Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-08-19, 06:52   #3661
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kurr me e shejtė s ka qenė si i de
me i bashkue forcat mbi dhe
kunde r kines e rusisė
kunde r grekut e serbisė
kunder spanjes armiqsore
kunder frances shum mizore
edhe tjerve shum te prisht
shum armiq q e luajn me bisht

po edhe kina bisht ka que
don shqiptaret per me i shue

politika e rruspis
tu ndihmu shkjaut e rusis
tue ja mbrehe gjith majen thikes
me i ra tinez amerikes
e pas shpine poer me e therrė
me ja mbushe trojet me sherr
kina ezeze me loje demone
kahdo kthetra e sanksione
kah do vjedh shkencė e teknikė
i ka sytė edhe ne afrikė
me zaptue e me sundue
te gjith boten me e pushtue
tu u forcue me ushtri
tu u forcue n ekenomi
don shqiptaret per me i shkele
pe rme i lidhe ne pranga e tel
e me shkja fort jan vlazrue
me rusi edhe jan rreshtue
si ja thot fjalen putini
perqafon idetė pekinii
per me dale n toke iliriane
me i shtri kthetrat panslaviane
me ato kthetra t politikes
me i qite prita amerikes
me i qot kurtha shum tradhtare
fort po e luan nje loje barbare
po e qet fjalen me kercnime
e per shkja po ben lobime
vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi
qe vazhdojn epjes e pjese
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-08-19, 07:02   #3662
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

S ka pa toka kshtu kaq hile
kaq grupime dhelpra e skile
politika e barbarit
n qafe tu i ra gjithmone shqiptarit
pa i far t drejte as antike
per me i ra me gjithfar thike
trojet tona autotktone
pe r me i fute n- kthetra demone
veq s e e don loja me shkja
po don kina me na nda
edhe franca e indija
e kah do esht sthue tradhtia
gjithfar loje shum mizore
servilie e putha dore
turp india duhet me pas
qe me buk turpin po e rrasė
tue shkele t drejten historike
tue coptue shqipnine etnike
bashk me mosken e pekinin
france e grekun e latinin
he ju mmbetshin viset t shkreta
e permbysshin me gjith djepa
e u mbulofshin me vulkane
po ps ee luajn kete loje satane
se ne antike s ka qene shkinia
veq e lashta iliria
prandaj ne mend a esht pekina
qe luan loje me shkje e shkina
as madridi e lisbona
s mendoj n mire per viset tona
veq me u puthe gjithmone me shkja
e shqiptart per te gjalle m e i tha
veq pse dashka kshtu ruskina
me lakmue t fusha e ledina
te shqipnis ara e bregdete
e grunaja e bereqete
kah do qiellin me kaltri
mbare shqipnine me bukuri
kah do ishte toke antike
gjuha e e fara ilirike
vazhdon pjes e pjese vargje shqiptare nga autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 07:49   #3663
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ne Shėnime tė historisė
qe i ka kina kur esht nise

ne nuk ndjehemi si lugeter
me ja shkele ngjarjet ne veper
si na i shkele kshtu kina ne
veq per rus e veq per shkje

duke shkele etike enderė
duke shkele ngjarje me vlerė
veq pse don me djaj e krime
me ra kina n perqafime
e me shkele fakte etnike

kohe te lasht historiografike,

edhe ne gjuhen iliriane
me i shkele gjurmet e asaj ane
letėrsisė biografike
historinė e lashte antike

veq per hater t shkines shkja
ilirine kah do me e tha

kina shum dhe ka ushtrue

ndikim tė madh kur ka zgjerue
ka pase gjurme e vjetersine
historine e letersine
por s e ne shqiptart e qmojme
besa fort dhe ja vlersojm
si antiken me kultur
edh e fiset me flamur
po pse kina kurr shqiptarit
s ja vlerson kohrat e arit
ilirine e lashte e antike
po i don n copa n gjithfar thike
n panslavi n hordhi qetnike
pe rme i fute mn kthetra barbare
me i coptue tokat shqiptare
rus e shkja q e jan armik
don me i shtri n adriatik
politika e semure kineze
don te na shuaj me gjithfar t zeze
vet hordhia e pekinit
tu ia mbajt krahun putinit
tė brezave tė mėvonshėm.
don shqiptaret me i ba hi

