Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 31-10-04, 10:14   #1
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Nje djal njeher shkonte nga Gjermania ne Kosove pas nje qendrimi te gjate per her te pare.Dhe kur zbriti ne aeroport u gezuan te gjithe i kishin dal nana e baba e e gjithe farefisi perpara,pershendeten dhe e pyet baba djalin po si erdhe bre bir a hjeke keq, Djali aiiiiiiii babe tha qka kume hjek me nis e me te tregu dhe ja nisi e po i tregon: si jam dal nga shtepia ne autobahn afer nje tankstelle ish kone nje baustell e prej atyhit nja 10 km stau sa kur shkum ne flughafen ish kone ik flugzeugi e mu desht me prit edhe disa ore deri erdhe tjetri e perfundoi tregimin e tij disi, baba i shkret( pa e marre vesh gje) ani bre babe shyqyr qe erdhe.


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 31-10-04, 10:51   #2
bredhi
 
Anėtarėsuar: 04-09-04
Postime: 67
bredhi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pajtohem me ju dea se gjuhėn shqipe po e shėmtojm me fjal tė huja, po kjo ka ndodh gjithmon tek ne shqiptaret ,se edhe nė ish kohen e jugosllavis shum shqiptar e kan ndir veten te priviligjuar nese e kan njohur gjuhen serbe dhe njeherit e kan perdor me mburrje e qe esht me e keqja keta kan qen edhe intelektual bile edhe sod perdoren fjal serbe psh. koqnicat vollan.struja,sahati etje qe nuk po muj tash te i njehi. Njė esht me rendesi dhe une mendoj se ju femrat duhet te jeni shum te kujdesėshem ne gjuh se ju jeni ato qe duhet ta percilleni tek femijet tuaj.dhe tanet andaj mendoj se esht shum me rendesi qe gjuhen ta flisni sa me bukur qe femijet qe i rritni ta folin kjart dhe bukur gjuhen e nėnės.
Dhe me keqardhje e them se si ketu ne chat i shoh me shum femrat se sa me krenari e perdorin gjuhen e huaj per komunikim me shqiptar,edhe pse ne njekoh kjo ka qen me e shprehur tek mashkujt po tash esht ma e shprehur tek femrat dhe si ceka edhe me lart se pasojat jan me te mdhaja tek femrat se sa tek mashkujt se femija e trashigon gjuhen e nanes......
__________________
[b] [color=blu]Vetem nje gja e lart me ban me durue e zemren ma forcon nder kundershtime se vyn kurr meu ligshtue mjer aj qe nuk qendron[/b] [/color]
bredhi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-04, 12:22   #3
Buli_00
 
Anėtarėsuar: 18-10-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 90
Buli_00 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Buli_00 Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Buli_00
Gabim

E mrekullueshme DeA.

Edhe pse shkrimi pėrmban njė vello humori, pėrmbanė dhe pasqyron realitetin bastardhues tė gjuhės sonė tė mrekullueshme, dhe ate nga vetė ne.

Gjuha jonė, sa e mirė
Sa e embėl, sa e dlirė.

S'ka me shqipėn tonė tė bukur!

Ėshtė nivel kulture respektimi i gjuhės dhe kulturės sė tė tjerėve, ama ėshtė niveli mė i lartė i turpit dhe mjerimit kur vetė, me gojėn tėnde, shkelė, me ty dyja kėmbėt, nė gjuhėn dhe kulturėn gjuhėsore tė atėsisė.
Buli_00 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-04, 12:55   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Buli_00
E mrekullueshme DeA.

Edhe pse shkrimi pėrmban njė vello humori, pėrmbanė dhe pasqyron realitetin bastardhues tė gjuhės sonė tė mrekullueshme, dhe ate nga vetė ne.

Gjuha jonė, sa e mirė
Sa e embėl, sa e dlirė.

S'ka me shqipėn tonė tė bukur!

