Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-05-12, 16:00   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Beni dush me uje te ftohte per t’u dobesuar


Per t’u dobesuar ekzistojne menyra te ndryshme dhe shpeshhere te cuditshme. Megjithate kur ato funksionojne ia vlen t’i provoni.

Londinezi Venice A. Fulton jep disa mėnyra te ēuditshme dhe dyshuese pėr te humbur kilogramė. Ndėrmjet tyre ėshtė edhe dushi me ujė te ftohte ēdo mėngjes. Sipas tij, te futesh ne ujė te ftohte pėr disa minuta vetėm sa e ndihmon trupin te humbe kalori, duke qene se metabolizmi do mundohet te ruaje temperaturėn e trupit.

Megjithatė nuk duhet qe te futeni direkt ne ujė te akullt. E mira ėshtė ta ftohni atė pak nga pak. Ne faqen e tij ne internet, mjeku shkruan se jo te gjithė mund ta bėjnė kėtė. “Nėse bėn ftohte dhe vetėm ideja pėr t’u futur ne uje jo te ngrohte iu rrėqeth mos e bėni. Praktikoni diēka tjetėr. Koha do ndryshoje dhe atėherė ju mund ta provoni.”- thotė ai.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-01-13, 19:34   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Njė aristokrat tepėr i shėndoshė i tha Mark Tuenit:

Mjeku mė ka dhėnė kėto kuti me kokrra pėr t’u dobėsuar dhe mė kėshilloj tė pi tri nė ditė.

Kurse unė mendoj ndryshe. Tė mos i pish, por t‘i shpėrndash nė dysheme tri herė nė ditė dhe t’i mbledhėsh kokėrr pėr kokėrr, ia ktheu Mark Tueni.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 13:13   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

A ėshtė kaloria gjithmonė kalori?


Gjithmonė pohohet se si pesha trupore varet mė sė shumti nga balanca nė mes konsumit dhe shpenzimit tė kalorive. Sė fundi ky supozim ėshtė vėnė nė pyetje me zbulimin e disa faktorėve tė rinj qė mund tė ndikojnė nė peshėn trupore.

Pėr shembull, hulumtimet kane treguar qė njerėzit tė cilėt flenė mė pak se 6 ose mė shumė se 8 orė nė ditė kanė rrezik tė shtuar nga rritja e peshės trupore. Faktorėt qė ndikojnė nė peshėn trupore mund tė shfaqen edhe para lindjes. Bebet e nėnave tė cilat nė shtatzėni nuk i kanė kushtuar kujdes ushqimit kualitativ kanė rrezik mė tė madh nga pesha e tepėrt trupore mė vonė nė jetė.

Sa i pėrket konsumit tė kalorive, njė studim i kryer sė voni ka treguar se si konsumi i sheqernave nė mėnyrė tė konsiderueshme rrit rrezikun te personat me predispozita gjenetike pėr trashje. Njė studim tjetėr ka treguar qė ushqimi me pėrqindje tė reduktuar tė yndyrave redukton RMR (Resting Metabolic Rate – Shkalla metabolike gjatė pushimit) mė shumė se sa ushqimi me pėrqindje tė redaktuar tė karbohidrateve, megjithatė nė hulumtime afatgjata ėshtė treguar se si pas dy vitesh aplikimi nuk ka dallime tė rėndėsishme.


Si ndikojnė kėta faktorė nė peshėn pavarėsisht nga kaloritė?

Ėshtė e mundshme qė ndikojnė nė proceset e metabolizmit ose nė hormone, por e rėndėsishme ėshtė qė tė keni parasysh pamjen e gjerė dhe tė mos kalkuloni shumė me to. Pėr shembull, ka polemika rreth asaj nėse shurupi i misrit me pėrqindje tė lartė tė fruktozės shkakton rritje tė konsiderueshme tė peshės trupore nga ajo qė pritet duke marrė parasysh vlerėn e tij kalorike, por pavarėsisht konkludimit, vlera kalorike dhe sasia e shurupit e cila konsumohet ndikon shumė mė shumė nė peshė se sa disa faktorė tjerė.

