Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-01-20, 06:52   #4081
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Qka do te bente kina nes e do te mundej;KINA DO TE ÜUSHTONTE PJES E TE BOTES PJES E TE EUROPES
Pushtimi i turqise bugaris greqi nga ana ekinezve do ishte shum i rrezikshem poashtu
pushtimi i shqiperis
dhe urrejtja rracore ndaj shqiptarve por edhe ndaj vet rraces s e bardhe qe kina e ka si urrejtje dhe e mshefe ket urrejtje duke e shpalos kur ti vjen dita e saj
kina do te binte kolon kunder rracave tjera
ndoshta njizet miljon kolon kinez
do te vinin ne shqiperii ne kosove ne greqi po ashtu ne bugari ne maqedoni
me miljon a kolon kinez do te mbulonin europen nese ki na forcohet
planine ka per kolonizim e pushtime

Kolonet kinez pastaj do te shtriheshin ne shum

teritoret e tjera , te botes per te kape vendet strategjike dhe per te ja ndaluar shtigjet te tjerve tregtine levizjen elire sidomos amerrikanve europianve shqiptarve
per te cuilet ka urrejtje rracore fashiste gjelozi fashiste
Kina do te shtrihej me pushtime kolonizime mizore ,duke pushtuar vende tjera te botes me nume rte madh te banorve q e ka kina , Pushtimi i botes me kolon ,
ku do Ne secilin vend te botes do vendoste banoret e saj
KINA pushtuese ajo ka shum banor dhe do te shtoheshin kinezet e do te shtriheshin ku do
si pushtues kolon ne prani kolonizuese edhe ne afrike e ku do me pushtime kolonozime me kinez uzurpime si pushtime ku do edhe ne egjipt gjibraltar
e ku do,- per te ndikuar ne vendet ne pikat ne strategjine andej
e per te ndale tregtine rruget e lira tregtare amerikane,

dhe shqiptare e dhe kalimet e lira te anijeve tregtare
aeroplanve te shteteve qe kina do bojkotonte e te tjera

Kina esht teper djallzore me kopje te te qdo teknologjije nga egjith bota dhe nga kina pra
e rrezikshme i vjen nje rrezik i madh q e i vjen njerzimit, pra ardhmeria njerzore ka shum rrezik nga kina dhe grupimet e saj aleate ,ajo esht grupuar me rusine dhe shum vende tjera botrore dhe mund te nise luften botrore ne menyren shum dinake
dhe zte befasishme


Fashiszmi i saj i politikes mizore rraciste kunder shqiptarve
doli haptas ne shesh kina esht kundershtare e madhe e amerikanve dhe e shqiptarve
kina e urrene perendimin dhe ka plane kunde r perendimit


Ku ka me poshtersi sadiste rraciste urrejtje nga ana ekines
s e sa q e kina qet veto ku do ne kombet e bashkuara kunder shqiptarve antik banorve te lashte historik te europes iliro shqiptarve autokton ,


dhe pranon qe shqiptaret te masakrohen te shfarosen me gjenocid
te fshihen nga faqja e dheut kina deshti te nise luften botrore me ameriken vetem e vetem q ete mos ndodhte liria e shqiptarve,nga dhuna emasakrat kanibale te shkieve

kina ehst nje e zeze e njerzimit nje rusi serbi e re fashiste
dhe shum e rrezikshme per te ardhmen e gjith njerzimit
kina mund te nise luften botrore vetem e vetem q e perendimi te mos behet faktor
Kina ka mentalitet dhune dhe aspak demokracie lirie e te drejatsh njerzore

Kina ka gjuhe te veshtire qe flitet me thellsite e fytit e ka te folur dialektesh qe esht
e pa mundur te mesohet nga njerzimi Njerzimi e ka te pa mundur e te
veshtir per qdo njeri ne planet te mesoj at gjuhe te pa krahasueshme
me heroglife qe nuk ka ka alfabet
prandaj ai civilizim sadisto fashist i rrezikshem e i pa drejte nuk duhet te dominoj
dhe njerzimi duhet ti kundervihen kines
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-01-20, 06:03   #4082
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ise mustafa bajraktari
po don gjith me dale ma i pari
po q po e ben nje loje dinake
ben hakmarrje e loje heshtake
me inate primitive
her luan ujk he rloje te thive
me doi klane krejt pa fe
qe s kan be hajr per atdhe
her eluan nje loje memece
nje far mburrje teknefece
por se hajr prej tij nuk pritet
por si rriqni ne mish me njitet
gjak me i pi ne trup atdheut
me i vra te ardhmen meme dheut+
si shum tjere po harbutar
rrenacak e mercenar
mjere atdheu qe po mjerohet
po gjymtohet po errsohet
se te huajt pounojn me masha
dhelpra e skile e dele dasha
ise mustafa i don sherret
bes a keq edhe hakmerret
se po ka klane e inate
primitive tarikate
tarikate politike
me e dobsue shqipnin etnike
me mbete gjymt ekonomia
mos me shndrite kurr ardhmeria
kshtu e don sabotatori
shum memecei e puthadori
kukulla te huaja e marioneta
ksaj shqipnie ju nxi jeta
e po i nxihet ardhmeria
sa shum huta e grupe t kqia
sa shum klane vampiriane
q po renkojn trojet dardane

besa fort i lan mbas dore
edhe jasht prej diaspore
kah do kombin mbare tue thye
me kto lojra si pa krsye

tue luejt lojen me satana
bajraktar e kapedana
turp i zi vegel e huaj
zi e ma zi po shif e shkruaj
kah te kqiat po perligjen
atdhetart kah do po digjen
mercenart jan rrogtar bote
digjen fiset patriote
se na u mubush toka e deti
me gjithfar analfabeti
gjak e lot qerpikt po pikun
e shqiptart kah do po ikun
n tjeter dhe e ne dhe te huaj
veq pse don kshtu dora ehuaj
dore e zgjatur duar satane
me i shemtue trojet dardane
me gjymtue gjithkqa shqiptare
n per mes veglave mercenare
autori xhelal ferizipėr katėr muaj e demontoi Albin Kurtin, i them se sa ėshtė i madh e ka gabim, sepse Isa Mustafa nuk ėshtė strateg qė e bėri atė luftė tė ftohtė 'memece' pėr parime a pėr hir tė popullit, por thjesht ėshtė hakmarrės ordiner, tip i egėr si ata belagjinjt e ngujuar nė katundet e thella tė Shkodrės.

