Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-04-19, 17:29   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb A e dini se ... ?

Nėse Dielli do tė zvogėlohej nė madhėsinė e njė rruaze tė bardhė tė gjakut, atėherė Rruga e Qumėshtit do tė ishte sa madhėsia aktuale e Shteteve tė Bashkuara.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 10-04-19, 17:30   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Pėr shkak tė mosbalancės gjinore, deri nė vitin 2020, 24 milionė burra kinezė nuk do tė jenė nė gjendje tė gjejnė njė bashkėshorte.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:30   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Njė papagall me Puck, renditet nė Librin e Rekordeve Botėrore Guinness si “Zogu me fjalorin mė tė madh nė botė”. Ai ėshtė nė gjendje tė artikulojė 1728 fjalė nė anglisht. Ai jo vetėm imiton, por krijon shpesh fraza dhe fjali tė tijat.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:31   #4
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Mė 1 korrik 1916, nė Betejėn e Somės nė Francė, njė sasi eksplozivi prej gati 30 mijė kg eksploziv shpėrtheu, duke krijuar njė krater 300 metra tė gjerė dhe 90 metra tė thellė. Shpėrthimi, u dėgjua deri nė Londėr, dhe ishte mė i zhurmshmi i kryer nga njeriu nė histori deri nė atė moment.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:31   #5
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Agjentėt e kontrollit tė trazirave (p.sh spėrkatėsit me piper), konsiderohen po aq tė rrezikshme sa edhe armėt kimike, dhe ndalohen tė pėrdoren nė luftė.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:32   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, njė avion gjerman dhe britanik qėlluan njėri-tjetrin mbi Norvegji. Ekuipazhet arritėn tė mbijetonin, u takuan nė tokė dhe e pastaj ndihmuan njėri-tjetrin. Dy prej tyre, vizituan pastaj si miq njėri-tjetrin disa vjet pas mbarimit tė luftės. Nė pjesė tė ndryshme tė Mbretėrisė sė Bashkuar, ekzistojnė shumė relike avionėsh qė datojnė qė nga Lufta e Dytė Botėrore, zhvendosja e tyre ėshtė e ndaluar me ligj.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:32   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Njerėzit kanė shanse mė tė mėdha pėr tė vdekur nė ditėlindjen e tyre, se sa nė ndonjė ditė tjetėr.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:33   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Sytė mė komplekse nė tė gjithė mbretėrinė e kafshėve i pėrkasin karkalecit mantis, qė mund tė manipulojė polarizimin e dritės, gjatė gjithė spektrit tė saj tė dukshėm. Kjo ėshtė tė paktėn 10 herė ngjyra mė shumė se sa spektri ynė i dukshėm.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:34   #9
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

25 pėr qind e rezervave tė arit nė botė, thuhet se mbahen nė njė magazinė nėn ishullin e Manhatanit nė Nju Jork.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:35   #10
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Qeveria polake, jep njė “Medalje pėr jetėn e gjatė martesore”, pėr ēiftet qė kanė qenė tė martuar prej mė shumė se 50 vjetėsh, dhe kanė tė paktėn njė fėmijė, tė tyrin ose tė adoptuar.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:35   #11
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Nė fund tė Luftės sė Ftohtė, Bashkimi Sovjetik, kishte njė sistem radar mbi horizont, qė ishte aq i fuqishėm saqė ndėrhyri nė sistemin elektronik global, dhe disa njerėz besonin se ai ishte njė eksperiment sovjetik pėr kontrollin e mendjes.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:48   #12
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Se njė shqiptaro-amerikan ka qenė pjesė e misionit tė Apollo 11 nė Hėnė?


Ambasada Amerikane me anė tė njė njoftimi nė Facebook ka bėrė tė ditur shqiptarin e parė qė ka shkuar nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės i cili ka marrė pjesė nė misionin “Apollo 11”. Ai ėshtė Vilson Kokalari, inxhinieri me origjinė shqiptare i cili ka qenė pjesė e rėndėsishme e misionit tė parė nė hėnė, “Apollo 11”.

Ambasada Amerikane shkruan se Vilson Kokalari, lindi nė Gjirokastėr dhe emigroi nė SHBA nė moshėn 1-vjeēare.
Si inxhinier, Vilson Kokalari, luajti njė rol tė rėndėsishėm nė misionin Apollo 11. Sipas ambasadės Kokalari ishte ai qė shkroi udhėzuesin qė ndihmoi astronautėt e “Apollo11” qė tė zbrisnin anijen kozmike nė tokė nė mėnyrė tė sigurt.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-19, 17:53   #13
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A e dini se ... ?

Njė ‘shoqe’ ėshtė mė e rrallė se dashuria e vėrtetė


Ndoshta ka ardhur koha tė pranojmė se njė shok i keq, njė shok tek i cili nuk mund tė mbėshtetesh, s’duhet quajtur fare shok.

