Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-06-13, 18:22   #16
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Oqeani Shiko postimin
Kan ne qef pak arin ... As Lepa Brena ma "trishtushem" nuk ka dale !!!

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=rmZakctn9cs

.vironja sa bukur po vallzojke,athu asht muslimane kjo artiste a?.sa duartrokitjet i morri nga publiku,hallall, i lumi burri i saj!gjallni i thojne edhe ksaj, ja ke inati, falja hakun!
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-06-13, 18:26   #17
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,645
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
.vironja sa bukur po vallzojke,athu asht muslimane kjo artiste a?.sa duartrokitjet i morri nga publiku,hallall, i lumi burri i saj!gjallni i thojne edhe ksaj, ja ke inati, falja hakun!

Jo inati fare jo - bile bile ..... :)


Po nejse se edhe ne muslimanet e njohim kulturen sepse jemi me te lashte :)
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-13, 20:39   #18
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Islami ėshtė fe natyrore qė pėrfshinė tė gjitha segmentet dhe detajet e jetės njerėzore, aq pėrfshirės, i lidhur dhe i gėrshetuar, sa qė mbulon tė gjitha nevojat e pėrhershme njerėzore. Allahu xh.sh. ka dashur qė Islami tė jetė sistem pėr tėrė jetėn e njeriut nė tė gjitha aspektet e tij.
Nuk e ka bėrė atė vetėm besim tė pastėr emocional, tė shkėputur nga fushėveprimtaria reale e ekzistencės sė njeriut, por e ka bėrė qė thellė tė depėrtojė nė tė gjitha sferat shoqėrore, sociale, morale, politike, ushtarake, juridike etj. Islami ka rregulluar gjithēka, qė ėshtė me rėndėsi, dhe asgjė nuk ka lėnė tė paqartė dhe tė mangėt.


Islami ėshtė shpallur me qėllim qė tė rregullojė jetėn nė formėn e saj praktike dhe realitetin konkret t’ia nėnshtrojė kritereve tė tij. Ai, nė bazė tė natyrės sė tij, nuk duron tė jetė i paraqitur vetėm si kategori shpirtėrore dhe kulturore, sepse kjo bie ndesh me natyrėn e tij dhe me qėllimin e tij final. Ai asnjėherė nuk zhvillohet nė teori tė pastėr, por gjithmonė mbanė statusin e realitetit dinamik.

Madje mjafton vetėm njė analizė sipėrfaqėsore pėr tė ardhur nė pėrfundim se islami ka specifikat e tij, tė cilat plotėsisht e distancojnė atė nga ideologjitė, sistemet dhe religjionet tjera.

Brenga pėr njeriun vėrehet nė islam edhe para lindjes sė tij, qė ėshtė specifikė e veēantė e kėsaj feje. Pas lindjes kjo brengė bėhet edhe mė e madhe dhe mė e fortė. Islami ka rregulluar tė gjitha detajet jetėsore, me qėllim qė njeriu tė mos humbet nė labirinthin e jetės dhe tė botės, dhe tė mos ndjehet si i lėnė pasdore. Njeriu, duke shfletuar literaturėn islame, do tė pėrfundojė se gjithherė ėshtė nėn mbikqyrje dhe ka "dikush" qė e mbikqyrė, ushqen dhe mbronė.

Nėse analizojmė vetėm martesėn dhe marrėdhėniet martesore, do tė zbulojmė se sa vėmendje i kushton Islami kėtij segmenti tė jetės sė njeriut. Sa ajete e hadithe trajtojnė kėtė pjesė tė jetės? Sa detaje ilustrojnė nevojėn e bashkėshortėve qė tė jenė sė bashku?!

Krahasimi kur’anor: ato janė veshja juaj dhe ju jeni veshja e tyre nė mėnyrėn mė eklatante flet pėr patjetėrsueshmėrinė e jetės sė pėrbashkėt dhe ndėrtimit tė bashkėsisė martesore. Pohimi i tė Dėrguarit tė Islamit, Muhamedit s.a.v.s, se me hyrjen nė bashkėsinė martesore plotėsojmė gjysmėn e imanit, nė mėnyrė shumė serioze flet pėr nevojėn e kėtij institucioni, pa tė cilėn nuk ka as moral, as vazhdim tė llojit njerėzor, as krenari nė Ditėn e Gjykimit!
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 11:15   #19
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
..friges se Allahut dhe burrit,qofshin fale tyne,tjerat i kan jeshil,bile edhe ngjyrat e shamijave i nderrojn sa here ju teket, liri i thone edhe kesaj apo?
Mire eshte te futesh ne mbrendin e asaj qe kam shkruar. Per fat te keq ne kete forum shume anetar kur trajtojn temat kete e bejne me qellim te vetem:"te shkruajn ne teme" pa ditur problematiken qe flitet. E kesaj natyre eshte edhe postimi yt. Te me citosh duhet te kesh kunderargument... Une fola per religjin e jo per individ, fola per te drejta e jo per jorespektues te te drejtave.
Halle e madhe, siduket po i ngaterron gjerat: feja nuk ka faj qe besimtaret sillen me vrazhdesi ndaj grave. Para se te vdes profeti a.s ka thene se namazin dhe femren, dy gjera duhet ti trajtoni mire. Pra, namazin duhet falur, kurse ndaj femres duhet te kihet kujdes si te sillesh. Ajo qe me brengos eshte fakti se Islami po kundershtohet, dhe ketu dalin ne shesh perplasja e injorances...
Halle e madhe, nuk di sa vjet i ke dhe cilit religjion i perket por te kisha lutur dite dhe nate qe intolerancen te largosh nga vetja nese je e krishtere, e nese je muslimane e sillesh si e "civilizuar" po te them se gjendesh ne huti dhe gjerat i emiton gabimisht.
Halle e madhe me thuaj punen e nje makine, ta zeme mercedesin. Cfare behet nese ne te ulet qe ta nget nje pa patent dhe per nje cast mercedesin e shehe te prishur, me thuaj kush i ka fajet mercedesi apo shoferi?

Halle e madhe, sikur te kishe... do te quaja ndryshe

me respekt
Lapsi
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 13:21   #20
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi Shiko postimin
Mire eshte te futesh ne mbrendin e asaj qe kam shkruar. Per fat te keq ne kete forum shume anetar kur trajtojn temat kete e bejne me qellim te vetem:"te shkruajn ne teme" pa ditur problematiken qe flitet. E kesaj natyre eshte edhe postimi yt. Te me citosh duhet te kesh kunderargument... Une fola per religjin e jo per individ, fola per te drejta e jo per jorespektues te te drejtave.
Halle e madhe, siduket po i ngaterron gjerat: feja nuk ka faj qe besimtaret sillen me vrazhdesi ndaj grave. Para se te vdes profeti a.s ka thene se namazin dhe femren, dy gjera duhet ti trajtoni mire. Pra, namazin duhet falur, kurse ndaj femres duhet te kihet kujdes si te sillesh. Ajo qe me brengos eshte fakti se Islami po kundershtohet, dhe ketu dalin ne shesh perplasja e injorances...
Halle e madhe, nuk di sa vjet i ke dhe cilit religjion i perket por te kisha lutur dite dhe nate qe intolerancen te largosh nga vetja nese je e krishtere, e nese je muslimane e sillesh si e "civilizuar" po te them se gjendesh ne huti dhe gjerat i emiton gabimisht.
Halle e madhe me thuaj punen e nje makine, ta zeme mercedesin. Cfare behet nese ne te ulet qe ta nget nje pa patent dhe per nje cast mercedesin e shehe te prishur, me thuaj kush i ka fajet mercedesi apo shoferi?

Halle e madhe, sikur te kishe... do te quaja ndryshe

me respekt
Lapsi

Lapsi_se pari te them qe jam shume vite para teje,njeherit flas nga eskparienca qe po ndodhe ne jeten e perditshme ne martesat islame,dhe se fundi feja njeriun nuk e ben njeri... nuk ngaterroj asgje,flas ate cka di dhe perjetoj me njerze ne jeten e perditshme! Do te ishte mire siq thua ti, per fat te keq e kunderta po mbizoteron,edhe une si grua do te doja te jete ashtu siq eshte e shkruar ne librat e shejte,praktika eshte large large asaj,me keqardhja a???

me rrespekt per ty dhe pa keqardhje:halla e madhe
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 14:36   #21
Lapsi
 
Avatari i Lapsi
 
Anėtarėsuar: 02-11-09
Vendndodhja: Ne ngjyren e ndergjegjes
Postime: 11,499
Lapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėmLapsi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga halla e madhe Shiko postimin
Lapsi_se pari te them qe jam shume vite para teje,njeherit flas nga eskparienca qe po ndodhe ne jeten e perditshme ne martesat islame,dhe se fundi feja njeriun nuk e ben njeri... nuk ngaterroj asgje,flas ate cka di dhe perjetoj me njerze ne jeten e perditshme! Do te ishte mire siq thua ti, per fat te keq e kunderta po mbizoteron,edhe une si grua do te doja te jete ashtu siq eshte e shkruar ne librat e shejte,praktika eshte large large asaj,me keqardhja a???

me rrespekt per ty dhe pa keqardhje:halla e madhe
Halle e madhe, trajtesat qe behen kane nje dimension, nese flasim per kohen qe jetojm themi se ajo eshte dinamike, dhe me dinamzmin e vet sikur po na gelltit. Pikerisht, fjalia e shkurter e imja ishte per te pershkruar religjionin si eshte. Rreziku vie vetem atehere kur per ceshtjet, per zgjidhjen e tyre perzihet tradita me fetaren. Dekadenca qe kishte perfshire popullin tone i eshte mveshur fese islame, dhe ne pergjithesi ketu behet gabim.
Kur gjyshi im nuk e ka dergu vajzen ne shkolle ka thene se behet shkine, kurse kjo ka qene kunder islamit qe thire ne arsimim.
Kur vajza eshte martuar ka perjetuar tmerrin e kesaj bote duke u be grua e dikujt qe nuk e do, pra martese e imponuar. Edhe kete gje e ka ndaluar islami, kemi shembuj te shumta ne kete drejtim nga historia islame. Kur nje vajz ju ankua profetit se prinderit duan ta martojn me nje qe kjo nuk do, profeti prinderve ju tha se duhet degjohet zeri i vajzes.
Duhet bere krahasime, ne Islam ka rregulla se si trajtohen ceshtjet, kurse besimtaret ato rregulla i ve ne veprim. Nuk them se ne jemi te pagabueshem, gabojm dhe duhet permiresuar.
Halle e madhe nese ke apo kam nje jete te veshtire, mosmarreveshje me burrin - gruan, kesaj mosmarreveshjes nuk ia ngjes trajtesen fetare por jofetarizmin e shpirtit qe ka nevoje per uje te keshilles hyjnore, shpirtit qe nuk e ka kuptuar hyjnoren dhe qe sillet me gruan si nje mbret i keq e arrogant.

