Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-10-12, 13:03   #256
Lona
 
Avatari i Lona
 
Anėtarėsuar: 06-12-03
Vendndodhja: tetove
Postime: 3,901
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Lona
Gabim Re: Lajme nga Mjekesia

Ide tė shpejta pėr kafjall tė shėndetshėm Pėr kafjall tė shėndetshėm, i cili do t’ju mbajė tė ngopur nuk duhet shumė kohė, por vetėm disa ushqime tė cilat me siguri tashmė i keni nė frigorifer

Ka shumė kėshilla se si duhet tė hahet shėndetshėm, veēanėrisht nė mėngjes. Por, kush ka kohė tė mendojė dhe tė pėrgatisė kafjall tė shėndetshėm me aq punė dhe obligime? Mos u shqetėsoni, me disa ide qė mund tė realizohen shumė shpejt, do tė keni kafjallin e shėndetshėm i cili do t’ju ndihmojė qė dita e punės tė kalojė mė lehtė dhe t’ju japė energji.

Drithėrat edhe qumėshti: Kjo ėshtė klasike – njė pjatė mė drithėra me qumėsht tė ftohtė ose tė nxehtė ėshtė njė nga zgjedhjet mė tė mira pėr shujtėn e parė nė ditė. Drithėrat janė tė pasura me fibra dhe proteina.

Pemėt: Cilado pemė ėshtė e mirė pėr fillimin e ditės. Pemėt pėrmbajnė shumė hekur dhe materie ushqyese, ndėrsa nėse ju ngutet mė sė lehti ėshtė ta fusni nė ēantė dhe ta hani gjatė rrugės deri nė punė. Nėse doni tė zgjidhni mė tė shėndetshmen prej tė shėndetshmeve, zgjidhni mollėn.

Buka e zezė: Kjo bukė e shėndetshme ėshtė e mbushur me materie ushqyese dhe hahet lehtė. Nė tė mund tė vendosni ndonjė mėlmesė qė u pėlqen, domate tė freskėt ose sallatė – keni fituar kėshtu kafjallin e shėndetshėm i cili do t’ju ngopė.

Vezėt: Pėr tė zier vezėt me tė vėrtetė nuk duhet shumė kohė e as vėmendje. Prandaj, derisa visheni, zieni dy vezė tė cilat do t’ju mbajnė tė ngopur deri nė kohėn e drekės. Veēanėrisht rekomandohet tė hahet e bardha e vezėve.

Frape: Pėrgatitja e njė gote tė kėsaj pije me ndihmėn e mikserit zgjat vetėm njė minutė. E shkėlqyeshme ėshtė qė mundeni edhe tė eksperimentoni – zgjidhni pemėn qė dėshironi, ose pėr shembull, shtoni pak kafe.Katėr arsye pse duhet ta hani vezėn e plotė
Disa ende besojnė (gabimisht) se duhet tė hahet vetėm e bardha e vezės, ndėrsa njėkohėsisht e anashkalojnė tė verdhėn e vezės.
Pasi qė pėr disa dekada janė shpallur tė dėmshme pėr shėndetin tonė, veēanėrisht nė sasi mė tė mėdha, vezėt ngadalė, por sigurt janė duke u kthyer nė listat e ushqimeve tė shėndetshme dhe bėhen pjesė e pashmangshme e ushqyerjes sė shėndetshme.

Megjithatė, ka shumė qė ende besojnė (gabimisht) qė kjo vlen vetėm pėr tė bardhėt e vezėve, ndėrsa njėkohėsisht konsiderojnė qė duhet tė anashkalojnė tė verdhėt e vezės. Ju sjellim katėr arsye tė cilat do t’ju bindin qė kjo nuk ka lidhje me mendjen e shėndoshė:

1.Njė vezė e plotė pėrmban 180 miligramė kolesterol. Asociacioni amerikan pėr zemėr rekomandon konsumin ditor deri nė 400 miligramė, ēka do tė thotė qė, nėse nuk keni problem me kolestrolin nė gjak, pa frikė mund tė hani njė vezė nė ditė, gjithnjė derisa nuk e teproni me ushqimet si mishi dhe produktet e qumėshtit.
2.E bardha e vezės ėshtė ndoshta e pasur me proteina, por pikėrisht nė tė verdhėn e vezės gjenden shumica e ushqyesve nga veza. Njė e verdhė e vezės ka 22 mg kalcium, 245 µg vitaminė A, 18 µg vitaminė D, 66 mg fosfor dhe 25 µg acid folik.

