Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-06-11, 11:41   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dieta

Katėr kile nė katėr ditėKjo ėshtė dieta SOS, ajo qė me sakrifica tė mėdha, por tė kufizuara nė kohė, ju rregullon figurėn aq sa mjafton pėr tė ndjerė tė mirėn ideale; pėr tė pėrballuar njė situatė tė veēantė, pėr t'u pėrgatitur pėr njė pushim nė det ose pėr njė situatė ‘estetikisht’ impenjuese.
Sigurisht duhet tė jetė fillimi i njė periudhe mė tė gjatė diete, nė qoftė se doni tė mbani rezultatet e arritura nė kėto katėr ditė. Por mos e zgjasni mė tepėr kėtė dietė qė ėshtė e pa ekuilibruar: nė fakt mungojnė plotėsisht qumėshti dhe bulmeti, buka, makaronat dhe orizi dhe nė pėrgjithėsi drithėrat dhe miellrat, pėrzierėsit. Mund ta alternoni me periudha dietash tė ekuilibruara. Pas katėr ditėsh diete tė shpejtė rifilloni njė ushqim me kalori tė reduktuara, duke zgjedhur njė nga dietat e ekuilibruara qė kemi sugjeruar nė pjesėt e tjera tė kėtij manuali: njė herė nė muaj mund ta pėrdorni kėtė dietė tė katėr ditėve.

Nė qoftė se me kėtė dietė keni arritur rezultate tė mira, duhet tė tentoni qė ta zgjasni pėr me shumė ditė: mos e bėni, edhe nė qoftė se keni vullnet tė mirė dhe ‘energji dobėsuese’. Pėrdorni kėtė energji pėr t'u impenjuar nė njė dietė riedukative qė do t'ju japė rezultate tė kėnaqshme edhe nė tė ardhmen.

Proteina dhe perime me kalori tė ulėt

Proteinat dhe perimet me kalori tė ultė janė pikėt kyēe tė kėsaj diete super tė shpejtė. Mes perimeve zgjidhen ato me kalori tė ulėta. Bėhet fjalė pėr kungull dhe kunguj tė vegjėl, selino, lulelakėr, marule dhe fasule. Vlera e ulėt kalorike e kėtyre ushqimeve bėn qė mund t'i hani nė sasinė e dėshiruar dhe qė mund tė zgjidhin funksionin e rimbushjes sė stomakut, dhe heqin sensin e urisė pa spostuar nė mėnyrė kuptimplotė bilancin kalorik tė pėrditshėm. Pėrveē tė tjerave, perimet kanė funksionin kryesor pėr tė ndihmuar lėvizshmėrinė e zorrėve dhe pėr tė furnizuar trupin me vitamina dhe kripėra minerale. Janė proteinat qė japin pjesėn mė tė madhe tė kalorive tė parashikuara nė dietėn e katėr ditėve.

Kjo sasi e madhe e proteinave nė dietė ka ashtu siē e kemi parė, njė funksion tė shkėlqyer tė proceseve metabolike, edhe pse nė kėtė mėnyrė verifikohet shtimi i acetonit nė gjak, qė mund t'i lėrė vend pėrveē tė tjerave gjendjes sė tė pėrzierit, tė fiktit, si dhe mund tė shfaqen shenja tė sėmundjes epatike.

Siē ndodh shpesh nė dietat qė bazohen nė kėtė supozim tė njėjtė (ekuilibri ushqyes ėshtė spostuar nė favor tė proteinave), nuk stabilizohet me saktėsi sasia e ushqimeve tė lejuara, pėr sa i pėrket mishit. Kufizohet nė dhėnien e treguesve kryesore, por mund tė hahet me njė lloj bollėku. Nė kėtė tip dietash nė fakt ajo qė ka rėndėsi janė reagimet e trupit nė prani tė ushqimit me shumė proteina. Frutat janė tė pranishme nė ndonjė masė pėr tė kontribuar nė njė minimum prurjesh tė vitaminave, veēanėrisht vitaminėn C. Sė bashku me perimet furnizohen sasitė e fibrave tė nevojshme pėr funksionin e zorrėve. Mė nė fund frutat kanė edhe njė funksion tė vogėl shpėrblyes, veēanėrisht nė qoftė se konsumohen nė fund tė vaktit, si ėmbėlsirė.Meny tė ēdo dite

DITA E PARĖ

Mėngjesi
Gjysmė greipfrut
Kafe ose ēaj pa qumėsht, as sheqer

Dreka
Biftek nė skarė
Sallatė me domate dhe sallatė jeshile pa erėza dhe vaj
Njė mollė

Darka
Dy vezė tė ziera
Fasule
Greipfrut

DITA E DYTĖ

Mėngjesi
Gjysmė greipfruti
Kafe ose ēaj pa qumėsht, as sheqer

Dreka
Brinjė qengji
Marule, pa vaj dhe erėza
180 gr lėng domate tė shtrydhur

Darka
Kungull dhe lulelakėr tė pjekur (ose tė gjalla)
Fasule
Mollė tė grira

DITA E TRETĖ

Mėngjesi
Gjysmė greipfruti
Kafe ose ēaj pa qumėsht, pa sheqer

Dreka
Pulė tė pjekur
Sallatė jeshile dhe selino pa erėza dhe vajra

Darka
Hamburger
Domate tė pjekura
180 gr lėng kumbulle natyral

DITA E KATĖRT

Mėngjesi
Gjysmė greipfruti
Kafe ose ēaj pa qumėsht, pa sheqer

Dreka
Dy vezė tė ziera
Fasule
180 gr lėng domatesh natyrale

Darka
Biftek nė skarė
Sallatė me domate dhe sallatė jeshile, pa erėza
180 gr lėng ananasi natyral

/Telegrafi/


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-06-11, 13:38   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Si te keni trup vital pa diete

Si te keni trup vital pa dieteNuk ka nevoje te privoheni nga ushqimet e preferuara per te larguar disa kilograme. Autorja Mimi Spenser, ne librin e saj 101 gjera te cilat mund ti beni para dietes, ka zbuluar nje liste me disa keshilla, ku me ndihmen e saj gradualisht mund te largoni kalorite dhe cfare eshte shume e rendesishme keni me shume besim ne veten edhe atehere kur nuk jeni te kenaqur me dukjen tuaj. Pranoni keshilla nga Mimi Spenser, do te ndiheni shume me mire, e kete do ta verejne edhe te tjeret.