Allahu me nje verset thote se krijova gruan qe te ajo te gjeni prehje...
__________________
Lapsi ėshtė i shenjtė, mirėpo nuk ėshtė shenjtėri tė shkruash ēmendurira...
Lapsi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 15:24   #22
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Re: Titulli: Re: Titulli: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lapsi Shiko postimin
Halle e madhe, trajtesat qe behen kane nje dimension, nese flasim per kohen qe jetojm themi se ajo eshte dinamike, dhe me dinamzmin e vet sikur po na gelltit. Pikerisht, fjalia e shkurter e imja ishte per te pershkruar religjionin si eshte. Rreziku vie vetem atehere kur per ceshtjet, per zgjidhjen e tyre perzihet tradita me fetaren. Dekadenca qe kishte perfshire popullin tone i eshte mveshur fese islame, dhe ne pergjithesi ketu behet gabim.
Kur gjyshi im nuk e ka dergu vajzen ne shkolle ka thene se behet shkine, kurse kjo ka qene kunder islamit qe thire ne arsimim.
Kur vajza eshte martuar ka perjetuar tmerrin e kesaj bote duke u be grua e dikujt qe nuk e do, pra martese e imponuar. Edhe kete gje e ka ndaluar islami, kemi shembuj te shumta ne kete drejtim nga historia islame. Kur nje vajz ju ankua profetit se prinderit duan ta martojn me nje qe kjo nuk do, profeti prinderve ju tha se duhet degjohet zeri i vajzes.
Duhet bere krahasime, ne Islam ka rregulla se si trajtohen ceshtjet, kurse besimtaret ato rregulla i ve ne veprim. Nuk them se ne jemi te pagabueshem, gabojm dhe duhet permiresuar.
Halle e madhe nese ke apo kam nje jete te veshtire, mosmarreveshje me burrin - gruan, kesaj mosmarreveshjes nuk ia ngjes trajtesen fetare por jofetarizmin e shpirtit qe ka nevoje per uje te keshilles hyjnore, shpirtit qe nuk e ka kuptuar hyjnoren dhe qe sillet me gruan si nje mbret i keq e arrogant.

Allahu me nje verset thote se krijova gruan qe te ajo te gjeni prehje...

Lapsi_gjetsh prehje tek gruaja!..ky vers i Allahut bash po me pelqejka,do te deshiroja per boten burrerore te ndjekin keto fjale,vertete me pelqen!

ps:prap po ta them,ti shkruan ate cka deshiron,realiteti eshte larg larg! ;)
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-13, 16:31   #23
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Kultura e sjelljes nė martesė


Martesa ėshtė themeli i familjes. Pa martesė nuk ka familje ndėrsa pa familje nuk ka as bashkėsi njerėzore. Vetėm me martesė sigurohet zhvillimi normal i bashkėsisė njerėzore. Pėr kėtė, Allahu xh.sh., institucionin e martesės e ka bėrė tė obliguar, me qėllim qė lloji njerėzor tė vazhdojė normalisht rrugėtimin e tij.

Allahu i Madhėrishėm e krijoi llojin njerėzor prej burrit dhe gruas, dhe e bėri qė njėri pa tjetrin nuk mund tė jetojnė, duke ia bėrė me dije Muhamedit s.a.v.s: “Ne dėrguam edhe para teje tė dėrguar dhe atyre u mundėsuam tė kenė gra e fėmijė.” (Kur’ani: Rra’d, 38). Duke i krijuar njėrin prej tjetrit dhe duke e ditur se nuk munden njėri pa tjetrin, Ai urdhėron martesėn si mėnyrė e vetme natyrore e bashkimit tė tyre:

“… atėherė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė…” (Kur’ani: Nisa’ė, 3). Nė njė ajet tjetėr Ai nxitė: “Dhe martoni tė pamartuarat (tė pamartuarit)...” (Kur’ani: Nurė, 32).

I Dėrguari i All-llahut gjithashtu nė shumė hadithe tė tij na ka nxitur nė bashkimin e personave tė gjinisė sė kundėrt pėr lidhje martesore. Madje na tėrheq vėrejtjen se mos praktikimi i martesės ėshtė njė lloj i mos praktikimit tė sunnetit dhe largim nga ai, nga drejtimi i tij. Nė hadithin tė cilin e transmeton gruaja e tij e ndershme Aisha r.a., nė mėnyrė tė thuktė thuhet: “Martesa ėshtė nga sunneti im. Kush nuk e praktikon sunnetin tim, nuk mė takon mua! Martohuni, sepse unė do tė krenohem me numrin e ummetit tim ndaj tė tjerėve! Kush ka mundėsi- le tė martohet, e kush nuk mundet- le tė agjėrojė, sepse agjėrimi ėshtė mbrojtje!

Posaēėrisht martesa, siē na bėn tė ditur i Dėrguari i All-llahut, s.a.v.s., nė mėnyrė preventive ndikon nė shiqim dhe organet gjenitale. Abdullah ibn Mesudi r.a., pėrcjell se Muhamedi s.a.v.s. ka thėnė: “O tė rinjė, kush ka mundėsi le tė martohet, sepse ajo ėshtė mė mirė pėr nderin dhe mė e ndershme pėr organin gjenital. E kush nuk ka mundėsi, atėherė le tė agjėrojė, sepse agjėrimi ėshtė mburojė!”

I Dėrguari Muhamed s.a.v.s. duke e ditur rėndėsinė e jashtėzakonshme tė kėtij institucioni, ka ndaluar celibatin /beqarinė e pėrhershme. Kėtė qartė e vėrejmė nė transmetimin e Sa’d ibn Ebi Vekkasit r.a. ku thuhet: “I Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ia ka refuzuar celibatin/mosmartesėn e Othman ibn Madh’unit, i cili kėtė e kėrkoi nga ai (nga i Dėrguari s.a.v.s.)!”

I Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. ka paralajmėruar se nėse lihet pasdore martesa, do tė paraqitet amoraliteti dhe anarkia nė shoqėri, tė cilėn mė sė miri mund ta vėrejmė nė kohėn e sotme me ē’rast janė shtuar shumė sėmundje tė pashėrueshme si pasojė e mosrespektimit tė ligjit tė Allahut dhe paralajmėrimeve tė Muhamedit s.a.v.s. Nė hadithin tė cilin e transmeton Ebu Hatim El-Muzeni r.a., ai tėrheq vėrejtjen: “Kur t’ju vjen dikush nė fenė dhe moralin e tė cilit jeni tė kėnaqur-martone! Nėse kėtė nuk e bėni, do tė paraqitet nė tokė anarkia dhe amoraliteti!”

Martesa nuk ka qenė praktikė vetėm e tė Dėrguarit tė fundit tė Allahut, Muhamedit s.a.v.s., por ka qenė sunnet i tė gjithė tė Dėrguarve, salavatullahi’ alejhim exhmeinė, duke veēuar Isanė a.s., pėr tė cilin thuhet se kėtė sunnet do ta plotėsojė kur tė paraqitet nė ahiri-zeman (kohėn e fundit), me ē’rast do tė ketė edhe trashėgues.

Se martesa ka qenė praksė e tė gjithė tė Dėrguarve tė mėhershėm, mė sė miri ilustrojnė fjalėt e tė Dėrguarit tė fundit tė Allahut, Muhamedit s.a.v.s.. Ebu Ejubi r.a. transmeton se i Dėrguari s.a.v.s. ka thėnė: “Katėr gjėra janė sunnet i tė dėrguarėve: turpi, aromat, misvaku dhe martesa!”
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 03-06-13 nė 16:55
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 17:40   #24
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Zgjedhja e bashkėshort - es/it


Zgjedhja e bashkėshort-es –it ėshtė me rėndėsi sepse zgjedhja e vėrtetė mund tė jetė lumturi pėr dikė apo edhe fatkeqėsi. I Dėrguari i Allahut, Muhamedi s.a.v.s. nė hadithin tė cilin e transmeton Sa’d r.a. thotė: “Katėr gjėra e bėjnė njeriun tė lumtur: gruaja e mirė, vendbanimi i pėrshtatshėm, fqiu i mirė dhe mjeti i udhėtimit i rehatshėm, ndėrsa fatkeq e bėjnė: gruaja e keqe, shtėpia e vogėl, fqiu i keq dhe mjeti jo i pėrshtatshėm i udhėtimit.”

