Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-01-05, 01:38   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ai/Ajo nuk tė don mė!!!!

Nė kėtė botė ndodh shpesh qė pėrpjekjet pėr tė pasur njė lidhje dashurie dėshtojnė. Nė njė revistė i gjeta disa kėshilla si ta mundim dhimbjen pas ndarjes.
Besoj se ka edhe tjerė qė do tė japin kėshilla tė vlefshme rreth kėsaj teme.


Zemrės mund ti duhet kohė qė tė pranojė faktin se ai/ajo nuk tė don mė.
Ndjenjat qė lindėn dhe u forcuan me kalimin e kohės po ashtu duhet kohė qė ato tė shuhen. Rrallė ndodhė qė ndjenjat e dashurisė tė shuhen tak-fak, siē bėhet me njė llambė. Ka ditė kur duket se ato po tė mbysin. Ki durim. Ashtu siē koha kalon, ashtu do tė kalojnė edhe ndjenjat. Por nė qoftė se do qė kėto ndjenja tė tė shuhen mė shpejt shmang gjithēka qė i ushqen ato.

Pėr shembull, mos analizo ēdo fjalė dhe gjest tėndin kur ti ke shprehur ndjenjėn tėnde, pėr tė gjetur ēfarė nuk ke bėrė siē duhet. Nėse nuk u vė fre kėtyre mendimeve, mund tė arrish nė pėrfundimin se ai/ajo nė tė vėrtetė nuk donte tė tė thoshte "s“tė dua" se ti je fajtori/fajtorja kryesore qė ai/ajo nuk tė don mė, se po t“ishe sjellė ndryshe mund tė kishte pėrfunduar mė mirė. Prano faktin se nuk mund ti ndryshojshė ndjenjat e atij/asaj. Ka shumė tė ngjarė qė sido qė t“ia kishe thėnė pėrgjigjja do tė ishte e njėjta.

Njė grackė tjetėr mund tė jenė ėndrrat me sy hapur. Pėrfytyron sikur mė nė fund tė dy bashkė jetoni tė lumtur e tė gėzuar. Mbase kėto ėndėrrime tė duket sikur tė qetėsojnė, por ato nuk tregojnė realitetin. Kur ėndėrrat mbarojnė, ndien s“ėrish tė njėjtin boshllėk e bashkė me tė, tė vjen edhe trishtimi. Kėshtu po tė mos pėrpiqesh shumė t“i japėsh fund kėsaj gjendje qė kalon nga kėnaqėsia nė njė dėshpėrim tė padurueshėm, ajo mund tė vazhdojė pėr njė kohė tė gjatė.

Pėrpiqu tė mos ėndėrrojsh me sy hapur. Sa tė ndiesh se po humbesh prapė nė ėndėrrime, ngrihu dhe bėj njė shetitje. Merru me punė fizike, bėj diēka qė ta ēosh mendjen gjetkė. Pėrqėndrohu te gjėra qė tė japin forcė, jo qė tė sjellin trishtim. Nė fillim, kjo ndoshta ėshtė e vėshtirė, por dalėngadalė do ta fitojsh kėtė betejė dhe do tė gjesh qetėsinė shpirtėrore.

Mbėshtetja e familjes, shokėve/shoqeve mund tė jetė njė ndihmesė e madhe. Nuk ėshtė e domosdoshme qė shoqet/shokėt tė jenė nė njė moshė me ty, ke nevojė edhe pėr shoqėri mė tė rriturr, qė mund tė ndihmojnė ti shohėsh gjėrat me njė sy realist.
Ka shumė prej tyre qė do tė thonė:
-"Mos u bėj merak, njė ditė do tė gjejsh princin/princeshėn e ėndrrave tua"
Dhe ėshtė e vėrtetė, se fakti qė dikush tė tha s“tė dua nuk do tė thotė qė ti nuk je i/e denjė pėr tu dashuruar.

Dhe kurr mos harro se sė shpejti do tė vijė dita kur prap do tė buzėqesh fati, tė gjesh atė tė vėrtetin/vėrteten.


Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 17-01-05, 15:24   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje per temen e hapur,Murgeshe e nderuar.

