Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-12-09, 13:10   #16
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Demokracia dhe roli i saj

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ibrahimfeimi
[FONT='Calibri','sans-serif'][FONT='Calibri','sans-serif'][FONT='Calibri','sans-serif']
Teoria bashkėkohore politike, duke zbėrthyer nocionin e demokracisė pėrcakton kėto elemente themelore tė saj: 1.sovraniteti popullor;
4.zgjedhjet e lira,
2.qeverisja e tė drejtės/shteti ligjor;
3.ndarja dhe kufizimi i pushtetit shtetėror;
tė drejtpėrdrejta dhe pluraliste;
5.sigurimi dhe garantimi i tė drejtave tė qytetarėve; 6.pluralizmi politik dhe ekonomik;
7.pėrgjegjėsia politike; 8.procedura demokrartike e marrjes sė vendimeve;
9.kultura dhe toleranca politike. Ų

Disa tipe (lloje) tė demokracisė: [/font]
[FONT='Calibri','sans-serif']Nė bazė tė kriterit historik janė tė njohura katėr tipe kryesore tė sistemeve demokratike:
1.demokracia e poliseve greke;
2.demokracia liberale borgjeze;
3.demokracia socialiste e bazuar nė diktaturėn e ploretariatit
4.demokracia bashkėkohore e bazuar nė konceptin e shtetit modern juridik.[/font]

[FONT='Calibri','sans-serif'][FONT='Calibri','sans-serif'][/font]
Materia (cilesite) dhe tipologjia perkitazi me nocionin ne fjale eshte kontradiktor dhe paradoksal ... Pergjat periudhave te ndryshme histroike ky nocion (demokaracia) ka perfaqesuar nje imazh te vetem.... E jo NJE AMBIGUITET (dy-kuptimesi) si "nocion" , per te njejten "kohe" dhe " periudhe historike" !!


Tani s'dua te mirem me HISTEOGRAFI e as me ORIGJINEN ... Pasi qe cdo gje qe ka t'beje me jeten dhe proceset karakterizohet me "DINAMIKEN"

JETA ESHTE DINAMIKE
PROCESET, FENOMENET SHOQERORE JANE DINAMIKE (evolutive).

S'MUND TE KET DY FYTYRA/IMAZHE TE DEMOKRACISE

ESHTE VETEM NJEEE ... NDERSA TE TJERAT JANE FORMA PERVERZIONI, IMITIMIT, APO KORRUPTUARA, SHPERFTYRUARA TE SAJ !

S'MUND TE KET NJE DEMOKRACI TE DYTE (ne kontekstin kulturor bashkekohor) ... pos LIBERAL-DEMOKRACISE .... Prej 1, 3, 4 jane te huqura..

S'JANE SISTEMET JURIDIKE QE VENDOSIN (percaktojne) SISTEMET POLTIKE (perkundrazi)

JANE SISTEMET POLTIKE QE PERCAKTOJNE (PROMOVOJNE,INSTALOJNE , VENDOSIN idealet, vlerat dhe kuturene qe perfacesojne) SISTEMIN JURIDIK , RENDIN JURIDIK .... ME NJE FJALE RENDIN - SHOQERORE -EKONOMIK TE NJE POPULLI/KOMBI

SISTEMI POLITIK - GARANTOHET ME SISTEMIN JURIDIK


__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 14-12-09 nė 13:13
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.