Shumė faktorė ndikojnė nė zgjedhjen e bashkėshortes -it. Ndonjėherė ajo ėshtė bukuria, ndonjėherė pasuria, ndonjėherė familja me prestigj e ndonjėherė karakteri, morali dhe besimi. I Dėrguari i Allahut, Muhammedi s.a.v.s. na ka udhėzuar qė nė zgjedhjen tonė tė peshojė kjo e fundit (morali dhe besimi), me ēka do tė plotėsohet dhe kompensohet ajo qė eventualisht mungon nga faktorėt e lartpėrmendur. Nėse nuk merret parasysh feja dhe kualitetet morale, tė gjithė faktorėt tjerė pėr tė cilėt mund tė hyjmė nė martesė ka mundėsi qė shumė shpejtė tė shndėrrohen nė tė kundėrtat e tyre. Nė hadithin qė e transmeton Ebu Hurejre r.a., i Dėrguari s.a.v.s. na udhėzon: “Gruaja merret pėr katėr gjėra: pėr shkak tė pasurisė, prejardhjes, bukurisė ose fesė. Merreni atė me fe, do tė jeni tė bekuar.”


Shikimi para marteesės


Pėr tė qenė martesa afatgjate, duhet qė para martesės tė njohim bashkėshorten -in, kjo do tė thotė, t’i njohėsh kualitetet ose eventualisht mangėsitė e saj (tij). I Dėrguari s.a.v.s. ka rekomanduar shikimin e personit me tė cilin dėshirojmė tė martohemi, kėshtu qė gjatė martesės, tė mos vijė deri te pasojat e padėshirueshme. Nė hadithin qė e transmeton Ebu Hurejre r.a., thuhet: “Isha te i Dėrguari s.a.v.s., kur i erdhi njė njeri dhe e njoftoi se e ka fejuar njė ensare. I Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. e pyeti: A e ke parė atė? Ai ėshtė pėrgjigjur: Jo. I Dėrguari s.a.v.s. i tha: Shko e shikoje atė, sepse me tė vėrtetė nė sytė e ensarėve ka diēka!” Disa e komentojnė kėtė hadith se nė sytė e tyre mund tė ketė ndonjė mangėsi, si p.sh. tė pamurit e dobėt etj.

El Mugire ibn Shu’be r.a., transmeton se e ka njoftuar Muhamedin s.a.v.s. se e ka fejuar njė vajzė, me ē’rast Muhamedi s.a.v.s. e ka kėshilluar: “Shko dhe shikoje, sepse kjo, me tė vėrtetė ėshtė mė e sigurtė pėr jetėgjatėsinė e lidhjes suaj!”


Fejesa


Mėnyra mė e mirė pėr tė treguar seriozitetin e ndonjė lidhje ėshtė fejesa. Nė kėtė rast i riu duhet tė shohė vajzėn, mirėpo gjithēka duhet tė jetė nė kufijtė e rregullave islame. Ka mendime tė ndryshme ndėr dijetarėt rreth asaj se ēka mund tė shikojė i riu nė vajzėn tė cilėn e kėrkon pėr fejesė. Kjo pėrfshinė qė nga shikimi i lirė i trupit tė saj, flokėve e tė ngjashme, deri tė shikimi vetėm i fytyrės dhe i shuplakės sė duarve. Mendimi i shumicės sė dijetarėve tė ummetit ėshtė se shikimi i ēdo pjese tjetėr tė trupit, duke veēuar fytyrėn dhe duart, shpie drejt nxitjes sė epsheve dhe i afron drejt amoralitetit.

Shikimi dhe njohja e bashkėshortit tė ardhshėm duhet tė jetė nė pajtim me rregullat e Islamit. Nuk guxojnė tė vetmohen edhe pasi tė fejohen, deri nė aktin e martesės, duke u bazuar nė fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, s.a.v.s., tė cilat i transmeton Xhabiri r.a.: “Kush e beson Allahun dhe Ditėn e Gjykimit, mos tė vetmohet me gruan - nėse nuk ėshtė me tė ndonjė mahrem - sepse nė atė rast, me ta ėshtė shejtani!”

Nėse dikush dėshiron informata mė tė thukta dhe mė intime pėr bashkėshorten e ardhshme, atėherė do tė dėrgojė ndonjė grua, qė ajo nė mėnyrė tė pėrshtatshme hulumton, ashtu siē ka vepruar Muhamedi s.a.v.s., kur e dėrgoi Ummu Sulejmen r.a. pėr tė hulumtuar veēoritė e njė gruaje pėr tė cilėn ishte i interesuar.

Praktika jonė ėshtė larg fjalėve tė tė Dėrguarit s.a.v.s. Pėr fat tė keq, vetmimi i tė rinjėve ėshtė bėrė gati njė gjė normale. Andaj, nuk duhet tė habitemi me rritjen rapide tė amoralitetit dhe tė pamoralshmėve ndėrmjet tė rinjėve. Duhet tė pėrpiqemi pėr ndėrrimin e kėtyre shprehive joislame dhe sa mė shumė qė ėshtė e mundur t’i afrojmė drejt porosive Islame nė kėtė drejtim.


Ndalohet fejeesa e asaj qė veēmė ėshtė e fejuar


Ėshtė mėkat qė tė fejohet vajza e cila veēmė ėshtė e fejuar. Ibn Omeri r.a. transmeton se i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. ka tėrhequr vėrejtjen: “Mos tė bėjė gara dikush prej jush nė shitblerjen e tjetrit, e as nė fejesė, nėse vėllai i juaj veēmė e ka fejuar, deri sa ai nuk hjek dorė”


Akti i kurorėzimit


Gjėja mė e rėndėsishme me rastin e aktit tė kurorėzimit ėshtė oferta dhe pranimi, domethėnė qė mashkulli t’i ofrojė gruas martesė dhe ajo tė pranojė.

Kėtė duhet ta dėgjojnė dy dėshmitarė, qė me rastin e ēfarėdo mosmarrėveshjeje eventuale, tė vėrtetojnė se ata dy kanė qenė tė kurorėzuar.

Vajza duhet tė marrė lejen e prindėrve ose mbikqyrėsit tė saj pėr martesė. Kjo ėshtė e obligueshme te tė gjithė Imamėt e Medh’hebeve (shkollave juridike), pėrveē Ebu Hanifes. Kjo bazohet nė fjalėt e tė Dėrguarit s.a.v.s., tė cilat i transmetojnė Ajsheja dhe ‘Imran r.a.: “Nuk ka martesė pa mbikqyrės (familjarė) dhe dy dėshmitarėve tė drejtė!”

Do tė ishte mirė qė kurorėzimi tė bėhet ditėn e premte, ose nė tė hyrė tė ditės sė premte, ose nė Bajram, siē ėshtė transmetuar nga gjeneratat e para.

Ėshtė e preferuar qė martesa (kurorėzimi) tė bėhet nė muajin Shevval, duke u bazuar nė hadithin e Ajshes r.a. e cila thotė: “I Dėrguari i Allahut s.a.v.s. u martua me mua nė Shevval. Nė Shevval mė ėshtė afruar nė shtrat.” Pėrndryshe, Ajsheja r.a. u ka preferuar grave qė tė hyjnė nė lidhje martesore dhe intime pikėrisht nė muajin Shevval.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-06-13, 17:50   #25
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Mehri - dhurata e martesės


Mehri ėshtė dhurata e kurorės tė cilin burri ėshtė i obliguar t’ia japė gruas me rastin e hyrjes nė bashkėsinė martesore. Allahu i Lartmadhėruar e urdhėron kėtė nė Kur’an: “Grave jepnu dhuratėn e kurorės se tyre (niqahin) mė tė mirė…”

Ajsheja r.a. nė pyetjen e Ebu Seleme ibn Abdurrahmanit ėshtė pėrgjigjur se mehri i Pejgamberit, s.a.v.s. ishte pesėqind dirhemė/argjend. Pėrndryshe, i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. iu ka propozuar grave qė tė kėrkojnė mehrin sa mė tė vogėl, qė ajo tė mos jetė pengesė nė ngritjen e bashkėsive martesore. Kėshtu, njė as’habi i ka kėrkuar qė tė gjejė sė paku njė unazė tė metaltė pėr ta kurorėzuar atė qė e kishte zgjedhur, e kur nuk kishte mundur as atė ta gjejė, atėherė i ka propozuar qė t’i mėsoj asaj atė qė e di nga Kur’ani dhe kjo tė jetė mehr!

Mehri ėshtė e drejtė e gruas dhe ajo kėtė tė drejtė duhet ta shfrytėzojė. Kuptohet, nėse njeriu ėshtė i pasur, nga ai mund tė kėrkojė mehrin mė tė lartė. Nė tė vėrtetė, mehri ėshtė njė garancė pėr ruajtjen e martesės. Nėse njeriu jep mehr tė mirė, ėshtė shumė mė vėshtirė tė vendosė pėr shkurorėzim, sepse me shkurorėzim do tė humbaste shumė edhe materialisht. Kjo ėshtė njė prej metodave tė ruajtjes sė martesės.


Shpallja e martesės


Ėshtė e lejuar qė martesa tė shpallet me pėrdorimin e defit. Dhe defi lejohet, ashtu siē thekson shejh Albani, qė tė pėrcillet edhe me kėngė qė nuk kanė pėrmbajtje tė keqe, siē janė gjėrat qė bijnė nė kundėrshtim me sheriatin ose pėrshkrimin e pjesėve tė trupit tė gjinisė femėrore nė tekstin e kėngės etj.

Kjo mbėshtetet nė hadithin e tė Dėrguarit s.a.v.s. tė cilin e transmeton Muhammed ibn Hatib el-Xhumehi r.a.: “Dallimi mes tė lejuarės dhe tė ndaluarės ėshtė pėrdorimi i defit dhe zėrit!”

