Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Astronomia
Emri
Fjalėkalimi
Astronomia Vrojtimi dhe shpjegimi i dukurive qė ndodhin jashtė Tokės dhe atmosferės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-07-09, 12:44   #1
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Saturni

Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit
Behet gjithnje dhe me e besueshme hipoteza se ne siperfaqen e Encelados, nje nga henat e Saturnit, mund te fshihet nje oqean me uje ne gjendje te lengshme.Kerkuesit e “Southwest Research Institute”, ne Teksas, bejne te ditur se kane zbuluar, nje perberje qe perfaqeson disa lende tipike te oqeaneve tane. Substancat e zbuluara nga sonda “Cassini” jane hidrogjen i rende dhe amoniak i cili eshte edhe lenda kryesore qe con ne hipotezen e ujit ne gjendje te lengshme.


__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Zero Cool : 30-04-13 nė 12:52
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-07-09, 01:09   #2
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Tomori
Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit
Behet gjithnje dhe me e besueshme hipoteza se ne siperfaqen e Encelados, nje nga henat e Saturnit, mund te fshihet nje oqean me uje ne gjendje te lengshme.Kerkuesit e “Southwest Research Institute”, ne Teksas, bejne te ditur se kane zbuluar, nje perberje qe perfaqeson disa lende tipike te oqeaneve tane. Substancat e zbuluara nga sonda “Cassini” jane hidrogjen i rende dhe amoniak i cili eshte edhe lenda kryesore qe con ne hipotezen e ujit ne gjendje te lengshme.

nese ne ket planet ka uj besoj se ka edhe jet apo me shkurt jeton dikush shpresoj se ne ket planet jetohet pa zot
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-07-09, 12:26   #3
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit

uqkash, si te jene qishtu, sha zoten shkova fill mi porositen gypat edhe me ta marren prej qatje nelte ujin, sha zoten masnej uje jo vetum per Rahavec, po ja kisha shiten edhe juve natan ka Prizereni edhe me ti kurdisen nja 50 hidrocentralla qatje.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-09, 21:01   #4
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit

Qemoti spekulohet,se Hena e akullt e Saturnit "Enceladus"(diku 240 000 km larg Planetit Saturn), eshte gjeologjikisht aktive.
Deri me tani ka qene e ditur,se vetem hena e Jupiterit "Io" dhe hena e Neptunit "Triton" posedojne nje Atmosfere.Enceladus numerohet si Trupi me i vogel qiellore gjeologjikisht aktiv...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 10:18   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Agjencia hapėsinore NASA ka zbuluar sė nė hėnėn e ngrirė tė Saturnit gjendet i fshehur nėnė tokė njė oqean i kripur, Enselado. Kjo gjė ėshtė mbėshtetur nga njė grup shkencėtarėsh tė cilėt kanė publikuar faktet nė revistėn shkencore “Natur”.Pėr tė zbuluar pėrbėrjen e materies qė buron nga Enselado, kėrkuesit kanė ekzaminuar tė dhėnat qė janė transmetuar nga sonda “Kasini”, e cila ėshtė krijuar nga njė bashkėpunim mes Agjencisė Hapėsinore Italiane (ASI), NASA-s dhe Agjencisė Hapėsinore Evropiane(ESA).

Sipas kėrkuesve gajzerat e ajrit tė mbushura me akull pėrmbajnė dhe disa grimca kripe. Kėto grimca pėrbėjnė 99% tė masės. Mė parė ishin hedhur shumė hipoteza rreth prezencės ujit nė Enselado, por gjithnjė ishte menduar se avujt vinin si rrjedhojė e prezencės sė ujit.

Pas kėtij zbulimi mendohet se nė Enselado ekziston njė detė ose akoma mė mirė njė oqean nėntokėsor.Burimi: ShekulliAl
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-06-11 nė 10:20
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 10:46   #6
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Atehere paska UJ ne hane apo ?

Qudi se si rrin uji atje lart nuk bjen posht :D haha
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 10:48   #7
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rastesishT Shiko postimin
Atehere paska UJ ne hane apo ?

