Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-06-05, 21:43   #16
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mė Thuajė....

Mes vargjeve tė tua!
Tė djeshme,
E tė sotme!
Tėrė ėndrra ime!

Mė thuajė..?!
Prejė nga kjo flakė,
Nė duartė e mia??
Kur fjala yte si thikė,
Nė zemer po m' pėrcėllon?!

Mė thuajė..?!
Pėrse vargjet e tua,
Janė tė rishtueshme??
Nė udhėtimin timė tė gjatė,
Drjetė njė shprese qė e kėrkoi ditė e natė!

Mė thuajė..?!
Se do tė qajė,
Pėr lulėt e venitura!
Do tė ndjejė dhembje tė tmerrshme,
Pėr ballin tėndė qė se putha!

Mė thuajė..?!
Se do tė mė mbuloi,
Vala yte o det!?
Pėrderisa ndjejė fytyrėn,
Dhėmbjen dhe
Natėn tonė tė zez!!
Nėpėr vargjėt e mia.
Tek ngjallėn ngjallėn ngadalė,
Pulėbardhatė e lodhura,
Tė kėsajė nate!

Mė thuajė..?!
Se ti nuk di gjė,
Pėr zemrimin timė??!
Unė vala yte e shashtisur,
Ankth i verdhė i dhėmbjės sate!
Nė flotė pėrkundėm ngadalė,
Fle i fashitur!

Mė thuajė..?!
Kur e vizitove qytetin ,
Ku unė jetojė!
E Ty s'munda tė takoi?!

Mė thuajė..?!
O terri natės sime,
Nyje e kulluar nė mua!
E gjatė ėshtė rruga deri tek Ti,
E gjatė pa kufi...?!!!!!
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-07-05, 20:44   #17
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

UDHĖTIM NĖPĖR NATĖ

Valėt i vura nė gjumė
Sodita shtjellat e ajrit si ua pėrkundnin flokėt e gjatė
nėn dritat e pakta tė portit.

Mė pas shalova kuajt e bardhė
Tė zinjtė i lashė nė brigjet e arta
Zemrėn e mbaja pishtar.

Dita u zgjua nga trokthi im
Lėmoi qerpikėt, u habit !!!!!
Si kish mundur ta vėshtronte diellin
pa u verbuar?
Si mundi tė shpėrfillte kaq pasione
pa u mrekulluar?
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-09-05, 23:05   #18
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Tė dua pa fjalė!!!


Nese heshtim tė dy bashkė,
dhe heshtja ka dy sy,
janė sytė e zemres sime
qe tė shohin vetem ty.

Nese nuk ta them dot me fjale,
se sa tė dashuroje,
gjithė fajin e ka natyra,
qe si dha zemres gojė.Janė keto vargje tė talentes sė nderuar Dogzon.
Vazhdoni tė shkruani e nderuar , ketu vėrehet talenti qė e posedoni.
Suksese!
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-05, 13:04   #19
ekonomisti_4
 
Anėtarėsuar: 05-08-05
Vendndodhja: Gostivar
Postime: 6
ekonomisti_4 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek ekonomisti_4 Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek ekonomisti_4
Gabim prehje endre

PREHJE ENDRE

Papritmas me erdhe ne gjum
gjumi im mbeti i humbur pa ndjenja
ti hape shteg ne zemren time
interesante, vetem ne gjum duhemi
caste intime kalojme ne ender
perseri ti ne shtrat je e lodhur
habitem nga seksi i pakendshem qe zhvillojme
interesante vetem ne gjum duhemi.
edhe fantazme te jeshe
te dua ne ender
ata ne mesnate ma prishen gjumin
fillojme ender erotike
cuditem pse te dua kaq
trupi juaj me len pa gjum naten
une i lodhur serish shkoj drejte endrave.

__________________
\" te dua edhe pse akoma nuk te njoh mire se kush je\"
ekonomisti_4 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-09-05, 19:01   #20
Gentiana
 
Avatari i Gentiana
 
Anėtarėsuar: 09-10-03
Postime: 11,949
Gentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Vetem per Gentianen .


