Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : A duhet Kosova ti bashkangjitet Shqiprisė?
Po 47 65.28%
Jo 25 34.72%
Votues: 72. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-11-05, 22:23   #16
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.
:D
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-11-05, 00:05   #17
MemphiSx
ZoT DhE KrenaR
 
Avatari i MemphiSx
 
Anėtarėsuar: 11-12-03
Vendndodhja: StAteS Of GjAkOvA
Postime: 12,338
MemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėmMemphiSx i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek MemphiSx
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga anna
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.
:D

He moj a fola keq a mir :D ;)
__________________
Ndjehem krenar me ty Z.PRESIDENT....
MemphiSx Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-05, 00:41   #18
ninnela
 
Avatari i ninnela
 
Anėtarėsuar: 07-09-05
Postime: 7,858
ninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėmninnela i pazėvėndėsueshėm
Gabim

PO SHQIPERIA E MADHE :lol:
ninnela Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-11-05, 22:35   #19
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga anna
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.
:D

He moj a fola keq a mir :D ;)
Mire shume ke fol
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-05, 15:44   #20
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

MemphiSx edhe ju tjert qe jeni me nje mendje me MemphiSx-in mos harroni se:

"PA BASHKIM NUK KA FITORE"
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-05, 18:09   #21
laliloli
 
Avatari i laliloli
 
Anėtarėsuar: 18-03-05
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 9,134
laliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIPlaliloli VIP
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek laliloli Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek laliloli
Gabim

Po
__________________
Rrespekto tė tjeret ,
ashtu siq dėshiron tė jesh i rrespektuar
laliloli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-05, 09:47   #22
rafet llapjani
 
Avatari i rafet llapjani
 
Anėtarėsuar: 02-06-05
Vendndodhja: ngat dhive valla se sbon pa to
Postime: 23,978
rafet llapjani e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek rafet llapjani
Gabim

PO per bashkim kombtar


Memphisx me vjen mire qe te koke ekspert per ekonomi inderuar :lol: :lol: por mos gabo nuk dote shkon aqe larg kjo tashe qe pote doket enderr ka me tu ba gjgenderr
.
rafet llapjani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-05, 09:51   #23
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rafet llapjani
PO per bashkim kombtar


Memphisx me vjen mire qe te koke ekspert per ekonomi inderuar :lol: :lol: por mos gabo nuk dote shkon aqe larg kjo tashe qe pote doket enderr ka me tu ba gjgenderr
.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-05, 10:01   #24
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga MemphiSx
Mendoj qe tanu nuk eshte koha per bashkim,sepse vetem sa do te shtohej kriza ekonomike.
Neqoftese Kosova apo Shqiperia do te ishte shtet i fuqishem ekonomik,ateher edhe bashkimi me Shqipero sdo te kishte problem.
Tani per tani mendoj qe nuk jan kushtet per bashkim me Shqiperin.
MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 04:46   #25
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt

MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?
Hemmm :arrow:
Tregu i lire (qe eshte i hapur per konkurence te mallereva ne tregun nderkombetar) i nje vendi, varet prej dy faktoreve ekonomike, keto jane dy shtyllat kryesore te cdo ekonomie-demand &supply apo kerkesa dhe oferta.
Ne nje shtet te varfer, me arke te zbrazur buxhetore, pa investime nga jashte (pa valutat e huaja-shkembimet bankare te valutave te huaja i japin gjithmone vlere valutes vendore), pa eksporte (eksportet jane burimi kryesor per mbushjen e arkes shteterore), pa prodhime vendore dhe me shume prodhime te importuara (zbrazesit kryesor te arkes shteterore), ekonomia e atij vendi ka gjasa shume te dobeta per perparim. Nese kesaj ia shton papunesine dhe inflacionin e larte, si qe eshte rasti me Kosoven dhe Shqiperine, une kisha thene dite me te keqia jane perpara; Ne regjion kerkesat e ekonomise vendore jane te dizajnuar ne ate menyre qe shumica e ofertave vendore s'mund ti dale ne balle; njekohesisht oferta vendore (apo prodhimet vendore) duhet te jene prodhime me vlere dhe cmime konkuruese edhe ne tregun nderkomebtar-nese kjo nuk arrihet perseri ne vend te eksporteve do te kesh importe dhe zbrazje te metutjeshme te arkes vendore!!!

