Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-03-08, 03:03   #1
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Bie shi"!
```````````
Ne kete bote,
veq me "shi"!
A po valle,nuk ka diell?
A po vetem "shi"!
paska ky qiell...
A po eshte?
krejt ni tjeter bote,
A po valle,
sikur nuk ekzistoi,
A po jam?
(insekt)
qe nene uje t'jetoi!
A po ky eshte fati
qe duhet t'pranoi,
e pse valle,u dashka?
t'them qenka e shkruar...,
dhe pa dashur fare!
qe endrren time,
ta shof te merguar...)!

Hajla&Natyra


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-03-08, 03:07   #2
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Shqipe motit"!
`````````````
Mbreteresh e "lotit"!
Nese ni dite buzeqeshi
Do buzeqeshi me diellin
Nese ni dite do vija
Do vija ne krahet e Shqipes
Do e shendrit Boten:)
Kujdes nga lotet?
Mos hezito
Dije qe i kam nga gezimi
Edhe se nuk buzeqeshi?
Dije se jam e gezuar
Prap e gezuar:)
Sepse e di qe eshte diqka reale
Pra e dije qe ardhja ime
Ka ni domethanje
Me vlere te madhe...

* *
"Zemra qan"!
````````````
Nganihere qan vetem zemra?
ajo qan,dhe qan me shum se "loti"!
Valle, kjo zemer sa shum mban...
E fort, me e fort se guri
guri qahet por zemra?
Si ni. "Keshtjell"!
ashtu,
dhe mbahet.
Mbahet aq sa!
qe s'din as te plaket...

* *
"Shi i Vjeshtes shi"!
```````````````
Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit
kjo dynja e shkret,
sa shum halle qet
eshte lodhur dhe vet,
po dhe qielli se ka dert
se kaqe shum "shi" qet
ndal o ti shi,
"Shi i Vjeshtes shi"..!!

