Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-10-09, 10:47   #1
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kanuni i Lekė Dukagjinit

Per te gjithe ata qe jane te interesuar te dijne historine e ketij kanuni dhe duan te lexojne kete kanun, mund te gjeni ne kete faqe te internetit.


http://www.home.no/dukagjin/kanuni/Kanuni.html


__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-10-09, 16:00   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
Per te gjithe ata qe jane te interesuar te dijne historine e ketij kanuni dhe duan te lexojne kete kanun, mund te gjeni ne kete faqe te internetit.


http://www.home.no/dukagjin/kanuni/Kanuni.html
Thanks !
Une ja hjeka edhe passwordin keshtu qe kush don mundet me marre si .pdf file, me rujt, me perpunu, me shtype etj. etj.

Shkarko ketu:

http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%20i%20Lek%c3%ab%20Dukagjinit/Kanuni%20i%20Leke%20Dukagjinit.pdf
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-09, 21:02   #3
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

qe edhe word .doc, per ata qe se kan adobe reader te instalum:


http://cid-be14ac609fdc92c1.skydrive.live.com/self.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-01-10, 18:41   #4
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Kanun i mire, mirepo vetem per kohen ne te cilen jetoj, tani duhet te jet total jasht gjdo funksioni dhe ti takoj vetem e vetem historise
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-11, 19:27   #5
drinibardhe
 
Anėtarėsuar: 19-08-10
Postime: 824
drinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Kanunni asht monumenti i kultures shqiptare per kohen kur ai u shkrua ishte nje risi e madhe per disa arsye:

- trajton objektin e se drejtes penale dhe te drejtes civile
- trajton subjektin e te drejtes civile dhe penale
- trajton te drejten si nocion abstrakt pavarsisht se kjo duhet te nenkuptohet ne interpretim
- rregullon rraportet midis njerzeve duke bere te mundur edhe nenshkrimin e kontratave verbale
- himnizon jeten e njeriut si te shtrenjte dhe percakton ate si derivat i se drejtes naturale edhe kjo arrihet nepermjet interpretimit
- pavarsisht kohes se aplikimit te tije mund te them se ka edhe nocione te pozitivizmit juridik
- trajton mire veprat penale duke gjetur menyra interpretimi te indizjeve
-trajton procedurat e administrimit te provave
- prova duhet te ishte legale pra e arritur nepermjet nje procedure te ligjeshme

etj etj
drinibardhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-11, 19:41   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

kanuni ka qen kushtetuta shqiptare gjat sundimit otoman po edhe gjat sundimit te shkjeve


per mos me shkue te kadia ne kohen e otomnve jan saqarue disa probleme nga njerzit me autoritet


po qysh po na e bjen punen HASHIM THAQI me KRISTOFER DELLIN prap jena te detyruar me e kthye legjislativin simbas kanunit te Lek Dukagjinit
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 13-04-11 nė 19:42
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-07-11, 06:29   #7
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Kanuni i bacit Leke!
Disa gjera i ka me te vertete te mira dhe qe vlejne edhe ne ditet e sodit, ama shembull gjakmarrja e do budallalleqe tjera jane per t'i hudhur ne shporten e mbeturinave.
Mendoj se e para qe na duhet eshte nje ligj te cilin mund ta respektojme dhe ndoshta edhe nje pushtet pak me i "eger" nga politikanet tane e s'do na duhej as Kanuni i Lekes e as ai i Skenderbeut.
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-09-11, 14:33   #8
Vila
 
Avatari i Vila
 
Anėtarėsuar: 01-09-11
Vendndodhja: Ne per Gurishta.
Postime: 20
Vila i vlerėsuar mirė
Gabim Re: Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LaDy_Diaspora Shiko postimin
Kanuni i bacit Leke!
Disa gjera i ka me te vertete te mira dhe qe vlejne edhe ne ditet e sodit, ama shembull gjakmarrja e do budallalleqe tjera jane per t'i hudhur ne shporten e mbeturinave.
Mendoj se e para qe na duhet eshte nje ligj te cilin mund ta respektojme dhe ndoshta edhe nje pushtet pak me i "eger" nga politikanet tane e s'do na duhej as Kanuni i Lekes e as ai i Skenderbeut.


Hmm Nje pushtet paksa me i eger! LaDy-Diaspora , nuk te duket hic qe e kemi nje pushtet extrem te eger ? Aty ku Politikani shkel mbi gjakun e deshmorit qe te pasurohet , Aty ku i mbyll syte para draftit te ligjit , qe ta godet me foce Kriminalitetin , Prostotucionin , Varferin! nuk eshte ky pushtet i eger? Heeė

Apo ndoshta me kete te eger LaDy-Diaspora , e ke menduar qe te behen me te Moralshem e mos t'i humbin vlerat morale si Burrat e dikureshem ... ne Kanunin e Leke Dugagjinit qe i kishin vlerat Morale.
Vila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-11, 00:19   #9
LaDy_Diaspora
Bride to be...
 
