Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-06-09, 12:47   #31
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

VENDI IM
Atje qeshnim atje qanim
atje pinim atje hanim,
Ty te dua moj fole
se je vendi ku kam le.

Ku u rrita ku veprova
rinin time ku e kalove,
Pere her tpar ku thirra nene
shokt e mi ku i kam lene.

Atje tash me nuk jame
por ne mendje ty te kam,
Dua ta krijoj nje bindje
se do kthehem ne Vendelindje.

Te Vleresoi Te enderroi
gjithmon n'mendje te kujtoj,
Me ty lidha Besa-Bes
Atje do kthehem Atje do vdes.

Autor: Afrim Sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-06-09, 12:48   #32
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

LINDJE E RE
Nje lule nė saksi
njė shpresė pėrė ardhmeri,
Njė shpresė pėrė lumturi
pėrė paqė dhe harmoni.

Njė lule e papar
njė lule e pandar,
Njė lule e bashkuar
me shpirt dhe truall.

Tashe lindi nje fėmijė
me emrin Kosovė,
Verdh,bardh dhe kaltersi
simbol shtetėrorė.

Njė Kosovė Shqipėrore
me bashkime shpirtėrore,
Nje Shqipėri Kosovare
me bashkime qytetare.

Autor: Afrim Sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-06-09, 12:50   #33
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

TOKA
SHkenc,Jetė,Vdekje
opsione jetėsore,
Natyrė,Oqean,Det
fenomene tokesore.

Verdh,Bardh,Zi
ngjyra natyrale,
Ujė,Ajrė,Tokė
bukuri neutrale.

Qiellė,Ujė,Shi
spekter te gjithėsisė,
Bimė,Kafshė,Njeri
zbukurim i magjisė.

Tokė pa pėrfundimė
gjithmon ne vazhdimė
pėrė njė kėrkimė
tė iluzionit timė.

Autor: Afrim Sokoli
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-10, 07:36   #34
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Dashuria

Tash , ne e kemi n`dore , fati im.
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti jap deshirat e mia ,
Andrrat ,
Kujtimet e mia,ato te largetat,
Prej qe te kam prite ty !
Ti jepma fjalen.

Dua t`i preke ngjyrat e tua,
Te ua zgjoj shkelqimin !
Te me cfaqen ne njemije nuancat me te bukura,
Qe mahnite vezullimi !

Floket e tua te me puqin butesisht,
Ne oret tona !
Le te me flasin vet syte e tu,
Si sot , ne ditet e vona !

Uren do ta ndertojme me nge ,
Pa vrap .
Vec dy gishte , s`mund t`i jap.
Ti ruaje nderin tend.
***************************************

Kete poezi e zgjodha nga poeti
Gega 1
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 15-03-10 nė 07:37
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-10, 18:54   #35
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

E pėrzgjodha kėtė poezi nga poetesha e forumit tonė Deas.


Ti m`u rrefeve per separi shkreptimtar ne stoli,
Un` enderrova se ne zemer po me valon nje mall i ri.
O, c'ka qe t'u vrenjt qepalla me kaq te ngjethur te pafaj?
Haj!shkretetire-e-zemres`s`ime! Dhe haj! e zeza jete,haj!

Posi nje yll i perenduar me pate humbur gjithnje me larg...
Nga malli yt i thura fjalet gjith sere-sere-e-varg-e-varg;
E cdo mendim e pata tretur vetem n`argjend e ne flori,
Ohh,djal-i lotit te zhuritur qe vetetin nder syt` e mi.-

Prej largesise se pa ane kalon durimi mot-me-mot...
Pas kaqe kohe dhemshurije,ndaj vendi-i lum ah eja sot!
Ne gjirin t`end te llaftaruar m`a lere mendjen t`a humbas,
Te ndjej si zemra gatohet plot me deshir` e plot me gaz.