Tema eshte pikelluese,mbarimi i diēkafit qe quhet dashuri,mbarimi i kohes se humbur,shpresave te ujitura dhe shkaterrimi i kohes se humbur, shpresave te ujitura dhe shkaterrimi i planeve per ardhmeri.
Titulli i temes i takon ndarjes,por eshte me i veshtire se ndarja.ndarja brutale nuk eshte me e veshtire,por ndarja senzuale dhe plot kujdeseve te paralajmeruara....kur lotin e hidhur e nderron fjala e embel.
Une nuk i dua ndarjet dhe nuk dua direkt te shkruaj per ndarjet,sepse ne ndarjet e shumta ka mbet pjesa me e mira e jetes sime,kan mbetur momentet e lumtura dhe nje pjese e zemres se dhuruar ature koherave,andej,do ta jap njefare koment te kombinuar nga [b]dashuria,ndarja dhe mundesite te cilat kan qene ne opcion....

Ehhhhh,jeta eshte e tille,permbahet prej takimeve dhe ndarjeve.Mos i urreni ndarjet,por duheni qe t'iu vrigue,sepse ndarja asnjehere nuk eshte komplete (totale) - gjithmone mbajm pjesen e se personit te ndare.Dashuria jeton nga iluzioni t'pajtimit total me personin te dashuruar.Ne paramendojme qe personi i dashur jo veq te mendoje dhe flase ne drejtim te njejte dhe mendon me neve,por edhe qe te marre fryme dhe hece ne ritmin e njejte si ne ( a nuk eshte pak egoiste?).Derisa jemi s'bashku,qai iluzion po mirembahet me fjale,buzeqeshjet,komunikimin dhe kontaktin fizik.Mospajtimet jane te rralla dhe lehte permiresohen,mirepo,persi marrim udhe dhe ndahemi,ne fillojme shpeshe dhe mė ashper ta ndiejme qe qenje te cilin e dashurojme ka jeten e vet,rruget e veta dhe nevojat te cilat normalisht nuk jane te barabarta me tonat,por,shumhere total te kunderta.
Per ta kuptuar ndarjen,duhet me njoft se pari mire dashurine.Sa eshte dashuria me e madhe,sa eshte koha e unvestuar me e gjate,eshte edhe ndarja me e rende dhe pikelluese.Neper betejat e ndryeshme dhe neper vuajtje,njeriu po kalitet.Por,a jane te gjithe te afte te dashurojne,ose vetem po e mashtrojne vehten kinse po dashurojne e ashtu ne ate mashtrim edhe rrejshem kaliten.
Ne jete ka gjerat e quditshme dhe njerez te quditshem[b].Gjerat jane shume te thjeshta kur mendojme mbi tyre,por, kurre nuk jane ashtu te thjeshta kur fillojm t'i zbatojme.Ka sende te cilat thjesht nuk mundeni m'i shqiptue,ka ndjenja per te cilat thjesht nuk mundeni me gjejt fjale.Disa gjera duhen mu ba thjesht para se te rriten.Ajo qe jet nga dashuria ( nga lidhja ),gjithmone do te na percjelle.Pse deshton dashuria ( lidhja )? Ndoshta nuk jemi te afte per ta drejtuar jeten dhe ngjarjet ne drejtim te duhur?Ose nuk kemi kuptuarse ne dashuri nuk pesojne vetem njerezit qe kan zemren e bute,por e kunderta,me se shumti pesojne mu ato te cilit ne vend te zemres e bijn vetjaknien e vet,deshiren e eger per pervetesim dhe nevoje te papare per te mbreteruar si Mbret.Qenje njerzore duhet dikan me dasht,perndryshe,do te shuhet si qiri. Nese nuk mendojme per ardhmeri,as qe mundemi me pas,jo ne ket rast....Ka gjera per te cilat pendohemi para se t'i behemi,por,prap i bejme.ndarja tregon se personat nuk kan qene te gatshem per bindjet e veta te sakrifikojne,ateherit,shtrohet pyetja se sa kan qene bindjet e tyre te vlefshme? Jeten duhet kuptuar seriozisht,sepse : ME LEHTE ESHTE ME QENE I VETEM SE SA TA USHQENI ILUZIONIN SE SI E KEMI DIKANIN...
