Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-05-20, 21:41   #1
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim E pabesueshme: Astronomėt zbulojnė Vrimė tė Zezė fare pranė tokės

Astronomėt thonė se kanė zbuluar njė vrimė tė zezė tepėr afėr tokės, as 1 mijė vite dritė larg prej nesh.
Ajo u gjet nė njė sistem tė quajtur HR 61819, nė konstelacionin Teleskopium.
Sistemi u duk pėrmes njė teleskopi si njė yll i vetėm ndriēues, por mė herėt ishte kuptuar se nė fakt aty ishin dy yje prezente,
Tash ekspertėt po thonė se kanė analizuar tė dhėnat mė thellėsisht dhe kanė zbuluar se kishte njė tjetėr trup brenda sistemit: njė vrimė e zezė me njė masė katėr herė mė tė madhe se dielli ynė, dhe mė e afėrta me tokėn deri tash.
“E kuptuam se ajo qė po shihnim nuk mund tė shpjegohej me vetėm dy yje,” tha Dietrich Baade, njė astronom famoz nga Observatori i Evropės Jugore (ESO) dhe bashkėautor i studimit.
“Njėri prej yjeve lėviz periodikisht, me njė periudhė 40 vditėsh,” tha ai. “Dhe e vetmja formė pėr ta kuptuar atė periudhė dhe shpejtėsinė tepėr tė madhe prej 60 kilometrash pėr sekond me njė masė pesė herė mė tė madhe se ajo e diellit ishte tė konkludonim se aty kishte edhe njė tjetėr trup shumė masiv qė, megjithatė, nuk ishte i dukshėm.”
Me fjalė tė tjera, njė vrimė e zezė – njė objekt qė zakonisht formohet nga kolapsimi gravitacional i njė ylli gjigant.
Dhe pėr mė tepėr, kjo vrimė e zezė doli tė ishte e pazakontė. “Veēantia e kėsaj vrime tė zezė ėshtė qė ėshtė pėrnjėmend e zezė,” tha astronomi. “Gati tė gjitha vrimat e zeza qė janė zbuluar nė Rrugėn e Qumėshtit ndriēojnė nga rrezet X.”
Ky studim po cilėsohet si epokal nga shumė studiues tė njohur nė botė.
__________________________
https://njekomb.org/e-pabesueshme-as...e-prane-tokes/


Imazhet E Bashkangjitura
Tipi Dosjes: jpg vz.jpg (11.1 KiloByte, 1 shikime)
__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 06-05-20 nė 21:41
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 16 (0 Anėtarėt dhe 16 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.