Nėse njerėzit mund tė t’i ndryshojnė disa nga faktorėt e pėrmendur, pėr shembull tė kenė kujdes sa orė flenė, do tė mund tė kontrollonin edhe mė mirė peshėn trupore. Por, fillimisht e rėndėsishme ėshtė tė keni parasysh se si ushqimi i rregullt, i cili pėrfshin edhe konsumimin e sasisė adekuate tė kalorive, sė bashku me aktivitetin trupor ėshtė mėnyra mė efikase nė rregullimin e peshės trupore dhe pėrmirėsimin afatgjatė tė shėndetit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-13, 14:52   #19
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dieta

ushqehu shendetshem edhe hec shume, kilet e teperta papa
__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 13:16   #20
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dieta

Dieta IG, ja si te dobesoheni ne menyre te shendetshme


Indeksi glicemik eshte efekti i ngritjes se nivelit te sheqerit ne gjak. Ushqimet me IG te larte e rrisin shpejt nivelin e sheqerit dhe pershpejtohet procesi i shnderrimit ne yndyre.

Indeksi glicemik ėshtė efekti i ngritjes sė nivelit tė sheqerit nė gjak. Ushqimet vlerėsohen nė mes 0-100, ato me njė indeks nėn 55 vlerėsohen si ushqime me indeks tė ulėt glicemik, ato me indeks 55-70 si ushqime me indeks mesatar glicemik ndėrsa ato mbi 70 si ushqime me indeks tė lartė glicemik

Ushqimet me njė indeks tė lartė glicemik si p.sh karbohidratet e rrisin shpejt nivelin e sheqerit dhe si rrjedhojė pėrshpejtohet proēesi i shndėrrimit nė yndyrė dhe ndihet mė shumė uri.


Si mund tė aplikoni dietėn IG?

1. Ndertoni njė program tė shėndetshėm ushqyerjeje

- Merrini nė sasinė e duhur nga tė gjitha ushqimet, pėr kėtė arsye shikojeni sa shpesh duhet t’i merrni ato. Tė gjitha ushqimet kanė njė vlerė tė ndryshme IG-je, mėsojini vlerat e tyre. P.sh sheqeri pluhur ka vlerėn e IG-sė 65, mjalti 58, molla 38, banania 62, rrushi i thatė 64, buka e bardhė 70, orizi 87. Preferoni ushqimet me indeks glicemik nėn 55.
- Pėrpiquni tė hani ēdo ditė nė tė njėjtat orare.
- Mbani pranė vetes ushqime tė shėndetshme nė mėnyrė qė t’i merrni sa herė qė tė keni uri.
- mishi dhe produktet e qumėshtit janė ushqyese por kanė njė vlerė tė lartė yndyre, pėrpiquni t’i konsumoni ato nė trajtė zgarė, tė ziera, tė pjekura nė furrė.
- le tė konsumojmė nė ēdo vakt sallatė apo zarzavate me vlerė tė ulėt tė indeksit glicemik.

2. Mos e anashkaloni mėngjesin

Fillojeni ditėn me mėngjes tė shėndetshėm kudo qė tė jeni, nė shtėpi apo jashtė. Personi i cili ha mėngjesin ėshtė mė energjik gjatė ditės dhe ka njė nivel tė stabilizuar sheqeri nė gjak. Mėngjesi ėshtė rregulli i artė i dietės suaj tė dobėsimit, nėse nuk e bėni e keni edhe mė tė vėshtirė tė dobėsoheni.

3. Ēfarė tė hani nė drekė dhe darkė

Konsumimi i ushqimeve tė pasura me proteinė nė mes tė ditės edhe do tė ngopė ndjenjėn e urisė edhe do t’ju ndihmojė nė pėrshpejtimin e procesit tė djegies sė yndyrave. Po sigurisht qė ėshtė shumė e rėndėsishme se ēfarė hani pranė tyre.
Sallata e stinės ėshtė zgjedhja mė e mirė. Darka ėshtė koha ku kaloni kohėn mė tė madhe me familjen tuaj dhe ku merren mė shumė kalori. Le tė mundohemi ta hamė darken nė tė njėjtin orar.
Nė vend tė mishit tė kuq mund tė hamė peshk, mish pule me sallatė, pranė gjellės me zarzavate mund tė hamė bukė me drithėra nė vend tė pilafit dhe makaronave.