Kur ėshtė nė pyetje pėrdorimi i defit, kėtu nuk ka kurrfarė dallimesh ndėrmjet dijetarėve, mirėpo kur ėshtė nė pyetje pėrdorimi i zėrit, disa komentojnė se kjo ėshtė nė tė vėrtetė, tė folurit pėr atė martesė dhe pėrhapjen e lajmit se ėshtė vėnė kurorė ndėrmjet dy personave tė caktuar, deri te ata tė cilėt mendojnė se ato janė zėra tė gėzimit qė dėgjohen me rastin e kurorėzimit, siē janė thėnia e ndonje poezie tė lejuar, tregimi i ndodhive tė ndryshme tė cilat atmosferėn e kurorėzimit do ta bėnin mė tė gėzuar e deri te kėngėt tė cilat nuk do tė afirmojnė gėnjeshtrėn dhe amoralitetin.

Ėshtė me rėndėsi tė pėrmendim se me kėtė rast nuk duhet tė lejohet ēfarėdo largimi nga rregullat islame, siē janė pėrzierja e burrave dhe grave, sjelljen e kėngėtareve etj. Nėse janė prezent edhe meshkujt, atėherė gratė do tė rrahin shuplaka dhe nuk do tė kėndojnė sė bashku me meshkujt, me qėllim qė tė mos vijė deri te nxitja e epsheve dhe anarkisė morale.

Natyrisht, shpallja e martesės ka arsyetimin e saj praktik. Kuptohet se nėse njerėzit kanė dėgjuar gėzim nė ndonjė shtėpi, atėherė e dinė se afrimi i dhėndėrrit deri te nusja ėshtė i ligjshėm dhe i arsyetueshėm me sheriat. Mirėpo, nėse njerėzit kėtė nuk e dinė, dhe e shikojnė ndonjė burrė me ndonjė grua tė panjohur, fillojnė tė dyshojnė nė moralin e saj. Andaj, ky lloj i pėrhapjes sė lajmit pėr bashkėsinė martesore ėshtė i nxitur nga Muhamedi s.a.v.s. me qėllim qė ēfarėdo mosmarrėveshje, siē janė pėrgojimet, shpifjet etj., tė heshten shumė thjeshtė.


Ceremonia e dasmės

Ėshtė sunnet qė me rastin e kurorėzimit tė bėhet ceremonia e dasmės, nė tė cilėn thirren dhe gostiten farefisi, shokėt dhe mysafirėt tjerė. I Dėrguari i Allahut, s.a.v.s., i ka propozuar Abdurrahman ibn Aufit r.a., kur ai ėshtė martuar, qė tė therė njė dele dhe tė gostisė pjesėmarrėsit, duke i thėnė: “All-llahu tė mbuloi me bereqet! Pėrgatit gostinė qoftė edhe me therjen e njė dele!”

Duhet theksuar se nė kėtė ceremoni, me rastin e kurorėzimit, ėshtė e obligueshme t’i thėrrasim edhe tė varfėrit, me qėllim qė tė gostiten me ushqimin qė ėshtė pėrgatitur me atė rast. Nė hadithin tė cilin e transmeton Ebu Hurejre r.a. thuhet: “Ėshtė i shėmtuar ushqimi i dasmės nė tė cilin thirren vetėm pasanikėt, kurse lihen anėsh fukaratė.”


Duhet ti pėrgjigjemi ftesės pėr dasmė


Kur tė ftohet muslimani nė ndonjė ceremoni tė dasmės ėshtė obligim qė t’i pėrgjigjet ftesės, nėse nė tė nuk ka ndonjė gjė tė ndaluar dhe tė dyshimtė me sheriat. Kjo mbėshtetet nė kėrkesėn e tė Dėrguarit tė Allahut, s.a.v.s., tė cilin e transmeton Abdullah ibn Omeri r.a.: “Kur ndonjėri prej jush ftohet nė dasmė, le t’i pėrgjigjet ftesės!”

Nėse ndonjė person nuk i pėrgjigjet ftesės pėr dasmė - do tė mėkatojė, siē thotė Muhamedi s.a.v.s., nė hadithin tė cilin e transmeton Ebu Hurejre, r.a.: “Kush nuk pėrgjigjet nė ftesė, do tė mėkatojė para Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij!”


Ēka duhet thėnė ēiftit tė posamartuar


Pėr tė posamartuarit duhet tė bėjmė dua, ashtu siē e ka bėrė Muhamedi s.a.v.s., qė e transmeton Ebu Hurejre, r.a.: “Barekallahu lekum ve bareke ‘alejkum ve xheme’a bejnekuma fi-l-hajri!

Allahu ju mbuloftė me bereqet, qoftė mbi ju bereqeti i Tij dhe ju bashkoftė tė dyve nė ēdo tė mirė!”

Akil ibn Ebi Talib transmeton se Muhamedi s.a.v.s. ka thėnė se duhet tė thuhet kėshtu:

“Allahummebarik lehum ve barik ‘alejhim!
O Allah, jepju bereqet dhe vėrsho bereqet mbi ta! ”


Ėshtė gabim tė mendohet se Islami i shtrydhė epshet dhe nuk u lejon njerėzve qė tė kėnaqen me personat e gjinisė sė kundėrt. Pėrkundrazi, islami nė kėtė aspekt ėshtė shumė natyral, nė mėnyrat mė tė mira lejon shpėrthimin e epshit dhe lejon afrimin e personave tė gjinisė sė kundėrt. A mundet dikush kėtė ta thotė pas fjalėve tė Allahut xh.sh. drejtuar njerėzve, fjalė kėto qė paraqesin lirinė e afrimit tė ndėrsjellė tė tė martuarve dhe mundėsinė e tyre qė tė krijojnė atmosferėn mė tėrheqėse, pa kurrfarė kufizime: “Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi…”

Tė vetmen gjė qė e kėrkon Islami nė aktin intim ėshtė largimi nga marrėdhėniet jo tė natyrshme, akteve perverse dhe dhunės shtazarake.

Nė fjalėt e ardhshme do tė flasim pėr kulturėn e sjelljes para dhe me rastin e aktit intim, me qėllim qė tė vėrtetojmė se Islami nuk i ngushton ndjenjat e ēifteve bashkėshortore dhe se ju hapė mundėsi tė shumta tė kėnaqėsive, ndjenjėn e veēantė tė kėnaqėsisė tė cilėn Allahu i Mėshirshėm e ka vendosur nė ēdo person, mirėpo me njė kusht tė vetėm, qė tė mos kalojnė kufirin e natyrshmėrisė, tė cilin Zoti i botėrave e ka vendosė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-06-13, 17:53   #26
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Falja e dy rekateve namaz para marrėdhėnjev intime


Ėshtė mirė qė tė posamartuarit, para se tė hyjnė nė marrėdhėnie intime, tė falin dy rekate namaz nafile. Namazin duhet falur sė bashku (nė xhemat), kėshtu qė burri do tė dalė mė pėrpara ndėrsa gruaja mė pas tij. Kjo ėshtė mėnyra mė e mirė qė bashkėshortėt tė fillojnė jetėn e re me sexhde dhe nėnshtrim ndaj Zotit tė tyre dhe se dashuria e ndėrsjellė prej fillimit tė nisė me plotėsinė e saj.

Kjo bazohet nė thėnien tė cilėn e transmeton Shekiku, nė tė cilin theksohet se njė njeri me emrin Ebu Harith, i cili, siē pohon Imam Dhehebiu ishte as’hab i tė Dėrguarit tė Allahut s.a.v.s. , ishte martuar me njė vajzė dhe kishte frikė se ajo, eventualisht mund mos ta dojė, atėherė me kėtė rast Abdullah ibn Mes’udi r.a. ia dha kėtė kėshillė: “Afria dhe harmonia vijnė prej Allahut ndėrsa ndarja dhe joharmonia janė prej shejtanit, i cili dėshiron qė t’ua bėjė tė urrejtur atė qė ua ka lejuar Allahu. Andaj, urdhėro gruan tėnde qė tė falė me ty dy reqate namaz!”


Shprehja e dashurisė ndaj gruas

Ėshtė mustehab qė burri tė jetė i sjellshėm ndaj bashkėshortes sė tij, ndėrsa kėtė duhet dėshmuar, posaēėrisht nė natėn e parė tė martesės. Kjo mund tė manifestohet me ndonjė dhuratė tė cilėn bashkėshortja e do, me ndonjė lule ose me ndonjė pije, e tė ngjashme, siē ka vepruar i Dėrguari s.a.v.s. ndaj Ajshes r.a. kur i ėshtė afruar nė natėn e parė. Nė tė vėrtetė Esma’ bint Jezid r.a. transmeton se Pejgamberi, s.a.v.s. nė natėn e parė tė martesės, duke treguar mirėsjellje tė veēantė ndaj Ajshes r.a., i ka ofruar njė enė me qumėsht, kėshtu qė momentet e para tė lidhjes sė tyre tė jenė mė tė afėrta dhe mė tė mira.

Tė vendoset dora mbi kokėn e gruas dhe tė bėhet dua

Ėshtė e preferueshme qė nė natėn e parė tė martesės tė vendoset dora nė kokėn e bashkėshortes - edhe atė nė fillim nė kokės ku dalin flokėt - tė thuhet besmelja dhe tė lutet All-llahu pėr bereqet, ashtu siē ka propozuar i Dėrguari, s.a.v.s., nė hadithin tė cilin e transmeton Abdullah ibn ‘Amr r.a.: “Kur ndonjėri prej jush martohet, le ta vendosė dorėn e tij nė kokėn e saj, le tė pėrmend emrin e Allahut tė Lartėsuar, le tė lutet pėr bereqet dhe le tė thotė: O Allah, mė jep prej saj mirė, atė tė mirė me tė cilėn Ti e ke krijuar, ndėrsa mė ruaj nga e keqja e saj, e keqja me tė cilėn Ti e ke krijuar!”

