Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-11-12, 13:13   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Restorani mė i mirė nė botė

Edhe kėtė vit restorani i shqiptarit nga Tetova mė i miri nė botėKopenhagen, 13.11.2012 09:43

Pėr herė tė tretė pėr restorantin mė tė mirė nė botė ėshtė zgjedhur restoranti “Noma” nė Kopenhagė, pronar i sė cilės ėshtė njė shqiptar nga Tetova e Maqedonisė, transmeton Shqipmedia.

Bėhet fjalė pėr Rene Rexhepi i cili ėshtė shqiptarė me origjinė nga Xhepēishti i Tetovės. Ēmimin tė cilin ai e mori quhet “San Pelegrino”. Shqiptari nga Maqedonia pėr herė tė tretė e fiton kėtė ēmim prestigjioz.

“Noma” gjendet nė pjesėn bregdetare tė Kopenhagenit dhe ėshtė i njohur pėr menu tė reja dhe moderne. Sipas agjencionit Reuters, “Noma” ėshtė gjithashtu edhe ambasador i programit ushqimor nordik, tė cilėn e promovon Kėshilli Nordik i Ministrave.

Mėnyra se si nė kėtė restorant ofrohen ushqime detare ėshtė identike me njė vepėr artistike.

Pėrndryshe, Rexhepi ėshtė me origjinė nga Maqedonia, nga ku vjen edhe babai i tij. Ai secilėn verė vjen nė vendlindje pėr tė vizituar tė afėrmit e tij.

- Danezėt menduan se ishte shaka kur vendosa tė hap restorantin me kuzhinė tradicionale nordike, sepse ata mendonin se gjithēka qė ėshtė e shijshme vjen nga jugu, ėshtė shumė mė e mirė, mė aromatike dhe mė e thjeshtė. Unė u pėrgjigja se nuk ėshtė mė e mirė, ėshtė vetėm mė ndryshe nga ushqimet tjera.” – tha Rexhepi.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.