Hakmerret me taktikėn 'memece' sepse ėshtė tuts, nė jetė njė betejė s'e ka fituar vet, ēdo gjė i ka pikur 'prej 'qielli' si 'mbretit' pa u lodh aspak, krejt i kanė ardhur tė gatshme. Pa asnjė meritė.

Katėr muaj Isa Mustafa nuk e kishte pėr qėllim
t'i tregonte popullit se ēfarė tipi 'i dobėt'
ėshtė Albin Kurti, po thjesht pėr katėr muaj nuk u ngop hakmarrje ndaj Albin Kurtit.

E shfrytėzoi LDK-nė pėr tė realizuar hakmarrje personale, kaq primitiv qė ėshtė.

Pėr fatin e tij tė keq ka pėrfunduar i palumtur, sepse pėr tė pasur sukses ėshtė dasht ta hakmerret nė territorin e 'armikut' e jo nė territorin e vet, prandaj pėrfundoi 'viktimė' e vetvetes.

(Isa Mustafa ėshtė i njohur pėr prirjen e tij pėr hakmarrje dhe hatėrmbetje), por nuk e ka llogaritur atė thėnien e bukur se 'Kur nisesh me shku m'u hakmarr, njėherė duhet tė hapėsh dy varre, njėrin pėr vete'.

E tė pendohesh (pse ke qenė antirugovist) dhe tė pėrmirėsosh qėndrimet si Albini do tė thotė tė zhvillohesh, tė mos mbetesh peng i dogmave e inateve 'pėr njė fjalė goje' dhe pėr njė ve tė zier tė VV qė ka pėrfunduar nė pishinėn e Isės.

Si te ajo thėnia, tė urresh dhe tė hakmerresh pa e lėnduar veten, i bie sikur 'ti ta pish helmin, e tjetri (ai qė ti e urren) tė vdes'. Harroje.
Hakmarrja ka punė, lyp sharm e stil, duhet tė mos hetohet hakmarrja, e jo si kjo e Isės, hakmarrje maje lisi, qė shihet prej aeroplani.

Isa e ka dėmtuar Vetėvendosjen, fakt, por edhe mė zi e ka dėshtuar vetveten.
E ka lėnė veten vetėm, veē me hakmarrjen pėrdore, si shoqen e tij mė tė mirė tė jetės.

Ēfarė pamje e mjerė.
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-20, 06:04   #4083
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Unread Sot, 06:03 #4082
lirik

Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,489
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm

Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?
Ise mustafa bajraktari
po don gjith me dale ma i pari
po q po e ben nje loje dinake
ben hakmarrje e loje heshtake
me inate primitive
her luan ujk he rloje te thive
me doi klane krejt pa fe
qe s kan be hajr per atdhe
her eluan nje loje memece
nje far mburrje teknefece
por se hajr prej tij nuk pritet
por si rriqni ne mish me njitet
gjak me i pi ne trup atdheut
me i vra te ardhmen meme dheut+
si shum tjere po harbutar
rrenacak e mercenar
mjere atdheu qe po mjerohet
po gjymtohet po errsohet
se te huajt pounojn me masha
dhelpra e skile e dele dasha
ise mustafa i don sherret
bes a keq edhe hakmerret
se po ka klane e inate
primitive tarikate
tarikate politike
me e dobsue shqipnin etnike
me mbete gjymt ekonomia
mos me shndrite kurr ardhmeria
kshtu e don sabotatori
shum memecei e puthadori
kukulla te huaja e marioneta
ksaj shqipnie ju nxi jeta
e po i nxihet ardhmeria
sa shum huta e grupe t kqia
sa shum klane vampiriane
q po renkojn trojet dardane

besa fort i lan mbas dore
edhe jasht prej diaspore
kah do kombin mbare tue thye
me kto lojra si pa krsye

tue luejt lojen me satana
bajraktar e kapedana
turp i zi vegel e huaj
zi e ma zi po shif e shkruaj
kah te kqiat po perligjen
atdhetart kah do po digjen
mercenart jan rrogtar bote
digjen fiset patriote
se na u mubush toka e deti
me gjithfar analfabeti
gjak e lot qerpikt po pikun
e shqiptart kah do po ikun
n tjeter dhe e ne dhe te huaj
veq pse don kshtu dora ehuaj
dore e zgjatur duar satane
me i shemtue trojet dardane
me gjymtue gjithkqa shqiptare
n per mes veglave mercenare
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-20, 06:06   #4084
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

pėr katėr muaj e demontoi Albin Kurtin, i them se sa ėshtė i madh e ka gabim, sepse Isa Mustafa nuk ėshtė strateg qė e bėri atė luftė tė ftohtė 'memece' pėr parime a pėr hir tė popullit, por thjesht ėshtė hakmarrės ordiner, tip i egėr si ata belagjinjt e ngujuar nė katundet e thella tė Shkodrės.

Hakmerret me taktikėn 'memece' sepse ėshtė tuts, nė jetė njė betejė s'e ka fituar vet, ēdo gjė i ka pikur 'prej 'qielli' si 'mbretit' pa u lodh aspak, krejt i kanė ardhur tė gatshme. Pa asnjė meritė.

Katėr muaj Isa Mustafa nuk e kishte pėr qėllim
t'i tregonte popullit se ēfarė tipi 'i dobėt'
ėshtė Albin Kurti, po thjesht pėr katėr muaj nuk u ngop hakmarrje ndaj Albin Kurtit.

E shfrytėzoi LDK-nė pėr tė realizuar hakmarrje personale, kaq primitiv qė ėshtė.

