Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-11-07, 03:08   #1
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?


Jurisdiksionet e shteteve kryesisht ndahen/bashkohen ne keto sisteme juridike:

1. Sistemet juridike kontinental-europiane
a. Sistemi roman
b. Sistemi german
c. Sistemi skandinav
2. Sistemet juridike anglosaksone gjegjesisht angloamerikane („Common Law“)
3. Sisteme te perziera
4. Sistemi i juridik socialist
5. Sistemi kinez
6. Sistemi islam

Nen 1.a. ben pjese p.sh. Franca, Belgjika, Luksemburgu, Rumania, Italia.
Nen 1.b. Gjermania, Zvicrra, Austria, Greqia (dhe pas ardhjes se Ataturkut: Turqia)
Nen 1c. Suedia, Danimarka, Finlanda, Islanda.
Nen 2. Anglia, USA, Kanada, e tj.
Nen 3. Afrika Jugore, Skotlanda (quhen sisteme "te perziera" sepse te gershetuara nga disa sisteme te medha jurisdiksionesh)
Nen 4. Rusia e tj. (perdite e me teper ne zhdukje..)
Nen 5. dihet (Kina)
Nen 6. asnje shtet/shoqeri deri me sot (ekziston vetem ne teori)

Cka mendoni, ku e ka vendin jurisdiksioni shqiptar?arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-11-07, 21:07   #2
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Jurisdiksionet e shteteve kryesisht ndahen/bashkohen ne keto sisteme juridike:

1. Sistemet juridike kontinental-europiane
a. Sistemi roman
b. Sistemi german
c. Sistemi skandinav
2. Sistemet juridike anglosaksone gjegjesisht angloamerikane („Common Law“)
3. Sisteme te perziera
4. Sistemi i juridik socialist
5. Sistemi kinez
6. Sistemi islam

Nen 1.a. ben pjese p.sh. Franca, Belgjika, Luksemburgu, Rumania, Italia.
Nen 1.b. Gjermania, Zvicrra, Austria, Greqia (dhe pas ardhjes se Ataturkut: Turqia)
Nen 1c. Suedia, Danimarka, Finlanda, Islanda.
Nen 2. Anglia, USA, Kanada, e tj.
Nen 3. Afrika Jugore, Skotlanda (quhen sisteme "te perziera" sepse te gershetuara nga disa sisteme te medha jurisdiksionesh)
Nen 4. Rusia e tj. (perdite e me teper ne zhdukje..)
Nen 5. dihet (Kina)
Nen 6. asnje shtet/shoqeri deri me sot (ekziston vetem ne teori)

Cka mendoni, ku e ka vendin jurisdiksioni shqiptar?

Kur flasim per sistemet juridike, duhet ta ceki se sistemi juridik roman, german dhe skandinav jane shkrire ne sistemin evro-kontinental, prandaj ne bote tani ekzistojne 3 sisteme te medha juridike:
-Sistemi Evro-kontinental,
-Sistemi Anglo-Sakson apo sistemi i precedenteve qe ndryshe njihet edhe si e drejta e pashkruar dhe
-E drejta e sheriatit.
Juridiksioni shqiptar si ai ne Shqiperi edhe ai ne Kosove bejne pjese ne sistemin juridik Evro-Kontinental
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-11-07, 13:54   #3
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Berkan
Kur flasim per sistemet juridike, duhet ta ceki se sistemi juridik roman, german dhe skandinav jane shkrire ne sistemin evro-kontinental, prandaj ne bote tani ekzistojne 3 sisteme te medha juridike:
-Sistemi Evro-kontinental,
-Sistemi Anglo-Sakson apo sistemi i precedenteve qe ndryshe njihet edhe si e drejta e pashkruar dhe
-E drejta e sheriatit.
Juridiksioni shqiptar si ai ne Shqiperi edhe ai ne Kosove bejne pjese ne sistemin juridik Evro-Kontinental
Heheh sa te shpejt jemi, deri para disa viteve llogariteshim ne sistemin juridik socialist, e tash e kemi kalu kete difteri shoqerore.

Perndryshe shume interesante ndarja qe e ben ti. Nuk e di se cka do te thoshte nje francez, nese ia barazon Code Civil-in me kodet e ligjeve gjermane, mirepo nese i merr precedencat apo kodifikimin e normave si kriter dallimi ne mes te sistemeve, atehere ke te drejt se sistemi romak, german dhe skandinav mund te shihen si nje sistem i vetem. Dallimi qe mbetet ne mes te sistemit german dhe atij romak, eshte, se i dyti, perpos qe eshte i bazuar shume ne Drejten Romake, eshte nje sistem i karakterizuar nga nje patos (qe rezulton nga revolcioni francez), perderisa i pari karakterizohet nga nje rregullim racional, qe bazon ne definime abstrakt-gjenerale te termeve, dhe qe ne menyre paraparese intenton zgjidhjen e problemeve.

