Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-03-08, 12:12   #16
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim AW: Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Pasi qe ligjet vlejen vetem per t'gjallet (njerezit si subjekt te se drejtes) ... E jo dhe per shtazet (ato s'bejene kundervajtje, as nuk penalizojne)....!!


atributi sanksionues i ligjit, normes-- vlene vetem per te gjalle te subjektit/njeriut.

Te drejtat dhe detyrimet subjektive perballe ligjeve penale shuhen me rastin e vdekjes se te pandehurit ...!!
LABI hiq kurrqysh nuk e ki lidhen shoq, kujtova qe i din ndryshe nuk te kisha pyet hiq. Si keto qe i ke shkru definicione te shashtrista ka sa te dush ne projektkushtetuten e Hajredin Pashes, amo garant duhet mu lidhe me diqka.Edhe njihere po te pys pse pra mirren ne pergjegjesi autoret e vrasjeve, krimeve e tana te zezave tjera per subjektat e se drejtes kur viktimat nuk jetojne ma jane te vdekun. Kete sqaroe, nuk po diskutojna per kafshe shoq po per njerez. Nese nuk e din nuk oshte problem edhe bash per ata qe nuk e dijta te pyta.

Vjen ndonji jurist a juriste qe i din senet edhe na sqaron per qka bohet fjale.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-03-08, 13:42   #17
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga >>{SpOnGeBoB}<<
LABI hiq kurrqysh nuk e ki lidhen shoq, kujtova qe i din ndryshe nuk te kisha pyet hiq. Si keto qe i ke shkru definicione te shashtrista ka sa te dush ne projektkushtetuten e Hajredin Pashes, amo garant duhet mu lidhe me diqka.Edhe njihere po te pys pse pra mirren ne pergjegjesi autoret e vrasjeve, krimeve e tana te zezave tjera per subjektat e se drejtes kur viktimat nuk jetojne ma jane te vdekun. Kete sqaroe, nuk po diskutojna per kafshe shoq po per njerez. Nese nuk e din nuk oshte problem edhe bash per ata qe nuk e dijta te pyta.

Vjen ndonji jurist a juriste qe i din senet edhe na sqaron per qka bohet fjale.

Tani s'e di ku eshte problemi me ty)! A nuk po done vete ta kuptosh , apo ndoshta aq jane kapacitetet e tua intelektuale dhe profesionale per t'perceptuar ...Sponogg-pingpongo (lexo dhe rezono me mend e jo me sy ) :

E drejta per t 'jetuar eshte e drejt e natyrshme e cdo individi/njeriu .. Askush , askujt s'ka te drejt t'ja marre jeten ... Dhe nga kjo ide dhe vlere univerzale e njerzimit te civilizuar - ky parim eshte i normuar (sanksionuar) me ligje, kode penale.

Nje veper e kryer mbi trupin e njeriut , qe kanose dhe privone njeriun nga jetesa eshte e ndaluare -> (lexo) eshte veper penale/ eshte krim ndaj jetes dhe trupit te njeriut ...

Personi qe kryene vepren penale per vrasje --> e ngarkon pergjegjesia penale ... Dhe ne baze te pergjegjesise penale te parapare me normla, ligje penale sanksionohet per vepren e kryer.
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-08, 19:04   #18
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim AW: Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LABI
Tani s'e di ku eshte problemi me ty)! A nuk po done vete ta kuptosh , apo ndoshta aq jane kapacitetet e tua intelektuale dhe profesionale per t'perceptuar ...Sponogg-pingpongo (lexo dhe rezono me mend e jo me sy ) :

E drejta per t 'jetuar eshte e drejt e natyrshme e cdo individi/njeriu .. Askush , askujt s'ka te drejt t'ja marre jeten ... Dhe nga kjo ide dhe vlere univerzale e njerzimit te civilizuar - ky parim eshte i normuar (sanksionuar) me ligje, kode penale.

Nje veper e kryer mbi trupin e njeriut , qe kanose dhe privone njeriun nga jetesa eshte e ndaluare -> (lexo) eshte veper penale/ eshte krim ndaj jetes dhe trupit te njeriut ...

