Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-12-13, 17:20   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim George Washington shqiptar ?

AustrisėReuters:
George Washington, shqiptari i Kosovės qė krijoi Amerikėn
Nju-Jork, 24.12.2013

Vetė presidenti Washington thuhet ta ketė lėnė njė letėr-amanet pėr mbrojtjen e shqiptarėve nga Amerika nė ēdo kohė dhe nė ēdo mėnyrė.

Para disa kohėsh, Instituti i Biokimisė dhe i Gjenetikės, me seli nė Schafhausen tė Zvicrės, ka publikuar rezultatet e hulumtimit mė tė ri gjenetik tė liderėve botėrorė, sipas tė cilave del se presidenti historik i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George Washington, ka qenė me prejardhje shqiptare.

Instituti, qė nė kuadėr tė hulumtimit tė gjerė ka analizuar mostrat gjenetike tė ish-presidentit amerikan qė e udhėhoqi vendin nė luftėn ēlirimtare kundėr Mbretėrisė Britanike, konkludon se Washingtoni ishte 50 pėr qind shqiptar, qė nėnkupton se njėri prind i tij ishte 100 pėr qind shqiptar.

Derisa Instituti nga Bazeli nuk hyn nė detaje nė lidhje me kėtė zbulim epokal, ekspertė tė fushave tė tjera janė ngutur qė tė konfirmonin kėtė pohim, duke u thirrur edhe nė dėshmi e tjera, gjenealogjike e linguistike.

George Washington ka qenė lideri kryesor politik e ushtarak i SHBA-sė nė vitet 1775-1799 i cili e udhėhoqi vendin drejt fitores nė luftėn ēlirimtare kundėr Britanisė sė Madhe, ishte nė krye tė vendit nė kohėn e shkrimit tė Kushtetutės dhe zhvilloi praktikat presidenciale tė qeverisjes qė edhe sot janė gurė themelet e punės nė Shtėpinė e Bardhė.

Nė SHBA ai konsiderohet si “Babai i Kombit”.

E ėma shqiptare

Sipas linguistit “Albert Myko”, nga Instituti i Linguistikės pranė Universitetit Berkley tė Californisė, SHBA, ekzistojnė dėshmi tė tjera qė tregojnė se e ėma e George Washingtonit ishte shqiptare.

-George Washingtoni ishte i biri i Augustin Washingtonit dhe Mary Ball Washingtonit. Mary nė fakt ishte Marije Bala, prindėrit e sė cilės ishin nga rrethi i Pejės, nė Kosovėn e sotme. Marija ka lindur nė Lively tė Virgjinisė, nė SHBA, nė vitin 1708, por prindėrit e saj kanė ardhur aty mė 1706, pas njė udhėtimi tė gjatė me anije qė nisi nga Raguza, Dubrovniku i sotėm, dhe i ēoi ata pėrmes Britanisė deri nė Tokėn e Premtuar, Amerikėn. Historia e udhėtimit tė gjyshėrve tė Washingtonit nga Kosova nė Amerikė ėshtė e pėrshkruar nė librin biografik “Mary Ball Washington” tė autores Virginia Carmichael, i botuar mė 1850. Aty, madje, thuhet se Balajt kishin ardhur nga njė fshat i quajtur Sinic, qė mund tė jetė ngatėrrim i emrit tė fshatit Isniq, nė komunėn e Deēanit:, thotė Myko, i cili tregon se kjo histori deri vonė ėshtė mbajtur e fshehur nė sirtarėt e Shtėpisė sė Bardhė, dhe se pėrmendja e prejardhjes shqiptare tė Washingtonit ėshtė hequr nga lista e temave tė ndaluara nga Kėshilli Kombėtar i Sigurisė i SHBA-sė vetėm para pak kohe.

Nė lidhje me kėtė, zyrtarė nga Shtėpia e Bardhė kanė pranuar tė thonė vetėm se “nuk ishte e rastit qė zėvendėspresidenti Biden e ka pėrmendur presidentin Washington nė relacion me kryeministrin e Kosovės”.