MALLI I GURBETQARIT

Ne nje qosh te nje rruge te huaj,
ne nje banke te nje parku te vjeter
rri i vetem dhe mendohem ,
per nje kohe e nje vend tjeter.

Flas me veten si ne ode burrash
por e dije - jam fillekat,
nje gulshim qe me del nga shpirti
me trazon , s'me len rehat.

Ece ngadal mbi trotuare,
mplake e krruse deri ne toke
motra e vllezer s'i kam pran
ketu eshte vshtire me gjete dhe shoke.

Te gjithe vrapojne pas puneve te veta,
nuk kan kohe as buke me ngrane
qe ne mengjes pa dalur Dielli
deri vone ne nate per Hane.

Enise nje kenge por nuk kam ze,
asnje fjale prej goje s'del
vec nje lot me zbret ne mjekerr,
me preke ne zemer, me ka prek ne tel.

Hiq pa me pyet- me merr me vete,
fluturoj me shpejt se era
shkoj ne troje , ne ato brigje
ku ikam mbushe njezete pranevera.

Ulem ne guri permbi krue
i flas lisit qe me bene hije,
- a esheh se te dola nbe fjale,
Te pata thene se prap do te vije.

Ai nuk flet se goje nuk ka,
por e dije c'thote lisi i vjeter,
- ti uktheve por s'je ai
tash ti je krejt dikush tjeter.

- Ne gurbet shkove veq prej halli,
dole i ri me i ike roberise,
ketu u ktheve veq prej malli,
per ATEDHE per TOKE te SHQIPNISE-.

Tash je plake je ba i bardhe
si keto male qe mbajne bore,
e kam dijte se ke me u kthye
- shpirtin tende -une e kam ne dore-.

Perveq meje s'te njeh askush,
se veq une -ketu te kam prite,
jan njerez tjere - jan halle tjera
gjithecka nderron ketu dite per dite.

Shkon nje mbret e vjen nje tjeter
deri sot jan nderrue disa,
vetem une - ai lisi i vjeter
kam vendose ketu me u tha.
Erdhe ti te thahemi bashk
por me ke borgj se vet me ke lane
une po shkoj , por kethehem shpejt
kur u ndame me pate thane.

Kaluen vite , s'dij se sa
prita e prita e ti s'u ktheve ,
une s'jam plake se jam ne truall timin,
kurse ti ne gurbet u theve.

Bisedoja me veteveten
kisha mberri ne mes te qyteit
- ku je nise keshtu - axha Guri
nje ze femije me sjell ne veti.

I fshij sytew te shoh se c'behej
C'ka po ndodhe keshtu me mua,
edhe ne diell une po sho enderra,
s'kish kund lis , nuk pash kund krua.
Kur isha atje , me ju
me merrte malli per dicka pak-
qeshesha me veteveten
edhe per ju behesha qesharak.
************************************

Sot me ka marr malli per ju,
sot nuk qeshem - qaje,
ky malle , ne vete , nuk paska gaz
cenka i mbushur plot vaje.

Me ka marr malli per malet,
per fusha , per kroje , per gure-
per shtepine , per kullen-
malli per shqipen ne flamur.

Me ka marre malli per prinder,
per femije , per miqe e shoke,
per pushken var- per cifteline
malli per plisin qe mbaja ne koke .

*******************

Me ka marre malli te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah t'a kem ule motren,
ne tjetrin krah t'kem ule nje vlla.

Me ka marre malli te ulem ne sofer
per rreth saje t'a kem tere fisin
T'a kem pran neneshamizezen
e ne ball te sofres t'a shoh plisin.

Me ka marr malli te jem me ju
gezim e lote s'bashku me i nda
vec nje rruge drejt Atdheut tim,
lotet e mi mundet me i tha......


Vazhdon............
Kjo esht poezia qe me ka pelqyer me se shumti deri me tani.

Komplimentet me te mira per autorin e ketyre vargjeve.

Me ka marre malli te ulem ne sofer,
nje buke misri cope me e nda
ne njerin krah t'a kem ule motren,
ne tjetrin krah t'kem ule nje vlla.

