Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-04-13, 22:14   #46
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Qoja selam kto vargje spongit
Spongebobit i kushtohen kto vargje djaloshit qe ne forum la gjurme te pa shlyeshme #
spong daia tu ngjat jeta
ne ato troje ne ato shkrepa
ku me nuse rrin ngujue
dikur fort ke pas jehue
me shum famė ish fjala jote
boll shum vashat i perlote
shprehjet tua kan zėnė vend
se shum he r ke shkrue me mend
besa shum ja ke qellue
shm ke dridhė e permallue
me ato fjalet si formula
besa shpesh ju ka dhane vula
te kan pas dashte besa shoqnia
po ku je tash lum daia
spongebon o djale i ri
a u martove me dashni
pse s po del me thane ndoj fjale
ndoshta nusja s te len me dale
as ne forum as ne derė te shpisė
per me i shkrue as dardanise


nje fjalė shqip ma qe s- po e flet
as ne forume kshillė s- po jepė

kan mbetė vashat n' mallengjime
pa ti pa te bukurat shkrime

ke pas shkrue fjalen dikurė
shum te bukur e plot nurė

u largove tash je tretė
ne forum vetem kam mbetė

po me merr malli tue t- kujtue
shum kuvende i ke hjeshue

ja kish anen fjala jote

do te kujtojne forumet ne mote

sa te ket shkrime sa te ket lobe
s- shuhet fjala spongebobe

autori xhelal ferizi i shkruan spongebobit
antarit te dikurshem te dardanise qe i ka pase fjalet te forta ne forum dhe na ka argtue forumistve
-me keto vargje autori shoku i forumit neper antarit te forumit kalimeros
shkruan dhe i dergon vargje spongebobit
duke i que selame nepermes kalimeros shokjut t e tij

selam qoja kto fjale mikut spongebobit
thuaj dil veq pak qite kryet ne frengji te kulles sa per selame-
se po te thrreet shoqnia e dikurshme e mos rri vveq te gruaja ashtu i ngujuet
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 22-04-13, 22:26   #47
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

spongebobi e kalimera
si dy lule qe i ka vera
na kan knaqe na kan argtue
fjalė mesazhe shum kan que
kan nxite fjalė me gra e qika
kan nxite fjale te politika
neper tema ne dardani
si me buirra e djem te ri
spongebobi e kalimera
si dy djem dy kavalera
rrnofshin shum kta djem azgana
qe i ka ne forum dardana
veq se spongi la kujtime
fjale te mdha besa edhe shkrime
qe kan mbete si gjurme jan shkrue
spongebobin me e kujtue
se harron forumi i parė
spongebobi djale beqarė
la pershtypje fort qe besa
kuvendoj me ato shtresa
si me te ri e si me te reja
tue e qite fjalen si rrufeja
ka pas dridhė bukur me fjalė
shum ofertat i kan pas dalė
per martesė e per fejesė
spongebobi mbajke shpresė
hr ne nji qike e her ne nji tjeter
shkruaj forum e shkruaj ne leter
mandej kush s din kah djali
cila vashe turrin ja ndali
cila grue e ka ngujue
a thue spongi u dashurue
e prej dhome s don me dalė
mos me shkrue ma dshkronje as fjalė

kalimero ja merri kto vargje nga autori xhelal ferizi liriku
e qoja mikut spongit per kujtim lexoja
ndoshta i shkojne lot per faqe se e ka marr malli me shkrue me i kujtue kohrat e dikurshme
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-04-13, 22:27   #48
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

kalimero djal i ri
merrr kto fjal qit ne avli
le ti sheh ai spongu i ri
per frengjije ne gardh te tij
leja vare fjalen me varg
le ta sheh spongi nga larg
ndoshta spongi permallohet
ndoshta koha i kujtohet
kur i qitte fjalt sarrafe
i ka pas do te bukura llaafe
besa mire i ka rendise
fort zanate ja kish mahise
por edhe mire ka dite nga i her
me ju dhane vule e potere


meri pra o kalimerė
keto fjale e thuaj njiher
dil bree spong e mos rri ne hall
se shoqnine malli eka marre
per me dale ne kuvend te ri
me i qite fjalet per seri
ne dyzen edhe te mahise
ne forum te dardanise
selam spongit kalimero
Liriku
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-04-13, 13:44   #49
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Re: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
kalimero po ti shkruaj do vargje per alimen s eme ka marr malli per alimen

