dhe hapur -sikur te kisha qene ne lufte e me me ra ne dore keta munafikgjijte qe i ndihmojne armikut shka besoni do i kisha pshurre ne dajak -Europa poashtu edhe amerika i burgose spiunat q e punojne per r usi e disa i dorzon ne rusi pra as europa as askush nuk i toleron spiunat qe punojne kunder interresave nacionale
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 06:47   #2945
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

rneti
07:45
Xhelal Ferizi Liriku Poet

gjith shqiptaret ne ane boterore--per te ta lidhe nje bese arbnore .--gjith ku jemi kah gurbeti--te lidhim besen ne mes veti--gjunet te pareve te mos harrojme--duart e beses ti shtrengojme -e te gjalle per sa te jeta--te flasim shqip si shqipe te lehta--gjith kah rrin rodi i shqiptarit --per ta ruajt gjuhen e te parit --autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 07:04   #2946
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

e vrafte zoti zvarranikun--

qe ne jete se la lirikun
me punue ne qeshtje kombtare
ja preu udhet ashiqare
kush me hile kush pengesa
kush i prisht per interesa
kush i shitur kah shkinia
kush kah llasa e kah lavdia
disa tjere me inorime
fort po kjane kjo penda ime
fort vetmue e lan prore
pa i dhene shprese as shtrirje dore
mendjemdhej e sa qyqarė
shpirta te vegjel bajraktar
kush me shkine kush me ruskine
e kan ngrite ne lavd dolline
kan zaptue televizione
kan marre lavd e e medaljone
kush zaptoj prona e pare
kush zaptoj gjuhen shqiptare
kush zaptoj fjalen e lire
kush tue dale me maske te pshtire
i vrafte zoti e i befte hore
mendjemdhmej sabotaore
e disa qe deri dje
jan perzie jan puthe me shkje
disa tjere neper forume
qe s lan te bardhe as dit te lume
pa shüotite me fjale bizare
disa tjere me gjuhe tradhtare
veq me prishe veq me perqa
dy gure bashk kah do me i nda
mos me lene bashkim mbi dhe
kah do lidhjet per me i pre
si me ken po shkine a shkja
kah do shqipet tu i perqa
mundin ne balt te atdhetarve
e qet fara e mercenarve
i vraft zoti neper breza
po shum te kqia eshum te zeza
kesaj shqipnie i kan shkaktue
po shum pune i kan pengue
e kan dale edhe qakaj
shpirta te zi e mendjemdhaj
per kapuq e hunde perpjete

ah medet shqipnia e shkretė
shum kish pase koka te pa mendė
shu kan dale do te ligj ne kuvendė
qe nuk jan a sburre as grue
me do te liga jan shartue

fort penngesa e ngatrresa
kan pas thure e pune te pa besa
do rruspija mashkullore
qe nuk kan fije burrnore
e do te kqia femra e gra
kush si shkine e kush si shkja
kan pngue veq me hile
kush me ves e e püune kopile
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 07:06   #2947
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

i vrafte zoti ata djaj te zi
qe luftuan veq per lavdi
me dale ne skene si puthadorė
i vrafte zoti ata mizorė
maskarej ata legena
qe per sherre dolen ne skena
me qellime e caqe te liga
me ato sherre e intriga
tue luajt bisht e leqe leqe
si me ken ndoj skile ekeqe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 07:26   #2948
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kam ndigjue ne do lajme te kqia
se po i ngulė kthetrat rusia
ne serbi me ato synime
syrin bishė me ato qellime
pansllavisht per me shtri hise
kendej danubi e kendej tise
me do arme me do raketa
me i sundue s a te jeta jeta
udh't europes me ja pre
dite e bardhe ma mos me le
sa te rusi kah ballkani
shkjau i zi e pansllaviani
kah do popujt ne megja e guri
per me i nda ne kufij me muri
mos me pas ma treg me ble
per pa marr leje nen shkje
per me mbete europa tha
per gjithmone nen rus e shkja
por se qe kohrat mizore
shum shqiptart i lan mba s dore
se ne europe pat shum tradhtarė
shitsa te kqi e hyzmeqarė
qe i kan shite shpirtin rusisė
e i kan shembe tokat shqipnise
ja kan kupte e pre sa troje
e kan mblue me shkurmb e ploje
shum gjerman e shum anglez
turq arab e lkurazez
skandinav rumun e grek
shum manov e peqenek
plot bullgar e molldavi
danimarke e suedi
shum spanjoll e hungarez
malte e qipor e finalndez
portugez irlande angli
qek sllovak e norvexhi
plot kan dale edhe shum tjerė
qe e kan lene shqipnine emjerė
ne duar sllaviane ne duar mizore
per ti kpute trojet arbnore
per ti nda e per ti pre
me i frocue veq rus e shkje
shum ka pas shitsa e tregtarė
pazargji e hyzmeqar
qe kan be tregti me ne
qe jan ra ne ujdi me shkje
vlleh cincarė e kurd e arab
shum kinez hindus pangjabb
kund nji mik besa su gjet
nje fjale te mire per ne q ee flet
kshtu kaluan shekujt me zjarre
shum jan qele thone plage e varre
deri sa bishe doli rusia
e kah do me kthetra te kqia
kah do boten tue kercnue
aptetitet veq tu i shtue
me raketa e arme mizore
tu i zaptue tokat botrore
e tash sot shumkush tue pa
se kush jan po rus eshkja
keq kan nise e fort po dridhen
por se prap me rus po lidhen
me tradhti e fjale servile
me do hile epune kopile
tu ia puthe doren putinit
si ajo spanja e latinit
kuba ezezė rrethue me tela
edhe e mjere venezuela
edhe asadi kah siria
del irani me pune te kqia
kina zi e kob po ndjell
sherre te kqia ne glob po mjkell
qe me shky lidhe kumbari
tu i ndersye qakajt e zi
autori xhelal ferizi vargje shqiptaree rumun

