Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi. 
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Prev Postimi Mėparshėm   Postimi Tjetėr Next
Vjetėr 12-11-07, 03:08   #1
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ne cilin prej sistemeve te medha juridike ben pjese jurisdiksioni shqiptar?


Jurisdiksionet e shteteve kryesisht ndahen/bashkohen ne keto sisteme juridike:

1. Sistemet juridike kontinental-europiane
a. Sistemi roman
b. Sistemi german
c. Sistemi skandinav
2. Sistemet juridike anglosaksone gjegjesisht angloamerikane („Common Law“)
3. Sisteme te perziera
4. Sistemi i juridik socialist
5. Sistemi kinez
6. Sistemi islam

Nen 1.a. ben pjese p.sh. Franca, Belgjika, Luksemburgu, Rumania, Italia.
Nen 1.b. Gjermania, Zvicrra, Austria, Greqia (dhe pas ardhjes se Ataturkut: Turqia)
Nen 1c. Suedia, Danimarka, Finlanda, Islanda.
Nen 2. Anglia, USA, Kanada, e tj.
Nen 3. Afrika Jugore, Skotlanda (quhen sisteme "te perziera" sepse te gershetuara nga disa sisteme te medha jurisdiksionesh)
Nen 4. Rusia e tj. (perdite e me teper ne zhdukje..)
Nen 5. dihet (Kina)
Nen 6. asnje shtet/shoqeri deri me sot (ekziston vetem ne teori)

Cka mendoni, ku e ka vendin jurisdiksioni shqiptar?arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
 


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.