Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-01-11, 18:45   #121
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Paradox_13 Shiko postimin
...edhe me siguri ate pak kohe pushimi qe kalon tash ne vendlindje ne shej respekti prap flijat te shtrohen ka te shkojsh...

O more kur jemi tek flija,nje dite ka marue nje shoqe e grupit qe e kemi,edhe e ka marue me shporet,qe vallahi jemi kon ti honger edhe gishtat,hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha .Une kujtova se i kan demontue satelitin,por mos vet,ashtu qe ketu sendet e vjetra dhe nostalgjikena knaqin sepse nuk kemi kohe,e me bo e me gatue cdo dite- nashta na gerditet.............
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-01-11, 21:13   #122
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Sepse jemi gurbetqar
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-11, 14:48   #123
Kalimtare
 
Avatari i Kalimtare
 
Anėtarėsuar: 02-02-10
Vendndodhja: n'katundė
Postime: 410
Kalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėmKalimtare i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

interesa materiale... shum pak* jetojn jashte se kane pas deshir me njoftue nje kultur tjeter* ngase fjala ''kultur'' ne fjalorin tone* deri vone nuk ka eksistue*kurse fjala ''Pale(pare)'' eshte nje ide e lindur e skipetarve!!!
__________________
...ehre wem Ehre gebührt
Kalimtare Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-11, 23:20   #124
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Pyetje me vend!

Them nga mosdija se cfare na sjelle Gurbeti ne nje kohe me te gjate/ pas shume viteve. Per momentin Jete komode per te ardhmen ballafaqim me shume gjera te panjohura per popullin tone!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-11, 07:53   #125
Skyfter
 
Avatari i Skyfter
 
Anėtarėsuar: 07-03-08
Postime: 3,241
Skyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėmSkyfter i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Pse-n nuk e di amo e di qe ne Kosov kan fillu mu bo extrem anti "auslandera" vetem e vetem qe nuk jan vet asi.
Skyfter Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-11, 13:15   #126
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

sepse ktu ndihem e lumtur,ktu eshte jeta ime qe vazhdone dhe jetohet si du une,me vendlindjen time cdo dite e me pak me lidh diqka,une atje koheve te fundit ndihem e huaj,ne bisedat dhe ate kultur une sdo mundesha me te ndihesha mire dhe rehat,,,,
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-11, 18:38   #127
Oqeani
 
Avatari i Oqeani
 
Anėtarėsuar: 03-02-08
Vendndodhja: Nėn hijen qiellore
Postime: 24,632
Oqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėmOqeani i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Me pi Jupilera
__________________
Shpresa ėshtė e vetmja gėnjeshtėr qė i besohet !!!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Oqeani : 28-04-11 nė 18:39
Oqeani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-04-11, 23:07   #128
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

sepse na barti nje vale rastesisht kendej, e po e presim valen tjeter te na barte prap andej!

p.s eh sa here ja shtroj vetes kete pyetje................!
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DEA : 28-04-11 nė 23:08
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-12, 13:07   #129
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

ka shume arsye personale se pse ende shqiptaret jetojne ne gyrbet , por thelbi i arsyes me duket ne lojen e pandershme dhe propaganden qe bejne familjaret e tyre nga Kosova, gjoja adaptimi dhe jeta ne Kosove eshte e veshtire per ta , thjeshte i frigesojne per interesa personale
eshte e kushtushme dhe e dhimbshme kjo.

definitiv e them , nuk jane te vetedishem te gjithe gyrbeteqaret se sa humbin nga jeta me te jetuar ne vende te huaja .
por ,nese ju duhet mendimi per motivim i dikujte qe ka prekur dy forma te te jetuarit si mbrenda ashtu dhe jashte vendit ,ju them me plot bindje ,kthehuni .
p,s,

nese vertet egziston parajsa ne boten tjeter atehere vendin meritore ne te duhet te ju takoj atyre qe jetojne larg vendit , ne gyrbet...
__________________
--------------------------------------------------------------------------------

Vendlindje, ti ėndėrr qė mė ftofesh

lėshoma njė zė, pash' Hirin tėnd!

Shėtita pash' mė pash' (edhe Ferrin),

por Prushin tėnd s'ma dogj dot, asnjė vend!

[ e vodha, nga Panta_rhei ]

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 03-07-12 nė 13:11
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-12, 13:59   #130
halla e madhe
 
Avatari i halla e madhe
 
Anėtarėsuar: 07-12-04
Postime: 11,600
halla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėmhalla e madhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore Shiko postimin
ka shume arsye personale se pse ende shqiptaret jetojne ne gyrbet , por thelbi i arsyes me duket ne lojen e pandershme dhe propaganden qe bejne familjaret e tyre nga Kosova, gjoja adaptimi dhe jeta ne Kosove eshte e veshtire per ta , thjeshte i frigesojne per interesa personale
eshte e kushtushme dhe e dhimbshme kjo.

definitiv e them , nuk jane te vetedishem te gjithe gyrbeteqaret se sa humbin nga jeta me te jetuar ne vende te huaja .
por ,nese ju duhet mendimi per motivim i dikujte qe ka prekur dy forma te te jetuarit si mbrenda ashtu dhe jashte vendit ,ju them me plot bindje ,kthehuni .
p,s,

nese vertet egziston parajsa ne boten tjeter atehere vendin meritore ne te duhet te ju takoj atyre qe jetojne larg vendit , ne gyrbet...

