Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-03-12, 04:31   #16
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Shqiptaret ne SHBA (Boston)

http://www.albeu.com/kosove/presiden...n-nolit/67117/


Presidentja nė SHBA, vendos lule te varri i Fan Nolit
04.03.2012,**ora 22:46

*

Nė kuadėr tė vizitės nė SHBA, Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, vizitoi varrin e atdhetarit, publicistit dhe shkrimtarit shqiptar Fan Stilian Noli, nė varrezat nė Boston, ku vendosi kurorė lulesh.

“Jam e nderuar qė jam kėtu sot si Presidente e Republikės sė Kosovės, tė vė njė dorė lule mbi varrin e Fan Stilian Nolit, kėtij atdhetari, qė gjithė jetėn ia kushtoi ēėshtjes kombėtare, duke punuar nė ngritjen arsimore, kulturore dhe tė pėrgjithshme tė shqiptarėve kudo qė janė, duke qenė nismėtar dhe veprimtar i flakėt i miqėsisė sonė tė pėrjetshme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės”, tha Jahjaga, pas vendosjes sė kurorės me lule, thuhet nė njė kumtesė tė lėshuar nga kabineti i Presidentes.

Ajo mė tej tha se Nolin, si ndėr themeluesit dhe kryetarėt e shoqatės patriotike “Vatra”, tė botimit tė gazetės “Dielli”, e kujtojmė edhe pėr veprėn madhore tė themelimit tė Kishės Autoqefale Ortodokse Shqiptare.

Jahjaga vuri njė kurorė lulesh edhe tek vendi ku mė parė preheshin eshtrat e veprimtarit tė shquar Faik Konica, nė varrezat nė Boston.

Nė ditėn e parė tė qėndrimit nė SHBA, presidentja Atifete Jahjaga, mori pjesė nė meshė nė Katedralen Shėn Gjergji, tė Kryekishės Ortodokse Shqiptare nė Boston tė SHBA-sė, tė drejtuar nga Arqipeshkvi, Ati Arthur Liolin.

Kisha e Shėn Gjergjit nė Boston ėshtė drejtuar nga atdhetari i njohur shqiptar Fan Stilian Noli nė fillim tė shekullit XX.

Presidentja mbajti njė fjalė rasti nė Katedralen Shėn Gjergji nė Boston, me ē’rast vlerėsuar lartė punėn e komunitetit shqiptar nė SHBA dhe kontributin e kėtij komuniteti pėr Kosovėn.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-11-12, 05:22   #17
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Shqiptaret ne SHBA (Boston)

http://100.maasbesa.org/


Darkė Festive - 24 Nėntor, 2012 // dyert hapen nė 18:00


Shoqata shqiptaro-amerikane e Masaēusetsit "Besa", ju fton nė festimin e madh tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė. Qė nga koha e Fan Nolit dhe Faik Konicės, darka e Ditės sė Flamurit ka qenė sofra jonė qė na mbledh sė bashku, dhe ne po e vazhdojmė kėtė traditė edhe sivjet. Shqiptarėt nga trevat e Shqipėrisė, Kosovės dhe Ēamėrisė, duke u mbledhur sė bashku si komb, do tė festojnė dhe pėrkujtojnė ditėn kur Ismail Qemali ngriti flamurin shqiptar nė Vlorė dhe 569 vjetorin e ditės kur Skėnderbeu ngriti flamurin nė Krujė.

Programi

Do tė jetė njė natė e mrekullueshme, me verė e ushqim tė shijshėm, muzikė dhe shfaqje tė bukura. Bukurije Domi, qė do tė kėndojė kėngėt e jugut dhe serenatat e Korēės, Pėrparim Mefaj duke shpalosur kėngėt e Tiranės dhe Shqipėrisė sė Mesme, dhe Indrit Mlika, me kėngėt e tij tė Shkodrės, Shqipėrisė sė veriut dhe Kosovės, do tė shoqėrohen nga grupi muzikor "Kastrioti" dhe DJ Jani. Gjithashtu, pjesė e programit do tė perfshijė vallet dinamike tė grupit tė valleve "Bashkimi" dhe si gjithmonė, fėmijėt e shkollės shqipe "Besa", tė cilėt me kėngėn dhe poezinė e tyre do tė sjellin krenarinė dhe lumturinė tek tė gjithė ne. Po ashtu, atė mbrėmje do tė shfaqet njė ekspozitė e bukur dhe e veēantė nga piktorėt e mirėnjohur: Kujtim Buza, Erla Sheh dhe Sokol Buza; fotografi Bujar Veseli; dhe skulptori Arben Laze.Salla dhe Vendi

Festimi i 100-vjetorit tė Pavarėsisė do tė mbahet nė sallėn madhėshtore tė vallėzimit tė hotelit Boston Park Plaza. I pasur me histori, hoteli Boston Park Plaza & Towers veēohet me njė elegancė klasike dhe shėrbim personal qė vazhdon tė tėrheqė shumė vizitorė nga e gjithė bota: pėr biznes, argėtim ose organizime tė veēanta. Salla madhėshtore e vallėzimit, njė sallė elegante e sofistikuar me dritare qė zgjaten nga dyshemeja deri nė tavan, me llampadarė tė kristaltė tė stilit Baccarat nė tė dy katet dhe me njė shėrbim cilėsor, ėshtė njė nga vendet mė tė pėrshtatshme pėr festėn tonė tė madhe.

Per me shum info ndiqni linkun e mesiperm.
__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-12, 03:40   #18
King_Gentius
 
Avatari i King_Gentius
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Boston
Postime: 1,243
King_Gentius e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Shqiptaret ne SHBA (Boston)

http://m.youtube.com/#/watch?v=dUqgckEK1wE">http://m.youtube.com/#/watch?v=dUqgckEK1wE" type="application/x-shockwave-flash" width="425" height="350">
100 vjetori ne Boston, Top Channel clip

http://m.youtube.com/#/watch?v=dUqgckEK1wE


__________________
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.

Naim Frasheri
King_Gentius Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.