Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-09-20, 22:40   #4156
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Shum e rendesishme esht strategjia super speciale e forcimit te shqiptarve

strategjia per forcimin ekonomik ushtarak te shqiptarve esht ne interes jetik te vet amerikes

dhe interes madhor i kombit shqiptar,

Amerika ne keto kohra shum te rrezikshme , duhet ta kuptoj rendesine e forcimit te shqiptarve dhe baskve
Amerika duhet ti forcoj keto dy kombe ashtu siq i ka fprcuar izraelitet
Amerika duhet te kuptoj kete rendesi strategjike shum seriozisht

Amerika duhet te kuptoj se pa forcimin e kombit shqiptar
europa do te behet ne lecke kineze e ruse franceze
kinezet ruset indianet arabet turqit e rrezikojn e europen dhe ameriken e shqiperine etnike


slovaket dhe francezet jan armiq te perendimit armiq te amerikes armiq te shqiptarve
armiq te europes jan si me kene shtete ruse serbe shtete shum te rrezikshme
qe duhet te dobsohen bashk me serbine dhe te forcohen basket e shqiptaret
spanjolet amerika latine spanja franca e shum vende tjera jan te rrezikshme anti amerikane anti shqiptare edhe irani

Keto vende nuk do te ndalen me ndikime antiamerikane anti shqiptare

per te zaptuar gjithqka ne ndikim edhe drejt europes
Europa esht ne kthetrat e frances dhe esht krejt e pa a mbrjotur
kina dhe rusia per shkak te ndjejave franceze dhe perkushtimit prorus e prokinez
europa esht dhe do behet djep anti amerikan anti shqiptare
Amerika duhet te investoj shum per forcimin e baskve dhe forcimin e
shqiptarve te dobet dhe te pa mbrojtur Francezet rumunet spanjolet jan rreziku i amerikes rreziku i shqiptarve rreziku i baskve rreziku i izraelit rreziku i amerikes
dobsimi i frances dhe i spanjes i rumanise greqise slovakise qipros duhet me kene ideal dhe strategji amerikane e ardhmerisevetem forcimi special i kombit shqiptar mund te mbroj europen
te bashkuar dhe ne kordinim me anglo ameriken me fuqine e kanadase anglisht folse dhe australise

sepse europa esht pikrisht vendi me prorus ne bote nen dirigjimin efrances neper shekuj fashiste antishqiptare dhe europa esht vazhdimisht ne kurthe ruse kineze ne goje te rusise e te serbise te kines dhe ndikimeve tjera

Angazhimi i amerikes ne dobsimin e serbise deri ne rrenim te serbise
dobsimi i frances pozicionit te saj ne europe dobsimi i rumanise spanjes greqise
dhe forcimi i baskve dhe i shqiptarve duhet te jet ideali me i pare i amerikes
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-09-20, 22:40   #4157
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pa humbur kohe amerika duhet ti foercoj shqiptaret e basket katalanasit dhe keto kombe per te ja kundervu risise dhe ndikimit francez ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-09-20, 22:22   #4158
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Forcimi i shqiptarėve modernist i domosdoshem per ardhmerine sigurt te kombit shqiptar

Shqiptar modernist jo fundamentalist pra te kuptohemi
shqiptari atdhetar pra modernist dhe proamerikan

ky forcim patriotik modernis shqiptar i bashkuar ne miqsi te perjetshme me ameriken
do ta shkatrroj panslavizmin , do tė shkatėrronte Rusinė
dhe kinen, do ta shkatrroj ndikimin e issisit dhe te tjerve si ndikim nė Ballkan

Filozofia e politikes amerikane
duhet te bazohet ne shqiptarin modernist
ne formimin e shqipotarit proamerikan modernist
shqiptar i moderuar e
me idaele moderniste ,
Te investohet ne shqiptar atdhetar modernist
ndihma amerikane te jepet ne ekonomi e ushtri shqiptare

duhet te behet si filozofia e re amerikane
pas rėnies sė komunizmit.

shqiptaret do ti shuajn te gjith tradhtaret
mbeturinat antimodernistet

dhe proserbet shqipfls, e mbeturinat armike

ne menyr q e kombi te duket brilant ,
dhe aleat i vertet i amerikanve

shqiptaret ne maqedoni
ne mal te zi ne sangjak duhet te fuqizohen por vetem si modernist
dhe proamerikan

e jo me fe si fetarist
poashtu kjo vlene edhe per shqiptaret ne mal t e zi
e ku do q e jan shqiptaret
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-20, 07:37   #4159
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

shqiptaret duhet te te forcohen shum dhe te bashkohen se bashku ne nje pakt special
jashtzakonisht kordinues

se bashku me ameriken ,
te lidhur mish e shpirte me ameriken me me kanadane
me australine zelanden izraelin vendet skandinave #