Ndoshta deri te ndarja vjen per shkak se ne dashuri me te madhe kenaqemi mu ne ate se ēka japim e jo ne ate se ēka marrim.A e kemi respektuar mjaft kete????? Sepse njeriu me se shumti fiton kur jep,a frigohet asaj te cilen nuk e kupton. Sado qe deshirojme ti dijm te gjithat dhe mundohemi m'i analizue,njeriu kurre nuk mundet me e dit fundin e vertetes.Ne ato momente kur ndahem,mendojm qe ne bote nuk ka drejtesi,krejt eshte llotari.mos u befasoni as per ndarje,njeriu duhet gjithmone me analizue gjerat para kohe sepse :pse te befasohemi kur Jeta dhe dashuria jane si nata dhe dita :arrow: na vijne simbas deshires se vet,e jo tones. Ndarja!- Situata kur per moment mendoni qe i keni haruar fjalet'syte te mbushura me lot,e ndjeni veten si nje trup i pavlefshem,i paafte dhe deshironi qe ai moment mos te kaloje (nendia e njeriut nuk deshiron ndarje dhe ashtu naj dergon sinjalet...),moment kur gjithmone e pyesim vehten pse po ndahemi edhe aq hutohemi qe per moment as vet nuk i dijm ma arsyert dhe shkaqet e ndarjes pse ju kan prue aty dhe deri te ai momanti.Anshtajni ka thene:" Imagjinata eshte me e rendesishmja se dionia". Ne mundemi me permiresue situaten e dhene vetem ne ate pjese te sekondes se amshirit i cili na takon tash. Nese ne nje moment largohemi nga ajo tash, mbi dikujt tjeter eshte qe te vendose. Ndryshimet e vogla sot,na bijne deri te nesermja dramatike dhe total te ndryeshme.Pa marre parasysh se sa jemi te afte ose konsekuent,kurre nuk do ta arrijm jeten me te mire per deri sa nuk e paramendojme dhe i lejojm vetes qe ta kemi.
Ēdo ide e fuqieshme eshte totalisht magjepse dhe total e pa vlefshme derisa nuk vendosim qe ta shfrytezojme.Jetera e tona i ndertojme me fuqine e zgjedhjeve tona. Egzistojne disa gjera per te cilat vlen te luftosh deri ne fund. Kepuca e re ta vret kemben.Edhe me jete nuk eshte ndryshe: na takon pa pergatitur dhe na detyron qe te shkojm ne t'panjohuren ateherit kur nuk deshirojme,kur ajo nuk na neviotet. " Me te lumtur ne jete jane ato te cilit e kan humbur kuptimin per vetveten dhe vleren e vet ". Zemra i ka arsyet e veta per ndarje ( ndoshta ),por vetedia nuk i pranon,sepse leht eshte qe ta kthejsh akrepin e ores se sa nje dite ne kalendar,ose ndarjen ne - dashuri. Nese:dashuria eshte ndjenje,por,fakti qe i takoni dikujt dhe jeni i/e atij,ateherit,ndarja eshte e kunderta.
Me ne fund,duheni gjithmone m'i kontrollue mire veprimet e ketilla,sepse,nese shume me vone ne jete kuptoni se keni gabue,do te behet teper,teper me veshtire se tash kur po ndaheni,kur zemra nuk mundet mu qetsue,truri me kuptue dhe syte me pushue se lotuarit,sepse ne as nuk jemi te vetdijshem se sa ne jete :arrow: po luajm ne fat: me teper se sa mendojme. Rasti dhe fati munden ne sekonde t'i fshijne enderrat,sepse dashuria eshte si deti dhe AI i cili nuk dinnot :arrow: FUNDOSET.Dhimten te e shkakton ndarja,mundet me sherue vetem DASHURIA.

ME CIVILIZIMIN DHE ZHVILLIMIN E TE MENDUARIT,NJERIU I KA KOMPLIKUAR TE GJITHA NDJENJAT E VETA,ASHTU DHE NDJENJA PER DASHURI

TE NDAHESH,dmth TE JESH I VETMUAR.... ..... SHUME I VETMUAR.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-05, 16:10   #3
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne kete aspekt nuk jam e frymezuar ,Sorry
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-05, 16:39   #4
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Sipas asaj qe kam lexuar,i ngjan mjaft shkrimit qe ka postuar Murgesha.Pra,per ta harruar sa me shpejt dike,hudhi tutje kujtimet,hudhi tutje fotot e tij/saj,fshieje nr e tij/saj te tel,dil me shoqerine,argetohu,veshu e rregullohu qe veten ta shikosh se je ne forme dhe e gatshme per nje dashuri te re!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-05, 21:03   #5
Mafiozi
 
Anėtarėsuar: 27-10-04
Vendndodhja: Geneve
Postime: 4,586
Mafiozi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
Pershendetje per temen e hapur,Murgeshe e nderuar.

