Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-03-06, 02:02   #1
Daja POLIC
c"ka
 
Avatari i Daja POLIC
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Vendndodhja: sdi
Postime: 699
Daja POLIC e ka pezulluar reputacionin
Gabim Ku qėndron kuptimi i jetės?

Pershendetje

Nese din dikush reth kesaj pytjes dicka net shenon

kohet e fundit jam tuj lexu shum reth kesaj teme ne gjuhen gjermane kishe pas deshir mi lexuar edhe disa mendime shqip.

nuk e di ndoshta egziston kjo teme. nese po ater net mbyllet no problem
flm.


__________________
Mfalni nese ju pengova najsen ,,
Daja POLIC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-03-06, 02:06   #2
Daja POLIC
c"ka
 
Avatari i Daja POLIC
 
Anėtarėsuar: 04-05-05
Vendndodhja: sdi
Postime: 699
Daja POLIC e ka pezulluar reputacionin
Gabim

me falni e bera ni gabim ket teme deshta ta hapi ne Hapsiren filosofike dhe psikologjike e jo ketu hmmmmmmmm
__________________
Mfalni nese ju pengova najsen ,,
Daja POLIC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-06, 03:16   #3
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Kuptimi i jetes eshte kuptimi te cilin ia japim ne vete jetes sone.
Si individe, po edhe si pjese kolektivesh, jemi pergjegjes per permbajtjen/kuptimin e jetes sone. Mendoj se nuk egziston kuptim i pergjithesuar qe vlen per te gjithe. Secili/la ka intereset/objektivat/motivet/synimet/ambiciet e veta gjate jetes; sipas tyre ia gjen edhe kuptimin jetes. Pra nuk eshte nje solucion/zgjidhje e vetme, qe vlen per te gjithe, por dicka shume individuale, qe iu mbetet individeve ta definojne vetiu.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-06, 14:09   #4
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kuptimi i jetes mendoj se qendron ne ballafaqim me sfidat e saj te cilat na dalin per cdo moment qe e jetojme. Nga keto sfida dalim fitues ose humbes te koncepteve individuale ose kolektive.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-06, 16:40   #5
Makaveli
 
Avatari i Makaveli
 
Anėtarėsuar: 14-04-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 96
Makaveli e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Jeta na shpije nė shumėllojshmėri tė netėve,ditėve,sekondave dhe orėve.
Nė secilen ditė njeriu jeton mė ndryshe dhe nga secila pėrvojė pėrsonaliteti vėshtron nga njė kėndvėshtrim krejt tjetėr jetėn dhe rrjedhat e saja.Arsyja mė e pa qėllimt ėshtė kuptimi jetėsor pėr ta arritur sepse qdo shpirt ka njė frym dhe qdo frym e ka kuptimin e tė folurit,tė shprehurit,tė jetuarit dhe mė thjeshtėsisht tė shijuarit e Jetes.
"Jeta nuk ėshtė pėr ta kuptuar por pėr ta jetuar atė"thjesht jetoje aty qė ke pėrpara duke menjanuar vetėdijėshem mundohu tė tejkalosh sfida tė ndryshme,ekstreme tė pa avansueshme mes prioriteteve tua pėrsonale.Mundohu tė pėrballesh me cilen do shkallė sociale tė njerėzimit,me secilen do kultur popullore,me secilin do njeri qė krejtėsisht ka kuptim jo homogjen jetėsor pėrpara se ti tė kuptosh se qfar ėshtė jeta ..