Ne cilendo ekonomi boterore menyra per te tejkaluar krizen ekonomike, apo per te perparuar ekonomine eshte duke zhvilluar nje strategji ekonomike qe do te terhiqte investoret e huaj per investime!
Per shqiptaret ne pergjithesi, politika dhe politizimet e ndryshme jane shume me rendesi; te gjithe jane politikane :D , ndersa ekonomia nuk eshte koncept shume i rendesishem-megjithate per te qene politikan me plotkuptimin e fjales se pari duhet te jesh ekonomist!
Shtetet me integritet te pacenuar, jane zakonisht shtetet e pasura dhe te fuqishme ekonomikisht, jo shtetet me numrin me te madh te politikaneve! :(
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 14:03   #26
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ninnela
PO SHQIPERIA E MADHE :lol:
JO SHQIPERIA E MADHE :twisted:
PO SHQIPERIA ETNIKE :lol:
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 21:01   #27
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt

MemphiSx,

Ekonomia moderne ka per baze tregun apo jo?
Sa me i madh tregu, aq me i madh dhe me i forte eshte biznesi, perndryshe shkohet drejt renjes ekonomike.
Tash eshte koha qe shqiptaret te kene nje treg te vetin unik, njejte sic vepruan vendet qe sot jane anetare te Bashkimit Evropian, te ashtuquajturat vende te Benelux-it.
Si arrihet bashkimi i tregut shqiptar MemphiSx? Cfare thone librat?
Hemmm :arrow:
Tregu i lire (qe eshte i hapur per konkurence te mallereva ne tregun nderkombetar) i nje vendi, varet prej dy faktoreve ekonomike, keto jane dy shtyllat kryesore te cdo ekonomie-demand &supply apo kerkesa dhe oferta.
Ne nje shtet te varfer, me arke te zbrazur buxhetore, pa investime nga jashte (pa valutat e huaja-shkembimet bankare te valutave te huaja i japin gjithmone vlere valutes vendore), pa eksporte (eksportet jane burimi kryesor per mbushjen e arkes shteterore), pa prodhime vendore dhe me shume prodhime te importuara (zbrazesit kryesor te arkes shteterore), ekonomia e atij vendi ka gjasa shume te dobeta per perparim. Nese kesaj ia shton papunesine dhe inflacionin e larte, si qe eshte rasti me Kosoven dhe Shqiperine, une kisha thene dite me te keqia jane perpara; Ne regjion kerkesat e ekonomise vendore jane te dizajnuar ne ate menyre qe shumica e ofertave vendore s'mund ti dale ne balle; njekohesisht oferta vendore (apo prodhimet vendore) duhet te jene prodhime me vlere dhe cmime konkuruese edhe ne tregun nderkomebtar-nese kjo nuk arrihet perseri ne vend te eksporteve do te kesh importe dhe zbrazje te metutjeshme te arkes vendore!!!

Ne cilendo ekonomi boterore menyra per te tejkaluar krizen ekonomike, apo per te perparuar ekonomine eshte duke zhvilluar nje strategji ekonomike qe do te terhiqte investoret e huaj per investime!
Per shqiptaret ne pergjithesi, politika dhe politizimet e ndryshme jane shume me rendesi; te gjithe jane politikane :D , ndersa ekonomia nuk eshte koncept shume i rendesishem-megjithate per te qene politikan me plotkuptimin e fjales se pari duhet te jesh ekonomist!
Shtetet me integritet te pacenuar, jane zakonisht shtetet e pasura dhe te fuqishme ekonomikisht, jo shtetet me numrin me te madh te politikaneve! :(
Prej terminologjise shpresoj te jesh ekonomiste dhe te na hapesh ndonje teme ekonomike.
Shume pak diskutohet neper forume per ekonomine, arkeologjine, shkencat etj.
Shume drejte ke thene se poulli shqiptar eshte tejet i politizuar ose me mire te themi ndjekes i verber i pseudopolitikaneve.
Pa dale nga tema desheroj qe te debatohet per bashkimin kombetar duke u nisur vetem nga interesi ekonomik e pastaj interesat e tjera.
A kemi interesa ekonomike qe te kemi nje treg te perbashket?
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 21:39   #28
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt


Prej terminologjise shpresoj te jesh ekonomiste dhe te na hapesh ndonje teme ekonomike.
Shume pak diskutohet neper forume per ekonomine, arkeologjine, shkencat etj.
Shume drejte ke thene se poulli shqiptar eshte tejet i politizuar ose me mire te themi ndjekes i verber i pseudopolitikaneve.
Pa dale nga tema desheroj qe te debatohet per bashkimin kombetar duke u nisur vetem nga interesi ekonomik e pastaj interesat e tjera.
A kemi interesa ekonomike qe te kemi nje treg te perbashket?
Kam pefunduar dy drejtime njekohesisht Menaxhment(perfshire Ekonomine) si dhe Drejtesi. (tani jam ne studime pasuniverzitare).

Tregu i hapur, nuk eshte garance per zhvillim ekonomik, per arsye se prodhimet vendore i nenshtrohen ligjeve te konkurences. Kjo po ndodh ne Bashkimin Europian tani, ku me pranimin e anetareve te rinje, shume ekonomi jane ne recesion, per shak te pranise se konkurences me te larte. Kjo quhet domino efekt, apo edhe shkuarje prapa prej aspektit ekonomik... s'dua te them se bashkimi i trojeve shqiptare NUK DUHET te ndodhe, puna eshte se trojet shqiptare duhet ti kushtojne ekonomise rendesi me te madhe. Kriza nuk sjell asgje te hajrit..gjeja e fundit qe na duhet ne skenen shqiptare eshte te akuzojme edhe ne nivele tjera se kush e ka fajin, si qe ndodh perafersisht ne Gjermanine e bashkuar!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 22:14   #29
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Domethene ti je per nje treg proteksionist.
Ndersa per mendimin tim, tregu i lire i jep fryme ekonomise, nxit konkurencen dhe aplikimin e teknologjive te larta me qellim qe te perballohet konkurenca.
Ne fillim tregu i lire shkakton krize, papunesi te larte, rritje cmimesh, rritje te importeve. Po me kalimin e kohes ai nxit reagimin e biznesit per t'u mbrojt nga falimentimi, permes investimeve ne sektorin prodhues, i cili nxit prodhimin vendas, pra eksportin, shton punesimin dhe mbush buxhetin me taksa. Sot gati jane hequr taksat doganore ne mes te shteteve te Ballkanit dhe e vetmja rruge per te mbushur buxhetin jane investimet.
Ndersa tregu i mbrojtur, ne fakt e frenon zhvillimin dhe ul konkurencen.
Eshte e vertete qe vendet e reja te bashkimit Evropian ne kete faze po vuajne, por pas disa viteve atje do te jete transferuar teknologjia prej shteteve te tjera me te zhvilluara (sic edhe po behet), sepse niveli i pagave eshte me i ulet. per rrjedhoje do te hapen vende te reja pune, do te rriten eksportet etj.
Une jam perkrahes i tregut te lire.
Shqiptaret pikerisht kete po vuajne qe sa vite, pra rikonstruktimin e ekonomise. Si Shqiperia ashtu dhe Kosova kane patur sistemin socialist te planifikuar ekonomise, ndonese ne ish-Jugosllavi ka qene sistemi ekonomik me liberal (veteadministrimi).
Gjendja e teknologjise aktuale, kualifikimi i punetoreve, sistemi menaxhues nuk pershtaten me ekonomine e tregut te lire.
Industria e vjeter ka falimentuar dhe nga ana tjeter nuk ka interes as te ringrihen serish sepse kerkojne investime qe nuk jane efektive.
Rrjedhimisht duhet nderruar kahu i levizjes prej nje industrie te rende, ne industrine e lehte prodhuese, sektorin e sherbimeve dhe transportit, turizmin etj.
Mirepo Shqiperia dhe Kosova duhet te ndertojne nje strategji te perbashket te zhvillimit ekonomik, duke hapur tregun se pari.
A kane shqiptaret nje strategji te perbashket ekonomike?
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 22:40   #30
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kalt
Domethene ti je per nje treg proteksionist.
Ndersa per mendimin tim, tregu i lire i jep fryme ekonomise, nxit konkurencen dhe aplikimin e teknologjive te larta me qellim qe te perballohet konkurenca.
Ne fillim tregu i lire shkakton krize, papunesi te larte, rritje cmimesh, rritje te importeve. Po me kalimin e kohes ai nxit reagimin e biznesit per t'u mbrojt nga falimentimi, permes investimeve ne sektorin prodhues, i cili nxit prodhimin vendas, pra eksportin, shton punesimin dhe mbush buxhetin me taksa. Sot gati jane hequr taksat doganore ne mes te shteteve te Ballkanit dhe e vetmja rruge per te mbushur buxhetin jane investimet.
Ndersa tregu i mbrojtur, ne fakt e frenon zhvillimin dhe ul konkurencen.
Eshte e vertete qe vendet e reja te bashkimit Evropian ne kete faze po vuajne, por pas disa viteve atje do te jete transferuar teknologjia prej shteteve te tjera me te zhvilluara (sic edhe po behet), sepse niveli i pagave eshte me i ulet. per rrjedhoje do te hapen vende te reja pune, do te rriten eksportet etj.
Une jam perkrahes i tregut te lire.
Shqiptaret pikerisht kete po vuajne qe sa vite, pra rikonstruktimin e ekonomise. Si Shqiperia ashtu dhe Kosova kane patur sistemin socialist te planifikuar ekonomise, ndonese ne ish-Jugosllavi ka qene sistemi ekonomik me liberal (veteadministrimi).
Gjendja e teknologjise aktuale, kualifikimi i punetoreve, sistemi menaxhues nuk pershtaten me ekonomine e tregut te lire.
Industria e vjeter ka falimentuar dhe nga ana tjeter nuk ka interes as te ringrihen serish sepse kerkojne investime qe nuk jane efektive.
Rrjedhimisht duhet nderruar kahu i levizjes prej nje industrie te rende, ne industrine e lehte prodhuese, sektorin e sherbimeve dhe transportit, turizmin etj.
Mirepo Shqiperia dhe Kosova duhet te ndertojne nje strategji te perbashket te zhvillimit ekonomik, duke hapur tregun se pari.
A kane shqiptaret nje strategji te perbashket ekonomike?