pa vlersue fakt as d rejtesi
pa evlersue historine
fakt as gjurme e as drejtesin

nuk po i dihet kurr ksaj t zeze
pse kshtu duan klanet
kineze
thue esht koha e dinastis
pse kshtu kina u katandis
pa pike ftyre me u rreshtue
kah e keqja andej me shkue
kah rusia e hordhive
kah shfrenimet e orgjive
e kah klanet psikopate
per me shue shqipnine krahthate
pa i pas borgj a s hak a shile
ps e me e luajt kete loje kopile
vazhdojn vargjet e autorit xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 07:57   #3664
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po une shurre pi edhe gjak
ty s t' nenshtrohem o guak
o balosh analfabet
qe po je nje pis i shkretė
qe nuk din dy fjale bashkue
as dy germa pe rme i shkrue
ti je q e je i biri kopilit
me ja ndale zanin bilbilit
je mudne o kurvar
o manjak e o zuzar
po nuk ndalet za i poetit
pe rpa u shterr po ujt e detit
edhe rrezet per pa shue
diell a s yj mos me ndrique
autori xhelal ferizi
per shkruan disa harbut e cuba te ndyre shqipflsa spiuna te serbise

te cilet ne nje vend sekret ku ata rrinin neper skuta restorane e kafene
dhe me kurva
kishin pas thene ja ndalem zerin ati idiotit

fjalene kishin per autorin xhelal ferizi

por le ta dijn qent e bushtrat neper kafene
aty ku ata jan zgerdheshe se nuk ndalet a qleht zeri i autorit
xhelal ferizi se nuk e ka ndale as udb ja dikur
e jo dis a lahpera qe para lufte ishin dis a leckaman
e pa slufte u bene pseudo dikusha
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 07:58   #3665
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po une shurre pi edhe gjak
ty s t' nenshtrohem o guak
o balosh analfabet
qe po je nje pis i shkretė
qe nuk din dy fjale bashkue
as dy germa pe rme i shkrue
ti je q e je i biri kopilit
me ja ndale zanin bilbilit
je mudne o kurvar
o manjak e o zuzar
po nuk ndalet za i poetit
pe rpa u shterr po ujt e detit
edhe rrezet per pa shue
diell a s yj mos me ndrique
autori xhelal ferizi
per shkruan disa harbut e cuba te ndyre shqipflsa spiuna te serbise

te cilet ne nje vend sekret ku ata rrinin neper skuta restorane e kafene
dhe me kurva
kishin pas thene ja ndalem zerin ati idiotit

fjalene kishin per autorin xhelal ferizi

por le ta dijn qent e bushtrat neper kafene
aty ku ata jan zgerdheshe se nuk ndalet a qleht zeri i autorit
xhelal ferizi se nuk e ka ndale as udb ja dikur
e jo dis a lahpera qe para lufte ishin dis a leckaman
e pa slufte u bene pseudo dikusha
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 08:12   #3666
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

GJITH SERBIA E BEN fushatėn
TUE E PERTHURE GJITH SITUATEN

SHKJAU I SHKINES TARAVOL
S DON ME E LANE NE INTERPOL
ket kosove te lashte martire
toke dardane toke ilire
kah dos ujqt e panslavis
duan me i qite penges e shqipnis

neper mbledhje gjith takohen
panslavisht po kordinohen
te gjith kta bij te vamporis
edhe ajka e slovakis
qe nuk duan shqiptar mbi dhe
qe na dduan ne pa atdhe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 09:50   #3667
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Varfria

xhelal ferizi autori vargjeve shqiptare liriku

qysh se u linda nė d jep
mė pėrcolle oj mizore
varfri
e pa mėshirė
oj kanibale varfri
ti je brejtja je ma e keqe se lufta e se smundja
e se dhimbja oj kolerė hata
ti je vet mjerimi je vet bloza e zezė
ti je aq katrane e mundimshmja sadiste
ke vra secilin brez

ty tė marrtė zjarri oj teroriste

e gjurmė mos paq kund nė dhe pėrmbi

ti je shkaktare e ikjeve
e mjerimeve tė mėdha
sa e vjeter je
sa keq ke mbi
permbi qdo dhe

me moshė je katran i zi
mbi glob oj fataliste
ti je e zeza
me ezeze se qdo roberi
qė mbinė ku kohen nuk e len me buzqeshė

as lulet nga ti
nuk guxojnė me qelė nė fletė
ti je vet rriqni i shekujve qė pin gjak