Ti buzeqesh-me-ziliqare,e me shkelqen si vetetim,
E me veshtro me sy pellumbi drejt mu ne fund te shpirtit t`im;
Se gazi-i-kthjellt` i lumterise, qe cel si lulja ne mengjes,
Si lule-e paster do me mbije ne kraharor mu ne mes:


Kur te jesh i zemeruar, me shpirt te vrare-e varfanjak,
N`e mbajc ne zemer zemeraten, prej helmit t`end s`do heq aspak;
S`do pshereti ne me lenc te vdese,a ne `m`a thenc,ne mos m`a
thenc:
Mjafton nje mvrejtje-e buzes s`ate,qe te me besh te prishem
mendsh.

P.s. tė kėtilla poezi recitohen emocionalisht ...
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-07-10, 18:10   #36
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Arif KrasniqiRozafati

Ō kėngė! Jehonė legjendare,
Ju rridhni si uji
I tė shenjtit Rozafat
Mosha jote mijėvjeēare
S'e ndrroi kurrė ngjyrėn
E shpresės sė artė.
N'zemrėn tėnde Rozafat
Njė natė mistike pandeh
Njė grua, pėrmotshėm, pushon.
Fėmiu, i urtė, mediton
Ballė teje gjunjėzuar
Vėzhgon sharmin e gurit, pėrjetėsi
Ō Rozafat:
Qėndresė e shkėmbit, ujė e bardhėsi
Janė tė emrit tim
E vetmja dėshmi.Lotėt post-mortem

Nė lotėt post-mortem lexova shumė ėndrra
Tė kota, tė gjora, lėngonjėse, tė rėnda
Sa re tė paqarta nė perlat e njelmėta
Gjithė pesha e jetės, shumė vite nė lotė tė kredhur.
Zhytem mė ngadal nė detin e pafund
Pėrgjoj ndonjė fjalė, ndjenjė, meditim
Tej valėve tė jetės me aq mund
Mbase
Fshihet agu i ri, ndoj amshim magjik.
Sa e gjerė hapsira, zemrėn e ngurosur
Nėn kupolė tė qiellit Sizifi i patundur
Dhe krenar qėndron pėrballė saj, nemitur
Ē'punė e mallkuar, ē'bsurd i pasosur.
Bilans i trishtuar, mė kanė thėnė nė fund
Ne mė kotė vrapuam nėpėr botė gjithėkund
Pėr t'gjetur strehim atje larg ndokund
Ku dikush na dehte nė njė gjuhė t'panjohur
Parajsė po e quakanė
Tė parėt kanė pandehur!


Dikur...
Me hapa tė lehtė
Patėm shkuar shumė larg pas
Ėndrrave rinore
Qetėsia e natės dhe qielli vetė
Dėshmitarė tė vegimeve tona qenė.
E sakaq mė humbe
Nė skėterrėn e pafund
Se vdekja tė shpuri
Tej kufirit ku
S'shkel dot kėmbė njeriu.
Aq tė kam ėndrruar
Qė s'di as vetė mė
Jam i gjallė ende
Mbase
Dikur, moti, gjetiu
Kam jetuar
E tash ndoshta
Edhepse s'jam mė
Mė duket sikur rroj
Nė botėn e tė gjallėve!
_________________________________________
Kėto tri poezi janė botuar nė Zerin e Rinisė
Shtator 1985
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-06-11, 17:32   #37
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Ka ca njerėz me tė cilėt mė lidhin shumė kujtime,
tė mirė janė a tė kqinj, nuk ėshtė aq me rėndėsi,
se t’gjithė janė personazhe n’roman tė jetės sime...
pa tė cilėt pėrfundimi do tė kthehej nė tragjedi...
Shumė kend e kam lėnduar, e shumė kush mė lėndoi,
intrigat janė si valėt qė t’gėlltisin o t’hedhin n’breg...
E unė gjithmon kundėr erės dėshirė kisha qė t’shkoj,
m’pėlqente kundėr rrjedhes prore t’kėrkoja shteg...
Mėkatet ndaj meje gjithkujtė unė mund t’iu falė,
pos atyre qė m’prekin n’tė pashėrueshmen varrė,
me gjuhen e tyre prej kobre veē kob qė dijnė me ndjellė...
Krenarin time kombtare nėntė plagė qė veē ka marrė,
s’e lė kend t’ma vrasi, qoft ai edhe zoti n’qiellė...
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-11, 18:10   #38
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Kur mungon ti,
Kapakėt e buzėve thahen nga ajėri i thinjur,
I hidhur, si nė njė minierė qymyri, e
Sytė ulin qepallat e rėnda,
Pėrtej viteve tė ngrira.

