Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-01-12, 17:36   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tema pa titull

Shqiptari nga St. Galleni, i cili nė nėntor tė vitit tė kaluar kishte mbytur bashkėshorten e tij duke e shkelur me veturė, ka thyer heshtjen. Kosovari e ka shkelur me qėllim pėr ta vrarė, bashkėshorten e tij, e cila jetonte e ndarė nga ai. Pėr mė tepėr, ai e kishte goditur atė me mjet tė fortė pasi qė kishte mbijetuar shkeljen me makinė.
Ai, kishte pranuar vrasjen e bėrė por gjatė dy muajve sa ndodhet nėn hetime, nuk po tregonte motivin e vrasjes.
Vetėm dje, sipas gazetės St.galler Tagblatt, 44 vjeēari ka treguar se cilat kanė qenė motivet qė e kanė shtyrė tė bėjė vrasjen.
Gazeta citon prokurorin e lėndės, Peter Morach, sipas tė cilit vrasėsi ėshtė ndjerė "i lėnduar nė zemėr" pėr lidhjen jashtėmartesore nė tė cilėn po jetonte gruaja e tij dhe, veē kėsaj, ai i ėshtė referuar edhe tė drejtės zakonore shqiptare, kanunit.
"Ai thotė se nga lidhja jashtėmartesore e gruas sė tij e kishte humbur fytyrėn dhe nderin. Kanuni i ka dhėnė tė drejtė atij qė, pėr kėtė arsye, tė vrasė tė shoqen", ka sqaruar prokurori. Ky i fundit nuk ka mundur tė thotė nėse vrasėsi ka treguar shenja pendimi dhe po ashtu nuk ka thėnė asgjė nėse ai gjendet nėn masa tė veēanta sigurie pėr shkak tė rrezikut pėr vetėvrasje.
Por, Morach ka thėnė se gruaja tashmė e ndjerė e kishte denoncuar edhe mė parė burrin e saj pėr kėrcėnim me vrasje nė rast se nuk e pėrfundon lidhjen e saj tė dashurisė qė po e mbante me njė burrė turk. Por, me rastin e denoncimit, ajo nuk kishte treguar se arsye e kėrcėnimit kishte qenė lidhja e saj jashtėmartesore.
Prokurori po ashtu nuk ka mundur tė thotė nėse vepra kualifikohet si vrasje e rėndė apo vrasje me paramendim. Ndėrkaq ai ka thėnė se dy fėmijėt e familjes, tė dy nė moshėn e adoleshencės, janė nėn pėrkujdesje. Ata janė mirė, marrė parasysh rrethanat, por nuk mund tė parashikohet se sa kohė do tė vuajnė nga trauma e shkaktuar me rastin e vrasjes sė nėnės sė tyre. /albinfo.ch/


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-01-12, 17:59   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tema pa titull

Dhe mirė ke bėrė qė e ke lėnė pa titull.
Nuk di njeriu as ēfarė tė thotė e as ēfarė tė bėjė nė kėtė rast, pėrveqse mjerė ai pėr veti qė ka nė duar tė veta gjakun dhe jetėn e njė njeriu. Nuk mendoj qė do tė mundet t`a jetoj njė jetė normale ndonjėherė. Nė sytė e fėmijėve tė vet gjithmon do tė jetė vrasėsi i nėnės sė tyre, nuk besoj se i duhet njė dėnim mė i madh.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-12, 21:37   #3
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tema pa titull

Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-12, 22:16   #4
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tema pa titull

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.
Makresh,
Neve kanuni na pėrcolli prej se dijm me fol shqip.
Ne as qė mundemi nė kėto rrethana tė largohhemi prej kanuni.
Nuk mundemi, nuk e kemi fuqin, por edhe nuk duam .

Vepra mė sipėr nuk ėshtė vepruar si duhet me kanun.
Sepse sipas kanunit ėshtė dashur qė familja e grues ta kryej kėtė "punė", e jo ta marri nė qaf njeriun e pafajshėm.
Nderi,
kėtu ėshtė prekur nderi te t'grues .
ani mo me njė turk........qitja more qenit ma mir.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-01-12, 09:38   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: Tema pa titull

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.
Maki, a mun u qove, qka i ke punt, a je ka lodhesh hiq ?

Vallaj ke te drejte, e cuditshe se si Shqiptaret edhe sote e sa kohe po jetojne me "ligje" te veta tradicionale, eshte e cuditshme ma shume nga fakti se kane kaq shume presion qe te pervetesojne ligjet e huja tradiocionale, por ncuks, spi pranojne, ose se paku nuk po i pranon shumica dermuese e tyre.

ps: hajt se e gjymaja afer e kemi pak pune une dhe ti
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-01-12, 09:43   #6
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tema pa titull

simas llogjikes,si erdh puna mi shku ktij arifti gruja me Turk,tish kan burr e me kanun e mashkell Shqiptar turki sish dal ma i forte e i lezeqem se ky,,,,,alltija ja paska sgjedh problemet qe paska pas me veten dhe pafuqin me deklaru se so i afte me majte nje gru,,,,,,,

Qeshtu kur si rrish senev gadi ta marrin gjinjah te huna,e ateher ja me vra ata ja veten,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga emine : 20-01-12 nė 09:44
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-12, 10:47   #7
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Tema pa titull

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Nė fakt, tema ka nje titull. Por duke i fshehur gjanat keshtu sic beni si ne kohen e censures,.. ju vetem cka promovoni Ligjin e Hakmarrjės, ligjin e kanunit.


Fatekeqesisht, ne perendim shumica e kosovareve mendojn se po veprove me kanun, ke vepru mir. E kanuni pa njo, pa dy,.... te thot VRAJE !


A eshte i denueshem ky njeri i cili vepron ne baz te tradites se tij ?! Sigurisht qe po, dhe perderisa nuk ndalohet ky liber, do te kete vrasje primitive.
E lexova diku ketu nje artikull te postuar nga natyra ku ngriheshin ne qiell cilesite e popullit shqiptar : besa, menēuria, trimeria...pas beses fshehet edhe kanuni, edhe besepremja. Gjesti i ketij mjerani mohon kategorikisht cilesite e lartecituara qe, per mendimin tim, nuk i shkojne hiē per shtati shqiptarit.
Separi, kanuni nuk lejon vrasjen e nje gruaje, as te nje te mituri, po , si duket, ky njeri paska pas fytyre te madhe, nder te theksuar, burreni mos vete hiē, e trimeni maksimale : e merr alletine, e ngarkon me menēuri, e zbraz ne nje grue te pafajshme. Ngjashem veprojn e edhe disa fise te egra(te pa civilizueme indiane te amerikes jugore...e ndonje komunitet tjeter barbar ne planetin tone...).
Morali i kesaj storie te trishtueme : ndoshta paska qene frikacak, beseprem e budalla si shume njerez tjere...!
Makreshi ka plotesisht te drejte : mbeturinat e se kaluares duhet te flaken perfundimisht ne shekullin tone te 21.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.