Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-10-11, 13:10   #16
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 kursyes


Sistemi i ardhshėm operativ Windows 8 i Microsoft mund tė ndodhė tė punoj shumė mė mirė nė kompjuterėt e vjetruar nė krahasim me paraardhėsit e vet.


Microsoft edhe mė herėt ka folur pėr optimizimin e shpenzimeve tė energjisė nga ana memories punues nė sistemin e ri operativ, ndėrsa ka pasur edhe demonstrime tė punės me opsionet Aero dhe Metro tė aktivizuara pėrbrenda sistemit virtual me 128 MB RAM nė dispozicion.

Maius Oiaga nga Softpedia vendosi rekord tė ri – Windowsin 8 ai arriti ta instaloj dhe ekzekutoj nga krejtėsisht 64 MB tė memories punuese. Oiaga pranon se Windows nė kėtė rast nuk ėshtė edhe se mund tė pėrdoren pėr ndonjė gjė, nga shėnimi i fjalėkalimin gjatė futjes nė sistem deri te ekrani Start duheshin kaluar dhjetė minuta.

Vetė fakti se ėshtė njė sistem operativ modern nė ditėt e sodit mund tė aktivizohet me sasi mė tė vogla tė memories punuese, nė veēanti nėse merren parasysh ēmimet gjithnjė e mė tė ulėta tė RAM-it dhe kapacitetet standarde qė dėrgohen me kompjuterėt e rinj. Disa nga teknikat e optimizimit kanė tė bėjnė me menaxhimin mė tė mirė tė memories dhe alokimin e saj pėr nevojat e ardhshme tė aplikacioneve (varėsisht nga prioriteti i tyre), siē janė pėr shembull memory combining dhe modeli start on demand, tė cilėt nė mėnyrė automatike de-aktivizojnė disa procese qė nuk pėrdoren gjatė nisjes sė sistemit operativ, deri tani zakonisht aktiv pa pasur parasysh nevojat e shfrytėzuesit.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-10-11, 13:15   #17
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 Transformation Pack
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-10-11, 14:05   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Mos e pritni Windows 8

Microsoft ftoi shfrytėzuesit ndėrmarrės tė cilėt janė ende duke pėrdorur Windows XP qė tė mos e presin paraqitjen e Windows 8 por qė menjėherė tė kalojnė kompjuterėt nė Windows 7.


blogun e vet zyrtar, Rich Raynolds nga Microsoft sqaroi nevojėn pėr kalimin nė Windows 7 duke pasur parasysh se Windows XP nuk do tė jetė mė sistem i pėrkrahur pas prillit tė vitit 2014. Edhe pse kjo duket ende larg shfrytėzuesit ndėrmarrės zakonisht kanė nevojė pėr mjaftė kohė pėr ēfarėdo migrimi tė madh. Planifikimi, testimi, trajnimi i shfrytėzuesve dhe vet kalimi nė platformėn e re mund tė zgjas njė vit, e nganjėherė edhe mė gjatė.

Fundi i pėrkrahjes pėr Windows XP nėnkupton qė Microsoft mė nuk do tė paraqes arna tė sigurisė dhe mbindėrtime tė tjera tė sistemit operativ, pėr shkak tė cilės gjė shfrytėzuesit do tė jenė tė ekspozuar ndaj softuerit malinj. Pėr shkak tė kėsaj mund tė supozohet se zhvilluesit e softuerit malinj nė veēanti do tė godasin lėshimet nė Windows XP duke ditur se ai sistem operativ mė nuk do tė marr arna tė sigurisė.

Me supozimin se Windows 8 do tė paraqitet kah fundi i vitit 2012 kjo ia lė kompanive qė janė duke pėrdorur Windows XP pak mė shumė se njė vit pėr kalim nė sistemin e ri operativ qė pėr dikė mund tė jetė periudhė shumė e shkurtėr.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-12-11, 20:58   #19
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 do tė mund tė fshij aplikacionet


Nėse vėrtetohet se aplikacioni i caktuar tė cilin e keni instaluar nga Windows Store bart me vete lėshim tė sigurisė ose ndonjė lloj tjetėr tė rrezikut, Microsoft do tė ketė mundėsi qė ta ē’instaloj.


