Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-12-12, 11:24   #16
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

...

Hmmm... ekzistuaka kjo teme !

Nese gjene dikush te dhena per gjandrrat teroide qe jane ne qafe ,fyt ... te fryera nga jasht dhe nga mbrenda ... shkaqet e fryerjes ,etj etj te dhena do jene me se te mireseardhura !

Ka mjaft ne gjuhe tjera por shqip na duhen !


Ju faleminderit !

.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-01-13, 15:30   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Shkencėtarėt krijuan qelizat qė vrasin kancerin


05.01.2013

Hulumtuesit japonezė kanė arritur njė zbulim dramatik qė ka tė bėjė me krijimin e qelizave specifike T, tė cilat janė nė gjendje tė vrasin tumoret. Ata thonė se ky zbulim ēon drejt mundėsisė pėr injektimin e kėtyre qelizave nė pacientėt qė vuajnė nga kanceri. Kėto qeliza nė gjendje tė natyrshme janė nė sasi tė vogla, por shkencėtarėt shpresojnė qė me injektimin e tyre nė sasi tė mėdha te pacienti mund tė forcohet sistemi imunitar.

Shkencėtarėt e qendrės hulumtuese pėr alergji dhe imunitet RIKEN, njoftuan se kanė arritur qė pėr herė tė parė tė krijojnė qeliza specifike tė sistemit imunitar, tė quajtura T qeliza tė limfociteve, tė specializuara pėr tumore.

Shkencėtarė sė pari u detyruan tė riprogramojnė T limfocitet e specializuara pėr shkatėrrimin e disa llojeve tė tumorit, nė qeliza tė tipit tjetėr, tė quajtura qeliza amė tė indukuara pluripotente (iPS), tė cilat pastaj prodhojnė qeliza tė reja krejtėsisht aktive, qeliza T limfocite, tė specializuara pėr tumore, kurse ato nė tė ardhmen do tė mund tė pėrdoren nė terapi kundėr tumoreve.

Shkencėtari Hiroshi Kavamoto sqaroi: Kemi arritur tė krijojmė sasi mė tė madhe tė qelizave tė specializuara tė qelizave antigjen T, asisoj qė kemi krijuar qeliza iPS dhe ato sėrish i kemi diferencuar nė qeliza funksionale T. Hapi i ardhshėm do tė jetė testi qė tė shohim se a i shkatėrrojnė ato qeliza T vetėm tumoret, e jo edhe qelizat e tjera nė organizmin e njeriut. Nėse dėshmohet qė po, ato do t’i injektojmė me anė tė injeksionit. Kjo do tė mund tė ndodhė nė njė tė ardhme jo tė largėt”.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-01-13, 17:49   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Shkon nė pushime dhe shėrohet nga kanceri


Manēester, 09.01.2013

E sėmurė me kancerin nė mushkri, Lisa Russell kishte vendosur qė vitin e fundit tė jetės sė saj ta kalonte me dy vajzat e veta.

37 vjeēja dhe burri i saj Anthony ishin martuar shumė kohė mė parė dhe tė gjitha kursimet gjatė viteve kishin vendosur qė t`i shpenzonin pėr njė pushim luksoz me familjen e tyre.

Kėshtu para se tė shkonin nė pushime, Lisa kishte planifikuar funeralin e saj dhe kishte shkruar letra lamtumire pėr dy vajzat qė do t`i hapnin ato pas vdekjes sė saj.

“Unė isha shumė e re kur mė vdiq nėna. Ideja se edhe vajzat e mija do ta kishin tė njėjtin fat ishte tmerruese”, ka thėnė ajo. “Kur iu tregova vajzave se unė nuk po shkoja askund ishte momenti mė i mirė nė jetėn time”.

Ajo ishte diagnostifikuar me disa qeliza tė vogla tė kancerit, qė nė moshėn e saj tek gratė shfaqet shumė e rrallė.

Doktorėt i kishin thėnė se kanceri i saj ishte i pashėrueshėm por kimioterapia do t`i jepte mundėsi qė 18 muajt e fundit, Lisa t`i kalonte me familjen e saj.

Pasi mėsoi se nuk kishte shumė muaj jetė, ajo kishte frikė se vajzat nuk do ta mbanin nė mend nėnėn e saj.

“Nuk dėshiroja qė historia tė pėrsėritej, prandaj vendosa qė tė krijoj disa kujtime tė mira sė bashku me vajzat e mija”, ka thėnė ajo.

Ajo shpenzoi 4 mijė funte nė spitalin e Manchesterit, ndėrsa 16 mijė funte tjera i shpenzoi pėr pushimet qė i kaloi sė bashku me familjen e saj nė Lanzarote, Bulgari dhe nė Turqi.

Kurse nė prill tė vitit tė kaluar, tre vjet pasi ajo kishte mėsuar pėr sėmundjen e saj, kishte shkuar pėr tretmanin e rregullt nė spital dhe asaj iu kishte bėrė e ditur nga doktorėt qė sėmundja ishte zhdukur dhe se nuk kishte mbetur asnjė qelizė kancerogjene.

“Goja ime mbeti e hapur. Nuk mund tė besoja atė qė thoshte mjeku. Askush nuk e kishte parashikuar se unė do tė jetoja. Tė gjithė nė spital ishin tė habitur”.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-13, 15:10   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Shkencėtarėt pohojnė: Kanceri do tė jetė kronik dhe jo sėmundje vdekjeprurėse


Shėrimi modern i pėrshtatur tipit tė ADN-sė tė tumorit premton rezultate mė tė mira, ndėrsa do tė pėrdoreshin terapitė individuale nė vend tė standardit tė tanishėm tė hemoterapisė dhe rrezatimit. Sėmundjet malinje shumė shpejt do tė bėhen gjendje kronike, e cila mund tė shėrohet suksesshėm, nė vend tė bombės me sahat, e cila nėnkupton vdekje tė shpejt dhe tė dhimbshme, pohojnė shkencėtarėt pėr “DailyMail”.

Ata besojnė se si teknikat radikale moderne tė shėrimit do tė ndihmojnė nė krijimin e tretmanėve tė personalizuar tė kancerit, tė cilėt do tė zgjasin nė mėnyrė tė konsiderueshme jetėn kualitative tė tė sėmurėve.

Ata tretmanė nė Britani tė Madhe do tė jenė nė dispozicion prej pesė deri dhjetė vjet, ndėrsa bazohen nė analizėn ADN-sė tė tumorit te ēdo pacient. Projekti britanik me vlerė 3.5 milionė euro duhet tė sjellė fundin e vėnies afatgjatė te diagnozės, heqjes kirurgjike, rrezatimit dhe hemoterapisė si baza tė terapisė te shumica e tė sėmurėve nga karcinoma.

“Kjo qė bėjmė nuk ėshtė shkencė fantastike, por vėnie e shkencės ne praktikė. Qėllimi ynė ėshtė qė tė mundėsojmė shėrimin e numrit sa mė tė madh tė njerėzve”, ka thėnė udhėheqėsi i projektit, profesor Alan Ashworth nga Instituti pėr hulumtim tė kancerit.

Profilizimi gjenetik i kancerit tashmė ėshtė duke u bėrė nė shumė laboratorė nėpėr botė, ndėrsa pengesa e vetme qė kjo tė bėhet praktikė ėshtė ēmimi i tretmanėve tė tillė. Tashmė ekzistojnė ilaēet qė kanė qėllim shėrimin e llojeve tė caktuara tė kancerit, siē ėshtė ilaēi Vemurafenib permelanomė ose Tamoxifen pėr kancerin e gjirit.

“Vetėm njė nga dhjetė femra me kancer tė gjirit qė marrin hemoterapi reagojnė nė atė tretman, pėr tė cilėn arsye ėshtė e dukshme se si profilizimi i secilit tip tė kancerit mund tė ndihmojė nė shėrimin e tij dhe qė nuk duhet tė aplikohet tretmani i njėjtė pėr tė gjithė” shpjegon Ashworth.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-13, 04:45   #20
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Disa nga 5 keshillat rreth "Kancerit" ku do ne /Organet e Njeriut..