4. Kujdes 5 rregullat e gatimit

- pakėsoni sasinė e kripės, vajit dhe sheqerit.
- mos pėrdorni krem nė ushqime, supėra dhe nėse do ta pėrdorni mos shtoni yndyrė.
- nėse pėrdorni mish nė gjellėt me zarzavate pakėsoni sasinė e tij.
- preferoni grupin light tė qumėshtit dhe kosit sepse nė kėtė mėnyrė do tė merrni mė pak yndyrė.
- pėrdorni teknika tė shėndetshme gatimi, mos konsumoni gjėra tė skuqura.

5. Llastojeni veten ndonjėherė

Ėmbėlsira, makaronat, pilafi, pica e tė tjera janė ushqime nga tė cilat nuk mund tė heqim dorė por nėse i konsumojmė nė mėnyrė tė kontrolluar nuk na dėmtojnė. Por nuk duhet tė harrojmė se ēdo porcion i konsumuar do t’ju kthehet mbrapsht. Pėr kėtė arsye ju mund tė llastoni pak veten duke konsumuar brumėra apo ėmbėlsirė njė ose 2 herė nė javė. Pas ngrėnies sė tyre gjėja e parė qė duhet tė bėni ėshtė tė pini qumėsht, kos apo dhallė nė mėnyrė qė niveli i sheqerit tė mos ngrihet shpejt. Nėse ju hahet ėmbėlsira atėherė preferoni ato me qumėsht.

6. Frutat

Nėse i konsumoni shumė duhet ta dini se krijojnė tė njėjtin efekt me bakllavėn dhe nė kėtė mėnyrė rritet IG. Mos i konsumoni frutat pas buke por mes vakteve dhe nga 1 porcion.

7. Kujdes lėngjet

Pijet me acid janė lėngje me njė indeks tė lartė glicemik. Nė vend tė tyre mund tė pimė ujė, dhallė apo limonadė me pak sheqer ose aspak, ēaj me akull etj.

8. Dobėsohuni nėn kontrollin e dietologut

Ndoshta mund t’ju duhet njė program i ri ushqyerjeje pėr t’u dobėsuar, flisni me dietologun tuaj dhe pėrcaktoni njė program tė ri. Aplikimi i tė njėjtit program mund tė ngadalėsojė dobėsimin.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 13:18   #21
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dieta

Dieta per tre dite kater kilograme e gjysme me pak

Dieta treditore e ka njė plan tė ashpėr, i cili duhet tė respektohet nėse dėshironi qė t’i arrini rezultatet e dėshiruara.

Dieta treditore e ka njė plan tė ashpėr, i cili duhet tė respektohet nėse dėshironi qė t’i arrini rezultatet e dėshiruara.

Duhet tė ushqeheni secilėn ditė nė tė njėjtėn kohė, e mė pas duhet qė sė paku tri deri nė katėr ditė tė hani normalisht, pas sė cilave mund ta pėrsėritni dietėn treditore.

Porcionet duhet tė jenė saktėsisht tė tilla, si tė shkruara, dhe assesi nuk bėn tė hani mė shumė. Nė tė kundėrtėn, rezultati i humbjes sė 4,5 kilogramėve do tė ngecė. Nė anėn tjetėr, nuk guxoni t’i shmangni shujtat. Madje, edhe nėse nuk jeni tė uritur, duhet ta konsumoni shujtėn e dedikuar.

Dita e parė:

Kafjalli

Kafe e zezė apo ēaj me njė apo dy lugė ėmbėltues. Lėng grejpfruti.

1 pjesė bukė ėt thekur me 1 lugė gjalpė.

Dreka

½ pjatė mish peshku tunė.

1 pjesė bukė tė thekur.

Kafe e zezė apo ēaj me njė apo dy lugė ėmbėltues.

Darka

80 gr mish pa yndyrė apo mish pule.