I ashtuquajturi “kill switch” tashmė ekziston pėr Android dhe iOS, e nga Microsoft thonė se tė hollat e paguara pėr aplikacionin e dhėnė do ti kthehen shfrytėzuesve pas largimit tė aplikacionit, shkruan Business Insider.

Mirėpo, ēfarė ndodhė me tė dhėnat tė cilat nė ndonjė mėnyrė janė tė ndėrlidhura me aplikacionin? Nėse aplikacioni ėshtė problematik, me tė do tė zhduken edhe tė dhėnat.

“Ju jeni pėrgjegjės pėr backup tė tė dhėnave tė cilat ndodhen nė kuadėr tė aplikacionit qė e keni blerė pėrmes Windows Store, duke pėrfshirė edhe pėrmbajtjen qė keni ngarkuar duke pėrdorur atė aplikacion. Nėse Windows Store, anulon cilindo aplikacion, atėherė tė dhėnat tuaja tė shoqėruara me atė aplikacion mund tė fshihen ose ndoshta mė nuk do tė keni mundėsi tė ju qaseni. Nuk kemi kurrfarė pėrgjegjėsia pėr tė dhėnat tuaja.”

Windows Store do tė jetė shitorja e aplikacioneve pėr Windows 8, e nė tė pėrveē aplikacioneve pėr tablet dhe smartphone do tė gjenden edhe aplikacionet pėr desktop, e do tė nis punėn nga shkurti i vitit tė ardhshėm, kur do tė paraqitet edhe beta e sistemit operativ.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-02-12, 15:26   #20
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Sė shpejti do tė lėshohet Windows 8 pėr konsumatorė


Microsoft ėshtė duke e bėrė tė qartė se kush ėshtė shėnjestra pėr Windows 8 me njė vėzhgim pėr konsumatorė tė sistemit operativ tė planifikuar pėr tė dalė mė 29 shkurt. Por a do tė fillojnė bizneset ta pėrdorin kėtė sistem tė ri operativ?


Gjatė kėsaj jave, pas mujave tė thashethemeve dhe copėzave tė informacioneve tė treguara, publiku mė nė fund do ta shohė – dhe shkarkojė – versionin e fundit tė Windows 8.

Tė mėrkurėn, nė njė ngjarje qė pėrputhet me Kongresin Botėror pėr Celularė qė do tė mbahet nė Barcelonė tė Spanjės, Microsoft planifikon tė lėshojė versionin qė vetė e quan “vėzhgim pėr konsumatorė” tė Windows 8.

Vetė emri ėshtė mjaft domethėnės. Pėr diēka ky version dallon nga versioni i mėhershėm testues – i quajtur “shikimi paraprak nga zhvilluesit” qė doli nė konferencėn Build tė Microsoft nė muajin shtator.

Mė e rėndėsishmja, tani ky version i ri do tė ketė si cak konsumatorėt. Por a do tė jetė edhe pėr binzeset si cak qė e mbajnė ndėrmarrjen Microsoft mjaft tė fuqishme?

Nuk ka dyshim qė Microsoft ka nevojė pėr tė bėrė njė shtytje para nė hapėsirėn e kokės sė konsumatorėve. Me pėrjashtime tė theksuara tė konzollės sė vet pėr lojėra, Xbox, dhe sensorit tė lėvizjes, Kinect, Microsoft nuk ka dalė aq mirė nė mesin e konsumatorėve. Windows Phone ėshtė duke ēaluar sa i pėrket forcės tėrheqėse ndaj konsumatorėve dhe ndėrmarrja ėshtė mjaft prapa tabletėve.

Windows 8 – i dizajnuar nga pjesa e poshtme deri tek tabletėt tė ndjeshėm nė prekje dhe desktopėt me mi dhe tastierė dhe llaptopėt – ka pėr qėlllim tė kapė mė shumė treg tė konsumatorėve, veēanėrisht tregun e tabletėve.

Por ēfarė mund tė thuhet pėr bizneset, tė cilat kanė qenė aq tė rėndėsishme qė shėrbimet dhe prodhimet e Microsoft tė jenė tė pranishme aq gjerėsisht nė treg, duke i ndihmuar ndėrmarrjes nė mbėrritjen e rekordeve megjithėse ishte ekonomia nė rėnie? A do tė kalojnė ato nė Windows 8? Ēfarė ka pėr to nė kėtė sistem? Dhe nėse nuk kalojnė, a nuk tingėllon pak kjo si njė problem i madh pėr Microsoft?