Me ka marre malli te ulem ne sofer
per rreth saje t'a kem tere fisin
T'a kem pran neneshamizezen
e ne ball te sofres t'a shoh plisin.

Me ka marr malli te jem me ju
gezim e lote s'bashku me i nda
vec nje rruge drejt Atdheut tim,
lotet e mi mundet me i tha......

:cry:
__________________
Dashuria ben ēudira ēdo dite: ajo dobeson te fuqishmin, forcon te dobetin, nga i menēuri ben budallain, i nga budallai te menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nje fjale, i permbys gjerat.
Gentiana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-04-06, 11:26   #21
Dr. Leone
I sinqertė me tė gjithė.
 
Avatari i Dr. Leone
 
Anėtarėsuar: 14-04-04
Vendndodhja: Nėn hije tė dardhės
Postime: 349
Dr. Leone e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Dr. Leone Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dr. Leone
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
Ishulli imPo kėrkoj ishullin tim,

Si Odiseja Itakėn,

Ec e ec e s’ka mbarim

Eci ditėn e eci natėn.Sa vė kėmbėn nė shkretirė,

Djegia mė ther gjer nė shpirt.

“Jam i lirė a s’jam i lirė”

Monolog qė mė ronit.Sa vė buzėn mbi oaz,

Fluturon si flutur shpresa.

Paskam lindur pėr kafaz,

Zogu i kafazit mbeta.Po kėrkoj ishullin tim,

Nė kėrkim mė humbi jeta,

Pa mė dėgjoni njė grimė:

Ndahet nė pesė copa zemra?

Indriti me verte buykur e ka shkruar me pelqu shum sikisha lexuar me pare nga indriti .
Bravoo

Dr. Leone
__________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.
Dr. Leone Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-06, 12:50   #22
Dr. Leone
I sinqertė me tė gjithė.
 
Avatari i Dr. Leone
 
Anėtarėsuar: 14-04-04
Vendndodhja: Nėn hije tė dardhės
Postime: 349
Dr. Leone e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Dr. Leone Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dr. Leone
Gabim

Nga nenqielli yne

Ecja ime nuk rendon ne kembet e mia
ate e shkel me kembe lehtesisht
dhe me shpije andej nga ndalesat
andej ku shkruan stop
ēuditerisht
__________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.
Dr. Leone Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-08, 21:25   #23
*B*u*K*i*
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Postime: 125
*B*u*K*i* i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Lehte qenka ti dėgjojsh vuajtjet e huaja
leht qenka ti degjojsh renkimet e dikujt
por shumė vėshtir ti pėrjetosh vet.
Thon se koha shėron plaget
thon se koha kthen shpresen e jetes
por jo nuk ėshte ashtu.....
Nė mua koha vetėm qet thellon dhe
hap plag tė cilat me tregojn nje rrug tė gjat,
rrug tė gjat pa ndriquar e cila tė jep frig, tmerr dhe trishtim
rrug se ciles i thon varr.
Thon se varfėria gjendet tek njerzit,
thon se varfėria ėshtė shumė e e veshtir, por jo,
Kėsaj nuk i thon varfėri, varferi i thojn kur zemra vuan.
Eh po kjo bote, kjo jete qenka e vėshtir,
qenka der permes se ciles kalon nje bote tė vertet me
njė bote tė rejshme ku ndoshta shpirti dhe zemra ime
do tė takojn ty, por nuk mund ta shof bukurin tende ecila ėshtė e paskaj.
LAMTUMIRĖ tė them nuk mundem, mundohem tė them paq fat me tjetrin
por smundem me beso senuk mundem,
sepse zemra ime mund ti thot vetėm kėto fjal
"Tė kam dashur dhe do tė Dua pėrgjithmon"!
*B*u*K*i* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-08, 15:19   #24
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga *B*u*K*i*
Lehte qenka ti dėgjojsh vuajtjet e huaja
leht qenka ti degjojsh renkimet e dikujt
por shumė vėshtir ti pėrjetosh vet.
Thon se koha shėron plaget
thon se koha kthen shpresen e jetes
por jo nuk ėshte ashtu.....
Nė mua koha vetėm qet thellon dhe
hap plag tė cilat me tregojn nje rrug tė gjat,
rrug tė gjat pa ndriquar e cila tė jep frig, tmerr dhe trishtim
rrug se ciles i thon varr.
Thon se varfėria gjendet tek njerzit,
thon se varfėria ėshtė shumė e e veshtir, por jo,
Kėsaj nuk i thon varfėri, varferi i thojn kur zemra vuan.
Eh po kjo bote, kjo jete qenka e vėshtir,
qenka der permes se ciles kalon nje bote tė vertet me
njė bote tė rejshme ku ndoshta shpirti dhe zemra ime
do tė takojn ty, por nuk mund ta shof bukurin tende ecila ėshtė e paskaj.
LAMTUMIRĖ tė them nuk mundem, mundohem tė them paq fat me tjetrin
por smundem me beso senuk mundem,
sepse zemra ime mund ti thot vetėm kėto fjal
"Tė kam dashur dhe do tė Dua pėrgjithmon"!
I NDERUAR BUKI Tė JASHTZAKONSHME KTO VARGJE TE JASHTZAKONSHME DHE SHUM TE FUQISHME TE LUMTė TE PERGZOJ
BUKURI ARTISTIKE PARAQITJE ENJI SHPIRTI TE LENDUAR NE FORMė TE PASYRUAR ARTISTIKE DHE REALISTE Tė THELLė DHE TEJET Tė DHIMBSHME
NJė DRAMė TRAGJIKE QE PARAQITE NE VARG NE FORė Tė PERSOSUR KU NDJENJA PARAQITET PASQYROHET AQ PREKSHėM FATI DHE ABSURDI
RRISKU DHE MJERIMI I DRAMES FUNDI TRAGJIK DHE DHIMBJA Qė SHKYEN SHPIRTIN DėRMON
MREKULLUESHėM E KENI PARAQITė NGJARJEN REALIST DHE DHIMBSHėM ME PLOT ART
MERZIA DHE STERVUAJTJA PARAQITET KTU PO THUAJSE SI NJė ELEGJI AQ E DHUMBSHME SA NE FJALEN E FUNDIT NDANė GRUIN KUR THOT