Disa nga 5 Keshillat ne"Aktivitete"rreth-Kancerit!
ku do ne "Organet e Njeriut"
Nga ni mjek i Specializuar ne SHBA
I njohur si Dr.David Brownstein.


http://w3.newsmax.com/newsletters/br...n=widgetphase1

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 13-03-13 nė 04:49
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-13, 14:38   #21
TETA VERA
 
Anėtarėsuar: 19-01-09
Postime: 17
TETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėmTETA VERA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

te gjithe ata qe duan te dine me shume reth sherimit te semundjes le te kerkojne studimet mbi dieten e dr Budwig , mjekes se madhe gjermane e nominuar sa e sa per qmimin nobel , dhe do te mesojne rreth kancerit dhe sherimit te tij kerkim e lexim te kendshem !!!apo edhe librin e Theodore Kalives
TETA VERA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-13, 05:24   #22
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Pas pak ditve,po i kthehem temes..menyra,per me shum informata te hollsishme,edhe pse pake me veshtersina nga gjuha Angleze/ne shqipe..

lexim te mbare..si dhe shendet te mire ne pergjithesi per lexueset/it...

Ja,dhe teksti ne vijim...
5 Shenjat qe Ju do tė merrni kancerin
Dhe 7 Mėnyrat e keshillave se si per ta parandaluar atė!

"Nese Ju keni kancer" ėshtė diēka qė ju kurrė nuk duani tė dėgjoni diqka te tille, nga mjeku juaj. . . sepse kjo do tė thotė njė botė e vuajtjes, dhe,drejte vdekjes..

Por kėtu ėshtė njė lajm shokues - shumica e njerėzve kanė kancer nė trupin e tyre tė drejtė tani dhe nuk mund ta din atė!

Kjo ėshtė pėr shkak se njė trup tė shėndetshėm dhe njė sistem tė fortė imunitar shkatėrrojnė qelizat te reja te kancerit para se ata mund tė krijojnė sėmundje kėrcėnuese pėr jetėn. . .

Por disa njerėz nuk janė aq me fat/lucky.thote/Dr. David Brownstein

Mjerisht, mbi 5.000 njerėz nė Amerikėn e Veriut janė diagnostikuar me kancer ēdo ditė tė vetme - pothuajse 2 milionė dollarė nė vit!

Dhe kjo ėshtė arsyeja pse ne jemi tė pushtuar nė Shėndetėsisė Newsmax sot pėr t'ju sjellė njė prezantim tė jashtėzakonshme - si pėr tė parandaluar kancerin - nga mjeku kryesor i Amerikės shėndetėsor tėrėsor, Dr David Brownstein.

Nė momentet e ardhshme, Dr Brownstein do tė zbulojė pesė shenjat paralajmėruese se ju jeni nė rrezik pėr kancer. E qe Ju do tė jeni te habitur se sa kėto janė tė zakonshme.

Por lajm i mirė ėshtė se ju nuk duhet tė jeni njė viktimė kanceri. Sot, Dr Brownstein do t'ju tregojė se ēfarė e shkakton kancerin, sė bashku me hapat e tij tė thjeshtė pėr tė parandaluar dhe madje e kundėrt atė.

Parandalimi ėshtė mė e rėndėsishme se kurrė mė parė, sepse, Dr Brownstein eshte duke shkua ne kete drejtim parandalim. .

Nė kundėrshtim me propagandėn e industrisė kancerit,thote Ai ne akoma po perballemi ne luften e kancerit. Trajtimet konvencionale kancerit janė tė dėshtuar. Dhe normat e pėrgjithshme vdekje pėr kancer janė tė pandryshuara nė 80 vjet te fundit!

Dr Brownstein ėshtė drejtor mjekėsor i Qendrės pėr holistik Medicine nė West Bloomfield, Mich

Ai ėshtė autor i 10 librave mė tė shitur tė shėndetit, dhe ai ėshtė redaktor i njohur nė shkallė kombėtare mėnyrė shumė popullor Natyrore Newsmax ndaj Shėndetėsisė.

Le tė shkojnė nė Dr David Brownstein tani. Udhėzime e tij tė vlefshme pėr parandalimin e kancerit mund ne tė vėrtetė per te shpėtuar jetėn tuaj dhe jetėn e atyre qė ju duani!

Si pėr parandalimin e kancerit
Nga Dr David Brownstein
Thote Ai,Sot, unė jam duke shkuar pėr tė treguar ju pesė shenjat paralajmėruese se ju jeni tė ngjarė tė merrni kancerin, dhe gjithashtu si pėr tė parandaluar atė!

Dhe ajo qė unė duhet tė them do tė jetė me vlerė tė barabartė me ata qė tashmė kanė qenė tė diagnostikuar me kancer, janė tė nėnshtruar trajtimit, ose janė nė faljen.

Ēfarė ju tė zbuloni nė minuta te ardhshme qe ne te vertet mund tė tė shpėtojė jetėn tuaj. . .

Qėllimi im ėshtė qė tė fuqizojė ndaj juve pėr tė marrė pėrgjegjėsinė e shėndetit tuaj, dhe tė mos bėheni njė viktimė e kancerit pėr shkak tė mungesės sė kėsaj njohurive kancerore.

Pse tė mė dėgjoni pėr kėtė temė?

Unė jam ni mjek i SHBA-as per trajnim mjeksore me njė praktikė private nė West Bloomfield Mich,dhe kam pasur sukses tė madh ne rivendosjen e shėndetit tė pacientėve tė cilėt kanė ardhur pėr mua, pasi mjekėsia konvencionale ka dėshtuar per ta.

Dhe ēfarė ėshtė veēanėrisht interesante nė lidhje me kete trajnim. . .

Mėnyrė rutinore, ndersa unė kam gjetur tek disa pacientėt e mi qe kanė mangėsi ushqyese kryesore te zhbalancimeve hormonal, zakonisht si rezultat i hahet Ushqimi standard amerikan. E kam fjalėn pėr atė si dietė thote ai. Kjo dietė mund tė predispose ju pabarazitė shumė lėndė ushqyese dhe hormonal qe tė ēon nė njė trup devitalized.
Unė do tė gjej se ata kanė qenė tė ekspozuar ndaj njė mbingarkesė e toksinave mjedisore nė ushqim, ujė, ajėr, dhe tė produkteve tė konsumit, dhe kėto ekspozime janė tė shtypur ne prishjen e sistemit te tyre imunitar.

Vijon....

natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-03-13, 14:49   #23
Alima
Banned
 
Avatari i Alima
 
Anėtarėsuar: 14-08-11
Postime: 6,904
Alima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėmAlima i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

...

Betej shume e rende!

Vullneti dhe deshira per triumf, te motivuara tej mase nga perkrahja e te dashurve ... perndryshe deshtimi i sigurte!

Nga pervoja,
Alima!

ps.as medicina nga me te sofistikuarat = kot...poqese nuk jane prezente ato te lartecekuarat!!!


.
__________________
Kurr mos debato me budallenjte,...ata te terheqin ne nivelin e tyre,pastaj te mundin me pervojen e tyre !
M.T.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Alima : 31-03-13 nė 14:50
Alima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-13, 00:37   #24
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Ne kete bote/Shendeti eshte primare per njeriun..tjerat si t'vin

Si do qofte Zoti e ndihmoft qdokend nga semundje te ndryshme...

Natyra.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 05-04-13 nė 00:38
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-13, 00:55   #25
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Ēfarė ėshtė mė shumė. . .

Trupat e tyre janė dėmtuar nga droga tė dėmshme dhe tė panevojshme.
Dhe sė fundi, ata kanė qenė keqinformuar nga qeveria, mediat, dhe mė skandaloze, me njė institucion mjekėsor tė kontrolluara nga industria farmaceutike.

Trupi i njeriut ėshtė njė makinė e mrekullueshme, por tė gjitha miliona e tij tė qelizave duhet tė funksionojnė sė bashku nė harmoni, dhe nuk do tė frenohet, dėmtuar, ose hidhet nė kaos. Nėse ata janė, ajo vendos bazat pėr sėmundje kronike tė tilla si kanceri pėr tu zhvilluar.