Ndėrmarrja hulumtuese IDC bėri njė parashikim gjatė fundit tė vitit tė kaluar pėr pėrdorimin e Windows 8 nė kompjuterėt personalė. IDC parashikoi qė “Windows 8 do tė jetė mjaft i parėndėsishėm pėr pėrdoruesit e PC-ve, dhe ne presim qė me tė madhe tė mos ketė veprimtari pėrditėsuese nga Windows 7 nė Windows 8 nė atė formė tė faktorit.”

Parashikimet e tjera tė analistėve nuk ishin aq tė tmerrshme pėr Microsoft. Por sipas tyre, bizneset me siguri qė do tė kenė njė qėndrim prit-dhe-shiko me Windows 8, ose edhe madje nėse nuk kalojnė nė kėtė sistem, kjo nuk duhet t’i dhemb edhe aq shumė ndėrmarrjes Microsoft.

Michael Silver, i cili ėshtė analist nga ndėrmarrja hulumtuese Gartner, thotė qė ai nuk mendon se bizneset do tė fillojnė me tė madhe ta pėrdorin Windows 8.

Ēėshtja kryesore ėshtė lodhja pėr migrim,” thotė ai. Bizneset sapo kanė “shpenzuar disa vite duke provuar qė ta vendosin Windows 7.”

Nėse organizatat vendosin qė ta provojnė sistemin Windows 8, ato kėtė mund ta bėjnė edhe nė tabletė, thotė Silver. “Ne nuk i shohim ato duke kaluar nė Windows 8 nė ēdo desktop dhe notebook.”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-12, 22:19   #21
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Konfirmohet Chrome Pėr Windows 8


Pasi qė nga Mozilla publikuan se ka filluar zhvillimi i Firefox pėr Windows 8, arriti lajmėrimi edhe nga Google. Nė intervistėn pėr Mashable, zėdhėnėsi i Google konfirmoi se kompania ėshtė duke punuar nė zhvillimin e shfletuesit Chrome pėr Windows 8.

Shfletuesi do tė mund tė pėrdoret nė ndėrfaqen Metro tė SO tė Microsoft, si dhe nė desktopin klasik. Sipas fjalėve tė zėdhėnėsit, qėllimi i Google ėshtė tė ofroj Chromein e thjeshtė dhe tė sigurt nė tė gjitha platformat, duke pėrfshirė desktop dhe Metro versionet e Windows 8. Gjithashtu, ėshtė konfirmuar se Chrome do tė optimizohet pėr menaxhim me prekje edhe nė versionin pėr desktop.

Supozohet se nė Google, si dhe nė Mozilla, kanė vendosur tė pėrfshijnė pėrkrahjen pėr dy ndėrfaqe nė njė aplikacion. Edhe pse shfletuesit alternativ janė tė mirėseardhur nė Windows 8 nė ndėrfaqen Metro do tė mund tė pėrdoret vetėm njė shfletues i preferuar (default) nė Windows.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-04-12, 16:04   #22
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

S`ka START


Pas lansimit tė versionit Consumer Preview tė Windows 8, ėshtė vėrejtur se tipari shumė vjeēar ėshtė larguar, pra butoni Start nuk ekziston nė Windows 8, pėr dallim nga versionet Windows 95, 98, XP, Vista dhe Windows 7.

Megjithatė edhe pa butonin Start, ju do tė mėsoheni shpejtė tė punoni mė Windows 8, pasi qė ky sistem operativ ėshtė shumė i lehtė nė pėrdorim. Pra, erdhi koha qė ti themi lamtumirė edhe butonit Start, sepse teknologjia po pėrparon dhe butoni Start kishte dalė nga moda.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-12, 15:12   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 do tė vijė me katėr versione


Microsoft ka lajmėruar nė njė postim tė fundit tė blog qė sistemi i vet i ardhshėm operativ do tė vijė nė katėr lloje, duke pėrfshirė njė version pėr tablet.


