Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-13, 17:41   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Android

Trojani i ri pėr Android pothuajse i pamundur pėr t’u hequr


Firma e sigurisė Kaspersky ka zbuluar atė qė e ka konsideruar si trojanin “mė tė sofistikuar” deri mė sot. Ai ėshtė identifikuar nga Kaspersky si "Backdoor.AndroidOS.Obad.a," dhe mund tė dėrgojė SMS nė numra premium, mund tė shkarkojė malware tė tjera si dhe t’i instalojė ato nė pajisjen e infektuar. Gjithashtu, ai mund t’u dėrgojė malware edhe pajisjeve tė tjera pėrmes Bluetooth-it apo tė realizojė komanda nga distanca.

Obad ka shfrytėzuar disa dobėsi mjaft tė vjetra sigurie tė Android-it, tė cilat kanė qenė tė pa dokumentuara, ēka vėshtirėson tejmase procesin e analizimit tė tij. Sapo ekzekutohet nė pajisje, trojani pėrpiqet tė marrė privilegjet e administratorit tė pajisjes. Nga ky moment, shndėrrohet nė njė makth tė vėrtetė.

“Njė nga karakteristikat e kėtij Trojani ėshtė veprimi dashakeqės qė ekzekuton dhe nuk mund tė ndalohet pas momentit qė ka marrė tė drejtat e administratorit. Ai pėrdor njė dobėsi tė panjohur tė Android-it dhe pavarėsisht se ka tė drejtat e administratorit tė sistemit, nuk listohet si i tillė,” u shpreh eksperti i Kaspersky-t Roman Unuchek. Kaspersky u shpreh se e kanė njoftuar Google-in nė lidhje me dobėsinė nė fjalė. Lajmi i mirė deri tani ėshtė se ai nuk ėshtė shumė i pėrhapur.

Sipas firmės ai nuk pėrbėn mė tepėr se 0.15% tė tė gjitha sulmeve malware nė pajisjet mobile.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-09-13, 13:41   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Android

Google zbulon emrin e versionit tė ri tė Android 4.4 “Kit Kat”


Google ka zbuluar emrin e versionit tė ri tė sistemit Android 4.4 i cili tingėllon disi ēuditshėm.

Sundar Pichai, drejtuesi kryesor i Chrome dhe Android, nė njė prej publikimeve mė tė fundit nė Google + ka lėnė tė kuptohet se emri i versionit qė pritet tė dalė nė treg do tė jetė “Kit Kat”.

Tė dhėnat kanė treguar se Android ėshtė aktivizuar nė mė tepėr se 1 miliard pajisje, vlerė qė tregon njė pėrhapje tė konsiderueshme tė sistemit pasi vetėm para pak muajsh janė numėruar rreth 900 milion aktivizime.

Momentalisht nuk janė zbuluar shumė detaje rreth versionit “Kit Kat” madje nuk dihet ende as se kur do tė jetė i disponueshėm pėr pėrdoruesit, por kėta tė fundit kanė shprehur pakėnaqėsi nė lidhje me lanēimin e versioneve tė reja.

Sipas tyre kėto lanēime duhet tė jenė mė tė shpeshta. Pėrsa i pėrket pėrhapjes aktuale tė versioneve tė ndryshme tė Android tė dhėnat kanė treguar se versionet mė tė pėrdorura janė Ice Cream Sandwich dhe Jelly Bean.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-13, 19:01   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Android

Malwarebytes pėr Android largon rreziqet dhe mbron privatėsinė tuaj
Malwarebytes Anti-Malware ėshtė njė mjet i shkėlqyer pėr largim tė trojanėve dhe sulmeve tė tjera keqdashėse nga kompjuteri juaj me Windows, por tani ka bėrė kalimin edhe nė Android.

Ofron ende mbrojtje nga sulmet e fuqishme keqdashėse, por ai shkon mė tej se kaq pėr tė mbrojtur privatėsinė tuaj nga aplikacionet tė cilat arrijnė mjaft thellė tek lejimet nė pajisjet tuaj, apo tek ndonjė dobėsi.

Si gjithmonė, Malwarebytes ėshtė falas dhe derisa e skanon pėr ndonjė sulm tė njohur nė Android e largon atė (dhe madje mundėson qė tė bėni planifikimin e skanimeve proaktive dhe tė rregullta), ai bėn mė tepėr se kaq.

Aplikacioni do tė skanojė edhe aplikacionet tuaja ekzistuese nga kodi keqdashės dhe paketon njė menaxher tė privatėsisė qė mbėshtetet nė llojet e lejeve qė njė aplikacion pėr Android mund tė kėrkojė dhe mė pas shfaq aplikacionet qė kanė qasje tek ato tė dhėna.

A dėshironi tė dini se sa aplikacione kanė qasje tek kalendari juaj, ose sa mund tė shkojnė tek porositė tuaja tekstuale? Menaxheri i privatėsisė mund tė ju tregojė.

Malwarebytes pėr Android paketon po ashtu njė mjet pėr auditim tė sigurisė qė e bėn njė vėzhgim nga maja gjerė nė pėllėmbė pėr tė shikuar nėse jeni duke bėrė ēdo gjė tė nevojshme pėr tė qenė tė sigurt.

Ai do tė shikojė nėse keni tė lėshuar veēorinė Find My Phone tė Google, qoftė nėse keni ndonjė veēori tė sigurisė tė ndalur nė pajisjen tuaj (si instalimi nga burime tė panjohura ose ėshtė lėshuar mostra pėr zhvillim (development mode)), e kėshtu me radhė.

Natyrisht, shumė nga kėto veēori tė sigurisė ndalojnė ngarkimin anėsor ose pėrdorimin e aplikacioneve tė cilat mund t’i pėlqeni, por tė paktėn do tė mund tė keni njė pamje tė plotė tė sigurisė nė pajisjen tuaj. Klikoni lidhjen kėtu pėr ta marrė MalwareBytes nga Google Play.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-14, 21:52   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Titulli: Android

Autochthonous


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.