Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-10-07, 18:42   #1
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tė Drejtat e Njeriut*****

Tė Drejtat e Njeriut
------------------------------
Deklarata e pergjithshme mbi te drejtat e njeriut

Hyrje

Mbasi njohja e dinjitetit tė lindur tė tė drejtave tė barabarta dhe tė patjetėrsueshme tė tė gjithė anėtarėve tė familjes njerėzore ėshtė themeli i lirisė, drejtėsisė dhe paqes nė botė;

mbasi mosrespektimi dhe pėrbuzja e tė drejtave tė njeriut ka ēuar drejt akteve barbare, tė cilat kanė ofenduar ndėrgjegjen e njerėzimit, dhe mbasi krijimi i botės nė tė cilėn njerėzit do tė gėzojnė lirinė e fjalės, tė besimit dhe lirinė nga frika e skamja ėshtė proklamuar si dėshira mė e lartė e ēdo njeriu;

mbasi ėshtė e nevojshme qė tė drejtat e njeriut tė mbrohen me dispozita juridike, kėshtu qė njeriu tė mos jetė i shtrėnguar qė nė pikėn e fundit t'i pėrvishet kryengritjes kundėr tiranisė dhe shtypjes;

mbasi ėshtė e nevojshme qė tė nxitet zhvillimi i marrėdhėnieve miqėsore midis kombeve;

mbasi popujt e Kombeve tė Bashkuara vėrtetuan pėrsėri nė Kartė besimin e tyre nė tė drejtat themelore tė njeriut, nė dinjitetin dhe vlerėn e personit tė njeriut dhe barazinė midis burrave dhe grave dhe mbasi vendosėn qė tė nxitin pėrparimin shoqėror dhe tė pėrmirėsojnė nivelin e jetės nė liri tė plotė;

mbasi shtetet anėtare u detyruan qė, nė bashkėpunim me Kombet e Bashkuara, tė sigurojnė respektimin e pėrgjithshėm dhe zbatimin e tė drejtave tė njeriut dhe tė lirive themelore;

mbasi kuptimi i pėrbashkėt i kėtyre tė drejtave dhe lirive ėshtė mė i rėndėsishėm pėr realizimin e plotė tė kėtij detyrimi;Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga legenda : 28-10-07 nė 18:54
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-10-07, 18:44   #2
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė Drejtat e Njeriut*****

ASAMBLEJA E PERGJITHSHME

shpall Kėtė

DEKLARATE TE PERGJITHSHME MBI TE DREJTAT E NJERIUT

-si ideal tė pėrgjithshėm tė cilin duhet ta arrijnė tė gjithė popujt dhe tė gjitha kombet, nė mėnyrė qė ēdo njeri dhe ēdo organizėm shoqėror, duke pasur parasysh gjithmonė kėtė Deklaratė, tė pėrpiqet qė, me anė tė mėsimit dhe edukimit, tė ndihmonte nė respektimin e kėtyre tė drejtave dhe lirive dhe qė, me anė tė masave progresive kombėtare dhe ndėrkombėtare, tė sigurohej njohja dhe zbatimi i tyre i pėrgjithshėm dhe i vėrtetė, si midis popujve tė vetė shteteve anėtare , ashtu edhe midis popujve tė atyre territoreve qė janė nėn administrimin e tyre.

Neni 1.
Tė gjithė njerėzit lindin tė lirė dhe tė barabartė nė dinjitet dhe nė tė drejta. Ata kanė arsye dhe ndėrgjegje dhe duhet tė sillen ndaj njėri tjetrit me frymė vėllazėrimi.

Neni 2.
Secili gėzon tė gjitha tė drejtat dhe liritė e parashtruara nė kėtė Deklaratė pa kurrfarė kufizimesh pėrsa i pėrket racės, ngjyrės, gjinisė, gjuhės, besimit fetar, mendimit politik ose tjetėr, origjinės kombėtare a shoqėrore, pasurisė, lindjes ose tjetėr.


Asnjė dallim nuk do tė bėhet nė bazė tė statusit politik, juridik ose ndėrkombėtar tė shtetit ose vendit tė cilit i pėrket ēdo njeri, qoftė kur shteti ose vendi ėshtė i pavarur, qoftė nėn kujdestari, qoftė jo vetėqeverisės ose qė gjindet nė ēfarėdo kushtesh tė tjera tė kufizimit tė sovranitetit.