3.Ngrėnia e vezės pėr mėngjes mund t’ju ndihmojė nė luftėn kundėr kilogramėve. Njė vezė mesatare ka vetėm 92 kalori, ndėrsa jep 6,3 proteina, tė cilat do t’ju japin energjinė e nevojshme tė mėngjesit, pėr ē’arsye ka shumė mė pak mundėsi qė para dreke tė hani ndonjė ėmbėlsirė tė pashėndetshme.
4.Acidet yndyrore tė shėndetshme janė esenciale pėr shėndetin e trupit tonė, pėr ē’arsye vezėt e pasura me acide yndyrore omega 3 janė mėnyrė e thjeshtė pėr tė rritur sasinė e kėtyre acideve nė ushqimin tuaj.Panxhari, viagra natyrale Konsumimi i panxharit do tė sjellė shumė pėrparėsi, prandaj duhet tė gjendet ēdo ditė nė pjatat tuaja. Edhe shkencėrisht ėshtė dėshmuar se panxhari ka efekt afrodiziaku.

Qysh nė kohėrat e lashta, romakėt e vjetėr e kanė pėrdorur panxharin si afrodiziak. Edhe pse shumė bimė nė kulturat e vjetra janė konsideruar afrodiziakė, pėr panxharin ėshtė dėshmuar shkencėrisht njė efekt i tillė.

Panxhari pėrshpejton qarkullimin e gjakut nė zonėn e gjenitaleve. Po ashtu panxhari pėrmban shkallė tė lartė tė mineralit tė borit, i cili nxit lirimin e hormoneve seksuale.

Panxhari ėshtė i pasur me nitratet e pasura tė cilat nė trup shndėrrohen nė oksidin e nitratit i cili zgjeron enėt e gjakut, shpejton qarkullimin e oksigjenit dhe nutrientėve, ndėrsa juve ju jep mė shumė energji. Njė filxhan panxhar pėrmban vetėm 60 kalori dhe shumė fibra. Sheqernat nė panxhar janė karbohidrate komplekse dhe pėr dallim nga sheqeri i bardhė, kaloritė nga panxhari vijnė me shumė nutrientė dhe fitokimikate qė janė tė shkėlqyeshme pėr shėndetin tuaj.


__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-10-12, 13:05   #257
Lona
 
Avatari i Lona
 
Anėtarėsuar: 06-12-03
Vendndodhja: tetove
Postime: 3,901
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Lona
Gabim Re: Lajme nga Mjekesia

Cilat fruta vjeshtore bėjnė ēudi pėr shėndetin? Ushqimet vjeshtore qė i gjejmė lehtė nė treg dhe dyqane na ruajnė shėndetin. Disa prej tyre kanė veēori tė veēanta dhe mund tė ndihmojnė me problemet, siē ėshtė ftohja

Manat (dudat) janė tė pasura me hekur


Manat janė pasuri e vėrtet pėr pasqyrėn e gjakut dhe dobitė nga kjo frutė qėndrojnė nė maje tė listės nė mes frutave tė tjera malore. Janė tė pasura me hekur, ushqejnė qelizat e kuqe tė gjakut dhe parandalojnė aneminė. Nė njėqind gramė ka rreth 1,85 miligramė hekur, ka thėnė doktoresha Sarah Wilson pėr “Daily Mail”. Pėrveē se janė tė pasura me hekur, manat janė tė pasura edhe me vitaminė C dhe resveratrol, antioskidantin i cili pėrndryshe gjendet nė rrush. Disa studime tė reja thonė qė kjo substancė ndihmon nė luftėn kundėr kancerit.

Lajthitė ruajnė zemrėn

Kanė pėrqindje tė lartė tė yndyrave mono-tė pangopura tė cilat janė tė mira pėr uljen e kolesterinės. Studimi i para disa viteve ka dėshmuar qė rreth 35 pėr qind tė meshkujve tė cilėt kanė ngrėnė rregullisht lajthi kanė reduktuar rrezikun nga sėmundjet e zemrės. Pėrveē qė parandalojnė kolesterinėn e rritur, janė tė mira kundėr aritmisė sepse pėrmbajnė acidet omega-3.

Shega mbron nga ftohja


Shurupin e shegės ėshtė mirė ta pini sapo tė ftoheni, sepse ka njė mijė herė mė shumė vitaminė C se portokajtė dhe limonėt. Pėrveē vitaminės C ėshtė e pasur edhe me vitaminat D dhe E, si dhe kalcium dhe hekur, ka shpjeguar Sarah Wilson.

Boronicat ruajnė shikimin

Antioksidantėt antocianine, tė cilat gjenden nė boronica, janė tė dobishme sepse ruajnė indin nė sy dhe parandalojnė mjegullimin e shikimit, por edhe ruajnė enėt e gjakut. Dihet qė boronicat janė tė mira kundėr rritjes sė tumoreve.
__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-11-12, 12:59   #258
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga MjekesiaKercimi,nje metod preventive per nje shendet te mire trupor dhe mental.