* *
"Bjer o ti shi"
```````````
Bjer o ti shi, bjer
si kroi currel
desha t'ia thom kenges
por zeri s'pom del,
ky gurbet i shkret
diten ma ben terr,
per ju kur t'mbjen mall
me lot qaj currel
dhe se shpejt, do vie
me tjetren pranver
ndaj kesaj radhe,
good bye,all there...!

Ju dua perhere...:)

Nan bije dhe moter... E juaj Hajla e Rugoves&Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 29-03-08 nė 03:15
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-08, 15:06   #3
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra
`````````````
* *
"Shi i Vjeshtes shi"!
```````````````
Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit
kjo dynja e shkret,
sa shum halle qet
eshte lodhur dhe vet,
po dhe qielli se ka dert
se kaqe shum "shi" qet
ndal o ti shi,
"Shi i Vjeshtes shi"..!!Ju dua perhere...:)

Nan bije dhe moter... E juaj Hajla e Rugoves&Natyra
M' pelqeu kjo,edhe dihet pse, e me se shumti keta 5 rreshtat e pare ...

Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri-

ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit


Ne dy rreshtat e pare ke paraqit shiun si nje aleat te fuqishem apo me te fuqishem se sa diellin ...

Ndersa ne keta te fundit ,e ke paraqit shiun si nje proces apo nje ligj i tepert i natyres .Me preku kjo se jo vetem ti ,por shumica e shohin shiun si diqka te pandjenj apo qe sjell vetem zymtesi .Ku une e shohe si nje paragjykim dhe ate i gabueshem ,sepse si nga shiu apo si nga dielli te gjithe njerzit para tyre vijn te trajtur njejt :o jane te gjithe te lagur ,o jane te gjithe te thare.

Komplimenti ty .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-08, 19:16   #4
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
M' pelqeu kjo,edhe dihet pse, e me se shumti keta 5 rreshtat e pare ...

Ndal o ti shi,
dielli po t'mban meri-
ne hall yjet ke qit,
leshona diellin
terrin na bej drit

Ne dy rreshtat e pare ke paraqit shiun si nje aleat te fuqishem apo me te fuqishem se sa diellin ...

Ndersa ne keta te fundit ,e ke paraqit shiun si nje proces apo nje ligj i tepert i natyres .Me preku kjo se jo vetem ti ,por shumica e shohin shiun si diqka te pandjenj apo qe sjell vetem zymtesi .Ku une e shohe si nje paragjykim dhe ate i gabueshem ,sepse si nga shiu apo si nga dielli te gjithe njerzit para tyre vijn te trajtur njejt :o jane te gjithe te lagur ,o jane te gjithe te thare.

Komplimenti ty .
Te falemnderit bukuroshe per komplimentin e dhen,besoi se nuk do te rritet mendja per fjalen qe te thash bukuroshe... edhe se ashtu dukeni,nese jeni vet pikerishte ne ate foto?por nje di te them ,se bukurija nuk eshte veqse nje figur qe duket ashtu,sespe perfshire ketu dya gjinit,si ato femrore qofte dhe mashkullore,se sa shtron rendesi bukurija ? une mendoi qe eshte e fundit ajo qe shtron rendesi tek njeriu.
Ne radhe te pare,une mendoi se do duhet te jet te qenit njeri, ne thenien e fjales dhe te sjelljes....gjithashtu
E kure keto jen,patjeter se dhe tjerave ju lem shtigjet hapur,per tu krenuar me to....Jufalemnderit

gjithnje me respekt
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-04-08, 20:36   #5
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

I nderuar lirik lexojeni eshte e imja nga Forum qe ishim dikur,


Postuar mė parė nga DI_ANA
Pershendetje.....

E nderuar dhe shume e respektuar Hajla.

Te falenderoj shume per perkrahjen,respektin dhe gjithēka!Vazhdoj te te lexoj me kenaqesi megjithese nuk po te shikoj me si me pare!
Me mungon ti dhe shume miq te fillimit,mos te them qe jeni nga anetaret me te mire te ketij forumi,ne veēanti ti e nderuar!
Imagjino nje bote te mbushur me njerez si ty....kurre nuk do kishte te keqe !

Me shume respekte

Mikja juaj
Diana

