Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Enigmatika
Emri
Fjalėkalimi


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-01-09, 16:59   #1
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Logjik :

A thua i takoni ju atij 2% te njerėzve me inteligjent ne bote?

Nuk ka ndonjė truk, vetėm logjike!
Ekziston vetėm njė zgjidhje e qarte!

1. Janė 5 shtėpi, secila ka njė ngjyre tjetėr.
2. Ne secilėn shtėpi banon njė person i njė nacionaliteti tjetėr.
3. Secili banore preferon njė pije te veēante, duhan te llojit te veēante dhe mban njė kafshe shtėpiake te veēante.

Pyetja : I cilit ėshtė PESHKU ?

Udhėzimet :Britaniku..Suedezi..Danezi..Norvegjezi..Gjermani

Britaniku jeton ne shtėpinė e kuqe
Suedezi ka njė qen
Danezi me dėshirė e pin Ēajin
Shtėpia e gjelbėr gjendet ne anėn e majte te shtėpisė se bardhe
Pronari i shtėpisė se gjelbėr pin kafe
Personi qe pin duhanin Pall Mall ka nje zog
Njeriu qe jeton ne shtėpinė qe gjendet ne mes , e pin qumėshtin
Pronari i shtėpisė se verdhe pin Dunhill
Norvegjezi banon ne shtėpinė e pare
Ai qe pi Marlboro , banon afer atij qe ka nje mace
Ai qe ka kalin , banon afėr atij qe pin Dunhill
Ai qe pi duhanin Winfield, e pin birrėn
Norvegjezi banon afėr shtėpisė se kaltėr
Gjermani pin Rothmans
Ai qe pi Marlboro ka njė komshi i cili pin ujė.

Ajnshtajn e ka pėrpiluar kėtė enigme ne shekullin e kaluar.Dhe Thote se 98% te Popullit nuk din ta gjej Zgjidhjen ??!!!

Qfar mendoni ju ?? Cila eshte Zgjidhja ??Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Peja-Boy : 29-01-09 nė 17:05
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-01-09, 17:04   #2
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,891
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

LiliG thote;


Zgjidhja:
Renditja e shtepive: Norvegjezi Danezi Britaniku Gjermani Suedezi
Ngjyra e shtėpive: Verdhe Kaltėr Kuqe Gjelbėr Bardhė
Pija e preferuar: Ujė Ēaj Qumėsht Kafe Birrė
Duhani: Dunhil Marlboro Palmal Rothmans Wienfield
Kafsha: Mace Kali Zog Peshk Qen

Pra peshku i Gjermanit.
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 17:07   #3
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 19:07   #4
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 19:13   #5
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
e zgjodhi lovely (me sakt se aq nuk shkon)..
eshte e parashtruar njehere kjo pyetje,ndaj e kishim dhe me kollaj per t'a zgjedh :)
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 29-01-09 nė 19:14
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 22:28   #6
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Peja-Boy
Kjo po me duket Zgjidhje e Gatshme e Kopjuar po a mund Dikush te na tregoj edhe Arsye pse i Takon Gjermanit ??A mundet dikush ta gjej Vet qe i Takon gjermanit Sakt ??
peja boy pse doket ty e kopjum e un skam faj ndoshta se di pergjegjjen vet per atNumrat me tė kuq tregojn prej cilit kam shku nė tjetrin.
- Numrat nė kllapa tregojn cilat pika te pyetjes me kan ndihmuar dhe kane nje x perpara kur eshte mbete e vetmja mundesi..................
Duke ditur se norvegjezi jeton ne shtepin *1,dhe ngjitur me te eshte shtepija kaltert mund te jet vetem ne poz *4 ose *5(sepse duhet qe ne te majt te saj te jet shteija jeshile)

Si rjdhim i te paresnorvegjezi pi dunhill,dhe ne shtepin e dytkalterte,kafsha eshte kali


renditja ngjyart te shtepive na del kshtu:1verdh

2kaltert 3kuqe 4jeshile 5bardh

Danezi mund te jet ne poz *2 ose * 4-suedezi n poz *4 ose *5-gjrmani *2 * 4 ose *5

duke ditur qe danezi jeton ne *2 si rrjedhim ne shtepin *5 pihet cigare BLUE MASTER dhe coca cola--Gjermaninuk mund te jet ne poz *5 sepse ai cigare princ,prandaj pozicionohet ne poz *4

