Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-11, 09:37   #1
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mbreti Zog!

Mbreti Zog, ishte nga Mati, vendi qe sipas statistikave eshte teresisht, etnikisht homogjen. Mbreti iu dha shqiptareve identitet me pasaporte, monedhen me konkuruese ne tregun boteror dhe nje legjislacion te arrire qe edhe sot eshte baze referuese e legjilacioneve te shume vendeve perendimore...gjithashtu edhe nje infrastruktur e cila eshte funksionale edhe sot.......

Kopertina e pasaportes ne kohen e Zogut:

1- Ta dijsh dhe tė jesh i sigurtė se fatbardhėsia dhe lumtunija e jote gjindet nė Shqipni e cila t'ep nder e tė fal emnin Shqiptar

2- Rueje mirė karakterin komtar dhe kryenaltsinė shqiptare; bindju ligjvet dhe urdhnavet tė vendit kudo qė tė jesh

3- Ēdo shqiptar asht vllai yt, nderoje kurdoherė dhe ndihmoje kur tė ketė nevojė

4- Mos e pėrbuz gjuhėn e nanės sate tue folė nė gjuhė tė huej kur s'asht nevoja

5- Ndero flamurin e atdheut tand, kush nuk e nderon Shejin e kombit, shnderon veten e vet

6- Dashunija pėr atdhe ndihet ma tepėr nė mėrgim, prandaj kėtė dashuni rueje edhe kur tė kėthejsh nė vendin tand.__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-10-11, 09:59   #2
pinto
Banned
 
Anėtarėsuar: 07-01-07
Postime: 135
pinto i dashurpinto i dashurpinto i dashurpinto i dashur
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

Pak shqiptar kan mbet sot.
Marrim shembullin ne Kosove, si ke sot as 5% qe e therrasin veten Shqiptar siē i lindi Zoti, por "kosovar" sic ua rekomondoj matiēari !
pinto Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-11, 13:04   #3
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

zogolli e pate lene edhe kete amanet
Dihen lidhjet antishqiptare qė ka pasur me Serbinė, Esad Pashė Toptani, Ceno Beg Kryeziu, Ahmet Zogu, sikur ėshtė edhe marrėveshja pėr vasalitetin e plotė tė Shqipėrisė e nėnshkruar nga Pashiqi dhe Zogu nė gusht tė vitit 1924 dhe e publikuar shumė vonė.

1.
Shqipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.

2.
Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njoh dinastinė Karagjorgjeviq.

3.
Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njoh Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.

4.
Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.

5.
Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.

6.
Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rus tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.

7.
Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerėt jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.

8.
Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve. 9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.

10.
Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.

11.
Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe tė bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.

12.
Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.

13.
Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.

14.
Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15.
Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.

16.
Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.


Eshtė vetėm njėra prej faqeve tė zeza tė turpit, por jo e vetmja.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 17-10-11 nė 13:06
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-11, 13:21   #4
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
zogolli e pate lene edhe kete amanet
Dihen lidhjet antishqiptare qė ka pasur me Serbinė, Esad Pashė Toptani, Ceno Beg Kryeziu, Ahmet Zogu, sikur ėshtė edhe marrėveshja pėr vasalitetin e plotė tė Shqipėrisė e nėnshkruar nga Pashiqi dhe Zogu nė gusht tė vitit 1924 dhe e publikuar shumė vonė.

1.
Shqipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.

2.
Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njoh dinastinė Karagjorgjeviq.

3.
Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njoh Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.

4.
Ministria e Luftės Shqiptare do tė anulohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.

5.
Shqipėria do tė mbajė njė xhandarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e shfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėr Ahmet Zogut dhe kundėr regjimit tė vendosur prej tij.

6.
Nė kėtė xhandarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficerė rus tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Vrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė xhandarmėri me mjete financiare dhe armė.

7.
Nė xhandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerėt jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranojė nė interes tė dy vendeve.

8.
Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganor nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėrmes kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve. 9. Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllavė do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.

10.
Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Kelmendit qė mbeten nė zotėrimin e Jugosllavisė.

11.
Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopojes dhe tė bashkohet Hierarkisė Ortodokse tė Beogradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.

12.
Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsisht kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranojė nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.

13.
Pėr ēdo koncesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera, ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.

14.
Nė qoftė se Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15.
Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.

16.
Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy palėve”.