Neni 3.
Gjithkush ka tė drejtė tė jetojė, tė jetė i lirė dhe tė ketė sigurimin vetjak.

Neni 4.
Asnjeri nuk duhet tė mbahet si skllav ose ēifēi; skllavėria dhe tregtia e skllevėrve janė tė ndaluara nė tė gjitha format.

Neni 5.
Asnjeri nuk duhet t'i nėnshtrohet mundimit, veprimit ose dėnimit tė egėr, jonjerėzor ose poshtėrues.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-07, 18:46   #3
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė Drejtat e Njeriut*****

Neni 6.
Gjithkush ka tė drejtė qė t'i njihet kudo personaliteti juridik.

Neni 7.
Tė gjithė janė tė barabartė para ligjit dhe kanė tė drejtė pa asnjė diskriminim tė mbrohen barabar nga ligji.Tė gjithė kanė tė drejtėn pėr t'u mbrojtur barabar kundėr ēdo diskriminimi qė cėnon kėtė Deklaratė, si dhe kundėr ēdo nxitje pėr njė diskriminim tė tillė.

Neni 8.
Gjithkush ka tė drejtė pėr mjete juridike tė frytshme para gjykatave kompetente kombėtare pėr veprimet me tė cilat shkelen tė drejtat themelore tė garantuara nga kushtetuta ose ligjet.

Neni 9.
Asnjeri nuk duhet t'i nėnshtrohet arbitrarisht arrestimit, ndalimit ose internimit.

Neni 10.
Gjithkush gėzon njėlloj tė drejtėn pėr njė proces gjyqėsor objektiv e publik para njė gjykate tė pavarur e tė paanshme, nė pėrcaktimin e tė drejtave dhe detyrimeve tė veta dhe pėr vendimin mbi ēfarėdo lloj akuze penale.

Neni 11.
Kushdo qė ėshtė i akuzuar pėr njė vepėr penale ka tė drejtė tė konsiderohet i pafajshėm deri sa tė vėrtetohet fajsia nė bazė tė ligjit dhe nė njė proces publik nė tė cilin ka pasur tė gjitha garancitė e duhura pėr mbrojtjen e vet.
Asnjeri nuk duhet tė dėnohet pėr veprime ose mosveprime tė cilat nuk pėrbėjnė njė vepėr penale, sipas ligjeve kombėtare dhe ndėrkombėtare, nė kohėn kur janė kryer. Gjithashtu nuk mund tė vendoset njė dėnim mė i rėndė nga ai qė ka qenė zbatuar nė kohėn kur ėshtė kryer vepra penale.

Neni 12.
Asnjeri nuk duhet t'i nėnshtrohet ndėrhyrjes arbitrare nė jetėn, familjen, banesėn ose korrespondencėn vetjake, si dhe sulmeve kundėr nderit dhe prestigjit personal. Gjithkush ka tė drejtėn tė mbrohet nga ligji kundėr ndėrhyrjeve ose sulmeve tė tilla.

Neni 13.
Gjithkush ka tė drejtėn e lirisė sė qarkullimit dhe banimit brenda kufijve tė ēdo shteti.
Gjithkush ka tė drejtė tė largohet nga cilido vend qoftė, pėrfshirė kėtu edhe tė vetin, si dhe tė kthehet nė vendin e vet.

Neni 14.
Gjithkush ka tė drejtė tė kėrkojė dhe gėzoje nė vende tė tjera azil nga ndjekjet.
Kėtė tė drejtė nuk mund ta gėzojė askush nė rast se ndiqet pėr krime jopolitike ose pėr vepra nė kundėrshtim me qėllimet dhe parimet e Kombeve tė Bashkuara.

Neni 15.
Gjithkush ka tė drejtėn e njė shtetėsie.
Asnjeri nuk duhet tė privohet arbitrarisht nga shtetėsia e tij si dhe as nga e drejta qė tė ndėrrojė shtetėsinė.