Pra pasi qe sistemi euro-kontinental karakterizohet nga nje kodifikim (sistematik) i lemive juridike, atehere a ndodhe kjo gje ne jurisdiksionin shqiptar (ne dy shtetet)? Ne gjermani p.sh. ka kodifikime per nenlemite juridike vecmas, pra kushtetuta, kodi civil, kodi penal, kodi i drejtes se punes, kodi i drejtes publike, kodi i konkurences se ndaluar tregtare, kodi i drejtes procesuale civile, penale, publike, si dhe plote kode tjera. A njeh jursidiksioni shqiptar nje ndarje dhe kodifikim te tille, apo ekziston thjeshte nje liber (i madh, si p.sh. Code Civil ne France), i cili perfshin te gjitha nenlemite te drejtes civile?
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-07, 00:07   #4
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
Heheh sa te shpejt jemi, deri para disa viteve llogariteshim ne sistemin juridik socialist, e tash e kemi kalu kete difteri shoqerore.

Perndryshe shume interesante ndarja qe e ben ti. Nuk e di se cka do te thoshte nje francez, nese ia barazon Code Civil-in me kodet e ligjeve gjermane, mirepo nese i merr precedencat apo kodifikimin e normave si kriter dallimi ne mes te sistemeve, atehere ke te drejt se sistemi romak, german dhe skandinav mund te shihen si nje sistem i vetem. Dallimi qe mbetet ne mes te sistemit german dhe atij romak, eshte, se i dyti, perpos qe eshte i bazuar shume ne Drejten Romake, eshte nje sistem i karakterizuar nga nje patos (qe rezulton nga revolcioni francez), perderisa i pari karakterizohet nga nje rregullim racional, qe bazon ne definime abstrakt-gjenerale te termeve, dhe qe ne menyre paraparese intenton zgjidhjen e problemeve.

Pra pasi qe sistemi euro-kontinental karakterizohet nga nje kodifikim (sistematik) i lemive juridike, atehere a ndodhe kjo gje ne jurisdiksionin shqiptar (ne dy shtetet)? Ne gjermani p.sh. ka kodifikime per nenlemite juridike vecmas, pra kushtetuta, kodi civil, kodi penal, kodi i drejtes se punes, kodi i drejtes publike, kodi i konkurences se ndaluar tregtare, kodi i drejtes procesuale civile, penale, publike, si dhe plote kode tjera. A njeh jursidiksioni shqiptar nje ndarje dhe kodifikim te tille, apo ekziston thjeshte nje liber (i madh, si p.sh. Code Civil ne France), i cili perfshin te gjitha nenlemite te drejtes civile?
Po shteti kur e harton te drejten pozitive, sė pari parashtrohet pyetja se a do tė kemi njė degė tė kodifikuar, apo do tė kemi ligje tė cilat regullojnė marrėdhėnie tė caktuara konkrete si p.sh. ligjin mbi pronėsi, ligjin mbi familje, ligjin mbi trashėgimi etj., apo ligje civile tė kodifikuara nė njė vend. Ky ėshtė njė kriter por jo i vetmi, sepse rol tė rėndėsishėm nė ndarjen e sistemeve ka edhe procedura konkrete qė zhvillohet, prandaj pyete edhe doktorin mė tė mirė tė shkencave e edhe ai do tė thot njejtė se edhe Gjermania edhe Franca janė pjesė e sistemit Euro-Kontinental.
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-09, 22:27   #5
Sirios1
 
Anėtarėsuar: 11-05-09
Postime: 22
Sirios1 i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?

Sistemi Juridik shqiptar bazohet ne baze te se drejtes Romake pra ne baze te sistemeve juridike Italiane dhe Franceze.
Sirios1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-05-09, 23:34   #6
Cellix
 
Avatari i Cellix
 
Anėtarėsuar: 03-05-09
Postime: 6
Cellix i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?

Sistemet juridike ndahen ne;

Sistemi juridik romano-gjermanik(E dr.Euro-kontinetale)
Sistemi juridik i pergjithshem ''Common Law''ose sistemi anglosakson
Sistemi juridik Islam( E dr.Sheriatike)

Kosova dhe Shqiperia i jane pershtatur Sistemi te pare juridik.
Cellix Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.