Ju duhet shikoni, nė mėnyrė tė konsiderueshme per tė ulur rrezikun e gjetjes sė kancerit, ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė funksionin imunitar sistemin tuaj nė nivele optimale. Kjo ėshtė ajo qė unė jam duke shkuar pėr tė treguar juve sot.

Si pėr tė parandaluar Cancerin qe mos u bėni merak pėr tė marrė shėnime, sepse, vetėm pėrpara, unė do t'ju tregojė njė ofertė tė veēantė pėr tė marrė njė kopje falas tė raportit tim, Si pėr tė parandaluar kancerin,sebashku gjithēka ne po diskutojmė sot dhe shumė mė tepėr.

Le tė fillojmė me disa fakte "Kanceri Industrial Mjekėsore Kompleksi" nuk mund qė ju tė dini. . .

Nė Amerikėn e Veriut, ėshtė parashikuar qė njė nė tre njerėz do tė diagnostikuar me kancer nė jetėn e tyre. Nė fakt, ne presim tė shohim 1.825.400 raste tė reja tė kancerit tė kėtij viti, dhe, fatkeqėsisht, njė pėrqindje e madhe e kėtyre njerėzve do tė vdesin prej saj.

Ēdo vit, unė do tė marrė raport vjetor nga AK: Njė Journal Cancer pėr klinicistėt, njė pėrmbledhje e statistikave tė kancerit nė Shtetet e Bashkuara qė datojnė qe nga 1930.

Grafiku mė tronditėse tregon vjetore mosha-rregulluar normat e vdekjes nga kanceri mes meshkujve dhe femrave, dhe e vėrteta ėshtė e trishtuar. . .

Normat e vdekjes nga kanceri janė kryesisht
pandryshuar nė 80 vjet!

Befasuar? Shumica e njerėzve janė. Gjithė industria e drogės propaganda pohon se ne jemi duke bėrė pėrparim tė vėrtetė nė luftėn kundėr kancerit. Por shikoni nė fakte. . .

Pėr meshkujt, nga viti 1930, i vetmi vend i ndritshėm ka qenė rėnia nė vdekje pėr kancerin e stomak. Shkalla e vdekjes pėr kancerin e zorrės sė trashė ėshtė i pandryshuar. . . pėr kancerin e prostatės ėshtė e rritur. . . dhe pėr kancer tė mushkėrive ėshtė e rritur ndjeshėm.

Pėr gratė, ndėrsa pėr normat e vdekjes, mitrės, zorrės sė trashė dhe kancerin e stomakut kanė rėnė paksa, normat janė nė thelb tė pandryshuara pėr kancerin e gjirit, dhe ata kanė rritur nė mėnyrė dramatike pėr tė mushkėrive dhe kancerit ovarian.

Pėr tė dy burrat dhe gratė, normat pėr kancer tiroide janė rritur me ritme epidemike.

Gjithashtu konsiderojnė se, tani pėr tani, gati njė nė shtatė gra pritet tė merrni kancerin e gjirit dhe njė nė tre burra pritet tė merrni kancerin e prostatės. Dhe, siē kam deklaruar mė parė, mė e keqe nga tė gjithė. . .

Njė nė tre nė mesin e tė gjithė popullsisė pritet tė marrė disa lloj kanceri gjatė jetės sė tij ose tė saj.

Kjo ėshtė njė raport i frikshėm me mosmarrėveshje tė kėqija.

Ndėrkohė. . .

Mjekėsia konvencionale do tė besoni se kimioterapia, rrezatimi, dhe kirurgjia janė tretmane efektive pėr kancerin. Por asgjė nuk mund tė jete e mėtejshme nga e vėrteta.

"Kanceri Kompleksit Industrial mjekėsore", ka humbur 80 vjet dhe njė pasuri pallogaritur nė hulumtimet qė synojnė vrasjen e kancerit pasi ajo ka qenė e zbuluar. Por pasi kanceri ėshtė zbuluar, ajo shpesh ėshtė shumė vonė pėr shumė pacientė.

Ndėrkohė, pothuajse nuk ka tė holla janė shpenzuar nė kėrkimin pėr parandalimin e kancerit, apo edhe tė kėrkoni pėr shkaqet e kancerit.

Dhe unė mund t'ju siguroj per mjekėt se nuk kanė mėsuar asgjė nė lidhje me kėtė nė shkollė mjekėsore.

Vetėm pėrpara, unė do tė ju tregojnė se si pėr tė parandaluar kancerin, e cila tani ėshtė mė e rėndėsishme se kurrė mė parė, duke pasur parasysh trajtimet konvencionale kancerit janė tė dėshtuar dhe normat e vdekjes tė vazhdojė papakėsuar. . .

Nuk ėshtė njė aspekt i tregimit "trajtim tė kancerit", qė ėshtė njė sukses i pakualifikuar - dhe kjo ėshtė ne fitimet e miliardė dollarėsh te industrisė sė kancerit.

Mbani nė mend se droga chemo mund tė kushtojė 10.000 $, $ 20.000, edhe 30.000 $ nė muaj. Shpenzimet e trajtimit pėr vetėm gjashtė kancereve tė lartė kanė nė krye 56000000000 $ nė vit, dhe kujdesi i pėrgjithshėm te kanceri tani kalon $ 110.000.000.000 nė vit.

Me miliarda dollarė nė fitime vjetore, a mendoni se industria do tė pranojė dėshtimet e veta dhe pėr tė ndryshuar kursin dhe ata janė me tė vėrtetė duke kėrkuar pėr njė shėrim tė kancerit, apo vetėm mė tė shtrenjta - droga pėr trajtim - dhe shumė fitimprurės?

Pavarėsisht se si ju shohin atė, njė problem shumė serioz me barnat e kancerit ka dalė nė dritė. . .

Njė studim i kohėve tė fundit nė Qendrėn Fred Hutchinson Cancer Research nė Seattle trembeni studiuesit e saj kur. . .

Ata zbuluan se kimioterapia shkakton qelizat e shėndetshme tė "fshehtė njė proteinė qė mban tumorit rritjen e kancerit" dhe krijon rezistencė ndaj trajtimit tė mėtejshėm.

Kjo shpjegon pse kimioterapia fillimisht duket i suksesshėm, vetėm pėr tė provuar joefektive kur kthehet semundja e kancerit, shpesh me njė hakmarrje.

Gjithashtu, kirurgji dhe rrezatimi mund tė hequr apo vrasin disa qelizat e kancerit, por kjo ėshtė e pamundur pėr tė marrė ato tė gjithė, dhe qelizat e mbetura janė lėnė tė shumohen dhe tė pėrhapen.

Mė lejoni tė jem i hapur nė lidhje me kėtė. . .

Kanceri nuk ėshtė shkaktuar nga njė mangėsi tė kimioterapi. Nuk janė shkaqet qė nuk janė duke u trajtuar nga mjekėsia konvencionale. Dhe me miliard-dollar fitime, trajtimin e kancerit - nuk ėshtė njė kurė Kanceri - ėshtė prioritet pėr industrinė e drogės.

Dhe kjo ėshtė arsyeja pse nė minuta te ardhshme, dhe nė detaje edhe mė tė madhe nė raportin tim tė veēantė, si pėr tė parandaluar kancerin, unė jam duke shkuar pėr tė treguar ju. . .

Si pėr tė shmangur gjėra qė janė tė njohura pėr tė shkaktuar kancerin.
Si pėr tė bėrė tė vėshtirė pėr kancer kur fillon tė rritet.
Si pėr tė ndihmuar trupin tuaj natyrisht qe vrasin qelizat e kancerit.

Si pėr tė parandaluar Cancerin gjėja e parė qė duhet tė theksoj ėshtė se kanceri mund tė parandalohet dhe shėrimit nga ORGANET tuaja tė shėndetshėm me njė sistem imunitar qe funksionon nė mėnyrė optimale.

Edhe pse ne nuk jemi tė sigurt saktėsisht pse, ne e dimė procesin e kancerit: Njė grup tė qelizave abnormale tė dėshtojė pėr tė kompletuar ciklin e tyre tė jetės normale dhe tė vdesin nė orar. Nė vend tė kėsaj, ata jetojnė, shumohen dhe pėrhapen.