Amaneti i Washingtonit

Sidoqoftė, zbulimi i fundit, mbase hedh dritė edhe nė disa aspekte tė tjera tė pėrfshirjes amerikane nė Kosovė dhe tė mbėshtetjes pėr shqiptarė nė pėrgjithėsi. Autori i mirėnjohur amerikan, Carl Woodward, qė ka shkruar dhjetėra libra dokumentarė pėr presidentėt amerikanė dhe historitė nga Shtėpia e Bardhė, thotė se gjatė hulumtimit tė arkivave pėr librin e tij rreth presidencės Clinton, botuar mė 2004 me titullin “Shtėpia Clinton”, ka gjetur njė letėr-proklamatė tė vetė George Washingtonit, nė lidhje me shqiptarėt.

-Mė kujtohet, kur e mora letrėn pėr t’ia treguar Bill Clintonit nė njėrėn nga intervistat e shumta pėr libėr dhe i thash, “shih, Bill, ē’ka kam zbuluar nga arkivat e Washingtonit. Ai, me tė parė letrėn, mė tha: “E kam parė Carl, e kam parė. Mos ta kisha parė, njė Zot e di nėse do tė kishim intervenuar nė Kosovė”, tregon Woodward, i njohur si gazetar, reporter e autor qė ka fituar deri tani katėr ēmime “Pulitzer”. Ai thotė tė mos e ketė pėrfshirė letrėn e Washingtonit nė librin pėr Clintonin, sepse tani pėrgatit librin e posaēėm pėr Washingtonin dhe prejardhjen e tij shqiptare. Woodward thotė se mendohet nėse do ta titullojė librin-George Washington: Shqiptari i parė nė Shtėpinė e Bardhė apo ndoshta “Shqiptari nga Kosova qė krijoi shtetin e Amerikės”.

-Nė njė farė mėnyre, angazhimi i SHBA-sė nė favor tė shqiptarėve ėshtė njė borxh qė Amerika tani ia kthen popullit qė lindi themeluesin e vetė Amerikės. Nga hulumtimet del qartė se edhe presidenti Woodrow Wilson e kishte lexuar kėtė letėr nė kohėn kur duhej vendosur pėr krijimin e shtetit tė pavarur tė Shqipėrisė, thotė Woodward, dhe shton se njėlloj, presidenti Nixon ishte njeriu kyē qė ka kontribuuar nė arritjen e autonomisė sė Kosovės, me Kushtetutėn e vitit 1974.

-Nixon dhe Tito kishin njė takim, diku nė vitin 1970, nė tė cilin presidenti amerikan zotoi njė ndihmė tė pakthyeshme prej 5 miliardė dollarėsh pėr Jugosllavinė, nga 500 milionė nė vit deri mė 1980, nė shkėmbim pėr dhėnien e autonomisė sė plotė pėr Kosovėn. Titoja u dakordua dhe gjithēka nisi aty – krijimi i Universitetit tė Prishtinės, amendamentet kushtetuese tė vitit 1971, Kushtetuta e vitit 1974, e kėshtu me radhė, tregon Woodward, shkruan INA.

-Madje, njė vazhdim i ndihmės ka qenė i paraparė nė njė diskutim mes Titos dhe presidentit tjetėr amerikan, Jimmy Carter, pėr vitet 1980-1990, pėr marrjen e tė cilit Titoja ishte i pajtimit qė Kosovės t’i jepte statusin e republikės. Por, Titoja vdiq, serbėt lėvizėn kundėr autonomisė, amerikanėt ndėrprenė ndihmėn… tė tjerat i dini, tha ai.

Sidoqoftė, Woodward beson se tė gjithė presidentėt amerikanė e kanė lexuar letrėn e Washingtonit dhe kanė qenė tė obliguar nga ajo qė t’u ndihmojnė shqiptarėve, nė mėnyra tė ndryshme dhe nė faza tė ndryshme tė historisė. Autori amerikan nuk dėshiron ta zbulojė pėrmbajtjen e letrės, duke thėnė se duhet tė prisni daljen e librit tim, por thotė se ato qė i ka lėnė tė shkruara Washingtoni do tė qartėsojnė shumėēka nė lidhje me raportet e SHBA-sė me shqiptarėt.

Nė lidhje me zbulimin epokal tė prejardhjes shqiptare tė George Washingtonit, si dhe pohimeve tė tjera tė padėgjuara deri mė tani, Ambasada amerikane nė Prishtinė nuk ka dashur tė jepte asnjė koment.

Hulumtimi i Institutit tė Gjenetikės nga Schafhauseni i Zvicrės ka nxjerrė edhe disa rezultate tejet interesante pėr prejardhjen gjenetike tė disa prej liderėve historikė botėrorė.