Herė pas here mė ėshtė thėnė, nga gra qė njoh, se unė qėnkam njė shoqe e mirė. Kėnaqem, por nuk e kam guximin ta them vetė kėtė. Nė pėrgjithėsi, kam tendencėn tė mos i shtoj mbiemra fjalės ‘shok’, ose pėrcaktorė qė i referohen hierarkisė sė ndjenjave dhe besueshmėrisė. Mė duken tė pakuptimta.

Unė nuk do tė thoja kurrė, pėr shembull, “ajo ėshtė shoqa ime e ngushtė”, sepse nga kjo do tė nxirrja pėrfundimin se kam edhe shokė qė i pėlqej mė pak, tė tjerė qė nuk i besoj aq shumė, tė tjerė qė i ndjej mė pak tė afėrt. Dhe nė qoftė se do ta bėja kėtė, vetvetiu do mė lindte pyetja: pse e konsideroj veten shoqe me kėtė grua? Pse i konsideroj ata shokėt e mi?

Fjala “mik”, nė prani tė hierarkive tė kėtij lloji, nuk ėshtė e pėrshtatshme. Ndoshta duhet tė pranojmė se njė mik i keq, njė mik i pasigurt, nuk ėshtė mik. Ndoshta, pėr tė qenė i qartė, edhe nėse ėshtė e dhimbshme, duhet tė mėsojmė tė mos themi “njė mike”, por “njė grua me tė cilėn kaloj kohė ose kam kaluar kohė”. Problemi ėshtė se ne na ngushėllon ideja qė kemi shumė miq.

Kjo na bėn tė ndihemi mė popullor, tė dashur, mė pak tė vetmuar. Pėr kėtė arsye ne preferojmė tė pėrshkruajmė si “miq” gra me tė cilat kemi pak ose aspak tė pėrbashkėta, por me tė cilat, nėse ėshtė e nevojshme, plotėsojmė njė zbrazėti: kalojmė njė pasdite nė njė kafene, pimė njė gotė verė, asgjė nė veēanti. Asnjėherė mos u shqetėsoni nėse mė vonė, nė rastin e parė qė ju jepet, i quani ato thashethemexhie, gjarpėrinj, tė tharta, tepėr tė ndjeshme.

Fakti ėshtė se njė mike ėshtė aq e rrallė sa njė dashuri e vėrtetė. Fjala italiane pėr “miqėsinė”, amicizia, ka tė njėjtėn rrėnjė si folja “tė dua”, amare, dhe njė marrėdhėnie midis miqve ka pasurinė, kompleksitetin, kontradiktat, mospėrputhjet e dashurisė. Mund tė them, pa frikėn e ekzagjerimit, se dashuria pėr njė shoqe, gjithmonė ka qenė njė marrėdhėnie shumė e ngjashme me dashurinė pėr njeriun mė tė rėndėsishėm nė jetėn time.

Ku ėshtė dallimi? Marrėdheniet seksuale. Dhe nuk ėshtė njė ndryshim i vogėl. Miqėsia nuk vihet vazhdimisht nė rrezik nga praktikat seksuale, nga sa rrezik ka nė pėrzierjen e ndjenjave kryelarta dhe presioni i trupave pėr tė dhėnė dhe pėr t’u marrė kėnaqėsi.

Ėshtė e vėrtetė se sot, nga ajo qė unė mund tė shoh, miqėsia seksuale ėshtė gjithnjė e mė e pėrhapur (nė italisht, ndonjėherė kam dėgjuar termin trombamiko me zemėr tė zjarrtė, ose “mik me pėrfitime”). Por ėshtė njė lojė qė kėrkon tė mbajė nė gjirin e saj njėkohėsisht: edhe fuqinė e pėrhapur tė dashurisė, edhe ritin e seksit tė pastėr. Ne e kemi njohur njėri-tjetrin pėr njėfarė kohe, ne i besojmė njėri-tjetrit mė tepėr se tė huajve, shkojmė nė njė bar, njė restorant, tė shohim njė film, kemi marrėdhėnie seksuale.

Por unė ende nuk do tė thoja se seksi ėshtė normal midis miqve. Ashtu si dashuritė e mėdha janė tė rralla, nga ana tjetėr, miq tė shumtė dhe tė mirė janė tė rrallė. Ndėrkohė, tė njohurit me tė cilėt ne mund, herė pas here, tė pėrfundojmė nė shtrat janė tė shumtė gjithashtu.

Elena Ferrante pėr The Guardian
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-09-20, 20:38   #14
ABC
appear offline
 
Anėtarėsuar: 10-07-08
Vendndodhja: Gjilan...
Postime: 190
ABC me shokė shumeABC me shokė shume
Thumbs down Titulli: A e dini se ... ?

Virusi osht rren


ABC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.