Dhe kjo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė kuptuar - njė qelizė tė shėndetshme ka njė cikėl tė paracaktuar jetės. Ajo ndan disa herė dhe pastaj vdes. Vdekja e qelizave quhet Apoptosis. Qelizat e shėndetshme pėrfundimisht pėrjetojnė Apoptosis dhe janė zėvendėsuar me qeliza tė reja. Kjo ėshtė normale.

Kanceri ėshtė njė qelizė jonormale qė mban ndarjen, duke lėnė mėnjanė hapin e nevojshėm tė apoptozės. Dhe si ajo shumėfishon, ai formon njė tumor, dhe pastaj pjesė tė tij tė thyer jashtė dhe pėrhapet dhe metastasize nė tė gjithė trupin.

Pacientėt e kancerit vdesin nga uria kur ka kancer shumė nė trup dhe kjo konsumon tė gjitha tė karburantit tė trupit.

Tani, kėtu ėshtė diēka kritike e rėndėsishme tė dini. . .

Qelizat e kancerit janė nė zhvillim nė organet e shumicės sė njerėzve nė kohė tė ndryshme. Kjo mund tė thuhet me saktėsi se "ēdokush ka kancer" nė njė kohė ose nė njė tjetėr.


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 05-04-13 nė 00:56
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-13, 01:56   #26
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Po, tani ju mund tė keni qelizat kanceroze nė trupin tuaj dhe nuk e di edhe atė!

Dallimi i vetėm nė mes tė njė person i shėndoshė qė nuk merr njė diagnozė tė kancerit dhe njė person i sėmurė qė bėn. . . ėshtė se ka njė trup tė shėndetshėm dhe sistem tė fortė imunitar, ndėrsa kjo e fundit nuk ka.

A e dini se sa i fortė ėshtė sistemi juaj imunitar? A ėshtė mjaft e fortė pėr tė shmangur kancerin?

Me kėtė mendje nė, qėllimi pėr ēdo parandalimin e kancerit ose trajtimit program ėshtė pėr tė shmangur ato gjėra tė njohura pėr tė shkaktojė kancer, dhe pėr tė krijuar trupin e shėndetshėm tė mundshme me njė sistem imunitar funksionon nė mėnyrė optimale.

Dhe kjo pikėrisht ėshtė ajo qė unė jam duke shkuar pėr tu treguar ju sot.

Me njė nė tre persona qė pritet tė marrė disa lloj kanceri nė jetėn e tyre, i vėnė veshin kėshillėn time mund tė kuptohet dallimi nė mes jetės dhe vdekjes.

Kėtu janė pesė shenjat qė ju jeni tė ngjarė tė jetė diagnostikuar me kancer nė jetėn tuaj. . .

Trupin tuaj, dhe nė veēanti sistemin tuaj imunitar, nuk mund tė funksionojė nė nivele optimale, nėse. . .

Ju jeni mangėt ose imbalanced nė ushqyesve kyēe dhe hormonet.
Ju jeni mbipeshė apo i trashė.
Pini duhan apo pėrtyp duhan.
Ju hani sheqerna shumė tė rafinuar dhe kokrra.
Ju jeni ingesting toksina nė ushqimin tuaj, ujin, ajrin, dhe ilaēe.

OK, unė e di qė tingėllon pak e gjerė, por do tė jetė mė specifik si ne tė kalojmė nėpėr hapat e shtatė te mia zgjuar pėr tė parandaluar kancerin.

Dhe si ne tė vazhdojėm, mos harroni se ju nuk keni pėr tė marrė shėnime, sepse unė jam tė ju jap njė ofertė tė veēantė pėr tė marrė njė kopje falas tė raportit tim tė plotė tė detajuar, si pėr tė parandaluar kancerin, e cila pėrfshin ēdo gjė qė ne jemi duke diskutuar sot dhe shumė mė tepėr.

Unė gjithashtu kamė disa shtesė dhe shumė tė vlefshme pėr parandalimin e kancerit raporte pėr ju qė tė diskutojnė fushat kyēe nė detaje mė shumė. Dhe kėto, gjithashtu, janė FALAS me ofertė tė veēantė, por mė shumė se nė njė moment.

Por. . .

Le tė shohim se si pėr tė parandaluar kancerin. . .

# 1: Mos pini duhan

Pirja e duhanit ėshtė shkaku # 1 i vdekjes nga kanceri i mushkėrive nė mes tė dy burrave dhe grave.

Pirja e duhanit gjithashtu kontribuon nė shumė probleme tė tjera shėndetėsore, duke pėrfshirė sėmundjet e zemrės, sulmet nė zemėr dhe tru, katarakte, lindjet e parakohshme, peshė tė ulėt lindjes, thyerje hip, Sėmundjet tė shumta tė mushkėrive/ te fytit dhe tė stomakut.qe sjellin kancerin.

Tymi i cigareve pėrmban kimikate kancerogjene, duke pėrfshirė benzinė, arseni, kadmiumi, poloniumi-210, klorid vinyl, formal, dhe toksina tė tjera.

Nėse ju tashmė ta leni duhanin. Dhe nė qoftė se ju e dini qė ju do tė keni njė kohė tė vėshtirė, shihni mjekun tuaj pėr ndihmė mjekėsore.

Prova ėshtė e qartė: Nėse ju jeni pirja e duhanit, ju jeni tė vėrtetė duke kėrkuar pėr tė marrė kancerin. Dhe shkalla e mbijetesės pėr kancerin e mushkėrive ėshtė shumė e ulėt.

# 2: ruajtur nivelet e duhura te jodit

Unė jam i sigurt se ky tjetri, i cili bie nėn kategorinė e "mangėsive ushqyese dhe pabarazitė hormonal," ėshtė njė e panjohur e plotė pėr ju, por ėshtė me rėndėsi kritike. . .

Ne kemi njė epidemi e "mangėsi jodike" nė kėtė vend, dhe unė besoj se kjo ėshtė njė kontribues i madh pėr normat nė rritje tė kancerit tė gjirit, tiroide, dhe tė prostatės.

Jodi ėshtė thelbėsore nė ēdo qelizė nė trupin tuaj, por kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme pėr gjėndrėn tiroide tuaj, e cila e bėn hormon qė rregullon metabolizmin e trupit tuaj tė gjithė sė.

Jodi ėshtė gjithashtu thelbėsore pėr tė gjirit tė shėndetshme dhe indet e prostatės, tė cilat kėrkojnė jod mė shumė se indet e tjera tė trupit pėrveē gjėndrėn tiroide tuaj.

Tani e konsiderojnė kėtė: Shumė herėt nė shekullin e 20, ne pamė njė epidemi e goiter nė kėtė vend. Nė terma tė thjeshtė, goiter ėshtė njė gjėndėr tiroide fryrė.

Ajo mund tė shkaktojė vėshtirėsi gėlltitjes. Dhe mė keq, ajo rezulton nė uljen e hormoneve tiroide, njė metabolizėm tė ngadalshėm, shtim nė peshė, pagjumėsi, lodhje, mjegull trurit, depresioni, dhe, nėse e majta i pakontrolluar, mund tė bėhen kanceroze.

Trashje, e cila ėshtė vetėm 20% mbi peshė ideale e trupit tuaj, edhe ju vė nė rrezik mė tė madh pėr kancer. Dhe kjo ėshtė vetėm njė rezultat i njė gjėndėr tiroide goiter-penguar.

Nėse pesha juaj ideale pakta ėshtė 163 £, ju jeni i trashė dhe nė rrezik pėr kancer, nėse ju peshojnė £ 195.

Nė njė studim pesė-vjeēar pothuajse 90 vjet mė parė, njė mjek Ohio, Dr David Detare, ishte nė gjendje tė provojnė se epidemia e goiter ėshtė shkaktuar nga njė mangėsi jodit.

Dhe pasi ai ka treguar se goiter mund tė shėrohet me jod, ajo ėshtė shtuar nė kripė, dhe pėr shumė vite, me bukė.