Ēka duhet thėnė me rastin e afrimit te gruaja?

Para aktit intim bashkėshortėt duhet tė thonė duanė nė tė cilėn do ta lusin Allahun e Lartėsuar, qė prej tyre dhe prej pasardhėsit tė mundshėm tė tyre, tė largojė shejtanin dhe tė keqen e tij. Kjo bazohet nė hadithin autentik, tė cilin prej Muhamedit s.a.v.s. e transmeton Abdullah ibn Abbas r.a.:

“Bismil-lah! Allahumme xhennibne-sh-shejtane ve xhennibi-sh-shejtane ma rezaktena!

Nė emėr tė Allahut! O Allah, largo shejtanin prej neve dhe prej atij tė cilin ke dhėnė tė niset (fėmijės)!

Nėse Allahu jep qė me atė rast tė niset ndonjė fėmijė, shejtani nuk do t’i bėjė dėm!”


Duhet pasur kujdes tė mos kthehen kah Kibla !


Bashkėshortėt tė kenė vėmendjen, siē tėrheqin vėrejtjen disa dijetarė muslimanė, qė me rastin e aktit seksual tė mos jenė tė kthyer kah Kibla, si respekt ndaj saj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-06-13, 18:16   #27
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Martesa nė Islam

Para marrėdhėnjeve intime jemi tė obliguar tė pėrgatitemi


Bashkėshorti duhet tė gjejė mėnyra qė psikologjikisht ta pėrgatisė gruan pėr aktin seksual. Ai duhet tė mundohet tė thejė turpin e saj, t’i mbjellė siguri dhe vetbesim, posaēėrisht nė natėn e parė tė martesės. Nė tė vėrtetė, shumė vajza kanė frikė tė madhe nga nata e parė e martesės. Nėse burri nuk ėshtė i kujdesshėm nė natėn e parė, kjo mund tė rezultojė me shumė pasoja tė padėshirueshme tė cilat mund tė zgjasin ose tė mbesin tė pėrhershme, sikur frigjiditeti, frika nga akti seksual e tė tjera.

Prandaj njė fjalėt e mira, afrimi i kėndshėm, pėrkdheljet dhe puthjet mund tė jenė hyrja mė e mirė nė vetė aktin seksual dhe pas vetes nuk do tė lėnė pasoja tė padėshirueshme, siē mund tė ndodhte me hyrjen direkte nė akt, me lėvizje tė shpejta dhe tė vrazhdta dhe me kryerjen e vetė aktit pa kurrfarė pėrgatitje.

Se sa janė tė urta fjalėt e tė Dėrguarit tė Allahut, s.a.v.s. tė cilat i transmeton Enes ibn Malik r.a.: “Asnjėri prej jush le tė mos i afrohet gruas sė tij, ashtu siē e bėjnė kafshėt! Nė mesin e atyre dyve le tė jetė njė emisar! Kanė pyetur: E ēka ėshtė ajo o i Dėrguari i Allahut? Ai ėshtė pėrgjigjur: Ajo ėshtė tė folurit dhe puthja!”

Pėr fat tė keq, shumė muslimanė pėr marrėdhėniet intime mėsojnė nga romanet, nga serialet televizive apo nga revistat erotike, ndėrsa reēeta e vėrtetė pėr martesė tė suksesshme dhe pėr marrėdhėnie tė drejta intime ėshtė i Dėrguari ynė, s.a.v.s. qė sa shekuj?! Athua a ka dikund aq ngrohtėsi, ėmbėlsi dhe urti dhe aq brengė pėr ruajtjen e martesės, ashtu siē gjejmė nė fjalėt e tij?!Cila pozitė ėshtė e lejuar gjatė marrėdhėnjeve intime?

Ėshtė e lejuar qė me rastin e marrėdhėnieve intime t’i afrohemi bashkėshortes nga cilado anė: nga para, nga prapa ose prej anėsh, edhe pse mė e natyrshme, siē pėrmendet nė disa thėnie, ėshtė qė gruaja tė jetė e shtrirė nė shpinė ndėrsa burri mbi tė.

Domethėnė ėshtė i lejuar ēdo pozitė, me kusht qė marrėdhėniet tė kryhen nė organin gjenital tė gruas. Xhabiri r.a. transmeton se ēifutėt kanė folur se fėmija do tė lindė i mangėt tek ai njeri qė i afrohet gruas nga prapa, dhe pėr kėtė ėshtė shpallur ajeti: “Gratė tuaja janė vendmbjellje e juaj, afrohuni vendmbjelljes suaj si tė dėshironi…” . Me kėtė rast i Dėrguari s.a.v.s. ka sqaruar: “Edhe nga para edhe nga mbrapa, mirėpo me kusht tė kryhet nė organin gjenital tė gruas!”
Ndalimi i marrėdhėnjeve nė anus (vrimėn anale)!

Ėshtė haram qė tė kryhen marrėdhėniet intime nė vrimėn anale, nė bazė tė shumė haditheve tė Muhamedit s.a.v.s.. Ebu Hurejre r.a. transmeton se i Dėrguari s.a.v.s. ka thėnė: “Ėshtė i mallkuar ai qė kryen marrėdhėnie intime me gruan e tij nė vrimėn anale!” .
Nė transmetimin tė cilin e pėrcjellin Ibn Abbasi dhe Ebu Hurejre r.a. thuhet: “Allahu nuk do tė shikojė nė njeriun i cili kryen marrėdhėnie intime nė vrimėn anale!”Larja pas marrėdhėnjeve intime

Ėshtė e obligueshme larja pas marrėdhėnieve intime. Nė tė vėrtetė, pasi tė vijė deri te prekja (takimi) e organeve gjenitale, qoftė edhe pa ejakuluar, larja ose gusli bėhen tė obligueshme. Larja mund tė bėhet bashkarisht, ashtu siē e ka bėrė i Dėrguari i Allahut, s.a.v.s. nė transmetimin tė cilin e pėrcjell Ajsheja r.a.: “Jam larė me tė Dėrguarin s.a.v.s. nga njė enė, e ai mė tejkalonte nė marrjen e ujit nga ajo enė, kėshtu qė thashė: Mė ler edhe mua! Mė ler edhe mua! Ka thėnė: Kemi qenė tė dytė xhunub.”

Domethėnė, pasi qė burri dhe gruaja bashkarisht mund tė lahen, kjo tregon se ata lirisht mund tė shikojnė dhe tė prekin pjesėt e tyre, tė turpshme, tė trupit. Dijetarėt muslimanė, duke u mbėshtetur nė hadithin e tė Dėrguarit tė Allahut, s.a.v.s. tė cilin e transmeton Behz ibn Hakim, nga babai i tij ndėrsa ai prej gjyshit tė tij, se e ka pyetur tė Dėrguarin s.a.v.s.: “Ēka ėshtė me vendet tona tė turpshme tė cilat i tregojmė?”

Ai ėshtė pėrgjigjur: “Ruaji vendet tuaja tė turpshme nga secili, pėrveē prej gruas tėnde…” kanė ardhur nė pėrfundim se ėshtė e lejuar qė burri dhe gruaja tė shikojnė dhe tė prekin vendet e turpshme. Kėshtu, pėr shembull, Ibn Haxheri mendon se ky hadith udhėzon nė lejimin e shikimit tė vendeve te turpshme tė bashkėshortes (bashkėshortit), ndėrsa Ibn Urve el-Hanbeli mendon se me kėtė lejohet shikimi, prekja dhe kėnaqja nė atė pjesė tė trupit, ngjashėm siē mundemi tė shikojmė te bashkėshorti (bashkėshortja) pjesėt tjera tė trupit, prekjen apo tė kėnaqemi me to!Si tė marrim gusul ?

Pas marrėdhėnieve intime, guslin duhet marrė ashtu siē ka vepruar i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. Nė tė vėrtetė, ai, siē thekson Imam Buhariu nė njė thėnie tė Ajshes r.a. dhe Mejmunes r.a., sė pari ka larė duart, ndėrsa nė njė thėnie tjetėr edhe organin gjenital, pastaj lante gojėn dhe fytin dhe mirrte abdest siē mirret abdesti pėr namaz. Pas kėsaj lante kokėn e pas saj tėrė trupin, kėshtu qė askund tė mos mbesė ndonjė pjesė e terur.A duhet tė mirret gusėl pas ēdo marrėdhėnje intime?

Nėse dikush i afrohet gruas dhe dėshiron tė njėjtėn ta bėjė pėr sė dyti herė, atėherė nuk duhet patjetėr qė pas ēdo marrėdhėnie intime tė marrė gusėl, por kėtė duhet ta bėj nė fund. Kushti i vetėm (pėr vazhdimin) ėshtė qė patjetėr tė marrė abdest, ashtu siē merr pėr namaz dhe tė lajė organin gjenital, e mė pas t’i afrohet sėrish gruas sė tij.

Ebu Se’id el-Hudri r.a. transmeton se i Dėrguari i Allahut s.a.v.s. ka thėnė: “Nėse dikush i afrohet gruas sė tij, dhe kėtė dėshiron ta pėrsėrisė, le tė marrė abdest!”