ti je ajo
qė shum kodrat e brigjet
i len gjveshė
ti nuk je e mire aspak

ti je ajo
qė nuk len shumkend me gėzue jetė
ti je ajo qė lidhė shum fate me lak
kėmbėt u a lidhė njerzve talentve e civilizimit
ti nuk lenė as diellin pasurisht me nxe
ti je vatra e krizave shkaktare e paknaqsisė
urrejtje kan per ty shum kombe tė njerzimit
ti je nji perthurje e zez e ngatrrimit
e pėrbuzur je nga qielli i perendisė
ti je simbol i kombeve je ajka e mundimit
tokes ja shtron qehren nė shum vende llahtare
shpresat ua merr njerzve e ju mbyllė shum shtigje
brezat nuk i len me shkelqye me hap
o varfri e mjerė ti je nji barbare
je shkaktare qė shumkush si pėrmbahet n# ligjet
ti je nji tmerr ndėr dhenat ndėrkombtare

varfri mė thuaj oj e zezė nga ke mbi
kush tė solli mbi dhe
sa gjakun kombeve e fiseve ua ke pi
sa jetėt pa mėshirė ti i ke bre

tė urrejnė ty lulet tė urrejnė gjallesat
askush nuk don as me dorė me tė prekė
ikun nga ti shekujt kahdo tė tmerruar
ti sa shum jetve ua ke vulosė kthesat
sa shum nga ti oj mizore kan vdekė
sa shum punėt mbi dhe ke ngatrruar

sa per ty mori egersirė
kurr nuk ka toka nevojė
ik e zhduku nė ndonji errsirė
mos i ven kombet nė lojė

oh edhe lahtutes pėr ty i marrr fjalė
edhe violines e lotit tė sajė e heshtjes sė gurit
oh pėr ty kam fjalė a qshium sa ka deti ranė

ti je pėr fytin njerzorė si nji e dalė
ti je aq e zezė tmerruese si hieja e qivurit
ty kush mundet me tė pėrshkru me fjalė oj satanė


shporru nga fytyra e tokes e ik
mos shkel ma kurr pėrmbi shtresa njerzore
sa fiset jan vra pėr nji metelik
sa zemrat jan kthye nėpėr akuj bore

tė urren secili varg i imi
te urrejn ty edhe dielli e hana
ti je simbol i sė keqes tė mbulloftė pelimi
u djegsh nėpėr vullkana

ik larg pėrtej shum ujra e dete
ik oj hije varri zezonė
ti mbi dhe si llahtare mbete
mos qofsh ma hisja e jonė

ti je drama me e zezė e poshtrimit
me lecka don me i veshė engjujt mbi dhe
ti je vet nėnė e skamjes e mjerimit
ti besė nuk ke as fe

dhimbjet i qet mbi dhe e shastisė secilin art
secilin sy mbi natyrė
oh ti je tmerri qe nxinė yjet lart
e hanė e diell nė fytyrė

ik kah e ke origjinen oj tru 'thare
ik e shuaju me emer
sa shum ke djegė fise e zemra shqiptare
ti s' ke as shpirtė as zemer

kush tė don ta me ato veshje tė zeza
qė ja kalon secilit kob
ti je porsi ethet qė ke dridhė shum breza
je tmerri vet mbi glob

ndiqeni shqiptarė ndiqeni njerzi
merrni kahdo fuqi pune
ndiqeni ket skile qė prishė e ndjellė zi
shkaktare ėsht kjo loti e dhune


sa njerzit i ndjekė pėrtej njimij dete
sa zemrat n# gozhda tė zeza i ka lanun varė
sa shpirtat me u tha i la n' pėr gyrbete
sa jetėt n' vetvrasje i ka shua n 'litarė

qohuni ndiqeni shkeleni prore
nxėnės student e puntorė
se kjo sa korthezhe i ka percjellur mortore
me lecka varrosė ka tė tė gjorė

ndiqeni mohone e pshtyne kėt satane
se na e vrau secilin pip
kahdo nėpėr troje e nė tokė dardane
nuk la buzqeshje shqip


xhelal ferizi mergimtari
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-08-19, 09:58   #3668
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shperngulja e madhe e eshqiptarve esht rrezik i madh nacional

ikja emadhe e shqiptareve jahst atdheut
esht akti me armiqsor i nje politike mizore antikombtare