*******
Te falemnderit shum DI-ANA e nderuar dhe e pa zavendsueshme ni femer shqiptare tek une, mbrenda ketij Forumi shum te madhe....kam nderin te pershendes nga thellesi e zemres,edhe se ka kaluar nje kohe shume e gjate qe nuk kam dhen ni pershendetje kaqe me dinjitet te thelle,mbi nje shoqe mbrenda ketij Forumi,por ja si thon bota eshte e madhe por sikur dhe e vogel u beka ndonjihere,ku fatmiresishte te takova ty ne mesin e vargjeve tua ,per te cilat i lexoi me shum gjelozi here pas here,te them se kisha malle,per t'shkembyer ni fjale,me ni shoqe te mire sikur dikur qe i kisha,dhe tani u bere ti po ne mesin e atyre,per t'ma kujtuar te kaluaren e disave prej tyre qe ishin dikur,por me (nuk jen),kan kaluar 2 vite, mos me shum,qe nuk shkruaj,e as lexoj si me par,nder te tjera,sepse me kan ignoruar,fatkeqsishte po vet drejtuesit e ketij "stafi" nen Forumin shqiptar...vetem e vetem, se i mbroja drejtesit aty ku mua me dukej e pa drejt e tyre,qka ka qen me kryesore ishte kur i mbroja ni nder vargjet e ni autori po me Emer dhe Mbiemer te njohur poet z.Xhelal Ferizi nga Mitrovica e Kosoves qe shkruante jetes dhe vepres se tij,mbi vuajtjet dhe hallet njerzore,mbi te gjitha drejtesive pa dallime feje apo kombit,si ni Patriot dhe Ni Atdhetar i perkushtuar ndaj vendit te vet dhe ne pergjithesi per kombin shqiptar....ne fakt dhe ai si gjithe tjeret anetar/e shfytezonte rastin,per t'shkruar vargje ne poezi,qofte mire apo si do kan qen, ka qen ide e tij thjeshte,vertet ai ishte nji poet i shquar shqiptar ku me se shumti shkruante historise se kombit e veqenarishte jetes se vuajtur neper burgje nga ishe UDB-a jugosllave,une nuk di se qka i pengonte disa njerez, qe ai shkrunte per deshiren e tij,pavaresishte qka shkruante,ai kishte idet e veta,si e gjithe te tjeret anetar/e ne pergjithesi,une shum mire e di se ka pas dhe shum te tjere qe kan shkruar,gjana jashte hamendjes njerzore,qe kan fyer me fjale, kan share,e gjitha qka kan dashur,edhe se askush nuk ndermerrte ndaj tyre ndonje veprim, qofte dhe me te voglen fjale,thua se nuk po shifnin fare,kjo me befasonte ku natyrishte dhe e kam perkrahur,sepse nuk me mbante ndergjegja ime,edhe se isha nje femer,megjithate ishte e drejta ime,faktikishte ndjejsha ni keqardhje jashtzakonishte ndaj tij,sepse ai ishte nji poet i shquar po dhe i moshuar, ne fakt,qka eshte mbi te dyzetat 40-jetat ai/o mendoj se duhet t'kemi ni respekt apo jo,edhe se une per veten time kam ni personalitet shum te ndjeshem,sepse me pelqen qe t'jap respektin ndaj njerezeve si te tille,thjeshte qofte dhe ndaj nje thmiu po sa ka lindur.
Kjo ishte e tera,ndoshta dhe e teprova ndoshta dhe te merzita,e nderuar Diana,dua qe te me falesh, se kam shkruar pak sa me tensitiv,por nese je ashtu si te shofe me ni personalitet tejet te larte njerzore dhe te sinqert besoj se me keni kuptuar,per gjitha qka kam shkruar ketu para teje, se para askujt tjeter,edhe se dikush nga te tjeret anetar/e e lexon mir se e lexon,besoi ne mirekuptim....por pikerishte ty tu kam drejtuar me kete shkrim,edhe se disa here e kam provuar qe mos te pergjigjem,ketu per ketu,te them te verteten kisha emoncione dhe kur ndermora vendimin qe te shkruaj,e di qe e kam zgjatur komnetin ama krejt ne realitet jen te gjitha,sepse e din dhe shum te tjere kte histori...por ka asi se nuk duan qe t'ja prishin rahatin veti per askend,e kuptoj shum mire....
Megjithate duhet t'themi se jen disa tipa qe se kan gajlen,qe te shofin drejt ne sy' edhe sikur behen se nuk po te shohin,lol!

.....Faktikishte ka qen nje Forum i madhe shqiptare,ku dhe eshte akoma,mund t'them se nga qdo vend dhe kend te botes jen mbrenda ketij,Forumi shqiptar...me kujtohet shum mire dikur qfare atmosfere ishte ne mesin e te gjithve,shkruajshim lirshem ne temat e njeri tjetrit,edhe se kishte ndonjihere mosmarrveshje,si gjithe qe ndodhin gjerat....!
ps..ku qpeshe thon dhe populli jen disa tipa,se ne ke gjuhe ta presin,e mos te kesh ta qesin,lol,
gje qe, qka s'ka dhe bota me ni fjale!
Por dua t'them se ka qen ni Forum i mrekullueshem,nga me te shumtit qe kan kontribuar qofte me poezi apo cilat qofshin, nga aktivitete tjera...natyrishte se ka ndryshime ne njerez,por gjithnje shkojm nga vete shija apo simpatia ndaj tjetrit/es....vertet dhe mua me mungojn disa qe ishin me par ne ket mes,po me mungon dhe ajo kohe qe ishte perplot atmosfer nga nje shoqeri e persosur qe tashme vetem kujtimet kan len pas,ishin po ato kujtime aqe te embla,te impresionuara perplot frymzime....