Tė kėrcesh, jo vetėm qė argėtohesh, po i bėn mirė edhe mendjes dhe trupit. Studimet e fundit tregojnė se me kėrcimin mund tė luftosh shumė patologji
Balet klasik, kėrcim modern, tango, salsa, merenge, rege, apo ndonjė lloj tjetėr kėrcimi. E keni vetė nė dorė tė zgjidhni atė qė ju pėlqen, por pavarėsisht kėsaj, kujtoni gjithmonė se kėrcimi ėshtė njė ilaē shumė efikas pėr tė pasur njė mendje tė shėndetshme. Nė fakt, asnjė prej nesh nuk do t’i thoshte jo njė ftese pėr t’u argėtuar nė njė bar me muzikėn qė ne pėlqejnė. Arsyeja? Sigurisht pėr t’iu larguar streseve tė jetės sė pėrditshme, pėr t’u ēlodhur dhe pėr t’u ndjerė plot energji ditėn tjetėr. Por nėse efektet janė kaq pozitive menjėherė nė kaq kohė, ē’mund tė thuhet nėse kėrcimi praktikohet rregullisht, minimumi dy ose tri herė nė javė. Atėherė nuk kemi pse e vėmė mė nė dyshim: njė kurs kėrcimi do tė ishte gjėja mė e mirė qė duhet bėrė nė kėto kohė tė vėshtira. Kėtė na thonė edhe mjekėt suedezė, prandaj nuk kemi pse tė jemi skeptikė pėr tė besuar se kėrcimi mund tė na e lehtėsojė jetėn. Maria, njė vajzė 19 vjeēe, pjesė e studimit, e tregon mė sė miri kėtė. “Ndihesha e lodhur dhe shfaqja herė pas here shenja ankthi dhe lodhjeje. Rastėsisht vendosa tė bėhesha pesė e njė studimi pėr tė vėrtetuar efektet e kėrcimit nė kėto lloj gjendjesh shpirtėrore dhe fizike. Pas njė pėrvoje tė mrekullueshme, mund tė them me plot gojėn se tani ndihem mė mirė”, tregon ajo. Edhe Ingridi e mbėshtet plotėsisht kėtė tezė. Ajo tregon se tashmė shkon nė kurse kėrcimi tri herė nė javė, nė mėnyrė tė rregullt dhe nuk ka ndėrmend tė heqė dorė pėr asnjė arsye.
Sipas njė studimi tė fundit, kėrcimi ėshtė shumė i mirė pėr tė luftuar stresin, depresionin, por edhe dhembjen e kokės. Ky aktivitet i kėndshėm fizik mund tė na ndihmojė tė kemi njė shėndet mendor, shumė herė mė tė mirė. Studimet kanė treguar se simptomat e lidhura me depresionin, ankthin dhe stresin, lodhjen fizike apo mendore, madje edhe dhembjen e kokės, mund tė largohen lehtėsisht pėrmes njė aktiviteti tė thjeshtė, argėtues dhe tė shėndetshėm: kėrcimin. Me pak fjalė, kush e praktikon me njėfarė rregullsie kėtė lloj aktiviteti fizik, duket se arrin tė kontrollojė mė mirė shqetėsimet psikofizike, duke fituar mė shumė vetėbesim dhe njė aftėsi mė tė madhe pėr tė pėrballuar problemet e jetės sė pėrditshme. Kėtė e sugjeron edhe njė studim i fundit suedez qė ka analizuar me kujdes efektet e kėrcimit nė njė grup vajzash tė reja. Grupi i koordinuar nga Anna Duberg, fizioterapiste nė “Örebro University Hospital” ka pėrfshirė 122 vajza suedeze me moshė nga 13 deri nė 19 vjeēe. Tė gjitha vajzat kishin shkuar shpesh nė spital pėr tė marrė ndihmė pėr simptomat e ankthit, depresionit, lodhjes psiko-fizike, dhembjes sė kokės, dhembjes sė shpinės apo edhe qafės dhe shpatullave. Pjesėmarrėset nė studim u ndanė nė dy grupe, ku i pari pėrbėhej nga 59 vajza ndėrsa i dyti nga 53. Ato qė i pėrkisnin grupit “59” u ftuan nė njė program vallėzimi, qė parashikonte kėrcimin nė grup dhe me rregullsi pėr rreth dy ditė nė javė. Tė tjerat qė i pėrkisnin grupit “53” nuk i modifikuan aspak zakonet e tyre tė jetesės. Rezultatet e studimit ishin tė mrekullueshme. Simptomat jo vetėm qė ishin zhdukur nė kohėn kur kryhej aktiviteti, por edhe pėr katėr deri nė tetė muaj mė pas, vajzat ndiheshin shumė mirė, duke mos shfaqur shenja ankthi, stresi apo depresioni. Nė grupin tjetėr gjendja nuk kishte ndryshuar aspak. Nė fund, pjesėmarrėset deklaruan nė 91 pėr qind tė rasteve se kėrcimi kishte qenė njė pėrvojė pozitive dhe qė me siguri do ta merrnin nė konsideratė nė tė ardhmen. Me sa duket ėshtė pikėrisht rasti pėr tė thėnė kėrceni sa mė shumė, pėr tė luftuar stresin, shkaktarin e tė gjitha sėmundjeve tė sotme moderne.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-11-12, 19:59   #259
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Arsyeja pse disa ēifte nuk bėjnė dot fėmijė

