Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-09-12, 11:41   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Virusi i Nilit Perėndimor

Virusi i Nilit apo i O.B.SH-se..? ^B^

Ēfarė ėshtė virusi i Nilit...?

U mesuam me alarme virusesh, si i pulave,i Spanjes ose i derrave,me ethet hemoragjike,me koleren e shume shtame te tjera.Tashti ne skene na doli virusi i Nilit.

A mos valle edhe ky eshte nje shtam virusi i prodhuar ne laboratoret e kompanive farmaceutike,te cilat ndoshta nuk arriten fitimet e mundeshme me gripin e derrit..?.Megjithate ne duhet te jemi te kujdesshem dhe duhet te mesojme edhe per te dicka me teper.

Pak historik.

Virusi Nilit , ėshtė shfaqur nė vitin 1937, pėrhapet nga mushkonjat tek njerėzit dhe jo nga njeriu tek njeriu. Rastet e para janė zbuluar nė dhe rastet e para janė zbuluar ne Ugandė.

Virusi i Nilit transportohet nga zogjtė dhe transmetohet gjithnjė nga njeriu tek njeriu, vetėm nėpėrmjet pickimit nga mushkonjat e infektuara.

Rastet lidhen me rritjen e madhe tė temperaturave si dhe numrin e madh tė mushkonjave. 20% e tė infektuarve shfaqin shenja tė gripit tė zakonshėm si temperaturė dhe dhimbje muskujsh, ndėrsa 80% nuk shfaqin asnjė simptomė.

Por ky virus ėshtė i rrezikshėm sidomos pėr grupmoshat mbi 60 vjeē, pėr arsye se nė 1 pėrqind tė rasteve shfaqen simptoma neurologjike tė rėnda si meningjit, encefalit ose infeksione tė tjera me frekuencė tė lartė dėmtimesh neurologjike.

Epidemi tė virusit tė Nilit Perėndimor janė shfaqur qysh prej vitit 1996 nė vendet e BE-sė dhe SHBA, ndėrsa ėshtė hera e parė qė sėmundja shfaqet nė Greqi.

Simptomat

Simptomat e virusit tė Nilit janė tė ngjashme me gripin por nė shumicėn e rasteve nuk shfaq asnjė shenjė.Shfaqja e kėtij virusi nė Europė, duhet t’u tėrheqė vėmendjen cdo qytetari qė tė jenė tė kujdesshėm e tė mos neglizhojnė simptomat e para.

Ne se ai lihet si nje rrufe e zakoneshme, nė njė stad mė tė avancuar virusi mund tė hyjė direkt nė sistemin nervor duke ndikuar nė tru dhe shtyllėn kurrizore. Por ka edhe raste kur virusi nuk shfaq simptoma dhe atėherė ėshtė mė i rrezikshėm.

Nėse goditja nė tru vazhdon, atėherė pacienti mund tė humbė kujtesėn dhe shfaq vėshtirėsi nė tė folur. Ndėrsa nėse sėmundja nuk trajtohet, atėherė ajo shkakton bllokim tė frymėmarrjes deri nė gjendje kome. Ndėrkohė ajo ēka e bėnė shumė problematike situatėn ėshtė fakti se ky virus nuk ka njė mjekim tė veēantė.

Duhet tė dini se as vaksinė nuk ekziston kundra kėtij virusi, madje as mjekimin nuk e ka specifik ndaj dhe e bėn virusin disi problematik.Ne vendin tonė ende nuk ėshtė shfaqur por kujdesi duhet tė jetė maksimal.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-09-12, 11:42   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Virusi i Nilit Perėndimor

Si tė mbrohemi nga virusi i Nilit?


Tė paktėn 4 veta kanė vdekur nė Ballkan nga virusi i Nilit perėndimor, nga ta njė nė Kosovė

Prishtinė: "Viktima e parė nė Kosovė ėshtė njė person nga Drenasi qė ka vdekur mė 14 shtator nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės. Rezultatet e analizave kanė pėrfunduar dje dhe kanė konfirmuar se shkak i vdekjes ėshtė virusi i Nilit perėndimor", ka deklaruar Faik Hoti Zėdhėnės i Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Kosovės.
Sipas epidemiologut Naser Ramadani pacientja N. H ishte hospitalizuar mė 6 shtator 2012 nė Klinikėn Infektive, nė Qendrėn Klinike Universitare tė Kosovės dhe e njejta ėshtė e transferuar nga Klinika e Neurologjisė me gjendje tė rėndė klinike, pa vetėdije, tahikardike, temperaturė 38.4 C, e intoksikuar.
Dr. Teuta Doda-Ejupi bėri tė ditur se nė Klinikėn Infektive nuk ka raste tjera tė dyshimta tė raportuara.Ēka ėshtė virusi i Nilit dhe si pėrhapet ai?
Virusi i Nilit Perėndimor pėrcillet nėpėrmjet thumbimit tė mushkonjės sė infektuar, e jo nga njeriu nė njeri, shpjegojnė mjekėt kosovarė. Sipas tyre ethet e Nilit Perėndimor zhvillohen nė 20 pėr qind tė njerėzve tė infektuar me VNP.

Simptomat pėrfshijnė temperaturė, dhembje koke, lodhje, dhembje tė trupit, tė pėrziera, tė vjella, herė pas herė skuqje tė lėkurės dhe enjtje tė gjėndrrave limfatike.

Simpromat e sėmundjeve tė rėnda ( tė quajtura edhe sėmundje neuro-invazive si encefaliti i Nilit Perėndimor ose Poliemieliti i Nilit Perėndimor) pėrfshijnė: dhembje koke, temperaturė, shtrėngim nė qafė, shtangie, dezoirientim, komė, dridhje, kovulzione, dobėsim tė muskujve dhe paralizė.

Sėmundja mund tė shfaqet tek njerėzit e secilės moshė, mirėpo njerėzit mbi moshėn 50 vjeēare dhe personat me imunitet tė zbehur (p.sh. pacientėt me transplantime) janė nė rrezik tė madh qė tė sėmuren rėndė pas infektimit me VNP. Periudha e inkubacionit ėshtė prej 3-14 ditė.


Si tė mbrohemi?


• Zvogėlimi i rrezikut ndaj bartjes pėrmes mushkonjave;
• Parandalimi i bartjes duke u siguruar ndaj pickimit tė mushkonjave me pėrdorimin e rrjetave, repetentėve;
• Pėrdorimi i rrobave tė lehta me mėngė tė gjata dhe shmangien e aktiviteteve tė jashtėm nė kohėn e pickimit;
• Pėrdorimi i dorėzave dhe mjeteve tė tjera gjatė trajtimit tė kafshėve tė sėmura apo indeve tė tyre gjatė therjes, zvogėlimi i bartjes sė virusit prej kafshėve nė njerėz;
• Zvogėlimi i rrezikut pėrmes transfuzionit tė gjakut dhe transplantimit tė organeve, etj.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.