LAMTUMIRė Tė THEM NUK PO MUNDEM PAQ FAT ME TJETRIN
TRAGJEDIA EVARGUT ėSHT AQ EPREKSHME SA Qė THEN GURIN NUK DI A JEN PERJETUES VET I KSAJ DRAME APO E PERSHKRUANI POR E PERSHKRUANI ME MMJESHTRI
ME DHIMBJE THUA SE DHIMBJA PO PREKET VERTETė
PRANDAJ TALENTI JUAJ SE SI E KENI PARAQIT KET THYSERJE MERITON PERGZIM
PO JETA ESHT TAMAM ASHTU SIQ E PARAQITNI JU NE VARGJE JETA THEN SHPIRTA AJO ESHT SADISTE E PA MėSHIRė E PA KUPTIM
JETA PO DEL NJė SADISTE NJė URė EHIDHUR NEPER TE CILEN DOMOSDOSHMėRISHT
DUHET TE KALOJ QENJA E QUAJTUR NJERI
NE MENYR QE KUR TE VI NE FUND TE URES TE FUNDOSET NE ERRSIREN E QUAJTUR VARR
KSHU E KAM TE SHKRUAR UN NE DISA VARGJE TE MIA
PRA URA KALIMTARE JETė QENKA DETYRIM KALIM NEPER LOT SADIZEM I MALLKUAR DHE RRISKA MIZORė QENJA E DESTINUAR PER KET RRISK QENKA NJEIRU OBJEKT LOJE DHE TALLJE I NDERTUAR NGA ZOTI NE TE GJITHA VARGJET E MIA I KAM PERSHKRUAR KTO DUKURI'
DHE PO E THEM ME PELQYEN KTO VARGJE NGA JU KU U NDALA DHE I LEXOVA E ME QAU SHPIRTI
NGA KJO PREKJE
TE PERGZOJ DHE TE UROJ FAT NE JETEN TENDE I NDERUAR
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-07-08, 08:24   #25
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
UDHĖTIM NĖPĖR NATĖ

Valėt i vura nė gjumė
Sodita shtjellat e ajrit si ua pėrkundnin flokėt e gjatė
nėn dritat e pakta tė portit.

