Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Pėrshėndetje dhe Urime
Emri
Fjalėkalimi
Pėrshėndetje dhe Urime Uroni ditėlindjet, festat, fejesat(?)...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-05-12, 17:48   #676
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

KAQANIKASE E NDERUAR

PERSHENDETJE PER JU - KA KOHė Q ė NUK ISHA PREZENT Nė FORUME
-DHE PRANDAJ NUK KAM MARRė PJESė Nė PėRSHėNDETJe
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-05-12, 17:53   #677
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Serbia nxiti tradhtarė
nxiti armiq ndaj lirikut
autori xhelal ferizi
bota le ta din mbi dhe
se shkina e shkjau
me pare tė metelikut
shqipfolsa nė shum anė ka ble
lirikun nga atdheu e ndau


shqipfolsat jan porositur
kah do me gojė hapė si qakaj
ta shyqyejn me dhėmb lirkun poet
ta ja bėjnė shpirtin me gjamė e me vaj
e lotin tė ja derdhin si det

ku jeni ju zotėri pushtetarė
e populli i lirikut i gjorė
qfar ndenje keni
qfar gjaku e farė
lirikut qe si jepni dorė
lirikun e lat pa atdhe
autori xhelal ferizi

............................

pėrmirėsime tė shkrimeve tė mėparshme

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-05-12 nė 17:54
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-12, 18:00   #678
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1 Shiko postimin
I nderuari dhe i respektuari autor i shkrimeve dhe poezive zotri Xhelal Ferizi me nickun '' lirik '' , duke lexuar dhe percjellur me vemendje shkrimet tua qe ju ofron lexuesve te forumit ton shpreha deshiren ta hapi dhomen tende personale ku do te keshe pershendetje ,verejtje dhe sygjerime nga lexuesit e shkrimeve tua .
Une ne emrin time personal te pershendes dhe te porosis qe forumit Dardan ti sjellesh gjdo dit shkrime te bukura nga ana juaj pasi qe kan vler te madhe sidomos per shqipteret qe jane te emigruar neper bot dhe besoj do te mallengjehen nga fjalet qe ke thurrur ne poezit e tua me respekt jEtA_1 nga Prizreni
.................................................. ....


Mbete nje bukuri e forumit dardania duke i dhene hjeshi kėtij forumi nga secli brez qė vjen kėtu pėr tė lexuar shkrimet dhe vargjet tua -
Nuk e di ku je por fjala jote dhe humanizmi yt vargu dhe paraqitja sjellja dhe format tjera te njerzishme te karakterizuan -vertetė ne forum le nam dhe emer te mirė ashtu siq simbolizon jeta edhe ti i dhe jete fjales kėtu me bukurinė e sjelljes e te fjales .
Nuk e di ku je por ku do qė je ti rrezaton ne at vendė jam i bindur dhe lum ai vend ė qė tė ka ty e nderuara Mike e paharruar

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-05-12 nė 18:01
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-12, 18:05   #679
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Ishte dikurė nė klohen e pushtimit serb kosova
ather jeta ishte teper e veshtirė nga pėrnjdkejet dhe pasojat e armikut -
/ ka qenė nje kohė ferri pėr shqiptarė /pra njerzit
kaluan ecen neper nji ferr tė vėrtetė tė vuajtjeve -
shqiptarėt kan vaujtur ma teper se qdo komb tjeter ne europė
,nuk e kan pasė as lirinė a s fjalen e lirė as trajtimin njerzorė

lirin ė as sot nuke kan si duhet
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-12, 18:10   #680
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Helo Qika Me Kule Si Je Me Shendet
A Po Te Shkojnė Punėt Mirė/ Ka Kohė Qė Nuk Mė Ke Pėrshėndetur -

Po Kėshtu Qyshė M' Paske Pėrshendetur Me Kėt Fotografi /

Pasha Bacin- Kto Nuk Qenkan Kule Por Njė Far Fustani I Turkijes
-
Po Mė Doket Qe I Paskemi La Duart -- Nese Veshet Ky Ne Per Shkolla -


Mėsuesat Nuk Kan Me Mundur Me Dhan Msim --

As Shans Nuk Kan --Kan Me Ju Perzi Formulat E Kimisė Krejt
-Ka Me Ju Ra Trullim Ne Krye -

Ma E Mir Paska Ken Koha E Dimive Me Kule -
Eu Ku Qfar Vakti Erdh-

...........................................

shkrim me ngapak humor i shkruar dikurė nga lirik-

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 23-05-12 nė 18:11
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-12, 18:12   #681
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ninnela Shiko postimin
I nderuari mergimtar Lirik se pari te pershendes kudo qe je,me vjen shum mire qe qerpiku im qenka ispirm apo frymezim i yti per ilustrimin e ketyre vargjeve aq te bukura shpirterore neper odat e forumit .