Shkoni nė supermarket tuaj lokal dhe ju do tė shihni kuti tė errėt blu e kripės sė jodizuar. Nė fakt, kjo ėshtė ndoshta nė bufe tuaj.

Por hulumtimet e mia ka treguar se sasia e jodit nė kripė e jodizuar ėshtė i pamjaftueshėm.

Ēfarė ėshtė mė tepėr, nė vitet 1970, industria pjekje zėvendėsuar jod nė bukė me njė zėvendėsim tė lirė, bromine.

Dhe, sot, shumica dėrrmuese e breads, pastas, dhe mallrat e pjekur janė bėrė me miell brominated.

Nė njė listė tė gjatė tė lėviz memec, duke zėvendėsuar me jod bromine ishte ndoshta veprim dumbest bėrė ndonjėherė nga prodhuesit e ushqimit pėr shkak se ajo ka shkaktuar epideminė e jod mangėsi qė ne jemi duke pėrjetuar.

Problemi ėshtė se bromine lidhet pėr receptorėt jodit nė trupin tuaj, e cila pengon absorbimin e jodit, dhe kjo ėshtė njė recetė pėr njė katastrofė shėndetėsore.

Tashmė Tokat bujqėsore tona janė tė mangėt nė jod, kėshtu qė ata prodhojnė lashtat qe kanė jod te mangėt.

Per tu bėrė gjėrat edhe mė keq, FDA ka vendosur AZHR pėr jod paktėn 100 herė mė shumė tė ulėta, qė do tė thotė qė ju nuk mund tė merrni mjaft jod nė dietėn tuaj, ose nga kripės sė jodizuar ose njė multivitamin.

Kjo mungesė jodi Epidemia ne jemi duke pėrjetuar ėshtė duke shkaktuar probleme serioze me tiroide tonė dhe gjėndra e prostatės dhe gjithashtu ka ēuar nė indet e sėmura tė gjirit.

Kjo ėshtė arsyeja pse ne kemi njė rritje 30-fish nė sėmundje tė gjirit fibrocystic (ind plisa), e cila ėshtė shpesh njė shenjė paralajmėruese pėr kancer tė gjirit.

Dhe bromine tani ėshtė kudo nė botėn tonė moderne:

Ėshtė pėrdorur nė ilaēe, si njė dezinfektues pėr pishina dhe Spas, dhe nė qindra e produkteve tė konsumit, duke pėrfshirė pjesėt e brendshme tė makinave. Blej njė makinė tė re sot dhe menjėherė ju do tė jetė ekspozuar ndaj njė sasi tė madhe tė bromine.

Mjerisht, mjekėt konvencionale trajnuar janė plotėsisht nė dijeni tė kėtij mangėsi, madje sa mė shumė njerėz dhe mė shumė tė zhvilluar tiroide, gjirit, dhe kancerit tė prostatės.

Dhe mbani mend, kur njė pacient ėshtė pėrmendur nė njė oncologist dhe ata hyjnė nė "Cancer Kompleksi industrial Mjekėsore," ata do tė marrin programe tė trajtimit jo efektive tė cilat mbėshteten nė:

Kirurgji
Rrezatim
Kimioterapi

Asnjė mjek konvencional nuk do tė pėrshkruajnė jod, pėrveē nėse kjo ėshtė jodi radioaktiv projektuar pėr tė vrarė njė tumor tiroide, dhe kjo ėshtė njė trajtim tė dėmshme.

Zgjidhje e thjeshtė dhe efektive plotėsimin me jod, inorganike jo-radioaktive, e cila kushton vetėm njė penes pak nė ditė.

Si funksionon inorganike, jo-radioaktive jod parandalimin e kancerit?

Ajo promovon Apoptosis, ose vdekja e qelizave.

Dhe kur ėshtė fjala pėr kancerin, Apoptosis ėshtė dallimi nė mes shėndetit tė mirė dhe njė diagnoza potencialisht fatale kancerit.

Tani, a jeni gati pėr roman?

Unė gjithmonė provė pėr nivelet e jodit, dhe unė kam gjetur mė shumė se 95% e pacientėve tė mi tė mangėta.

I dyshuari ne mangėsi te njėjtė ekziston nė tė gjithė popullsisė, dhe kjo ėshtė njė kontribues i madh pėr kancer.

Pėr kėtė arsye, unė dua qė ju tė keni njė kopje falas tė raportit tim tė veēantė:

Nė kėto raporte, ju do tė zbuloni se pse ėshtė aq e rėndėsishme jod, dhe ēfarė lloje tė jodit dhe doza unė rekomandoj qė pacientėt e mi tė mirė pėr tė promovuar shėndetin dhe kancerit-qelizė Apoptosis.

Dhe kėtu ėshtė njė lajm i mirė. . .

Tė dyja kėto raporte janė tuajat sot FALAS, vetėm duke u pėrpjekur pėr tė njė abonim pa rrezik pėr shėndetin tim kėshillues mujore:

. . . nė mė pak se 15 cent nė ditė.

Po, ti dėgjuar me tė drejtė:

Mė pak se 15 cent nė ditė!

Dhe ēdo muaj nė mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsi. . .

Unė ofroj alternativa tė sigurta dhe efektive e natyrshme pėr drogė dėmshme.
Unė ju tregojnė se si pėr tė shmangur - dhe pastroj trupin tuaj e - sėmundje qė shkaktojnė toksina nė ushqimet tona dhe mjedisi.
I japin udhėzime pėr tė ushqyerit, shtojcave, dhe hormonet bioidentical pėr arritjen e shėndetit tė mirė dhe njė sistem funksional miri imunitar.

Plus. . .

Unė zgjidhur dezinformata mjekėsor nė media dhe lajmėrojnė pėr propagandė tė rreme promovuar nga industria e drogės.
Dhe 'pėrgjigje lexuesve pyetje nė tema tė mėdha shėndetėsore.

Unė do t'ju them mė shumė nė lidhje me kėtė ofertė tė veēantė nė njė moment - sepse ajo gjithashtu pėrfshin disa raporte tė tjera tė vlefshme - por te le per tė parė a do tė kthehet nė parandalimin e kancerit.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 05-04-13 nė 01:56
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 03:46   #27
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Ja dhe disa keshilla ne vazhdim...rreth kancerit

nga Dr.David Brownstein/Cikago

Disa nga Ushqime tė rafinuar janė ushqime qė janė tė pėrpunuara gjatė procesit tė prodhimit.

Nė mėnyrė tipike, ushqyesve u janė zhveshur jashte perdorimit, ndėrsa sheqerna tė dėmshėm, jan vajra, kripėra, dhe gjana te bardha produktesh prej brumi...

Kjo ėshtė bėrė pėr shkak tė efikasitetit tė kostos dhe pėr jetėn mė tė gjatė te rafti, por kėto ushqime janė nė thelb "devitalized."

Nėse ju hani kėto ushqime devitalized, me kalimin e kohės ju do tė merrni njė trup devitalized.

Dhe pastaj sistemi juaj imunitar nuk do tė funksionojė si duhet.

Dhe kjo ėshtė pikėrisht si ju lejojni tė merrni kancer njė pikėmbėshtetje.

Mos harroni, unė gjithmonė provoi pacientėt e mi tė reja pėr vitamina, minerale, dhe hormonet, dhe kam gjetur pjesėn mė tė madhe tė ketė mangėsi dhe zhbalancime.

Natyrisht, ky ėshtė njė problem i pėrbashkėt me dietė amerikan, kėshtu qė mė lejoni t'ju jap disa shembuj tė ushqimeve tė veēanta pėr tė shmangur. . .

Shmangni rafinuar sheqerit tė bardhė tavolinė, si kanceri i pėlqen sheqer tė rafinuar.

Kjo ėshtė fjalė pėr fjalė kanceri karburantit ka nevojė tė rritet. Ēfarė ėshtė mė tepėr, sheqer i rafinuar ėshtė treguar pėr tė shtypur sistemin imunitar pėr deri nė pesė orė.

Mendoni pėr kėtė. . .