Personi qe kryene vepren penale per vrasje --> e ngarkon pergjegjesia penale ... Dhe ne baze te pergjegjesise penale te parapare me normla, ligje penale sanksionohet per vepren e kryer.
hej ti Labatore,

problemi eshte i yti qe nuk u pergjigje qysh duhet. Kapacitete profesionale ti bij une ty nja 100 linka me definicione te thata juridike. Nese dikush osht i akuzuar per vrasje e del ne gjyq, gjyqtari e prokurori mirren me vepren e tina vrasje, e jo qka ka vjedh pala tjeter qe del neser te gjyq. Ti qeshtu mu ke pergjegj ne dy shkrimet e para. Ne drejtesi mendoj qe nuk ka politike ai e pyt e ky tjetri ja fut ne pergjigje qka i bjen ne mend. Ti vet e ki shkrujt qe per ni presje mund e vrasin njeriun e qetash me ja nderru gjithe pergjigjen qka duhet me i ba ?

Je pergjigj mire, amo nuk jam i kenaqur me pergjigjen. Me vra njeriun eshte veper penale/ krim. Vdes krimineli edhe po i bjen m`rrove te rrova brisku i berberit edhe mire u pafshim, qka u mor vesh kjo pune u kry seriali e prej neser fillon seriali tjeter, nese ka qka me vazhdue.
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-07-08, 21:36   #19
bleranda
 
Anėtarėsuar: 15-07-08
Postime: 1
bleranda i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Berkan
Ka shumė mendime dhe ide se ėshtė zbehur drejtėsia nė gjykatėn e hagės, pėr shkak tė shumė padrejtėsive tė cilat ndodhin prej se ekziston.
Ēka mendoni pėr Gjykatėn penale mdėrkombėtare tė krijuar pėr ish-jugosllavinė???
Berkan, ndoshta do te kishte qen mir me informu opinionin se ekziston:
- Gjykata Penale Ndėrkombėtare nė Hagė, gjykat kjo ad hok e themeluar nga Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara, (rezoluta nr.827 i dt 22.02.1993) ekskluzivisht e themeluar pėr gjykimin e personave pėr krimet e luftės qė i kryen nė territorin e Jugosllavisė. Kjo Gjykat nifet si Tribunali i Hagės ndėrsa emėrtimi i tėrėsishėm i kėsaj gjykate ėshtė ''Tribunali ndėrkombėtar pėr ndjekjen e personave pėrgjegjės pėr shkeljet e rėnda tė sė drejtės ndėrkombėtare, tė kryera nė territorin e ish-Jugosllavisė'' nė kohėn prej vitit 1991, dhe pasi ta pėrfundojė kėtė gjykim, kjo gjykat pushon sė vepruari.
dhe
-Gjykata e pėrherėshme penale ndėrkombėtare, e cila nė vitin 1998, ku nė Konferencėn e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara tė mbajtur nė Romė u nėnshkrua Marrėveshja pėr themelimin e Gjykatės sė Pėrherėshme Penale Ndėrkombėtare me seli nė Hagė dhe kjo Gjykata i ka fillu punimet prej 1 janar 2003 , dhe ėshtė vendos qė juridiksioni i saj tė jetė retroaktiv prej 1 janar 2002.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga bleranda : 15-07-08 nė 21:40
bleranda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-03-11, 09:49   #20
drinibardhe
 
Anėtarėsuar: 19-08-10
Postime: 824
drinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Ne radhe te pare duhet thene se Gjykata eshte krijuar per krimet e luftes por ka shume te meta
1- thyen rregullin e "formalitet legal"
2- eshte nje strument politik dhe gjeopolitik apo gjeostrategjik
3- eshte e njeaneshme
4- sistemi eshte ai i te "aqusitorio" qe do te thote vendos ne nje rrafsh akuzuesin dhe te akuzuarin pra te tipi "common Law"
5- ka nje problem te madhe ne lidhje me administrimin e provave pasi duhet te respktohet sovraniteti i cdo shteti ku keto prova kerkohen
6- ka nje problem tjeter te madhe ne lidhje me ITER- procedurial i cili bie ndesh me shumicen e sistemeve domkratike plus qe nuk eshte efikas pasi mungojne strukturat baze
7- ka edhe nje ngerc ne lidhje me zbatimin dhe ekzekutimin e denimit pasi ka mungese ne keto struktura si nga ana ligjore ashtu edhe burokratike. etj
drinibardhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:41   #21
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