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-05-13 nė 07:29
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 07:41   #2949
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Pasha toke e pasha fe
kah do ne kembe jan rus e shkje
kah do kina me kore
jan tue thirre kobe mizore
me do plane raketore
kurr ma keq s ka qene kjo jete
se lugati i vertetė
si gjithmone me pune te kqia
thone se ne kembe esht que rusia
nen drejtim te bushes putinit
e po i lype miqsi latinit
edhe kines me kore
po don boten ne bes e me e pre
mbasi planet i ka nda
esht grupue me grek e shkja
e ka gjete ne europe tradhtar
disa te ligj e hyzmeqarė
don pozitat me i forcue
kahdo pikat i ka vnue
e ka qite cakun ne mesdhe
ne pika tjera kah ka dhe
uje d et e oqeane
per ti vu lakmitė sllaviane
ne maja e kodra ne fusha te blera
kah ka bota ane te gjera
ndoshta msyne kah gjibraltari
kah jemeni e kah katari
mbasi sot me arme mizore
po i kercnon kombet botrore
e amerika ne recesione
ne kriza te kqia loje demone
veq ne borgje e anarki
tue e sundue padroni i zi
besa fort ka nise po dridhet
ndoshta e gjalle nje dite do te lidhen
ndoshta i dit do te bjen robine
me e sundue ai shkjau me shkine
mbasi fort i ra dollari
i ra tregu i ra ari
e i ka ra ekonomia
po qon jete me boirxhe te kqia
kurr pa i kthye syte prej shqipnie
veq prej kine e prej rusie
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 08:20   #2950
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Bota njerzore teknika dhe shkenca teknologjia dhe vendet e zhvilluara duhet te kuptojne se aeroplanet e udhtarve duhet te jen me energji diellore --aeroplanet e udhtarve duhet te hiqen nga perdorimi qe jan sot -te gjitha llojet e aeroplanve te udhtarve duhet te ndryshojne--te shkohet ne amerike mbrenda nji ore e gjysem ky duhet te jet ideali i njerzimit dhe udhtimit te ardhmerise - e jo kaq gjat -poashtu aeroplanat e udhtimit duhet te ken qmimet me te ulta se te gjitha transportet tjera dhe sigurine me te madhe te mundshme .
aeroplani ne hapsire nuk guxon te ket levizje ose dridhje ose kurfar ndjenje te keqe qe i shkakton udhtarve shqetsime-por duhet te ket ma te madhin stabilitet te mundshem dhe madhsi qe te mos merret vesh se pje ne aeroplan -Ne aeroplan te udhtarve duhet krijuar aeroplanin pa asnje zhurme dhe shkenca eteknika duhet ta kuptoj ket qe kerozina duhet te hiqet nga perdorimi dhe te dal aeroplani ma stabil i mundshem me energji elektrike diellore dhe akumulime me te sigurtat -Sot aeroplani ehst mjeti aq i rendesishem dhe i domosdoshem ku ne shum vend ete botes nuk mundet njeriu me levize pa aeroplan-prandaj kekrohet persosmseria e tij ma e forta ne gjith shkencen dhe tekniken njerzore