Pėr fatin e tij tė keq ka pėrfunduar i palumtur, sepse pėr tė pasur sukses ėshtė dasht ta hakmerret nė territorin e 'armikut' e jo nė territorin e vet, prandaj pėrfundoi 'viktimė' e vetvetes.

(Isa Mustafa ėshtė i njohur pėr prirjen e tij pėr hakmarrje dhe hatėrmbetje), por nuk e ka llogaritur atė thėnien e bukur se 'Kur nisesh me shku m'u hakmarr, njėherė duhet tė hapėsh dy varre, njėrin pėr vete'.

E tė pendohesh (pse ke qenė antirugovist) dhe tė pėrmirėsosh qėndrimet si Albini do tė thotė tė zhvillohesh, tė mos mbetesh peng i dogmave e inateve 'pėr njė fjalė goje' dhe pėr njė ve tė zier tė VV qė ka pėrfunduar nė pishinėn e Isės.

Si te ajo thėnia, tė urresh dhe tė hakmerresh pa e lėnduar veten, i bie sikur 'ti ta pish helmin, e tjetri (ai qė ti e urren) tė vdes'. Harroje.
Hakmarrja ka punė, lyp sharm e stil, duhet tė mos hetohet hakmarrja, e jo si kjo e Isės, hakmarrje maje lisi, qė shihet prej aeroplani.

Isa e ka dėmtuar Vetėvendosjen, fakt, por edhe mė zi e ka dėshtuar vetveten.
E ka lėnė veten vetėm, veē me hakmarrjen pėrdore, si shoqen e tij mė tė mirė tė jetės.

Ēfarė pamje e mjerė. e gjeta kete shkrim te kimete berishes gazetare dhe me pelqeu sepse gjithqka ka shkruar kimete berisha ne ket koment esht e vertet prandaj ja kushtova vargjet
ise mustafes
autori xhelal ferizi i ka shkruar vargjet ndersa ket shkrimin e fundit ky ehst shkrim i kimete berishes
pr isa mustafen
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-20, 06:09   #4085
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

po me thuaj oj zane e malit
pse ka shum kaq miza t kalit
qe po lshohen neper troje
qe po qesin fjale per goje
qe po e hane edhe vatanin
qe duan bashk me serbianin
atdheut jeten me ja nxi
per ta qite shqipnine ne hi
mbare kosoven dardaniane

shum jan shtue drdhi e klane
n skene po del shum puthadori
i pa dije e mizori
profiteri e kokshkreti
e i ziu analfabeti
deri dje ka shkue me dhi
sot atdheut po don me i pri
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 07:46   #4086
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Partia hrushooviane e quajtur pdk partia e ashtuquajtur dEmokratike

esht n partia e maskes QE LIDERET E SAJ JA VODHEN KET EMER DEMOKRACIS
JA VODHEN ME SHUM DINAKERI POR KJO NUK EHST KURFAR PARTIE AS DEMOKRATIKE
,

parti e e pa kurfar karakteri patriotik kombtar '

Kjo parti duhet te shlyhet nga atdheu ,kjo parti maske si parti e zeze qe e shkatrroj vendin
kosoven

,Kjo parti VERTET NEGATIVE NEVERITSE
kjo parti qe dikur ishte e ashtuquajtur levizja popullore ,
#
nje parti majtiste fadil hoxhiste qe e nderoj fadil hoxhen ,esht parti

si gjoja parti shqiptare, por ne fakt esht parti e se keqes esht parti e dreqit
parti qe quhet pdk partia demokratike e kosoves ,

ky emer esht tmerr per kombin shqiptar ne kosove
per banoret
e shum vuajtur shqiptar ,
Kjo parti me nje qeverisje krejt manjake anarkiste profitere
parti klanore grupore egoiste ehst parti negative
kjo esht parti vegel parti e mjere parti kriminale

parti dhe natyre partiake qe nuk duhet asnjiher ne histori
kjo parti nuk duhet te dal ne skene
ne kurfar skene politike nacionale

dhe duhet te shlyhet parti qe asnjehe rnuk duhet ta kaloj pragun e parlamentit
ashtu si partia negative e behgjet üpacolit ose partia e ramush haradinit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 07:52   #4087
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Partia e maskuar partia hrushooviane e quajtur pdk,
partia e ashtuquajtur demokratike,ka lene gjurme shum negative ne qeverisjen e saj
Qytetaret jan shkatrruar nga kjo qeverisje e gangsterve profiter qe nuk dijm as qfar emri ti vejme kesaj partie


Kjo parti esht partia e maskes
partia QE LIDERET E SAJ JA VODHEN KET EMER DEMOKRACIS


JA VODHEN ME SHUM DINAKERI POR KJO NUK EsHT KURFAR PARTIE
AS DEMOKRATIKE si parti esht nje maske qe as dreqi nuk i bjen ne fije
se qfar ideologjie ka por esht antikombtare dhe buron nga ekaluara neokomuniste

,

Partia demokratike e kosoves esht parti e e pa kurfar karakteri
pozitiv nacional parti sabotatore pa vlera patriotike kombtare
'

Kjo parti duhet te shlyhet nga atdheu
dhe te mos vjen ma ne shprehje si parti
ne asnje qeverisje a sne opozite
,kjo parti maske si parti e zeze qe e shkatrroj vendin
e shkatrroj ne qdo aspekt kosoven

,Kjo parti VERTET NEGATIVE NEVERITSE

kjo parti qe dikur ishte e ashtuquajtur levizja popullore ,
#
nje parti majtiste fadil hoxhiste qe e nderoj fadil hoxhen
,esht parti vertet e pa deshiruar ne qeversjen e kombit