Ėshtė nivel kulture respektimi i gjuhės dhe kulturės sė tė tjerėve, ama ėshtė niveli mė i lartė i turpit dhe mjerimit kur vetė, me gojėn tėnde, shkelė, me ty dyja kėmbėt, nė gjuhėn dhe kulturėn gjuhėsore tė atėsisė.

nese mendonin se une ngela ne balte me te dy kembet e mija, ateher gaboheni, se une vetem paraqita diqka dhe nuk fola nga vetja ime :cry:
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-04, 09:43   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dea edhe pse paskėt vendosur qė ta postoni tek humori kėtė temė, unė mendoj se pėr kėto tema duhet tė diskutojmė shumė.
Prandaj tema e tillė duhet tė jetė tek diskutimet.
Dea mė fal ėėė pėr bartje teme atje.
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-04, 10:02   #6
Buli_00
 
Anėtarėsuar: 18-10-04
Vendndodhja: Kosovė
Postime: 90
Buli_00 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Buli_00 Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Buli_00
Gabim

DEA,

Tė lutem pėr mirėkuptim.

Padashtas mė ka rrėshqitė fjalia nga kontrolli. E pranoj ate qė thua ti. Ėshtė dashur tė jetė njeriu me gojėn e vetė... e jo ti, siē mė ka dalė. Prandaj, mė fal a.

Je shumė e nderuar dhe e respektuar!
Buli_00 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-04, 12:14   #7
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Eshte e Vertete kete qe shkruani ju Znj Dea ,e hasim ne realitet duke biseduar me mergimtaret ,ne biseda te lira nuk shpeton pa ndegjuar ndonje Germanizem gjate komunikimit ne gjuhen amtare shqipe.
Fale Komunikimit elektronik Internetit kame nje shprese qe per mes ketije mediumi shume te ri Mergimtare kane mundesi dhe nese deshira egzistone te lexojne sa me shume ne gjuhen amtare dhe te Komunikojne ne gjuhen shqipe.
Tani ka nje vite qe jame antaresur ne kete Forum dhe Kame bindjen qe shume anetare e pasurojne Fjalorin te mirefillt te gjuhes shqipe,duke mesuar nga postimet e te tjereve.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-04, 13:54   #8
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga bredhi
Pajtohem me ju dea se gjuhėn shqipe po e shėmtojm me fjal tė huja, po kjo ka ndodh gjithmon tek ne shqiptaret ,se edhe nė ish kohen e jugosllavis shum shqiptar e kan ndir veten te priviligjuar nese e kan njohur gjuhen serbe dhe njeherit e kan perdor me mburrje e qe esht me e keqja keta kan qen edhe intelektual bile edhe sod perdoren fjal serbe psh. koqnicat vollan.struja,sahati etje qe nuk po muj tash te i njehi. Njė esht me rendesi dhe une mendoj se ju femrat duhet te jeni shum te kujdesėshem ne gjuh se ju jeni ato qe duhet ta percilleni tek femijet tuaj.dhe tanet andaj mendoj se esht shum me rendesi qe gjuhen ta flisni sa me bukur qe femijet qe i rritni ta folin kjart dhe bukur gjuhen e nėnės.
Dhe me keqardhje e them se si ketu ne chat i shoh me shum femrat se sa me krenari e perdorin gjuhen e huaj per komunikim me shqiptar,edhe pse ne njekoh kjo ka qen me e shprehur tek mashkujt po tash esht ma e shprehur tek femrat dhe si ceka edhe me lart se pasojat jan me te mdhaja tek femrat se sa tek mashkujt se femija e trashigon gjuhen e nanes......