Neni 16.
Burrat dhe gratė nė moshė tė pjekur kanė tė drejtė tė lidhin martesė dhe formojnė familje, pa kurrfarė kufizimi pėr sa i pėrket racės, shtetėsisė ose besimit. Ata kanė tė drejta tė barabarta si nė rastin e lidhjes sė martesės, gjatė martesės si dhe nė rast shkurorėzimi.
Martesa duhet tė lidhet vetėm me pėlqimin plotėsisht tė lirė tė personave qė do tė martohen.
Familja ėshtė bėrthama e natyrshme dhe themelore e shoqėrisė dhe ka tė drejtėn e mbrojtjes nga shoqėria dhe shteti.

Neni 17.
Gjithkush ka tė drejtėn tė ketė pasuri, si vetėm ashtu edhe nė bashkėsi me tė tjerėt.
Asnjeri nuk duhet tė privohet arbitrarisht nga pasuria e tij.

Neni 18.
Gjithkush ka tė drejtėn e lirisė sė mendimit, ndėrgjegjes dhe besimit; kjo e drejtė pėrfshin lirinė e ndryshimit tė besimit ose bindjeve dhe lirinė qė njeriu, qoftė vetė ose nė bashkėsi me tė tjerėt, tė shfaqė publikisht ose privatisht, besimin ose bindjen e vet me anė tė dhėnies sė mėsimeve, kryerjes sė kultit dhe ceremonive fetare.

Neni 19.
Gjithkush ka tė drejtėn e lirisė sė mendimit dhe tė shprehjes; kjo e drejtė pėrfshin lirinė e mendimit pa ndėrhyrje, si dhe lirinė e kėrkimit, marrjes dhe njoftimit tė informacionit dhe ideve me ēfarėdo mjeti qoftė, pa marrė parasysh kufijtė.

Neni 20.
Gjithkush ka tė drejtėn e lirisė sė mbledhjes dhe bashkimit paqėsor.
Asnjeri nuk duhet tė detyrohet tė bėjė pjesė nė ndonjė bashkim.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-10-07, 18:48   #4
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tė Drejtat e Njeriut*****

Neni 21.
Gjithkush ka tė drejtė tė marrė pjesė nė qeverisjen e vendit tė vet, drejtpėrdrejt ose me anė tė pėrfaqsuesve tė zgjedhur lirisht.
Gjithkush ka njėlloj tė drejtė tė hyjė nė shėrbimet publike nė vendin e vet.
Vullneti i popullit ėshtė baza e pushtetit shtetėror; ky vullnet duhet tė shprehet nė zgjedhje periodike dhe tė lira tė cilat duhet tė jenė tė pėrgjithshme dhe votimi i barabartė, si dhe me votim tė fshehtė ose sipas procedurės pėrkatėse tė votimit tė lirė.

Neni 22.
Si anėtar i shoqėrisė, gjithkush ka tė drejtėn e sigurimit shoqėror dhe realizimit tė tė drejtave ekonomike, sociale, kulturore tė domosdoshme pėr dinjitetin e vet dhe pėr zhvillimin e lirė tė personalitetit, me ndihmėn e shtetit dhe bashkėpunimit ndėrkombėtar dhe nė pėrputhje me organizimin dhe mundėsitė e ēdo shteti.

Neni 23.
Gjithkush ka tė drejtėn pėr punė, tė zgjedhė lirisht profesionin, tė ketė kushte tė favorshme pune dhe tė jetė i mbrojtur nga papunėsia.
Gjithkush, pa kurrfarė diskriminimi, ka tė drejtė qė pėr punė tė njėjtė tė marrė rrogė tė njėjtė.
Gjithkush qė punon ka tė drejtėn pėr njė shpėrblim tė drejtė dhe favorshėm, nė mėnyrė qė t'i sigurojė atij dhe familjes sė tij njė jetė qė i pėrgjigjet dinjitetit njerėzor dhe, nė qoftė se do tė jetė e nevojshme ky shpėrblim tė plotėsohet edhe me mjete tė tjera tė sigurimit shoqėror.
Gjithkush ka tė drejtė tė formojė sindikatė and tė bėjė pjesė nė tė pėr mbrojtjen e interesave tė veta.

Neni 24.
Gjithkush ka tė drejtė pėr pushim dhe kohė tė lirė, duke pėrfshirė kufizimin e arsyeshėm tė orarit tė punės dhe pushimin e paguar periodik.