Me nderime:Makaveli
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-06, 00:30   #6
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

( tek kjo teme fillozofike -psikollogjike, nuk e di pse ,kam deshire te jap nje pergjigje te thjeshte )

...-e ndjej, kuptimin e te jetuarit, kur shof ,nje kthejlltesi qiellore, dhe me jep te kuptoj ,qe jemi vizjonare, tek levizja e reve qe krijon format me imagjinare, dhe ti vetedijesohesh, qe dhe jeta ec me kete hap, ..tek rrezatimi idjellit ne nje dite te bukur, qe te jep pershtypjen qe" engjujt "pershkruajne token ..., tek druri ,qe ngjalle kurora lulesh, dhe te kujton qe jeta eshte ndjenje ...tek lartesite e shkembinjeve qe te japin iden --arrije piadestalin e te jetuarit ne jete ...tek qetesia e oqeaneve qe te jep te mendosh, jeta eshte e thelle e qete dhe e zhurmeshme , sfidoje kete shume here , - tek pafajsija engjellore e femiut me kurreshjten , se si te jetesoj te jetuaren....tek krijesat tjera qe tek ta shof veteveten, ..., tek vertetesia" profetike" e te moshuarve qe jeta eshte e shkurter .-shume e shkurter .!..,tek ...fillimi i seciles dite te re, me krenarine e pa thyeshme - ne jemi mbreter te kohes se jetuar !.....ka mijra, e mijra copza castesh qe presin nga ne te vetedijesohemi .. se ne jemi te gjallet.- ne jetojme -ky duhet te jete mendoi kuptimi i jetes !!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-06, 08:12   #7
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Nėse bėn qė pėrmes vargjeve tė shpreh pikpamjet e mia pėr
Jetėn dhe vdekjen, atėherė pak a shumė kėshtu "poetikisht" mendoj Unė.JETA

Pse fshehemi nė natė, vallė a na ka hije?
Askush nuk na ndjek, veē ndėrgjegja s'di,
Jeta ėshtė veē lojė, njė pėrqafim fėmije
Njė foto e varur n'mur, me gjyrat bardh e zi.


Kot ikim gjithė tmerr e strukemi medet,
Fytyrat palosim nėn maskat e reja,
Diku nė ndoj skutė, Ne Vdekja na pret,
ashtu siē na prisnin, gėzimi, hareja.


Sot jemi, po nesėr askush s'mund ta dij,
ndėr valėt e Jetės pėrplasemi pa frymė,
Kot e presim trenin qė kurrė s'do tė vij
Kot ngjyrosim flokėt qė na zurėn brymė.
(kjo poezi ėshtė botuar...)
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 20-03-06 nė 08:53
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-06, 17:13   #8
Kupid
 