Mė pas shalova kuajt e bardhė
Tė zinjtė i lashė nė brigjet e arta
Zemrėn e mbaja pishtar.

Dita u zgjua nga trokthi im
Lėmoi qerpikėt, u habit !!!!!
Si kish mundur ta vėshtronte diellin
pa u verbuar?
Si mundi tė shpėrfillte kaq pasione
pa u mrekulluar?
I NDERUAR POET I TALENTUAR NAKI
Prej shum vargjeve tua margaritare dallova kto vargje ktu tė cilat kan njė poetikė
tė stilizuar bukur dhe nė frymė tė thellė
sidomos kjo kuptimplote
dita u zgjua nga trokthi im
si mundi te shperfillte aq shum pasione pa u mrekulluar
ktu tregon qartė me nji shprehi tejet poetike tejet artistike dhe thellsisht mjeshtrore
gjendjen ku pa marr para syh mrekullit gjendja e brengave qe dominon nuk perfshihet ne pershtypjet emrekullive q eka jeta me nji fjalė e keni thanė mjaft mjeshtrisht
DUKE PERCJELLUR VARGJET E TUA UND TE THEM SE JENI NJI TALENT I SHKELQYESHEM POETI
DHE ME VJEN SHUM MIRė GZOHEM SHUM PER TALENTITN TUAJ BRILANTIK
Fjalet secila ne poezin tuaj jan shum domethense dhe kan brum stil te mrekulkueshem paraqits ku shpalosen me vlera arti me metafora e spjegime te thella deri ne te metaforizuarit filozofik ku shkqlqyeshem fjala me artin e saj figuron simbolizon#
paraqet brengen dhimbjen arsyen e shum tjera caqe ne poezi
mendoj se me talentin tuaj si poet paraqisni bukuri fjale dhe thellsi poezije
tė pėrgzoj pėr punen tėnde i nderuar kolegė dhe bashkatdhetarė bashvendas
punė tė mbarė ne poezit tuaja dhe krijimet urime per talentin dhe shpresoj se do te botoni edhe libra ne pėrmbledhje me hzon fakti qe sot gjithnji e ma shum poet te ri te talentuar po dalin nga kosova dhe shqiperia dikur ishin te rrallė ne at kohė por ishin te mirė shum po i veqoj Ali Podrimen e Azem Shkrelin qė ishin yjet e poezis shqiptare per kohen
nė ato kohra un keqtrajtohesha neper podrumet epolicisė per vargjet atdhetare
te cilat rreptesisht u ndaluan sepse kishin karakter nacionalist te asaj kohe pra un isha i ndaluar rreptesisht me burgosje te her pas hershme politike dhe jeten gjysem ilegale ku shpeshher ne ndjekje detyrohesha ta leshoj kosoven e te mshehem ne republika tjera te ish jugosllavis slloveni kroaci etj .
Te fala shum ke nga liriku i vargjeve shqiptare VAZHDO ME VARGJE TE BUKURA TE UROJ SUKSESE
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-09, 16:02   #26
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

"Nje puthje"

Te pershperis nje puthje,do ta bej ngadal,me embelsi
pa e vene re ti
buzet e mia do kerkojne fytyren tende
per te vizatuar konturet e saj
dhe te transferoj ndjenjat qe ti ke cliruar
ne shpirtin tim
do ti ve gjithe dashurin time
do te dhuroj miqesi dhe qetesi
buzet e mia do te kerkojne te tuat ne
nje loje shumngjyreshe me emocione
qe nuk kane kurre fund
do te fluturoj pertej imagjinates
drejt nje bote ne hapesiren e panjohur
ku liria heq mjergullen e shpirtit
dhe mijra deshira shkembehen midis tyre
ne nje loje te brishte mendimesh
per te rijetuar thellesisht ne nje cast dashurie
Do te dhuroj celsat e kopshtit te enderrave
ate vend sekret te varrosur ne kohe
ku e dija qe nje dite ti do te hyje
per te lene nje fragment lumturie
Do te mbaj gjithmone me vete fjalet e tua
do ruaj tingullin e zerit tend
per te te degjuar ne ditet pa diell
Dua te te dua si asnjehere kam ditur
ashtu sic duhen gjerat me te bukura
Dua te te dua pertej vete jetes
ashtu si gjerat e perjetshme e te paprekshme
ne hijen midis shpirtit dhe zemres
dhe me iluazionin qe do jesh gjitjmone atje duke me pritur
ne boten e fantasise qe kemi krijuar per ne
ku do jetoje pergjithmone dashuria
jone pa limite.
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:39   #27
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