Njė grup shkencėtarėsh kanė zbuluar arsyen se pse disa ēifte janė nė mėnyrė tė pashpjegueshme sterilė. Ky studim jep shpresa tė reja pėr gjithė ata qė duan tė bėhen prindėr.
Quhet pikėrisht “sterilitet i pashpjeguar” dhe ėshtė njė situatė e pashpjegueshme deri mė sot, kur ēiftet nuk arrijnė tė kenė fėmijė edhe pse si mashkulli dhe femra nė analizat e tyre dalin favorit pėr tė ngjizur pasardhėsin e tyre.
Studiuesit irlandezė tė Queen University nė Belfast duket se kanė gjetur njė zgjidhje.
Profesoresha Sheena Lewis dhe kolegėt e fakultetit tė mjekėsisė dhe kirurgjisė kanė drejtuar njė studim ku u pėrfshinė 239 ēifte me diagnozėn e sterilitetit tė pashpjeguar, ku u vu re se nė 80% tė rasteve problemi vinte nga njė dėmtim serioz nė ADN-nė e spermatozoidėve.
“Pjesa mė madhe e ēifteve me probleme pjellorie nuk janė nė gjendje tė marrin njė shpjegim pėr situatėn e tyre. Nga kjo situatė e dėmtimit tė spermatozoidėve, vihet re njė ulje e numrit tė spermatozoideve dhe lėvizshmėri tė dobėt pėr tė depėrtuar drejt destinacionit tė ngjizjes”, shpjegon Lewis, citon noa.al
Nėse deri mė tani nuk diheshin arsyet e kėsaj mungese pjellorie, studiuesja thotė se pas identifikimit tė shkakut mund tė lindė edhe kura pėr ta korrigjuar duke krijuar mundėsinė pėr lindjen e njė fėmije.
Rezultatet e plota tė kėtij vėzhgimi u publikuan nė Reproductive Biomedicine Online , ku thuhet gjithashtu se nė kėto raste ēiftet mund tė kenė fėmijėn e tyre falė farėzimit artificial.
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-01-13, 13:26   #260
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga Mjekesia

Dieta qė largon helmet nga organizmi
Prishtinė, (Kosovapress) 05 Janar 2013 09:27

Lėngjet e freskėta nga pemėt dhe perimet mund tė ndihmojnė qė me shpejtėsi ta pastroni organizmin dhe tė hiqni disa kilogramė shtesė, por, kurrsesi mos planifikoni qė nė mėnyrė ambicioze pėrmes kėtij regjimi rigoroz tė qėndroni mė shumė se disa ditė, nė tė kundėrtėn dėmi do tė jetė mė i madh sesa dobia.

Mė sė miri do tė ishte qė kėtė dietė ta mbani gjatė fundjavės dhe atė mė sė gjati njė ose dy ditė. Kjo kohė mjafton pėr ta liruar organizmin nga materiet e dėmshme dhe helmet e grumbulluara.

Rregulli kryesor ėshtė qė ditėn ta filloni me lėng tė freskėt tė shtrydhur nga agrumet apo portokajtė. Nė gotėn me lėng tė shtrydhur shtoni dy decilitra ujė tė vakėt, e pėrzieni dhe e konsumoni. Kjo dietė ju sugjerohet sidomos atyre personave qė kanė njė organizėm tė ngadalshėm, sepse metabolizmi i ngadaltė, tretje jo e mirė, pastrimi jo i rregullt i zorrėve, sjellin deri nė grumbullimin e helmeve nė organizėm dhe ngadalėsojnė eliminimin e dhjamit. Limoni nė raste tė tilla ka efekt tė mirė, sidomos kur merret nė mėngjes, pasi ai pėrgatit mėlēinė, laboratorin mė tė rėndėsishėm natyror pėr ta kryer funksionin e vet.