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-05-13 nė 08:20
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 08:23   #2951
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

kur jemi te aeroplanet- ata as duhet te ndjhen ne hapsira duke fluturuar -as zhurme -dhe udhtaret as qe duhet te kuptojne se jan ne fluturim-konsktruksionet teknologjike -me energji speciale te aeroplanve -dihet te jen speciale te shkences ma te persosur -te mundshme- qe kan shpejtsi -
te forte dhe stabilitet absolut -dhe siguri absolute -Aeroplani nuk guxon me pase kufizime as dmomod“sdoshmeri per shepnzime i varur nga rezerva
rezervat dhe energjia duhet te ia mundsojne aeroplanit qendrimin ne hapsira shum gjat - ai mund te qendroj gjat ne hapsire -- por jo me pas nevoja dhe varshmeri per mbushje--- kjo tashme esht teknologji qe i takon primitives teknolgoji e vjetruar

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 29-05-13 nė 08:27
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-13, 23:11   #2952
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Xhelal Ferizi Liriku Poet

kot e ke --kot e ke malin e e token --kot e ke --qdo dhe--e e fe--kot e ke parane -e a rin-nuk mundesh me pase atdhe-nese shqiptari nuk e don shqiptarin-nes e shqiptari.nuk e ndihmon shqiptarin.-- vargje nga autori xhelal ferizi ne mergim autori i mija vargjeve shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-13, 00:37   #2953
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

ne ish jugosllavi me qene sa do pak kunder regjimit te atehershem nuk ke pa dit kurr-nuk ka qene vetem burgu dhe vuajtjet e perndjekjet opor ndalimi i qdo shkollimi punsimi dhe ideodiferencimi-dhe pasojat tjera -
prandaj nje veprimtari te asaj kohe ose njeriu qe ka guxuar te jepe vehten per atdhe nuk i delet kurr borgjit sepse ai ka shkatrruar edhe familjen sepse te gjith kan qene te izoluar dhe ideodiferencuar dhe te denuar me pasoja
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-13, 00:44   #2954
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pasojat e renda te ideodiferencimit kan qene aq te renda perveq izolimit dhe dallimit ata q e kan qene te perndkejur kan qene te vdekur te gjalle sepse kurr dhe asnjiher ne jete nuk kan gezuar jete as punsim as shkollim por edhe ne publik kan qene te vemtuar dhe te izoluar--denim me i rende se ky nuk ka pas dhe distancim rralle kush mund ta kishte at guxim qe ta sakrifikonte vetem dhe familjen sepse denimi ne qdo aspekt te jetes ishte vuajtje e madhe per fundimisht humbje eshkollimit profesionit dhe gjithqka tjeter -prandaj esht e pa durueshme dhe kriminale kur sot ehapin gojen ata qe nuk kan qene te denuar dhe te prekur asnjiher e ata qe nuk kan guxuar kurr te hapin gojen asnjiher-dhe ata q e kan qene vegla te regjimit e spiuna e tradhtar -si dhe karrieristet e servilet -ose ata q enuk jan perzier fare ne politike-
te shkelesh nje njeri qe ne at kohe ka guxuar dhe ka sakrifikuar te gjitha duke u perball me te gjitha vuajtjet dhe bojkotet plus pushtetin ne shpine e armiq plot kjo esht ma shum s ekrim dhe poshtersi ma shum dhe ma keq s ka ku shkon poshtersia se sa padrejtesia qe ju behet sot atyre njerzve -ku vendin dhe meritat e tyre te vuajtjeve po ua zene ish spiunat e jugosllavise karrieirstet dhe servilet e pa merituar dhe ata qe per se gatshmi mbrenda nate po behen dikusha
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-13, 00:46   #2955
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

padrejtesi te tilla ne kosove u bene me mija dhe pikrisht ata qe ishin vertet te sakrifices dhe i humben te gjitha ata perseri kan mbete me te humburit sepse pikrisht shqiperia dhe kosova jan vendet me ma se shumti pa drejtesi ne bote qe ka mundur me pa historia njerzore sa i perket sjelljeve te tilla ku gjithmone perfiton ai q enuk ka perjetuar e vuan ai qe gjithmone ka perjetuar ne asnje vend te botes nuk ndodhe kjo ne keto permasa si ne kosove ku harbuti e profiteri perfiton ne kurrit te vuajturit -


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.