ky bashkim politik ushtarak ekonomik duhet te ju kundervihet rusve spanjolve grekve
kinezve rumunve francezve dhe armiqve tjere teper te rrezikshem

amerika duhet me pri ne kete kombinim drejtimi forcimi
perndryshe rivaliteti europe amerike po edemton shum kombin shqiptar

franca dhe apsnja jan kine jan rusi
jan armike te qdo intersi te perendimit
jan anti perendimore anti shqiptare antiamerikane

nuk ka dyshim dhe duhet formula ma speciale
e kordinimit shqiptar amerikan ne veprim
per te ua ndale turrin ketyre armiqve
jetik qe po behen gjithnji e me te rrezikshem
per te dobsuar spanjolet duhet forcim i baskve dhe i katalanasve
pavarsi e atyre shteteve q e pastaj te ja kundervejme frances e spanjes
ato dy shtete
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-20, 15:37   #4160
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

spanjolet dhe ruminet e slovaket nuk duhet lejuar te shkelin neper token tone shqiptare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-20, 06:46   #4161
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Kush te sheron ty
autori xhelal ferizi
o syri im i perlotur
shikimin kush ta mbajti nen dry
kur ti
ne kerkim te dashuris se persosur
sa her je thy


Une me syte e mi
sa he rjam tha
kam krijuar jetera ne imagjinatė
duke dale
nga hiri ne hi
perseri
me mbi
ne lulzim te ri

e di
sa jetera perseri
per ty
i kam pertri
ne kohene gjatė
edhe ne imagjinatė

te gjitha ato jetera
i jepja per ty
kerkoja uratė
por jeta me binte hi
perseri


do te vij
me te gjitha deshirat e mia
do te gjejė
neper kerkim
do te ndjej
aromen qe mshefet
ne ledina
une e malli im
do te shprehu gjith artin tim
ne shpirte
kur shpresa ime
sa do pak te buzqeshet
do te behem kerkim
ku do qe je
do te gjej
ti je shpirttezim
ushqim
te ndjej
kam domosdoshmeri
per shpirtin tim
me dashuri ta ushqej
do te gjej
ku do q emshefesh ne aroma
edhe me magjike
neper kerkme dashurie
do te kerkoj
neper te gjitha lulet
ku je
ndjenjat do ti bej kerkim
do te kerkoj
ne secilen ledine
me afshin tim
ushqim dashurie
ushqim i shpirtit timnese shpirti im
ne qiell
do te mbetet gjallė
me permallim
pyet yj e diell
qka tha shpirti im
ne at pranver

ne prill
do te perkthejne
rrezet
kur jeta ime
u ushqye me pak shpresė
beli yt krahrori
kur ishin pjesa ime
sa dashurite u bene jete
edhe ne sy
per nji qyst
jeta nuk ishte ma varr
dashurite u bene sy
kur puthjen e pare
ma pate marre
bashk me zemren
qe perjetsisht
te perkiste ty

autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-20, 06:51   #4162
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Nuk paska pas
ma te poshter se ata
dyftyrshat profiterat
lahperat
mendjemdhej

na lan nen shkja
ata
ata jan harbut
te pa frej
shpresat na i kan vra
atdheun tim
kush e thej
oh sa shum
HAJDUT KA
e tradhtar
ka
me te zi
se se shkina
me shkja
ata
jan zgjyra
me shum ftyra
ata jan
secili ma peder
karaktere te ndyra
egoist profiter
nga hasmi shkja
marrin detyra
jan te pa ndere
jan me hile plot
jan zuzar
shkelin mbi gjak e lot
shkelin mbi atdhetar
jan te pist
egoist

hileqar
autori xhelal ferizi i mohuar e shkelur
neper kohra i provokuar e perndjekur dikur nga spiunat e s erbis
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-20, 06:59   #4163
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Vargu i lotit

Shkruan :Xhelal Ferizi,


Vargu im shkon degė mė degė
pikė mbi toskė e pikė mbi gegė
kahdo n,lot si curril ari
prekė,n,per gjak,te,qdo,damari,
thrret,,n,per,krena,e,n,per,ndergjegje,
rrokllisė,lotin,,gur,prej,megje,

kerkon,dritė,e,kerkon,shtegje,

ju kerkon,bijve ,t,shqipnisė,
n,gjuhė,amtare,te lashtsisė,
nji themel,tė ri,me,e,nisė

me besė hane,e,rreze,dielli
me currila,qe,i,lshon,qielli,
me,erė,t'freskt,prej,karajfili,