A e din ti ce femnat e mesojn gjuhen shum let cfardo ce esht, a e din ti ce shum shqiptar dalin ne gurbet kur jan shum te rrinj - normal ce e perzin gjuhen, a e din ti ce ti je fashist i femnave? :lol: nuk e fol realitetin aspak po vec ke qef me provoku ske pervoj ne asgje hiq .
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-04, 14:44   #9
time-bomb
 
Anėtarėsuar: 24-10-04
Vendndodhja: still stuck in....none of your business!!!
Postime: 28
time-bomb e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek time-bomb Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek time-bomb
Gabim

Haaa Dea shume tregim interesant po pak i shkurt e zgjeroje edhe pak se po u knaqka njeri tuj lexu e tu qesh me kete tregim tendin...edhe shume e vertet eshte se qka thua ti..sidomos keta europiant ia bojn ashtu..Zvicra dhe Gjermania....
time-bomb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-04, 16:09   #10
Kaltrushi
 
Anėtarėsuar: 07-10-04
Vendndodhja: germany
Postime: 2,285
Kaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIPKaltrushi VIP
Gabim


Dea me ke shti per te qesh. Kjo esht e vertet. Sepse ka shum fjale qe rinia shqipetare ketu ne gjermani nuk i folin ne shqip por ne gjermanisht. sikurse i njehe ti. Edhe une perveti ndonjeher mbeti para prinderve duke ju treguar diqka dhe kur nje fjale me mungon jau tregoj ne gjermanisht.

Babai gjdoher ma permison dhe thot vetvetes se ai ka faj qe ne femijet e tij nuk po ma folin gjuhen shqipe aq bukur. Qe ather pata vendosur dhe vizitoj shkollen shqipe por te mos harruar gjuhen tane.

Edhe ketu ne forum flitet shum paster shqip. Pra edhe kjo me ndihmon ta permisoj gjuhen shqipe ne ato fjale qe me mungojn.

DEA te pershendes shum shum dhe kjo teme me doket e mire.
Kam shum per te then tek kjo teme. Por e shkurtova sa ma shum
Kaltrushi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-04, 16:56   #11
Krokodilli
 
Anėtarėsuar: 04-10-04
Vendndodhja: Australia-Prishtine
Postime: 3,019
Krokodilli e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Krokodilli
Gabim

kjo eshte nje fakt qe jo vetem ne shqiptart po te gjitha nacionalitetet qe jetojn ne perendim kan te njejtat probleme,,,, (nuk eshte problem por shrut kur nuk tu kujtohet nje fjal per se shpejti e thu ne gjuhen se ku jeton)

ja edhe une pra nje tregim me disa shqiptar ketu ne australi,,,,,

erdh nje familje me nejt tek ne,,, dhe nje femer nga rrafshi i dukagjinit filloj ti tregoj nenes sime se si kishte kalu ne kosove etj etj,,, ja filloj,,,

isha ne kosove e spendava (spend-kalova) kohen shum mire,,po te shkretit, wages -->(rrogat-pagat) ishin shum te vogla, nuk po te dilke as per nje liter milk--> (qumesht) ne dit,,, tona tona edhe qato wages--> (rroga-paga) qe pi marrshin ka 150 euro ne mujt krejt ne billa--> (pagesa te tel, ujit etj) pi spendavshin--> (hargjojshin).... sidomos me water--> (uj) i kishin punt bad--> (keq),,, water edhe elektriciti po nalke ton dayin -->(uji dhe rryma elektrike po ndalshin per dit),,,
valla I hope--> (shpresoj) te bahet ma mir se kuku shum po hjekshin,, sidomos villagjerat (sidomos fshatart)........ :P
__________________
Get Rich Or Die Trying
Krokodilli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-04, 17:15   #12
bredhi
 
