Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-05-04, 15:08   #16
qika_pr
 
Anėtarėsuar: 16-05-04
Vendndodhja: Prishtina
Postime: 343
qika_pr e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dashuria eshte nje fjal qe e thone te gjithe por e perjetojne shum pak
Dashuria me nje fjal eshte dicka qe te gjithe mundohen te japin definicionin e vete per te por asnjeri nuk e thote komplet
Une po e them vetem nje fjal
Dashuria eshte kaos i madh qe bejne dy persona dhe qe te tjeter nuk mund te shohin ate kaos
__________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni
qika_pr Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-06-04, 17:10   #17
VARDARI
 
Anėtarėsuar: 14-05-04
Vendndodhja: Gostivar
Postime: 221
VARDARI e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga qika_pr
Dashuria eshte nje fjal qe e thone te gjithe por e perjetojne shum pak
Dashuria me nje fjal eshte dicka qe te gjithe mundohen te japin definicionin e vete per te por asnjeri nuk e thote komplet
Une po e them vetem nje fjal
Dashuria eshte kaos i madh qe bejne dy persona dhe qe te tjeter nuk mund te shohin ate kaos
Po qika bash qashtu asht kaos dhe bile kaosi madhe ndermjet dy personavet
qika te pershendes...
VARDARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-04, 09:23   #18
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

dashuria nuk eshte ndjenje por eshte veprim :D :D
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-04, 15:39   #19
Vera
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 2,138
Vera e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Vera
Gabim

Dashurija eshte ndjenj
Dashurija eshte jet
Dashurija eshte ushqim
Dashurija eshte gjithcka ne jet...

A e dini pse????
Sepse po te mos kesh ndjenja nuk mund te dashurosh
Po te mos jetosh nuk mund prap te dashurosh
Pa ushqim mundet njeriu me jetu shum dit, kurse kur te dashurohesh nuk mund te rrish pa dashuri
Dhe dashurija d.m.th. eshte gjithcka

,,,,,Vera
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-08-04, 21:17   #20
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim

Dashuria??!!

Ceshte dashuria?
tere nje liber ne nje fjale,
tere oqeani ne nje pike loti,
shtate pale qiej ne nje shikim,
furtune ne nje psheretime,
rrufe ne nje prekje,
nje mije vjet ne nje cast,..
Kjo eshte dashuria......


Nqse drita eshte e pare e zemres, a thua dashuria eshte drita e zemres?!
(De Balzak)

Qesh me dashurine ai qe nuk ka qene kurre brengosur prej saj....
(Shekspir)

Ndersa Dashuria per mua, eshte bota me nje banor..
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-08-04, 23:54   #21
ShEjToNkA
______________
 
Avatari i ShEjToNkA
 
Anėtarėsuar: 11-07-04
Vendndodhja: Nė Zemėr tė...??!!!
Postime: 20,025
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashuria ėshtė njė lulishte me gjemba me hy nė tė ėshtė lehėt me dal prej saj s'munedėsh pėr Jetė!
__________________
Korrektėsia ėshtė gjėja mė hyjnore nė shpirtin e njeriut!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-04, 15:34   #22
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Gentiana.Ka shume teorija per dashuri por une kam pake kohe,pra ne KALENDARIN e JETES shkruan:

-Te gjithat dashurite kalojne,verem dashuria per PUSHTET jet e PAKALUESHME.

-Dashuria eshte si vdekja-pjesa e jetes.

-" Dashuria eshte poezia e ndjenjave ".- Ballzaku

- DASHURIA ESHTE MJEKU I SHPYRTIT.

Pershendetje.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-04, 20:26   #23
suzi
 
Anėtarėsuar: 18-05-04
Vendndodhja: kosovė
Postime: 93
suzi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek suzi
Gabim

