Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Enigmatika
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-01-09, 16:59   #1
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Logjik :

A thua i takoni ju atij 2% te njerėzve me inteligjent ne bote?

Nuk ka ndonjė truk, vetėm logjike!
Ekziston vetėm njė zgjidhje e qarte!

1. Janė 5 shtėpi, secila ka njė ngjyre tjetėr.
2. Ne secilėn shtėpi banon njė person i njė nacionaliteti tjetėr.
3. Secili banore preferon njė pije te veēante, duhan te llojit te veēante dhe mban njė kafshe shtėpiake te veēante.

Pyetja : I cilit ėshtė PESHKU ?

Udhėzimet :Britaniku..Suedezi..Danezi..Norvegjezi..Gjermani

Britaniku jeton ne shtėpinė e kuqe
Suedezi ka njė qen
Danezi me dėshirė e pin Ēajin
Shtėpia e gjelbėr gjendet ne anėn e majte te shtėpisė se bardhe
Pronari i shtėpisė se gjelbėr pin kafe
Personi qe pin duhanin Pall Mall ka nje zog
Njeriu qe jeton ne shtėpinė qe gjendet ne mes , e pin qumėshtin
Pronari i shtėpisė se verdhe pin Dunhill
Norvegjezi banon ne shtėpinė e pare
Ai qe pi Marlboro , banon afer atij qe ka nje mace
Ai qe ka kalin , banon afėr atij qe pin Dunhill
Ai qe pi duhanin Winfield, e pin birrėn
Norvegjezi banon afėr shtėpisė se kaltėr
Gjermani pin Rothmans
Ai qe pi Marlboro ka njė komshi i cili pin ujė.

Ajnshtajn e ka pėrpiluar kėtė enigme ne shekullin e kaluar.Dhe Thote se 98% te Popullit nuk din ta gjej Zgjidhjen ??!!!

Qfar mendoni ju ?? Cila eshte Zgjidhja ??Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Peja-Boy : 29-01-09 nė 17:05
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-01-09, 17:04   #2
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,891
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

LiliG thote;


Zgjidhja:
Renditja e shtepive: Norvegjezi Danezi Britaniku Gjermani Suedezi
Ngjyra e shtėpive: Verdhe Kaltėr Kuqe Gjelbėr Bardhė
Pija e preferuar: Ujė Ēaj Qumėsht Kafe Birrė
Duhani: Dunhil Marlboro Palmal Rothmans Wienfield
Kafsha: Mace Kali Zog Peshk Qen

Pra peshku i Gjermanit.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 17:07   #3
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 19:07   #4
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 19:13   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
e zgjodhi lovely (me sakt se aq nuk shkon)..
eshte e parashtruar njehere kjo pyetje,ndaj e kishim dhe me kollaj per t'a zgjedh :)
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-01-09 nė 19:14
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 22:28   #6
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
peja boy pse doket ty e kopjum e un skam faj ndoshta se di pergjegjjen vet per atNumrat me tė kuq tregojn prej cilit kam shku nė tjetrin.
- Numrat nė kllapa tregojn cilat pika te pyetjes me kan ndihmuar dhe kane nje x perpara kur eshte mbete e vetmja mundesi..................
Duke ditur se norvegjezi jeton ne shtepin *1,dhe ngjitur me te eshte shtepija kaltert mund te jet vetem ne poz *4 ose *5(sepse duhet qe ne te majt te saj te jet shteija jeshile)

Si rjdhim i te paresnorvegjezi pi dunhill,dhe ne shtepin e dytkalterte,kafsha eshte kali


renditja ngjyart te shtepive na del kshtu:1verdh

2kaltert 3kuqe 4jeshile 5bardh

Danezi mund te jet ne poz *2 ose * 4-suedezi n poz *4 ose *5-gjrmani *2 * 4 ose *5

duke ditur qe danezi jeton ne *2 si rrjedhim ne shtepin *5 pihet cigare BLUE MASTER dhe coca cola--Gjermaninuk mund te jet ne poz *5 sepse ai cigare princ,prandaj pozicionohet ne poz *4

Anglezi si rjedhim asht personi qe pin Pall Mall dhe ka nje zoge$

I vemi person qe sasht shenuraasht Danezi qe pin BLEND dhe qe eshte ngjitur me diken qe pin uj e ky asht Norvegjezii cili ka nje mac