Abdullah ibn Ebi Kajs e ka pyetur Ajshen r.a.: “Si ka vepruar i Dėrguari s.a.v.s. kur ka qenė xhunub? A ėshtė larė para se tė flinte apo ka fjetur para se tė lahet? Ajo ėshtė pėrgjigjur: “Ka vepruar edhe njėrėn edhe tjetrėn, nganjėherė ėshtė larė, e pastaj ka fjetur, e nganjėherė ka marrė abdest e pastaj ka fjetur. Abdullah ibn Ebi Kajs atėherė tha: “Falėnderuar qoftė Allahu qė e ka bėrė kėtė fleksibile!”

Gjithashtu, nėse personi i cili ka marrėdhėnie intime dhe nuk ėshtė nė gjendje menjėherė tė lahet, ndėrsa dėshiron tė flejė ose tė hajė, le tė marrė abdest, pastaj do tė hajė ose do tė flejė, e mė vonė do tė lahet. Ajsheja r.a. transmeton se i Dėrguari, s.a.v.s. nėse ishte xhunub, ndėrsa ka pasur dėshirė tė hajė ose flejė, ka marrė abdest siē mirret abdesti pėr namaz
Kush ka mė shumė se njė grua, a duhet tė lahet pas afrimit tė secilės grua?

Nėse ndokush ka mė shumė se njė grua dhe pėr njė natė ka kontakt me secilėn, nuk ėshtė e obligueshme qė tė lahet pas ēdonjėrės. Atij i ėshtė mundėsuar qė pas afrimit te njėra grua, tė lajė organin gjenital dhe tė marrė abdest, e pastaj t’i afrohet gruas tjetėr. Kėshtu nganjėherė ka vepruar Pejgamberi s.a.v.s.. Enes r.a. transmeton se Muhammedi a.s. i ėshtė afruar grave tė tij me njė tė larė.

Ka edhe transmetime tjera nė tė cilat theksohet se Muhammedi a.s. ka marrė gusėl, pas ēdo afrimi te gratė e tij, pa marrė parasysh se atė e ka bėrė gjatė njė nate.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-13, 12:36   #28
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Martesa nė Islam

ZC:
Tė dhėnat nga ana e juaj , duket se e " deshmojnė " ndryshe veprimin dhe udhezimin , por do tė sjelli disa fakte qė nuk mund tė mohohen e tė shofim se :
-A thua ėshtė ashtu si keni sjellurė ju postimin apo ashtu si udhezonte dhe vepronte Muhamedi.
Nė hadithet e ndryshme lexojmė se Muhmaedi kishte mardhenje seksuale me gratė e tij edhe ne kohen e menstruacioneve, lexojmė se ai kishte mardhenje me robereshat dhe me cilendo femer edhe pa deshiren e saj, por lexojmė se seksi ėshtė i lejuarė nė islam edhe para marteses.
Pėr tė mundesuarė mė lehtė leximin dhe pėr tė e shkurtuarė shkrimin do tė i sjelli vetem disa fakte nė meyrė qė edhe lexuesit tė i kuptojnė , sepse , genjeshtra nuk ėshtė e mirė pėr askend.
Do tė i sjelli edhe disa fakte se Muhamedi ishte i prirė pėr deshiren e madhe tė ketė seks edhe me vajza tė moshes sė mitur duke filluarė nga Ajsha qė dihet se e mori pėr grua qysh ne moshen e mitur por kemi edhe deshmin pėr Ummu'l-Fadl tė ciles Muhamedi i kishte thenė se do tė e pret edhe pak te rritet e pastaj do tė ketė seks edhe me ketė ose tė martohet-kjo ishte nė moshen 6 vjeqare por Muhamedi vdiq dhe kjo shpetoj.


”Syhajli,ii 79: Simbas Junusit l.l deshmon se profeti e kishte pa atė (Umun“l-Fadl) kur ajo ishte njė femij dhe ky i ishte afruar atij dhe i kishte thanė:”Nese kjo rritet dhe une jam akoma gjallė une do tė martohem me ketė.”Por ai vdiq para se ajo tė rritej “dhe Sufyan b. al-Aswad b. 'Abdu'l-Asad al-Makhzumi u martua mė ketė dhe ajo i lindi Rizq dhe Lubab.(Ibn Ishaq, Sirat Rasul Allah, faqe.311)

Tregohet nga njė grua e profetit : Ikrimah raporton nė auktoritetin e njė nga grave tė profetit qė ka thenė :”Kur profeti deshironte tė bente dicka (p.sh pythje ose ledhatim ) me gratė e tij nė kohen e menstruacionit , ai u vendosi njė rubė nė organin gjenital.” (Sunan Abu Dawud, Libri 1, Numer 272)

Tregohet nga Ajshja: Profeti i puthte dhe ledhatonte gratė e veta edhe kur ishte duke agjeruarė” (Sahih Bukhari, Volym 3, Libri 31, Numer 149)

Tė dhėna tė tilla ka sa tė duash , se deshti apo nuk deshti femra, robresha etj , ato ėshtė dashurė tė kryejn sekse me Muhamedin edhe pse sot pa deshiren e tyre martrohen edhe kur janė nė moshen 5 vjeqare.Raste tė muslimanve pėr martesa me tė mitur kemi sa tė duash.
Ka shumė fakte qe deshmojnė se ndyrshe foli Muhamedi qė njifet si njė profet i islamit por krejt ndryshe veproj.
Kujdes nė studime ....
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-13, 16:19   #29
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
ZC:
Tė dhėnat nga ana e juaj , duket se e " deshmojnė " ndryshe veprimin dhe udhezimin , por do tė sjelli disa fakte qė nuk mund tė mohohen e tė shofim se :
-A thua ėshtė ashtu si keni sjellurė ju postimin apo ashtu si udhezonte dhe vepronte Muhamedi.
Nė hadithet e ndryshme lexojmė se Muhmaedi kishte mardhenje seksuale me gratė e tij edhe ne kohen e menstruacioneve, lexojmė se ai kishte mardhenje me robereshat dhe me cilendo femer edhe pa deshiren e saj, por lexojmė se seksi ėshtė i lejuarė nė islam edhe para marteses.
Pėr tė mundesuarė mė lehtė leximin dhe pėr tė e shkurtuarė shkrimin do tė i sjelli vetem disa fakte nė meyrė qė edhe lexuesit tė i kuptojnė , sepse , genjeshtra nuk ėshtė e mirė pėr askend.
Do tė i sjelli edhe disa fakte se Muhamedi ishte i prirė pėr deshiren e madhe tė ketė seks edhe me vajza tė moshes sė mitur duke filluarė nga Ajsha qė dihet se e mori pėr grua qysh ne moshen e mitur por kemi edhe deshmin pėr Ummu'l-Fadl tė ciles Muhamedi i kishte thenė se do tė e pret edhe pak te rritet e pastaj do tė ketė seks edhe me ketė ose tė martohet-kjo ishte nė moshen 6 vjeqare por Muhamedi vdiq dhe kjo shpetoj.


”Syhajli,ii 79: Simbas Junusit l.l deshmon se profeti e kishte pa atė (Umun“l-Fadl) kur ajo ishte njė femij dhe ky i ishte afruar atij dhe i kishte thanė:”Nese kjo rritet dhe une jam akoma gjallė une do tė martohem me ketė.”Por ai vdiq para se ajo tė rritej “dhe Sufyan b. al-Aswad b. 'Abdu'l-Asad al-Makhzumi u martua mė ketė dhe ajo i lindi Rizq dhe Lubab.(Ibn Ishaq, Sirat Rasul Allah, faqe.311)

Tregohet nga njė grua e profetit : Ikrimah raporton nė auktoritetin e njė nga grave tė profetit qė ka thenė :”Kur profeti deshironte tė bente dicka (p.sh pythje ose ledhatim ) me gratė e tij nė kohen e menstruacionit , ai u vendosi njė rubė nė organin gjenital.” (Sunan Abu Dawud, Libri 1, Numer 272)

Tregohet nga Ajshja: Profeti i puthte dhe ledhatonte gratė e veta edhe kur ishte duke agjeruarė” (Sahih Bukhari, Volym 3, Libri 31, Numer 149)

Tė dhėna tė tilla ka sa tė duash , se deshti apo nuk deshti femra, robresha etj , ato ėshtė dashurė tė kryejn sekse me Muhamedin edhe pse sot pa deshiren e tyre martrohen edhe kur janė nė moshen 5 vjeqare.Raste tė muslimanve pėr martesa me tė mitur kemi sa tė duash.
Ka shumė fakte qe deshmojnė se ndyrshe foli Muhamedi qė njifet si njė profet i islamit por krejt ndryshe veproj.
Kujdes nė studime ...."Tė pyesin ty pėr tė pėrmuajshmet (hajzin), thuaj: "Ajo ėshtė gjendje e neveritur andaj largohuni prej grave gjatė tė pėrmuajshmeve dhe mos iu afroni atyre (pėr marrėdhėnie) derisa tė pastrohen. E kur tė pastrohen atėherė afrohuni atyre, ashtu siē u ka lejuar All-Ilahu. All-Ilahu i do ata qė pendohen dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme". (El-Bekare, 222)
__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-13, 16:46   #30
Dardanesha
 
Avatari i Dardanesha
 
Anėtarėsuar: 09-07-12
Postime: 3,813
Dardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėmDardanesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Martesa nė Islam

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Psikologu Shiko postimin
ZC:
Tė dhėnat nga ana e juaj , duket se e " deshmojnė " ndryshe veprimin dhe udhezimin , por do tė sjelli disa fakte qė nuk mund tė mohohen e tė shofim se :
-A thua ėshtė ashtu si keni sjellurė ju postimin apo ashtu si udhezonte dhe vepronte Muhamedi.
Nė hadithet e ndryshme lexojmė se Muhmaedi kishte mardhenje seksuale me gratė e tij edhe ne kohen e menstruacioneve, lexojmė se ai kishte mardhenje me robereshat dhe me cilendo femer edhe pa deshiren e saj, por lexojmė se seksi ėshtė i lejuarė nė islam edhe para marteses.
Pėr tė mundesuarė mė lehtė leximin dhe pėr tė e shkurtuarė shkrimin do tė i sjelli vetem disa fakte nė meyrė qė edhe lexuesit tė i kuptojnė , sepse , genjeshtra nuk ėshtė e mirė pėr askend.
Do tė i sjelli edhe disa fakte se Muhamedi ishte i prirė pėr deshiren e madhe tė ketė seks edhe me vajza tė moshes sė mitur duke filluarė nga Ajsha qė dihet se e mori pėr grua qysh ne moshen e mitur por kemi edhe deshmin pėr Ummu'l-Fadl tė ciles Muhamedi i kishte thenė se do tė e pret edhe pak te rritet e pastaj do tė ketė seks edhe me ketė ose tė martohet-kjo ishte nė moshen 6 vjeqare por Muhamedi vdiq dhe kjo shpetoj.