Kjo paeti esht parti e pa dobishme per atdheun
quhet si gjoja parti shqiptare,
por ne fakt esht parti e se keqes esht parti e dreqit
parti qe quhet pdk partia demokratike e kosoves ,

ky emer esht tmerr per kombin shqiptar ne kosove
per banoret
e shum vuajtur shqiptar ,
Kjo parti me nje qeverisje krejt manjake anarkiste profitere
parti klanore grupore egoiste ehst parti negative
kjo esht parti vegel parti e mjere parti kriminale

parti dhe natyre partiake qe nuk duhet asnjiher ne histori
kjo parti nuk duhet te dal ne skene
ne kurfar skene politike nacionale

dhe duhet te shlyhet parti qe asnjehe rnuk duhet ta kaloj pragun e parlamentit
ashtu si partia negative e behgjet pacolit ose partia e ramush haradinit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 07:55   #4088
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

lidhja demokratike i ka edhe ajo tipat negativa te vet qe duhet te largohen nga lidhja demokratike
vjosa osmani esht nje shprese por te shohimn
ndersa majtisti albin kurti duhet te deshmoj veten
me qeverisje te dobishme per atdheun
qeverisja e ardhme e kosoves esht e nevojshme per ndryshime te menjihershme
per te shpetuar kosoven dhe shqiperin nga rreziku i madh q e po ju kanoset
dhe te ket menjiher ndryshime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 08:17   #4089
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Ngritja nė pushtet e Partisė Demokratikė tė Kosovės,
,u be me dinakeri
Kjo parti prodhoi fillimisht taktiken e maskave dhe dinakerine
Partia u mendua se do te ngritet menduar si shprese duke evendosur ket parti hrushoviane ne krye te vendit dhe mbi mundėsnė e njė progresi politiko-ekonomik


, qKombi shqiptar kishte shpresuar qyetari , se pas qlirimit e kishte vendosur
ket parti te sojit qorbe e perzier emitim komunist parti kopile neokumuniste

duke e vendosur nė ballė tė nevojave.
te medha te atdheut

Njė numėr i madh i personaliteteve
te kesaj partie me shumė pa cilėsi
si parti ishin radhitur pas saj me kohė.

ndersa partia aleanca per ardhmerine e kosoves ishte nje maske dhe vajza e partis demokratike

te koosves nje teater qe luanin ne skenarin e kosoves pa pike ftyre

Megjithatė kjo parti partia demokratike e partia aleanca per ardhmerin e kosoves

pėrvec abuzimit pėr marketing politik
para zgjedhjeve,
kėto resurse njerėzore nuk u perdoren kurrė.ishte fund e krye demagogji e kesaj parttiePartia dhe partiaket e kesaj parttie Nuk e pėrdorėn as metoden
as nė sensin e mirė tė fjalės . ishin parti bande kercenuese
ne forma dinake


Keto parti te bajraktarve neokumunist hrushovvian parti e nje far diktature

Nė vend tė tyre lideret e saj si ata te pdk s ne kosove si ata te aak s
krijuan negatvizmin bajraktarizmin dhe urrejtjen krahinore

qa kurr me pare s e kishte pase koosva

, u ngritėn figura tė forta lokale,
lokalista hrushovian si ramush haradini nga aak dhe hashim thaqi nga pdk lider rexhionesh
feudalist profiter

qė pėrvec se u paraqiten si pronar te kosoves te luftes u paraqiten edhe si pronar te kosoves püas luftes

e pararendės luftarak,

Keto parti hrushovianoi kumniste AAK DHE PDK
parti qe ngarkohen per vrasje sherre konflikte per anti progres dhe per shitjen e tokes malit te zi

keto parti nuk patėn ndonjė cilėsi qė i pėrgjigjej nevojave popullore
as per progres as pėr mirėqėnie dhe zhvillim.

Qė nga fjalori publik shum i degraduar e analfabet konfliktuoz primitiv krahinarist klanor
te semure e deri tek thellėsia e mendimit ishin zhgėnjim i plotė.

per mbare kombin shqiptar

Partia Demokratike e Kosovės e kosoves bashk me aleancen per ardhmerine e kosoves

ktheu njė logjikė tė vjetėr nė kohė.ne dhune ne bajraktarizem feudal satrap

u mbush toka me satrap


Logjikėn e qeverisjės sė Ahmet Zogut

logjike bajraktariste krahinore fisnore

i cili ndėrtoi njė pushtet bazuar nė aleancėn me bajraktarė fisesh, feudale e figura te maskuara gjoja tė forta
rajonale qė i bindeshin,

duke pėrndjekur e larguar elementin pozitiv
dhe intelektual, aq tė paktė qė kishte atdheu


Perndjekjet politike dhuna bajraktarizmi anti progresiviteti mjerimi dhe gjithqka pa ide e veprim
deshmoj qarte s e keto parti aak dhe pdk jan parti negative se bahsku me partine e behgjet pacolit
parti dhelpra te karakterit te dobet antikombtar dhe nepotist e sabotataor

qe nuk duhet te veijn ne shprehje pas per opozoite
as per ndonje te ardhme te kosoves
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 10:54   #4090
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Gjatė 3 dhe 4 shkurtit nga masakra serbe nė Mitrovicė u vranė 10 qytetarė shqiptarė, u plagosėn 25 shqiptarė si dhe ishin dėbuar nga shtėpitė e tyre 1564 familje me gjithsej 11.394 anėtarė.

Me 3 dhe 4 shkurt tė vitit 2000 nė veri tė lumit Ibėr u ekzekutuan Bashkim Rrukeci, Muharrem Sokoli, Nezir Voca, Shqipe Voca, Selime Berisha, Remzije Canhasi, Nderim Ajeti, Sebaha Abrashi, Nexhmije Xhaka dhe Niman Sejdiu.

Ekzekutorėt sipas dėshmitarėve okular ishin Oliver Ivanoviq, Dragan Delibashiq, Milodrag Raliq, Pagi Joviq, Zoran Dediq, Rela Martinoviq, Zoran Kostiq, Sasha Saviq, Ivan Mandiq, Dragan Shilkoviq, Dushko Shilkoviq, e shumė tė tjerė.
Lexo tė radhės
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-20, 10:55   #4091
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

partiia demokratike as qeveria shqiptare me asgje a sne forma ilegale
asnjiher nuk e ndihmoj veriun e kosoves dhe shqiptaret andej ,kjo deshmon s e nuk jan nacionalist patriot atdhetar
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-20, 04:13   #4092
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Letėr publike pėr Richard Grenell
Rexhep Torte Nga Rexhep Torte Mė 15 shkurt 2020 Nė ora: 15:18
Foto galeri
Richard Grenell, emisar i Presidentit Donald Trump pėr dialogun Prishtinė-Beograd
Kosova pėr dialogun kėrcėnohet, kurse Serbia ledhatohet

I nderuari z. Richard Grenell, e dini shumė mirė se diplomacia ėshtė si shtėpia qė duhet ndėrtuar nga themelet e jo nga ēatia.

