Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-12-18, 21:22   #1
tron
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 11-12-18
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 14
tron i vlerėsuar jo keq
Gabim Ushqimet qė ju dobėsojnė, edhe teksa flini

A ėshtė e mundur? Ėshtė vėrtetuar shkencėrisht se ka disa ushqime tė shkėlqyera qė mund tė “heqin” kilogramė teksa jeni duke fjetur. Cili ėshtė sekreti? Disa ushqime, tė pasura me proteina, do ti sigurojnė trupit tuaj ushqyes tė domosdoshėm pa rritur nivelin e sheqerit nė gjak dhe trupi do tė vazhdojė tė djegė kalori njėkohėsisht.

Manaferra

Manaferrat pėrmbajnė fibra qė janė thelbėsore nė humbjen e peshės, ndihmojnė me tretjen dhe ngopja zgjat mė shumė.

Kos i ulėt nė yndyrė

Kalciumi konsiderohet si njė nga mineralet mė tė mira qė lufton kundėr yndyrės. Kosi ėshtė njė burim i shkėlqyeshėm i kalciumit. Pėr darkė zgjidhni kos pa sheqer dhe pa yndyrė.

Bajame

Bajamet pėrmbajnė proteina, fibra dhe acide yndyrore omega-3. Njė grusht bajameje ėshtė i mjaftueshėm pėr tė kėnaqur dėshirat pėr ėmbėlsira. Kombinimi i fibrave dhe proteinave do tė stimulojė metabolizmin, nė mėnyrė qė tė djegė nė mėnyrė efikase yndyrat dhe kaloritė.

Mishi i pulės

Ai pėrmban njė aminoacid tė quajtur leucin, i cili luan njė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e muskujve nga humbja e peshės, duke e detyruar trupin tė kėrkojė energji tė ruajtur si yndyrė. Pėr mė tepėr, mishi i pulės ėshtė i pasur me proteina qė do t’ju mbajė larg nga uria kur ju zgjoheni.

Avokado

Avokadot janė njė burim i mirė i fibrave dhe prandaj mund tė gjenden nė listėn e pandarė tė mbrėmjes. Megjithatė pėr shkak nivelit tė yndyrės qė kanė, duhet tė ketė njė konsum tė moderuar.


tron Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.