Uroj qe shpirti yt prej poeti te mos ndalet kurre


Respekt NINNELA
.................................................. .............


Njė Mike qė la pershtypje nė kėt forum -nuk di ku mund tė jet ajo tani por dallohej urtesia e saj dhe mirėsia
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-05-12, 19:01   #682
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

I Nderuar Dardan Kastrati/

Ke Sjellė Kėtu Nji Hartė etnike tė antikitetit tė parardhsve tė kombit tonė shqiptarė-
Mė Emocionove Jasht Mase Jashtzakonisht:


Ky Simbol Tregon Se Para Shekullit Te Shtatė- Kėtu ne gjith gadishullin ballkanik ne europen jugore ku Kishte Fise Antike Ilire -me jeten e tyre prezente ne qdo afere te jetes aq sa ishin te zhvilluar por ishin aty -me tė gjitha elementet dhe gjurmeėt e tyre kombtare -

Tėgjitha Kdo Fise perbenin nacionin ilir kombtarisht
Si Nė Emra si nė Topinimi nė Vendbanime teper te lashta
dhe Shkallen e nivelit Te Artit - Numizmatikes -ndertimtarisė kalave -
muzikes kultures hioerarkise shtetrore mbretersie etj

dhe poashtu Dhe Zhvillimit Te Rendit Shtetrorė-

Dinastisė Mbretrore etj-


Te Gjitha gjurmet Ishin Te Formuara Kur Ne Gjurmet e hershme
kombtare shtetrore Te Qytetrimit
askund ne europė tė asaj kohe askund hiq qofte edhe me nje gjurme
-Nuk Kishte As Nji Mbiemer As Nji Gjurmė Sllave Serbe Pansllaviane-


Te Gjitha Kto Fise Dhe Kjo Histori ilire Nė Kėt Gadishull
U Zhvilluan
Pa Prezencen E Sllavėve neper kohra
Ne Kto Anė dhe ku do etnikisht Qė Deshmons s e me Mija Vite e vite
aty ne ato troje etnike jetonin iliret qe flisnin gjuhen shqipe ishin Ilirėt
Ishin Prezent:ne qdo lloj gjurme te jetes -tė gjitha faktet e hulumntimeve antike flasin kjartė qė shum intresant dikurė ne detale i kam lexuar-


Pikrisht Pr Shka k Tė Kėsajė Drejtėsie teper faktike tė dėshmuar hulumtuar dhe shkencorisht e vertetetur nga stdujues te shquar te gjurmve te jetes se popujve e te historise e njohurive
Dhe Fakti t te pa mohueshem ku rraca ilire u studjua edhe shkencorisht me skelete si rrace qe vazhdoj te shqiptaret pasardhsit e ilirve
Perendimi I Civilizuar peer shkak te ketyre fakteve Ka Dhimbje
Ne Ndergjegje te vet dhe nuk lejon sllavet te shuajne kombin shqiptarė-
-duke e ditur shum mirė se sllavet nuk kan kurfar tė drejte historike ne ballkan
- Dhe pikrisht per ket shkak faktik Nuk Mud Ta Perfillė Barbarinė Dhe Kanibalizmin pansllav -

Perendimi dhe Udhpershkruesit Kronikanėt e kohrave studjuesit
Dhe Hostorianėt e Dėshmuan Me Gjithqka Shkencore
te dispciplinave te dijeve Se Ktu Jetonin Ilirėt Tė Parėt E Shqiptarve:
banoret e pare te gadishullit

Fiset Ktu Jetonin Jetė Te Organizuar Shtetrore Ne Shtet Dhe Mbretri
nė rendė ligje ushtri ekonomi etj-