Mė shumė se gjysėm shekulli ndodhem nė valėt e gazetarisė, i kam lexuar edhe tre librat voluminozė tė Historisė sė Diplomacisė dhe jam duke i ndjekur me vėmėndje zhvillimet gjeostrategjike e politike tė kohės.

Nė janar dhe shkurt tė vitit 2020 patėn jehonė tė madhe lajmet pėr linjėn ajrore dhe linjėn hekurudhore e autostradave ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, me theks se kjo do tė jetė nė tė mirė tė Kosovės dhe Serbisė, me ēka do tė forcohet ekonomia dhe do te hapen vende tė reja pune.

Kemi pėrshtypjen se me kėto veprime zgjidhja e problemeve ka filluar nga bishti e jo nga koka.

E dini fort mirė se Serbia nė vitet 1998/99 kreu agresion gjenocidal nė Kosovė duke vrarė e masakruar mė shumė se 13 mijė shqiptarė tė pafajshėm, nė mesin e tyre gra, pleq e fėmijė, nė mesin e tyre edhe fėmijė duke pirė qumėsht nė gjoksin e nėnės. Serbia dhunoi nė mėnyrėn mė makabre 20 mijė femra shqiptare, rrėmbeu 1660 shqiptarė tė tė gjitha moshave dhe gjinive fati i tė cilėve ende nuk ėshtė zbardhur. E bėri shkrumb e hi tėrė Kosovėn dhe shkaktoi eksodin e mė shumė se 1 milion shqiptarėve.

Mendojmė se normalizimi i shėndoshė i marrėdhėnieve mes Kosovės dhe Serbisė mund tė vijė vetėm pasi qė Serbia tė kėrkojė falje publike pėr krimet e kryera, ti dėnojė kriminelėt serbė pėr krimet e kryera, ta njeh Kosovėn shtet tė pavarur dhe sovran dhe ti paguajė dėmet e luftės.

Zoti Richard Grenell, nuk mund tė vihen nė njė rafsh Serbia agresore gjenocidale dhe Kosova viktimė. Kėmbėngulja e juaj qė Kosova ta heqen taksėn ndaj mallrave tė Serbisė i ngjan futjes tinėzare tė kalit tė Trojės nė mes tė Kosovės.

Taksa duhet tė hiqet vetėm pas njohjes sė Kosovės nga Serbia, ose pas marrjes sė garancive tė sigurta se Serbia do ta njeh Kosovėn si shtet tė pavarur e sovran, dhe se nuk do ta bėjė regresimin e mallrave pėr ti eksportuar nė Kosovė me ēmime mė tė ulėta, me tė vetmin qėllim pėr ta dėmtuar ekonominė e Kosovės.

Deri mė sot nuk kemi dėgjuar qė ndaj Serbisė tė jetė caktuar ndonjė kusht si pasojė e krimeve tė kryera nė Kosovė.

Linjat ajrore, hekurudhore dhe ato tė autostradave do tė ishin tė mirėpritura vetėm pas faljes publike qė do ta bėntė Serbia pėr krimet e kryera nė Kosovė dhe pas njohjes sė shtetit tė Kosovės. Ndryshe kėto linja tė komunikimit do tė shėrbenin mė shumė pėr lėvizjen e lirė tė kriminelėve serbė nėpėr Kosovė, tė cilėt ende nuk janė nxjerrė para drejtėsisė.

Serbia dhe lidershipi i saj me nė krye Alkesandėr Vuēiqin, bashkėpunėtorė tė kriminelit Sllobodan Millosheviq, nė vazhdimesi po kėrkojnė qė nė dialogun Kosovė-Serbi, edhe Serbia tė merr diēka nga ky dialog, edhe pse e dijnė mirė se me agresionin gjenocidal nė Kosovė, Serbia mori shumė nga Kosova, dhe e dėmtoi maksimalisht Kosovėn.

Serbia dhe lidershipi i saj 20 vite radhazi janė duke kryer njė agresion tashmė diplomatik dinak nė arenėn ndėrkombėtare kundėr Kosovės pėrplot me demagogji dhe gėnjeshtra, pėr ta mashtruar botėn duke i fshehur krimet e kryera, dhe pėr ta dėmtuar imazhin e Kosovės dhe tė shqiptarėve paqedashės qė ishin viktimė e kėtij agresioni gjenocidal.

Me mospranimin e Kosovės nė UNESCO, Serbia mundohet ti pėrvetėsojė kishat dhe manastiret nė Kosovė qė janė shqiptare e jo serbe. Me kėtė qėllim Aleksadėr Vuēiqi e vizitoi edhe Vatikanin pėr ta keqpėrdorur pėr kėto kisha dhe manastire nė Kosovė.

I nderuari z. Richard Grenell, pakica serbe qė jeton nė Kosovė i gėzon tė drejtat dhe liritė e njeriut mė shumė se ēdo pakicė tjetėr nė botė.

Serbia dhe populli serb nė fundshekullin e 20-tė kryen agresione gjenocidale nė Kroaci, Bosnjė e Hercegovinė dhe nė Kosovė, duke vrarė, masakruar, dhunuar e dėbuar qindra mijėra njerėz tė pafajshėm, vetėm e vetėm pėr tė okupuar territore tė huaja.

Serbia dhe lidershipi i saj synojnė qė fuqitė e mėdha ta pranojnė diktatin e Serbisė agresore gjenocidale fashisoide, qė dialogu tė zhvillohet dhe tė pėrfundojė mbi bazėn e arritjes sė njė kompromisi, i cili shpreh qėllimin e Serbisė qė pėrkundėr tė gjitha krimeve qė kreu nė Kosovė tė del fituese.