ku ka gjykim ku mafia interesi e politika paraja klani krimi
nuk e fute hunden
ku ka pra ku ne glob ku ne cilen pjese te planetit

ky esht iluzion i nje te e menduari naiv krejtesisht naiv pra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 19-03-11 nė 17:49
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:46   #22
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drinibardhe Shiko postimin
Ne radhe te pare duhet thene se Gjykata eshte krijuar per krimet e luftes por ka shume te meta
1- thyen rregullin e "formalitet legal"
2- eshte nje strument politik dhe gjeopolitik apo gjeostrategjik
3- eshte e njeaneshme
4- sistemi eshte ai i te "aqusitorio" qe do te thote vendos ne nje rrafsh akuzuesin dhe te akuzuarin pra te tipi "common Law"
5- ka nje problem te madhe ne lidhje me administrimin e provave pasi duhet te respktohet sovraniteti i cdo shteti ku keto prova kerkohen
6- ka nje problem tjeter te madhe ne lidhje me ITER- procedurial i cili bie ndesh me shumicen e sistemeve domkratike plus qe nuk eshte efikas pasi mungojne strukturat baze
7- ka edhe nje ngerc ne lidhje me zbatimin dhe ekzekutimin e denimit pasi ka mungese ne keto struktura si nga ana ligjore ashtu edhe burokratike. etj---------
e njėanshme gjithsesi dhe instrumentale
si shum gjykata tjera

po akoma nuk e keni kuptuars e gjygj ėsht i forti
dhe ai q e e ka parane dhe rrjetin e forte dhe qellimin
per ta arrite me qdo kusht pra -

sa ma shum q e po denojne shqiptar ė aq ma shum po degradohen

kjo esht mire per ne po me dhimbsen njerzt e pa faj

por askund nuk gjenden fakte

jan vetem lojra kot lojra q e kurr nuk arriten ti faktojnė

vetem hazardura poshtė e lart
hallakama fjales kot
hukuturu gjunglarizma kot

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga lirik : 19-03-11 nė 17:51
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-03-11, 17:51   #23
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

fakte nuk ka ka vetem paushallizma kot
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-11, 15:14   #24
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Megjithat ka nje trohe drejtesi
Shkitė e akuzuar:
Slobodan Milosheviē (i padėnuar) vdiq para gjykimit / president i RFJ
Nikola Shainoviē (i dėnuar) 22 vjet burg / zv.kryeministėr i RFJ
Milan Milutinoviē (i pafajshėm) / president i Serbisė
Dragoljub Ojdaniē (i dėnuar) 15 vjet burg / Shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UJ
Nebojsha Pavkoviē (i dėnuar) 22 vjet burg / komandant i UJ
Vladimir Lazareviē (i dėnuar) 15 vjet burg / komandant i UJ
Sreten Lukiē (i dėnuar) 22 vjet burg / drejtor i PU tė UJ
Vlastimir Xhorxheviē (nė gjykim) / drejtor i PU tė UJ
Lube Boshkoski (i pafajshėm) ministėr i Brendshėm i IRJM
Johan Traēulovski (i dėnuar) 12 vjet burg / oficer policie i IRJM
Kan mbetur edhe shum qe ne si shtet nuk i kemi akuzuar po pritet;
Luftarė tė akuzuar:
Fatmir Limaj (i pafajshėm) komandant i UĒK
Isak Musliu (i pafajshėm) komandant i UĒK
Haradin Bala (i dėnuar) 13 vjet burg / komandant i UĒK
Ramush Haradinaj (nė gjykim) komandant i UĒK
Idriz Balaj (nė gjykim) komandant i UĒK
Lahi Brahimaj (nė gjykim) zv.komandant i UĒK