Nėse dikush pėlqen kombinimet, mundet qė nė vend tė ujit tė vakėt tė shtojė jogurt pa yndyrė apo edhe qumėsht. Pėr mbajtjen e kėsaj diete, edhe pse ėshtė mjaft e shkurtėr, nevojitet vullnet dhe qė nė organizėm tė mos konsumohet gjė tjetėr pos lėngjeve dhe eventualisht ndonjė supė tė pastėr me perime, pa shtesa apo erėza.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-13, 15:29   #261
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Mjekesia

Dėshmia shkencore: Duhani nuk liron nga stresi


Nė kundėrshtim me mendimin e pėrhapur qė thithja e duhanit liron nga stresi, shkencėtarė kanė zbuluar se ish-duhanxhinjtė nė fakt janė mė pak nervozė sesa ata persona qė ende konsumojnė cigare.

Ēdo i pesti duhanxhi pohon qė thith tymin e cigares pėr tė qenė mė pak nervoz, por nga vėshtrimi shkencor kjo nuk ka kurrfarė efekti.

Shkencėtarėt kanė matur nivelin e shqetėsimeve te 500 duhanxhinj, nga tė cilėt disa e kishin lėnė duhanin, kurse tė tjerėt pėrpiqeshin pa sukses ta bėjnė kėtė.

Rreth 70 pėr qind e duhanxhinjve qė kanė pasur sukses t’ia dalin ta lėnė duhanin pėr gjashtė muaj, kanė deklaruar se janė ndier shumė mė tė relaksuar pa thithejn e tymit tė duhanit.

Pėr dallim nga kėta, ata tė cilėt kanė provuar ta lėnė duhanin por nuk ia kanė dalė, kanė deklaruar se janė nė stres edhe mė tė madh sesa pėrpara.

“Mendimi i rrėnjosur qė cigaret tė ndihmojnė tė relaksohesh tingėllon bindshėm, por ėshtė krejtėsisht i pavėrtetė. E vėrtetat ėshtė krejtėsisht e kundėrt”, kanė thėnė hulumtuesit e Universitetit tė Oxfordit pėr gazetėn londineze Daily mail.


PS: rren kofte :P
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-13, 15:32   #262
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Lajme nga Mjekesia

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki Shiko postimin
Dieta qė largon helmet nga organizmi
Prishtinė, (Kosovapress) 05 Janar 2013 09:27

Lėngjet e freskėta nga pemėt dhe perimet mund tė ndihmojnė qė me shpejtėsi ta pastroni organizmin dhe tė hiqni disa kilogramė shtesė, por, kurrsesi mos planifikoni qė nė mėnyrė ambicioze pėrmes kėtij regjimi rigoroz tė qėndroni mė shumė se disa ditė, nė tė kundėrtėn dėmi do tė jetė mė i madh sesa dobia.

Mė sė miri do tė ishte qė kėtė dietė ta mbani gjatė fundjavės dhe atė mė sė gjati njė ose dy ditė. Kjo kohė mjafton pėr ta liruar organizmin nga materiet e dėmshme dhe helmet e grumbulluara.

Rregulli kryesor ėshtė qė ditėn ta filloni me lėng tė freskėt tė shtrydhur nga agrumet apo portokajtė. Nė gotėn me lėng tė shtrydhur shtoni dy decilitra ujė tė vakėt, e pėrzieni dhe e konsumoni. Kjo dietė ju sugjerohet sidomos atyre personave qė kanė njė organizėm tė ngadalshėm, sepse metabolizmi i ngadaltė, tretje jo e mirė, pastrimi jo i rregullt i zorrėve, sjellin deri nė grumbullimin e helmeve nė organizėm dhe ngadalėsojnė eliminimin e dhjamit. Limoni nė raste tė tilla ka efekt tė mirė, sidomos kur merret nė mėngjes, pasi ai pėrgatit mėlēinė, laboratorin mė tė rėndėsishėm natyror pėr ta kryer funksionin e vet.

Nėse dikush pėlqen kombinimet, mundet qė nė vend tė ujit tė vakėt tė shtojė jogurt pa yndyrė apo edhe qumėsht. Pėr mbajtjen e kėsaj diete, edhe pse ėshtė mjaft e shkurtėr, nevojitet vullnet dhe qė nė organizėm tė mos konsumohet gjė tjetėr pos lėngjeve dhe eventualisht ndonjė supė tė pastėr me perime, pa shtesa apo erėza.
Shumr strikte valla Naki , edhe e demshme besoj..
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-02-13, 19:56   #263
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Mjekesia

Gjendet receta pėr pavdekėsi?