1. Mbani taka seksi
Takat mund te jene te pakendshme, sidomos nese ecni shume apo vraponi. Por ato jane te nevojshme. Ato momentalisht u japin nje dukje mjaft seksi, kembet ju duken me te holla dhe me te gjata, pa marre parasysh se si duket trupi juaj. Me siguri ndiheni me mire se sa ne atlete te rrafsheta.

2. Zgjidhni shoqerine
Kur shoqja juaj te porosise patate te ferguara, as ju nuk hezitoni ta beni te njejten gje. Prandaj, keni kujdes, shmangni shujtat e njejta me ato te shoqerise suaj. Ashtu do te kurseni parate, por edhe kalorite.

3. Zbuloni stilin tuaj
Ndertoni stilin tuaj te veshjes. Ka shume rendesi se cfare garderobe mbani, ngase cfaredo qe vishni percjell nje shenje te caktuar. Gjithmone vishni ate qe me se shumti ju pelqen, ate qe ndiheni rehat, por edhe ato per te cilat fitoni me se shumti komplimente.

4. Dedikojuni ushqimit
Mos ju rrekni shume gjerave perderisa pergatisni apo hani ushqim. Nese planifikoni te shikoni ndonje shou apo ndonje seri, pjaten tuaj gjithmone e leni ne tavolinen e ngrenies. Ne te kunderten nuk do ta keni vemendjen e duhur, do te hani me shume se keni planifikuar. Gjithmone degjojeni barkun tuaj, para se te kapeni per luge. Kurre mos hani nese nuk keni cfare te beni, nese jeni i pikelluar apo vetem pse eshte koha per te ngrene.

5. Vishni dollake
Detyrimisht i merrni ato. Ato bejne cudira. Nese vishni triko kembet do tju duken me te holla, me moderne, jane shume te lira, jane te deshiruara edhe ne kohe te ftohta, por do tu mbulohen edhe venat e zgjeruara apo ndonje problem tjeter, nese keni.

6. Blini pjata te vogla
Nese gjithmone hani ate cfare ju eshte sherbyer perpara dhe nese filloni me ate logjiken vetem te mos humbet, atehere nga shtepia juaj humbni vetem pjatat e medha. Kontrolloni shujtat, ngase kjo eshte menyra me e mire per te zvogeluar ushqimin dhe kilogramet e padeshiruar.

7. Zgjidhni ushqime qe djegin kalorite
Keto produkte ushqimore do tua qetesojne sadopak apetitin, por se bashku do tua degradojne edhe kalorite: grejpfruti, mollet, farat e lulediellit, hudhra, boronica dhe lajthite.

8. Shmangni
kurthet "ushqime te shendetshme"
Nese ndonje shujte ne menyne e ndonje restoranti quhet sallate, atehere ashtu edhe do te duhej te jete. Ne ato shujta te shendetshme nuk ka vend per yndyre, mish te pjekur, majoneze. Pra, para se te porositni, gjithmone kontrolloni se cfare ne te vertete permbajne ato.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-11, 19:09   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Jane keshilla qe mundemi lehte te perballojme,shkrim interesant.
Qe te dukemi me te bukur ja vlene te humbasim ndonje KG, ani qysh jane ofruar pushimet verore motivimi do te ishte edhe me i madhe.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 23:00   #4
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

E per mu trash ēka duhet me ba :P
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 23:15   #5
flutra
 
Avatari i flutra
 
Anėtarėsuar: 22-12-07
Postime: 1,988
flutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėmflutra i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LuLjaa Shiko postimin
E per mu trash ēka duhet me ba :P
me hanger Milka mengjes
Milka dreke
Milka darke
trashesh sa une
flutra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-06-11, 23:19   #6
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga flutra Shiko postimin
me hanger Milka mengjes
Milka dreke
Milka darke
trashesh sa une

uaaa nese eshte keshtu kallaj e pasna se Milka kam sa dush :D
edhe nja 5 kille mujsha mi shtu sum vyn ma shume
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-09-11, 15:23   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Nė vend tė palestrės bėni seks dhe... digjni kalori!


Femrat janė tė gatshme tė bėjnė gjithēka nėse ėshtė nevoja pėr tė humbur kilet e tepėrta dhe pėr tė shmangur kaloritė.

Sipas njė sondazhi tė ri, femrat nuk do kenė asnjė problem nėse kryejnė marrėdhėnie seksuale dhe ditėn qė ato janė shumė tė lodhura sepse seksi i ndihmon tė dobėsohen.

Ky trajtim pėr seksin ėshtė dhėnė nga ekspertėt pėr krizėn ekonomike, duke i detyruar shumė femra tė lėnė palestrėn dhe pazarin dhe tė gjejnė njė mėnyrė mė ekonomike pėr tė pėrmirėsuar gjėndjen e tyre fizike.

Sipas sondazhit, 76% e femrave janė tė gatshme tė bėjnė seks ēdo natė dhe besojnė se seksi do i ndihmoje pėr tė djegur kalori.