Qudi se si rrin uji atje lart nuk bjen posht :D haha
Ne henen e Saturnit pra, jo ne Henen e Tokes :)
Ne henen e tokes ndodh te bie poshte ndaj ende nuk eshte gjetur Oqean i kripur, por vetem uje i njelmet eshte zbuluar
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-06-11 nė 10:49
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 10:51   #8
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Ne henen e Saturnit pra, jo ne Henen e Tokes :)
Ne henen e tokes ndodh te bie poshte ndaj ende nuk eshte gjetur Oqean i kripur, por vetem uje i njelmet eshte zbuluar

A nuk qenka nje hene e vetme apo qdo planet paska nga nje hene dhe nga nje diell...!

dmth paska mundesi jete ne henen e saturnit.

Flm per keto info nese marr pjese ne ndonje kuiz ndonjehere dhe me bien keto pyetje do e kem te sigurt pergjigjen. :)
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 11:01   #9
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rastesishT Shiko postimin
A nuk qenka nje hene e vetme apo qdo planet paska nga nje hene dhe nga nje diell...!

dmth paska mundesi jete ne henen e saturnit.

Flm per keto info nese marr pjese ne ndonje kuiz ndonjehere dhe me bien keto pyetje do e kem te sigurt pergjigjen. :)
Vetem Venera dhe Merkuri nuk kan Hena, planetet tjere kan me se paku nga nje Hene...

Toka e ka vetem nje Hene (e quajtur si Lunae apo ne shqip e njohim te gjithe me Hena:) )

Marsi i ka dy Hena: Phobos dhe Deimos

Jupiteri ka 63 Hena (emerat nuk j'ua mbaj mend se jan shume, po shpresoj qe ne ndoj kuiz nuk te bien pyetja te thuash emerat I mbaj mend vetem disa hena...nje quhet JO, nje Europa, Calipso, Pandora....)

Urani ka 27

Plutoni ka 3 hena

Saturni ka 7 Hena dhe njeri nga to quhet Titan(ka qene njehere nje pyetje ne "Kush behet miljoner" )
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-06-11 nė 11:02
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 11:04   #10
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Vetem Venera dhe Merkuri nuk kan Hena, planetet tjere kan me se paku nga nje Hene...

Toka e ka vetem nje Hene (e quajtur si Lunae apo ne shqip e njohim te gjithe me Hena:) )

Marsi i ka dy Hena: Phobos dhe Deimos

Jupiteri ka 63 Hena (emerat nuk j'ua mbaj mend se jan shume, po shpresoj qe ne ndoj kuiz nuk te bien pyetja te thuash emerat I mbaj mend vetem disa hena...nje quhet JO, nje Europa, Calipso, Pandora....)

Urani ka 27

Plutoni ka 3 hena

Saturni ka 7 Hena dhe njeri nga to quhet Titan(ka qene njehere nje pyetje ne "Kush behet miljoner" )

Ehe me bere kureshtar te studjoj keto drejtime.
A din gje kush ua ka vendosur emrat ketyre henave apo ne baze te satelitave i kan marr dhe emrat ? :)
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 11:07   #11
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rastesishT Shiko postimin
Ehe me bere kureshtar te studjoj keto drejtime.
A din gje kush ua ka vendosur emrat ketyre henave apo ne baze te satelitave i kan marr dhe emrat ? :)
Nje planet i ri qe u zbulua dhe kishte dy hena, ato u emeruan nga Astronautet, kurse Henat e planeteve te tjere jane shumica(jo te gjithe) te emeruar ne baze te satelitit qe e ka zbuluar...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-06-11 nė 11:07
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-11, 11:09   #12
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet njė Oqean i kripur nė Hėnėn e Saturinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
Nje planet i ri qe u zbulua dhe kishte dy hena, ato u emeruan nga Astronautet, kurse Henat e planeteve te tjere jane shumica(jo te gjithe) te emeruar ne baze te satelitit qe e ka zbuluar...

Te faleminderit dhe njehere per kohen dhe mos pritesen qe shfaqe te me mbash ligjerata nga astronomia. :)

Besoj qe shkenca ska te ndalur edhe do na sjellesh prap info te reja.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-13, 12:54   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Titulli: Saturni

Stuhi mbresėlėnėse nė SaturnNė shikim tė parė duket si njė trėndafil gjigant, i rrethuar me gjethe tė gjelbra. Nė fakt kjo ėshtė njė stuhi gjigante nė sipėrfaqen e Saturnit, e krijuar pėr vite tė tėra.

Nė fotografitė me rezolucion tė lartė dhe video, shkencėtarėt kanė thėnė se syri i stuhisė ishte i gjerė dy mijė kilometra, pothuajse 20 herė mė e gjerė sesa stuhitė qė ndodhin nė Tokė.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:25.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.