dil alime qike e shpise
moj e bija e bukurise
largou pak ti prej kaftorri
dil te dera e te oborri
shih pranveren ka gjelbrue
dil ne kuvend njihe r me mue
se nuk flasim veq per fe
shih bilbilat mbi fole
kan qele fleten karajfilat
dil njiher shihi bilbilat
ne gjuhe shqipe tue cicerue
dil moj qike pse je ngujue
qite fjalen plot te lehtė zogiane
se ti je nje qike dardane
me shami ke me shkue nuse
kan me te shkue lot gurgulluese
ke me qa per babe e nanė
kur te burri kan me te dhanė
kur te ja kthejsh shpinen avlisė
kur te shtien ne kerr t nuserise
ne lot oborrin ke me la
kur ti i len moter e vlla
per me shkue te burri i huaj
kan me te rrjedh ty lot si uj
qike e mire je mori zanė
qike shamije kan me te thane
kur te shohin shum kullerka
se ti s ke gjinsa e farmerka
kan me te qesh te vendi i huaj
neper vjet e neper muaj
veq ti mbaju moj fisnike
me dimi e me terlike
qoe jeten me dashni
gatuaj pite e maro fmi
rri te burri grue besnike
kqyr novela aziatike
harro brenga e harro halle
blej dukat e blej hallhalle
e kur te vjen nana me te pa
harroj lott mos dil tue qa
veq buzqesh e gzoja a t zemer
veshi te larta kpuct me themer
thuaju burri me mbane ne plllambe t-dores
e tregoja at sahat te dores
qe te bleu ne egjipt i ngrati
fund e krye prej dukati
mos e harro nga njihe rmikun
mos e harro nga i he r lirikun
ka pas qef me te marre per re
veq se fort je mblue me fe
mbasi se hoqe at shami
prandaj s t- qova hiq msitni
se tabjatet nuk na shkojne
me shamija per gjithmonė
e prandaj nuk te bana re
por nafaka s tu ka pre
ndoshta e gjene kund ndoj hagji
taliban ndoj djale te ri
me kapuq e me fustan
mjekerr zi pa gjamadan
prej shkretire vjen pa la
qe rrin gjith tue ba dua
me qakshire e me nallane
per me te mbajte ne dynja jallane
hajt alime dert mos ki
mbasi djali s pin raki
mbasi s shkon me kumarxhi
mbasi ne s exhde gjithmone bjen
mbasi ty per tjetren s te len
si shkon mendja ne tjeter grue
me kuran ja ka ndalue
veq per ty gjith me mendue
tjeter kah mendja si shkon
tridhjet hapa ty te prapson
kur te dilni ne qarshi
ai ne prishtine ti ne ajvali
larg distanca kshtu e thot
neper shekuj neper mot
burri para larg me ece
gruaja ne balt dikund me ngecė
veq se mire behet moj bi
me u martue me tarikxhi

autori xhelal ferizi autori ne mergim vargje relaksuese humor dhe relaksim shkrime dialog me bashkombasit ne forume dialog vargjesh pa te keq pa qellime por ne sherbim te humorit etj flm per mirkuptim flm lexues te nderuar flm per mirkuptim alime me fal
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-09-13, 20:35   #50
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Poezi tė pėrzgjedhura nga e Poetėt e Forumit

Xhelal Ferizi Liriku Poet po ta jap nje besė te zotit--se nje dite ne kohe te motit--do te dal kah shkodra trime-un e vargu e penda ime --do te dal kah fisi ndoja --si bilbil qe vjen nga troja --e nga fusha e gjerė dardane--me flutrue mbi toke shkodrane--veq me ndejt me gzim ne shkoder--qe i ka te bukur mal e koder--ka liqe e tre lumej--va e kroje vija e prrej--e te bukuren at kala--me te lashtit gure e tra--me te famshme rrokullinė--qe e hjeshon me nam shqipninė--se atje shkoder ku i thonė--qelet zemras e fjala e jonė--mbasi gjith ka qene bujare--mbasi gjith ka qene shqiptare -me ati shpi te famshme ne pullaza--qe su shtrue nen krajla as knjaza--veq se i thone shkoder krenare--kah do trime ne lapidare --se un e dua si syte e ballit--me at dhe e kokrra te zallit--kah ne plllembe me fame antike--do e qendisi ne vargje lirike--mbasi shkodra esht si ikona--e permendun ne viset tona--e permendur per trimeri--per mikpritje e per lashtsi--djep i vjeter toke fisnike--lulja e pare ne shqipni etnike--autori xhelal ferizi krijues vargjesh autori nga mitrovica dardane kosova nga qyteti mitrovica autor i perndjekur dhe i burgosur tri her i denuar politik autori shprehe ne vargje --dashuri vargje perkushtim per shkodren e famshme shqiptarto ilire

Liriku e kish hup te kafja, gjynah me met atje kjo poezi kaq e mire alla Fishtjane. t'lumt


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.