Nėse ju rostiēeri nė karamele apo pije tė buta ēdo disa orė, dhe pastaj tė pėrfundojė darkė tuaj me tortė, byrek, apo akull krem, ju jeni fjalė pėr fjalė shtypur sistemin tuaj imunitar pranė vazhdimisht, dhe kjo ėshtė njė e dyerve tė hapura ftesė pėr kancer dhe sėmundje tė tjera kronike.

Kur njerėzit janė tė diagnostikuar me kancer, ata janė gjithmonė tė tronditur, por ata kurrė nuk mendojnė se sheqeri shumė nė dietėn e tyre mund tė jetė fajtor.

Gjithashtu, oncologists e tyre kurrė nuk thonė "Stop te hahet sheqer menjėherė." Nė vend tė kėsaj, ata thonė, "Ju do tė keni kirurgji, dhe pastaj kimioterapia dhe / ose rrezatimi.

Mos prisni qė kjo tė ndodhė: Eliminimi sheqerna tė rafinuar nga dietėn tuaj tani!

Sheqerna natyrore nė fruta tė freskėta janė tė mirė, por jo sheqer pėr lėngje frutash shishe, fruta te konservuara dhe fruta-salcė yogurts.

Nėse ju pėlqen kos, hani kos tė thjeshtė organike dhe shtoni vet fruta tuaj tė freskėt, dhe nėse keni nevojė pėr tė ėmbėl atė, shtoni njė Stevia pak ose mjaltė tė papėrpunuara.

Tjetra, mos perdorni nga lulet te rafinuara, vajra, kripėra, dhe tė gjitha tė cilat janė tė sėmurė dhe tė ju vė nė rrezik mė tė madh pėr kancer, si dhe pėr arthrit, diabet, dhe sėmundje tė zemrės.

Lule te rafinuar, kokrra dhe ushqime karbohidrate pėrfshijnė:

bukė e bardhė
makarona tė bardhė
oriz tė bardhė
patate tė bardha
biskota
ėmbėlsira
patate tė skuqura
ushqime tė pėrpunuara nė pothuajse tė gjitha kutitė, ēanta, dhe kanaēe

Tė gjitha kėto ushqime tė kthyer tė sheqerit nė trupin tuaj, dhe pėrsėri, kanceri do sheqer.

Sheqer-i mbuluar me drithėrat janė tė kėqija pėr ju dhe fėmijėt tuaj.

Edhe drithėra te bėra me kokrra rafinuar janė sėmurje. Pėrsėri, kėto janė karbohidratet rafinuar qė konvertohet tė sheqerit nė trupin tuaj.

Sa jeni ne dijeni per te konsumuar sheqer edhe pa e ditur atė?

Udhėzues pėr hat e shėndetshėm ėshtė koha pėr tė gjetur jashtė, pastaj nė mėnyrė dramatike per te zvogėluar atė, para se tė merrni njė diagnozė tė kancerit. Pėr zgjedhjet e ushqimit tė shėndetshėm, shih librin tim, Udhėzues pėr ushqim tė shėndetshėm, i cili jo vetėm qė do tė reduktuar sheqerna tė rafinuar nė dietėn tuaj, por edhe ju tė lėvizin drejt njė pH e trupit tė shėndetshėm, qė nuk ėshtė as shumė e as me pak alkaline acid.

Kjo ėshtė e rėndėsishme sepse kanceri i pėlqen njė pH acid te trupit.

Mė lejoni t'ju jap njė zgjedhje pak tė mira tani - ju mund tė hani bollgur, arra, dhe tė gjitha prodhimet e bėra me miell gruri tėrė organike qė nuk janė brum. Ju mund tė hani gjem, tė cilat janė portokalli nė brendėsi, por jo patate tė bardhė.

Ju mund tė hani tė gjitha frutat tė freskėta dhe perime qė ju doni, por zgjidhni prodhimin organik, pasi qė kėto nuk do tė ketė pesticideve dhe plehrave kimike tė dėmshme nė to.

Tjetra, ajo ėshtė shumė e rėndėsishme pėr tė shmangur vajra tė rafinuar dhe tė pėrpunuara.

Yndyrna dhe vajra tė kėqija pėrfshijnė:

Margarinė
Canola
Misėr
Farė pambuku
Vajra sojė
Ēdo produkt i tė cilit emėrtim pėrfshin fjalėt "pjesėrisht hydrogenated"

Tė gjitha kėto janė treguar pėr tė shtypur sistemin imunitar me kalimin e kohės duke prodhuar acide yndyrore trans toksike.

Ata gjithashtu do tju ēojė pėr tė fituar peshė dhe sėmundje te zemrės.

Vajra tė shėndetshme pėrfshijnė:

Gjalpė organike
Vaj kokosit
Ne-presion te Ftohte vaj ekstra te virgjėr ulliri

Gjalpė organike ėshtė njė yndyrė tė shėndetshme qė nuk do tu dėmtojė ju. Vaj kokosit ėshtė njė nga "ushqime tė pėrsosur" Natyra me fuqitė e mėdha ushqyese dhe shėruese. Dhe vaj ulliri ka qenė prej kohėsh pjesė e dietė tė shėndetshme mesdhetare.

Mbi tre vajra tė shėndetshme duhet tė shėrbejė tė gjitha nevojat tuaja, por nė qoftė se ju dėshironi vajra tė tjera pėr tiganisje ose pjekje, shih librin tim, Udhėzues pėr ushqim tė shėndetshėm, pėr njė ēift tė alternativave tė sigurta.

Tjetra, mos e beni te pėrbashkėt me kripė tė bardhė ne tavolinė, i cili ka qenė i rafinuar. Ajo ka qenė e pėrpunuar dhe zbardhura dhe ėshtė i lirė nga tė gjitha ushqyesve. Nė vend tė kėsaj, pėrdorni organike kripė, i parafinuar te detit, e cila ėshtė e natyrshme dhe pėrmban minerale ushqyese. Dhe ndryshe nga kripė tryezė zbardhura, kripė deti parafinuar shije tė mirė dhe ėshtė njė ushqim tė shėndetshėm, edhe pėr njerėzit me presionin e lartė tė gjakut. Unė ju rekomandoj njė gjysmė lugė te ēaji tė pėrditshme pothuajse per tė gjitha ushqimet.

Ēfarė ėshtė mė shumė, e perditshme tė hahet kripe organike deti, gjithashtu do tė ju ndihmojė per tė arritur njė ideal pH anti-kancer tė trupit 7,4.

Tani, e gjithė kjo mund tė tingėllojė si njė pak e vėshtirė, por ajo nuk ėshtė.

Ju jeni thjesht duke zėvendėsuar ushqime tė kėqija me ushqime tė mira, dhe ju do tė bėni zgjedhje qė ju dėshironi.

Ju do tė gjeni se ushqimet e mira janė mė tė shijshme, ju japin mė shumė energji, nuk shkaktojnė probleme ndihmon tretjen e ushqimit, dhe natyrisht do tė zvogėlojė peshėn tuaj.

5 ushqime te Pėrbashkėt qė dėmtojnė shėndetin tuaj jen ne raport me parandalimin e kancerit

Nė kėtė raport, ju do tė zbuloni shumė rreziqet e vėrteta tė ushqimeve sojė, embelsira artificiale, ushqime rafinuar karbohidrate, dhe dy ushqime tė tjera tė zakonshme qė ju vė nė njė rrezik tė lartė pėr kancer (ata janė ndoshta nė frigorifer tuaj tani).

Ēdo tė tjera tė ushqimit jo-thartuar sojė, pėrfshirė Edamame dhe qumėsht soje, ėshtė i sėmurė dhe e dėmshme pėr trupin tuaj.

Pse kemi qenė tė mashtruar nė kėtė?

Sepse soje janė ndėr kulturat mė fitimprurėse nė Shtetet e Bashkuara.

Ata janė jashtėzakonisht tė lirė tė rritet dhe prodhuesit e ushqimit pėrdorin soje si njė filler nė shumė ushqime tė pėrpunuara.