”Syhajli,ii 79: Simbas Junusit l.l deshmon se profeti e kishte pa atė (Umun“l-Fadl) kur ajo ishte njė femij dhe ky i ishte afruar atij dhe i kishte thanė:”Nese kjo rritet dhe une jam akoma gjallė une do tė martohem me ketė.”Por ai vdiq para se ajo tė rritej “dhe Sufyan b. al-Aswad b. 'Abdu'l-Asad al-Makhzumi u martua mė ketė dhe ajo i lindi Rizq dhe Lubab.(Ibn Ishaq, Sirat Rasul Allah, faqe.311)

Tregohet nga njė grua e profetit : Ikrimah raporton nė auktoritetin e njė nga grave tė profetit qė ka thenė :”Kur profeti deshironte tė bente dicka (p.sh pythje ose ledhatim ) me gratė e tij nė kohen e menstruacionit , ai u vendosi njė rubė nė organin gjenital.” (Sunan Abu Dawud, Libri 1, Numer 272)

Tregohet nga Ajshja: Profeti i puthte dhe ledhatonte gratė e veta edhe kur ishte duke agjeruarė” (Sahih Bukhari, Volym 3, Libri 31, Numer 149)

Tė dhėna tė tilla ka sa tė duash , se deshti apo nuk deshti femra, robresha etj , ato ėshtė dashurė tė kryejn sekse me Muhamedin edhe pse sot pa deshiren e tyre martrohen edhe kur janė nė moshen 5 vjeqare.Raste tė muslimanve pėr martesa me tė mitur kemi sa tė duash.
Ka shumė fakte qe deshmojnė se ndyrshe foli Muhamedi qė njifet si njė profet i islamit por krejt ndryshe veproj.
Kujdes nė studime ....
Se sa ishte mosha e Aishes kur u martua Profeti me te –per kete ngjarje jane transmetuar disa transmetime te ndryshme,ku nese I lexojme dhe verifikojme keto transmetime e gojedhena,verejme nje gje,e ajo eshte se ka kundershtime mes ketyre datave.
ARGUMENTET PER KETE:
-Ajsha ka qene Bija e Ebu Bekrit,e sipas te gjithe historianeve Ebu Bekri,I ka pasur edhe tri bija te tjera qe gjithsej bejne kater.Me e madhja ka qene Esmaja dhe me e vogla ka qene Ajshja,dhe te gjitha I kishin lindur para se ti vinte shpallja Muhamedit ne Meke,dmth para vitit 610 sipas Krishtit.Kete mund ta gjeni tek HISTORIJA DHE MBRETERIT,te autorit Imam Taberi,vellimi I katert faqe 50,shtepija botuese Dar el Fikr.
*Poashtu te gjithe historianet jane pajtuar se Muhamedi as ėshtė martuar dhe ka hy dhanderr tek Ajshja pasi qe I kishte vdekur Hatixhja-gruaja e tij e pare,e kjo pasi qe ishte shperngulur nga Meka(pasi qe e kishin perndjekur mekasit pabesimtar)ne Medine(dmth ishte martuar me Ajshen pasi qe ishte shperngulur ne Medine e kjo ne vitin 623 sipas krishtit).
Sipas kesaj I bie qe ėshtė martuar me Ajshen e ajo I ka pasur 14 vite,e smund te kete qene assesi me e vogel.Gjithashtu kete qe e thashe,e ceke edhe Dijetari I madh I Islamit,Ibn Haxher el Askalani, ne librin e tij "el isabe fi marifeti sahabe".
*Eshtė teper e sigurte,per ate qe ka sado pak njohuri per historine islame,se periudha e thirrjes ne Meke ishte plot 13 vjet.vetem pas 13 viteve Muhamedi ishte shperngulura nga meka per ne Medine,dhe pastaj kishte jetuar edhe 10 vite te tjera,gjithesej keto 23 vite qe ishte periudha e shpalljes se Kuranit.
Kjo qe permendem,ėshtė nji prej ketyre transmetimeve.
*Prej argumenteve te tjera ne kete teme:
-Motra e madhe e Ajshes thame se ishte Esmaja,edhe kjo sipas shumices se dijetarve islam,ishte 10 vite me e madhe se Ajshja.Sipas trasmetimeve te sakta,Esmaja kur vdiq I kishte 100 vite,e vdiq ne vitin 73 sipas higjretit(kalendarit islamik-qe ka filluar nga periudha e shpernguljes se Muhamedit as nga Meka ne Medine),qe I bie viti 696 sipas Krishtit.
Sipas kesaj domosdo duhet qe mosha e Esmase kohen e higjretit te ishte 27 ose 28 vjet,qe deshmon se Ajshja r.a atehere ka qene 17 ose 18 vjet,dmth kur ėshtė martu me Profetin as.
-Argument tjeter qe deshmon se Ajsha gjithsesi ka qene moshe rritur dhe e pjekur kur ėshtė martuar me Muhamedin as,ėshtė se vet ajo kishte marre pjese ne luften e Bedrit dhe ne luften e Uhudit,me lejen e Muhamedit as.si ndihmese per ushtaret musliman te plagosur qe(si mjeke qe ishte) tua kuroj plaget ne lufte,e dihet fare mire se Muhamedi as kurre nuk I kishte lejuar qe femijet(te miturit) te marrin pjese ne lufte,bile as edhe si ndihmesa apo bartesa.
-Transmeton Buhariju ne koleksionin e tij,se kishin ardhur dy djelmosha qe te kerkojne nga Muhamedi as. leje qe te shkojne ne lufte,e I kishte pyetur se sa vjec ishin, njeri tha 14 e tjetri tha se I kam 15.Nuk e lejoi te parin,e e lejoi te dytin pasi kishte verejte tek I dyti shejat e pjekurise.
Krejt kjo verteton edhe nji here,se Ajshja ne ate kohe ka qene mosherritur e jo femije,duke ditur se lufta e Bedrit ka ndodhur ne vitin e dyte te hixhrit ndersa Muhamedi as u martu ne vitin e pare te hixhrit siq thame dhe kurrsesi ska qene mosha e saj ne luften e Bedrit 9 vjeqe apo dhjete.
*Prej argumenteve gjithashtu-ana gjuhesore e gjuhes arabe:
Fjala virgjereshe qe ne gjuhen arabe ėshtė("bikr")nuk I thuhet sabijes,apo femijes,por I thuhet asaj qe ka mbushur pjekurine edhe ėshtė bere e afte per martese dhe marredhenje seksuale.Kete e di cdo kush qe ka njohuri mbi gjuhen arabe,pra "BIKER"- i thuhet vetem asaj qe ka arritur moshem madhore.
-Nga ky aspekt kemi hadithin qe e trs.Imam Ahmedi ne Musnedin e tij(koleksion ky,prej koleksioneve me te njohura qe I ka permbledhe fjalet dhe ndodhite e Muhamedit as),se:
Kur I kishte vdekur Muhamedit as.gruaja e pare qe ishte Hatixhja,kishte shkuar tek Muhamedi as Havla bint Hakim gruaja e Othman ibn Medhumit(nje grua e moshuar dhe e aferme per nga fisi,e Muhamedit as)dhe I kishte thene Muhamedit as: "O I derguar I Allahut,pse spo martohesh,pasi qe vdis Hatixheja?
E Muhamedi ja ktheu e I tha:"Qfare po me sygjeron oj Havla?
E kjo I tha:"A deshiron virgjereshe apo te ve?
Ky I tha: e cila ėshtė virgjeresha"el bikr"?
I tha:Mendoj qe ajo ėshtė Ajsha-bija e Ebu Bekrit,njeriut me te dashur tek ti.
Pra " virgjereshe" ne gjuhe arabe nese nuk I thuhet perpos mosherritures,Ajsha sipas ketij transmetimi ka qene mosherritur,e kurrsesi femije(siq pretendojne).
*Prej argumeteve qe s'le fare dyshim ne kete teme,ėshtė se:
-Prej kushteve themelore te marteses ne islam ėshtė "kerkesa dhe pranimi".
Pranimi duhet te jete ne perputhshmeri me fjalen e nuses.Nuk lejohet dhe ėshtė haram sipas jurisprudences sone Islame sot e 1500 vite me radhe,martesa e dhunshme.Ajo qfare ka ndodhur me pare tek ne ne Kosove e gjetiu psh, ėshtė adet dhe tradite jo e preferuar islame.Flas se si shqiptaret I kan martuar bijat e tyre pa I pyetur edhe pa u pare te dy palet.Lejohet psh.qe vajza apo djali te fejohet kur jane te vegjel,mirepo kur te rriten gjithsesi duhet ta thote (femra dhe djali) medimin e tyre.
-Gjithashtu ne Islamin tone femija nuk ka te drejte vendoseje as ne tregti,as ne aktin martesor dhe s'ben qe te jap pelqime per pune te cilat ju takojne te medhenjeve.
Thot Allahu per kete ne Suren-Kaptinen En Nisa Verseti 5-6:
5. Mendjelehtėve (tė papjekurve) mos u jepni pasurinė tė cilėn Allahu e ka bėrė mjet jetese pėr ju, por t’i ushqeni dhe t’i veshni ata nga kjo (pasuri) dhe t’u flisni me dashamirėsi e me drejtėsi.
6. Dhe pėrkushtohuni ndaj jetimėve (dhe i provoni ata pėr aftėsitė e tyre) derisa tė arrijnė moshėn e martesės. Nė qoftė se nė kėtė kohė shihni mendje tė shėndoshė tek ata, atėherė ua dorėzoni pasurinė e tyre, por mos e shpėrdoroni atė pa kufi dhe me nxitim nga frika se mos ata do tė rriten; dhe kushdo qė ėshtė i pasur nga kujdestarėt e tyre, nuk duhet tė marrė pagesė, por nėse ai ėshtė i varfėr, le tė mbajė pėr vete ēfarė ėshtė e drejtė dhe e arsyeshme pėr tė (sipas punės sė tij). Dhe kur t’ua dorėzoni atyre pasurinė, merrni dėshmi nė prani tė tyre. Dhe Allahu ėshtė plotėsisht i Mjaftueshėm pėr Llogaritės.
*Ajeti kuranor qarte po na tregon se kurrsesi s'lejohet qe psh.ai qe perkujdeset per jetimin ,t'ia jep pasurine atij, derisa te rritet dhe te piqet menderisht.Ajeti I mesiperme qarte e potencon ku thote" Vėrini nė provė jetimėt, derisa tė bėhen pėr martesė!,e kur te behen per martese atehere jepjauni pasurine".
Dihet fare mire se Muhamedi as ka qene Kuran I cili ka ecur ne toke,qe dmth:ma se miri e ka pasuar fjalen e Zotit te Tij.
-Gruas sė Pejgamberit (Paqja dhe lėvdatat e Allahut qofshin mbi tė!), Aishes (Allahu qoftė i kėnaqur prej saj!), iu kėrkua njė herė qė tė pėrshkruajė Pejgamberin (Paqja dhe lėvdatat e Allahut qofshin mbi tė!), dhe ajo u pėrgjigj se ai ishte ‘Kuran qė ecte’, qė nėnkupton se ai zbatoi nė pėrpikmėri mėsimet fisnike tė Kuranit nė jetėn e tij tė pėrditshme.