ky veprim i ndyre esht veprim makaber ndaj nje shteti dhe kombi ,
veprim armiqsor i fuqishem ndaj shqiperis etnike
siq esht shqiperia etnike viktime e pafajshme e sadisve manjak nderkombtar dhe veglave marionete shqipflse

shqiptaret jan ne rrezzik atdheu esht ne rrezik nga ikjet e banorve shqiptar

shkaktar jan faktoret e jashtem dhe te mbrendshem te politikes antishqiptare
mos rritja e rroges se q ytetarve shqiptar
per as nje cent dhe lufta me varfri kunder shqiptarve esht lufte me e keqe se sa lufta pushtuese

pse behet kjo mos rritje e rroges pse behen keto sabotime
behen vetem e vetem per ta zbraze shqiperin etnike nga banoret dhe vendin te ua japin serbve dhe rusve
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 06:39   #3669
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nėse vdesin shekujt
--------------
Autori xhelal ferizi
-----------------------
nėse vdesin shekujt
kohorė
nga mosmirnjohja do te shuhen
fajtorė gjithmonė mbetet injorimi
se tradhetite po po pergezohen
nes e shuhen shekujt
do te shuhen nga poshtrimi


nga errsira
niveli i ndergjegjes antinjerzore
nes e shuhen shekujt
do te shuhen nga degjenerimi

nga mjegulla harbute
nga dyftyrsimi
nga koha ezeze mospėrfillse
nga myku mbi shpirtin knetė

nėse vdesin shekujt
fajtorė ėsht makutėrimi
absurdi i mykut
nė tė tė kalburen jetė
----------
nėse vdesin shekujt
fajtorė jan pseudo fjalet
satanet profiter
nga kjo kohe e zeze q e nuk falet
nga koha e pa nderė


stilzimet e tyre demagogjike
mu nė artin e shpirtit mashtrues
e tė interesit
nga kohrat cinike
mund te shuhen shekujt

nėse nga mosmirnjohja
vdesin shekujt
nga mosmirnjohja
do tė shemben edhe malet

planeti qenka si gryka e thesit
qe i sherben interesit

drita nje dite do te ndalet

----------
se vetėm gryka e thesit
mirnjohje quhet
e interesit
e zhgjyrit
e te pa ftyrit

vetėm joshja me lakmi
interes
mbi thesarė
gryken e thesit
gjithmonė hapur mbajtė
duhet me pi
ai q e nuk esht ngi
harbuteri

nė se don mirnjohje
nga qenja lakmiqarė
shekujt do te behen hi
se jeta nuk mbane kandar
do te shuhen edhe yjet

nga harbuti i zi
nga secili laskar-------
thesin hapur e grazhdin
tė ligut mbaja gati

urė e tij bėhu e vig

o shekull
o shekuj
mirnjohsi mė i mjerė
#mė i gjati
ėsht gjithmonė
zhvatsi i lig
shekujve q e ju rrin gati
mund te shuhen shekujt
s e jeta nuk mbahet me dy fytyra
as me dy bigė
eme kohra te ndyra


---------

nėse vdesin shekujt
edhe un
nga mosmirnjohja
do tė pėlcas
edhe hėna e dielli

yjet e toka e deti
me gjasė
pėrbuzjes nuk i rrin ma
nuk i qendron as qielli
as dielli
mos i vrisni shekujt
me varg do te bertas

---------------
nėse nga mosmirnjohja
pėlcasin tė gjith engjujt
nė qiell e mbi dhe
fajtorė ėsht harbuti
se shekujt ma
nuk mund te mbietojn

nė fise nė kombe nė farė
e nė fe
kur i pari del huti
e nuk duhet tė prijė huti
kohrat
e shekujt
do te shemben mbi dhe

-------------
nga mosmirnjohja
e harbuteria
e tradhetia
mund tė vyshken dashuritė
shekujt
e jetesia

bilbilat mund tė mos cicėrojnė
yjet mund tė shuhen nė dritė
nga padrejtesia

gjakrat ma nuk do tė vlojnė
shekujt do te shuhen
nga dyftyrsia
te pa fajshmit po renkojne