Sipas ndėrmarrjes Microsoft, Windows 8 do tė ofrohet pėr ata qė i kanė makinat e fuqizuara nga Intel nė dy versione, qoftė versioni standard ose “Pro”. Microsoft shkroi gjithashtu qė do tė kishte njė version tė Windows 8 Pro pėr biznes.

Njė tjetėr version i sistemit tė vet operativ tė palėshuar do tė jetė i gatshėm pėr pajisjet si tabletėt qė fuqizohen nga ēipat e dizajnuar nga ARM. Ky verison do tė njihet si Windows RT.

Microsoft e quajti sistemin operativ, qė pritet tė dalė nė vjeshtėn e vitit 2012, si ridizajnimin mė tė theksuar tė ndėrfaqes sė sistemit operativ Windows qė nga Windows 95.

Versioni i vet pėr ARM ėshtė njė pasqyrim i shpresave tė ndėrmarrjes pėr tė unifikuar makinat qė i kanė kompjuterėt desktop me tabletė dhe smartphone.

Microsoft tha qė shpreson qė pėrdoruesit do tė bėjnė ndėrlidhjen e televizioneve, kompjuterėve, smartphone-ėve ose tabletėve tė tyre me njėri-tjetrin nė mėnyrė qė tė kryhen punėt pėrgjatė tė njėjtės platformė.

“Njerėzit janė duke filluar ta shohin tė njėjtėn pamje-dhe-ndjenjė pėrgjatė tre ekraneve dhe cloudit,” tha Craig Beilinson pėr CNN, i cili ėshtė drejtor i marketingut pėr konsumatorė nė ndėrmarrjen Microsoft. “E tėrė kjo do tė bėhet mjaft e turbullt.” Njė version i mėhershėm i Windows 8 u lėshua njė vit mė parė dhe qė atėherė mbi 100,000 ndryshime i janė bėrė atij versioni i cili ishte ndėrtuar posaēėrisht pėr zhvillues.

Microsoft ka larguar butonin “Start” dhe e ka zėvendėsuar atė me njė meny tė bazuar nė panele rrėshqitėse.

Sistemi i ri operativ do tė ofrojė njė ndėrlidhje mes touchscreen dhe ndėrfaqes pėr pėrdoruesit e quajtur “Metro”, qė doli gjatė vitit 2010 pėr Windows Phone 7.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-12, 11:54   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 nuk do tė mbėshtesė DVD


Microsoft publikoi njė lajm se sistemi i ri operativ Windows 8 nuk do tė vjen me Windows Media Center, siē ishte rasti me verzionet e mėparshme tė Windows. Pėrdoruesit do tė duhet veēmas tė blejnė Windows Media Center.

Interesante, nėse pėrdoruesit dėshirojn tė blejnė Windows Media Center, fillimisht do tė duhet tė kalojn nga Windows 8 Basic nė atė Windows 8 Pro. Windows 8 Basic do tė ketė Windows Media Player por nuk tė mbėshtesė DVD. Ky veprim nga Microsoft tregon se e ardhmja e disqeve fizike me tė vėrtet rezikohet.

Microsoft akoma nuk ka zbuluar se sa do tė jetė ēmimi pėr tė kaluar nga Basic nė Windows 8 Pro, dhe Windows Media Center.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 13:52   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Ballmer: Windows 8 do tė sjellė ‘Rilindjen’ e Microsoft


Shefi ekzekutiv i Microsoft-it, Steve Ballmer thotė se Windows 8 do tė pėrfaqėsoj “fillimin e rilindjes” sė sistemit operativ tė Microsoft.

Siē transmeton agjensia e lajmeve AFP, Ballmer parashikon qė deri vitin e ardhshėm, Windows 8 do tė ketė rreth 500 milionė shfrytėzues.

Duke e quajtur Windows 8 “si pjesėn mė tė rėndėsishme qė kemi bėrė,” Ballmer thotė se zhvillimi i hapėsirės kompjuterike cloud do tė kontrollohet nga disa platforma kryesore, pėrfshirė Windows, Apple, dhe “disa forma tė Linux”- njė referim ky pėr Android.