Serbia pretendon ti pėrvetėsojnė kishat e manastiret nė Kosovė tė cilat janė shqiptare, sepse ka patur dhe ka edhe sot shqiptarė tė besimit orthodoks nė Kosovė, dhe se kėto kisha dhe manastira kanė ekzistuar para se Serbia ta pushtojė Kosovėn. Me kėto pretendime Serbia synon ti mbajnė sėrish nėn kthetra shqiptarėt autoktonė shekullorė nė Kosovė.

Nėse do tė lejohet njė gjė e tillė kundėr Kosovės, do tė jetė mėkat i madh dhe padrejtėsi e radhės qė u bėhet shqiptarėve duke filluar qė nga Kongresi i Berlinit 1878, Konferenca e Ambasadorėve nė Londėr 1913 dhe Konferenca e Paqes nė Paris 1919.

Nė Berlin, Londėr e Paris nė kėto tre data historike, pėr tia plotėsuar orekset hegjemoniste Serbisė, u copėtuan trojet dhe populli shqiptar, qė sot mė shumė se gjysma trojeve dhe e popullit shqiptar ndodhen nė shtetet fqinje dhe shteti amė Shqipėria ka mbetur si molle e kafshuar nga tė gjitha anėt.

Serbia ėshtė mbėshtetėse e idesė sė kriminelit Sllobodan Millosheviq, qė kufijtė e Serbisė tė shtrihen gjer ku jeton edhe njė serb i vetem.

Serbia dhe serbėt historinė e tyre e mbėshtesin nė gėnjeshtra dhe nė hegjemoninė serbe.

Trashėgimia kulturore dhe shpirtėrore nė Kosovė ėshtė e Kosovės dhe shqiptare, dhe nuk ėshtė e serbėve.

I nderuari z. Richard Grenell, serbėt nė Ballkan kanė ardhur nė shekullin e 6-tė nga Kaukazi, dhe nė Ballkan sollėn vetėm egėrsinė njerėzore tė cilėn e demonstruan gati 13 shekuj radhazi, vetėm duke vrarė e dėbuar popujt vendas.

Serbia nė historinė e saj nuk ka asnjė periudhė kohore qė tė ketė jetuar nė paqe me popujt e tjerė.

Serbėt me ardhjen e tyre nė Ballkan nuk sollėn asnjė tė mirė jetėsore, por vetėm tmerre, mėri dhe urrejtje pėr cilindo qė u dilte para, e sidomos ndaj shqiptarėve fisnikė e paqedashės, pasardhės tė vetėm tė Ilirėve.

Serbėt me ardhjen e tyre nė Ballkan fillimisht u vendosėn nė afėrsi tė Beogradit tė sotėm, dhe me luftėra tė pėrgjakshme i zgjeruan territoret, duke e vrarė dhe dėbuar popullin vendas.

Nė arkivat e Stambollit ekzistojnė dokumente historike dhe tapi se shqiptarėt si pasardhės tė vetėm tė Ilirėve kanė jetuar gjer pėrtej Nishi.

Serbėt nė tė gjitha periudhat historike mė sė shumti i kanė sulmuar, vrarė, masakruar e dėbuar shqiptarėt qė kanė jetuar nė trojet e veta shekullore.

I nderuar z. Richard Grenell, nė ĖEB faqen e gazetės kombėtare “Bota Sot” nė rubrikėn e lajmeve, mė datė 26 shtator 2019, u botua teksti me titull “Libri i austriakut: Kur serbėt vranė gjysėm milioni shqiptarė nė vitin 1912”, lidhur me romanin “Golgota shqiptare” e shkrimtarit Leon Freundlih.

Leo Freundlih,hebre austriak, autor i librit me titull “Golgota shqiptare”, paraqet protestėn si shkrimtar kundėr zhdukjes masive tė shqiptarėve nga ushtria serbe nė vitet 1912-1913, duke dhėnė fakte tė gjalla se ushtria serbe vrau mbi gjysėm milioni shqiptarė tė pafajshėm.

Libri i Leo Freundlih “Akuza qė ulėrijnė”, ėshtė dėshmia e parė pėr shfarosjen kolektive tė shqiptarėve, tė njė populli evropian para atij hebreik.

Siē shkruan nė libėr, mė shumė se 250 mijė shqiptarė u masakruan vetėm nė veriun e Shqipėrisė gjatė vjeshtės sė vitit 1912.

Kopja e vetme e librit tė Leo Freundlih “Akuza qė ulėrijnė”, i cili pėrmban protestėn ndaj Evropės qė nuk reagoi nė mbrojtje tė shqiptarėve gjatė zhdukjes masive tė pjesės mė tė madhe tė popullit shqiptar nė Ballkan, u gjet nė vitin 1982 nė bibliotekėn e Universitetit tė Harvardit nė SHBA nga studjuesja Safete Juka, me banim nė SHBA.

Shkrimtari hebre Leo Freundlih me banim nė Vjenė, ėshtė njėri ndėr intelektualėt e paktė qė ruajti koleksionin e tė gjitha gazetave prestigjioze tė kohės, qė tregonin pėr shfarosjen e sė paku gjysėm milioni tė shqiptarėve nga serbėt nė vitet 1912-1913.

I nderuari z. Richard Grenell, po Ju paraqesim disa fragmente nga ky libėr qė ta trishton shpirtin:

“Me qindra kufoma tė masakruara notonin nė rrjedhat e lumenjve. Ata qė mundėn tu shpėtonin sėmundjeve, urisė, plumbave tė pushkėve tė kėmbėsorisė dhe gjyleve tė altilerisė serbe, grumbulloheshin nė vende tė caktuara dhe u jepej nga njė plum kokės. Mė zi e pėsonin ata qė fsheheshin nė shtėpite e tyre. Pas kontrolleve tė imta qė bėheshin pėr plaēkitje dhe florinj, gjendeshin lehtė dhe therreshin si delet. Torturat mė tė mėdha i pėsonin gratė shqiptare, tė cilat pėrdhunoheshin, mė pas lidheshin, bėheshin kapicė, mbuloheshinn me kashtė dhe digjeshin tė gjalla. Nė rast se gratė ishin shtatzėna, u ēahej barku me bajoneta dhe pasi u nxirrej fėmija nga barku e vendosnin nė maje tė bajonetės apo tė hunjve. Pas masakrimit serbėt pinin verė, kėndonin dhe hidhnin valle. Kishte raste qė ata gjatė therrjes mblidhnin gjakun nė kupa dhe e hapnin gostinė me tė”.