Neni 25.
Gjithkush ka tė drejtė pėr njė nivel jetese tė mjaftueshėm i cili t'i pėrgjigjet shėndetit dhe jetės sė pėrshtatshme si tė atij personalisht, ashtu edhe tė familjes sė tij, duke pėrfshirė ushqimin, veshmbathjen, banesėn, kujdesin mjeksor dhe shėrbimet e nevojshme sociale, si edhe tė drejtėn pėr tė qenė i siguruar nė rast sėmundjeje, papunėsie, vejanie, pleqėrie dhe raste tė tjera tė humbjeve tė mjeteve pėr jetesė pėr shkak tė rrethanave tė pavarura nga vullneti i tij.
Nėnat dhe fėmijėt kanė nevojė pėr kujdes dhe ndihmė tė posaēme. Tė gjithė fėmijėt, tė lindur brenda ose jashtė martese, gėzojnė tė njėjtat mbrojtje sociale.

Neni 26.
Gjithkush ka tė drejtėn e shkollimit. Arsimi duhet tė jetė falas, tė paktėn nė shkollat fillore dhe tė ulta. Arsimi fillor ėshtė i detyrueshėm. Arsimi teknik dhe profesional duhet tė zgjerohet e arsimi i lartė duhet t'u bėhet i mundshėm tė gjithėve nė bazė tė aftėsisė.
Arsimi duhet tė drejtohet nga zhvillimi i plotė i personalitetit tė njeriut dhe nga forcimi i respektimit tė tė drejtave tė njeriut dhe lirive themelore. Ai duhet tė nxisė kuptimin, tolerancėn dhe miqėsinė midis tė gjithė popujve, grupeve tė racave dhe besimeve, si dhe veprimtarinė e Kombeve tė Bashkuara pėr ruajtjen e paqes.
Tė drejtėn pėr tė zgjedhur llojin e arsimit pėr fėmijėt e tyre e kanė nė rradhė tė parė prindėrit.

Neni 27.
Gjithkush ka tė drejtė tė marrė pjesė lirisht nė jetėn kulturore tė bashkėsisė, tė gėzojė artet dhe tė pėrfitojė nga pėrparimi shkencor dhe dobitė e tij.
Gjithkush ka tė drejtė tė mbrojė interesat morale dhe materiale, qė rrjedhin nga ēdo krijimtari shkencore, letrare dhe artistike, autor i tė cilave ėshtė ai vetė.

Neni 28.
Gjithkush ka tė drejtė pėr njė rend shoqėror dhe ndėrkombėtar nė tė cilin mund tė realizohen plotėsisht tė drejtat dhe liritė e shpallura nė kėtė Deklaratė.

Neni 29.
Gjithkush ka detyrime vetėm ndaj asaj bashkėsie nė tė cilėn ėshtė i mundur zhvillimi i lirė dhe i plotė i personalitetit tė tij.
Nė ushtrimin e tė drejtave dhe lirive tė veta, gjithkush do t'u nėnshtrohet vetėm atyre kufizimeve tė cilat janė parashikuar me ligj, ekskluzivisht me qėllim qė tė sigurohet njohja dhe respektimi i nevojshėm i tė drejtave dhe lirive tė tė tjerėve e qė tė plotėsohen kėrkesat e drejta tė moralit, rendit publik dhe mirėqenies sė pėrgjithshme nė shoqėrinė demokratike.
Kėto tė drejta dhe liri nuk mund tė zbatohen nė asnjė rast kundėr qėllimeve dhe parimeve tė Kombeve tė Bashkuara.

Neni 30.
Asgjė nė kėtė Deklaratė nuk mund tė interpretohet si e drejtė e njė shteti, grupi apo personi pėr tė kryer ēfarėdo veprimtarie ose pėr tė bėrė njė akt drejtuar kundėr ēdo tė drejte ose lirie tė shpallur nė kėtė Deklaratė.

http://www.lexilogos.com/declaration/albanais.htm
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-08, 10:03   #5
jonuzi
jonuzi
 
Anėtarėsuar: 27-01-06
Vendndodhja: Gjithandej
Postime: 347
jonuzi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Tė Drejtat e Njeriut*****

Deklaratė zyrtare e Organizates Jo - Qeveritare "Paqja"

Vetės duhesh t’i thuash:
puno, mėso, respekto…..krijo, merr……. Jeto i nderuar nga tė tjerėt dhe ty t’i nderosh ata.