Ne at kohė Kur Fare Nuk Kishte Asnji Gjurmė Historike sllave
As Kurfar Shenje Serbe Sllave ne gadishullin e europes -

As Nji Dru As Nji Guri Nuk Kishte as Emėr e as gjurme Sllave askund
-

Me Asgjė Nuk Ishte Prezente Ktu Pansllavia / Qė U Lėshua Nga Stepat Ruse Dhe Ukraina Per Te Marrė Toka Te Huaja te ilirianve parardhs shqiptarė/


Se Sa Tė Pa Drejtė Jan DHE ISHIN KANIBALET SLLAV
- Lexoni Te Autorėt E mesjetes Se Hershme-- se cilat veprime
Veprimesh Bėnin krime mizore sllavet Mbi Ilir Kur sllavet erdhen me egersi
Erdhen Ne Gadishullin Ballkanik duke shfarosur fise etnike ilire .


Kanibalizmi Dhe Tmerri Qė Ushtronin sllavet gjenocidi
Mbi Ilirt Ishte Tmerri Vet Duke Ua Pre ku do jeten dhe shpresat e duke ua djege gjurmet ne trollin e tyre autokton -

Kokat ilire me masakra qe i benin te papara sllavet ilir Duke
pre e gri e vra e kah do duke I Masakruar iliret ne trojet e tyre historike
-
Mizorisht Duke I Gri E Rjepė iliret Per Se Gjalli -
Dhe Perse e bėnin Kėt Veprim --pra vetem e vetem Per Shkak Te
Pastrimeve Etnike per te sllavizuar europen trolline europes
Per Shkkak Te Karakterit Te Eger Te sllaveve q enjihen per gjithqka qe e shte poshter -

Sllavet Grabitqar Shovenist Dhe Per Shkak S e Kurrr Nuk Jan Ne Gjendje Te Bejn Marrvshje As Ta Pranojnė Reaitetitn Historik -

Por Gjithnji Falsfiikojnė vrasin rembejne grabisin te huajen mizorisht pa pyetur per fakte e drejtesi -pra me ata duhet vetem forca zgjedhje tjeter asnjiher nuk ka -

-

Ktu Ne Ket Hartė ilire qe na e paske paraqitur
Ku Sh triheshin Fiset Dhe Topinimia e tnonimia Ilire
e papprekur Nga Sllavėt Ardhacak-- Shihet Edhe e mri I Singodnes Ilire -

keshtu quhej Qytet Beogradi dikure te iliret beogradi i Sotem
Qe Sllavt E Quajten Beli Grad Mbasi e Pushtuen ather kur ky vend ishte i iliro shqiptarve Ne Kohen kur iliret ishin nen Sundim Romak-

Kur Iliria Lengonte Nen Sundimin Romak Dhe Ishte e pushtuar -
e sllavet nuk ishin askund mbi dhe as me gjurme e as me histori-

iLIRET ISHIN ATHER Nėn Thundren E Romes Perandori Asimiluese -
poashtu teper e rrezikshme -

Fiset Shqiptare Ilire Shtriheshin Edhe Ne Panoni ne fujshat e koracise vojvodines e humgarise se sotme
Fisi Panon shkonte gjere deri te Te Oradea E Rumanis
Pertej V ojvodines Se Sotme qe ishte fis ilir nga emri punues puna panona
panonia toke e punes me ara e vreshta -


Sava Drava Danubi Ose Tuna Siq Quhej Morava
Ne Gjuhen e lasht Ilire E Ibri Lumi I Bardhė Ibardhi
Per Ndryshe U Pervetsuan Nga Serbet Ardhacak asnji nga keta emra nuk ishin emra sllav por ilirian shqiptar te asaj kohe akoma pa shkele kembe sllavi
-

Shum Para Ardhjes Se Serbve Ne Antikė Nga Gjeografėt Greko Romak Shkruheshin Kėta Emra teper faktik -

Lumejt Per Shkak Te Gjatsis Dhe Madhsis Se Tyre Nuk Arriten Te Sllavizohen-
Si Emra Ne Ndergjegjen e Serbve Sllaveve-
Sepse serbet Nuk Kishin Fuqi Per Te Ndrruar Gjithqka ne emra dhe toponimi