Pothuajse dy tė tretat e femrave qė shkonin nė palestėr pranuan me kėnaqėsi qė do tė ndyshojnė trajtimin e tyre me veprimtari tė tilla si, seksi dhe pastrimi i shtėpisė dhe mendojnė se do djegin tė njėjtat kalori.

Gjatė njė marrėdhėnie seksuale qė zgjat gjysėm ore femrat mund tė djegin 150-350 kalori.100 kalori djegin dhe puthjet nė qoftė se ato janė mjaf tė pasionuara.

Ideja e seksit si ushtrim pėr tė djegur kalori nuk ėshtė e re.Aktoria e filmit "Sex and the City" Kim Cattrall ka thėnė se konsideron seksin si njė nga sekretet kryesore tė linjave tė saj tė bukura.

Kėngėtaria britanike Melanie Brown, ish pjestare e grupit Spice Girls ka thėnė kohėt e fundit se seksi e ka ndihmuar qė ajo tė humbasė kilet e tėpėrta qė kishte marrė gjatė shtatzanisė.

Edhe autoritetet zyrtare tė shėndetėsisė thonė se seksi ėshtė ushtrim i madh. Pėr rėnien nga pesha, gjithashtu thuhet se seksi zvogėlon rrezikun pėr sulmet e zemrės dhe kontribon nė jetėgjatėsi.

Pėrveē kėsaj seksi stimulon sistemin imunitar dhe ndihmon nė parandalimin e sėmundjeve tė kancerit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-09-11, 08:59   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Gjendja e nervozizmit rrit ndjeshem ndjenjen e urine

Shumica e njerezve shume here pa sukses kane provuar te humbin kilet e teperta dhe eshte supozuar qe arsyeja e mundshme ishte stresi, sepse kur trupi dhe mendja jane nen tension dhe stres – dietat jane mision i pamundshem. Ekspertet thone qe njerezit, vecanerisht ne situata stresuese, ndiejne nevojen e rritur per mesvakte te embla, dhe arrihet pershtypja qe deshira e tyre nuk mund te kontrollohet.

Mjeku Achim Peters, autori i librit “Truri egoist”, i cili eshte marre me kete fenomen, shpjegon se si truri yne ka nevoje per shume energji per te gjitha proceset dhe shpesh shkon kunder pjeseve te tjera te trupit.

“Ne situata stresuese, truri yne terheq madje 90 per qind te konsumit ditor te glukozes pavaresisht asaj qe truri perben vetem dy per qind te mases sone trupore”, thote Peters dhe shton qe truri yne nxit konsumimin e rritur te sheqerit dhe karbohidrateve. Peters thote qe nevoja per sheqer eshte ne natyren njerezore, por qe me heret energjia me shume eshte shpenzuar ne pune fizike.

Kur njerezit jane nen stres, shpjegon Peters, reagojne ne dy menyra – personi behet me depresiv ose me i trashe, ashtu qe personat depresive te stresit harrojne te hane, ndersa kush ha me pak automatikisht eshte me shume nen ndikimin e gjendjes psikike. Personat te cilet hane me shume kur jane ne stres behen me te qete sepse ushqimi ne nje menyre eshte katalizator i stresit.

Ata reagojne mire ne tension dhe madje nxisin prodhimin e “mjeteve te veta per qetesim” te cilat lehtesojne pasojat e stresit, ndersa kjo gjithashtu do te thote qe prodhimi i insulines nuk ndalet. “Eshte e lehte te thuhet, zvogeloni tensionin dhe stresin e perditshem, por megjithate ekzistojne metoda te caktuara te cilat e qetesojne”, vazhdon Peters dhe thekson qe gjithmone opsioni me i mire dhe me i shendetshem jane dietat e lehta se sa ato qe premtojne shume rezultate ne afat te shkurter.

Peters keshillon ndryshim te shprehive te te ngrenit, respektivisht qe ne frigorifer te kete vetem produkte te shendetshme, ku duhet te keni mesvakte te shendetshme si pemet. “Merruni rregullisht me sport, rrethojeni veten me njerez te dashur sepse ata kane aftesine e largimit te stresit ne vetem disa minuta, ne pune organizohuni sa me mire dhe mos kerkoni gjithmone persosmerine ne shtepi”, rekomandon Peters.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-09-11, 11:12   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Ushqimet qė shkrijnė kilogramėt

Tentoni tė humbni kilogramė? Mos mendoni se ushqimi ėshtė armiku juaj. Pėrkundrazi, me zgjedhjen e ushqimeve tė duhura do tė humbni mė shumė kilogramė sesa duke qėndruar uritur dhe duke numėruar kaloritė.
Jua sjellim shtatė ushqimet qė nė mėnyrė efikase i shkrijnė yndyrat:

Tėrshėra
Vezėt
Qumėshti
Molla
Mishi i kuq
Cimet
Bajame
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 16:28   #10
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ushqimi qė zvogėlon apetitin...