------------
mosmirnjohjet
mashtrimet
jan vese barbare
jan bimė kopile
tė zeza
po mbjellen nė trojet tona

do tė thajnė sa mote
e breza
shekujt mund te shuhen nga zezona

-----------
plast do tė bien shum yje
do tė vdesin shum ideale
gurgullimat do tė rėnkojnė nėpėr pyje
lulet do tė vyshke nė male
------------
e diellit nuk do ti qeshet fytyra
arti do tė vdes duke mallkuar
mbi dhe do tė mbijė
dekorata ma e ndyra
maska e degjeneruar

e kohė mosmirnjohse
e truar
---------------
----------------------------
Autori xhelal ferizi
----------------------

Tema: lirik Pėrgjigju Temės
Jeni identifikuar si lirik Titulli:
----------------------------------

Mesazh: LEXONI VARGJET E AUTORIT XHELAL FERIZI TREGONI SHOQES SHOKUT
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 06:46   #3670
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Do tė vdisni nga mendjemadhėsia
----------------
Autori xhelal ferizi
---------------------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
prandaj ju poshtroj zoti
ju jeni vet harbutėria
prandaj rrėke ju shkon loti
------------
dėnim qiellorė ky
shekujt pėr shkak tė mendjemadhėsisė tuaj
ua kan shkruar
ke t fat
ne ata sy

mėkatarė
ju qė diellin e keni pshty

mendjemdhej tru tharė
te pa frej

o hiqa tė truar
me nyje e me nej
me mendje te mjeruar
ne vend te gjakut neper dej
kopili e truar
mendjemdhej----------
megalomania ėsht ara juaj
toka juaj e buka
mbi zotin
sa her keni dashtė me dalė

ju qė doni tė dukeni
ma tė lartė
se bjeshka kodra e suka
me mendje te medha
duke e ece motin
koken peprjete si kala

harroni shperblim
prej perendie
zoti nuk ka me ju fale
gjithfar mendje djallezie
secili ma mendjemdah duke dale
e gjithfar hipokrizie

se zoti u ka falė
pjelle mendjemadhsie

----------
do tė vdisni nga mendjemadhsia
loti nuk do tė ju ndalet e dėnimi
nė qiell ėsht vetėm perendia
atje nuk ka vendė vogėlsimi
------------
ndaluni ku doni
nė tokė prekni o fodull mistreca
thjeshtėsisht duhet tė vloni
e jo mbi fron si karkaleca
----------
Autori xhelal ferizi
----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 06:50   #3671
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kur isha etja
--------
kur isha vet etja
nuk mė shuat etjen
o mosmirnjohse stinė
kur nuk kam etje
nuk erdhėt fare
ju o kohra
paskit lindur
vetėm pėr greminė
mos qofsha ma
i kohrave shqiptare
sa shum e lulezuan tradhetin
hijenat tradhtare
etjet per famė
e pushtet kah do pijn

--------
kur isha vet etja
sa mospėrfillse ishit
o kohra mizere
dhe msopėrfillse edhe sot jeni
mėkatin e keni treg ushqim
ju nuk keni kurfar ndere
nė interesa ju pulson refreni
--------
rrėnjėn e paskit tė pa fytyrė
mosmirnjohse jeni fatale
ju njihni vetėm njė detyrė
temena ndaj tė huajve
nė tė pshtirosur
maskarade mėnyrė
e vyshkjen e luleve tė atdheut
nė rrėnjė e petale
-----------
Nga autori nė mėrgim xhelal ferizi
-----------------------
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 06:59   #3672
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Duke vrapuar
-----------------
shkruan xhelal ferizi
poet nga Mitrovica
-------------------------
duke vrapuar ,mbas pendes time tė etur
vrapim kureshtar

shterra shi
neper dituri
qielli e re
,tė bardha e tė,zeza

pas hapit,tė pendės
me dite
neper kerkimesi
thellsitė mendueshėm
duke i tretur
i preka thekshėm ,materjet
qenjet nėpėr breza
po penda ime
,nuk ndalej,
e penda duke ndjekė
, kohrat nė,hap
kudo vrap
mbas shekujve
labirinte pa mbarim
njė ditė penda
,grepas,mbi lakmi
u kap
e un
paarritshėm,po i shkoja
nė secilin lotim
nga njihe rmeditoja
kerkoja
formulat pa mbarim
neper shpirta udhtoja
,me studim
me fjale
e varg
neper zberthim
oh mundi im
s ai pa fundesimnė secilin meditim
krijim imagjinim
ma mirė thash njė mollė
,a shegė
ta kisha mbėrri
i lire
me argetim