1 gotė bizele

1 gotė karota

1 mollė

1 gotė akullore vanilje.

Dita e dytė

Kafjalli

Kafe e zezė apo ēaj me njė apo dy lugė ėmbėltues.

1 vezė

½ banane

1 pjesė bukė tė thekur.

Dreka

1 pjatė me mish tė freskėt mish peshku tunė.

8 keksė tė njelmėt.

Darka

2 pjesė mish gjedhi

1 pjatė brokol apo lakėr.

½ gotė karota

½ banane

1 gotė akullore vanilje.

Dita e tretė

Kafjalli

Kafe e zezė apo ēaj me njė apo dy lugė ėmbėltues.

5 keksė tė njelmėt.

26 gr djathė.

1 mollė.

Dreka

Kafe e zezė apo ēaj me njė apo dy lugė ėmbėltues.

1 vezė tė fėrguar.

1 pjesė bukė tė thekur.

Darka

1 pjatė mish peshku tunė.

1 gotė karota.

1 pjesė pjepėr.

½ gotė akullore vanilje.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-13, 13:21   #22
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dieta

Dieta e "5 faktoreve" cmend vipat

Dieta e 5 faktoreve ne Amerike vipave si Lady Gaga dhe Katy Perry nuk rrine dot pa e perdorur. Per cfare behet fjale?

Dieta e 5 faktoreve ne Amerike vipave si Lady Gaga dhe Katy Perry nuk rrine dot pa e perdorur. Per cfare behet fjale? Behet fjale per nje diete te shpikur nga Harley Pastermak, eksper t fitnessi dhe dietolog qe me metoden e tij ka dobesuar Lady Gaga ,Katy Perry,Halle Berry , Megan Fox et. Sekreri i dietes ka te bej me ngrenien e nje 5 vakteve ne dite, te cilat kane per baze vetem 5 elemente te rendesishem dhe keto vakte krijohen me receta qe pergatiten ne 5 minuta.

Rregullat e dietes se 5 faktoreve
Kjo lloj diete ju premton te humbni peshe duke ngrene 1200 kalori ne dite ( jane pak ). 5 vakte ne dite, 5 perberes per cdo vakt per 5 dite ne jave dhe me 5 ushtrime te shkurtra ne dite .
Te thjeshta jane rregullat per tu ndjekur : te beni 5 vakte te vogla ne dite , domethene te konsumoni ushqime te pasura me fibra ( drithėra, fruta, zarzavate) qe japin ndjesin e ngopjes, te preferohen ushqimet si mishi , peshku duke i gatuar ushqimet ne menyre te lehte, me leter kuzhine ose ne furre duke eliminuar ne te njejten kohe dhe pijet alkolike, te gazuara dhe me sheqer.
Sekreti i 5 vakteve ne dite eshte mjaft i thjesht per tu kuptuar : ne kete menyre nuk rrezikoni sulmet e urise qe na cojne te boshatisim frigoriferin.
Mengjesi, snack etj .. jane vaktet kryesore qe dhe ne diete te ekuilibruar duhet gjithmonė te ndiqen. Konsumoni sa me shume peshk, pule, veze dhe djath, oriz; drithėra integrale dhe perime , te cilat mund ti gatuani vetem me vajin e ullirit. Cdo pjate pergatitet ne 5 minuta dhe kjo do te thote qe pjesa me e madhe e perberesve duhet te lihet e pa bere.
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-13, 15:18   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Dieta

Shpiket vaksina kundėr trashjes

Shkencėtarėt kanė shpikur vaksinėn kundėr trashjes, e cila shfrytėzon sistemin e imunitetit pėr tė parandaluar trashjen.

Vaksina revolucionare gjatė testimit u ėshtė dhėnė minjve dhe pas katėr ditėve, tek minjtė ėshtė vėnė re humbja e peshės trupore pėr 10 pėr qind.

Kafshėt gjatė kėsaj kohe janė ushqyer me ushqim tė yndyrshėm dhe kalorik. Nėse ky injeksion ėshtė i suksesshėm nė njerėz; kjo do tė thotė qė do tė mundėsojė konsumimin e ushqimit tė shijshėm dhe me shumė kalori pa frikė nga trashja, shkruan “Daily Mail”.