Tema eshte pikelluese,mbarimi i diēkafit qe quhet dashuri,mbarimi i kohes se humbur,shpresave te ujitura dhe shkaterrimi i kohes se humbur, shpresave te ujitura dhe shkaterrimi i planeve per ardhmeri.
Titulli i temes i takon ndarjes,por eshte me i veshtire se ndarja.ndarja brutale nuk eshte me e veshtire,por ndarja senzuale dhe plot kujdeseve te paralajmeruara....kur lotin e hidhur e nderron fjala e embel.
Une nuk i dua ndarjet dhe nuk dua direkt te shkruaj per ndarjet,sepse ne ndarjet e shumta ka mbet pjesa me e mira e jetes sime,kan mbetur momentet e lumtura dhe nje pjese e zemres se dhuruar ature koherave,andej,do ta jap njefare koment te kombinuar nga [b]dashuria,ndarja dhe mundesite te cilat kan qene ne opcion....

Ehhhhh,jeta eshte e tille,permbahet prej takimeve dhe ndarjeve.Mos i urreni ndarjet,por duheni qe t'iu vrigue,sepse ndarja asnjehere nuk eshte komplete (totale) - gjithmone mbajm pjesen e se personit te ndare.Dashuria jeton nga iluzioni t'pajtimit total me personin te dashuruar.Ne paramendojme qe personi i dashur jo veq te mendoje dhe flase ne drejtim te njejte dhe mendon me neve,por edhe qe te marre fryme dhe hece ne ritmin e njejte si ne ( a nuk eshte pak egoiste?).Derisa jemi s'bashku,qai iluzion po mirembahet me fjale,buzeqeshjet,komunikimin dhe kontaktin fizik.Mospajtimet jane te rralla dhe lehte permiresohen,mirepo,persi marrim udhe dhe ndahemi,ne fillojme shpeshe dhe mė ashper ta ndiejme qe qenje te cilin e dashurojme ka jeten e vet,rruget e veta dhe nevojat te cilat normalisht nuk jane te barabarta me tonat,por,shumhere total te kunderta.
Per ta kuptuar ndarjen,duhet me njoft se pari mire dashurine.Sa eshte dashuria me e madhe,sa eshte koha e unvestuar me e gjate,eshte edhe ndarja me e rende dhe pikelluese.Neper betejat e ndryeshme dhe neper vuajtje,njeriu po kalitet.Por,a jane te gjithe te afte te dashurojne,ose vetem po e mashtrojne vehten kinse po dashurojne e ashtu ne ate mashtrim edhe rrejshem kaliten.
Ne jete ka gjerat e quditshme dhe njerez te quditshem[b].Gjerat jane shume te thjeshta kur mendojme mbi tyre,por, kurre nuk jane ashtu te thjeshta kur fillojm t'i zbatojme.Ka sende te cilat thjesht nuk mundeni m'i shqiptue,ka ndjenja per te cilat thjesht nuk mundeni me gjejt fjale.Disa gjera duhen mu ba thjesht para se te rriten.Ajo qe jet nga dashuria ( nga lidhja ),gjithmone do te na percjelle.Pse deshton dashuria ( lidhja )? Ndoshta nuk jemi te afte per ta drejtuar jeten dhe ngjarjet ne drejtim te duhur?Ose nuk kemi kuptuarse ne dashuri nuk pesojne vetem njerezit qe kan zemren e bute,por e kunderta,me se shumti pesojne mu ato te cilit ne vend te zemres e bijn vetjaknien e vet,deshiren e eger per pervetesim dhe nevoje te papare per te mbreteruar si Mbret.Qenje njerzore duhet dikan me dasht,perndryshe,do te shuhet si qiri. Nese nuk mendojme per ardhmeri,as qe mundemi me pas,jo ne ket rast....Ka gjera per te cilat pendohemi para se t'i behemi,por,prap i bejme.ndarja tregon se personat nuk kan qene te gatshem per bindjet e veta te sakrifikojne,ateherit,shtrohet pyetja se sa kan qene bindjet e tyre te vlefshme? Jeten duhet kuptuar seriozisht,sepse : ME LEHTE ESHTE ME QENE I VETEM SE SA TA USHQENI ILUZIONIN SE SI E KEMI DIKANIN...