Pyetja e pėrjetshme: Gjendet receta pėr pavdekėsi?


Njerėzimi gjithmonė ka qenė nė kėrkim tė recetės e cila do ti mundėsontė pavdekėsinė, sipas hulumtimeve tė cilat vijnė nga Japonia, kjo do tė jetė e mundshme sė shpejti.
Shin Kubota, shkencėtari japonez nga universiteti Kyoto, konfirmoi mitin rreth kandilave tė pavdekshėm tė detit.
Turritopsis nutricula ėshtė emėrtimi teknik pėr kėtė lloj kandili e cila pėr shkencėtarėt ėshtė e njohur si e vetmja qenie e gjallė nė planetin tonė e cila ėshtė e pavdekshme.
Kandili ka aftėsinė e pazakontė tė rinovimit tė pafund. Kur kjo plaket, apo kur sėmuret, ajo prapė shndėrrohet nė polip.
Profesori Kubota beson se te ky kandil deti gjendet kura pėr pavdekshmėri dhe se jeta e njeriut mund tė zgjatet pėr disa mijėra vjet.
Turritopsis nutricula e ka zbuluar Christian Sommer, student gjerman i biologjisė, por deri tani pavdekshmėria e saj nuk ishte konfirmuar.
Shkencėtarėt thonė se ky lloj kandili ėshtė pėrhapur nga deti Mesdheu deri nė oqeane, kėshtu qė sot mund tė shihen nė brigjet e Panamasė, Floridė dhe Japoni.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-13, 17:18   #264
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Mjekesia

Disa arsye befasuese pse duhet tė pini shumė kafe


Ka shumė arsye pse tė mos pini kafe, por kjo pije e zezė, tė cilėn njerėzit nėpėr botė e pėrgatisin pėr fitore tė reja nė punė, ka efekt pozitiv nė shėndetin tonė.

Keni dėgjuar shumė kėshilla se si kafja ėshtė e keqe pėr shėndetin dhe qė duhet tė shmanget, por nėse jeni nė dyshim nėse duhet ta filloni ditėn me tė ose tė qėndroni vigjilent gjatė kohės sė pėrgatitjes sė provimit, mos u dėshpėroni, sepse shkencėtarėt pohojnė qė kafja e zezė fsheh efekte tė pabesueshme pozitive.

Edhe pse kafeina mund tė nxisė ankth dhe pagjumėsi, kafja ėshtė e mbushur me antioksidantė tė fortė qė veprojnė nė shėndetin e njerėzve mė mirė se pemėt dhe perimet. Por shkencėtarėt nga Universiteti amerikan “Duke”, thonė se si kafja duhet tė pihet e kultivuar organikisht e cila nuk ėshtė e trajtuar me kimikate tė ndryshme qė mund tė anulojnė tė gjitha dobitė e saj.

Nėse ditėn e filloni me kafe tė shtėpisė ose kafe qė ėshtė kultivuar organikisht ja ēfarė ju pret:

Kafja redukton rrezikun nga diabeti i tipit 2 – sa mė shumė kafe qė pini keni mė pak shanse pėr t’u prekur nga diabeti. Pėr shembull, studimi i Universitetit UCLA ka treguar qė femrat nė postmenopauzė qė pinė mė sė paku katėr filxhanė kafe nė ditė kanė gati 50 pėr qind mė pak probabilitet tė sėmuren nga diabeti i tipit 2 sesa personat qė nuk e shijojnė aspak kėtė pije tė zezė. Nė fakt, ēdo filxhan shtesė i kafes nė mėnyrė tė shtuar redukton shansin pėr tė zhvilluar diabet, tė paktėn kėshtu pohojnė shkencėtarėt australianė.

Si vepron: shkencėtarėt konsiderojnė qė konsumimi i kafes rrit koncentrimin e proteinės specifike nė gjak, e cila mbron nga diabeti, respektivisht rrit tolerancėn e trupit nė glukozė ashtu qė pėrshpejton metabolizmin.

Kafja mund tė ripėrtėrijė qelizat e prekura nga kanceri – Njė kohė tė gjatė ėshtė konsideruar qė kafja shkakton kancer, por hulumtimet e reja kanė treguar qė ajo mund tė mbrojė trupin nga disa forma tė karcinomave, me siguri duke nxitur regjenerimin e ADN-sė. Pėr shembull dy studime tė ndara tė Universitetit tė Harvardit tė kryera nė vitin 2011 kanė treguar qė femrat tė cilat pinė disa filxhanė kafe nė ditė kanė rrezik mė tė vogėl nga kanceri endometrial, derisa gjashtė filxhanė kafe nė ditė reduktojnė pėr 60 pėr qind mundėsinė qė meshkujt tė fitojnė kancer tė prostatės.