Humbja e peshės ėshtė njė nga sfidat mė tė shpeshta me tė cilat ballafaqohen gjeneratat e sotme. Ushqyerja e gabuar dhe stili i jetės, duke qėndruar ulur, janė arsyet kryesore tė mbipeshės. Kur njerėzit bėhen tė vetėdijshėm pėr trashjen, vendosin pėr dieta rigoroze dhe tė pashėndetshme. Pas njė diete tė tillė hyni nė rrethin vicioz ku hani gjithēka dhe trasheni gjithnjė mė shpejt.
Humbja e peshės pėrcjell njė ekuacion tė thjeshtė: djegia e mė shumė kalorive sesa qė konsumohen. Pėr ta humbur mė shpejt peshėn mund tė zvogėloni konsumin e kalorive. Por si tė luftoni me urinė atėherė? Pėrgjigjja qėndron te ushqimi i cili zvogėlon apetitin ashtu qė kurrė nuk keni nevojė tė ndieni urinė. Fatmirėsisht, ka shumė ushqime tė shėndetshme tė cilat mund ta frenojnė apetitin nė mėnyrė tė natyrshme. Ja disa prej tyre:

Molla
Njė mollė nė ditė jo vetėm qė e mban mjekun larg, por ju ruan dhe nga ndjenja e urisė. Mollėt kanė pak kalori dhe yndyra, por po ashtu janė tė shkėlqyeshme edhe pėr frenim tė apetitit sepse pėrmbajnė shumė fibra. Fibrat ndihmojnė tė ndiheni tė ngopur pėr njė kohė tė gjatė sepse zgjerohen apo pėrhapen nėpėr lukth dhe duhet mė pak ushqim pėr ta larguar urinė dhe parandalon ngrėnien e tepėrt. Mollėt pėrmbajnė sheqernat natyrore tė cilat mbajnė nivelin e shėndetshėm tė sheqerit nė gjak.
Hulumtimi i bėrė nė Brazil, nė vitin 2003, ka zbuluar qė femrat me kilogramė tė tepėrt tė cilat kanė ngrėnė tri molla apo dardha tė vogla nė ditė si pjesė e ushqimit tė shėndetshėm, kanė humbur shumė mė shumė peshė sesa ato qė nuk kanė ngrėnė molla. Studimi po ashtu tregon zvogėlim dukshėm mė tė madh tė nivelit tė glukozės nė gjak mes atyre tė cilėt kanė ngrėnė molla dhe dardha nė krahasim me ato qė nuk kanė ngrėnė.

Qulli i tėrshėrės
Qulli i tėrshėrės ėshtė i pasur me fibra. Pėrmban karbohidrate tė mira tė cilat digjen ngadalė dhe kėshtu bėjnė qė tė ndiheni mė pak tė uritur. Pėrmbajtja e lartė e fibrave ofron mė shpejt ndjenjėn e ngopjes. Pėrveē kėsaj, qulli i tėrshėrės ėshtė ideal pėr diabetikėt, sepse ka indeks tė ulėt glikemik. Kėtė ushqim tė fuqishėm tė mėngjesit mund ta pasuroni me qumėsht, apo edhe mė mirė me fara liri!

Fėstėkėt
Fėstėkėt pėrmbajnė acid pinolenik, yndyra natyrore gjysmė tė pangopura tė cilat e frenojnė ndenjėn e urisė. Hulumtimi nga viti 2006 tregon qė acidi pinolenik stimulon dy hormone mirė tė njohura pėr frenimin e apetitit, kolecistokinin (CCK) dhe GLP1 (glukagon peptid). CCK dhe GLP1 shtypin apetitin duke dėrguar sinjale nė tru tė cilat zvogėlojnė dėshirėn pėr ushqim. Si pjesė e hulumtimit, 18 femra kanė deklaruar dėshirė 29 pėr qind mė tė vogėl pėr konsumim tė ushqimit, ndėrsa 36 pėr qind kanė reduktuar konsumin e ushqimit. Po ashtu fėstėkėt kanė sasinė mė tė madhe tė proteinave, dhe kjo siguron furnizimin konstant me energji. Kėshtu qė, porcioni i shėndetshėm i fėstėkėve gjatė ditės frenon apetitin nėse dėshironi tė dobėsoheni.

Liri
Pėrveē qė ėshtė burim i shkėlqyer i acideve yndyrore omega 3, liri po ashtu ėshtė i pasur me fibra. Sa mė shumė li tė hani pėr ēdo shujtė, aq mė shumė kohė do tė duhet qė niveli i sheqerit tė rritet nė gjak. Si rezultat i kėsaj, nuk sulmojnė hormonet e urisė. Pjesa mė e mirė ėshtė qė farat e lirit mund t’i pėrdorni nė gjithēka qė dėshironi tė hani, sallata, pije tė trasha tė ėmbla me fruta, sandviēė.

Uji
Nėse vdisni pėr ushqim, por e dini qė trupi juaj ka gjithēka qė ėshtė nevojshme, duhet tė pini mė shumė ujė. Uji, njė pije pa kalori, ndoshta ėshtė zgjidhja mė e mirė pėr frenim tė apetitit nėse dėshironi tė humbni kilogramė. Pirja e ujit gjatė ditės edhe kur ndiheni tė uritur mashtron trurin qė stomaku ėshtė i mbushur. Studimet e kohės sė fundit kanė vėrtetuar qė njerėzit tė cilėt kanė pirė dy gota ujė para ushqimit kanė humbur rreth 7 kg nė 12 javė nė krahasim me 5 kg te njerėzit tė cilėt nuk kanė pirė ujė.

Ēaji i gjelbėr
Ēaji i gjelbėr ėshtė i njohur pėr dobitė e veta antioksiduese. Por, po ashtu mund tė stimulojė lirimin e hormonit i cili mund tė kontrollojė apo kufizojė nevojėn pėr ushqim. Ēaji i gjelbėr shpejton metabolizmin dhe ofron energji. Po ashtu rrit djegien e yndyrave dhe ndihmon tė digjni deri nė 43 pėr qind mė shumė yndyra.