Ndoshta deri te ndarja vjen per shkak se ne dashuri me te madhe kenaqemi mu ne ate se ēka japim e jo ne ate se ēka marrim.A e kemi respektuar mjaft kete????? Sepse njeriu me se shumti fiton kur jep,a frigohet asaj te cilen nuk e kupton. Sado qe deshirojme ti dijm te gjithat dhe mundohemi m'i analizue,njeriu kurre nuk mundet me e dit fundin e vertetes.Ne ato momente kur ndahem,mendojm qe ne bote nuk ka drejtesi,krejt eshte llotari.mos u befasoni as per ndarje,njeriu duhet gjithmone me analizue gjerat para kohe sepse :pse te befasohemi kur Jeta dhe dashuria jane si nata dhe dita :arrow: na vijne simbas deshires se vet,e jo tones. Ndarja!- Situata kur per moment mendoni qe i keni haruar fjalet'syte te mbushura me lot,e ndjeni veten si nje trup i pavlefshem,i paafte dhe deshironi qe ai moment mos te kaloje (nendia e njeriut nuk deshiron ndarje dhe ashtu naj dergon sinjalet...),moment kur gjithmone e pyesim vehten pse po ndahemi edhe aq hutohemi qe per moment as vet nuk i dijm ma arsyert dhe shkaqet e ndarjes pse ju kan prue aty dhe deri te ai momanti.Anshtajni ka thene:" Imagjinata eshte me e rendesishmja se dionia". Ne mundemi me permiresue situaten e dhene vetem ne ate pjese te sekondes se amshirit i cili na takon tash. Nese ne nje moment largohemi nga ajo tash, mbi dikujt tjeter eshte qe te vendose. Ndryshimet e vogla sot,na bijne deri te nesermja dramatike dhe total te ndryeshme.Pa marre parasysh se sa jemi te afte ose konsekuent,kurre nuk do ta arrijm jeten me te mire per deri sa nuk e paramendojme dhe i lejojm vetes qe ta kemi.
Ēdo ide e fuqieshme eshte totalisht magjepse dhe total e pa vlefshme derisa nuk vendosim qe ta shfrytezojme.Jetera e tona i ndertojme me fuqine e zgjedhjeve tona. Egzistojne disa gjera per te cilat vlen te luftosh deri ne fund. Kepuca e re ta vret kemben.Edhe me jete nuk eshte ndryshe: na takon pa pergatitur dhe na detyron qe te shkojm ne t'panjohuren ateherit kur nuk deshirojme,kur ajo nuk na neviotet. " Me te lumtur ne jete jane ato te cilit e kan humbur kuptimin per vetveten dhe vleren e vet ". Zemra i ka arsyet e veta per ndarje ( ndoshta ),por vetedia nuk i pranon,sepse leht eshte qe ta kthejsh akrepin e ores se sa nje dite ne kalendar,ose ndarjen ne - dashuri. Nese:dashuria eshte ndjenje,por,fakti qe i takoni dikujt dhe jeni i/e atij,ateherit,ndarja eshte e kunderta.
Me ne fund,duheni gjithmone m'i kontrollue mire veprimet e ketilla,sepse,nese shume me vone ne jete kuptoni se keni gabue,do te behet teper,teper me veshtire se tash kur po ndaheni,kur zemra nuk mundet mu qetsue,truri me kuptue dhe syte me pushue se lotuarit,sepse ne as nuk jemi te vetdijshem se sa ne jete :arrow: po luajm ne fat: me teper se sa mendojme. Rasti dhe fati munden ne sekonde t'i fshijne enderrat,sepse dashuria eshte si deti dhe AI i cili nuk dinnot :arrow: FUNDOSET.Dhimten te e shkakton ndarja,mundet me sherue vetem DASHURIA.

ME CIVILIZIMIN DHE ZHVILLIMIN E TE MENDUARIT,NJERIU I KA KOMPLIKUAR TE GJITHA NDJENJAT E VETA,ASHTU DHE NDJENJA PER DASHURI

TE NDAHESH,dmth TE JESH I VETMUAR.... ..... SHUME I VETMUAR.