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 24-03-11 nė 15:17
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-11, 01:56   #25
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

mendoj se haga megjithat ėsht nje gjygj por me shum te meta dhe i mbane ison te fortit ndersa me fakte esht shum e manget ajo ma teper pergjithson se sa konkretizon fakte -
dhe kjo i ngjane nje far teorie te formuar me paragjykime dhe me teorizime te shumta ku secilit rast i shtohen shium fjale e ne fakt pak mund te shihen gjėra konkrete te faktifikuara
por shumqka shihet s e ka prapavia dhe tendenca politike ku aty mshefet qellimi i dikuj
Nuk them se ata nuk kan te drejte qe te denojn fajtoret natyrisht s e po por ne ket rast mund te bien mjaft viktima te pafajshme mbi bazat e dikuj q eben me gisht per shkqe politike dhe montime ose hakmarrje ndaj dikuj
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-11, 01:58   #26
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

nese shkojme ne faktin ather q u bė me tmerret qe i bene serbet ne bosnje e ne kroaci ku jan ata kriminela q enuk kapen nga haga per ti denuar q ekan bere kerdi mbi civil te bosnjes e kroacise te mos flitet per vrasjet mbi civiliet shqiptar dhunen dhe sadizmin -
ne shqiptar jan bere me mija tjera padrejtesi dhe sadizma brutale e padrejtesi
dhe krime
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-11, 13:27   #27
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Mungesa e artikulimit te nje denoncimit kapital te qeverise sone kunder forcave ushtarake dhe paraushtarake na shyjn te mendojme se se shpejt vetknaqemi me nje favore politik duke harruar krimet barbare, torturat, helmimet , masakrat, debimet dhe nismen per qfarosje apo eliminim fizik te shqiptarve nga keto hapsira. Faji eshte i yni.
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-11, 09:48   #28
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

mendoj se haga megjithat ėsht nje gjygj por me shum te meta dhe i mbane ison te fortit ndersa me fakte esht shum e manget ajo ma teper pergjithson se sa konkretizon fakte -
dhe kjo i ngjane nje far teorie te formuar me paragjykime dhe me teorizime te shumta ku secilit rast i shtohen shium fjale e ne fakt pak mund te shihen gjėra konkrete te faktifikuara
por shumqka shihet s e ka prapavia dhe tendenca politike ku aty mshefet qellimi i dikuj
Nuk them se ata nuk kan te drejte qe te denojn fajtoret natyrisht s e po por ne ket rast mund te bien mjaft viktima te pafajshme mbi bazat e dikuj q eben me gisht per shkqe politike dhe montime ose hakmarrje ndaj dikuj