Proteinat e hirrės
Proteinat e hirrės do tė ndihmojnė nė ndėrtimin e muskujve, por edhe nė dobėsim. Hulumtimet tregojnė qė proteinat e hirrės kanė ndikim nė hormone tė cilat nxisin ndjenjėn e ngopjes. Nė hulumtimin e kryer nė Australi, 22 meshkuj tė dobėt dhe tė shėndetshėm kanė konsumuar proteinat e hirrės, tuna, pulė. Hulumtuesit kanė gjetur nivele mė tė ulėta tė glukozės si pėrgjigje nė grupin e proteinave tė hirrės, nė krahasim me ata tė cilėt kanė ngrėnė proteina tė tjera. Proteinat e hirrės kanė shumė pėrparėsi tė tjera, duke pėrfshirė edhe funksionimin e rritur tė sistemit tė imunitetit dhe rregullimin e tensionit tė gjakut.

Supat
Ēdo dietist do tė rekomandojė tė paktėn dy pjata supė me pak kalori, nėse jeni nė dietė. Supat ndrydhin apetitin pėr shkak tė pėrmbajtjes sė madhe tė ujit, ndėrsa ndihmojnė nė dobėsim pėr shkak tė kalorive tė vogla. Supat e mishit dhe perimeve janė opsioni mė i mirė. Studimin tė cilin e kanė kryer hulumtuesit nė Pennsylvania State University kanė zbuluar qė meshkujt dhe femrat tė cilat kanė konsumuar dy pjata tė supės me pak kalori kanė humbur peshė 50 pėr qind mė shumė sesa ata tė cilėt kanė konsumuar numrin e njėjtė tė kalorive nga gjėrat e lehta ushqimore si shkopinjtė e njelmėt, ēipsat, etj.

Sallatat
Hani pak sallatė para gjellės kryesore pėr ta shmangur ngrėnien e tepėrt. Pėrmbajtja e lartė e fibrave mund tė shtyjė hyrjen e glukozės nė qarkullim tė gjakut dhe nuk do ta ndieni urinė shumė shpejt. Hulumtimi i kryer nė Journal of American Dietetic Association thekson qė femrat tė cilat kanė ngrėnė sallatė tė thjeshtė prej 100 kalorive para darkės konsumojnė 12 pėr qind mė pak kalori gjatė shujtės.

Ēokollata e zezė
Nga tė gjitha gjėrat e pėrmendura nė listė, kjo do tė jetė mė e lehta pėr ta pėrfshirė nė ushqim. Vetėm kujtoni qė sasitė e vogla tė ēokollatės sė zezė janė tė mira pėr ju. Shija e hidhėt e ēokollatės sė zezė ndihmon nė frenim tė apetitit. Disa studime tregojnė qė antioksidantet nga ēokollata e zezė mund tė veprojnė si shtypės tė apetitit dhe nė kėtė mėnyrė ndihmojnė tė humbni peshėn dhe t’i kundėrviheni sheqerit nė gjak.
Harroni dietat ekstreme dhe shijoni kėto ushqime!
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 16:31   #11
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Njė revistė amerikane nxorri njė listė me ushqimet tė cilat janė provuar se ndihmojnė nė bukurinė e njeriut. Peshku, spinaqi apo vaji i ullirit janė tė gjithė nė gjendje tė bėjnė qė lėkura jonė tė duket mė e bukur, ndėr efektet e shuma pozitive qė kanė nė trupin tonė.Ēdo ditė nėpėr revista mund tė lexosh pėr qindra receta dietash tė ndryshme, tė cilat duhet tė ndihmojnė nė humbjen e peshės. Shumė prej tyre tė ndihmojnė me tė vėrtetė, por ėshtė e rėndėsishme qė secili prej nesh tė dijė se cilėt janė ato ushqime nga tė cilat nuk duhet tė heqė dorė.

Njė revistė amerikane nxorri njė listė me ushqimet tė cilat janė provuar se ndihmojnė nė bukurinė e njeriut. Peshku, spinaqi apo vaji i ullirit janė tė gjithė nė gjendje tė bėjnė qė lėkura jonė tė duket mė e bukur, ndėr efektet e shuma pozitive qė kanė nė trupin tonė.

Peshku – Pėrveēse i dobishėm pėr trurin, ky lloj mishi pėrmban edhe yndryrrna tė dobishme dhe tė padepozitueshme, tė cilat ndihmojnė nė zbutjen e lėkurės dhe mbajtjen e njė niveli tė duhur tė hidracionit nė tė.

Jogurti – Jogurti natyral dhe jo ai qė shpesh gjejmė nė supermarkete tė pėrzjerrė me fruta apo ēokollatė, ėshtė provuar se mund tė pėrmirėsojė ngjyrėn e fytyrės dhe lėkurės sonė.

Ushqimet e detit – Tek sepjet, karkalecat, kallamarėt apo oktopodhėt gjenden shumė minerale tė ujit tė detit, shumė tė dobishme pėr tė forcuar thonjtė apo flokėt. Lėkura gjithashtu pėrfiton.

Dridhėrat – Buka apo orizi i bardhė pėrmbajnė shumė vitaminė B dhe hekur. Kėto elementė janė tė dobishėm pėr ndėrrimin e gjakut e si rezultat, edhe pėr njė pamje sa mė tė shėndetshme.

Lajthitė dhe bajamet – Pėrmbajnė vitaminat A dhe E, antioksidantė qė mbrojnė lėkurėn nga rrezatimet e dėmshme dhe ruajnė elasticitetin e saj.

Djathi i fortė – Si emental, parmezan apo konte pėrmban shumė kalcium, materjal qė forcon dhe zbarth veēanėrisht dhėmbėt. Askush nuk duhet tė heqė dorė nga njė fetė prej 100 gram djath nė ditė, as atėherė kur ėshtė nė dietė.

Avokado – Fruti ekzotik ėshtė nė gjendje tė mbajė lėkurėn dhe flokėt tė butė. 30% e frutit pėrbėhet nga njė lloj vaji natyral, nė gjendje qė tė rigjenerojė qelizat.

