Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-03-05, 14:05   #16
Toni_4Ever
 
Anėtarėsuar: 13-03-05
Postime: 98
Toni_4Ever e ka pezulluar reputacionin
Gabim Toni

Te pershendes dea

C,ka te them per shen valentinin per mendimin tim nuk esht dit e vaqant
une mendoj se qiftet qe jan shum shum teper te dashurm nuk duhet per ta pritur shen valentinin dhe ti dhurojn dhurata, te dashurit apo dashures por nje her ne jav mendoj se e meritojn femrat per nje dhurat nuk esht me rendesi sa esht e vleshme ajo dhurat por me rendesi esht qe e vertetoni dashurin tende. ky esht mendimi im

tung nga Toni
Toni_4Ever Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-02-08, 01:14   #17
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Tė dashurohesh. Na ndodh kaq shpesh, si pa e kuptuar, mbase pikėrisht nė atė moment kur ti ishe i bindur se nuk do tė ndodhte mė kurrė. Ėshtė njė gjendje e mrekullueshme, njė miks problemesh, komplikimesh, zemėrimesh, pasigurish, lumturie, entuziazmi dhe alegrie, njė magji e pazakontė dhe aq e dėshiruar pėr shpirtin tėnd.

Ja pėrse duam qė tė dashurohemi pa fund, sepse dashuria i bėn ditėt tona tė denja pėr t’i jetuar. Por realiteti nė tė cilin jetojmė na bėn tė zbresim me kėmbė nė tokė dhe tė kuptojmė sesa e vėshtirė ėshtė tė gjejmė njeriun e duhur, pėr t’i falur atij dashuri dhe pėr tė marrė dashuri pa fund. Tė jesh i dashuruar me njeriun e duhur, duket gati si njė mision i pamundur. Tė gjithė psikologėt dhe e ekspertėt e dashurisė, kėrkojnė tė hedhin dritė mbi atė qė ndodh nė jetėt tona dhe mbi atė se si duhet tė jetė njė dashuri e vėrtetė. Nė pamundėsi pėr tė dhėnė receta e kėshilla, do t’i referohemi njė shkrimtari tė njohur, Francesko Alberoni, i cili nė librin e tij tė famshėm, “Tė dua”, na ka dhėnė njė pėrcaktim tė jashtėzakonshėm dhe shumė goditės, se kur njė burrė dashurohet me njė grua (dhe anasjelltas), dhe arsyet pse. Ai thotė: “Tek ēifti i dashuruar secili sheh tek tjetri jo vetėm njė person, por shumė persona tė ndryshėm. Njė mbrėmje, duke biseduar me njė shok, i cili pas 15 viteve martesė e dashuronte akoma gruan e tij, unė i thashė: “Shiko, se gruaja jote pėr ty nuk ėshtė njė grua e vetme, ajo ėshtė si shumė gra tė ndryshme. Delikate si njė filiz, madhėshtore. Ti e mban nė gjunjė si njė fėmijė, luan me tė: ajo ėshtė vajza jote. Ėshtė e bukur dhe e admiron, ėshtė njė dive, por ėshtė edhe dashnorja jote. Kujdeset pėr shtėpinė tėnde, pra ėshtė guvernantja jote. Tė ndihmon plot zell, ėshtė sekretarja jote. Tė drejton ty, ėshtė menaxheri yt. Mėson nga ty, ėshtė nxėnėsja jote. Tė mėson tė veprosh, ėshtė mjeshtri yt. Nėse bėhesh nervoz, ėshtė terapistja jote. Tė mbron krahėt, ėshtė bashkėfajtore me ty. Tė qorton: ėshtė ndėrgjegjja jote morale. Dhe mė nė fund ėshtė aleatja jote mė besnike nė luftėn pėr jetėn. A e sheh, ju tė dy keni kaq shumė funksione tek njėri-tjetri, keni kaq shumė gjėra pėr tė bėrė, pėr tė biseduar, pėr t’i thėnė njėri tjetrit, tė cilat nuk do t’ju lodhin kurrė.” Pra dashuria ngjan me njė projekt pėr tė ndėrtuar diēka, qė premton t’i qėndrojė kohės. Dhe mbase na duhet njė 14 shkurt pėr tė parė nėse projektet tona po zbatohen ashtu siē ne do tė donim.


Trėndafilat nė ditėn e tė dashuruarve
Shėn Valentini i jepte shumė rėndėsi luleve, duke ua dhuruar ato tė gjithė atyre qė shkonin ta takonin, por sidomos fėmijėve. Kjo traditė ėshtė ruajtur me fanatizėm nė tė gjithė botėn kur festohet 14 Shkurti. Nė fakt, lulet janė gjuha e privilegjuar e njė pretendenti tė turpshėm, tė njė tė dashuri tė apasionuar dhe tė njė burri romantik. Njė dhuratė shumė e kėndshme pėr ēdo ditė tė vitit, por shumė domethėnėse dhe e veēantė pėr kėtė ditė tė shėnuar. Gjuha e luleve i ka rrėnjėt shumė tė largėta. Nė mitologji, nė bibėl, nė pėrralla ėshtė gjithmonė e mundur qė tė gjesh si element domethėnės lulen. Njė libėr mbi kėtė temė ėshtė sjellė nė Evropė nė vitet 700 nga Karlo II i Suedisė, me titull “Gjuha e luleve”, njė vepėr me prejardhje persiane. Ky libėr u shpėrnda shumė shpejt dhe tė gjithė mėsuan sekretet e njė tulipani, orkideje etj. Me gjithė mundėsitė e zgjedhjes sė llojeve, ngjyrave dhe formave, tė dashuruarit nuk kanė mėdyshje: trėndafili ėshtė lulja simbol e dashurisė.