-------------

te tregohen prralla ėsht leht dhe te prralliset esht leht siq po prrallisin ky phynta rhei guri i madh e ky taraku per drenicen e po i duron forumi administrata ktu -
sa femra shqiptare jan dhunuar ku jan ata shkie qtnik tė dėnuar nga haga
djepa fmi e foshnje jan pre ne fyt sa fodshnje jan pre e gri e masakruar -
kjo ka ndodhe edhe ne bosnje ne kroaci e ne kosove te mos flasim dhe haga ju shmanget te gjitha ketyre fakteve -
ne fakt do te duhej s e paku treqind mij serb fajtore per te gjith dhunen dhe vrasjet ewdshe ne kohene millosheviqit pa ra nisjes s e luftes ne kosove e per luften te mos flasim se sa mija emija serb do te duhej te ishin ne burgje per krimet e te zezat ma makabre e gjenocidin ndaj shqiptarve.
Perse europa nuk e pranon si gjenocid ndaj shqiptarve e boshnjakve ket qka ka ndodhur as nuk e trajton si te tille por kerkon ti jap teritore serbise si shperblim per gjenicidin nji serbi me i ra dikush shuplaske te gjitha mediat eruopiane alarmohen e me vra serbi shqiptar nat e dit
ndryshme sillen mediat krejt formalisht dhe sytė jan me pa e mendet jan per te gjykuar drejt situatat -
Gjithqka ktu po shihet dhe hapur se pse behen keto dallime rraciste .
Turprimi i kombit shqiptarė boshnjak dhe kroat dhe thyerja e tyre ishte qellim
dhe synim i pan sllavizmit ortodoks dhe nxitja ne me s te bosnjes e kroacise repbulika dhe popuj qe kan shkuar ne harmoni gjithmone nuk esht tjeter vetem politike ruse serbe pansllave te cilen e lejuan disa qarqe te verbra debile te europs q enuk kan haber nga politika -as nga prapa vijat e strategjite per se rusija i nxiti bosnjen dhe koracine ne konflikt dhe anti pati ,me njera tjewtren deri sa ato ishin gjithmone ne madrhenje te shkelqyera dhe te dyja bashk e te trija bashk s e bashku me kosoven
ishin ne gjendje gjithmone te ndalin kafsherine serbe ne ish federaten jugosllave dhe ndikimin serb a po nuk keni sy me pa se disa shtete europiane jan aq te dalldisura si spanja per shembull e cila ka deshire edhe italine te ja falė serbise - a nuk shihni s eka disa shtete dhe kombe e europiane qe ndahen ne inate meskine e interesa inatesh sa q ejan ne gjendje te ja fudsin bazat ruse njera tjetres mbrenda -
Europa nuk ka unitet siq kan shtetet e bashkuara te amerikes bashkimi europian esht iluzion esht die iluzioniste sllovakia esht me rusi polonia esht sllave hungaria ka interesat e veta me sllav bajerni po ashtu austria ndoshta pjesrisht zvicrra eruan neutralitetin -spanja portugalia prorus kembe e krye antiamerikan malta po ashtu andej e kendej franca ne mbreendi antiamerikane proruse gjermania ne mes te gjith ktyre zjarreve dhe interesave e shperndare pa fuqishem ne republika konfederatash ku bajerni a spak nuk e ndegjon berlinin
Anglia nje ishull he rproamerikan eher luhatje tjera ne mes te europes e amerikes -
Sa i perket sllovenve dhe kroatve keta jan megjithat sllav dhe u pa politika e kroacise ndaj kosoves pas lufte u pa dhe interesi ekonomik tregjet dhe afrimi me serbi deri ne bashkpunim ushtarak qe do te thot perseri gjithmone te gatshem per ta nda bosnjen .
Ne ket eruope ketu ka nji mish mash qe kurr nuk merret vesh kush han e kush pin -ketu as qe ka unitet as besim asnjeri te tjetri -
Shqiptarėt ne ket pozicion as qe dijne s eku jan e ku bejne pjese -
Shqiptaret e jugut ne armiqsi me shqiptaret e veriut shqiptaret ejugut me grekun e ata te veriut rreth shkodres po i japin vajzat ne serbi ndersa kosova e perqare nje plembe vend neper klane parti e krahina
Me sa e sa bashibozuk e mendje te quditshme qe nuk elene me shkue para e perse te mos ket rusia e kina e serbia perparsi ne ketoio kushte pshtjellimi -
Uniteti i kosoves nuk mund te fitohet ma kurre siq ka qene para lufte kosova esht e perqare ne regjione si kurree me pare ne historine e vet
dhe ja deri ku ka ardhe puna e zezona ku njerztit deri ne trishtim jan zhgenjyer e sidomos ata qe nje jete punuan e dhan jeten per qeshtjen kombtare qe i gjith mundi ju ka shkue kot se ne kurr njerz nuk behemi -
Ketu nuk ka qka te thuhet e haga si hage prrallise poshte e perpjete
po qka nese disaa njerz ne koosve kan gabuar gjat luftes ne kosove
kjo dihet s eka ndoidhe nen dnikimin emllefit per shkak se serbi ma pare ka shkaktuar tmerrin dhe traumen ne njerz ka bere mija masakara e verpa llahtare haga duhet ta kutpoij ket s e disa njerz kan munduer te gabojne ne kosove edhe kjo ehst ndoeshta normale sepse ka linde urrejtja ndaj armikun dhe ndjenja per revansh pasi qe armiku serb i bente me mija e mija te zeza kirminale e krime ndaj shqiptarve dhe ne keto rrethana ndosha kan lindur edhe revoltat por krimet e shqiptarve as q emund te krahasohen me ato krime kanibale serbe dhe revolta shqiptare qe ka lindur ka qene e pashmangshme per shkak s e serbi ka provokuar situaten
Europa me interesa te ndryshme materiale fetare e politike as qe e ka qeene e intresuar ndonjje her te ja ndale turrin serbise e ti sherbej paqes sepse me rusine eruopa gjithmone ka bere pazare dhe ka shkembyer interesa e kompromise prandaj ne kuader te gjitha ketyre pshtjellimeve funskionon edhe haga si gygj instrumentalist politik per barazimin e viktimes me agresorin me kanibalin qe kjo nuk mund te ndodhe asnjiher .
Ne nuk e dijme se q paska bere ky bala qe eshtd enuar ne hage paska marr njerz ne pyetje paska burgosur gjat luftes e ne qfar kushtesh i püaska mbajtur te burgosurit por ne krahasim me llogoret e koncentracionit serb e zullumet serbe as nuk ka te krahasuar -
Ne e dijme brutalitetin serb i cili nuk mund te ket asnjiher krahasim me brutalitetin shqiptar as edhe nje her brutaliteti dhe katilia e shkieve nuik ka krahasim ne planet perse haga nuk e merr para sysh humbjen enderit te shqiptarve dhunimet e fmerave dhunene rankoviqit dhunen e millosheviqit dhunen e maparshme golgotat dhe gjenocidin ndaj shqiptarve qe nga ardhja e sllaveve ne ballkan ne shekullin e shtat kur fillojn e masakrat dhe zhdukja e ilirve per s e nuk behn gjykime morale dhe te jep gjykim serbve gjat gjith historise dhe rusve qe asnjiher nuk ndalin perzierjen ne ballkan .
Pra haga gjykon disa raste te shqiptarve aty ktu disa gabime pse i paska burgosur disa tradhtarė ushtria qlirimtare po ata tradhtarė me qgfar te drejte kan te drejte te cenopjne interesat nacionale
Haga ka te drejte te pyes se si jan trajtuar ne burg dhe nes ejan trajtuar brutalisht ka ndodhe kjo ne rrethana lufte dhe ne hasmeri e
mllef sepse armiku ne anen tjeter bente namin
Perse haga nuk hulumton se qfar torturash perjetuan shqiptaret neper burgjet serbe qysh nga fillimi i shekullitt e shtate neper gjith historine -
Nuk them se e sht mire te torturohet viktima ne burg por te merret ne pyetje ka n te drejte sepse mbrohen interesat nacionale teritoriale .
Nese dikush i sherben armikut dhe cenon interesat kombtare mbi bazat e dyshimit ai shtet ka te drejte ta burgos per te konstattuar perse vepron ai ashtu por natyrisht qdo lloj torture q e i behet eshte pa drejte torturat duhet te ndalohen me ligj por duhet te punohet mbi bazat e fakteve -
Torturat nuk jan te mira nuk jan te drejta por kur jemi te serbet ata kan bere me miliona e mikiona tortura gjat histroise perse
haga i mbylle syte ndaj ktyre llahtareve te zeza makabre kriminale
dhe barbare te brutalitetit barbar mizore
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-11, 10:06   #29
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta Shiko postimin
Mungesa e artikulimit te nje denoncimit kapital te qeverise sone kunder forcave ushtarake dhe paraushtarake na shyjn te mendojme se se shpejt vetknaqemi me nje favore politik duke harruar krimet barbare, torturat, helmimet , masakrat, debimet dhe nismen per qfarosje apo eliminim fizik te shqiptarve nga keto hapsira. Faji eshte i yni.
-------------------------------------------------------------