Vaji i ullirit – Nė Mesdhe konsiderohet prej kohėsh jo vetėm si njė produkt, por edhe si njė ilaē. Zėvendėsimi i vajrave tė tjerė me atė tė ullirit, sa herė qė ėshtė e mundur, mbetet i rekomandueshėm.

Qershitė – Nuk janė vetėm shumė tė shijshme, por edhe tepėr tė pasura me vitaminė C dhe E. Vitamina C ndihmon trupin qė tė prodhojė kolagjen, njė substancė qė ndihmon nė ruajtjen e njė paraqitjeje sa mė tė re.

Spinaqi – Ėshtė i pasur me vitamina A, B, C, E dhe hekur. Ashtu si edhe kivi ėshtė i rekomandueshėm qė tė pėrdoret sa mė shpesh qė tė jetė e mundur.

Karotat – Kartotat pėrmbajnė me shumicė beta-karoten, pėrbėrės i cili i jep njė ngjyrė aq tė fuqishme tė portokallinjtė. Substanca ndihmon jo vetėm sytė, por edhe lėkurėn qė tė luftojė ēdo inflamacion qė mund tė shfaqet.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 16:49   #12
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim 10 mėnyra pėr tė humbur peshė pa dietė

Dietat, njėra mė e fortė se tjetra, janė gjithmonė shumė tė vėshtira pėr t’u mbajtur. Kufizimi i ushqimit, njė nevojė jetike, jo vetėm qė ėshtė i vėshtirė psikologjikisht, por shpesh herė tė merr edhe pjesė nga energjia vitale qė duhet pėr tė kryer proceset e punės sė pėrditshme.Dietat, njėra mė e fortė se tjetra, janė gjithmonė shumė tė vėshtira pėr t’u mbajtur. Kufizimi i ushqimit, njė nevojė jetike, jo vetėm qė ėshtė i vėshtirė psikologjikisht, por shpesh herė tė merr edhe pjesė nga energjia vitale qė duhet pėr tė kryer proceset e punės sė pėrditshme.

Megjithatė, disa studime tė kohėve tė fundit kanė nxjerrė nė dritė mėnyra tė tjera tė shumta dobėsi, nė tė cilat nuk ka nevojė qė tė kufizojmė ushqimet. Kėto janė dhjetė metodat qė do t’iu bėjnė tė riktheheni tė vishni pantallonat qė dikur iu bėnin, nėse i ndiqni me rigorozitet.

1. Pėrdorni e njė pjate mė tė vogėl
Mund tė duket qesharake, por racionet tona rregullohen pikėrisht nga pjata. Ndodh shpesh qė tė ngopemi pa e mbaruar vaftin tonė, por hamė pėr inerci, nė mėnyrė qė tė mos hedhim atė qė kemi gatuar. Pėrdorimi i pjateve mė tė vogla e zgjidh kėto problem. Ato mund tė mbushen sėrisht, nė tė njėjtėn kohė qė shmangin ngrėnien e panevojshme tė ushqimeve.

2. Pėrdorni njė pirun mė tė madh
Njė studim i njė universiteti italian gjeti njė lidhje tė ēuditshme midis madhėsisė sė pirunit dhe sasisė sė ushqimit qė konsumojmė. Kėrkuesit arritėn nė pėrfundimin se njerėzit qė pėrdorin njė pirun mė tė vogėl, janė tė prirur tė hanė mė shumė, sepse psikologjikisht mendojnė se po hanė pak dhe kėshtu pėr t’u ngopur, vazhdojnė tė konsumojnė ushqim pėrtej nevojave tė trupit.

3. Hani me seksin e kundėrt
Tė hash me seksin e kundėrt, sjell rezultate fantastike nė kontrollimin e sasisė sė ushqimit tė ngrėnė. Studimi amerikan vlen sidomos pėr femrat, tė cilat priren tė besojnė se duke ngrėnė me porcione mė tė vogla, tregojnė mė tepėr klas dhe bėhen mė tėrheqėse. Rezultati? Hanė mė pak.

4. Lexoni vlerat ushqimore
Njerėzit qė informohen rreth asaj qė po hanė duke lexuar vlerat ushqimore qė nxirren nė etiketė hanė mesatarisht 5% mė pak se tė tjerėt, thotė studimi i njė qendre shėndetėsore nė Siatėll, SHBA. Informimi rreth nevojave qė ka trupi sjell njė kontrollim mė tė mirė mendor tė oreksit.

5. Pini ujė pėrpara njė vafti
Njė eksperiment 12 javor i 50 personave, tė cilėt pėrpara se tė hanin pranuan vullnetarisht tė pinin me tepri ujė, tregoi se secili prej pjestarėve tė kėtij testi humbi mesatarisht rreth 1,5 kilogramė nė javė.

6. Shmangni TV ose PC gjatė natės
Shikimi i shfaqjeve tė vona televizive apo pėrdorimi i kompiuterit nė orėt e vona tė natės shkakton shėndoshje, jo vetėm nėpėrmjet rritjes sė konsumit ushqimor, por edhe nėpėrmjet njė mekanizmit tė pakuptuar ende mirė tė mėnyrės se si funksionon trupi i pėrballur me efektet e dritės.

7. Shmangni ushqimet gjatė punės
Ushqimet qė konsumohen gjatė orarit tė punės janė nė pėrgjithėsi tepėr tė dėmshme, sepse kryesisht janė ushqime tė shpejta ose tė ėmbla. Heqja njė-mujore e barit tė punės nė njė ambient pune nė SHBA solli efekte tė menjėhershme pozitive mbi shėndetin e punonjėsve gjatė testimeve.