Eshtė vetėm njėra prej faqeve tė zeza tė turpit, por jo e vetmja.
E shihni kush ka qene ky car llazan i matit (mut homogjen 100%) qe ka tentue me serbizue gjithe shtetin shqiptar, dhe me e fshi nga harta gjeografike nje here e pergjithemone popullin shqiptar. E shihni ku i thuhet te nenshkruaj asgjesimin e kombit shqiptar : ne versaj, ne afersi te kryeqytetit francez.eulesh ate bote, eulesh sot, si shka si francez, nje m... eshte.

Nashta e lexon sherri ne Rruga e qumshtit Nr- 3 gishta, e jo 2 si bota demokratike!
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-10-11, 16:25   #5
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: AW: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari Shiko postimin
E shihni kush ka qene ky car llazan i matit (mut homogjen 100%) qe ka tentue me serbizue gjithe shtetin shqiptar, dhe me e fshi nga harta gjeografike nje here e pergjithemone popullin shqiptar. E shihni ku i thuhet te nenshkruaj asgjesimin e kombit shqiptar : ne versaj, ne afersi te kryeqytetit francez.eulesh ate bote, eulesh sot, si shka si francez, nje m... eshte.

Nashta e lexon sherri ne Rruga e qumshtit Nr- 3 gishta, e jo 2 si bota demokratike!
Per diken,disa tema jane te koplikuara,sikure qe eshte edhe per mua te flas per Mbretin Zog,per kohen e tije te bemat e te pa-bemat e tije.

Per kete arsye e hapa si tem diskutimi, pa e kontestue asnje mendime te askujt,cdo shpjegim per mua eshte i mireseardhur,por nuk don te thote qe bindem me njeanshmerin,me nje mendime te vetem te nje rryme-krahu pilitik,gjanat duhen krahasu.

Fakt eshte qe c'do qeveri erdhi me ndihmen e dikujt nga jasht Shqiperie,ashtu edhe Mbreteria,komunizmi po ashtu,demokracia ,me randesi eshte sa e si shfrytezohet per te miren e popullit.

Besoje qe edhe Neferta,pajtohet qe ka shume falsifikime gjat historis,ka shume koplote e dezinformime,per dhe kunder figurave politike,e atdhetare....

p.sh.:

Falsifikimi i nėnshkrimit tė Bajram Currit: letėr Leninit

Dr.Krist Maloki (1900-1973) ishte tronditur kur nė muzeun e Shkodrės gjatė vizitės sė tij si profesor austriak viteve tė 60-ta, iu kishte prezantuar dokumenti i “nėnshkruar” nga Bajram Curri (1862-1925) ku kinse ky i kishte dėrguar letėr “Hazreti” Leninit (1871-1924). Krist Maloku pohon se e kishte njohur personalisht Bajram Currin dhe se Bajram Curri ishte analfabet dhe kurr nuk kishte vėnė nėnshkrim. Natyrisht ky fakt nuk e zvogėlon rrolin e Bajram Currit nė dėrgimin nėpėr shkolla tė tė rinjėve shqiptarė nga Kosova.


Ka shume fakte,i jan thurur lavde,edhe kenduar keng Avni Rrustemit (nje komunisti) se e vrau Esat Pashen,si njeri qe donte ta shiste Shqiperin, une edhe nese nuk kame nje kunder argument,! nuk e besoje qe ne Francen e asaj kohe,mike e rusis,dhe e serbis,te lejohet vrasja e nje "shitesi" te Shqiperis, apo ishte e kunderta!? qe u lejua te vritet, qe edhe u tregua me vone , pikrisht klika e Avni, komunistit i shiten Shqiperin,rusis e serbis,per 50 vite.
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-11, 12:48   #6
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Fakt eshte qe c'do qeveri erdhi me ndihmen e dikujt nga jasht Shqiperie,ashtu edhe Mbreteria,komunizmi po ashtu,demokracia ,me randesi eshte sa e si shfrytezohet per te miren e popullit.