Anglezi si rjedhim asht personi qe pin Pall Mall dhe ka nje zoge$

I vemi person qe sasht shenuraasht Danezi qe pin BLEND dhe qe eshte ngjitur me diken qe pin uj e ky asht Norvegjezii cili ka nje mac

Si perfundim e vetmja kuti qe ka mbet pa plotsuar asht 4e Gjermanitbesoj se e ke kuptu kete detyr e koM zgjedh para 2 vjete... :D
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-01-09, 23:31   #7
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Nje i semure ka dy kuti dhe ne sejcilen ka nga 10 kokrra ilaēe. Ai duhet te pije ēdo dite nga 1 kokerr prej sejciles kuti. Ne nje moment vjen macja e tij e dashur dhe ia rrezon kutite. Ne njeren prej kutive mbesin 2 dhe 18 te tjerat, te gjitha per toke. Ē'fare duhet te beje qe te mos vdese? Nese nuk pi nga nje prej sejciles vdes. Kokrrat nga pamja e jashtme s'kane asnje dallim.
Hajde ta shohim njehere ēfar idesh keni...
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 09:37   #8
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Nje i semure ka dy kuti dhe ne sejcilen ka nga 10 kokrra ilaēe. Ai duhet te pije ēdo dite nga 1 kokerr prej sejciles kuti. Ne nje moment vjen macja e tij e dashur dhe ia rrezon kutite. Ne njeren prej kutive mbesin 2 dhe 18 te tjerat, te gjitha per toke. Ē'fare duhet te beje qe te mos vdese? Nese nuk pi nga nje prej sejciles vdes. Kokrrat nga pamja e jashtme s'kane asnje dallim.
Hajde ta shohim njehere ēfar idesh keni...
Pasi qe kjo pytje qendroi shume gjat dhe askush nuk diti me u pergjegj po e jap vet pergjegjegjen :D


Ok kshtu pra :

merr te gjitha kokrrat .. i therrmon .. merr nje shishe te vogel me uje .. dhe ben nje mixture te dyjave kokrrave dhe e ben si leng .. so cdo dite pi nga nje luge ilac dhe kaq .. end of story
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 09:39   #9
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!

Gjeni :P
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-09, 12:08   #10
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Me Nr. : 0 2 4 6 8 10 12 14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38............(pra , vetem Nr. ēif) Me 5 nga keta nr. te formoni shumen 33 !!!

Gjeni :P
(10:2) + (36-24) +16 = 33
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-09, 23:28   #11
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
(10:2) + (36-24) +16 = 33
rezultati eshte i sakt


6/2 + 10 + 2 + 18 = 33


Murgesha
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-08-09, 23:42   #12
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Logjik :

Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve
__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-09, 17:51   #13
MIKAIL
 
Anėtarėsuar: 01-09-09
Postime: 6
MIKAIL i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve

Ca ben lepuri kur mbush 3 vjec dhe pse qesh majmuni kur bien rrufete ?
MIKAIL Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-09, 22:16   #14
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Hin per 4, e majmuni qeshe se kujton qe eshte blic aparati fotografik.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-09, 22:51   #15
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Logjik :

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Estella
Ishin tre studenta 2-djem e 1-vajze. ishin ulur e po hanin, kur studenti flok zi thote eshte qudi me ne, ne kemi mbiemrat ziu, kuqi, e verdhi, ashtu eshte thote sdudenti me mbiemrin verdha, por ngjura e flokeve nuk na perpythet me mbiemrat qe kemi, me te vertet thot vajza ashtu eshte.

Ju lutem nga kjo bisede a mund te gjeni, si i kane te tre studentat mbiemrat e ngjurat e flokeve.

studnti#1 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studenti#2 si e ka mbiemrin e ngjyren e flokeve
studentia #3 si eka mbiemrin e ngjyren e flokeve
Une dal ne kete resultat:


studenti#1 Me floke te zeza mbiemerin Kuqi

studenti#2 Me floke te kuqe mbiemerin Verdha

studenti#3 Me floke te verdha mbiemerin Ziu


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.