Te mos-keqkuptohemi-jam per treg te lire, por pervoja e shteteve moderne tregon se kur humbet fokusi prej ekonomise, shembuj te fresket e ke Francen dhe Gjermanine, ku burreshtetasit ne vend se ta pergatisin ekonomine e vendit me kushtet e reja te BE-se, apo edhe te ekonomise Boterore ku Kina ka vershuar tregjet me mallerat e saja konkurese edhe ne cmim edhe kualitet , :arrow: e drejtojne vemendjen e opinionit drejt politizimeve e patriotizmit falso, e problemet ekonomike mundohen ti fusin nen qylym!!!
Ne fund te dites, pamarreparasysh se a pajtohet Chirac-u me Bushin apo jo, ne France ngelin 11% te papune dhe inflacioni shume i larte-si konsekuence e pame se cka ndodhi dy-tri jave me krizen me shtresat e varfera te shoqerise.
Edhe ne Kosove, Shqiperi, pamarre parasysh cfare arritjesh politike ditore behen sot apo neser, ne mbremje te gjithe e dime sa eshte inflacioni i larte dhe sa te papune jane :( :!: Ketu qendron politika e vertete e nje shteti.
Nuk jam per ekonomi proteksioniste, por jam per nje ekonomi te shendoshe :P me politike fiscale vizonare-bashkimi eshte proces i paevitueshem me kohen


__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.