por tani nuk jen ata/o qe ishin,edhe se une jam ketu? jam vetem si nje hije qe shkon dhe vjen ,dhe se asgje nuk merre nga ajo,gje qka me ben te jem pikerishte jen ni nder poezit e mija,te cilat me kan mbetur si peng ne ket Forum,sepse nuk i gjej dot,disa te vitit 2003-4-ter....edhe se disa here ju kam shkruar drejtuesve te stafit ketu...qe t'me ndihmonin lidhur me keto poezi qe tek une shtroin shum rendesi, sepse kam pas disa shenime dhe data te rendesishme te ishe luftes se kosoves,mirepo askush nuk me eshte pergjigjur,qofte me ni fjale me te voglen,prandaj si ta quajm kete drejtesi? apo me mire ti themi diskriminim!
ku dhe vete fakti te tregon,e di se dhe ata/o qe e kan lshuar kete Forum ,per shkaqe arsyje e kan leshaur,dhe ma merre mendja se dhe ata/o nga presione po te vet stafit drejtues,ne krye me Fiorin,e vetmja qe mu ka drejtuar me fjale fyese ka qen kjo,nga te tjeret nuk kam pas fjale, por ne nifare menyre sikur dhe ata (heshturazi) i kan then kesaj pune ok.

.....E kjo eshte e tera mikja ime,dhe nji gje dua te them se nuk e kam per qellim qe ty te shkaktoj problem lidhur me keto raste qe parashtova,gje qe me mundoin shum,dhe qe me ka pergjysmuar ne shpirt,dhe sikur nuk ndjehem me si dikur,sepse duke filluar se kushe nga vetja,se si do ishte nese dikush do te keqperdore intenzishte,apo me mire te them mizorishte,ate qka frymon nga shpirti i njeriut,ne fakt une e shofe shum te padrejt,po kur njerzit ia lejoin veti nje gje te tille,atehere nuk di edhe qka duhet t'themi sikur dhe nuk gjejm fjale ne keto momente te duhura?! kjo vetem se mund t'shton edhe me shum presion,e thashe se nuk eshte e lehte,per t'humbur diqka qka buron nga shpirti,e aqe me shum mundi,lodhja,perkatesishte dhe mosha ne te cilen kam qen, jo e re per tu perballuar dhe oreve te vona duke shkruar me ni optimizem ndjeshem ne shpirt, ku hiqe pa menduar se ni dite kan per t'me humbur poezit e mija pa as nje gjurem,dhe qe do t'me humb e gjithe ai vullnet i imi reciprok.
Ku dhe kisha per qellim ti botoj ni liber sa do me pak vargje qe kan qen,asgje nuk kam dashur me shum,vetem se t'ia le si kujtim pasardhseve te mij,pikerishte nipave dhe mbesave qe sot, vetem vin e shtohen dhe une gjithnje qendroj ne mesin e tyre e gezuar ashtu si i ka hije ni gjyshes shqiptare,dhe nga do qe vije, e nga do qe shkoj, gjyshja vetem fjale te mira dhe urata ka per t'percjellur per ta te gjithe i kam si *ylla*..sa kenaqesi qe kam dhe ndjeje per ta,edhe se jo te gjithe me perqafojn,edhe se zemra eshte e ndare,po ja qe mjafton se dikund jen,dhe se ku do qe jen,mua me mbajn te gjalle dhe te lumtur per deri sa jam ne ket bote,(dinake) nga e cila asgje nuk kemi per t'marrur nga jo,vetem se merzin ndaj njeri tjetrit,asgje me shum.
dhe njihere e njemije here kerkoj ndjes nga ty e nderuara DI-ANA dhe gjithnje e respektuar do mbeteni tek une.

Jufalemnderit ne mirekuptim,te jam mirnjohese perhere....
Hajla Rugovase

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 06-04-08 nė 20:37
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-09-08, 04:13   #6
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

~"Vjeshte"...!~
~~~~~~~~~~
"Si gjithe herave me shi...!
por kesaj here te shoqruan dhe lotet e mije,
Ne kete mergim te zi:(
qe na mban as vdekur, as gjalle!
E kujt ti qahemi valle?!
per merzit tona,
per dhimbjet dhe hallet e dyfishuara
Te pritura dhe te papritura dhimbje,
e kur dashur e pa dashur, duhet te behemi te fort!
Sepse jeta eshte e tille,
ajo nuk pyet ku jemi dhe ku gjindemi..?
Por ajo te godet,
dhe atehere kur se presim!
ne ditet e mira dhe ato te veshtira,
Por ne duhet qe t'kemi kurajon.
ne qdo kohe, dhe ne qdo moment,
Sepse keshtu na ka mesuar kjo jet!
edhe athere kur na godet!
Apo na lendon sa do pak,
ne duhet tu permbahemi atyre...
Me ndjeshmeri dhe prioritet njerzor/e
sepse jeta vazhdon,dhe po mbete vet!