:roll: Sa i perket dashuris , e dim te gjithe qka e kemi perjetu dashurin e dim qe ajo sjell lote, por sjell edhe buzeqeshje , sjell dhimbje por sjell edhe gezim e gjeja qe me pozitive ne dashuri eshte sipas meje, se ne momentin kur njeriu dashuron ai nuk din te urrej , se zemra eshte 300 gram dhe nuk ka vend edhe per urrejtje edhe per dashurrin por vetem per njeren, keshtu qe me mire ta fusim ne zemer dashurin se sa urrejtjen ...
Dashurija eshte vullneti qe nxit zhvillimin tone shpirteror per te arritur pjekurin ose plotesimin e vetvetes dhe te tjereve... edhe duhet ta kemi parasysh se deri me sot askush per dashurin nuk ka jap ndonje definicion , keshtu qe ne mundohemi te shprehemi te themi me fjal tona se qka eshte dashurija po prap nuk mundemi te gjejme formulen e saj , pasi qe ajo eshte diqka e padukshem por qe ndihet ne shpirt dhe shijohet ...
. Kush dashuron keq smendon... :P :P
__________________
Dituria, duke u bashkuar me urtesinė, fiton nje thellesi qe te merr mendtė...
Pyet atė qė di. Dy te ditur , jane me mire se nje.
suzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-04, 22:09   #24
GjIlAnAsI_cSi
Gėzuar PRESIDENT
 
Avatari i GjIlAnAsI_cSi
 
Anėtarėsuar: 04-01-04
Postime: 1,201
GjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njeriu qe dashuron eshte njeri i paster, te pakten kundrejt personit qe po dashuron, eshte njeri me integritet(gjithmone kundrejt personit qe po dashuron), eshte njeri me dinjitet ne kete bote ku . Dashuria eshte per njerezit e medhenj, dhe dhimbja apo vuajtja qe vjen me te mund te durohet vetem nga keto njerez.
Dashura Eshte Gjeja Me e mire qe Eksiston ne kete Bot per ne.Gjith cka te ben Te Vuash\Gezime\Hidherime ckas ka ne Dashuri. Dhe per at eshte gjeja me e mire. qe Eksiston.

Kaq Kisha.

Gjith Te Mirat.
__________________
24 MARS 1999 ; T'Faleminderit President RUGOVA..
GjIlAnAsI_cSi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-04, 00:14   #25
skender
 
Anėtarėsuar: 18-09-04
Vendndodhja: prishtine
Postime: 25
skender e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek skender Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek skender Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek skender
Gabim dashuria

tung genta..DASHURIA eshet gjeja me e embel qe i ndodhe personit.dashuria nuk sherohet ,as nuk blehet,po ajo falet nga zemra qe e dhuron femra mashkullit apo mashkulli femres.eshte nje dhurat nga zoti.e ate duhet ta mbrojshe me zemer e me shpirt.
__________________
pershendetje te gjithve qe te regjistruar ne kete forum.
skender Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-04, 16:37   #26
CICERRIMA
 
Anėtarėsuar: 01-11-04
Vendndodhja: ULQIN
Postime: 44
CICERRIMA e ka pezulluar reputacionin
Gabim kopshte me lule..

kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-04, 13:57   #27
zana_e_maleve
 
Anėtarėsuar: 22-09-04
Postime: 69
zana_e_maleve e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: kopshte me lule..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CICERRIMA
kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.

POET I SE VERTETES
__________________
Solange Du da bist
zana_e_maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-11-04, 23:39   #28
stina
 
Anėtarėsuar: 01-11-04
Vendndodhja: Norge
Postime: 48
stina e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek stina Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek stina
Gabim DASHURIA

Dashuria e parė i ngjan borės sė parė, rrallė ndonjėherė mbetet.
Finlandeze.


Barra e madhe mund pėr deve, dashuria e madhe mund pėr zemėr.
Mongoleze


Dhuratė e mirė nga i dashuri ėshtė edhe njė tufė bari.
Azerbejxhane


Dashuria as nuk mundet tė blihet, as nuk mundet tė shitet. Ēmimi i vetėm i dashurisė ėshtė dashuria.
Angleze


Dashuria ėshtė e verbėr, por shihet prej sė largu.
Italiane


Vetėm dashuria mund ta ndėrtojė brenda njė nate Murin Kinez.
Koreane


Jeta pa dashuri ėshtė si viti pa pranverė.
Suedeze


Me atė qė duhemi, tallemi mė sė shumti.
Franceze


Ēdo ndarje ėshtė njė pjesė e vogėl e vdekjes.
Fmnceze


Bukuria pėr njė herė, dituria pėr gjithė herė.
Shqipe


Bukuria ėshtė si lulja kur lulėzon, por shpejt vyshket.
Italiane


Bukuria ėshtė premtim i fatit.
StendaliTė bukura janė vetėm ato gjėra, qė nuk na interesojnė.
Uajldi