Sipas hulumtimit, Fidel Castro ka prejardhje angleze, Vladimir Lenini kishte qenė ēeēen, ndėrsa presidenti francez Charles de Gaulle qė u tėrhoq nga Algjeria kishte qenė, nė fakt, me prejardhje arabe.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-12-13, 21:36   #2
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

1 prilli dhe jehona e mediave.
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-12-13, 10:21   #3
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi Shiko postimin
1 prilli dhe jehona e mediave.

Valla mue pom doket qe as George i Amerikes, as ky o Kosoves nuk jane shiptare, ama hiē shiptar!
__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-01-14, 20:36   #4
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Hajde de Hajde e Perhaajr naa koft tanve ky lajm e qdo lajm ma i ri se tjetra smeti kush ne bot qe skoka Gjak Shqiptari apo Kosovari !!!
Krejt te Famshum , Politikant , Kengtart , Artistat etj etj krejt po na qellojkan KUQ_ZI !!!
PA KOMENT VALLA :D
__________________
Bac ! Krejt Kosova Krenohet me ty !
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-14, 14:17   #5
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Nese me kujtohet mire ,ky shkrim para 2-3 vite pat ardhe ,ksajde, per 1 Prisllin.

Edhe ZC me doket qe e pat sjell.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-14, 18:21   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postimin
Nese me kujtohet mire ,ky shkrim para 2-3 vite pat ardhe ,ksajde, per 1 Prisllin.

Edhe ZC me doket qe e pat sjell.

E ripėrtriva pėr anėtarėt e rinjė

ps: mirėsekinivini
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-14, 00:21   #7
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
E ripėrtriva pėr anėtarėt e rinjė

ps: mirėsekinivini
Gjithashtu! :)


( 1 Prilli ishte.)
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-01-14, 11:57   #8
AAO
 
Avatari i AAO
 
Anėtarėsuar: 09-01-14
Postime: 1
AAO i vlerėsuar jo keq
Gabim Re: George Washington shqiptar ?

Shqiptar dhe me origjine kamzali :P
AAO Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-01-14, 23:58   #9
UniCorN
 
Anėtarėsuar: 16-01-06
Vendndodhja: Diku..
Postime: 196
UniCorN me shokė shumeUniCorN me shokė shume
Gabim Re: George Washington shqiptar ?

E qfare lidhje ka kjo me biologji?
UniCorN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-01-14, 10:40   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Post Titulli: Re: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin

Para disa kohėsh, Instituti i Biokimisė dhe i Gjenetikės, me seli nė Schafhausen tė Zvicrės,
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga UniCorN Shiko postimin
E qfare lidhje ka kjo me biologji?

E gjitha kjo ėshtė biologji UniCorN, besoj qė edhe ata qė kan pėrfundu shkollėn fillore e dijnė kėtė !
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-03-19, 13:49   #11
Adrenalina
Natyrale
 
Avatari i Adrenalina
 
Anėtarėsuar: 28-06-07
Vendndodhja: Ne burimin e detit..
Postime: 1,965
Adrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėmAdrenalina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
E gjitha kjo ėshtė biologji UniCorN, besoj qė edhe ata qė kan pėrfundu shkollėn fillore e dijnė kėtė !
Djalo mos u habit se populli shqiptare eshte me i vjetri, normal se ece neper bote ( qysh ka me kon biollogia ndryshe!)
__________________
Qdo premtim nga kurreshtaret sado solemn qe te jet, eshte fjal ere japet vetem per ta kaluar kohen!
Adrenalina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-23, 06:45   #12
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Ky Gjorgj Washingtoni i Brojes jeton ne Hage per ni jete ma te mire.
__________________
Njeri pa firmė !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga power8 : 24-01-23 nė 06:46
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-01-23, 10:53   #13
power8
 
Anėtarėsuar: 22-08-13
Vendndodhja: Republika e Kosoves
Postime: 292
power8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėmpower8 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: George Washington shqiptar ?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga power8 Shiko postimin
Ky Gjorgj Washingtoni i Brojes Kosoves, Hašim Tači, po jeton qe 2 vjet ne Hage per ni jete ma te mire.
.......


__________________
Njeri pa firmė !
power8 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 20 (0 Anėtarėt dhe 20 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.