Si vepron: shkencėtarėt konsiderojnė qė komponimet nga kafja parandalojnė proceset inflamtore nė trup, ndėrsa nė veēanti antioksidanti metilpiridinė i cili mund tė gjendet vetėm nė kafe sepse krijohet gjatė pjekjes apo fėrgimit tė kokrrave.

Kafja redukton rrezikun nga dementia – edhe pse shkencėtarėt nuk e kanė tėrėsisht tė qartė se nė ē’mėnyrė sėmundja e Alzheimerit ndryshon trurin, janė tė sigurt qė kafja redukton rrezikun nga humbja e kujtesės. Hulumtimi i shkencėtarėve skandinavė ka treguar qė personat tė cilėt kanė pirė tre deri pesė filxhanė kafe nė ditė kanė 65 pėr qind mė pak shanse tė preken nga dementia sesa njerėzit tė cilėt nė ditė kanė pirė dy ose mė pak filxhanė tė kafes.

Si vepron: shkencėtarėt besojnė qė antioksidantėt nga kafja luajnė rol tė rėndėsishėm sepse parandalojnė bllokimin e enėve tė gjakut, tė cilėt janė njė nga shkaqet kryesore tė humbjes sė kujtesės. Reduktohet rreziku nga diabeti i tipit 2, i cili po ashtu ėshtė shkaktar i dementias, dhe reduktohet kolesterina qė ka ndikim tė rėndėsishėm negativ nė funksionet kognitive.

Kafja mbron meshkujt nga sėmundja e Parkinsonit – me rishikimin rezultateve tė 26 studimeve tė ndryshme shkencėtarėt kanė pėrfunduar qė meshkujt qė pinė dy deri nė tre filxhanė kafe nė ditė kanė 25 pėr qind mė pak rrezik nga sėmundja e Parkinsonit sesa meshkujt qė abstenojnė nga pija e zezė. Fatkeqėsisht kafja nuk ka efekt tė dobishėm nė femra.

Si vepron: shkencėtarėt nuk janė tė sigurt sė nė ē’mėnyrė kafja mbron meshkujt nga Parkinsoni.

Kafja zvogėlon depresionin – Hulumtimi i madh i Universitetit Harvard i kryer nė 50 mijė infermiere nė periudhėn prej 25 vjetėsh ka treguar qė femrat tė cilat kanė pirė katėr filxhanė kafe kanė 20 pėr qind mė pak probabilitet tė vuajnė nga depresioni sesa ato qė nuk kanė pirė aspak kafe. Studimi finlandez ka treguar qė kafja te meshkujt redukton rrezikun nga vetėvrasja.

Si vepron: shkencėtarėt as nė kėtė rast nuk janė tė sigurt se si vepron kafja, por ekzistojnė teori tė cilat pohojnė qė kafeina pėr njė kohė tė shkurtėr pėrmirėson disponimin dhe stimulon trupin gjė qė mund tė largojė emocionet negative.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-02-13, 18:05   #265
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Lajme nga Mjekesia

Arrin pilula pėr kthjellje tė shpejtė nga mamurllėku

Enzimat qė pėrshpejtojnė metabolizmin e alkoolit nė stomak krijojnė efektin e miliona qelizave tė mėlēisė tė cilat nxisin dekompozimin e tij dhe vjen deri te rėnia e nivelit tė alkoolit nė gjak.

Adhuruesit e alkoolit sė shpejti do tė mund tė kthehen nė gjendje tė kthjellėt nė afat prej disa sekondash, pohojnė shkencėtarėt nga Instituti i Teknologjisė Massachusetts. Ata kanė shpikur koktejin e enzimave pėr dekompozim tė shpejtė tė alkoolit, shkruan DailyMail, ndėrsa pohojnė qė do tė duket thuajse miliona qeliza tė mėlēisė janė vendosur nė stomak.

Njė nga enzimat, oksidaza (oxidase), pėrgjegjėse pėr dekompozimin e alkoolit gjithmonė ėshtė nė kombinim me produktin e peroksidit tė hidrogjenit, i cili ėshtė potencialisht i dėmshėm nėse konsumohet shpesh.

Prandaj ėshtė e nevojshme tė pėrdoret me enzimat tjera pėr tė parandaluar efektin e tij tė dėmshėm. Testimet kanė treguar se si pėrdorimi i kėtyre enzimave rezulton me kthjellje momentale dhe rėnie tė alkoolit nė gjak, ndėrsa vetė trajtimi quhet kundėrilaēi pėr dehje.