Ishte e bukur si gruaja e huaj.
Morandi


Ari ėshtė i bukur, por bukuria ia tajkalon.
Masingjeri


Bukuria e vėrtetė, si dhe menēuria e vėrtetė ėshtė shumė e thjeshtė dhe e kuptueshme pėr tė gjithė.
Gorki


Bukuria ėshtė diē shtazarake nėse nuk pėrshkohet edhe me menēuri.
Demokriti


Bukuria frenon ēdo zemėrim.
Gėte


Nė gjumė dhe nė errėsirė ēdo gjė ėshtė e bukur.
Vidmari


Bukuria e tėrheq vjedhėsin mė tepėr se ari.
Shekspiri


Gruaja e bukur e vera e ėmbėl, farmak pėr zemėr.
Shqipe


Bukuria ėshtė burimi i tė gjitha dashurive dhe fatkeqėsive tė mėdha.
Lakorderi


Vetėm e vėrteta ėshtė e bukur.
Dekarti


Bukuria ėshtė letra qė i rekomandohet zemrės.
ShopenhaueriQeni pėr qenin ėshtė mė i bukuri, ashtu si njeriu pėr njeriun.
Epiharmi


Tė bukurit janė tė bukur vetėm pse janė tė rrethuar nga tė shėmtuarit.
Shezali


Mbretėresha e vetme e vėrtetė ėshtė bukuria e gruas: sundon posa tė paraqitet.
Shileri


Nuk ėshtė e bukur ajo qė ėshtė e bukur, por e bukur ėshtė ajo qė ju pėlqen.
Italiane


Bukuria ėshtė burim i pashtershėm i gėzimit pėr atė njeri qė di ta gjejė kėtė burim.
Kareli


Tė bukurve ēdo gjė u falet.
Boigny


Bukuria gjithmonė u sjell femrave dhe meshkujve mė shumė dhembje se sa gėzim.
Tomazeu


Dashuria e parė ėshtė mė e ėmbėl se mjalti i bletėve.
Dctgestane


Dashuritė e para janė si dhėmbėt e parė: dalin pa dhembje dhe ua lėshojnė vendin tė tjerėve.
Dyma i Ri


Dashuria e parė ėshtė shumė e madhe dhe njėkohėsisht shumė e vogėl.
Hygo


Nga tė gjithė budallallėqet qė bėn njė vajzė, mė i madhi ėshtė dashuria e saj e parė.
Kocebu


Njeriu ka shumė dashuri tė mėdha e tė vogla nė jetė, por ka vetėm njė dashuri tė parė.
Dostojevski


Nė dashurinė e parė gruaja do dashnorin, nė tė tjerat do dashurinė.
La Roshfitko
Ai qė tė detyron tė qash, ai edhe tė do.
Shqipe


Dashuria ėshtė kripa e jetės, jeta pa dashuri s'ka asnjė shije.
S.Frashėri


Kur njeriu e ka zemrėn plot me dashuri, shpirti i ushqehet me shpresa.
P.Vasa


-Pse dashuron?
-Qė tė lirohem prej njė pjese tjetėr tė dhembjes qė s'e shterr puna krijuese dhe qė tė frymėzohem pėr punė.
Qosja


Dashuria dyshon dhe beson me tė njėjtėn forcė.
Xoxa


Tė dashurosh do tė thotė tė robėrohesh nga vetvetja.
Spasse


Kush nuk mund tė tregojė sa dashuron, ka njohur vetėm njė dashuri tė dobėt.
Petrarka


Dashuria ėshtė iluzion.
Uajldi


Mėsoni, mėsoni, mėsoni dhe do tė bėheni tė arsimuar; dashuroni, dashuroni, dashuroni dhe do tė bėheni tė mėdhenj.
Tomaseu


Nė dashuri nuk ėshtė rritur askush.
Eemarku


Dashuria dhe fati ndėrlidhen kėshtu qė k'ush ėshtė imun nė dashuri, imun ėshtė edhe nė fat.
Sheli