Besoje qe edhe Neferta,pajtohet qe ka shume falsifikime gjat historis,ka shume koplote e dezinformime,per dhe kunder figurave politike,e atdhetare....
Jam ne dakord qe me ndihmen e dikujte erdhen te gjith qeverite po pse te vijne ne pushtet me ndihmen e shkaut per interesa personale, pra duke e ndrydhur nje pjes te madhe atdhetare per egoizmin e te berit dikushi. Shitja e atdheut nuk behet sikur ne pazare ose burse po jan keto prapaskenat qe ne lehte i hame edhe fiqet e krymbur duke e mbyllur njerin sy.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 18-10-11 nė 12:49
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-11, 12:55   #7
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
zogolli e pate lene edhe kete amanet
Dihen lidhjet antishqiptare qė ka pasur me Serbinė, Esad Pashė Toptani, Ceno Beg Kryeziu, Ahmet Zogu, sikur ėshtė edhe marrėveshja pėr vasalitetin e plotė tė Shqipėrisė e nėnshkruar nga Pashiqi dhe Zogu nė gusht tė vitit 1924 dhe e publikuar shumė vonė.

Eshtė vetėm njėra prej faqeve tė zeza tė turpit, por jo e vetmja.
Ti kishe ba mire, me na e sjell burimin e ketij informacioni.

Informacione te ketilla per Zogun gjejme vetem tek librat e shkruar nga zagaret e kuq komuniste.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 18-10-11 nė 12:56
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-11, 13:06   #8
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Re: AW: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sherri Shiko postimin
Per diken,disa tema jane te koplikuara,sikure qe eshte edhe per mua te flas per Mbretin Zog,per kohen e tije te bemat e te pa-bemat e tije.

Per kete arsye e hapa si tem diskutimi, pa e kontestue asnje mendime te askujt,cdo shpjegim per mua eshte i mireseardhur,por nuk don te thote qe bindem me njeanshmerin,me nje mendime te vetem te nje rryme-krahu pilitik,gjanat duhen krahasu.

Fakt eshte qe c'do qeveri erdhi me ndihmen e dikujt nga jasht Shqiperie,ashtu edhe Mbreteria,komunizmi po ashtu,demokracia ,me randesi eshte sa e si shfrytezohet per te miren e popullit.

Besoje qe edhe Neferta,pajtohet qe ka shume falsifikime gjat historis,ka shume koplote e dezinformime,per dhe kunder figurave politike,e atdhetare....

p.sh.:

Falsifikimi i nėnshkrimit tė Bajram Currit: letėr Leninit

Dr.Krist Maloki (1900-1973) ishte tronditur kur nė muzeun e Shkodrės gjatė vizitės sė tij si profesor austriak viteve tė 60-ta, iu kishte prezantuar dokumenti i “nėnshkruar” nga Bajram Curri (1862-1925) ku kinse ky i kishte dėrguar letėr “Hazreti” Leninit (1871-1924). Krist Maloku pohon se e kishte njohur personalisht Bajram Currin dhe se Bajram Curri ishte analfabet dhe kurr nuk kishte vėnė nėnshkrim. Natyrisht ky fakt nuk e zvogėlon rrolin e Bajram Currit nė dėrgimin nėpėr shkolla tė tė rinjėve shqiptarė nga Kosova.

Ka shume fakte,i jan thurur lavde,edhe kenduar keng Avni Rrustemit (nje komunisti) se e vrau Esat Pashen,si njeri qe donte ta shiste Shqiperin, une edhe nese nuk kame nje kunder argument,! nuk e besoje qe ne Francen e asaj kohe,mike e rusis,dhe e serbis,te lejohet vrasja e nje "shitesi" te Shqiperis, apo ishte e kunderta!? qe u lejua te vritet, qe edhe u tregua me vone , pikrisht klika e Avni, komunistit i shiten Shqiperin,rusis e serbis,per 50 vite.
Si servile te devotshem te politikes ekspansioniste serbe, eshtrat e toptanit dhe "mbretit" zog ndodhen edhe sot ne njeren nga varrezat periferike te kryeqytetit francez. As Shqiperia komuniste e djeshme, as ajo demokratike e sotme nuk ka pranuar riatedhesimin dhe rivarrosjen e ketyre personazheve ne truallin shqiptar mu per shkak te dokumentit te firmosur ne mes mbretit zog dhe kryeministrit serb, pashiē.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-11, 13:21   #9
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Ti kishe ba mire, me na e sjell burimin e ketij informacioni.