se penden
qė qenka shekuj
e qiell, pa fund
mer fjale
kerkim
zberthim

sikur tė kisha fyellin
do ti kisha sjelle bukuri
shpirtit tim
,e pa brenga
tė dal nė vrri
te dal ne puhi
ne shije me pyllin
me melodi

do tė kisha ndrruar tingujt leht
nė fyell
kėndshėm e pa mund
pėrse tė jem rob i pendes
nė kėrkim
gjahtar i mundimeve
qdo kund
kureshtje
ankim
kerkim
pa mbbarim
me mire ne melankoli
muzke
do te pajtohej shpirti im
xhelal ferizi autori xhqiptar i merguar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 10:05   #3673
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Titulli: Vargje nga mergimtari xhelal ferizi
Loti i njė fėmiu
--------------
qante ai aq dhumsurisht
...loti i tij prekte qiellin ne zemer
tė gjitha qastet e kohrat e stinet
i dėrmonte
kjo dhimbje ishte veshtire te pershkruhej me emer

shekulli nė zemėr
nga loti i tijė dridhej
ai nėnėn nė kolonen e vdekjes aq dhimbshem
po e kėrkonte
kerkonte n e perqafim ti hidhej
sa dhimbshem vajtonte
sa dhimbshem pervajshem mblidhej

ai dėnesshėm renkonte
nė kolonė,
ikjes s ste pervuajturve nga armiku
kohe zezone
gjak e lot
dikujt i shterrej qerpiku
vuajtjet nuk pershkruheshin dot
sa mizor ishte armiku
ku do vrasje flake thika barot
vajtueshėm kruspull mblidhej
femiu nuk ndalej dot
trupi aq dhimbshem i dridhej

---------
pėrkdheljet e tė tjerve
nuk e ndihmonin
as shpresa si jepnin
as fjalet e te mjerve
me dhimbje qe qielline preknin

secila kokėrr dhe
dhimbje qe shpon
secila flete mali
e shpirte thyer
qenje njerzore
ne kolone
pėshpėriste
pervajshem
therriste
emerin nene moter

kolone e mbetur pa voter
kolone e atdheut nė mjerim
dhunuar te aferm e moter

gurėt e kosoves
anė e mbanė gjėmonin

nė eksodin e vdekjes
po ecte kombi im
kolone e pergjakur pa mbarim
vuajteri
mjerim

----------
fėmiu pėr nėnėn qante
deneste pa ja nda
motren ia kishin nda
nga kolona
per krim pėr dhunim
nėna dkund vdekur plast i kishte ra

babai i kishte vdekur nė pushkatim
poshtrim
hasmi i uritur per krim

---------
kosovė e tmerrit
tė luftes plot gjak

o tokė me magjike vlerė
autokton te vrare pa hile pa hak

tokė stėrgjyshore
e trashguar me gjak
sa tė pėrgjakshme
e tė dhimbshme
e ndjenė
secilen pranverė
pėr gjuhė shqipe
per liri
e bajrak
----------
disa vyshkur jete
disa qanin heshtur nė kolonė
tytat tė drejtuara
qė villnin vdekje
po ecte kokėulur
i gjysėm vdekur kombi i jonė
kolone kohe zezone
renkonte dheu atdheu
toka e jone

me vdekjen pran
shqiptar e tė vyshkur
tė stėrmekur
-----------
urinė lodhjen mundimin
shok tė pa ndarė
rraskapitjen
natyren si piknik tė dhunshėm
si fat per hise
po qanin
vajtonin
renkonin
djepat ne shpine
gra e te reja qe i armiqt i dhunonin
disa heshtur
gra e fėmi shqiptarė
sa shum qanin vajtonin
qfar fati i zi
u kishte ra hise

tė mjerat dardane fise
---------
atdheut shpinen po ja kthenin
koken nuk e kthenin dot mbrapa
se nuk lejonte armiku
kosoven kujtė po ja lenin
ecnin turpėrueshėm
tė fyer tė poshtruar
te dhunuar
po shknonin kah adriatiku
trup e shpirte te coptuar
gjak e lot ju rridhte qerpiku