Versioni i ri i sistemit operativ Windows 8 Consumer Preview tani ėshtė i gatshėm pėr shkarkim, dhe versioni tjetėr i pėrmirėsuar “Release Preview” pritet tė lansohet nė fillim tė muajit tė ardhshėm.

Windows 8 do tė shitet kryesisht nė tregun e desktopėve dhe laptopėve tradicional, dhe shumica e kompjuterėve Windows do tė vijnė me kėtė sistem operativ.

Hapėsira e tabletėve, aktualisht e dominuar nga iPad i Apple, ėshtė njė rrėfim krejt tjetėr. Redmond ka paragjykuar shumė keq kėrkesėn e konsumatorėve pėr tabletė, dhe tani ėshtė duke u pėrpjekur shumė qė tė marrė njė pjesė tė tregut.

Por sidoqoftė, nėse Windows 8 mbushė premtimin si sistem operativ mobil, ai megjithatė shumė shpejt mund tė bėhet njė lojtar i rėndėsishėm nė tregun e tabletėve.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-12, 18:57   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Windows 8 me mundėsi degradimi nė Windows 7 dhe Vista


Sipas marrėveshjes pėr licensim tė sistemit operativ, Microsoft do t’jua mundėsoj pėrdoruesve tė Windows 8 Pro qė ta degradojnė kompjuterin e tyre nė Windows 7, ose madje nė Vista.

Nuk ėshtė befasuese qė pėrdoruesve nuk i'u ėshtė mundėsuar kalimi nė Windows XP.

Tė drejtat e degradimit – qė jua mundėsojnė konsumatorėve tė zėvendėsojnė njė version mė tė ri tė Windowsit me njė edicion mė tė vjetėr pa paguar pėr dy kopje – janė nė dispozicion vetėm nė Windows 8 Pro.

Kjo pėrshtatet me dy praktikat paraprake: vetėm Windows 7 Professional, pėr shembull, kishte mundėsuar pėr njė degradim tė kėtillė.

“Nė vend tė pėrdorimit tė softuerit tė Windows 8 Pro, ju mund tė pėrdorni njėrin nga versionet e mėhershme vijuese: Windows 7 Professional ose Windows Vista Business,” thuhet nė marrėveshjen pėr licensim tė softuerit pėr versionin Windows 8 Pro qė do tė instalohet nga prodhuesit e kompjuterėve tė rinj.

Windows XP Professional, qė ishte njėri nga degradimet e lejueshme pėr Windows 7 Professional, nuk ishte emėruar.

Windows XP do tė largohet nga lista e produkteve tė mbėshtetura nga ndėrmarrja Microsoft nė prillin e vitit 2014.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-09-12, 05:04   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Nė Windows 8, edhe butoni Start edhe menyja klasike Start nuk ekzistojnė mė. Nėse nuk ju pėlqen ekrani i plotė, ekrani i stilit Metro, ju mund tė provoni ta pėrdorni aplikacionin Thinix RetroUI.

Ky aplikacion u mundėson poseduesve tė kompjuterėve personal me Windows 8 qė tė shkojnė drejt nė desktop pa pasur nevojė sė pari tė shkojnė pėrgjatė ndėrfaqes “Moderne” tė pėrdoruesit.

Komunikata pėr shtyp rreth Thinixit zbuloi punėn e vet pėr Windows 8, tė quajtur RetroUI. Lėshimi pėr shtyp thotė:

Sapo tė qasen, pėrdoruesit do tė shohin desktopin klasik tė Windowsit dhe mund tė pėrdorin kompjuterin mė tepėr siē kanė bėrė nė Windows XP ose Windows 7. Pėrdoruesit mund tė rikthehen nė desktopin Metro dhe tė pėrdorin veēoritė e Metros sipas nevojės.

Programi po ashtu mund tė rregullohet qė tėrėsisht tė ndalė ndėrfaqen “Modern” (dikur Metro) nė Windows 8.

Thinix thotė qė kjo gjė do tė jetė e dobishme pėr pėrdoruesit nė biznese tė cilėt duan tė kalojnė nė Windows 8 por nuk duan qė tė bėjnė pėrpjekje pėr ta mėsuar ndėrfaqen e re tė pėrdoruesit.