8. Tregohuni mė tė kujdesshėm me miqtė
Tė hash “pėr miqėsi” ėshtė diēka e zakonshme. Kėshtu, shumė njerėz hanė pa qenė tė uritur, vetėm sepse personi me tė cilin ndodhen nė atė moment shprehet se dėshiron tė hajė. Nė kėtė aspekt, caktimi i orareve fikse pėr tė ngrėnin do tė ishte i dobishėm.

9. Kujdes nga njerėzit e dobėt
Mund tė duket kontradiktore, por shumė prej njerėzve tė dobėt hanė edhe mė shumė nga tė shėndoshėt. Nė fakt, shtimi i peshės ndodh jo vetėm pėr teprinė e tė ngrėnit, por edhe pėr zakonet e ushqimit, e shumė tė tjera si kėto. Njerėzit e dobėt, nė pėrgjithėsi hanė vafte mė tė bollshme, ndėrsa tė shėndoshėt hanė shumė herė gjatė ditės.

10. Shmangi reklamat e produkteve dobėsuese
Njė Universitet nė Ilionois, SHBA, arriti nė pėrfundimin e befasishėm se njerėzit qė shohin mė shumė reklama mbi produkte dobėsuese apo qė inkurajojnė aktivitetet fizike, janė ata qė i pėrdorin mė pak.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-11, 17:30   #13
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LuLjaa Shiko postimin
uaaa nese eshte keshtu kallaj e pasna se Milka kam sa dush :D
edhe nja 5 kille mujsha mi shtu sum vyn ma shume
.. i kisha shtu qato 5 kille qe kam pas qef jeee :D
__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-12, 18:00   #14
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Pse nuk dobėsohem

Megjithėse po bėni njė dietė strikte dhe keni filluar sportin, akoma nuk keni arritur tė dobėsoheni. Nėse edhe ju keni tė njėjtin problem, atėherė mund tė ekzistojnė edhe faktorė tė tjerė qė pengojnė dobėsimin tuaj.1. Dietat popullore

Ju mund tė keni dėgjuar pėr disa dieta nga gazetat, interneti, televizori apo miqtė tuaj. Nėse ju pėrqafoni menjėherė dietat e tipit “nėse ha kaq do tė dobėsohesh kaq  kg” atėherė keni vepruar gabim qė nė fillim. Sepse ashtu si ēdo njeri ka njė ngjyrė flokėsh, gjatėsi, peshė, vetulla, sy tė ndryshėm nga tė tjerėt ashtu dhe mėnyra e dobėsimit ndryshon nga e tė tjerėve. Pra nėse njė dietė mund tė dobėsojė me 10 kile njė person tjetėr, juve mund t’ju dobėsojė me 1 kile. Apo njė dietė qė ju dobėson me 5 kile ndoshta nuk ndikon fare tek dikush tjetėr. Prandaj asnjėherė mos tentoni tė praktikoni njė listė dietike tė marrė nga dikush tjetėr. Nėse dėshironi tė dobėsoheni konsultohuni me njė dietolog. Dietologu do tė kėrkojė nga ju disa analiza si tė gjakut, urinės e tė tjera. Pas analizimit tė rezultatit tė analizave ai mund tė pėrgatisė njė dietė tė pėrshtatshme pėr trupin tuaj. Dhe sigurisht qė njė dietė e pėrputhur me grupin tuaj tė gjakut dhe rezultatin e analizave do tė jetė shumė efikase. Prandaj nė vend tė aplikimit tė dietave popullore zgjidhni njė dietė tė pėrgatitur nga dietologu juaj.

2. Anemi

Nėse nuk dobėsoheni edhe pse keni bėrė disa dieta apo zhvilloni aktivitet sportiv tė rregullt atėherė mund tė vuani nga anemia. Zakonisht femrat janė ato qė nuk arrijnė tė dobėsohen pėr shkak tė anemisė. Personi me anemi ėshtė i pafuqishėm, pa energji dhe nuk mund tė bėjė ushtrime. Prandaj bėni mirė tė masni vlerat e gjakut nėse nuk dobėsoheni siē dėshironi. Nėse vuani nga anemia atėherė doktori do t’ju japė kurėn e nevojshme pėr ta mundur atė dhe ju mund tė filloni tė dobėsoheni mė lehtė.

3. Rezistenca e insulinės

Personat qė kanė probleme me insulinėn nuk mund tė dobėsohen pavarėsisht pėrpjekjeve tė shumta. Pike sė pari duhet ndjekur rruga e kurimit tė sėmundjes sė diabetit, pastaj mund tė kalohet tek dėshira pėr dobėsim. Sepse trupi ka nevojė pėr insulinė pėr tė ulur molekulat e sheqerit nė nivelin e duhur. Prandaj masni mirė nivelin e sheqerit nė gjak dhe pas kėshillave tė doktorit mund tė konsultoheni me njė dietolog.

4. Ērregullimet e tiroideve

Ē’ėshtė e vėrteta janė tė shumtė njerėzit qė dėshirojnė tė dobėsohen por nuk munden pėr shkak tė problemit tė pėrbashkėt, tiroides. Shumica e tyre nuk mund tė dobėsohen nė asnjė mėnyrė.  Megjithėse po tė bėnin analizat e tiroides dhe tė ndjeknin kurėn e duhur do tė fillonin tė dobėsoheshin mė shpejt. Nėse testet e tiroides tregojnė se vlerat e saj punojnė ngadalė atėherė ky mund tė jetė shkaku kryesor i mosdobėsimit tuaj. Kur tiroidja e ngadaltė tė kthehet nė tempon e saj normale do ta keni mė tė lehtė tė dobėsoheni dhe tė filloni njė dietė. Pėr kėtė arsye zhvilloni testin e tiroides.

