Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : A do te martoheshit me nje njeri qe ka perkatesi tjeter fetare?
PO 62 52.54%
JO 56 47.46%
Votues: 118. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-10-06, 13:11   #1
GjIlAnAsI_cSi
Gėzuar PRESIDENT
 
Avatari i GjIlAnAsI_cSi
 
Anėtarėsuar: 04-01-04
Postime: 1,201
GjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėmGjIlAnAsI_cSi i pazėvėndėsueshėm
Gabim A do tė martoheshit me njė njeri qė ka pėrkatėsi tjetėr fetare?

Ne kohen e komunizmit ishin te shumeta, ne vecanti ne Shqiperi, por ishte pakez me lehte sepse asnjera pale nuk shfaqte fene e vet.
Cfare mendoni per keto martesa?
Tani qe feja eshte bere "mode" a duhet te ndodhin keto?
Nese po, atehere a duhet njeri prej partnereve te konvertohet ne fene e tjetrit, apo secili te mbaje te veten?
Femijet ciles fe duhet t'i perkasin , te atit apo te se emes?
Apo duhet lihen qe ta percaktojne vete?
A do ishit martuar ju me dike te nje feje tjeter?
A ke deshire qe motra e juaj te marri dike qe i perket nje besimi tjeter?


Ti si musliman, me pare ke deshire qe motra jote te martohet me nje mysliman, turk, arab apo me nje shqiptar katolik, ose ortodoks?
Ti si i krishtere, me pare ke deshire qe motra e jote te martohet me spanjoll, italian apo me nje shqiptar mysliman?


p.s: Nqs ekziston nje tem e till te fshihet..

Gjith te mirat


__________________
24 MARS 1999 ; T'Faleminderit President RUGOVA..
GjIlAnAsI_cSi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-10-06, 15:07   #2
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,197
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

un per vete po njerz jemi te gjith
sidomos me shqiptare edhe pse i perket fes katolike isha martu me gjith qef
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 16:17   #3
Studenti1
"Jam kėtu"
 
Avatari i Studenti1
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Vendndodhja: n'Bote.
Postime: 383
Studenti1 me shokė shumeStudenti1 me shokė shume
Post

Jam strikt ne kete aspekt.
Do doja te martohesha vetem me muslimane, dhe vetem me shqiptare. Do doja ta ruaja edhe punen e identitetit kombetar te femijve te mij te paster. Nese gruaja ime do te ishte p.sh muslimane amerikane, nuk do te thote se femija do te jete amerikan, por do ishte disi i perzier. Do doja qe feja te mbetet paster ne gjeneratat e reja shqiptare, pa u perzier me ceshtje kombesie, dhe te trashegohet ashtu si duhet te trashegohet dhe te praktikohet me nje mesatare te arte, ne mesin tone shqiptar. Perndryshe: Martesa me nje femer te huaj por muslimane eshte qe ska ndonje ndalese, martesa me nje femer te huaj dhe krishtere lejohet ne rrethana te caktuara dhe te njohura per ne, perderisa femra muslimane e ka te ndaluar te martohet me tjeter pos me djale musliman, ky eshte imperativ.
Nuk do e lejoja motren apo vajzen time te martohet me nje shqiptar katolik apo ortodoks, dhe sdo e lejoja te martohet me ndonje musliman te nje kombesie tjeter, pos me nje musliman shqiptar.
Mendimi im.
Studenti1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 17:07   #4
AniTa Marku
 
Anėtarėsuar: 30-10-06
Postime: 6
AniTa Marku i vlerėsuar jo keq
Gabim

Unė jam Katolike edhe nuk do tė martohesha kurr me nje Musliman!
AniTa Marku Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 17:08   #5
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GjIlAnAsI_cSi
Ne kohen e komunizmit ishin te shumeta, ne vecanti ne Shqiperi, por ishte pakez me lehte sepse asnjera pale nuk shfaqte fene e vet.
Cfare mendoni per keto martesa?
Tani qe feja eshte bere "mode" a duhet te ndodhin keto?
Nese po, atehere a duhet njeri prej partnereve te konvertohet ne fene e tjetrit, apo secili te mbaje te veten?
Femijet ciles fe duhet t'i perkasin , te atit apo te se emes?
Apo duhet lihen qe ta percaktojne vete?
A do ishit martuar ju me dike te nje feje tjeter?
A ke deshire qe motra e juaj te marri dike qe i perket nje besimi tjeter?