Pėrafėrsisht 50% e tė gjitha ushqimeve tė paketuara nė dyqan ushqimore pėrmbajnė disa forma tė jo-thartuar soje qė ėshtė e dėmshme pėr ju.

Ju mund tė falenderoj prodhuese ushqimore Uashington lobistė pėr enshrining kėtė dezinformatave nė piramidėn e ushqimit FDA.

Dhe kjo ėshtė njė nga arsyet mė tė rėndėsishme pėr tė lexuar rrugėn time Natyrore Shėndetėsisė pėr ēdo muaj - Unė do tė ju tregojnė kur qeveria, industria ushqimore, industria e drogės dhe janė ēorientuese per ju.

Tani, ju mund tė lėvizni poshtė pėr tė marrė oferta speciale mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetin, dhe kopjet e raporteve tė mia - Si pėr tė parandaluar kancerin, Jodi: ushqyeshėm Mė keqkuptuar, 5 ushqime te Pėrbashkėt qė dėmtojnė shėndetin tuaj. . .

Udhėzues pėr ngrenjen PLUS te shėndetshėm. . .

Libri im Udhėzues pėr ushqim tė shėndetshėm. . .

Dhe gjithashtu njė raport qe Unė dua shum ju tė keni - Hormonet Bioidentical qe mbron jeten tuaj.

Pėr tė arritur shėndetin tuaj tė mirė me njė sistem imunitar miri funksionon, duhet tė keni hormonet tė mjaftueshme dhe tė balancuar.

Unė do t'ju them se ēfarė ju duhet tė dini mbi kėtė temė, si pėr t'u testuar, dhe rreziqet e kancerit tė hormoneve sintetike.

Tani, le tė kthehet nė hapat e shtatė tona te zgjuar pėr parandalimin e kancerit. . .

# 5. Shmangni dhe perjashtoni toksike
Metale nga trupi juaj

Pėrveē testimit pacientėt e mia pėr jod, vitamina, minerale dhe mangėsitė, si dhe hormonet imbalanced, unė gjithashtu kam prova pėr metalet e rėnda, tė cilat pėrfshijnė:

Merkur
Shpie
Kadmium
Arsenik
Nikel

Tė gjitha kėto metale tė rėnda do tė shtypin sistemin tuaj imunitar, dhe njė sistem tė komprometuar imunitar nuk mund tė ju mbrojnė nga kanceri.

Mbi 20 vjet, unė kam testuar dhjetra mijėra pacientėve tė mi pėr kėto metale tė rėnda dhe kanė gjetur qė plotėsisht 70% kanė nivele toksike - me merkur, njė nga substancat mė tė njohura pėr njeriun helmuese, duke qenė problemi mė i madh.

Shumica e pacientėve tė mi nuk kanė njė ēelės ku ata kapin kėto metale tė dėmshme, por unė mund t'ju them se ata janė nė materiale dentare, si ajri, uji, ilaēe, dhe ushqime te mbuluara me pesticide dhe plehra kimike.

A keni nivele tė larta tė kėtyre metaleve toksike nė trupin tuaj qė janė, tani,te shtypur ne sistemin tuaj imunitar dhe duke ju ve nė rrezik pėr kancer?

Ju do tė gjeni mė tė mirė jashtė, para se ju jeni tė tronditur me njė diagnozė tė kancerit!

Merkuri, mė i keq per tė gjitha, ėshtė e pėrhapur nė:

Tuna Albacore
Peshk-shpatė
Peshkaqen
Skumbri
Butak

Ėshtė pėrdorur edhe nė vaksinat, si dhe nė mbushje argjendi Dentare amalgamė.

Nėse ju hani kėto lloje tė peshkut, tė merrni vaksinat vjetore, ose kanė pasur mbushje argjendi Dentare amalgamė nė ēdo kohė gjatė jetės suaj, ju jeni pothuajse te sigurtė qė tė ketė nivele tė larta tė merkurit nė sistemin tuaj.

Kur ju tė pėrfitoni nga oferta speciale te mia, ju do tė mėsoni se si tė merrni testuar pėr metale toksike. Por kėtu janė disa shenja tė dukshme. . .

Njė sistem imunitar tė shtypur do tė shkaktojė:

Lodhje
Mė tė shpeshta ftohjet dhe flus
Alergjia
Skuqjen
Infeksionet

Mė keq, ajo mund tė shkaktojė:

Ērregullime autoimune
Dėmtime tė mėlēisė
Parkinson
Alzheimer
Kancer

Pėr fat tė keq, mjekėt konvencionale NUK do t'ju sprovojė pėr metalet e rėnda. Dhe njė herė kėto metale janė nė trupin tuaj, ata mund tė hiqet vetėm nga terapi Chelation ose chelating shtojcave ushqyese.

Nė praktikėb time, unė kam parė pėrmirėsime dramatike shėndetėsore nė pacientėt tė cilėt kanė pasur kėto metale tė rėnda hequr.

Jo vetėm qė pacientėt e mi tė ketė tė sėmurė shumė mė pak shpesh, por ata kanė energji shumė mė tepėr dhe tė ndjehen 10 vjet mė tė rinj.

Si tė parandaloim Toxins Mjedisore Nga You te helmimit ne disa tė vėrteta tė thėnies sė vjetėr, " jashtė!"

Pėr mė shumė detaje, shikoni raportin tim tė veēantė, Si pėr tė parandaluar kancerin.

Nė kėtė raport, unė do tė ju tregojė se si pėr tė shmangur metale toksike nė vendin e parė, si pėr t'u testuar pėr ta, dhe si pėr tė marrė ato jashtė trupit tuaj.

Nga rruga, nėse ju nuk keni qasje nė njė mjek tėrėsor tė cilėt mund tė ofrojnė terapi IV Chelation pėr tė hequr metalet e rėnda. . .

. . . ju mund ta bėni kėtė me shtesa tė veēanta. Unė do t'ju tregojė se cilat ato pėr t'u pėrdorur, dhe doza qe unė ju rekomandoj pėr pacientėt e mi.

Mos harroni, 70% e pacientėve tė mi kanė bere teste me tė larta pėr nivelet toksike tė metaleve tė rėnda. Nėse jeni serioz nė lidhje me marrjen e mirė, duke qėndruar mirė, dhe parandalimin e kancerit, ju duhet tė merrni kėto metale tė rėnda jashtė trupit tuaj.

Sigurisht, kėto janė llojet e gjėrave tė vlefshme qe kam diskutuar nė mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsin tuaj ēdo muaj.

vijon...


Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 09-04-13 nė 03:53
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-04-13, 03:55   #28
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Beteja me kancerin

Nė fakt, para se tė kthehet nė parandalimin e kancerit, mė lejoni tė marrė vetėm njė minutė e gjysmė pėr tė tė treguar juve rreth disa ēėshtjeve tė fundit - nga 54 gjithsej nė arkivat - tė gjitha tė cilat ju mund tė hyni si njė parapagues i ri.

Stop sėmundjeve tė zemrės nė gjurmėt e tij, natyrisht.

Papritur!

Kolesteroli nuk shkakton sėmundje tė zemrės dhe askush nuk duhet tė marrė kolesterolit-uljen e drogės statin.

Shih zgjidhje tė thjeshtė tė natyrshme pėr tė parandaluar sėmundjet e zemrės qė ėshtė provuar 60 vjet mė parė, por u pengua nga industria e drogės. Droga statin nuk do tė ndalet sėmundje tė zemrės, por ata do tė dėmtojė zemrėn tuaj, muskujt tuaj, jeta juaj seksuale, dhe gjithashtu tė shkaktojė lodhje dhe mjegull trurit.

Si tė pėrdorni e jodit pėr tė luftuar kancerin e gjirit.

Ise fundmi per tpasur njė pacient diagnostikuar me sėmundje tė rėndė fibrocystic gjirit, e cila ėshtė njė pararendės te kancerit te gjirit.

Oncologist saj rekomanduar mastectomy. Ajo mė pa pėr njė mendim tė dytė, dhe kam pėrshkruar njė dozė tė lartė tė pėrditshme tė jodit.

Nė gjashtė javėsh te saj, sėmundja fibrocystic tė gjirit ishte zhdukur dhe gjinjtė e saj ishin tė ruajtur.