Tė gjithė lindim tė barabartė, pa asnjė dallim qoftė etnik, religjioz, racor apo territorial…………Ne meritojmė tė jetojmė ashtu siē na lind natyra ……. Tė gjithė duhet pėrfundimisht tė kuptojnė se ēdo njeri nė kėtė botė ka tė drejtė tė jetoj, tė punoj, tė lėvizė lirshėm, tė bashkohet me ēfarėdo grupimi, tė besoj nė cilėn do fe, tė krijoj familje dhe tė kėrkoj fatin e vet……
Ne meritojmė tė jetojmė nė paqe, tė lumtur dhe nė bashkėjetesė me tė gjithė njerėzit qė jetojnė kėtu ……….. Koha e konflikteve, koha e tmerrit dhe vuajtjeve duhet tė pėrmbyllet ……….. Njerėzit mė nė fund duhet tė kuptojnė se paragjykimet, dhuna dhe errėsira e sė kaluarės duhet tė i takojnė sė kaluarės.
Ne jemi tė rinj si tė gjithė tė rinjtė e botės ……… ne meritojmė mė shumė respekt, ne duam tė edukohemi, ne duam mė shumė ndihmė qė nė tė ardhmen tė kontribuojmė nė krijimin e njė shoqėrie tė lirė dhe demokratike, nė krijimin e njė vendi ku tė gjithė do tė jenė tė lumtur…. Ftojmė institucionet qė tė tregojnė kujdes tė shtuar pėr tė gjithė tė rinjtė e Kosovės, ata meritojnė mė shumė ndihmohen sot, nė mėnyrė qė nesėr tė jenė tė aftė pėr tė qenė pjesė e proceseve pozitive ……..
Ftojmė tė gjithė tė rinjtė qė tė bėhen lider tė vetvetes, tė punojnė fuqishėm nė afirmimin e kėrkesave tė tyre, ftojmė tė rinjtė qė problemet e tyre ti zgjedhin me metoda tė ligjshme dhe nė mėnyrė institucionale, ftojmė tė rinjtė qė t’iu bashkėngjiten organizatave dhe nismave rinore pėr tė kontribuar nė krijimin e kushteve sa mė tė volitshme pėr tė gjithė tė rinjtė e Kosovės
Numri i tė rinjve qė jetojnė nė kushte tė vėshtira sociale ėshtė shumė i madh, apelojmė tek tė gjitha institucionet qė pėrkujdesėn pėr kėta tė rinjtė … ėshtė absolutisht absurde qė nė shek. 21 njė nxėnės mos tė shkoj nė shkollė shkaku i mungesės sė librave dhe veshmbathjes.
Numri i dukurive negative qė janė shfaqur dhe po shfaqen dita ditės te tė rinjtė e Kosovės ėshtė vazhdimisht nė rritje, kėrkojmė nga institucionet, organizatat e ndryshme dhe tė gjithė qytetarėt qė t’iu qasen mė me vendosmėri dhe maturi pėr parandalimin e tyre..
KUJDES!!!!!!
Shumė tė rinj vazhdimisht po devijon nė rrugė tė dyshimta – institucione dhe qytetar punoni mė shumė qė kjo mos tė shndėrrohet nė epidemi pėr Kosovėn
Papunėsia e madhe – institucione dhe shoqėria kosovare mendoni pėr tė rinjtė, ata mė shumė se punėn nuk duan asgjė tjetėr.
Jo shumė politikė me tė rinjtė – ata nuk meritojnė tė jenė pjesė e lojėrave politike .. Ne duam tė jetojmė jetėn tonė
Ėshtė koha e ndryshimeve pozitive, ėshtė koha pėr tė punuar, ėshtė koha pėr tu dėshmuar se ne dimė dhe mundemi tė bėjmė gjėra tė mėdha, ėshtė koha tė shtrijmė dorėn e mirėkuptimit dhe bashkėpunimit njėri tjetrit, ėshtė koha qė tė rinjtė tė jenė mė dinamik nė caktimin e fatit tė tyre … tė bashkuar jemi mė tė fortė……Rinia kosovare duhet tė jetė nė aksion pėr tė kontribuar nė krijimin e njė tė ardhme mė tė mirė. Mendoni gjithmonė nė mirėsi dhe ēdo gjė do tė jetė mė mirė se qė mund tė jetė........__________________
Bahet mire pas 50 viteve!!!!!!!!
jonuzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.