Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-03-13, 05:09   #1
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Shendeti:Kujdes me Cokolladen!


Studimet kanė treguar se ēokollada e zezė e ulė rrezikun e ulė rrezikun e sėmundjeve tė ndryshme, duke perfshirė edhe sulmin nė zemėr dhe infarktin, rregullon nivelin e kolesterolit, ėshtė efektiv nė rregullimin e presionit tė gjakut dhe heq simptomat kronike tė kollit.

Megjithatė,pavarėsisht nga tė gjitha kėto pėrfitime shėndetėsore, kjo nuk ėshtė e mirė pėr tė gjithė, kėshtu qė disa njerėz duhet tė qėndrojnė larg nga ajo, sidomos ata tė cilėt janė tė ndjeshėm ndaj kofeinės, e cila shkakton probleme me gjumė, ankth, dhe ndjesi shpimi gjilpėrash nė trup. Nėse keni problema me veshka, ju hani pak ēokollatė, sepse ajo pėrmban acid oxalic, e cila rrit rrezikun e gurėve nė veshka, dhe nė qoftėse vuani shpesh nga dhimbje koke anashkalojeni, sepse ajo pėrmbanė tyramine, njė substancė qė te disa pacientė mund tė pėrkeqėsojė simptomat e migrenės.
Dhe nė qoftėse ju nuk mund tė rrini pa to, atėherė zgjidhni ato qė pėrmbajnė sė paku 70% dhe hajeni atė nė pjesė, nė mėnyrė qė tė dėmtoni seriozisht shėndetin./10minuta/


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-03-13, 11:48   #2
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Nese konsumojme 50gr cokollade kohe pas kohe,nuk do ishte e demshme,keq zi qe nuk shofim mase pos 100gr te perditeshme(flas per ata/to qe s'munde rrijne pa te)
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga halla e madhe : 19-03-13 nė 11:48
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-13, 19:03   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Jam i permbatur dhe nuk i tejkaloj 300 grame ne dite! Mestaraja sillet diku ne 250 grame(per ēokollade te zeze e kam fjalen).
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-13, 22:08   #4
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

nuk duhet te konsumohet shume a....ok me pak tani e tutje ...........
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-13, 22:42   #5
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga tipi engjellor Shiko postimin
nuk duhet te konsumohet shume a....ok me pak tani e tutje ...........
hahaha tipi,me shum eshte qokollad e dietes...kshtuqe pa merak konsumoje

Ni neje/mbremje te mire te te uroi per momentin mik i mire...

Natyra.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-03-13, 22:44   #6
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
hahaha tipi,me shum eshte qokollad e dietes...kshtuqe pa merak konsumoje

Ni neje/mbremje te mire te te uroi per momentin mik i mire...

Natyra.
flm shume mike ....te pershedes kudo qe je......uroj edhe per ty mbremje te bukur.....
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-03-13, 00:27   #7
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

unė e ha ēokolladen.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-13, 04:20   #8
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
unė e ha ēokolladen.
Ani paske me jetuar gjate....por me pak keshille"vetem atehere kur me se pakut te merresh me Politik. P/s.(me pak shaka'a)

Gjithsesi,te falinderoi per vizit nen temen i nderuar

...respekt
Natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-13, 03:00   #9
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Vaji qė ndihmon pėr njė dietė sa mė efikase

Vaji qė ndihmon pėr njė dietė sa mė efikase


Nė erėn e thellė tė vajit tė ullirit, fshihet sekreti pėr tė ngrėnė mė pak. Disa molekula aromatike qė ndodhen nė vajin e ullirit krijojnė ndjesi ngopje.
Kėto substanca ngadalėsojnė thithjen e sheqerit nga mėlēia dhe vonojnė uljen e glukozės nė gjak. Kėto rezultate vijnė si rezultat i njė studimi tė Universitetit teknik tė Monakos dhe Universitetit tė Vjenės.
Studimi nė fjalė mbėshtet edhe faktin se dietat nuk duhet tė jenė me yndyrė tė pakėt, pasi nė kėtė mėnyrė nuk stimulohet ideja e ngopjes sė organizmit, por mund tė ēojė nė konsumimin e sasive mė tė mėdha.
Studimi u zhvillua nė disa etapa, ku fillimisht drejtuesit e tij u kėrkuan njė grupi vullnetarėsh tė hanin kos ēdo ditė, tė cilit duhet ti hidhnin tre lloje tė ndryshme vaji, mes tyre edhe atė tė ullirit.
Duke krahasuar rezultatet e pjesėmarrėsve, doli se ata persona qė e konsumonin kosin me vaj ulliri kishin nivele mė tė larta tė serotoninės nė gjak, substancė qė stimulon ndjesinė e ngopjes.
Nė vijim ekspertėt zbuluan se sekreti i vajit tė ullirit fshihet nė elementėt aromatikė qė e karakterizojnė, ku duke i shtuar kėtė vaj kosit vullnetarėt e studimit ndiheshin mė tė ngopur. /noa

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 25-03-13 nė 03:01
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-13, 01:24   #10
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Ēokollatat...hmm, pse na i kujtoni neve qyqarve qe jemi me diete
Nqs nuk teprohet ne sasi, cokollata nuk eshte e demshme. Personalisht, ne pergjithesi nuk me shkon mendja qe o e du o ska...por po me ra ne dore sdi me u ngi.
PS. Ēokollata e bardhe eshte delicious!!!
__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-13, 23:21   #11
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YanYan Shiko postimin
Ēokollatat...hmm, pse na i kujtoni neve qyqarve qe jemi me diete
Nqs nuk teprohet ne sasi, cokollata nuk eshte e demshme. Personalisht, ne pergjithesi nuk me shkon mendja qe o e du o ska...por po me ra ne dore sdi me u ngi.
PS. Ēokollata e bardhe eshte delicious!!!
...me toYanYan/Paskem shijen e njejt per nga Cokollada e bardhe

Pershendes

Natyra.
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-13, 23:28   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Shega dhe dobitė shėndetėsore tė saj
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-13, 23:35   #13
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Kėshilla pėr kujdesin e ēdo lloji tė lėkurės

natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-13, 23:40   #14
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shendeti:Uthulla e mollės, shėruese nėse pėrdoret pėr ēdo ditė


natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-13, 23:43   #15
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shendeti:Kujdes me Cokolladen!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga natyra Shiko postimin
Ani paske me jetuar gjate....por me pak keshille"vetem atehere kur me se pakut te merresh me Politik. P/s.(me pak shaka'a)

Gjithsesi,te falinderoi per vizit nen temen i nderuar

...respekt
Natyra
aaaa mos m'ngushto, une keto dyjat smuj i ndaj, cokoladen dhe plitiken, disi shkojn te dyja si tandem kam fituar pershtypejn. plitikes nuk e dije edhe aq, veq cokoladen e kputi a !

Ka me u bo mir e nderuar.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.