Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 05-11-20, 01:26   #1
power8
 
Avatari i power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 329
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Liria s’ka emėr, as autor

NGA: KIMETE BERISHA MĖ: 5 NĖNTOR 2020

Pėr shkak se Ushtria s'ėshtė e individit por e popullit, Liria s'ka autor.

Bile njė idiomė amerikane thotė 'Liria nuk ėshtė e lirė'.

Kėshtu qė sot nuk shkon nė Hagė ushtria, as populli shqiptar, por ti shkon si zotni, si individ, ti konkretisht me emėr e mbiemėr.

Nėse po tė pėrndjek perendimi, edhe mė mirė, ta ka pru ymri m'u bė disident, pa qenė hiē.

E mos u lodh.
Se Liria nuk krijon Heronj.
Liria mund t'i demitizojė Heronjtė e gjallė, e Heronj tė gjallė nuk ka.

Nė Hagė e mbron veten, e jo UĒK-nė.
Se, UĒK-ja as nuk ekziston.
Dhe askush nuk po e pėrndjek UĒK-nė.

Tash kur jeni bėrė kaq tė pasur, nuk u duhet gjė pasuria.
Se qetėsia e rehatia nuk blihet me pare.
Ndėrgjegja nuk blihet me pare.
Ēdo gjė qė blihet me pare-harxhohet.

Mėrzinė pėr komandantėt ne e kemi kryer.

Ani prej meje 'kujt mos ti mbetet hatri se unė nuk ndjej...kaherė...jam bėrė si ai muri nė vendin e shenjtė, ku e keqja gjuhėt me gurė.
Gjuaj sa tė duash-pa ndjerė-nuk thyhesh.

Populli ju ka mbijetuar. E ka mbijetuar mėrzinė pėr ju.

Bile s'po ua tregojnė tė vėrtetėn, se edhe ju urrejnė.

Pse ju urrejnė!
Sepse populli ėshtė i varfėr, e ju jeni pasuruar duke e vjedhur popullin.

Por, qe, sillet qysh sillet, dhe tash erdh dita kur Ju e kishit dhėnė krejt pasurinė qė tė jini tė lirė si populli i varfėr, ose i harruar si tė humburit qė nuk i kėrkuat kurrė.

I lirė nuk je vetėm kur ēlirohesh nga armiku i jashtėm.
Tė ēlirohesh nga armiku i jashtēm e tė bėhesh armik i vetvetes, kjo u ka ndodh veē shqiptarėve.

P.S. Nuk jemi gėzuar, por nuk jemi idhnuar pėr fatin tuaj.
Pra, nuk ndjejmė asgjė.

Pse nuk ndjejmė?
Sepse, ju nuk dukeni viktima. Ju jeni milionerė.

Pėr tė ndjerė dhimbje dikush pėr ty, ti duhet tė jesh apo sė paku tė dukesh si viktimė, e qė nuk je.

Viktimat janė nė varre.
Tė humbur.
Viktimave ua keni harruar emrat.
Janė tė papunė.
Tė mėrzitur dhe tė pashpresė.

Me pas qenė ju Emri i Lirisė, nuk e kishit lėnė vendin pa tė ardhme dhe pa shpresė.

Kujt i duhet Liria, pa tė nesėrme.

Qė thotė vargu nė kėngėn e Janis Joplin:
Liria ėshtė vetėm njė mėnyrė tjetėr, pėr tė thėnė se 'Asgjė s'ka mbetur pėr t'u humbur'.

Pra, Liria e ka edhe njė kuptim, kur 'Asgjė s'ka mbetur pėr t'u humbur'.

Shqiptarėt i kanė humbur tė gjitha, janė tė gatshėm ta pėrballojnė edhe 'humbjen' tuaj.
Mos prit prej shqiptarjf tė dėrmuar, dhe tė pashpresė, plus tė mėrziten pėr Ty. E ke shkatėrruar, plus e imton nė mėrzitet pėr ty.

Aman.

Se dhoma e 'poetit' me ato perde ngjyrė bezhi, e me salltanet dukej si sallon i elitave franceze tė shekullit 19.

Shko nė burg.
Bėn ēka tė duash. Shko ku tė duash.
Ne kemi probleme ekzistenciale. Tė mbijetesės. Do tė ishte luks tė mėrziteshim plus pėr ju.

Neve le tė na pėrgjigjet dikush 'a do tė mbijetojmė'...
le tė na tregojė Kryeministri pse pėr tre muaj 70 mijė shqiptarė kanė mbetur pa punė.

Pse djemtė e vajzat me diploma fakulteti mendojnė pėr fundin e jetės, sepse nuk kanė kah t'ia nisin jetės nė Kosovė, ku nga njė grup 'heronjsh' u privatizua toka, pasuria, nėntoka, uji, betejat, heronjtė, viktimat...u privatizua 'pafajėsia' dhe 'faji', drejtėsia dhe ekzistenca.

Kah t'ia mbajmė tash tregona ti neve, e mos
na i vajto 'Heronjt' milionerė, por pa brekė.

Se prap se prap, Avokatin ua paguan populli i varfėr!
Populli i varfėr ua pagoi luftėn 'Vendlindja thėrret', populli i varfėr tash ua paguan mbrojtjen nga drejtėsia.

Kaq shumė keni vuajtur pėr atdhe, me pare dhe me djersė tė huaj.
Bile 'burgun' lajeni vetė, pa ndihmėn e popullit.
__________________
https://www.botasot.info/opinione/14...emer-as-autor/


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:00.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.