ketu qendron e gjith budallakia yne shekullore
shkrimin nuk e kan shpikur kot civilizmet por per te shkruar ngjarjet
dhe detalet ne nuk shkruajm asgje dhe kur shkruajm diqka te perqeshin budallejt te perqeshin
duke mos ditur se qdo e shkruar mbetet gjurme dokument i perjestshem faktitk -
ndersa te tjeret shkruajn -mentaliteti yne nuk lejon te shkruarit
sepse mshefen gjėrat e kjo pastaj kushton
hasmi ka shkruar raporte ndersa ne rrijme edhe pse ngjarjet jan te freskta
Nje femer shqiptare nga mitrovica ma tregoj ne rrefim nje ngjarje
te llahtarshme ratesisht ne nje dyqan deri s apo bleja diqka dhe si kurshtar q e jam u thellova q ete dij ngjarjen -
u tmerrova qka me tregoj dhe i them a ka mundsi neser ose pasneser ta leme nje takim merre burrin tend dhe eja ma trego se dua ta shkruaj ne detale dhe behu trime etregoje krejt pike per pike qka ka ndodhur e qka te kan bere serbet por ajo nuk kishte kurajo a s guxim pasi q e u gzova se do te nxjerri nje shenim origjinal nga nje ngjarje e perjetuar ne detale mbeta me gishta ne goje sepse ajo as qe gguxonte a s q ekishte kurajo ti tregonte te gjitha as qka i kishte ndodhe hataja nga qkanibalet qetnik te millosheviqit -
U mundova ta bindi qe disi te vjen me ndonje moter ose tek e fundit vetem
me ndonje shoqe qe i beson se ne njerz jemi nuk hame njerz i thash s e me duhet kjo ta shenoj sepse qenka ngjarje shum intresante por kot
krejt kot mentaliteti nuk lejon dhe gjanat mshefen ngjarjet mshefen
vet me vete ne nervoze e e siper the qafen i thash theni qafen deri sa jeni te tille si njerz e nuk tregoni mbani te mshefta ather ndihmoni armikut serb e mbani ngjarjet e mshefta se paku sikur secili ti shkruante ne menyren anonime se emrat e mbiemrat nuk do te dilnin por s e baku nje inicial
dhe te tregohej krejt fill e per pe se si ka filluar koha data dhe si te gjitha veprimet te thuhen ne detale mbi te cilat mund te krijohen pastaj filma
dhe romane qe serbve dhe disa qarqeve arrogante nderkombtare te ju mbyllet goja njeher e pergjithmone -
Duke e pa se e sht e pa mundur te merret ndonje ngjarje direkt si e vertet nuk mund te pyes ma njerz sepse kan trauma dhe nuk duan te hyjn ne ato tema pra ne ket menyre po i ndihmohet serbit ku ata po shpifin dhe po sherbehen me rrena dhe kan krijuar perparsi te mdha ne poziten nderkombtare duke u sherbyer me rrena e ne nuk sherbehemi me te verteten
le ti mbajne msheft ngjarjet por ky esht gabimi me i madh .
Nuk ka nevoje dikush ti shkruaj ngjarjet secili nga ata q e i kan perjetuar duhet ti shkruaj ne disa fletore dhe qofshin ato anonime e ti dorzoj ne qendren e kshillit te drejtave te njeriut ku fletoret e rrefimeve do te hynin ne muze kombtarė q ete ruhen si rrefime te perjetuara
Shkrimi esht fitore sidomos evertat jetike q eka ndodhur ne pervoje dhe origjinalitet-
Te gjith ata q ee kan veshtire ti pershkruajn perjetimet le te gjejn diken qe ju ndihmon por duhet ta kuptojne se interesi nacional kombtarė e kerkon secilin detal ne menyre q e ngjarjet pastaj te shkruhen ne lidbra dhe te perkthehen ne gjuhet e huaja botrore
Rrenat serbe neper shekuj kan pushtuar boten ndersa shqiptari nuk e flet te verteten se qfar mizorishe kan bere serbet mbi ta mbi grate etyre dhe fmijte e mbi te tjeret neper zullume barbare
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-03-11, 11:20   #30
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Gjykata ndėrkombėtare e HAGĖS

