Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Enigmatika
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 26-11-06, 22:34   #166
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
Edhe njė tjetėr qė tė keni mundėsi tė zgjedhni. Nėse njėra u duket e vėshtirė mund taprovoni tjetrėn. Derisa e para ishte matematikė, kėtu kemi tė bėjmė me njė problem logjik.

Tre tė dėnuar me vdekje vendosen nė njė dhomė. E kanė rastin e fundit tė shpėtojnė tė gjallė. Njėri nga ta, cilidoqoftė duhet tė pėrgjigjet, ēfarė kapele ka nė kokė.

Dhoma ėshtė me mure tė vrazhdėta dhe nuk reflekton asgjė. Tė tre tė dėnuarit vendosen nė rresht, njėri pas tjetrit.
I fundit i sheh tė dy.
I dyti e sheh tė parin.
I pari nuk e sheh asnjėrin.

Asnjėri nuk e sheh kapelėn qė ia vendosin nė kokė. Nuk guxojnė as tė kthejnė kokėn as tė pėrshpėrisin. Nė njė pako gjenden 2 kapela tė bardha dhe 3 tė zeza. Kėtė gjė e dinė tė dėnuarit. Secilit tė burgosur, i vendoset nga njė kapelė nė kokė. Kapelat nxjerren rastėsisht nga pakoja.

Pas njė kohe, lajmėrohet i dėnuari i parė dhe thotė, unė e kam kapelėn ngjyrė tė zezė.
Si e qėlloi. Sipas cilės logjikė e dha pėrgjigjen e saktė dhe kėsisoj shpėtoi vet dhe shokėt?
Po tė jetė mundsia e katėrt si zgjidhje atėher duhet tė jetė si vijon:

Gjithsejt ka 5 kapela, nga ato dy tė bardha, dhe tre tė zeza.

I pri kur kė thėnė se ka Kapelen e zezė, duhet tė ket menduar kėshtu !?

Po ti ken i dyti, dhe i treti kapelat e zeza nė kokė, unė mund ta kem edhe kapelen e bardh edhe tė zezė, prandaj rrezikon dhe thot se ka kapelen e zezė.

Varianta e dytė:

Pasi ti ken vėn tė gjithė kapelat i pari ka mundur tė shohė se ēfar ka mbetur nė kartonin ku ishin tė gjitha 5 kapelat!

Heeeeeh ,ēfar thua tash.
__________________
Atdhedashuria nuk ėshtė qėshtje Sezonale!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-11-06, 22:58   #167
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
Bukur Zana. Kjo ėshtė logjika. D.m.th. I pari e merr me mend ēfarė po shohin ata dy prapa. Gjithashtu edhe i dyti e merr me mend ēfarė po sheh ai pas tij. Tani mundesh me i marrė shembujt prej 1 deri nė 7 dhe t'i elaborosh plotėsisht. Por, parimisht e ke zgjidhur enigmėn. Vetėm pėrfundoje.

1.personi i tret e shef se qka ka ne koke 1 dhe 2 ( zez +zeze)shanci asht 2:1 per te bardhe dhe hesht
2.personi 2 shef se qka ka i pari ne kok kaple te zez por nuk din se qka vet ne koke dhe i treti
mundsjija 2:2 dhe hesht
3.personi i par mendohet dhe mendon ..me pasė une te bardh kapeln i dyti kish fol ...por hesht
4.personi i par prap mendon me kan qe i dyti ka kapel te bardh i treti tregon ...por hesht
5.personi i par prap mendon mekan qe i treti ka kapel te bardh ateher shanci asht 3:1(te zezaza me te bardha )
6.personi i par prap mendon pse pse heshtin kat te dy kur shofin kapeln time ne koke
7, ather personi i par si mbet tjeter gja veq te thot se un kam ne kok kapelen e zeze


I nderuar poker nese parap nuk jam shpreh si duhet ma nuk do mundohem ama ndoshta dikush tjeter do ta gjej

respket pokeri
ka qen sfid e mundimshme ma beso
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-06, 04:45   #168
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zana_ch
1.personi i tret e shef se qka ka ne koke 1 dhe 2 ( zez +zeze)shanci asht 2:1 per te bardhe dhe hesht
2.personi 2 shef se qka ka i pari ne kok kaple te zez por nuk din se qka vet ne koke dhe i treti
mundsjija 2:2 dhe hesht
3.personi i par mendohet dhe mendon ..me pasė une te bardh kapeln i dyti kish fol ...por hesht
4.personi i par prap mendon me kan qe i dyti ka kapel te bardh i treti tregon ...por hesht
5.personi i par prap mendon mekan qe i treti ka kapel te bardh ateher shanci asht 3:1(te zezaza me te bardha )
6.personi i par prap mendon pse pse heshtin kat te dy kur shofin kapeln time ne koke
7, ather personi i par si mbet tjeter gja veq te thot se un kam ne kok kapelen e zeze


I nderuar poker nese parap nuk jam shpreh si duhet ma nuk do mundohem ama ndoshta dikush tjeter do ta gjej

respket pokeri
ka qen sfid e mundimshme ma beso
Bukur Zana. S'ka ēka i shtohet kėsaj! Sfida e vėshtirė,
kėnaqėsia mė e madhe. Tė lumtė.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-06, 16:18   #169
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Duke ndjekur logjikėn, gjejeni cila figurė duhet vendosur nė hapėsirėn e shėnuar me ?
1.