Sepse Nuk Kishin Leksik te pasur as kulture

Prandaj Emrat E Lumejve Sava Drava Tisa Tuna Danub Os e dunavius
Siq E Quanin Romakėt e lashtė
Mbeten Edhe Sot Me Emra Origjinal Tė Antikes Ilire-


Me Qindra Toponimi E Emra Antik E Vendbanime Jan Gjallė Sot Nė Gjurmėt Gjeografike toponimike historike
Tė Ish Jugosllavisė ku shtriheshin iliret Ne Teritorin Ku Ma Parė Iliret Etnikisht Jetaun-

Ilirt Ksihin Mbretri Kishin Stoli Kishin Dasma Kishin Qerep Per Pjekjen E Bukes Kishin Enė Per Ujė Per Mjaltė Kishin Mkjete Pune Lufte-Kishin Princesha Mbretresha Princa Kala Ndertimtari gjurme Art Numizmatikė te Bukur -

Mirė I Ishin Afruar Civilizimit Kur erdhen Sllavėt Me Egersi Dhe Sulmuan Trojet E Tyre antike Dhe I Popullzuan Etnikisht me pansllavizem-

Meqense etnija Ilire Ishte Shum e madhe Dhe Teritori Bukur I Madh
Nuk Arriten Te Shkatrrojn Secilen Gjurmė Te Qytetrimit Te Lashtė-

Ne Bosnje Dhe Ne Dalmaci E Ne Istri E Ne Shum Vende U Gjeten Aq Shum Gjurmė Te Kti Qytetrimi Antik ku edhe sot jetojne pasrdhs te ilirve

I Nderuar Dardan Kastrati Bėr e Mirė Qė Na e solle Kėt Hartė Kėu ne forum

Un Ne Rininė Time Lexoja Shum Per Ilirėt Jeten Dhe Historinė-

Luftrat E Tyre Me Romaket Greket Maqedonasit E Lashtė etj
- Si Dhe Me Romaket E Me Fise Tjera Me Keltet e Me Shum Adrhacak

Ata iliret Ishin Njerz Si Te Them Te Butė te civilizuar
Dhe Nuk I Perballuan Gjith K To Sulme kanibale te egrsirave te stpeave

Mund Te Them Se Akoma Vetedijen shum te larte e lartė Shterore Nuk E Kishin iliret por megjithat ishin prezent -


Sepse Shkrimi ilir ne fakt Siq Po Shihet Mungonte ne at kohe natyrisht
Ata Nuk Lan Gjurmė Shkrimi Askund Flitet S e Romakt Ua Kan Djegė
Bibliotekat Te Gjitha Gjurmėt Mbasi I Kan Pushtuar -

Por Kjo Nuk Ka Shum Prova Dhe Fakte Historike

Qka ėsht Historike Dhe e pa Tjetėrsueshme ėsht Vertetimi edhe Shkencorisht
I Lidhjes Kontinuitive
Te Pa Ndeprerė----- Pra Ne Mes Te Shqiptarve Dhe Ilirve Deri Ne Ditet E Sotme-

Zngjiri Etnik Dhe Vazhdimsia Etnike Nuk Kputet Edhe Biologjikisht
Me Anė Te Laboratoreve Dhe Anatomisė Matjes Se Skeleteve gjeneve
Sakt U Vertetua Se Prejardhja Dhe Qelizat Skeleti i ilirve dhe shqiptarve
sht I Njejt -ndersa sllavet ndryshjojne ku do ata -

Rraca ilire Bilogjikisht ishte Prezente Ne Gadishullin Ballkanik
Shum shekuj para Ardhjes Se Sllavėve Serb Ne Ballkan-


Rafaelo Bataglia Italiani Qe Mati Me Perpikmeri Kafkat Ilire Por Ket E Kan Bė
Edhe Shum Shkenctarė Tjerė Botrorė

U Vertetua Pa Dyshim Se Biologjikisht Dhe Me Substanca Trupore
Qe U Gjeten Neper Skelete Dhe metoda Tjera Shkencore

U Identifikue Edhe Lloji I Njeriut
Si Te Njejta Fise Ilire Qe Vazhdojn Deri Te Shqiptart Sot-