RetroUI mund tė pėrdoret edhe pėr aplikacionit pėr kontrollim tė desktopit nga distanca, e po ashtu ka edhe pėrkrahjen pėr shumė-monitorė. Ai do tė pėrkrahė njė numėr tė gjuhėve tė ndryshme.

Programi ėshtė nė dispozicion pėr shkarkim qė tani pėr 4.95 dollarė (por ka edhe versionin falas prej 14 ditėsh), qė mund tė pėrdoret deri nė 3 kompjuterė personal. RetroUI Pro pėr biznese ėshtė po ashtu me tė njėjtin ēmim.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-12, 17:29   #28
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

Pesė mėnyra pėr shmangien e Windows 8

Windows 8 ka muaj qė ėshtė e gatshme pėr provė, por shumė po e quajnė si versioni mė i keq i Windows.

Dėshtim mė i madh se Vista, ose edhe se Windows Millenium Edition (Me). Tani, edhe disa nga fansat mė tė mėdhenj tė Microsoft-it nuk po e adhurojnė Windows 8. Prodhuesit e pajisjeve, nuk e mirėpritėn Windows 8 nė botėn e tabletave. Gjithashtu Microsoft-i do tė ketė punė me mėsimin e klientėve se si tė pėrdorin Windows 8 pėr shkak tė ndryshimeve.


Shefi ekzekutiv i Valve Gabe Newell, thotė se Windows 8 do tė jetė njė katastrofė pėr hapėsirėn e kompjuterėve. Ai nuk ėshtė i vetmi prodhues i lojėrave qė flet keq pėr Windows 8, pasi edhe Rob Pardo zv.President tek Blizzard, kompania e cila e prodhon World of Warcraft, thotė se Windows 8 nuk punon mirė me produktet e kėsaj kompanie.

Shumė pėrdoruesve nuk iu pėlqen, gjithashtu dhe prodhuesve e zhvilluesve. Windows 8 mund tė jetė e vdekur edhe para se tė arrijė. Ēfarė mund tė bėni qė ta shmangni Windows 8 atėherė kur dyqanet mbushen me pajisje me kėtė sistem operativ.


1: Vazhdoni tė pėrdorni Windows 7 ose XP

Ju mund tė vazhdoni me pėrdorimin e Windows 7. Nėse ju nuk e imagjinoni dot tė pėrdorni njė sistem operativ tjetėr qė nuk ėshtė Windows, atėherė ju mund tė blini njė pajisje me Windows 7.

Edhe pse Microsoft-i i shtyn pėrdoruesit tė pėrdorin Windows 8 kjo nuk do tė thotė qė nuk mund tė pėrdorni njė version mė tė vjetėr.

2: Pėrdorni Linux

Linux ėshtė alternativė mė e sigurte, dhe punon shumė mirė pėr pėrdoruesit e thjeshtė, pra pėr pėrdorues qė vetėm hyjnė nė Skype, pėrdorin njė browser, pra Facebook, e-mail e gjėra tjera bazike.

Mint 13 do tė ishte shumė mė i pėrshtatshėm dhe alternativė mė e mirė e XP dhe adoptohesh shumė thjeshtė nėse migroni nga Windows.

3: Blini njė Mac

Doni tė dini njė sekret tė zhvilluesve tė “Windows”? Shumė prej tyre kanė Macbook, ose pajisje tė tjera tė Apple. Gjithashtu ėshtė alternativė e mirė, pak mė e shtrenjtė se ajo e mė pėrparshmja, por do tė magjepseni nėse e pėrdorni.

4: Cloud-based computing

Google ka sjell Chromebooks. Mund ta keni dhe kėtė si opsion.

5: Blini njė tabletė

Tabletat janė e ardhmja, mund tė gjeni njė me njė ēmim me shumė leverdi si Nexus 7.


ps: Unė personalisht e kam instalu dhe deinstalu por sė fundmi, zgjedhja ėshtė e juaja.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 18-10-12 nė 17:31
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-12, 15:25   #29
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Windows 8

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-12, 21:49   #30
Gjumashja
 
Avatari i Gjumashja
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: n'krevet
Postime: 24,044
Gjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėmGjumashja i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Windows 8

personalisht nuk m`ka pelqy, ma teper e manovroj win 7


__________________
the rest is silence
Gjumashja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.