Ti si musliman, me pare ke deshire qe motra jote te martohet me nje mysliman, turk, arab apo me nje shqiptar katolik, ose ortodoks?
Ti si i krishtere, me pare ke deshire qe motra e jote te martohet me spanjoll, italian apo me nje shqiptar mysliman?

p.s: Nqs ekziston nje tem e till te fshihet..

Gjith te mirat
Un sdo t'martohem me te krishtere ndesh ke Shqiptare, e ndesh ke Amerikane apo ku ta di un, vetėm nė qoft se se pranon fejėn islame me gjithė zemėr hiq pa ja imponue... at here po.

Dhe sa i perket pytjes tėnde ku e bėra me tė kuqe,.. tė them tė vėrteten mė mir me njė Arab, turk apo Somalian se sa njė Shqiptar Katolik apo Ortodoks si Savior apo Psikolog...

ps: pa ofendime, kėtu u kėrkue sipas mendimit tonė,... por prap primare ėshtė qe tė martohem me shqiptar-muslimanė.
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 18:02   #6
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kjo temė, mė duket temė cirku !

a ja fillojmė Theatros tani ?!
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 21:16   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjilanasi njė temė e tillė egziston dikund po spo kam kohė tash me e gjetė linkun. Pasi qė ajo temė nuk ėshtė si sondazh nuk po e mbylli temėn tuaj por po e dėrgoj tek Votime&Sondazhe.

Murgesha!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-10-06, 21:46   #8
seriozja_19
 
Anėtarėsuar: 28-06-06
Postime: 341
seriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashurseriozja_19 shumė i dashur
Gabim

Teme e qelluar, kompliment nga une.

Pyetjet tua jan te parashtruara per meshkuj, mirpo dhe une po pergjijem .

Une si beqare, me mire e kisha marre katolikin shqiptar se sa turkun musliman.
E di qe religjioni lun mjaft rol te madhe ne jeten e cdo individi por kjo vendosja ime.

Nese une personalisht jam ndonjeher ne nje dilem te tille dhe nuk di per cilin te vendosi, ateher jam e sigurte qe mbas disa ditesh 100 % do te fitoje katoliku shqiptar.

Kete e them sepse neser femija im nuk dua te flet ne gjuhen turke, arabe apo ku ta di une. Nuk me nevojitet religjioni kur nuk ja ndegjoj fjalet e para ne gjuhen tone. A u martove me turk, arab, te u shly identiteti si grua sepse meshkujt dominojne dhe keshtu qe ty te jan duart e lidhura edhe pse thojne: ''gjuha e nenes eshte e embel''.
__________________
Fascinating conversation is the art of telling people a little less than they want to know...
seriozja_19 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 00:03   #9
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pyetjet e SondazhitA do te martoheshit me nje njeri qe ka perkatesi tjeter fetare?
PO
JO

Shikoj rezultatet

Une po,sepse -perkatesia- tjeter fetare nuk eshte garancion per lumturi.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 08:25   #10
~AmaZonA~
 
Avatari i ~AmaZonA~
 
Anėtarėsuar: 08-09-06
Vendndodhja: Aty ku zbėrthehen dimesionet e fshehura te jetes...
Postime: 3,594
~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm~AmaZonA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Une i perkas fese islame dhe nuk do martohesha kurr me nje katolik edhe as motrav edhe vėllezerve te mi nuk do ju thoja qe te martohen me katolik apo ortodoks por do i keshilloja qe te ken kujdes e mos ta bejn atohen Feja me e paster eshte islami edhe pse te them te drejten kam dy vellezer njeri 22 dhe tjetri 16 vjec Falenderim i qoft Allahut i ka drejtuar ne rrug te drejt edhe ne vend qe une ti mesoj dicka une mesoj shume nga ata sa i perket Fes...nejse se e zgjata i cik si shume por pergjigjeja ime ėshte Jo edhe Jo...Nuk do martohesha fare aii pune e madhe po su martova :)
__________________
Te kesh femije eshte gezim, te shikosh qe femijet e tu jane te sukseseshem dhe po ecin ne rrugen e duhur eshte lumturi...
~AmaZonA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 08:39   #11
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GjIlAnAsI_cSi
Ne kohen e komunizmit ishin te shumeta, ne vecanti ne Shqiperi, por ishte pakez me lehte sepse asnjera pale nuk shfaqte fene e vet.
Cfare mendoni per keto martesa?
Tani qe feja eshte bere "mode" a duhet te ndodhin keto?
Nese po, atehere a duhet njeri prej partnereve te konvertohet ne fene e tjetrit, apo secili te mbaje te veten?
Femijet ciles fe duhet t'i perkasin , te atit apo te se emes?
Apo duhet lihen qe ta percaktojne vete?
A do ishit martuar ju me dike te nje feje tjeter?
A ke deshire qe motra e juaj te marri dike qe i perket nje besimi tjeter?