Pra Argmumentet Te Gjitha Jan Faktike Qe Prezenca Jonė Qe Nga Antika E Hershme

E Ndoshta Qe Nga Neoliti Apo Paleoliti Si Rrėnjė Etnike Qendron Ktu Ne Ballkan
Ne Ket Iliri-


Tmerret Qė Bėnė Serbet Sllav Ardhacak Vetem e vetem Qe Se Bashku Me Rusinė-

Ta Mshefin Ket Fakt Historik E Ta Grabisin Teritorin eilirve
Ti Mshefin Gjurmet e vjetra historike Te Civilizimit E Ta Sakatosin Ket Komb te lashte sakatosje -
ne Secilin Aspekt --Kjo Flet Se Kemi Te Bėjm M e Nji Armik Aq Tė Keq Aq -

Antinjerzorė--


Aq Tė Eger Lakmiqarė Sa Qė Bota Ka Fillu Ta Marr Shum Seriozisht ket egersi Dhe Lakmi Ruso Serbe Per Ta Gllabruar Token -

Jam I Bindur Se Sikur Ta Mernin Ruset Dhe Serbet Gjermaninė Dhe Francen
Apo Anglinė-- Qdo Gjurmė Te Qytetrimit Do Ta Zhduknin Aty-

Dhe Nuk Do T ėkishte Forcė Ne Botė Q E I Bind Kta Njerz Se Aty Ishte Nje
Qytterim Tjeter -

Ja Pra Kush Jan Kta sllav te eger Te Cilve Bota Ka Filluar Te Ju Trembet -
e ua ka pa sherrin

Natyrisht bota e njerzise Kan Arsye Te Ju Tremeben sllaveve te eger
atyre Sepse Kta Mu Ne Pikė Te Dites E Mohojn ė Faktin-

dhe jan teper te pa njerzishem

Si Do Te Na Trajtonte Bota Nese Ne Do Ta Pushtonim Rusinė E Mosken

Ta emronim Bardhana shqiptare e te Themi ne se Aty ne moske
Kurr S Ka Qenė Moskė Dhe Fushat e dnjeprit e Stepat Ti Emronin
Fushat E Bardha ilire shqiptare
E Siberinė Ta Benim Iliria e Veriut--- Dhe Tė Thonim me kemngulje neper rrena e falkcifikime Ktu Ishin Shqiptarėt Gjithmonė

Gjysh Pas Gjyshi -

Ja Kėtu i Kemi Gjurmėt tona ilire Ktu nuk Ka Pas Kurr Asgjė Ruse
etj -

Qka Do Te Thoshte Bota Per Ne Me At Lloj Ndergjegje Barbare-sikur ne te kemmbngulnim ne keto falcifike te tilla makabre te pa drejta siq bejne ata pushtuesit shkie e rusNese Mund Te Quhet Ndergjegje kjo

Por Po e Quaj Vetedije Kanibale Per Shembull-

Ose Te Themi S e parisi Paska Qen Gjithmonė e ne jete i Shqiptarve-si do te ndjkeheshin civilizimet per ket lloj sjellje pra -Mendoj Se Bota Do Ta Kapnin Kryet Ne Dorė Dhe Do Te Na Urrenin Tmerrsisht Per Shpifjete para te historise se rrejshme -

Ja Kshtu Vepron Serbia Dhe Rusia Sot e neper shekuj
Me Trojet e lashta Antike Iliro Etnike Qe Kurr Nuk I Kishte Te Vetat
As Ma Te Voglen Gjurmė Aty Nuk E Kishte historikisht

E Sot Kerkon Luftė Botrore Per Toka Te Huaja Ky pansllavizem kanibal ruso serbian