Prandaj nga ditet qe kalova te tanishme,
Ato per mua ishin plot merzi:(!
Per mua dhe familjen time,
Per tim bir qe perpak e humba,
Por ja qe Zoti e ka fuqin me te madhe,
....Se qdo gje ne ket bot!
Dhe Ai shpetoj nga plumba,qe e goditen!
Trupin e Tij te njom, dhe te pafajshem njeri.
Mu ne vend te detyres se tij,
Duke sherbyer (SHPK) per vendin dhe popullin e Kosoves
PO ja qe Zoti eshte Ai qe e shpetoj kesaj here,
Uroj dhe luas te madhin Zot.
qe mos ti ndodhe kurr ma,
Atij dhe as ni djali te nanave shqiptare
Sepse mjaft me "lote" keto nena,
mjaft kemi perjetuar,
Lutem qe te ndalen keto krime
dhe keto pabesi qe po behen keshtu,
mbi keta djem nanave,e ne veqanti atyre te pafajshem!
Andaj,Mos lani duart me gjakun e juve,
Mos urreni dhe vrisni vellan e juve,
Mosni ju lutem mosni,mendoni se ju po vrisni dhe veten,
Mendoni qe ka Zot mbi ne.
Mendoni qe dikush ju ka krijaur,
E qe dikush ju ka lind dhe rritur me halle dhe plote munde!
neper qdo furtun dhe dhun,
qe i eshte bere vendit dhe popullit Kosoves
.......nga armiqe neper Shekuj!
E si VALLE u dashka qe sot te perjetojm raste te atilla, dhe nga dora vet..?!
Aman,q'jen keto (fantazma) qe po i beni ne syt e njerzimit..?!
Te maskuar me lekura bishe,perse valle...?!
Perse po e beni veten tuaj te (padukshem),degjinerim!
Prandaj une luta te madhin Zot.
dhe duke u mbeshtetur Atij,
qe t'me jep kurajon dhe qetsin mbrenda vetes,
Dhe mbrenda familjes,ne pergjithesi....
dhe mbrenda gjithe atyre
qe kan ndejur pran tim bir,
Pa hezitime dhe pa dallime,
duke u nisur nga Axhallaret dhe deri te
Shok&shoqe miqe dhe dashamir
Jufalemnderit ne pergjithesi...
mungesa ma e madhe per te ka qen,
Per prinderit tij,vellaut dhe motrave,
te ndodhur jasht vendit!
fatkeqsishte,
dhe jo te informuar,per rastin!
per faktin se vet Ai ska lejuar,
qe te informohemi,
Kurse Ai ka qen jasht rrezikut
edhe se i goditur me arme zjarri,
....mu ne vend te detyres se tij Polic.
me gjithe ni koleg tjeter Polic,
Dhe ni civil, qe ka qen ne prani te tyre,
Kur papritmas jen goditur,nga njerez te panjohur,
por ja qe Zoti eshte ai qe ka fuqin me te madhe,
....Se qdo gje ne Bot.
Fjala me e rendesishme qe dilte nga une,
ishte ajo,duke e Falinderuar te madhin Zot.
qe ma ka shpetuar djalin nga ma e keqja,
Dhe qe e ka kthyer ne jet.
mund te them per t'treten here,
njihere kur Zoti ma dhuroi,se dytit nga lufta,
kuptohet se kush e ka marr ate rruge,
Eshte llogarit sikur nuk ekziston,
por te bindemi se gjithqka shkon me percaktimin e Allahit,
...Atij qofshim fale.
qe Ai kur don na merr, dhe kur don na fale...
Dhe ja qe gjeja me shtrenjte per te, dhe per ne, eshte
qe ka shpetuar pa te mbetura trupore, qofte dhe mendore.
Prandaj gjithqka ka qen jasht rrezikut..
per tre (3) djem nanave shqiptare,
....nga peja e Kosoves!
Faleminderit Zot.
E di qe dhe Ti o Zot je merzitur nga keto maskara,
nga qenije pa te qenurit njerez!
nga ata/o qe nuk njofin Zotin
nga ata/o qe nuk njofin prindin,
nuk njohin vellaun as farefisin,
E qka ma e keqja, as vendlindjen!
a thua deri kur keshtu,keto pabesi
Athua deri kur keshtu per t'lenduar zemra nanash,
e aqe me shum per t'len thmit jetima,e grat te veja!
deri kur valle, kjo epidemi...?!
qeshte kjo semundje,ne kokat e kesaj qenije pa njerzore!?
a ka ilaq nga Ti o Zot..?
Mundohu qe Ti te mos t'na godasesh
Se ne jemi bere vete lajka, e njeri tjetrit,
Dhe ne ditet kur nuk kemi ta ngopim barkun buk:(!
por ja qe plumba po kemi
Per t'ia shpuar,zemren dhe barkun dikujt!
E per t'ia mbyllur deren shum kujt...
Medet ku kemi ren,medet..:(!
Tejet ne skajshmeri,
Te paqenurit njeri,
Ne vend se ti zhdukim keto dukuri ,
ne vetem shkojm e i zmadhojm,
Boll keqe dje, sot dhe ma keqe!
Dhe ne ditet kur u bem te pavarur
dhe ne ditet kur duhet te behemi me te fort
.......dhe me te bashkuar,
Ne shfrytezojm rastin e duhur e te keqes,
Per ta kthyer ne "kthetera" vendin ton,
Per t'i dhen shanc armikut,qe t'perfitoj rastin!
ne nuk jemi duke pare ma large...
Na jen mbyllur syt, para armikut,
"Dhe sot,ne Kosoven e lire...!