Anėtarėsuar: 24-04-05
Postime: 531
Kupid i vlerėsuar jo keq
Gabim

jeta eshte lufte. une jam komandant i vetit.
Kupid Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-06, 21:53   #9
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jeta , bashkė me ditet e tona , krijon ne veten e vetė njė kuptim tė saj , edhe pse ne shumė menyra rrugė , pengesa , shqetesime dhe gezime , prapė se prapė merrė kuptimin e saj tė emrit Jetė.
Te jetojmė jeten , do tė thotė qe te jemi sa me shumė intenziv me jeten dhe peripetit jetsore duke e ditur se dita ne ditė ndryshon edhe pse nuk e verejm dhe cdo moment i jetes e kerkon njė shfrytezim tė saj , njė rendesi tė saj , qe ne fakt , ne me plotė bindje te e quajmė jetė , jetė e cila nuk vendosi mbi ne ose per ne , por ne ishim ata qe i ndryshuam kahjen , pamvarsishtė se ne cka dhe si.
Ne shumė dimenzione tė jetes , njerezit tė cilet edhe janė deshtues ne disa rrugė , marrin edhe shprehin qe tė fajesojnė jeten , por perse ?!
Jeta nuk i ka fajet , edhe pse faji gjindet ne mesin tonė , gjindet ne gatishmerin tonė inteligjente, kuptimore, studjuese dhe analizuese.
Te filluar nga parimet e ndryshme tė jetes dhe studimeve mbi jeten , ne lirishtė mundemi tė e ndajmė jeten ne dy shkallė ose ne dy drejtime :
Pasive dhe Aktive.
Te jesh aktiv me jeten dhe ne jetė per jeten , do tė thotė se cdo gjė edhe nese ne e quajmė tė kot , duhet ta mesojmė dhe se punes me tė vogel , tė i kushtojmė rendesin mė tė madhe.
Ne fajesimin qe dikush i benė jetes , kemi tė bejmė edhe me njerez qe e fajesojnė edhe njeri -tjeterin , duke harruar se komunikimi i njeriut , eshte qelsi kryesorė edhe mes bisedave vulgare, edhe ne mes tė vete komunikimit me veteveten tende dhe personalitetin tendė njerzorė.
Kush jemi ne ?
Cka jemi ne dhe cka deshirojmė ne nga jeta , sepse jeta nuk deshiron asgjė nga ne .
Fati dhe meshira e jetes nuk lihet ne meshiren e jetes , por duhet qė ajo tė aktivizohet , tė krijohet njė qark i saj qe edhe nese ne mendojmė se jemi duke u sillur ne tė njejtin vende, tė mos mbesim aty tė mbyllurė ne ato mendime , por te mundohemi qe qarkun ose harkun te e zgjerojmė me shumė se aq sa mendojmė qe e kemi tė gjykuar, pra nese mendojmė se e kemi tė gjykuar.
Jeta nuk gjykon , por ne e lejojmė qe ajo tė behet gjykates i joni , gabimet tona nuk janė me qellim , por ne i lejojmė tė peshojnė mbi ne , arritjet tona nuk janė nje mrekulli por vetem meritė e jona dhe kontribut i joni.
Konkretishtė, me duhet qe sa pėr fund edhe tė shkruaj fjalet e Zhan Zhak Ruso se ;
"Natyra ėshtė e mirė, por njerezit e prishin"
Pra , jeta ėshtė e mirė , por nese e lemė ne meshiren e saj , ne meshiren e njė mrekullie , atehere presim qe ajo tė punon pėr tė miren tonė , ndersa e mira dhe e keqja e jonė mvaret dhe do tė mvaret cdo here nga jeta dhe kuptimi i jetes, sesa dhe si kontribojmė ne per jetė, per veten tonė dhe pėr disfaten ose rezultait e arritjes.
A mirret jeta me ndjenja apo ndjenja me jeten , cka ėshtė ketu respektive dhe konstruktive?

Me nderime ;

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-06, 17:27   #10
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-06, 21:11   #11
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .
Problemi me definimin e ketij koncepti qendron ne faktin se jeta nuk eshte koncept statik, apo format i caktuar; jeta e secilit eshte ndryshe, krijohet dhe jetohet ne rrethana te ndryshme, perjetohet ndryshe, prandaj edhe nuk mund te presesh definime te njejta; eshte ceshtje shume individuale/personale...e s'do me thene se secili duhet patjeter te pajtohet me mendimin e tjeterit sepse jo te gjithe e perjtojne te qenurit gjalle ne menyre te njejte...perndryshe secili mundet ti drejtohet mjekesise/filozofise/psikologjise/dogmave religjioze, apo shkencave tjera, dhe varesisht prej kendit te shikuar, te gjej definime te ndryshme!!!
Po sdo me thene se si individe nuk kemi te drejte te krijojme opinionin tone personal, ne lidhje me ate sesi e definojme jeten!!!
Perndryshe,
ke harruar te japesh mendimin tend per kuptimin e jetes !!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-06, 21:50   #12
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Me gjithe respektin qe kam per parafolesit dhe shkrimet e tyre , munde te them se asgje nuk eshte bere ne drejtim te sqarimit te asaj qe kerkohet ne teme .Une kuptoj gjitheashtu emocionet e disave qe perpiqen ,qe permes vargjeve poetike te provojne sqarime , te cilat per mendimin tim jo qe nuk behen, por edhe i dhene nje nuance qesharake kuptimit te jetes .Gjitheashtu nuk pajtohem me mendimin e dikujt qe merre guxim qe jeten ta ndaj ne dy drejtime apo shkalle; ne ate aktive dhe pasive .Kjo ide per mua eshte interesante por e pakuptimt ngase nuk jep argumente te qendrueshme lidhur me ate qe tenton parafolesi te sqaroj, bile ka edhe elemente kontraverse qe e bejne nje ide te tille edhe me te deshtuar .Mendimet e lartshkruara reflektojne nje huti tek lexuesi sepse nuk kane fuqi sqaruese ,atyre ju mungon esenca ,ju mungon kthjeltesia shpjeguese , ju mungon fryma qe do te duhej te ndjehej nga lexuesi .
Siq duket i nderuar , ju merrni barren e huaj persiper duke u munduar qė tė sqaroheni se cka dhe si ndjen lexuesi ose i kupton gjerat , por nderė idetė me tė mira do tė ishte ajo qė ju tė e keni tė kuptuar dhe farė tė kjartė se ketu kemi tė bejmė me njė temė dhe jo aspak me ndonjė vizualitet tė ndjenjave qe mundeni ju personalishtė tė e hedhni poshtė cdo shkrim te deri tanishem.
Sidoqoftė , ju e shifni boten ne syrin e juaj dhe nga kendi vizual i juaji , si edhe cdo kush , por ku qendron fakti dhe baza e studime tė verteta ne ketė lemi , besoj qe ju mundeni tė na sqaroni dicka me shumė pasi ne fakt , cdo gjė e shkruar deri me tash paska mbetur njė enigmė dhe huti pėr lexuesin.
Urdheroni dhe na sqaroni definicionet e juaj ne aspaktin e mendimit tė juaj ose ne bazen e studimeve nese e posedoni ne ketė lemi .