Pra ėsht Apetiti Ruso Serb Barbar Kanibelesk apetie kriminale

per shkatrrim e Per Troje Te Huaja

Prandaj Perendimi ė sht i Egersuar dhe ėsht bė i ndjeshėm ndaj kesaj padrejtesie

Ne Ta Sepse Jan Duke Ja Pa Ftyren Dhe Nivelin

Deri Sa Gjithqka U Deshmua Shkencorisht S E Vazhdimsia Iliro Shqiptare Nuk Nderprehet Bilogjikisht Si Vazhdim I Etnisė Sepse Europianet Stdudiuna Faktet Gjuhtarė Etimolog Toponimist Analist Historian Arkeolog Dhe Studjues
Te Kukturava Te Artit Dhe Qka Ma Kryesora Edhe Anatomist Matsit Eskeleve Qe Shkencorisht Dhe Bilogjikisht Ta Vertetojnė Dhe E Vertetuan Lidhsmerinė
Etnike Te Pa Nderpre Deri Ne Ditet Sot Te Shqiptarve Dhe Te Ilirve U Vertetua Se Sht I Njejti Trup I Njejti Gjak Qe Shjpetuan Rastesisht Enuk U Zhduken Siq U Zhduken Maqedonasit E Vjeter Lykasit Thrakėket Dakėt Pot Huajse Krejt Trojant E Vjeter Edhe Hetitet Pellazgt Te Cilet I Shkruu Dhe I Asimiloj Greqia Pushtuese Me Ardhjen E Akejve Helenik Ilirt Nuk U Asimiluan Nė Tėrsi
Ata Mbijetuan Shqiptart Jan Pasardhsit Direkt Te Tyre Shkencorisht E Vertetuar

Te Pershendes Dardan Kastrati Per Ket Hartė Te Bukur Dhe Ket Simbol Qe Do Te Ja Kushtoj Disa Vargje shqiptare

nga autori ne mergim i merguar xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 05:22   #683
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Buqja_ch Shiko postimin
Ni mir se ardhje edhe nga un
kalofsh mir ne ket shoqri....

Me RRespekt..
.......................
Ku mund tė jeshė tani ti -kam mallė per brezat neper forume dhe brezat ne jete qe dikure zbukuronin diqka nė jetė dhe brezat ecin shkojnė lėnė gjurmė dalin kalojnė -ata jan njiher prezent e pastaj largohen -shkojnė neper rrugėt e halelt e veta dhe lėnė kujtime nga pas -
Pikrisht nje nder shkaqet pse nuk jam paraqite me nick ne forume esht kjo -sepse nick pseudonimi nuk ka force ne jete sa identiteti i vertet -
Nga identiteti nuk iket sepse identitetine karakterizon ajo qka e ke ne fakt ajo qka esht reale ne at person megjithat shum njerz q elan gjurme ketu jan pa adresa -
Nje jete qpo gjurmet pa adresa nuk i japin shum force nje shkrimi gjiurmve apo historie -sikur te ishin ketu njerzt me adresa pa pseudonime -shum ma i rendesishem do ishte secili forum .
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 07:35   #684
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik
Njė pershendetje dhe nje kafe per riardhjen tuaj Lirik .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 08:08   #685
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: lirik

Mirė mėngjesi
Lirik djali,
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 10:57   #686
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta Shiko postiminNjė pershendetje dhe nje kafe per riardhjen tuaj Lirik .
.......................................

Flm nga vet zemra e shpirti im -Vjeshta i kam percjellė shkrimet tua gjithmonė ke qene shembull urtesie e miresie
tani qe e rdhe kėtu me nje qiltersi kaq tė mirė njerzore mė disponove -e zbukurove temen time knaqėsi e vertetė
do te kerkoj neper lule qė ta gjejė lulen ma tė bukur e cila te krijon ty knaqesi arome e ndjenje relaksi miqsie
-ku ta gjejė nje fjalė ma tė bardhen miqsore nga vet bukuria ma e bardhė -
qė tė falenderoj ty per ket paraqitje e kafe bujare -
Mikpritje qe ta kam borgj kafe sa e mire qe qenka vertet
knaqesi muhabet i lirė i mirseardhjes disponim -Mrekulli .
Rrespekt per ty Vjeshta Mike vertet je nje emer qe ke lene mbresa dhe gjurme ne ket forum me qe tash ma ka bere emer ne opinion publik -ti je lule nder lule ketu e ke vendin e nderit ne forumin dardania
-
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 11:05   #687
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: lirik