Anėtarėsuar: 20-07-11
Postime: 1,350
LaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėmLaDy_Diaspora i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Re: Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vila Shiko postimin
Hmm Nje pushtet paksa me i eger! LaDy-Diaspora , nuk te duket hic qe e kemi nje pushtet extrem te eger ? Aty ku Politikani shkel mbi gjakun e deshmorit qe te pasurohet , Aty ku i mbyll syte para draftit te ligjit , qe ta godet me foce Kriminalitetin , Prostotucionin , Varferin! nuk eshte ky pushtet i eger? Heeė

Apo ndoshta me kete te eger LaDy-Diaspora , e ke menduar qe te behen me te Moralshem e mos t'i humbin vlerat morale si Burrat e dikureshem ... ne Kanunin e Leke Dugagjinit qe i kishin vlerat Morale.
Nė fakt, kėto qė po i pėrmend ti, janė tė sakta. Mirėpo ėshtė problemi qė ne nuk kemi pushtet fare. S'kemi udhėheqės, s'kemi politikė tė mirėfilltė, s'i kemi ata qė meritojnė t'jenė nė poste.
Morali a ka qenė apo s'ka qenė, nuk mund ta dijmė, se shumicėn e historisė tonė e kemi tė trasgėguar mė tepėr verbalisht sesa nė shkrime, prandaj edhe shumėkush nė botėn perendimore nuk e dinė as njė fije t'historisė t'Ilireve e shumė fakte tjera qė pėr ne shqiptarėt janė tė palėkundshme.
Besoj qė kemi nevojė pėr rregull e ndoshta qė jemi mėsuar tė na e imponojnė me dhunė (edhe pse themi qė shqiptarėt janė trima e burra t'fortė) ēdo gjė, na ka mbetė kjo traditė e keqe...
__________________
Just happy...
LaDy_Diaspora Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-11, 08:17   #10
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool Shiko postimin
Flm se tani eshte me lehte per citate apo per dialog te lehte duke mos u munduar ta qfletoj ate
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-11, 20:05   #11
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

BESĖ dhe NDERĖ
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-11, 22:55   #12
Grant
 
Avatari i Grant
 
Anėtarėsuar: 30-10-11
Postime: 500
Grant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėmGrant i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Kanuni do te duhej te mbyllej ne ndonje muze dhe me pas ēelesi i ketij muzeu te gjuhej ne det.

Ate dite qe do te triumfoje shteti ligjor do te jete dhe dita e e fundit e ekzistences se kanunit.

Ne kohen kur ka vepruar, ai ka qene nje kryeveper, ndersa ne kohen e sotme ai eshte nje pengese serioze e ardhmerise se shoqerise shqiptare.
Grant Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-11, 16:56   #13
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kanuni i Lekė Dukagjinit

Kodet e Kanunit i ka vendosur Aleksandri i madh (i maqedonise antike).

Dy shtyllat kryesore te kanunit: gjakmarrja dhe besa dhe mikpritja e mikut, nuk jane vlera akskluzive vec te shqiptareve por kane qene te zbatuara pothuajse ne te gjithe popujt indoevropiane.
Gjakmarrja dhe mikpritja jane te njohura sidomos tek popujt kelt, gjermanik, francez, latin etj, me nje dallim prej nesh qe ata hoqen dore prej gjakmarrjes para nja dy shekujsh.

Ju e dini qe aleksandrin e madh ne e quajme Leka i Madh.

Por nuk eshte ky "problemi" qe e kam ne lidhje me kanunin.
Ne fakt, i kam 2 probleme tjera ne lidhje me te:

I pari:

E keni para sysh fjalen: EULEX?
Eulex-i eshte misioni i bashkimit evropian per sundimin e LIGJIT.

EU edhe LEX.

Ne latinishte fjala LEX dmth LIGJ.
Fjala LEX shqiptohet LEKS.

Pra, kemi emertimin LEX Dukagjini, Leks dukagjini, dmth Ligji i Dukagjinit.
Ose, kanuni i LEX, Kanuni i Leks Dukagjinit.

Ideja eshte qe:
Nuk ka ekzistu ndonje person me emrin Leke Dukagjini qe e ka formulu kanunin.
Leke Dukagjini eshte nje krijim nga fotografi e pergjithshme e personifikimit te udheheqesit te mencur ose te matur, nje njeriu te veqante etj duke paramenduar keto cilesi prej Lekes se Madh (aLEKSandrit) e plot figurave te trojeve shqiptare deri ne ditet tona. Pra, ka pase nje lloj adoptimi te kanunit.

Njefare pershtatje te vogel arberore. Kanuni ka qene obligativ dhe eshte respektuar dhe ka qene nen perkujdesjen e princave shqiptare te asaj kohe.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.