....Vellezer dhe motra bashkombas shqiptar, ku do qe ndodheni, jasht dhe mbrenda vendit,deshiroj qe t'me keni kuptuar drejt,si njerez e ne veqanti ju qe me lexoni....Jufalemnderit ne mirekuptim
Njiherit ju pershendes te gjithve...duke ju uruar qdo te mire ne familje dhe me gjere...E ne veqanti gjitha nanave shqiptare, qe kurr mos tu lendohen zemrat per femijet e tyre.

Per te gjithe respekt
Natyra&Hajla Rugovase

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 07-09-08 nė 04:17
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-08, 03:53   #7
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Udheve te Botes...!
~~~~~~~~~~~~~~
Eca larg, e large.... sikur e dejur!
e lagur me "shi" ne gjum si e vdekur.
A'thua more zot, kaq larg ku m'ke quar?
shum larg vendit tim, pse syt mi ke verbuar..!

Pse o vendi im, keshtu me mallkon?!
dashurin qe ndjej, pse? ti posht ma qon!

Sa larg vendit tim, jam duke marr frym
drita m'behet terr gjithqka ne te zymt...
Dritaren po e hap, largesis tia tregoj*
Qe shiu" dhe rrezja, ballin t'ma freskojn..!

Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 08-09-08 nė 03:55
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-08, 04:02   #8
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

`````````Udha per ne mergim!````````
`````````````
Kjo udhe sa e gjate?
e mbushur``````````````
me gjemba dhe balte!
me fluska kujtimesh``
perdhese tok!
e brishet sa e vrazhed
``qepallet``
te rendomt,
me shi``
permbi to
e ngrir porsi bore``
kepucet vesh, e rrobat math!
e deshperuar``
``si ariu,(ne shpellen e saje)...!``
``````
Natyra!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 08-09-08 nė 04:03
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-08, 04:13   #9
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Vendi im...!
~~~~~~~~~
...Do t' doja te rrija gjithmon me ty...
edhe qe mos te gjej strehim ku mbi kry!
udhet e botes qe shkela, askund gjurme nuk lashe,
E lash vetem hijen, qe askund se pashe.

Sa dinake qe eshte, e gjora dhelper!
me vuri ne gjum, sikur me la te vdekur,
..duar dhe kembet, mi futi ne nje vrrime,
mu deshe te mallkoi, dhe nenen qe m'ka linde..!

Natyra!
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-08, 04:29   #10
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

* HAPY KRAHET MOJ SHQIPONJE*!

Ti Dardane O vend i lashte.....
Bjeshk e Lart e mal, me mal..
MOS TE NGRIFT SHIU AS BORA
Gjithmon Lule do'tqel KOSOVA
Sa shuum *LULE* jan tuj dale...
SA SHUM PER TY ATO KAN MALL
Etja e tyre kuurr s'do shuhet
Emer LIRI gjithmon do thuhet
Prap ne ty" kan me qele,
Gjitha Lulet ne Pranvere**
Veq per ty" do i mbjelle......
~~~~~~~~~~~~~~~``
Rri Burreresh si me zakon!
Ty fisnike gjithmon te thon.
Bime e "SHEKULLIT" ne Vendin TEND!.
NUK PESHON ME AS NI SEND
RRI QENDRES NUK JE E MJERE...........
GJITHA STINEVE TU KENDOJM PER HERE
Me Besnikeri per ty Qendrojm!.
Veten ton posht mos ta qojm
Dashurin qe kem per ty"
S'te harrojm per keta dy sy**
(Te mbajm ne zemer te ruajm ne gji)!
Gjithmon mbjellim, Dashuri
Veq per Ty o DARDANI.....

Natyra.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-09-08, 04:39   #11
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

****LULET****

Thon se lulet e kan nje jete
por-dhe ato vdesin dikur,
per t'jau leshuar radhen tjerave...
Si dhe jeterat e njerzeve qe (nuk kthehen kurr)!!!