2.

__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-06, 16:20   #170
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

2.
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-06, 17:59   #171
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Duke ndjekur logjikėn, gjejeni cila figurė duhet vendosur nė hapėsirėn e shėnuar me ?
1.
http://s07.picshome.com/c55/ges1.jpg

A bėn kėshu?

ges1.jpg
__________________
Atdhedashuria nuk ėshtė qėshtje Sezonale!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-11-06, 01:08   #172
Elektroliti
Tip enigmatik
 
Avatari i Elektroliti
 
Anėtarėsuar: 19-08-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 1,075
Elektroliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Si duket janė fshirė fotografitė aty ku janė ngarkuar.
__________________
Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė!
Elektroliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-06, 15:17   #173
pokeri
 
Avatari i pokeri
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Vendndodhja: gjithandej
Postime: 1,683
pokeri e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek pokeri Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek pokeri
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga pokeri
2.
Ka mbetur edhe kjo pa u zgjidhur!
__________________
Ėshtė shpėrfillje e kėsaj bote
tė ikėsh nga ikja jote...
pokeri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-06, 20:25   #174
Elektroliti
Tip enigmatik
 
Avatari i Elektroliti
 
Anėtarėsuar: 19-08-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 1,075
Elektroliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Mendoj qė ėshtė E.
__________________
Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė!
Elektroliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-06, 20:49   #175
Drinni
Anėtar nderi/ Nėndor 2006
 
Avatari i Drinni
 
Anėtarėsuar: 04-03-06
Postime: 1,616
Drinni e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Poker mua mė fal shoki, jam lodhur mė beso.
__________________
Atdhedashuria nuk ėshtė qėshtje Sezonale!
Drinni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-12-06, 12:13   #176
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

halla e madhe ,jador dhe Sy_kaltra takohen me 15 aprill ne hallenbade(bazen) per me notue .
hallae madhe shkon ne qdo te 4 dit ,jador shkon qdo te 9 dite ndersa sy-kaltra qdo te 6 dite per me notue .

Kur ju bie me u takue qe te trijat me kan bashk ne bazen dhe me notue .

a 30 aprill

b 2 maj

c 11 maj

d 20 maj
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-06, 02:42   #177
Elektroliti
Tip enigmatik
 
Avatari i Elektroliti
 
Anėtarėsuar: 19-08-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 1,075
Elektroliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Sipas llogaritjeve tė mia po mė del mė 20 maj. :?
__________________
Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė!
Elektroliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-06, 11:13   #178
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elektroliti
Sipas llogaritjeve tė mia po mė del mė 20 maj. :?

edhe pse nuk e kam iden se si e ke zgjedh ti ket detyr sepse nuk ke shkrue ma shum zgjidhjen .

e ke qellue shum mir sespe me 20 maj takohen te trijat per te notue .


P.s
Un formulen nuk do e tregoi sepse ne te ardhemn do kem parp ksi sfidash
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-06, 13:06   #179
Zana_ch
"Mistrece Gjakovare"
 
Avatari i Zana_ch
 
Anėtarėsuar: 26-08-05
Vendndodhja: n'shtepi
Postime: 8,179
Zana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėmZana_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nese Pokeri pas 5 viteve ashte dy her ma i vjeter se kepucet e veta dhe nese kepucat e Pokerit para 5 viteve kan qen tri her ma te reja .

Sa te vjeter duhen te jen Pokeri dhe kepucat ne ket vit.??
__________________
Kėrkoje vetė fatin, me jetėn mos u grind, urrejtja fitohet ... Dashuria lind !
Zana_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-12-06, 15:00   #180
Elektroliti
Tip enigmatik
 
Avatari i Elektroliti
 
Anėtarėsuar: 19-08-05
Vendndodhja: Prishtinė
Postime: 1,075
Elektroliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Zana, drejt tė them, unė e zgjodha me logjikė.
Njėherė mė duhej ta di se prej kur llogariten ditėt e orarit tė personave por kėtė e mora vesh. Ishte data 15 prill (numėrohej si njė ditė) e mandej i mblodha 3 ditė tė ardshme te Hallės +4 +4... e mandej 6 ditėt e Sy_kaltrės dhe 9 ditėt e Jadorit dhe kėshtu vetėm data 20 maj dilte e vetmja ditė qė i bėnte bashkė ata. Formulėn nuk e di sepse ka shumė vjet qė s'kam punė me matematikė dhe shumė gjėra janė harruar.


__________________
Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė!
Elektroliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 6 (0 Anėtarėt dhe 6 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:52.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.