Megjithatė, ekspertėt theksojnė qė nuk duhet tė hiqni dorė nga ushqimi i shėndetshėm, sepse ushqimi tepėr i yndyrshėm lė pasoja tė tjera tė dėmshme pėr shėndetin.

Hulumtimi mė i ri ėshtė ende nė fazėn testuese, ndėrsa injeksioni mund tė gjendet nė treg vetėm pas shtatė vjetėsh.

Autori kryesor i studimit, Keith Haffer nga kompania amerikane Braasch Biotech ka thėnė qė ky studim tregon qė trashja ka mundėsi tė shėrohet me vaksinė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 10:24   #24
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Dieta

Shume e lehte, ne mengjes peme, ne dreke vetem perime dhe supe, ne darke peme, shume uje,mos konsumoni brumera dhe sheqer, ju garantoj 1/2 kg me pak ne dite.

ps: ket diet e kam shpike vete
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 11:30   #25
Kalimero
SUPERMUDERATOR;)
 
Avatari i Kalimero
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 3,319
Kalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėmKalimero i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dardanesha Shiko postimin
Shume e lehte, ne mengjes peme, ne dreke vetem perime dhe supe, ne darke peme, shume uje,mos konsumoni brumera dhe sheqer, ju garantoj 1/2 kg me pak ne dite.

ps: ket diet e kam shpike vete
kshir ti kshir, pem pirime pem pirime ,pse be a put doken pdhavushkat delme me honger viq qasishne aa
psh; oa hani be hani qa t'jau kona e mus dekni me zhig t krulanave e fliave e purpewqave
__________________
iK mUs U dAshUroNi ,s' kom qKa jU bOj tIBe :D
Kalimero Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 12:40   #26
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalimero Shiko postimin
kshir ti kshir, pem pirime pem pirime ,pse be a put doken pdhavushkat delme me honger viq qasishne aa
psh; oa hani be hani qa t'jau kona e mus dekni me zhig t krulanave e fliave e purpewqave


ha ha ha ,


mos mi permen se me ni molle jam sot
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 13:46   #27
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

...duke bazu ne veten time po ju them ....

...perveq fitness ...ushtrme ..vrapim sen tjeter ska ndikim me te mir se sa kto ...

...kush don me humb pesh sidomos PAS LINDJES.... ec sa me shum ..vrapo ...konsumo uj ...pem dhe perime me shum ...edhe bohesh ma mir se sa je kon ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 18:09   #28
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana Shiko postimin
...duke bazu ne veten time po ju them ....

...perveq fitness ...ushtrme ..vrapim sen tjeter ska ndikim me te mir se sa kto ...

...kush don me humb pesh sidomos PAS LINDJES.... ec sa me shum ..vrapo ...konsumo uj ...pem dhe perime me shum ...edhe bohesh ma mir se sa je kon ...
Jo gjithmone jana...ka semundje qe si shkas eshte shtimi ne peshe.kam nje shoqe ka pas trup fenomenal...pasi ju deshte te bej terapi kunderr kancerit...dhe medikamentet shtoi ne peshe ku asnje diet asnje levizje nuk ndihmone me...
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 18:53   #29
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine Shiko postimin
Jo gjithmone jana...ka semundje qe si shkas eshte shtimi ne peshe.kam nje shoqe ka pas trup fenomenal...pasi ju deshte te bej terapi kunderr kancerit...dhe medikamentet shtoi ne peshe ku asnje diet asnje levizje nuk ndihmone me...
..e kjo diqka tjeter ...Zot Runa ...valla ktu ne NY ... krejt klasa e rond jan ...shumica ,,krejt te trasha more femrat edhe mashqit ...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-06-13, 19:35   #30
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Dieta

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana Shiko postimin
..e kjo diqka tjeter ...Zot Runa ...valla ktu ne NY ... krejt klasa e rond jan ...shumica ,,krejt te trasha more femrat edhe mashqit ...
mashalla ju kofte


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:57.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.