E kur bora shkrin nga mali
perplot me lule mbushet livadhi
dhe aromen me te bukur
kesaj Bote ato ja falin......

Ska me bukur ne ket bote
kur fjala e lire thuhet sot.....
asht e bukur eshte e embel...:)
si bore n'bardak, e shkrire me tamel...!

Natyra e Rugoves...:)!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 08-09-08 nė 04:40
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-08, 02:47   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

...Nje pershendetje per te gjithe anetaret e FD.si dhe gjithe Stafit drejtues nen kete FD.duke ju drejtuar per kerkesen e shtruar, pikerisht te nderuarit z.bond..qe ti fshin gjitha temat qka permbajn komente,per vet faktin qe "titulli" permban poezi....kuptohet qe nese dikush nga anetar,deshiron te jap ni keshille,a po ni vlersim mbi poezit....natyrishte se eshte e drejt e qdo autori,te kujt do tema qe t'jen, per t'shkruar nga diqka,qofte dhe poezi...pse jo,(madje komente jo),pa keqkuptim ju lutem.....Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Ps..dhe ma ne fund te fshihet dhe ky koment nga une,dhe gjitha qka permbajn komente....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 24-10-08 nė 02:49
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-08, 16:51   #13
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,520
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra
"Vendi im...!
~~~~~~~~~
...Do t' doja te rrija gjithmon me ty...
edhe qe mos te gjej strehim ku mbi kry!
udhet e botes qe shkela, askund gjurme nuk lashe,
E lash vetem hijen, qe askund se pashe.

Sa dinake qe eshte, e gjora dhelper!
me vuri ne gjum, sikur me la te vdekur,
..duar dhe kembet, mi futi ne nje vrrime,
mu deshe te mallkoi, dhe nenen qe m'ka linde..!

Natyra!

zhėnji largim humbje apati ftoftesi shprese mėrgim i mallkuar as gjall as vdekur pozicion i pa harmoni tokė e huaj vuajtje pendim pa atdhe larg atdheu
jet pa kutpim gjuhė e huaj largim mohim mėrzi kurbet i pa fund
qdo gjė luftė me shpirtin mbijetesė jetė monotone ne dhe te huaj me njerz te huaj i tjetersuar
vargjet e natyres kan dhimbje dhe jan prekse
paraqesin nji lloj pendimi nji lloj loti tė mbredshėm qė dėnesė nė varg paraqet fatin
e mallkuar te rruges se ikjesdhe mergimit eksodit te detyruar
dėshires se vendit por gjithqka ėsht a skndej as andej gjithqka ėsht vuajtėri
mundsi jo reale e te kthyerit ne jetė me atdhe
gjithqka esht nji lloj mjerimi ku njeriu nuk din kah te percaktohet
sepse rrethanat e sollen as ne qiell as nė tokė aq ma parė nė kohen sot kur askush nuk tė kupton
Nė kohra tejet tė vėshtira dhe absurde kohra egoiste dhe monotone kur njeriu njeriut nuk i jep dorė
lėnje nė harresė mohim i pamshireshem qe sjell koha dhe indiferenca
vargje shum te bukura e nderuara natyra te uroj suksese
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-08, 02:59   #14
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

...kam nderin si dhe respektin t'ju pershendes gjithe stafin drejtues te FD..jufalemnderit q'mkeni pranuar kerkesen time,ju jam mirnjohese ne pergjithesi...suksese per punen e palodhur gjithe juve....:)

me shum respekt
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-08, 22:33   #15
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Nga natyra:Disa "poezi te mijat" te sjellura nga tjeter Forum

"Rutine...!
``````````
````````````
Rruget e qytetit te zbrazura
te asfaltume, pa perspektive
me jen lodhur kembet
me nuk mund te heci,
as kepucat si mbaj dot math,
dhe ato do i hek,e ti hudh ne balte!
Ndjehem e fashitur,
ne shpirt e arratisur,
Buzeqeshjen kam gerllitur,
floket e pakrihura,
thonjet e paprera,
as ore nuk mbaj dot,ne dore!
te pakten per t'ia ndegjuar tik-takat..
asgje elegante,
bote vagabonde...!

ps..kushtuar kohes,ne te cilen ndodhemi sot!
Hajla Rugovase&Natyra


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.