Ne anen tjeter, dihet se denimi I pedofilise tek ne ne islam ėshtė vrasja.Vie pyetja se si Muhamedi as(qe ka pranu me u martu me nji "te mitur"),pastaj edhe Ebu Bekri(qe paska pranuar me ja dhene Ajshen- Muhamedit as) e kan shkelu kete urdher Kur'anor,ne prezencen e shokeve tjere te Muhamedit as?!!!
*Hadithi I sili ceket ne disa libra te histories dhe hadithit, se Muhamedi as.ėshtė fejuar me Ajshen kur ajo ishte 9 vjeq mund te themi se ėshtė I dobet(per nga teksti),dhe disa prej ulemave e kan konsideruar te dobet(edhe per nga zingjiri transmetues),per arsyje se ėshtė transmetuar vetem nga Hisham ibn Urve,e hadithet e ketij transmetuesi, Imam Maliku I ka konsideruar te dobeta, ne fazen(periudhen) qe I ka transmetuar sa ka qene ne Irak,sepse Hishami ne ate kohe ka qene pak para vdekjes dhe thuhet se I jane pshtjellur hadithet dhe ka harruar nga pleqerija e thelle.Allahu e di me se miri.
Verejtje me rendesi:
Ata qe kane pasur mendimin se Profeti ka hyre tek Ajshja ra. Kur ishte 9-10 vjeqe(duke marre per baze hadithin e Hisham Ibni Urves),e kane spjeguar kete se: -Femrat ne pergjithesi ne vendet e nxehta (siq eshte ne kete rast- Arabija Saudite),piqen me heret,sesa ne viset e ftohta.
-Gjithashtu ne ate kohe ishte adet I arabeve qe menjehere,si te hynte femra ne moshen e pubertetit e martonin ate,keshtu gjejmi ne historine Islame se Ajsha r.a para se te fejohej me Muhamedin as,ate e kerkonte Xhubejr ibni Mutim,qe dmth se arabet ne ate kohe e kishin kete adet vendi.Martesa me virgjėreshėn kur tė arrijė moshėn e caktuar,ishte adet i arabeve te asaj kohe,tradite kjo qe nuk bie ndesh as me parimet Islame qe erdhen mepastaj.
-Asnji prej atyre qe fyen Muhamedin as (prej pabesimtareve te atyre koherave)dhe u munduan ta njollosin moralin e tij fisnik(duke i thene magjistare,poet,i semure psikik,etj),nuk hasim ne histori se e fyen nga ky aspekt,kinse eshte fejuar "me nji femije".Kjo fyerje erdhi vetem nga disa orientaliste bashkohore.
-Nuk ishte ne ate kohe ligji(sikur fatkeqesishte eshte sot)qe femra te mos martohet pa I mbushur 18 vite.Ata qe vendosen kete ligj sot,u hapen rrugen rinise tane qe para kesaj moshe"te kene dashnore neper shkolla",e vetem pas te 18-ve te martohen.Femra fatkeqesishte sot ka me dhjetera dashnore,e kur ti mbushe te 18-tat atehere shkon te burri.
-Ne anen tjeter,nuk mohohet fakti se qe nga fillimi I jetes se Ajshes ra.martesa e saj me Muhamedin as,peripetite e asaj martese,ishin perzgjedhje hyjnore.
Ajo qfare argumenton kete,ishte se Muhamedi pa ne enderr se do te martohej me te,e endrrat e profeteve ishin shpallje,te verteta.
Pra Allahu krijoi dhe brymosi Ajshen r.a. qe te jete si nje lloj mrekullije per Muhamedin as,e siq e dime,ishte e vetmja grua virgjereshe e Resulullahit as.
Vete te krishteret thone se Maria-Virgjereshe ishte ne moshe shume te re kur lindi Mesine-Jezusin.
-Ne jeten private sot hasim femra edhe ne vise tona evropjane,qe ne moshen 10 vjece zhvillohen sikur ti kishin 18-19 vite,kjo sepse zhvillimi dallon nga femra ne femer.Kjo eshte dicka qe verejme edhe ne me syte tane perdite ne shkollat fillore sot.Sot ne shkollat fillore evropjane tona rralle gjen femer e cila "ska frajer"fatkeqesishte.
-Gjithashtu argument i padiskutuar eshte se femra piqet me heret se meshkulli per dy tri vite.
-Pastaj Muhamedi as.ne moshen qe ishte,nuk u martua me Ajshen duke qene i ndjekur nga epshi,nese do ishte ashtu,pse atehere nuk u martua me gra te tilla kur ishte ne lulen e rinise.Kush e ndaloi ta bente nje gje te tille.Nese do ishte se ishte "i dhene pas epshit-sic mendojne ateistet genjeshtare",pse e shtyu nji gje te tille deri kur mbushi pleqerine?!!!.
Dihet se njeriu kur eshte ne lulen e rinise epshi i tij eshte shumefish me i trazuar sesa kur te arrine moshen e pleqerise.Muhamedi as u martua me Ajshen qe te miqesohej me Ebu Bekrin-shokun me te dashur te tij,ti forconte lidhjet miqesore me njeriun me te dashur per te,keshtu,kur Ajsha hyri ne shtepine pejgamberike,ishte krenaria dhe nderi me i madh per Ebu Bekrin r.a
Nese ne shikojme moshen e rinise se Muhamedit as.gjejme se ka qene beqare,derisa u martua me Zonjen Hatixhe,e cila ishte e ve,ku kishte 40 vjec,e Muhamedi as.kishte 25 vjec.Gjithashtu nuk u martua me Hatixhen per pasuri,por Hatixhja ishte ajo qe i propozoi martese,pasi pa ne kete burre vyrtytet e bukura.
Per fund te kesaj teme,edhe pse ka edhe shume cka te flitet, po rrumbullaksojme duke thene se:
Ajsha ska dyshim se ka qene ne moshe madhore, e pjekur psiqikisht,e zonja per martese,dhe ne kete te vertete s'dyshon asnji besimtare musliman.
Femra apo meshkulli qe hyn ne fazen e pubertetit nuk quhet me femije,por quhet mosherritur edhe me gjuhen e mjekesise.Nga ana sheriatike,femra apo meshkulli qe permbushin fazen e pubertetit kane te drejte ligjerishte per lidhjen e marteses,sepse jane bere te afte per nji gje te tille.Kjo eshte e lejuar dhe jo e obliguar.Ne islam ka dallim lejesa nga urdheresa.Islami nuk urdheron qe menjihere pas arritjes se fazez se pjekurise te martohemi,por lejon nje gje te tille.
Kjo ishte ajo qe per nji kohe shume te shkurte e te shpejt e shkrova.Ndersa ata qe shpifin ju mjafton dita e gjykimit.
Allahu ėshtė me I dituri I te Gjitheve,e paqja qofte mbi te derguarit e Tij.

Amin.

D.H.


__________________
Mos prano therrimet. Zoti te ka bere FEMER ...JO MILINGONE!!!
Dardanesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:26.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.