Informacione te ketilla per Zogun gjejme vetem tek librat e shkruar nga zagaret e kuq komuniste.
arb
Pas viteve nėntėdhjetė, marrėveshja ėshtė botuar e plotė nga studiuesit Marenglen Verli dhe Shyqyri Hysi. Studiuesi Marenglen Verli (drejtor i HI), nė mars tė vitit 2007, prezantoi faktin nė punimin “Kosova, sfida shqiptare nė historinė e njė shekulli” (faqe 126-140 me titull “Rreth njė marrėveshje tė A.Zogut tė vitit 1924”). Po tė njėjtin fakt nė muajin shkurt, tė po atij viti, pedagogu i universitetit tė Gjirokastrės, Shyqyri Hysi, e botoi nė monografinė “Rauf Fico shtetar dhe diplomat i shquar” (faqe 74-78, me titull “Marrėveshja Pashiē-Ahmet Zogu e gushtit 1924”).

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 18-10-11 nė 13:21
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-11, 16:53   #10
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Mbreti Zog!

Mire, nje zagar i kuq me kete studiuesin e huaj gjoja paskan arritur permes Kadri Veselit, te zbulojne dokumente sekrete te vitit 1924.

E cka eshte e rendesishme, asnje nga keto pika te ketij dokumenti ti shpifur nuk jane zbatuar.

Perjashtim ben pika 10. Krahina e Vermoshit me rrethine mbeti pjese e Shtetit Shqiptar. Shen Naumi ia dha YU...

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Arb : 18-10-11 nė 16:53
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-11, 07:47   #11
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

Duke ju referuar edhe te dhenave nga
Citim:
Albania in the twentieth century: a history, Volume 3


By Owen Pearson

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 19-10-11 nė 07:48
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-11, 08:14   #12
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Duke ju referuar edhe te dhenave nga


By Owen Pearson
Qyre ti fisnike.

Nese vertete je e interesuar me i paraqit qendrimet e pushtetit cetnik te Enver Hoxhes rreth Zogut, atehere nuk ke edhe pse lodhesh te merresh gjoja burime nga autore te huaj.

Per 5 dekada stalinistet kane share e fallsifikuar vitet qe Zogu ishte ne pushtet.

Kqyr e lexo edhe qendrimet tjera per Zogu, e atehere del me nje qendrim me te balancuar.

Zogu nuk ishte nje politikan i perkryer. Por, pa dyshim se eshte nje prej Politikaneve me te mire Shqiptare te te gjitha koherave.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-10-11, 07:56   #13
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Re: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb Shiko postimin
Qyre ti fisnike.

Nese vertete je e interesuar me i paraqit qendrimet e pushtetit cetnik te Enver Hoxhes rreth Zogut, atehere nuk ke edhe pse lodhesh te merresh gjoja burime nga autore te huaj.

Per 5 dekada stalinistet kane share e fallsifikuar vitet qe Zogu ishte ne pushtet.

Kqyr e lexo edhe qendrimet tjera per Zogu, e atehere del me nje qendrim me te balancuar.

Zogu nuk ishte nje politikan i perkryer. Por, pa dyshim se eshte nje prej Politikaneve me te mire Shqiptare te te gjitha koherave.
Kisha patur deshiren qe se paku te me udhzosh ne ato "burime shencore" pasi der me tani nuk kam hase ne burime qe i kundershtojn poziten e Esatit Hagji Qamilit Zogut etj, andaj u jam mirenjohes qe ju me gjith kapacitetin tuaj tw me ndihmoni ne krijimin e ftyrave pozitive te ketyre personaliteteve klm.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 27-10-11 nė 07:56
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-11, 12:42   #14
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: AW: Re: Titulli: Mbreti Zog!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Kisha patur deshiren qe se paku te me udhzosh ne ato "burime shencore" pasi der me tani nuk kam hase ne burime qe i kundershtojn poziten e Esatit Hagji Qamilit Zogut etj, andaj u jam mirenjohes qe ju me gjith kapacitetin tuaj tw me ndihmoni ne krijimin e ftyrave pozitive te ketyre personaliteteve klm.
Oj cika e mire.

Kqyr vete. Ke libra edhe ne gjuhe te huaja qe shkruajne per Zogun. Merri e lexoj e tani doku kah forumi me nje qendrim pak me te balancum.

Te kam shkru edhe ma nalte, se veprimtaria e Zogun nuk nis e as nuk perfundon me keto 16 pikat e gjoja asaj marreveshje.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-11, 08:42   #15
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mbreti Zog!

Esat Pashe Toptani pjesa.2

Esat Pashe Toptani pjesa.1 ME marveshtjen e vitit 1914 ushtrija sebe u fut ne teritorin shqiptare duke bere kerdi pra kete marveshtje e ka nenshkruar Esat Pasha.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 03-11-11 nė 08:43
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:51.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.