..a me ardhe a jo?.krejt ma dallashite qetash..hahahahahaaaa,nese qenka ne pytje gjehneti i dyfisht per gurbetqaret,ja mrrina !
__________________
Jetes kurr nuk i dihet.....
halla e madhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-12, 16:39   #131
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Sdi as vet pse ketu jetoj sepse tani kam nje pun stabile ku nga kjo pun mbaj edhe familjen ne vendlindje por mall kam gjithmon per vendin dhe njerzit e mi ma shkurt jam e ndar ne dy pjes emocionalisht kur jam ktu kam mall per vendlindjen kur shkoj atje e ndjej mungesen e vendit ku jetoj e keshtu sdi cka te them nuk mundem pa asnjerin
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-12, 20:29   #132
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jEtA_1 Shiko postimin
Sdi as vet pse ketu jetoj sepse tani kam nje pun stabile ku nga kjo pun mbaj edhe familjen ne vendlindje por mall kam gjithmon per vendin dhe njerzit e mi ma shkurt jam e ndar ne dy pjes emocionalisht kur jam ktu kam mall per vendlindjen kur shkoj atje e ndjej mungesen e vendit ku jetoj e keshtu sdi cka te them nuk mundem pa asnjerin
Juve ju kuptoj plotesisht po nuk i kuptoj ata qe nje jete te tere e bene ne kurbet duke jetuar me ndihma dhe duke ndejur parazit, pra kot se koti.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-07-12, 18:25   #133
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Se ska kush me ju qu pare e mej majt kta vendasit ktu ...hahahahahahaha Duhet me jau dijt per FLM juve diaspores se ktu gjysa kishin vdek !!!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-12, 06:10   #134
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Duke pare kete katrahure per dit e me teper Kosova po zbrazet nga rinia, dhe ne decenien e ardhshne sigurisht do te mbetet nje oaz vetem e vetem per martesa te njerzve qe migruan dhe atyre qe migrojne viteve qe pasojne.
Eshte qesharake te shiqosh tv-te tona ''java e diaspores''. qfar ''evenimenti''
diaspores i ofrohet te blej neper sheshe djath dhije e qull flije dhe ate neper sheshe te qytetit kete desert elita politike u afron atyre qe kan mall per atdheun pra eni ne Kosove e bleni turshi me gjize. Me fjale boshe e me demagogji ministrija e diaspores per ti arsyetuar rrogat e veta del me disa deklarata me shkurt me bejtet e Kyqykut dhe krekoset si gjeli ne maje te plehut te Hajkobilles.
Demagogjit e tyre populli po i neperkembe duke ikur ne pa kthim kush koken kembet. Eshte me vlere te citohet nje raport i EU se Kosovaret jan tani ne liste te paret pernga azili pra o buka e hidhur e kurbetit o varferija e perjetshme dhe perbuzja.


Republika e Kosovės edhe njė herė hyri nė listėn e “zezė” tė Bashkimit Evropian, madje u radhit nė mesin e shteteve si Siria, Iraku, Irani, Afganistani, Serbia, Rusia, Pakistani, etj. Nė kėtė listė shteti mė i ri i Evropės hyri me numrin e azilkėrkuesve. Kėta tė fundit nuk po i dėgjojnė thirrjet institucionale se azil-kėrkimi ėshtė armiku me i madh i liberalizimit tė vizave.
“Gjatė muajit qershor tė kėtij viti, nė shtetin gjerman azil kanė kėrkuar 156 persona, ndėrkohė qė nė muajin korrik kėtė e kanė bėrė 152 tė tjerė. Por, nėse shikohen tė dhėnat e kėtij enti pėr shtatė muajt e parė tė kėtij viti, situata del tė jetė edhe mė keq. Nga janari i kėtij viti deri nė korrik, vetėm nė Gjermani azil kanė kėrkuar 856 shtetas tė Kosovės”, thuhet nė raportin e Entit Federal pėr Migracion tė Gjermanisė, transmeton Albinfo shkrimin e gazetės Express.
Pėrveē Gjermanisė, numri mė i madh i azilkėrkuesve nga Kosova ėshtė pėrqendruar edhe nė Francė e Belgjikė. Franca, ndėrkaq, ėshtė shteti i vetėm qė pranon azil nga Kosova, madje vetėm gjatė vitit tė kaluar, ajo ka pranuar 720 nga 910 aplikues pėr azil
E ardhmja e rinise sone nuk i zukat fre qeveritarit ton te asnje ngjyre politike, per ta parajsa eshte ne eden dhe edeni
eshte ne kosove.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 18-08-12 nė 06:12
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-12, 09:19   #135
Denim
Banned
 
Anėtarėsuar: 02-02-12
Postime: 1,102
Denim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėmDenim i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Pse jetojm ne gyrbet???

Kthehuni dhe hapni shitore tė soqeve !


Denim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 16 (0 Anėtarėt dhe 16 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:58.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.