Me nderime ;

Psikologu
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-06, 03:06   #13
trimi99
 
Anėtarėsuar: 29-09-05
Vendndodhja: Australi
Postime: 223
trimi99 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

pershendetje,

Kuptimi i jetes qendron, po qe se ti ke ndonje HOBI qe te mbane ne jete, P.sh, ngan pas femrave[ndjek femrat apo F- mashkujt] bile bile edhe mose befshe asgje mbane ymet[te mbane ne jete hahaa]
Puna, sporti, studimet, lojrat, bixhozi etj, disa shembuje qe te mbajn ne jete pa keto jeta eshte pa kuptim! Dhe mbyte veten!
trimi99 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-06, 11:45   #14
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Loja me e nderlikuar qe ka munde te shpike dikush deri me tani eshte Jeta.Loje e pakuptimt ne kuptimin e kuptimit te se kuptimtes .Por ne ate moment kur te kuptohet kuptimi i saj humbe vlera e fjales KUPTIM dhe si rrjedhoje e kesaj mbetet vetem fjala JETE pa fjalen KUPTIM . Ne detyrohemi ta leshojme fushen e lojes duke lene mbrapa pershtypjen se kemi keqekuptuar rregullat e LOJES. Me duket se isha mjafte i kjarrte!
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-06, 12:22   #15
Problematiku
 
Anėtarėsuar: 19-05-04
Postime: 118
Problematiku e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Loja me e nderlikuar qe ka munde te shpike dikush deri me tani eshte Jeta.Loje e pakuptimt ne kuptimin e kuptimit te se kuptimtes .Por ne ate moment kur te kuptohet kuptimi i saj humbe vlera e fjales KUPTIM dhe si rrjedhoje e kesaj mbetet vetem fjala JETE pa fjalen KUPTIM . Ne detyrohemi ta leshojme fushen e lojes duke lene mbrapa pershtypjen se kemi keqekuptuar rregullat e LOJES. Me duket se isha mjafte i kjarrte!
Ose une nuk mora vesh hiq, ose LOJTARI, nuk ka then asgje!

Pra po me duket se nuk ishe i kjart hiq, edhe pse e paske lidh kuptimin e jetes me nofken lojtari e me rregulla por me te marr vesh hiq jo une jo.

P. s. pa keqkuptime, se kam prit qe do te na thua diqka ma shum ne lidhje me definicionin e jetes.


__________________
Mos harroni tė klikoni nė Website (shtepinė time) nganjėhere
Problematiku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:43.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.