---------
vaji pėrzihej nga njė her
me piskamė

vajzat e dhunuara
kahdo ofshamė
namė
kobshėm gjėmonin

qanin
edhe fėmijtė e mjerė
gurėt e dheu i kosovės rėnkonin
-----------
qdo buzė e gjithqkaje
ne zjarr
nė vajtim aty ishte
qante edhe guri e zalli
dikush as lot me derdhė ma nuk kishte
se vdekja e rrėmbente e halli
---------
vaji i njė fėmiu po kėpuste shpirtin
qante secile flete
edhe secila fije bari
skuadronet e vdekjes
me hangjarre
mbi krye
ju rrinin
ftoft
tytat i mbanin
kolona shpirte e trup thye
desnin pa ja nda qanin
vuajtje fund e krye
qfar zie
e kishte kapluar vatanin

po qante dėnesshėm
heshtur edhe njė bijė shqiptari
ishte dhhnue perlye

se pėr ta dhunuar
nga kolona
her mbas here e ndanin
teshat pershkue
vajtue
turperue

---------
vaje e lot
tė ndryshme kishte

dikush pėr nėnė qante
e dikush pėr tė humburin nderė
loti e dhimbja kahdo mbi tokė
gjaku loti ishte
i pėrzier
kahdo me gjak
e vnerė
----------
fėmijtė nuk pajtoheshin dot
qanin tė mjerė jetimat
aty nuk kishte ma mėshirė as zot
pėrveq qarjeve maakrave e gjėmimet
---------
tė lagur tė mjeruar tė trishtuar ecnin
fėmiu kėrkonte nėnė e moter
disa tė vdekur kah kolona ngecnin
kosova ato dit ishte e vdekjes voter
---------
qanin edhe fletėt kahdo tė malit shqip
qante edhe fjera e zallina
secila degė e pėrlotur e me gjak secili pip
qante edhe moti e stina
-------
kėmbėt gjysėm vdekshėm
po i tėrheqnin tė ikurit zvarrė
e mjerė kokė ulur kolona
secili ishte bė i gjallė vyshkje e varr
i tė mjerave viseve tona
---------
njė fėmi qante pa ndėrpre
nėnėn kėrkonte me lot
shpresathyerit ecnin mbi dhe
ku ishte i madhi zot
-----------
Autori Xhelal Ferizi
--------------
Pėrshkrim i tė ikurve nė kolonen e mjerė
tė stėrvuajtur gjat luftes nė kosovė
------------------
gjat bombardimeve tė natos gjat vitit 1999
------------------------------------------

lirik Nuk ėshtė nė linjė Shto Reputacionin e lirik Reporto Mesazhe tė Pahijshme Pėrgjigju Me Kuotė Multi-Quote This Message Pėrgjigjuni shpejt kėtij mesazhi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-19, 16:33   #3674
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

tij.

Oh atdheu im
autori ne mergim xhelal ferizi
e sytė e mi po vuajnė
autori xhelal ferizi
q' esht ky ndryshim
kjo tradhėti
na e sollen tradh'tarin
na e sollen te huajn
atdheut po i shartojnė zi
sa shum politikė pa moral
sa shum lakmi pėr pushtet
servili nė ballė tė jetes ka dalė
atdheu po mbetet shkret
servil kopil lojė politike
me kėtė gjuhė flitet sot pa moral
po mbaron e mjera shqiperi etnike
servili dredhi
gjuhė dhelpre me fjalė
hile e skile
ne skene te kohes kan dalė
nj ė e zezė mbi dhe
nė kėto kohra thonė ka dalė
dredhia anarkia hajnia
na la pa atdhe
diell e drite na e ka ndalė
tregje me tradhtarė
pazarė
tregje me qenje njrzore

me shitė e me ble
loje mizore

e urdhra qe vijne s i valė
me shkelė me tradh'ti mbi atdhe

politikė pa moral
lakmi e zezė per pushtet

qellime q e arsyetojnė

mjete per tu bė mbret
sunbdues pushtet

shesin morale , q e nuk ekzistojne

rrejne per atdhe e shtet

binave kah do aktrojne

pe r lavd e qellim te vet

vetveten te pasurojnė

atdheu ne greminė po bjen
rinia po ikė
e keqja gjithqka po then
vrastarė plot
e krime

tradhtaret per moral po flasin

dredhia gjithkah po vjen
mbaroj toka ime

e rrenat mashtrim po bertasin

pikpamje dhelprie servile
gjuhė qė nė jete
mode e re q e lpihet

mashtrime kah do kopile
o jetė do mbetesh shkret
pare po duan e dy ftyra
famė po duan e lavdi