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Mirė mėngjesi
Lirik djali,
...................................
Mire mengjeesi Neferte sa shum me kujtohen kujtimet nerp ato anė te anet andej kah zona e poshtme e ibrit sa her kam ardhe te marr nje uje ato jo larg kershit te dudit sa shum kam vrapuar atyre maleve deri ne majdan me vrap duke sodise malet e atdheut -ushtroja edhe vrapin por edhe dhe ngjitjet e zbritjet ne dru per te forcuar kalitjet ushtrime etj -
po dimri andej -ah dimri andej sidomos bora kur binte e bute dhe ishte but -neper druj bardhsie malet e bardha ibrit poshte luginat mahnitse -mendoj s epjesa mee bukur e kosoves andej esht por njerzit nuk e kan ditur se qfar lugine e male turistike jan ato -
Her her dilja mbi boletin andej nga ana lindore e bjeshkve e her poshte me vrap e her ne anen e prapme te fshatrave reke e bija teposhte ne sylane e ne shupfofc e deri ne mitrovice vazhdonim -nga njiher dilnim mbi malet e larta ne bjeshken e cernushes e her ne majat e larta te picelit te bajgores e deri ne kaqanollė e ne bare e andej kah kah trepqa -me kujtohet si fėmi poashtu shetitjet andej me autobus -e njiher ne bajgore shkuam lugut te bajgores neper male e luginen e fresket dhe kekronim disa qershi -per disa minuta u pirsh moti ne pike te veres qfar furtune -por edhe moti i rpishur ne ato ane me freski e ka bukurine e vet .-
Male shum te bukura kujtime shum te bukura ecje neper ato kujtime qe me nxisin mallengjime -
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 11:07   #688
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Ishte dikurė nė kohen e pushtimit serb kosova -

ather jeta ishte teper e veshtirė nga pėrnjdjjet dhe pasojat e armikut -
/ ka qenė nje kohė ferri pėr shqiptarė /pra njerzit shqiptarė kaluan neper f err -
kaluan ecen neper nji ferr tė vėrtetė tė vuajtjeve -
shqiptarėt kan vauajtur ma teper se qdo komb tjeter nė europė
,nuk e kan pasė as lirinė a s fjalen e lirė as trajtimin njerzorė

lirin ė as sot nuke kan si duhet--
Nganjiher edhe neper mes vuajtjeve te mia mundohem te paraqes vuajtjen e popullit
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 11:11   #689
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

M a falni vetem nje shpresė-
autori xhelal ferizi
le tė jet sa do e vogel
edhe nėse ėsht mikroskopike
le tė jetė edhe sa njė vesė
ma falni edhe nėse ėsht s a njė gogel
vetėm le tė jetė shpresė
shpresė fjalė per lirinė
per dashurinė
pėr shqiperinė tonė etnike
xhelal ferizi autori shqiptarė nga shqiperia verilindore
Mitrovica e kosoves
........................................
qellimi im paqja embelsimi i shpirtrave tė lexuesve
me vargun tim tė dashsr

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 25-05-12 nė 11:13
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-12, 11:39   #690
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: lirik

Erdh Natyra Erdh Natyra
nga autori xhelal ferizi
Oj E Bukura Shqipėri
Zemėrbardha Bardh Si Ngjyra
Plot Me Gaz E Dashuri

Erdh Natyra Erdh Engjėllusha
Porsi Vjen Ai Flladi I Veres
Ajo Zogzė Shkon Permbi Fusha
Tue Ligjrue Me Vargje T' Vleres

Erdh Natyra Porsi Ari
Kullue Fisshėm Si Ujė Kroni
Erdh Me Pend E Gjuhė Shqiptari
Porsi I Larmi Zog I Joni

Erdh Natyra Erdh Natyra
Dilni Kahdo Ju Forumian
Si Ylberi Me Shum Ngjyra
Kur Pin N' Kroje Nė Token Nanė

Erdh Natyra Lule E Shije
Si Aroma Qė Del Kah Fleta
Ashtu Vjen Ajo Me Dije
Tue K'ndue N 'varg Per Troje T' Veta

Pritne Mirė Kėt Patriote
Kahdo Jeni Zogj T' Shqiptarit
Se I Hejshon Kjo Stinė E Mote
Porsi Sqepi I Zogut Tė Arit