Masakrat mizore serbe ndaj shqiptarėve Leo Freundlih i pėrshkruan nė librin “Golgota shqiptare”, Vjenė 1913, si vijon: “Afėr Shkupit, 2000 shqiptarė myslimanė dhe 5000 tė tjerė jo larg Prizrenit u masakruan nga ushria serbe. Shumė fshatrave u ishte vėnė flaka dhe banorėt e tyre ishin masakruar. Kur shtėpitė ishin kontrolluar pėr armė, shqiptarėt vriteshin nė mėnyrėn mė tė thjeshtė, edhe pse kurrfarė armė nuk kishin gjetur nė shtėpitė e tyre. Serbėt bėnė tė qartė se shqiptarėt myslimanė duheshin zhdukur e ērrėnjosur. Ata pohonin se kjo ėshtė mėnyra mė efektive pėr ta qetėsuar vendin”, shkruan nė kėtė libėr.

Mos harrojmė pa pėrmendur edhe Luftėn e Dytė Botėrore ku Serbia nuk e respektoi Mbledhen e Bujanit ku sėbashku me komandantėt shqiptarė u vendos, qė pas ēlirimit tė vendt nga nazifashizmi shqiptarėt do tė mund tė vetėvendosnin vetė pėr fatin e tyre. Serbia nė kėtė mėnyrė i tradhėtoi shqiptarėt dhe me masakrėn e Tivarit nė vitet 1944-1945 nė pabesi e me tradhėti u vranė mijėra e mijėra tė rinj shqiptarė tė paarmatosur.

Mos harrojmė pa pėmendur edhe represaljet, burgosjet e vrasjet qė i pėrjetuan shqiptarėt me dekada nga UDB-ja e Ish Jugosllavisė nė krye me Aleksandėr Rankoviqin.

I nderuarz. Richard Grenell, Serbia dhe serbėt janė edhe falsifikatorė tė paturpshėm tė historisė. Kėtė mė sė miri e dėshmon edhe pėrvetėsimi qė serbėt i bėjnė Luftės sė Kosovės nė Gazimestan tė vitit 1389 kundėr Perandorisė Osmane.

Kėtė mė sė miri e dėshmon edhe Harta e Enciklopedisė Ruse e vitit 1817, nė tė cilėn sipas viteve qė shėnohen nė kėtė hartė duket sa shtet i vocėr ka qenė Serbia nė ato vite.
Image
Faksimile e hartės sė Enciklopedisė ruse qė tregon kufijtė realė tė Serbisė nė vitin 1817
Foto galeri

Kjo tregon qartė se njė Serbi aqė e vocėr nė vitin 1817, nuk ka patur mundėsi tė merr pjesė nė Luftėn e Kosovės nė vitin 1389, pėr tė cilėn Serbia mburret e krekoset se e ka mundur ushtarakisht Perandorinė Osmane aqė tė fuqishme.

Serbia me luftėra tė pėrgjakshme e ka okupuar edhe Kosovėn, duke i pėrvetėsuar edhe kishat e manastiret orthodokse qė kanė ekzistuar nė Kosovė para se tė vijnė serbėt, sepse dihet qė ka patur dhe ka edhe sot nė Kosovė shqiptarė tė besimit orthodoks.

Nuk ka mbėshtetje historike e logjike qė pakica serbe e cila sot jeton nė Kosovė ti ketė ndėrtuar tė gjitha ato kisha e manastire orthodokse, qė sot Serbia petendon se janė tė saj.

Kralėt e Serbisė pėr qėllimet e tyre okupuese edhe nė Luftėn e Parė Botėrore i kanė sulmuar trojet shqiptare pėr ta okupuar edhe bregdetin shqiptar pėr tė dalė nė Detin Adriatik.

Vetėm NATO me ndėrhyrjen e saj 78 ditore nga ajri kundėr caqeve ushtarake serbe nė vitin 1999 e detyroi Serbinė qė pėrfundimisht tė tėrhiqet nga Kosova.

Nė Kosovė dhe nė tė gjitha trojet shqiptare nė gėrmimet arkeologjike gjenden vetėm artefakte dhe relikte Ilire pasardhės tė tė cilėve janė vetėm shqiptarėt, qė tregon se shqiptarėt janė populli mė i vjetėr autokton nė Ballkan.

Kjo ėshtė pasqyra e vėrtetė e Serbisė dhe e serbėve, qė tregon se serbėt janė armiq shekullorė tė shqiptarėve, dhe se nuk ėshtė aspak e vėrtetė ajo qė po propagandojnė me demagogji e gėnjeshtra Serbia dhe lidershipi i saj.

Kosova ėshtė e larė me gjakun e shqiptarėve, dhe shqiptarėt nuk kanė okupuar as edhe asnjė pėlllėmbė toke tė huaj.

I nderuari z. Richard Grenell, nėse djalli Ju mashtron ta dėmtoni Kosovėn, kujtojeni Zotin, ruajuni djallit dhe mos kryeni mėkate ndaj Kosovės.