Anėtarėsuar: 04-09-04
Postime: 67
bredhi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Oj Drita qe ėsht me ty ke probleme ,nuk e respekton ti mendimin e lir.Ke te drejt qe thua jam farshist ,kisha pas deshir te kthehem ne kohen e farshizmit dhe njė po te garantoj se titen dhe komunistat nuk i kisha lan te jetojn, dhe idologjin titiste e komuniste e kisha zhduk prej dheut,dhe po me duket se te kisha shpetue edhe ty se koke e indoktrinume me komunizem ,ti nuk po e kuptoshe demokracin dhe shprehjen e mendimit te lir po paske idologji komuniste sipas teje as kush nuk din me mir se ti dhe nuk ka drejt te shpreh mendimin e vet .
edhe nje po ta them mos me provoko se nuk fiton po vetem mundemi ta mbyllim ket tem sikur nje tjeter qe e kemi mbyll dhe jemi korit e asgje tjeter nuk kemi ba dhe nuk kam deshir te ndodh ma, po nėse me detyron do te revanshohem andaj te lutem leri ato fjal fyerse qe po i perdor ndaj meje se une nuk kam fjal te tilla ne fjalorin tim per femra po ne qoft se ti provon qe te vazhdosh me ket avaz do te interesohem qe te gjej fjal fyese .paqe nese do
__________________
[b] [color=blu]Vetem nje gja e lart me ban me durue e zemren ma forcon nder kundershtime se vyn kurr meu ligshtue mjer aj qe nuk qendron[/b] [/color]
bredhi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-11-04, 20:09   #13
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Krokodilli
kjo eshte nje fakt qe jo vetem ne shqiptart po te gjitha nacionalitetet qe jetojn ne perendim kan te njejtat probleme,,,, (nuk eshte problem por shrut kur nuk tu kujtohet nje fjal per se shpejti e thu ne gjuhen se ku jeton)

ja edhe une pra nje tregim me disa shqiptar ketu ne australi,,,,,

erdh nje familje me nejt tek ne,,, dhe nje femer nga rrafshi i dukagjinit filloj ti tregoj nenes sime se si kishte kalu ne kosove etj etj,,, ja filloj,,,

isha ne kosove e spendava (spend-kalova) kohen shum mire,,po te shkretit, wages -->(rrogat-pagat) ishin shum te vogla, nuk po te dilke as per nje liter milk--> (qumesht) ne dit,,, tona tona edhe qato wages--> (rroga-paga) qe pi marrshin ka 150 euro ne mujt krejt ne billa--> (pagesa te tel, ujit etj) pi spendavshin--> (hargjojshin).... sidomos me water--> (uj) i kishin punt bad--> (keq),,, water edhe elektriciti po nalke ton dayin -->(uji dhe rryma elektrike po ndalshin per dit),,,
valla I hope--> (shpresoj) te bahet ma mir se kuku shum po hjekshin,, sidomos villagjerat (sidomos fshatart)........ :P

Ha ha Krokodill, s isha prezente ketu qe nje kohe te gjate e tani po i lexoje mesazhet e juaja.megjithese une e vura kete teme humori si duket paska marre kahje tjeter, po s“ka gje Murgesha mire bere qe e barte tek diskutimet kemi edhe per qfare te flasim,faleminderit te gjitheve per mendimet e dhena, porta eshte e hapur vazhdoni me tutje
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-11-04, 21:47   #14
qeqa&zana
 
Anėtarėsuar: 24-10-04
Vendndodhja: kosov
Postime: 81
qeqa&zana e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek qeqa&zana Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek qeqa&zana
Gabim

haha kroki me bere te qeshem me ate fjalor (te asaj gruaje)
po esht e vertet qe atyre qe jetojn gjate ne perendim ju mungojne disa fjal shqip edhe shka me bo hajt ja fusin ne gjuhen gjermane angleze etj etj. mvaret vendi se ku jeton

tung
__________________
cant bACk the paSt
qeqa&zana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-09-12, 22:02   #15
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjuha e Shqiptareve ne perendim

Kam friken se gjeneratat e ardhshme shqiptare ne Perendim, shkaku i "kombinimit" te njekohshem te me shume se nje gjuhe do mbesin pa asnjeren te mirfillt.


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.