Kush dashuron nuk guxon tė flasė pėr viktima.
Bjernsoni


Nė qoftė se askush nuk na do, atėhere as veten tonė nuk e duam.
De Stali


Nė dashuri ėshtė e mundur tė falėsh shumėēka, por jo edhe tė harrosh.
Shamfori


Dashuria ka dy pėrcjellės: tė mirėn dhe durimin.
Aligieri


Dashuria ushqehet me shpresė.
Lao Ce


Dashuria ėshtė si ngarja e automobilit: starton ngadalė, vozit shpejt, por frenon vetėm kur ėshtė, shumė 5 vonė.
Sagani


Kush ndalet tė mendohet pėr dashuri, nuk dashuron mė.
Kocebu


Dashuria bėn ēudira ēdo ditė: ajo dobėson tė fuqishmin, forcon tė dobėtin, nga i menēuri bėn budallain, i nga budallai tė menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me njė fjalė, i pėrmbys gjėrat.
Polaku


Tė jesh i dashuruar do tė thotė mė tepėr se tė jesh i pasur, sepse do tė thotė tė jesh i lumtur.
Tileri


Kam lexuar diku se dashuria ėshtė kapitulli i parė nė librin e madh tė mosmirėnjohjes.
Sandi


Dashuria ėshtė ēėshtje e ndjenjave e jo e dėshirave. Nuk mund tė dashuroj pse dua, e mė sė paku pse duhet, andaj dashuria e obliguar ėshtė e marrė.
Kanti


Dashuria fitohet me dashuri.
SpanjolleO zot, kur tė vdes, ruaje nė qetėsinė tėnde vetėm njė fjalė pėr mua:"Kam dashuruar".
Tagora


Dashuria ēdoherė ėshtė fillimi i dijes, siē ėshtė zjarri fillimi i dritės.
Lagerlefi


Derisa dashuria ėshtė e verbėr, s'ka arsye pėr ndarje.
Z.Lenēi


Dashuria ėshtė ndoshta i vetmi shikim i pėrkryer qė mund ta hedhim nė amshim.
Hajsi


Gjendja e dashurisė si duket ėshtė e vetmja gjendje normale e shpirtit tė njeriut.
Ēehovi


Tė dua mė shumė se dje, e mė pak se nesėr.
Zheraldi


Kam pirė qė t'ju harroj. Por pėr fat tė keq, kur jam dehur, ju kam parė dyfish.
Ashardi


Dashuria ėshtė njė lindje e re.
Gjermane


Dashuria ėshtė pėlhurė qė thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qėndisje.
Volteri


S'ėshtė i mirė gardhi me ristela, as dashuria nė fqinjėsi tė mirė; i mirė ėshtė gardhi me dėrrasa dhe dashuria nė largėsi.
Rumune


Sa mė shumė gjykohet, aq mė pak dashurohet.
Shamfori


Atje ku ka mė shumė dashuri, atje edhe dhembja ėshtė mė e madhe.
QosjaPėr dashnorin s'ka gjė mė tė ėmbėl se lotėt kur fshi-hen nė duart e sė dashurės.
S.Frashėri


S'ka diell pa dritė, as njeri pa dashuri.
Gėte


Mundet ndonjėherė tė harrohet ēka ėshtė dashuria?
Ruso


Dashuria ėshtė njė ngjarje botėrore, por private.
Polgari


Tė ndahesh vetėm pse mė nuk e do ėshtė budallallėk, njėsoj si tė martohesh me dikė vetėm pse e do.
Gabori


Dashuria ėshtė pėrmbajtja e vetme e gjėrave nė kėtė kohė tė pakuptimtė.
Habe


Kur njeriu dashuron, dėshiron tė bėj diēka, prandaj dėshiron tė sakrifikojė, dėshiron tė shėrbejė.
Heminguei


Dashuria ėshtė si rrobat: kėnaqėsi ėshtė kur i ndėrron shpesh.
Fleēeri


Ta kėrkosh me arsye rrugėn tek dashuria, ėshtė njėsoj si tė kėrkosh diellin me qiri.
Rumi
__________________
;)
stina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-11-04, 10:16   #29
zemrak
 