“Nanokapsulat e mbushura me enzime pėrshpejtojnė djegien dhe tretjen e alkoolit dhe mund tė vendosen nė pilulė tė zakonshme”,– ka thėnė udhėheqėsi i ekipit tė shkencėtarėve, profesori i biokimisė dhe inxhinieri biomolekular, Yunfeng Lu. Injeksionime kėto nanokapsula ka kthjellur minjtė laboratorikė pėr pak sekonda. Ai thekson qė nevojiten edhe testime tjera para se pilulat tė lėshohen nė qarkullim pėr shitje.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-06-13, 18:20   #266
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Lajme nga Mjekesia

Shkencėtari shqiptar zbulon gjenin qė shkakton parkinsonin


08.06.2013


Shkencėtari shqiptar nga qyteti i Durrėsit, Edor Kabashi, ka zbuluar gjenin pėrgjegjės pėr sėmundjen e parkinsonit.

Kabashi, i cili jeton dhe punon nė Kanada prej vitesh, ka nisur mė herėt kėrkimet pėr kėtė sėmundje. Ai zbuloi se tek kafshėt, se mutacionet nė gjenin C90RF72, shkaktojnė sėmundjen e parkinsonit.

Ky zbulim shihet si mjaft i rėndėsishme pėr mjekėsinė botėrore, pasi parkinsoni shkaktohet nga vdekja e neuroneve qė lidhin muskujt me trurin. Sipas Kabashit, ky ėshtė njė hap mjaft i madh nė gjetjen e shtigjeve tė reja pėr kurimin e kėsaj sėmundjeje.

Njė studiues kanadez u shpreh mjaft krenar pėr zbulimin e Kabashit. “Jemi shumė krenar pėr kėtė gjetje tė doktor Kabashit. Ne e mbėshtesim punėn e tij, shkruan “Shekulli”.

Kabashi ėshtė studiues i njohur nė Kanada. Ai drejton grupin kėrkimor pėr sėmundjen e sistemit nervor nė Universitetin e Montrealit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-06-13, 17:16   #267
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lajme nga Mjekesia

Sėmundjet e lėkurės, uji i detit i parandalon dhe kuron


Sėmundjet e lėkurės janė tė ndryshme dhe zakonisht gjatė verės pakėsohen. Dielli ėshtė njė prej faktorėve qė ndikon nė kėtė pėrmirėsim tė sėmundjes qė mund tė keni.

Tė ekspozosh lėkurėn nė diell sjell shumė tė mira. Por dielli nuk ėshtė i vetmi qė vepron dhe ju ndihmon nė zhdukjen e sėmundjeve tė lėkurės. Kush i kalon pushimet nė plazh me siguri e ka vėnė re efektin e ujit tė detit. Ai ėshtė i jashtėzakonshėm nė shėrimin e tyre, njė ilaē i vėrtetė.

Nė fund tė sezoni zbulojmė se jemi mė tė bukur dhe se kemi njė lėkurė mė tė shėndetshme, dhe kjo jo rastėsisht.

Efektet pozitive tė ujit tė detit janė zbuluar edhe pėrmes njė studimi korean tė cilėt kanė dalė nė pėrfundimin se uji I detit shėron sėmundjet e lėkurės.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-13, 16:00   #268
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Exclamation Titulli: Lajme nga Mjekesia

Pas dy vjetėsh gati pėr transplantin e kokės


Torino, 19.06.2013

”Nė dy vjet ne do tė jemi nė gjendje pėr tė kryer njė transplantim koke”. Kjo ėshtė shpallja e Dr Sergio Canavero, neurokirurgu i Torinos.

Projekt i botuar nė revistėn ndėrkombėtare kirurgjikale ‘Neurologji’ ėshtė pagėzuar si Heaven/Gemini.

Njė emėr qė tregon mundėsinė e bashkimin e dy seksione tė ndryshme tė palcės kurrizore, atė tė njė organi tė dhuruar, me gjymtyrė tė mbetur nė qafėn marrjen subjektin, transmeton gazetaidea.

“Donatori i trupit dhe kandidat ideal pėr tu marrė janė pėrkatėsisht njė individ i cili ka humbur fatkeqėsisht jetėn e tij nga njė lėndim nė kokė, pa lėndime tė konsiderueshme pėr organet e tjera- thotė Canavero -ose ata tė cilėt kanė pėsuar njė goditje fatale, dhe (marrės) njė person qė vuan nga njė sėmundje e rėndė degjenerative neuromuskulare ose njė person tetraplegjik”.

Dhe tė jetė e mundur pėr tė rindėrtuar vazhdimėsinė e palcės kurrizore, thelbi i vėrtetė i sipėrmarrjes,-shpjegon Canavero-janė kimikatet speciale.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.