morale te zeza te ndyra
po duan treshe orgji
mbaroj atdheu mbaroj
nje kohė tjeter po vjen
atdheun kush e rrėnoj
moralin keshtu kush po e then

mendėsi kopile servile
ne treg ka dalė gjuhė tjeter
po flitet ku do me hile
lakmi e re e vjeter
lakmia lakmia lakmia
lakmia kah do pėr famė
ne cak ka msy tradh'tia
atdheu po renkon me gjam'ė
qfar rrene termat morale
diplomaci demagog
po vyshket atdheu ngadale
ikė prej atdheu qdo zog
tmerrshem po lėnė fole
sadistet po e vrasin lirinė
e hajnat jan leshue rreke

me ligje po e mbushin kurvėrinė
kur flet dikush me dhelpri
ndegjo o atdheu i im
ai del me gjuhė m e lepi
ai ka lakmi ne synim
ikni mbaroj qdo fe
ikni fluturoni n- shkretira
ikni s ema te zi se shkje

jan bė do shqipfols vampira
sa shum te levizshme karaktere
sa shum ushkure perthuren
pa pike morali e ndere

sa shum e kan prishe kulturen
ikni s e bese ma nuk mbet
se vrasesi fjalne e ka
ikni se atdheu mbet shkret
as vllau nuk rrin ma me vlla
qthurje rrena xhveshje zgerdheshje
fondet po vidhen me krime
shqipnia nuk ka buzqeshje
veq vuajtje ka toka ime
nuk ka ma ideale
jeta po behet pis

o shembuni o fusha emale
nuk mbet ma bese as plis

hore jemi bė para bote
teater ky parlament
tradhtaret na sjellin rreth rrote
sa shum lehin bushtrat e qent
mbaroj etnike shqipnia
ne pleh e kan hudhe tradhetaret
po del ne balle dyftyrsia
mbi dhe nuk jan ma shqiptarėt
shqiptar ne shqipni s ka mbete
as kund ne toke etnike
shqipnia po mbetet shkret
e varur me kthetra armike
atdhe po qane poeti
lotet po i rrjedhin rreke
atdhe po flas vet me veti
na lan nen grek e nen shkje
shqipni e mjera shqipni
oj toka ime etnike
kush mbjelle e kush sharton zi
kush vret vlerat e tike
sa shum dyftyrsh makiavela
sa shum rrencarė me vagona
sa shum gjemba e tela
ne zerma e trojet tona
shqipni e mjera shqipni
shqipni moj nene moj loke
satanet te qiten ne hi
lotet m shkojn rrke kesaj toke
lotet si prrua e si va
dhimbjet poa ndajne edhe gurin
na klane e coptime e kan nda
atdheun shqipnine e flamurin

Redakto
Xhelal Ferizi Liriku komentoi nė postim e tij/saj.

nga mergimi autori i diskriminuar xhelal ferizi xhela i mitrovices
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-19, 17:35   #3675
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,547
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk ka zgjidhje me te mire se sa plani i largimit te serbve nga bosnja kroacia kosova
ne duhet te gjejm zgjidhje bashkpunuese strategjike bahskpunim me ameirken
angazhim sekret te planeve speciale afatgjata per largimin e serbve nga bosnja kroacia nga mali i zi nga sangjaku nga kosova
nga vojvodina
Ky plan dhe realizimi i ketij plani do ta shpetonte europen
nga soji kanibal i egersirave kanibale
Amerika te mendon mire sepse sherrin do te ua sheh shkieve
Duhet te vjen nje situate speciale dhe te krijohen situatat per pastrimin etnik
te fares s e keqe e te serbve kriminel kanibal hordhi te egra soj i veqant qe e ka okupuar europen
Amerika duhet te punoj shum se bashku me shqiptaret
qe rraca e soji i shqiptarve numri i shqiptarve te rritet
te forcohet ne qdo aspekt edhe ushtarakishjt e ekonomikisht , dhe kombi shqiptar
fuqishem te pozicionohet sa ma fuqishem ne europe
Duhen pa tjeter 20 miljon shqiptar ne numer dhe eknomikisht super te fuqishem e super
te armatosur fuqishem me ushtri supe r moderne
Largimi i serbve nga bosnja nga kosova nga mali i zi nga sangjaku nga kroacia
nga vojvodina duhet me qene detyre e shejte afatgjate dhe detyre strategjike shum speciale e amerikanve dhe e shqiptarve e kroatve


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:49.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.