Autori Xhelal Ferizi

Autori I Vargjeve Shqiptare Ne Mergim I Shkruan Natyres-
Mikeshes S ė qe ne nje forum tjeter te bukur quhej Drenusha e ne forumin emadh quhej Hajla Mike e Vjeter Talentja e Madhe e Kombit Dhe Kontribuesja Madheshtore me penen e saje e fjalen aq te bute e te lehte si puhija si fllafet me te lezetshme te dardanise tone antike neper livadhe -

Natyra kjo femer e vyrtytshme me vlera te larta Ne Forume-
Ylli I Forumeve Shqiptare Simboli I Patriotzimit Shqiptarė-

Bija Liridashse E Atdheut Nderi Dhe Madheria E Fuqisė S E Fjales-
pervetsuese e madhe me fjalen e saj -

Bukuris Se Shprehjeve Dhe Urtėsisė Engjellore-


Natyre Esht Hjeshia E Forumeve e Fjales se mire ndikuese ne secilin shpirte e gjen
Dhe Simbol I Paqes Simbol i dashurisė njerzore Dhe Humanitetit
Natyre Madheshtore Femer E Emancipuar Shqiptare qe la gjurme urtesie miresie dhe emer shum te mire e te urte neper forume
poashtu humanizem

Kjo Luftare e Pa Epur E Pendes se pasur me shprehje e me kshilla e miresi
kjo Stermbesa E Sak Faslisė e Zhuj Selmanit e Kadri Bajrit

E Cila Po Qe Nevoja Edhe Pushken Din Ta Mbaj Ne Krah Si Shote Galica


Natyra Pra Mundet Me Qenė Edhe Luftare E Pendes Por Edhe E Pushkes Tamam Siq

Din Me Qenė Femra Shqiptare/

Prandaj Apeloj Ta Rrespektoni Kėt Zanė Mali e Cila Me Shkrimet e Saja -
dha Shum Kontribut Neper Forume Shqiptare -
dhe Qe Ne Oret e para te forumeve Si Veterane e forumeve
dhe ne Dardania De poashtu u paraqite si engjell i mire ie miresise dhe fjales
Duhet T ė Jet Krenarė Q ė nė Mesin Tonė Ka Njė Bi shqiptare
Kaq Te Emancipuar me edukate dhe Bilbil I Shkrimeve-
Dhe Nderit e Shembull i sjelljes dhe Etikes Shqiptare'


shembull i Besnikrisė shembull Ndaj Familjes Besnikirs Se Shoqeris ė
Siq i Pat Hije Kultures Se Lashtė emancipuese

Iliriane ---------Kur Femra Shqiptare Kuvendonte Me Burra lirshem dhe hapüur ne antiken ehershme kur kultura jone kishte zanafille eruoiane emancipuese

Ashtu Edhe Kjo Malsore e tradites s e vjeter
Din Ta Ruaj Kuvendin dhe Fjalen Dhe Besen-- Si Dhe Shoqerinė a shtu te ndershme e
Te Kulluar Si Ari Pa Interesa--- Vetem Per Hirė Te Emancipimit Dhe Qeshtjes njerzore kulturore edukues e humane Kombtare emancipuese shoqeore e tj
Per Hir Te Shoqersi Dhe Kultures e sjelljes se mire njerzore


Nga Miku i Sajė i kohes dikurė shkruar Per KujtimMisie malli dhe rrespekti
-
Vargje Shqiptare Nga Autori Ne Mergim Xhelal Ferizi-
.................................................. ....................................

shkrime dikurė te tiulla mallengjyese miqsie por se tash kan ndrruar kohrat zemrat shpirtrat -
acaret e dimrat e mdhej po ngrijne gjak e sy -udhet e e ftofta po lidhin zemra nyje e damare nyje neper te cilet ma nuk ece gjaku i kohes se emeble te dikurshme
ndrrimet po vijne me acare e ngricat nuk po shkrihen as ne verė e bilbilat ma nuk ndegjohen e neper rrema se veshet jan shurdhuar per her
.................................................. ..................................................

Por tash a thua kohrat jan thye
e dikah po pshtillet moti
nga se mjegullat kan ngadhnjye
se kshtu jeten e la zoti
..........
as edhe loti ma s' kuptohet
sa do i dhimbshem shkon qerpikut
ore e qast shekulli ndrrohet
mbyllen portat e qelikut
autori xhelal ferizi


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:45.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.