Oncologist saj u mahnit, por nuk kishte asnjė interes pėr tė mėsuar nė lidhje me plotėsim jodit.

Udhėzues esenciale pėr shėndetin e mirė tė prostatės.

Me gjysmėn e tė gjithė njerėzve qė pritet tė marrė BPH, njė gjėndėr prostatės fryrė qė e bėn urinim tė vėshtirė dhe tė dhimbshme, si dhe njė nė tre burra projektuara pėr tė marrė kancerit tė prostatės gjatė jetės sė tij, ēdo njeri ka nevojė pėr kėtė udhėzues nė njė prostatė te shėndoshė.

Nuk do Bėni asnjė gabim, mjekėsia konvencionale nuk ka zgjidhje tė mira kėtu, kursi juaj mė e mirė ėshtė mėnyra e natyrshme.

Secrets pėr tė luftuar artrit.

Pothuajse tė gjitha barnat artritit janė joefektive dhe e dėmshme. Disa forma tė artritit janė shkaktuar nga njė infeksion bakterial qė mund tė trajtohet me antibiotikė. Tė gjithė tė tjerėt janė tė shkaktuara nga sheqerna tė rafinuar dhe inflamacion-shkaktuar pėrbėrėsit nė ushqime tė pėrpunuara. Shih zgjuar, mėnyrė tė lirė pėr tė drogės-se si per te mundur artrit!

Mėnyrė tė natyrshme pėr Beat Depresioni.

Big Pharma propaganda do tė besoni se depresioni ėshtė shkaktuar nga njė ēekuilibėr kimik qė mund tė korrigjohet me drogė antidepressant. FALSE! Mėnyra e saktė pėr tė rrahur depresionit ėshtė pėr tė pastruar dietėn tuaj tė ushqimeve toksike, tė balancuar hormonet tuaja, tė merrni stėrvitje, dhe tė marrė shtojcave tė veēanta qė natyrisht sjellin nė lidhje me njė shtet te lumtur e mendjes.

Kėto janė vetėm disa nga ēėshtjet e 54 tė fundit nė arkivat tona qė ju mund tė hyni, kur ju provoni njė abonim pa rrezik pėr ne mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsin pėr mė pak se 15 cent nė ditė.

Tė gjithė ju duhet tė shkoni nė fund tė faqes pėr tė pėrfituar nga ofertat tona tė veēanta qė fillojnė abonimin tuaj dhe do t'ju japė njė kopje falas tė raporteve mia parandaluese te kancerit dhe udhėzues pėr ushqim tė shėndetshėm. Tani, le tė pėrfundojė me dy hapa parandaluese te fundit. . .

# 6. Shmangni ekspozimit tė rrezatimit

Tė gjitha testet radiologjike mjekėsore pėrdorin rrezatim jonizues. Dhe rrezatimi jonizues ėshtė njė kancerogjen i njohur qė mund tė dėmtojė ADN-nė e qelizave dhe tė ēojė nė qelizat abnormale qė tė kthehet nė kancer.

Kėto pėrfshijnė tradicionale X-rrezet, dentare X-rrezeve, dhe mamografi. Por keq janė PET (teknologji pozitron emetimit) skanim, dhe (tomography kompjuterizuar) CT scan.

PET Scans dhe CT ekspozojnė trupin nė sasi mė tė mėdha tė rrezatimit. CT scans, nė veēanti, tė prodhojė 50 deri nė 100 herė rrezatimit tė njė gjoks X-ray tradicionale.

Ka pasur njė rritje dramatike nė numrin e CT scans urdhėruar nė dekadėn e fundit - mbi 60 milionė prej tyre - dhe New England Journal of Medicine thotė se tė paktėn njė e treta janė tė panevojshme. I dyshuari dy tė tretat janė tė panevojshme.

Mos harroni, rrezatimi nga kėto teste ėshtė kumulativ. Dėme ndėrton me kalimin e kohės.

Konsideroni kėtė. . .

Njė fundit mega-studim mbi mammograms pėrfundimin se 3.243 gra, tė moshės 40-59, do tė duhet tė testohen nė vit pėr 10 vjet, vetėm pėr tė shpėtuar dy jetė.

Po, vetėm dy jetėt, pėr 10 vitet e testimit pėr mijėra gra qė shton rrezikun e kancerit.

Kjo ėshtė pėr shkak. . .

Me vlerė dhjetė vjet e mammograms vjetore prodhon njė efekt grumbullues prej 10 rads tė rrezatimit absorbohet, apo pėr tė njėjtėn sasi gratė japoneze mori vetėm njė milje nga faqet bombė atomike gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Kjo lidhet me njė rrezik 10% rritjen e kancerit tė gjirit?

Kjo nuk ėshtė diēka qė ju doni, sidomos kur ka njė alternativė shumė tė mirė. . .

Kur ju provoni njė abonim nuk ka rrezik pėr mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsi, ju mund tė hyni nė dy ēėshtje shumė tė rėndėsishme nė arkivat tona:

Nė kėto ēėshtje tė rėndėsishme, ju do tė zbuloni se ēfarė ėshtė e gabuar me teste konvencionale shqyrtimit kancerit dhe pėr tė marrė alternativa mė tė sigurta dhe mė tė sakta. Nė veēanti, unė do t'ju tregoj njė provė shumė tė mirė tė shqyrtimit pėr kancerin e gjirit se gruaja ime pėrdor.

Mbani mend, ju mund tė shkoni nė fund tė faqes dhe ju do tė shihni ofertat tona tė veēanta pėr tė filluar pa-rrezik abonimin tuaj nė mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsi, duke pėrfshirė. . .

Ēėshtjet mujore tė mėnyrė tė natyrshme pėr Shėndetėsi
Si pėr tė parandaluar raportin e kancerit, plus disa raporte Bonus
Qasje tė pakufizuar falas te 54-arkiva ēėshtjen tonė
Njė kopje falas tė librit tim, Udhėzues pėr Ushqimi i shėndetshėm

Dhe e gjithė kjo ėshtė e juaja pėr mė pak se 15 cent nė ditė! Por sė pari, le tė marrin njė vėshtrim i shpejtė nė hapin e shtatė zgjuar pėr parandalimin e kancerit.

Vijon...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 09-04-13 nė 03:55
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-13, 14:07   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Beteja me kancerin

Shkencėtarėt kanė krijuar njė mikroorganizem qė vret kancerin


Ottawa, 15.06.2013

Mjekėt kanadezė kanė krijuar njė model matematik tė veēantė qė parashikon suksesin e "sulmit" ndaj qelizave kancerogjene, ēka u mundėsoi atyre krijimin e disa shtameve efektive tė "viruseve-vrasėse".

Viruset e zakonshme onkologjike sulmojnė vetėm njė kategori tė caktuar tė qelizave kancerogjene, ēka ēon nė zvogėlimin e efikasitetit tė virusit-vrasės, pasi qelizat e njė tumori mund tė jenė shumė tė ndryshme nga njėra-tjetra, rrėfyen specialistėt.

Deri mė tani teknika unike ėshtė e zbatueshme vetėm pėr kancerin e veshkave, por shkencėtarėt besojnė se metoda sė shpejti do tė mund tė aplikohet edhe pėr trajtimin e llojeve tė tjera tė kancerit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-14, 17:39   #30
Mjekesia Lindje-Perendim
 
Anėtarėsuar: 22-01-14
Postime: 3
Mjekesia Lindje-Perendim i vlerėsuar jo keq
Gabim Studimi: Lakra kineze dhe rrepa e bardhė, kundėr kancerit tė gjirit

Nga hulumtimet e kryera tek kinezėt lidhur me sekretin e tyre tė jetėgjatėsisė u pėrfshijnė mijėra gra dhe u arrit nė pėrfundimin se femrat qė konsumonin pėrditė lakėr kineze dhe rrepė tė bardhė, kishin mė pak rrezik qė pas menopauzės tė prekeshin nga kanceri i gjirit.,,,,Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 22-01-14 nė 17:45 Arsyeja: link i padeshiruar
Mjekesia Lindje-Perendim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.