Kur mungon ti,
Akacia mbi dritaren e dhomės sime tė punės
Vyshket e gjitha, gjethe-e-lulerėnė
E degėt ngjajnė si kėmbė tė verdha
Ushtarėsh kthyer nga Lufta e Gjirit

Kur mungon ti,
Drita ka vdekur nė shpella trishtimi
E humnerash pa fund, e
Hėna e hedhur mbi pusin e qiellit
Coptuar shihet si monedha e asgjėsė.

Kur mungon ti,
Skllavėria zbret nė tokėn e pluhurt
Tė mendimeve barbare,
Me drithėrima gjaku e mėnēuri
Tė fikur..

Kur mungon ti,
Heshtja perandorinė e vet krijon pėrdhunshėm,
Nėpėr mijėra gėrma – milingona
Qė ngrijnė si ushtri e tharė
Nė shkretėtirat e bardha
Tė romaneve tė papėrfunduar.

Kur mungon ti,
Koha ėshtė vrarė diku nė Luginėn e Gjoksit!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 11:17   #39
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

kur mbi librin e jetes te shfletosh
dhe me mall apo dhimbje te kujtosh
mos harro ne fletet e mia te qendrosh
dhe kujto cdo moment me nostalgji
sic te desha une nuk do te doje njeri
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 19:25   #40
VoOoglushja
 
Avatari i VoOoglushja
 
Anėtarėsuar: 27-03-10
Vendndodhja: Germany
Postime: 2,121
VoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėmVoOoglushja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit


Mendova se e gjeta Dashurine,
kurr se kisha besu se aq shume ko mem helmu.
Mi mori te gjitha mbrenda meje,

qe dikur ishinvlershme.

Ne fund me mbeti Zemra ime e thyr,
dhe smundet teme sherohet me....


Bota ime u thyrbrenda Sekondav,
kur Fjalet qe dolen nga Buzet tuaja e aq keq me preken mua...!

Ato i hapen Dhimbet, Varre te hershme,
mendonten ndoshta qe doti perballonten.

Prap u duft qe ta kuptoj,
te kaluaren smundem ta muhoj...e..te harroj...!
__________________
...:::VoOoglushja:::...
Jam Optimal Femer... Queen e Dashuries... nuk jam Femer.... e ...vetmise....!!!! ;)I had a strange dream like i was a Princess, i woke up and found out i am the Queen!
VoOoglushja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-11, 09:48   #41
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Pa ty
Trendafil pa arome
Syri pagjume
Enderr ne furtune
Zemer pa rrahje

Pa ty
Jete e pajetuar
Lendine pa gjelberim
puthje pa buze
Lot i ngrire

Pa ty
Diell pa shkelqim
Gjysme hene e trishte
Lule e thare n'lulezim
Ndjenje e fikur n'zgjim
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 17:43   #42
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Nė qoftė s eun nuk te kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qofte se un nuk te kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
ne qfotė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė i mi
nė dritė kėrkimki i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her ne kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndeze zjarre
sot po me shkojne mua stina e moti
por si hesjtja thell nen varre
.......
nė qoftė s eun nuk te kam dashtė
namė tė madhe i shkrofhsa vetit
permbi vorr mo me mebete perjasht
sy as zemer kthye prej detit
-------
po te betohem ne treqind yje
e ne behare te dashurisė
ne shum bilbila neper pyje
qe jan zogjt e perendisė
.....
e i kam dashte si zemren time
art e shopirtė un ju kam falė
ne gjuhe mahnitse me cicerime
e kam derdhe lotin mbi valė
.........
veq per hire te dashurisė
ne mija fjalė e kam lulzue
zemren time te pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
per ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qe i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshem rreze te diellit
---------
veq per ty per dashurinė
qdo qelizė e gjenetikė
pyte vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-12, 23:56   #43
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
---------------
autori xhelal ferizi
ne qoftė se un nuk tė kam dashtė
mė marrtė era e sufurina
ne qoftė se ty kult s' tė kam pasė
mė vraftė moti e murmurima
..........
dije mirė se sytė e mi
nė dritė kėrkimi i kam shėndrrue
sa her loti mė ka ra nė hi
sa her ne kohra esht pervlue
.......
neper shkrumb me ka ra loti
dashurisė duke i ndezė zjarre
sot po me shkojnė mua stina e moti
por si heshtja thell nėn varre
.......
nė qoftė s e un nuk tė kam dashtė
namė tė madhe i shkrofsha vetit
permbi vorr mebetesha perjasht
sy as zemer kthye prej detit-
-------
po te betohem ne treqind yje
e ne behare te dashurisė
ne shum bilbila neper pyje
qe jan zogjt e perendisė
.....
e i kam dashtė si zemren time
art e shpirtė un ju kam falė
ne gjuhė mahnitse me cicerime
e kam derdhė lotin mbi valė
.........
veq per hirė tė dashurisė
nė mija fjalė e kam lulzue
zemren time tė pa djallzisė
ty si qiell me ta kushtue