kerkon shtigje per atdhe
kah do lotin e lshon rrke

edhe thrret per gure e toke


me,dy,krah,e,me,dy,kokė


t' mbesin vllezer miq e shokė

te gjith shqiptaret ne toke e det
me pase bese e unitet

,e,t,mos,kputet,gjaku,e,fija,
as,,aortė,qė,lidhė,shqipnija,

rrugė,e,zemres,n,fise,t,mija,

prej nji zemre n tjetren zemer
gjith kah jan shqiptart me emer

lidhnu,prore,n,fjalė,t,qelikut,
n,besė,e,shend,t,adriatikut,

si ai diell qe lidhė ,bregore
n,rreze,e,drite shkelqimore

si ,ylberat ngjyre lakore

qeė lidhė,qiellin e bjen me pi,
tu i,shendritė,currilat,n,shi

edhe ju me gjakun shegė
lidhni pipat degė me degė

jo shqipnin per t gjall, me e djegė

veq pse don kshtu i' far' padroni
Me u nda copash dhe i joni
tosk e 'gegė,opo jan nji vlla
t' gjith damartė,gjaku ku i ka,
lidhni bashk,si'q,lidhet,ari,
me kullim e gjuhė shqiptari,
mos u shponi,n,fjal,e,zhgjetė
sa,nji,gogel,per,,me,mbetė,

n,hart,shqipnija,mos,,me,u,gjetė,
lidhni,kokrrat,n,per,qdo,pip,
n,sy,largpams,,e,gjuhen shqip,
me ngjyrė shege sa nji det
ti mbajmė bashk tri fe,n,nji,shtet
,s,ka,q,na,ban,as,krajl,as,mbret,
shkrueni n; qiell,kto vargje t' mija,
ti,lexojnė,kur,t,lindin,fmija,
ti,mbajė,syt,per,kah,shqipnija,
jo kah greku e kah armiku,
se,me,u,thye,mundet,qeliku
se,na,kjanė,adriatiku,
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-20, 06:07   #4164
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

https://www.botasot.info/lajme/13909...-me-kete-pije/
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-10-20, 06:22   #4165
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

qfar bashksie nderkombtare esht kjo bashksi sadiste dhe antinjerzore ,e cila ushqen krokodilat politik ne serbi dhe rracizmin me te eger antinjerzor kriminale frymen e luftes se eger barbare e ushqen vet bashksia nderkombtare ,duke mos be perjkejne as me te vogel per ndryshimine serbise
ne pushtet


kur fashistet me te ndyre te historis njerzore i len ne pushtet ne serbi


pasardhsit e kanibalit te rexhimit me anti njerzor daqiq gjuriq e shum tjere kanibal pasdardhs te kanibalit milosheviq, Po ashtu edhe ne bosnje ndodhe kjo me kanibalin milorad dodik
e cili ndeze urrejtjen me shoveniste ne bote urrejtje kanibale

Bashksia nderkombtare ushqen antinjerzim egersi luftra sadizem ne europen juglindore
ku ben pjese pergjegjse politika antinjerzore franceze spanjole greke rumune slovake iraniane kineze ruse e shum vende tjera qe e perkrahin kanibalizmin serb vrases dhe politiken shkatrrues e te balkanit te europes juglindore
dhe vrasin qdo shprese dhe e ardhme duke ushqyer fashizem ne serbi ne pushtet dhe situata t e rrezikshme

ne venq qe serbia te denohet per te gjitha krimet fashiste ne vend qe rexhimi ne serbi te behet krejtesisht ndryshe , dhe te ndroj qdo kahje mentalitet ne serbi duke enddryshuar krejtesisht serbine dhe qdo fashizem qetnik te saj e me njerz krejt tjere ne pushtet , me njerz qe e denojn qdo te kaluar fashiste qetnike te serbise dhe e ndryshojn serbine franca e poshter se bashku mespanjen kinen dhe rusine e iranin e ushqejne serbine me fashizem dhe me kahje te rrezikshme duke mos e lene serbine te ndryshoj
forca anglo amerikane duhet te veproj shum me veqanti duke ndryshuar serbine ne qdo aspekt dhe te ndrroj pushtetin ne serbi
pushteti ne serbi dhe mentaliteti politik duhet te ndryshojn ne qdo aspekt , dhe franca e spanja te mos kene fare kurfar ndikimi ne serbi as rusia kina as irani nxites e perkrahs te politikes fashiste ne serbi poashtu rumania dhe greqia moldavia qipro e shum vende tjera duhet te hyjn nen obmbrelen amerikane te ndikimit e jo nen ndikimin ruso kinez francez mjaft ma kanibalizem politik esht e nevojshme demokracia dhe jeta ndryshe pa fashizem ne europe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-20, 09:20   #4166
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,581
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

veshtirsimi i jetes s e shqiptarve me viza duhet te marr fund ose balkani dhe turqia e shum vende tjera duhet te organizohen se bashku me ameriken te bejne nje mini shengen dhe per ti qite viza te ashpra frances dhe vendeve europiane qe po e shkatrrojn jeten e njerzve me kufizime


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 2 (0 Anėtarėt dhe 2 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:18.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.