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

:( :( :( :( :( :(

E lexova me vemendje te madhe postimin e Turistit dhe mu duk si me
perjetuar ne ket moment, hyra ne ket tekst dhe erdhen disa kujtime.

Shum spjegim i vertet ne ket tem me rendesi per qdo njeriu.
Mbeta pa komente, vetem dua te them,
I lumi Turisti, shum respekt dhe adhurim per burrėniėn tende.

Pershendetje te veqant.
Me nderime.


Mafiozi.
Mafiozi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-05, 23:10   #6
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Sipas asaj qe kam lexuar,i ngjan mjaft shkrimit qe ka postuar Murgesha.Pra,per ta harruar sa me shpejt dike,hudhi tutje kujtimet,hudhi tutje fotot e tij/saj,fshieje nr e tij/saj te tel,dil me shoqerine,argetohu,veshu e rregullohu qe veten ta shikosh se je ne forme dhe e gatshme per nje dashuri te re!

Barbaroza e nderuar,

Simbas situates,shkrimi i Murgeshes eshte larte,i DEA-s eshte i shkurte,qe dmth fjalen e ke per shkrimin tim,dhe ne ate kontest,dua qe te shkruaj dhe ca fjale lidhje me tekstin tim:


Ndarje eshte ndarje.Ndarjet dallohen vetem simbas niansave. Njerez te ndryeshem,ndryshe e perjetojne dashurine poashtu dhe ndarjen. Dikush nuk eshte i afte me dashurue,dhe normalisht qe dashuria e tille nuk len pasojat kur vjen deri te ndarja dhe anasjelltas.

Nese analizohen fjalet e tua larteshenuara,konkludohet se mundet edhe ashtu m'u kuptue teksti,por,une ashtu nuk thash sepse secili ka drejta qe ta kuptoje ashtu si te don ose si t'i konvenoje,por njera eshte e sigurt :praktika ne jete e ka deshmuar se rregullat e teorise jane te PAVLEFSHME per fuqine e jetes me te cilen ballafaqohemi duke e jetuar ODISEUN ne kete planet.

Vet ndarja eshte nje lloj depresioni edhe nese nuk veprohet ndryshe ( se si ne shkrimin tende),ajo ndarje e thellon krizen ( depresionin),per ate duhet pa tjeter ēdo ndarje te vjere ne nivelin e - afantures - sepse truri yne me lehte e kupton,e kupton ashtu siq eshte ne jete :arrow: ēdo gje eshte e RASTIT.


Shkrimi im i lartepostuar,nuk ka te beje me askanin.Disa pjese jane te marruna nga perjetimet e mia,gjurmet e se cilave ende e mundojne zemren time........


Pa keq kuptime,
Me respekt,


TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-05, 23:16   #7
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Mafiozi shkruajti:
__________________________________________________ ______

E lexova me vemendje te madhe postimin e Turistit dhe mu duk si me
perjetuar ne ket moment, hyra ne ket tekst dhe erdhen disa kujtime.

Shum spjegim i vertet ne ket tem me rendesi per qdo njeriu.
Mbeta pa komente, vetem dua te them,
I lumi Turisti, shum respekt dhe adhurim per burrėniėn tende.

Pershendetje te veqant.
Me nderime.


Mafiozi.
__________________________________________________ _________


Faleminderit shume.

Me respekt,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 10:12   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Sipas asaj qe kam lexuar,i ngjan mjaft shkrimit qe ka postuar Murgesha.Pra,per ta harruar sa me shpejt dike,hudhi tutje kujtimet,hudhi tutje fotot e tij/saj,fshieje nr e tij/saj te tel,dil me shoqerine,argetohu,veshu e rregullohu qe veten ta shikosh se je ne forme dhe e gatshme per nje dashuri te re!