.............
aq e gjerė ka qenė mahnija
pa kufij neper zgjerime
por si e qiellit pa fundsia
per ty rrahu zemra ime
..........
pasha at zot qe i sjellė ato yje
per rreth henes tokė e qiellit
zemra ime hiq pa nyje
ka lshue lirshem rreze t' diellit
---------
veq per ty per dashurinė
e qdo qelizė e gjenetikė
pyte vet ti perendinė
loti i mallit si po me pikė
.......................
autori xhelal ferizi

permirsova disa gabime

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 28-05-12 nė 23:57
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-12, 06:52   #44
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,506
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Udhet perplot me gurė

autori xhelal ferizi

e un zbathur

kerkoja urė

lidhje
ne mes
shpirtrave
q e nuk flisnin
e un
ne

gjuhen time
nganjiher me pak gezim


diqka stinet peshperisnin

kureshtare fjala ime

e kur pikonte loti im
neper mallengjime


udhet ishin
me gurė

un zbathur

un
e vuajteria ime

sa shum endrra

ishin bere cope e therrime

kah udhet me gure

qe nuk kishin mbarime
ah toka ime


sa udhet ishin
mbi globe

qe nuk kishin ure

sa shum u mundove
te lidhesha brigje
errsirat ishin llahtare


o penda ime
e kohrat nganjiher si varre


deshten te thyejne

fjalen time
e ty
atdhe
e ty o shpirtė dashurie


deshten me te vu ne qivurė

e ti o fjala ime
e drita e syve
e o hapi im
o shpirte
o iliri
ti ece
ne udhen
plot me gurė

edhe ti poet
i zbathur
me shpirtin e plagosur

plot gjak e lot


neper vuajteri
ece

u bėre shpirte
neper kerkime
sa her buze vdekjes ngece
neper nje far cicerime


vargun deshten
me ta perthurė
ah toka ime
penda ime
fjala ime
dje e pardje
e sot
e deri kure
edhe ather dikure


mbi gure
me piku loti
e fjala
e mohuar
syte e mi
shikuan larg
mbi gure
kam shkruar shpirta
qe mund te lexohen edhe nga large ti kuptim
i fjales tende

e un
rob
i fjales time
mbetem
neper udhen me gure


ma gjej
o kuptim ku je
mbi dhe
nje urė


se metaforat

me mbeten neper mundime

o kohė
o toka ime


pse mohim

deri kurė

neper udhet
me gurė

te ece
zbathur fjala ime

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-08-12, 14:15   #45
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Dhe nuk ka ilaē qė tė shėron
Nuk ka forcė qė tė ndalon
Se unė ēdo gjė e bėj per ty
Dhe ti e di qė
E jap dhe jetėn pėr ty

Do tė vij dhe do tė gjej
Lule e fshehur nė lendinė
Unė aromėn ty ta ndjej
Je ushqim pėr shpirtin tim

Dhe nėse do mbetem gjallė
Pa imazhin tėnd nė sy
Dije zemrėn ma ke marrė
Perjetėsisht tė perkėt ty


Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.