JETA
Q'do njeri lindė pėrė tė vdekur
edhe dielli lindė dhe perendon,
Njė margaritarė pa shpresė i etur
me zė tė lartė tradhėti shqipėton.

Menquria ka shumė rrugė
shumė rrugė perė tė menduar,
Qmenduria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė luftuar.

Pasuria ka shumė rrugė
shumė rrugė pėrė tė krijuar,
Varfėria ka njė rrugė
vetėm atė pėrė tė jetuar.

Mirėsia te ngrit ne Qiellė
bashkė me yje tė vallėzosh,
Tradhėtia stė le kund derė
dhe kurrė nė jetė smund tė lulėzoshė.

Mundohu tė jeshė i mirė
se pra kjo na qenka jeta,
Tė jeshė i keqė nuk ėshtė vėshtirė
nė fundė triumfon e vėrteta.

Autor: Afrim sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:41   #28
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

JETA
Njė jetė pa kuptimė
pa fillim pa perfundimė,
Kush smė njeh as se njohė
nė njė kohė tė pakohė.

Tė jeshė apo t'mos jeshė
tė tregosh apo tgėnjeshė,
Trimėri apo tfrigohesh
nė acar apo te ngrohesh.

Tė vdesėsh apo tjetosh
tė stoposh apo tvazhdosh,
Tė qėllosh apo tgabosh
tė krijosh apo tmendosh.

Tė Gėzohesh apo tvajtoshė
tė krenohesh apo te psoshė,
Drejtėsi a Padrejtėsi
menquri a qmenduri.

Te urresh a dashurosh
ne nje jete me pak liri,
Te kujtosh a tradhetosh
nje mendim per lumturi.

Nese je duhet te jesh
ate qe do duhet te kesh,
Ne rini ne pleqeri
me trimeri dhe krenari.

Autor:Afrim Sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:43   #29
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

DREJTESIA
Ke fillim pa perfundimė
ke kenaqėsi pa hidhėrimė,
Ke miqėsi ke Dashuri
ke magji ke Bukuri.

Ke Vlerėn ke Besimin
ke Moralin ke Arsimin,
Ke Kombin ke Fenė
ke Vetėvetėn ke Atėdhenė.

Ke tė gjitha ke dhe Qiellin
ke dhe Token ke dhe Diellin,
Ke njė Zemėr me shumė Zemra
ke njė Emėr me shumė Emra.

S'te urrejn te Dashurojnė
s'te largojn porė te ofrojnė,
s'te harrojn porė te mendojnė
s'do te vdesesh dot kujtojnė.

Autor: Afrim Sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:45   #30
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

PLAKU I MENQUR
Ne mengjes ne lindje t'diellit
aty takova nje njeri,
Ishte mbushur plot me lot
dhe po qante si femije.

U afrova dhe e pyta
zoteri pse po qan,
Me shikoi dhe mu pergjigj
po rinin time ku e kam.

Une skuptova q'ishte puna
dhe isha kurioz ta di,
Prap e pyta zoterin plak
se q'pom thoshte per rini.

Me perqafoi dhe filloj
historin te ma tregoi,
Se Si filloi ne rini
Si perfundoi ne pleqeri.

Tha degjo or Bukurosh
qofsh i lumtur sa te rrosh,
Se ne jete ish Lumturia
asgje fare pasuria.

Jeta vrapon si nje kali
mbet Besimi mbet Morali,
T'jesh i mire dhe Human
asgje fare ste pengon.

Autor: Afrim Sokoli


Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.