Si perfundim e vetmja kuti qe ka mbet pa plotsuar asht 4e Gjermanitbesoj se e ke kuptu kete detyr e koM zgjedh para 2 vjete... :D
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 23:31   #7
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Nje i semure ka dy kuti dhe ne sejcilen ka nga 10 kokrra ilaēe. Ai duhet te pije ēdo dite nga 1 kokerr prej sejciles kuti. Ne nje moment vjen macja e tij e dashur dhe ia rrezon kutite. Ne njeren prej kutive mbesin 2 dhe 18 te tjerat, te gjitha per toke. Ē'fare duhet te beje qe te mos vdese? Nese nuk pi nga nje prej sejciles vdes. Kokrrat nga pamja e jashtme s'kane asnje dallim.
Hajde ta shohim njehere ēfar idesh keni...
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-12-09, 23:43   #8
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Loje Matematikore !!

Kjo loje do ju befasoje. Zgjat vetem 20 sekonda. Ajo qe duhet te beni eshte te ndiqni nje nga nje hapat e meposhtme. Mos lexoni fundin pa kryer me pare te gjitha veprimet!!!!
Nis!
1. Vendos numrin e neteve ne jave qe mendon per dashurine tende, njeriun e zemres.

2. Shumezohe ke te numur me 50.
3. Rezultatit, shtoi 44.
4. Me pas, shumezo me 200.
5. Ne qofte se sivjet ke festuar ditelindjen, shtoi 107. Ne qofte se nuk e ke festuar akoma, shto 106.
6. Hapi i fundit: Rezultatit qe ke arritur, zbriti vendin tend te lindjes (per shembull, zbrit 1954,1987,etj.).
Kur te kesh mbaruar duhet te marresh si rezultat nje numur me 5 shifra.
Atehere:
Shifra e pare nga 5 shifrat tregon se sa net ne jave mendon per njeriun e zemres., apo jo?
Nuk eshte e gjitha ketu.
Dy shifrat e fundit korrespondojne me moshen tende.
Po me e bukura eshte:
Shifra e dyte dhe e trete tregojneā€¦. POZICIONIN TEND TE PREFERUAR!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-10, 00:35   #9
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

eu euuu
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-01-10, 11:26   #10
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
eu euuu
eu euuuuuu
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-10, 18:04   #11
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Detyra: i ke numrat njeshifror nga 1 deri ne 9 ,renditi ne rradhe dhe permes mbledhjes,zbritjes dhe bashkimit(psh numrat 6 dhe 7 mund te shehohen si 67, ose vete 6+7....1.2,3 mund te shenohen edhe sikur 123 por edhe 1+2+3) dhe gjeni numrin 100 ..


Psh 123+4+5+67+89.... Dmth shikon Numrat jan te renditur prej 1 deri ne 9... ne kete menyr duhet te gjindet Zgjedhja te Jete 100 !!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Peja-Boy : 13-02-10 nė 18:07
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-02-10, 18:21   #12
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Ja nje Loje per juve shpresoj qe do tju Argetoj ....

Ne Letrat e Me poshtme Mendoni njeren nga Letrat edhe mundesisht ta mbani ne mend !!Tash Kaloni tek Postimi i Dyte...


Tek Postimi i dyte letren qe keni menduar u Zhduk

Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-03-10, 17:15   #13
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Detyra: i ke numrat njeshifror nga 1 deri ne 9 ,renditi ne rradhe dhe permes mbledhjes,zbritjes dhe bashkimit(psh numrat 6 dhe 7 mund te shehohen si 67, ose vete 6+7....1.2,3 mund te shenohen edhe sikur 123 por edhe 1+2+3) dhe gjeni numrin 100 ..


Psh 123+4+5+67+89.... Dmth shikon Numrat jan te renditur prej 1 deri ne 9... ne kete menyr duhet te gjindet Zgjedhja te Jete 100 !!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-12, 10:48   #14
Lona
 
Avatari i Lona
 
Anėtarėsuar: 06-12-03
Vendndodhja: tetove
Postime: 3,901
Lona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėmLona i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Lona
Gabim Re: Logjik :

Kur Japonezi thote " Miremengjesi"?
__________________
Kur me dhe dashurin zbulova jeten, kur te dhashe veten time zbulova lumturin..Uppsss
Lona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-10-12, 11:21   #15
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Lona Shiko postimin
Kur Japonezi thote " Miremengjesi"?
Qat dakik qe ta mson gjuhen tone ...:P
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.