Nuk mund tė jetė as kjo zgjidhje, pa e harruarr mirė njė dashuri tė vjetėr nuk ėshtė e kėshillueshme tė hidhesh nė krahėt e njė dashurie tjetėr.
Kjo tė qon nė humbjen e ndjenjės sė pastėr tė dashurisė.
Nuk duhet tė ngatėrrohet ndjenja me emocion.
Ndoshta unė gaboj. Por kėtė e kam nga pėrvoja, e jo siē mundet tė mendoj dikush se vetėm jam bazuar nė teori.
Ēka nėse edhe tjetri/tjetra vepron si nė rastin e parė.
Ndarja nė dahsuri ėshtė si aborti nė shtatzani.
Nėse njė grua ka pėrjetuar njė abort duhet ti japė vetes kohė pėr shtatzaninė tjetėr, pėr tė mos e humbur edhe frytin tjetėr.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 15:14   #9
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Murgesha shkruajti:
__________________________________________________ ________

Nėse njė grua ka pėrjetuar njė abort duhet ti japė vetes kohė pėr shtatzaninė tjetėr, pėr tė mos e humbur edhe frytin tjetėr.
_________________Shume e sakte dhe i pershendes keto fjalet,por ca mashkujt nuk i kuptojne dhe " deshirojne shtatezenijen tjter sa me shpejte,ashtu eshte edhe ne dashuri.Ēka i karakterizon keto dy gjera,eshte se edhe per shtatzeni te re,edhe per dashuri te re nevoitet dhe duhet gjithmone llogaritur me faktorin me te rendesishem- koha.

Me nderime,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 15:37   #10
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Turisti,po me vjen keq qe,po me duket se per te paren here jemi keqkuptuar.Shkrimi im asgje s'ka patur te beje me shkrimin tuaj.Une veq ceka disa gjera qe pata lexuar ne nje reviste ku behej fjale si duhej sheruar plaget e ndarjes me shpejt,edhe pse ndoshta nuk besoj se sherohet shpejt nje plage dashurie nese ka qene e madhe!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 15:43   #11
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Turisti,po me vjen keq qe,po me duket se per te paren here jemi keqkuptuar.Shkrimi im asgje s'ka patur te beje me shkrimin tuaj.Une veq ceka disa gjera qe pata lexuar ne nje reviste ku behej fjale si duhej sheruar plaget e ndarjes me shpejt,edhe pse ndoshta nuk besoj se sherohet shpejt nje plage dashurie nese ka qene e madhe!
Kerkoj falje,ndoshta edhe une gabimisht e pasna kuptue.Ndodh,sorry!

Me respekt,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 15:54   #12
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

S'ka asnje problem,Turisti.Keqkuptimet i ndodhin gjithkujt!

Me rrespekt
Barbaroza
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 15:57   #13
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
S'ka asnje problem,Turisti.Keqkuptimet i ndodhin gjithkujt!

Me rrespekt
Barbaroza
Faleminderit,
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha hahahahahahahahahah.Me buzeqeshje,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 23:29   #14
Mafiozi
 
Anėtarėsuar: 27-10-04
Vendndodhja: Geneve
Postime: 4,586
Mafiozi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
Mafiozi shkruajti:
__________________________________________________ ______

E lexova me vemendje te madhe postimin e Turistit dhe mu duk si me
perjetuar ne ket moment, hyra ne ket tekst dhe erdhen disa kujtime.

Shum spjegim i vertet ne ket tem me rendesi per qdo njeriu.
Mbeta pa komente, vetem dua te them,
I lumi Turisti, shum respekt dhe adhurim per burrėniėn tende.

Pershendetje te veqant.
Me nderime.


Mafiozi.
__________________________________________________ _________


Faleminderit shume.

Me respekt,

TURISTI.

Ska perse Turist, kan merit te madh keto fjal me gjith autorin e tyre.

Kaloh mir

Me nderime.
Mafiozi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-05, 23:35   #15
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Mafiozi
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
Mafiozi shkruajti:
__________________________________________________ ______

E lexova me vemendje te madhe postimin e Turistit dhe mu duk si me
perjetuar ne ket moment, hyra ne ket tekst dhe erdhen disa kujtime.

Shum spjegim i vertet ne ket tem me rendesi per qdo njeriu.
Mbeta pa komente, vetem dua te them,
I lumi Turisti, shum respekt dhe adhurim per burrėniėn tende.

Pershendetje te veqant.
Me nderime.


Mafiozi.
__________________________________________________ _________


Faleminderit shume.

Me respekt,

TURISTI.

Ska perse Turist, kan merit te madh keto fjal me gjith autorin e tyre.

Kaloh mir

Me nderime.
Edhe me juve.


__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.