Anėtarėsuar: 04-11-04
Vendndodhja: prishtine
Postime: 5
zemrak e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek zemrak Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek zemrak
Gabim

pershdnetje per te gjith
fjala dashuri - dashuria e nje mashkulli dhe nje femre apo dashuria e nje burri dhe nje grua , dhe ne nuk mund ta kuptojm dashurin kur nuk e din mire se QKA DMTH; TE DUA
PER MUA FJALA TE DUA KA NJE RENDESI SHUM TE MADHE ,SEPSE ME KET UNE KUPTOJ
1) TI(AJO) dhe vetem ti bukuroshe do te sundosh ne zemren tim
2) ti bukuroshe , sinqerta etj je ajo per te cilen une kam pritur gjat -pa ti une jam gjysem
3) do te ndimoj ne cdogje te mire dhe do te ndalohem nga cdogje e keqe ,do ti ndaj mendimet e mia vetm me ti ,dhe do te jetoj vetem me ti
__________________
3 gjera jan per lumturin tone 1-une,2-ti,3-zemrat tona pergjithmon
zemrak Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-04, 22:20   #30
CICERRIMA
 
Anėtarėsuar: 01-11-04
Vendndodhja: ULQIN
Postime: 44
CICERRIMA e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: kopshte me lule..

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga zana_e_maleve
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga CICERRIMA
kenga thote DASHURIA ESHTE NJE KOPSHTE ME LULE, t ri e t reja qe i ka pervelue...
UNE MENDOJ QE TE GJITHE NE NJEFARE MENYRE JENI SHPREHUR BUKUR ,DHE QE TE MOS PERSERIS THENIET E JUAJA,DASHURIN E KISHA NDARE NE 2 PJESE...APO SI TE THEM, KISHA NDARE TERMIN DASHURIA DHE ATIJ QE DASHURON.DASHURIN E NDJEN CDO NJERI NORMAL,PA TE MBETA MENDORE E SHPIRTERORE KUPTOHET,POR ESHTE SHUME E RENDESISHME QE TA DIJME SE ME KEND JEMI DASHURUAR...DMTH NUK PAJTOHEM ME DASHURIN ne shiqim te pare. NESE E DIJ,kuptohet sikut te isha femer,QE NJE MASHKULL RRUGAC ME SILLET VERDALLE,ME DOEMOS DO MUNDOHESHA TE I LARGOHEM SEPSE SIKUR AI TE DASHUROHEJ NE MUA DO ME TRAJTONTE ME VONE SI PRONEN E VET PRIVATE EDHE KUR TE I KALONTE DASHURIA PER MUA,NUK DO KISHA MUNDESI TE SHKEPUTESHA NGA PERQAFIMI I TIJ.DHE JU PYES TE GJITHEVE,CFARE ESHTE AJO DASHURI KUR EDHE ATO NJEREZ DASHUROJNE...BILE ME SHPIRTE.PRANDAJ E NDAVA KETE TEME NE 2 PJESE DHE NE FUND IMPONOHET VETVETIU KY KONKLUDIM... dashuria eshte gjendje kur mendjen e udheheqin ndjenjat dhe vetem ndjenjat.Ne kete gjendje apo rol, te gjithe personazhet jane pozitiv,kur ndajne vetem komplimente,puthin dhe perqafojne te dashuri-en me shume epshe dhe nuk e tradhtojne njeri-tjetrin.Por kur dashuria shterr sepse na ra ne sy nje me i-e bukur,sidomos kur ai-ajo na buzeqesh...dhe menjeher oreksi rritet sidomos nese eshte me i bukur se partneri yne momentalisht. A mund ta quajme dashuri ate qe patem ate kohe..THEM SE JO...DASHURIA ESHTE VETEM AJO QE KREJT JETEN MBETEN NE SIPERFAQEN E ZEMRES DHE KUJTIMEVE,KUR PAS SHUME VITESH NUMRON TE DASHURAT TUAJA DHE BEN ME GISHT VETEM NE NJEREN...vetem AJO quhet DASHURI.

POET I SE VERTETES
pershendetje zan e malit,nga te kemi...mos je ne SHBA


CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 7 (0 Anėtarėt dhe 7 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.