Ide pėr dhurata nė kėtė ditė tė shėnuar
Nėse mendoni tė dhuroni diēka romantike ju mund tė zgjidhni njė unazė, njė byzylyk, njė medaljon zemėr tė ndarė nė dy pjesė, njė fundjavė nė njė vend romantik, apo njė portofol me fotografinė tuaj. Nėse kėrkoni qė tė jeni surprizues me dhuratėn tuaj, atėherė ju mund tė zgjidhni njė kėlysh qeni, njė videokamera apo njė celular. Pėr ato qė pėlqejnė parfumet, mund tė zgjedhin parfumet e preferuara tė partneres, qirinj aromatikė apo esenca parfumesh pėr shtėpi. Por mos harroni dhuratat mė klasike pėr kėtė ditė, njė tufė me trėndafila, apo njė komplet tė brendshmesh.


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 01:17   #18
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

E juve, si do t'ju gjejė Shėn Valentini?! Duke festuar spo duke medituar rreth dashurisė?
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 03:38   #19
LuLjaa
Ferizajlike
 
Avatari i LuLjaa
 
Anėtarėsuar: 06-03-07
Vendndodhja: Ngat Kojshive..
Postime: 32,348
LuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėmLuLjaa i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

__________________
● Dashuria vleresohet, aty ku shijohet ●
LuLjaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 12:17   #20
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Mua do t'mė gjejė duke medituar rreth dashurisė.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 12:50   #21
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
E juve, si do t'ju gjejė Shėn Valentini?! Duke festuar spo duke medituar rreth dashurisė?
Vallah n'ardht qyky Shen Valentini,.... si bjen n'men mo mu duk ksajde !!


Mue sun um gjen,
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 12:50   #22
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

.....po te bashkangjitem ne MEDITIM,....


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Mua do t'mė gjejė duke medituar rreth dashurisė.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:12   #23
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:24   #24
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
qy, meditu..!!! edhe per kete dit-a..!!
::festu , se per meditim jane mjafte ditet tjera te vitit ..
hajt qellojani nese mundeni se ku , ne cilin qytet do te jem kete dite..!!
Nė kryeqytet, pa dyshim!

PS. Nuk di ēfarė tė habit aq shumė meditimi: ti e di se murgjėrit budist kalojnė gjithė jetėn nė meditime, madje edhe ditėn e Shėn Valentinit. Mos harro se edhe kėtu nė forum kemi sa murgesha, ndoshta ndonjė murg; kurrė si dihet!
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:28   #25
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Fshatari
Nė kryeqytet, pa dyshim!

PS. Nuk di ēfarė tė habit aq shumė meditimi: ti e di se murgjėrit budist kalojnė gjithė jetėn nė meditime, madje edhe ditėn e Shėn Valentinit. Mos harro se edhe kėtu nė forum kemi sa murgesha, ndoshta ndonjė murg; kurrė si dihet!
..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:33   #26
selvija
N'kopshtin lulishteve!!!
 
Avatari i selvija
 
Anėtarėsuar: 21-07-06
Vendndodhja: Suomi
Postime: 28,070
selvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėmselvija i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Po presim se q'fare dhurate do sjellin ne duart tona..
selvija Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:44   #27
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..
Aty ku jam rritur , nė kryeqytetin tėnd e timin! Aty ku nuk ndodhem mė, me dekada! Ti do tė jesh nė Prishtinė, e unė kurkund...!
Besoj se ata qė i kėndojnė dashurisė "gjithė vitit virtual" nuk bėjnė mėkat! Ata qė nuk i kėndojnė nuk dinė as ēfarė ėshtė dashuria!
Eshtė e pakontestueshme qė nė lutjet e priftit, meditimin e murgut ka diēka hyjnore! Ndoshta edhe kėngėt e dashurisė janė tė tilla, po vetėm kėngėt, e jo autorėt real.
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 15:53   #28
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,891
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

U KNAQA TU LEXU


po pres valla bile bile nej trendafilll...

kaloni mire te gjithe
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 17:25   #29
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

Asnjeren nga kto dyja .

14 shkurti eshte festa e posa dashuruarve .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-08, 18:05   #30
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Wink Titulli: 14 Shkurti, pėr tė festuar apo medituar rreth dashurisė?

.....vertete nuk di se cka paske dashur me thene,

por e di se 5 here paske thene "fshatri"
------------------------------------------------

....do te kishte pyet KODRA,a eshte kjo edhe nje fjale e re ne gjuhen shqipe....
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
..cilin kryeqytet fshatri..!!
cfare kemi tjeter ne forum pos ketyre fshatri ...
kemi shume e shume fshatri , bile dhe aso qe ja thone e kendojne dashurise gjate gjithe vitit virtual..a po bre fshatri , dashurija eshte hyjenore ,dhe njerzit mekatare permes saj done ta prekin te paarriteshmen ..
p.s.
keshe thash diqka , e zuri taksirati fshatrin e ngrat me meditimin tim..


legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.