Ti si musliman, me pare ke deshire qe motra jote te martohet me nje mysliman, turk, arab apo me nje shqiptar katolik, ose ortodoks?
Ti si i krishtere, me pare ke deshire qe motra e jote te martohet me spanjoll, italian apo me nje shqiptar mysliman?

p.s: Nqs ekziston nje tem e till te fshihet..

Gjith te mirat
Pyetje shume e veshtire ...
te shkruaj se si tingellon me mire nder shikues apo ajo si e mendoj ne realitet pa bere fare teater.....?

une po i permbahem vettise sime qe gjithmon te shprehem ashtu siq mendoj ne reale ose ne virtualitet........

asnjeher sdo te mund te martohesha me nje te krishter qofte edhe shqipetar
asnjeher sdo te martohesha me nje turk ose arab ,te huaj pamvaresisht religjionit

po te me imponohej nje zgjidhje mes te dyve ateher sdo te martohesha kurr....

“dhe ne kete rast po them shumee bindur kurr!
Sinqerisht Dea_A!
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 15:04   #12
lonaaa
 
Avatari i lonaaa
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Postime: 691
lonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Asgjė sduhet thėnė "Jo KURRĖ".
Megjithėketė unė po them se sdo isha martuar me njė katolik, jo pse nėncmoj pse ėsht i fes katolike apo pse nuk rrespektoj te drejten e tjetėrit qė tė jetė besimtar i cilės fe donė ,fundja besimi ėsht e drejt e gjithėsecilit.
Por pse sdo pranoja ėsht se herėdokurdo mendoj se mund te ketė probleme nė cift qė janė me religjione tė ndryshme,ngase gjithėsecili dėshiron qė fėmin ta frymzon me besimin e tij( vet).

Por edhe si muslimane qė jam ,qė i takoj kėtij besimi, sdo pranoja asnjėherė qė mė parė tė marrė njė musliman Turk apo Arab , vetėm e vetėm pse ai ėsht musliman, kur me tė smė bashkon as kulutra , as identiteti kombėtar , e as edukata ,as tradita pėrpos fesė!

Dhe nė kėtė dytėn themė me plotė bindje dhe kėmbėngulje -KURRĖ, ASNJĖHERĖ SDO VIJE NĖ KONSIDERIM.
__________________
You are my angel!
lonaaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 17:14   #13
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Po!
Unė do tė martohesha me ēfardo pėrkatsie fetare, qė nė tė(kaluaren, ardhmėn) e shkurtėr dhe tė larget nuk e kėrcėnon pėrkatsin time Kombėtare dhe atė Nacionale...!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 17:38   #14
Sy_kaltra
 
Avatari i Sy_kaltra
 
Anėtarėsuar: 21-08-05
Postime: 23,702
Sy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėmSy_kaltra i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dashuria Nuk njeh Fene, fundja Nje Zot egziston per te gjith, qoft mysliman apo katolik, kishe ose xhami jane shtepi te zotit.. apo qfar do feje tjeter qofshin ata prap se prap tek nje Zot luten te gjithe (All-llahut)...
__________________
Ik MoS u DaShUrO
Sy_kaltra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-06, 20:43   #15
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

...ok , si duket kemi krijuar averzion ndaj fejes tjeter qe nuk i perkasim , dhe kete nga propagandat e nje niveli injorant qe pa vetedije krijojne ndasi nderfetare ,,,,

kam thjeshte nje pytje , ku pres pergjigje te sinqert ..

,,,a do martoheshit me nje person te nacionalitetit tuaj qe nga fete perkatese (qe ju i takoni)eshte konvertuar apo praktikon Budizmin..!! , ....shof qe kohet e fundit ka sinjale qe ky religjion ka filluar te praktikohet tek ne ....


jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 5 (0 Anėtarėt dhe 5 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.