5. Pėrdorimi i gabuar i ilaēeve

Gjatė 5 viteve tė fundit nė tregje janė shitur ilaēe pėr tė cilat thuhet se djegin yndyrat.  Nė momentin qė personi ndėrpret konsumimin e kėtyre ilaēeve, veēanėrisht tė atyre qė nuk janė aprovuar nga ministria e shėndetėsisė, ai menjėherė merr dyfishin e kileve tė humbura. Pastaj dietat, sporti  apo pėrpjekjet e tjera pėr t’u  dobėsuar nuk do ju vlejnė mė si mė parė. Prandaj kėshillohet mosmarrja e njė lloj ilaēi pėr dobėsim pa u konsultuar me mjekun.

6. Ērregullimet e tjera hormonale

Nėse shėndosheni shpejt dhe nuk arrini tė dobėsoheni me dietat dhe ushtrimet fizike bėni njė test hormonal. Sepse nėse keni probleme hormonale atėherė nuk mund tė dobėsoheni pa i kuruar ato. Nė fillim duhet tė zgjidhni rrugėn e riparimit tė hormoneve, mė pas mund tė ndiqni dietat e preferuara.

7. Tė bėsh dietė pa bėrė ushtrime

Ju mund tė dobėsoheni lehtė duke aplikuar dieta tė pėrshtatshme pėr ju por nėse ky dobėsim nuk ėshtė i qėndrueshėm dhe ju shėndosheni pėrsėri, atėherė mund t’ju duhet tė zhvilloni ushtrime fizike. Nėse kėrkoni njė dobėsim tė qėndrueshėm dhe tė shėndetshėm krahas dietės sė duhur pėr ju, dietologu do ju sugjerojė edhe ushtrimet. Nėse ju nuk e shoqėroni dietėn me ushtrime fizike atėherė dobėsimi nuk ėshtė i qėndrueshėm dhe mund tė pėrballeni me rrudhje tė lėkurės.

8. Problemet psikologjike

Ndonjėherė edhe problemet psikologjike mund tė bėhen shkas i mosdobėsimit tuaj. Nėse personi shfaq probleme si depresion, pagjumėsi, skizofreni, alkool e tė tjera, ai  fillon tė shėndoshet dhe nuk arrin tė dobėsohet. Pėr sa kohė personi nuk kuron problemet e tij psikologjike e ka mė tė vėshtirė tė dobėsohet.

9. Problemet e stomakut dhe zorrėve

Edhe problemet shėndetėsore tė lidhura me stomakun apo zorrėt ndikojnė negativisht nė dobėsim. Nėse vuani nga ulcera, gastriti, refluja apo kapsllėku e keni tė vėshtirė tė dobėsoheni. Prandaj hapi i parė qė do tė ndėrmerrni ėshtė tė kuroni problemet me stomakun apo zorrėt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-05-12, 17:53   #15
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Talking Titulli: Dieta

Qe mos deshperohi,se ka edhe zgjidhje tjera (bananet)
------------------------------------------------------------------Kjo metodė e rėnies nė peshė, i adresohet tė gjithė atyre qė e pėlqejnė shumė bananen dhe qė ėndėrrojnė tė heqin qafe disa kg. Banania - s'ėshtė vetėm njė frut i shijshėm dhe i ushqyeshėm, por edhe njė burim i humorit tė mirė, normalizues i sistemit tretės dhe njė mik besnik i stomakut dhe i zorrėve. Ne jemi tė interesuar nė tė gjitha vetitė e kėtij fruti pėr tė lėnė mėnjanė kilet e tepėrta.

Le ta nisim me faktin qė tė gjitha dietat e pėrjashtojnė kėtė frut pėr shkak tė pėrmbajtjes sė kalorive tė shumta. Por, nė tė njėjtėn kohė, banania i jep indeve tona minerale, vitamina, hekur, magnez, sodium, potas, fosfor, kalcium. Por yndyrnat nė banane s'janė tė shumta, pėr kėtė arsye dhe kanė tėrhequr vėmendjen e dietologėve pėr ta rivlerėsuar, pėrveē faktit qė mjafton vetėm njė banane pėr tė hequr urinė.

Ekzistojnė dy lloje dietash me banane.
E para - goxha strikte dhe ėshtė vetėm pėr tre ditė. Duhen ngrėnė tre banane nė ditė dhe asgjė tjetėr. Mund t'i shtoni vetėm qumėsht ose kos pa yndyrė. Nėse ju duket njė dietė shumė monotone, mund tė fantazoni pak dhe tė sajoni ndonjė "ėmbėlsirė" me banane me qumėsht ose ndonjė kokteil. Mė e rėndėsishmja ėshtė tė mos i shtoni sheqer ose vanilje sepse rrisin ndjesinė e urisė mė vonė. Uji dhe ēaji pa sheqer, lejohen nė ēfarėdo lloj sasie. Gjatė dietės mund tė humbisni tė paktėn rreth 3 kg.

E dyta - Njė metodė mė e butė e humbjes nė peshė ėshtė llogaritur pėr 7 ditė. Ēdo ditė do tė humbisni rreth 1 kg. Menuja e ditės ėshtė shumė e thjeshtė: gjysėm kg banane (tė peshuara pa lėkurėn) dhe ndajini nė aq pjesė pėr sa herė mendoni tė ushqeheni gjatė ditės. Tė gjithė parametrat janė brenda kufijve normal - 1.300 kalori, mjaftueshėm pėr funksionimin normal tė trupit, metabolizmin dhe pėr humbje efektive nė peshė. Gjatė ditės pini mjaftueshėm ujė dhe ēaj pa i shtuar asnjė lloj ėmbėlsuesi .


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:17.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.