Ngjarjet e perjetuara te individve dhe nje e kaluar e hidhure e popullit tone eshte e shkruare ne pjesen me te madhe se tani jemi ne shekullin e 21 por shum personalite publikene nuk kan deshire qe realiteti te shkruhet lakuriq ashtu si eshte . Ne kete kohe eshte ne trend ti mbulojme rrenat tona te berat dhe te pa berat tona. Si te behet personalitet nje hiq sot nese nuk rrene, nje intelektual nje dreq, nje pjes e tyre e kan ngulfate te verteten behen patriot qe sot me nje hap duke vizituar varrezat me nje fjalim ne mediume apo ne manifestim. S hum her mendoj me veten time se enderr ishte gjith ajo veprimtari e rrezikshme e kohes se shkuar po tani eshte qesharake te thuash un isha ai pasi shum dalin e thone se edhe une isha aty apo atje me rrene nese e thua realitetin behesh shum qesharak. E me thuaj si ran ne burg shum veprimtare athua shkau ua lexonte mendjen apo kishin bashkpuntore, un medoj se eshte e dyta. Ne te gjitha strukturat prej kafeneje deri te shkolla dhe tani u zhduken.Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Neferta : 27-03-11 nė 11:23
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 4 (0 Anėtarėt dhe 4 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:27.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.