Zoti u bekoftė Juve, familjen Tuaj, shtetin Tuaj dhe popullin Tuaj.
Lexo tė radhės
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-20, 04:28   #4093
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po shqiptart jan keq n mes veti
kan meri sa uj e deti
jan shpernda neper krahina
jan be mish per shkje e shkina
turp me u ardh sa primitive
jan kto ndarje thua prej thive
vjen e zeze kjo e zeze ide
per me i nda shqiptart mbi dhe
jan shpernda ne grupe t kqia
si kah banda e kah partia
koka te kqia mendje gjoge
fjale te vlera e demagoge
ult ma zi se ne kohe shpellore
poshtersi kah do mizore
me urrejtje shum per vlla
se per rus per grek e shkja
tur p te ken ka me i vra zoti
keq do t shkojn dhe s tina e moti
primitive e pa kultur
duke kpute qdo lidhje eure
tu u urrejt e me tru dhije
mendje qorre e pa dije
e shkjau i zi si gjith demon
duart prej gzimi i ferkon
kur shqiptart kah do perqahen
vllau me vlla edhe kur ndahen
e kur vriten ne mes veti
gjak tue derdh si lumi e deti
po s ka mendje ma te zez n glob
po kta gjith kan me mbete rob
se nuk kan mende as ide
me qlirue toke e dhe
veq lakmi e per pozit
kush ma i zi veq tue grabite
kan punue shum per shkja
tue vra moter tue vra vlla
haj medet qfar mendje qorre
sa jan qele te zeza vorre
me gjakmarrje e prishta mendje
tu u harbue neper ngarendje
kush ma i pari gjak me marr
kush me qele ndoj plage a varrė
e kush s flet per hasmin shkja
veq te vetin si me e vra

e atdheun embuloj zija
kah do e zeza e tradhtia
shum spiunat e serbis
thone kan dale ne krye t paris
kush si age kush bajraktar
per me ule ne sofer t parė
sot pa ka aq hilexhi
sot po ka aq mendje zi
qe mundohet mish me shkye
sa ma shum shqiptar me thye
eh medet mendje kopile
shtyj me brryla e shtyj me hile
shkatrro tjetrin qe ka merita
qiti kurtha e qiti prita
turr e vrap me brryla te zi
tu u shty prore per parti
kush si kurv kush si kurvar
kush si age kush bajraktar
kush per turk per grek e shkja
te zezat vendit pa ja nda
thone mbaroj per t gjallė shqipnia
thone po ka edhe shum rruspia
qe po i bejn shum pune kopile
shum te zeza e shum skile
veq tradhtari lart po njitet
per qdo dit ma shum po rritet
mercenar per dore te huaj
neper vite toka vuaj
vuaj vatani vuaj etnia
dore e pare po del tradhtia
e do kurva shum bizare
q ekan shite atdhe per pare
do kopila e kopilica
thone s eu nda dhe mitrovica
thonne po ka dhe tjera plane
tue e luajt lojen panslaviane
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-20, 05:01   #4094
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po shqiptart jan keq n' mes veti
kan mėri sa uj e deti
jan shpernda neper krahina
jan bė mish per shkje e shkina
turp me u ardhė sa primitive
jan kto ndarje thua prej thive
vjen e zezė kjo e zeze ide
per me i nda shqiptart mbi dhe
jan shpernda ne grupe t kqia
si kah banda e kah partia
koka te kqia mendje gjoge
fjale te vlera e demagoge
ult ma zi se ne kohe shpellore
poshtersi kah do mizore
me urrejtje shum per vlla
se per rus per grek e shkja
tur p te ken ka me i vra zoti
keq do t shkojn dhe s tina e moti
primitive e pa kultur
duke kpute qdo lidhje e ure
tu u urrejt e me tru dhije
mendje qorre e pa dije
e shkjau i zi si gjith demon
duart prej gzimi i ferkon
kur shqiptart kah do perqahen
vllau me vlla edhe kur ndahen
e kur vriten ne mes veti
gjak tue derdh si lumi e deti
po s ka mendje ma te zez n glob
po kta gjith kan me mbete rob
se nuk kan mende as ide
me qlirue toke e dhe
veq lakmi e per pozit
kush ma i zi veq tue grabite
kan punue shum per shkja
tue vra moter tue vra vlla
haj medet qfar mendje qorre
sa jan qele te zeza vorre
me gjakmarrje e prishta mendje
tu u harbue neper ngarendje
kush ma i pari gjak me marr
kush me qele ndoj plage a varrė
e kush s flet per hasmin shkja
veq te vetin si me e vra

e atdheun embuloj zija
kah do e zeza e tradhtia
shum spiunat e serbis
thone kan dale ne krye t paris
kush si age kush bajraktar
per me ule ne sofer t parė
sot pa ka aq hilexhi
sot po ka aq mendje zi
qe mundohet mish me shkye
sa ma shum shqiptar me thye
eh medet mendje kopile
shtyj me brryla e shtyj me hile
shkatrro tjetrin qe ka merita
qiti kurtha e qiti prita
turr e vrap me brryla te zi
tu u shty prore per parti
kush si kurv kush si kurvar
kush si age kush bajraktar
kush per turk per grek e shkja
te zezat vendit pa ja nda
thone mbaroj per t gjallė shqipnia
thone po ka edhe shum rruspia
qe po i bejn shum pune kopile
shum te zeza e shum skile
veq tradhtari lart po njitet
per qdo dit ma shum po rritet
mercenar per dore te huaj
neper vite toka vuaj
vuaj vatani vuaj etnia
dore e pare po del tradhtia
e do kurva shum bizare
q ekan shite atdhe per pare
do kopila e kopilica
thone s eu nda dhe mitrovica
thonne po ka dhe tjera plane
tue e luajt lojen panslaviane
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-20, 05:05   #4095
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po ku shkaqet duhet kerkue
pse shqiptart kshtu jan coptue
se n per shekuj ata jan nda
neper klane e jan vra
me vetveten ata jan marrė
gjithmone vetes tu i qite barrė
e jan nda me grupe e fe
kund dy bashk s jan mbete mbi dhe
e shkjau skile esht qellue
mire qdo kohe e ka shfrytzue
e ka nis shqiptart me i vra
me i shpernda e me perqa
zi e ma zi e si armik
i ka shkrue edhe munafik
sa ka pas emundsi me ble

me krye pune per hasem shkje
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 3 (0 Anėtarėt dhe 3 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.