Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-10-08, 22:00   #1
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Kosova dhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė mbi pavarėsinė

Kosova me 17 shkurt 2008 shpallet shtet pavarur dhe sovran , ndėrsa Sėrbia nga gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė ka kėrkuar mendim konsultativ mbi ligjshmėrinė e vendimit tė shpallur nga Kuvendi i Kosovės. Nė kėtė temė kėrkohen argumente juridike, historike dhe politike mbi pavarėsimin e kosovės si proces i ligjshėm.


Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 25-10-08, 22:15   #2
Veterani
*************************
 
Anėtarėsuar: 25-04-08
Postime: 147
Veterani i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kosova dhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė mbi pavarėsinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Berkan
Kosova me 17 shkurt 2008 shpallet shtet pavarur dhe sovran , ndėrsa Sėrbia nga gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė ka kėrkuar mendim konsultativ mbi ligjshmėrinė e vendimit tė shpallur nga Kuvendi i Kosovės. Nė kėtė temė kėrkohen argumente juridike, historike dhe politike mbi pavarėsimin e kosovės si proces i ligjshėm.
A q'mi keni "emrat-nofkat" ju disa kėtu.
Berkana ,erkana, mirkana......
Ik ore shko atje, te tema ku veq moti ėshtė hapur e thuaj diēka, Nėse ke pėr tė thėnė diēka ?!

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=25737
Veterani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-08, 22:34   #3
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kosova dhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė mbi pavarėsinė

Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės me 17 shkurt 2008, Sėrbia me tė gjitha mjetet e saja ka provuar ta parandalojė kėtė vendim politik tė popullit tė Kosovės. si pėrpjekje e fundit diplomatike e saj ka mbetur edhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė me seli nė hagė. Ajo nė sesionin e 63 tė OKB-sė ka dėrguar kėrkesė, qė asambleja e pėrgjithshme e kėsaj organizate tė merr vendim mbi dėrgimin e kėsaj ēėshtjeje nė gjykatėn ndėrkombėtare tė drejtėsisė. sido qė tė jetė, ky vendim pėr Kosovėn ėshtė vendim konsultativ, dhe nė terren sa i pėrket ēėshtjes sė statusit nuk mund tė ketė efekt juridik anulimin e vendimit tė popullit tė Kosovės. mirėpo, tani si do tė veprojė gjykata, apo mė mirė tė themi se si duhet tė vepronte kjo gjykatė nė rastin konkret? Sė pari gjykata pas shqyrtimit tė kėrkesės sė Sėrbisė, vehtėn do duhej ta shpallte jokompetente pėr ēėshtjen e tille, sepse sė pari, pavarėsimi i popujve ėshtė e rregulluar me njėrin nga parimet mė fundamentale tė sė drejtės ndėrkombėtare publike, me parimin e vetėvendosjes sė popujve, e askush edhe popullit tė Kosovės nuk mund tia ndalojė kėtė parim fundamental. sė dyti, ēėshtja e krijimit tė shteteve, ėshtė ēėshtje fakti e jo ēėshtje juridike, sepse pėr krijimin e shtetit duhet tė pėrmbushen faktet, ndėrsa pjesa juridike zhvillohet krahas shtetin e jo para shtetit, sepse pėr krijimin e shteteve pėrmbushen elementet e caktuara, tė cilat Kosova i ka pėrmbushur me sukses, pėrfshirė edhe elementin e pushtetit.
Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-10-08, 22:42   #4
Berkan
 
Anėtarėsuar: 03-05-07
Vendndodhja: Rahovec, Kosove
Postime: 71
Berkan i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Kosova dhe gjykata ndėrkombėtare e drejtėsisė mbi pavarėsinė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Veterani
A q'mi keni "emrat-nofkat" ju disa kėtu.
Berkana ,erkana, mirkana......
Ik ore shko atje, te tema ku veq moti ėshtė hapur e thuaj diēka, Nėse ke pėr tė thėnė diēka ?!

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=25737
ju i nderuar, nuk keni tė drejtė tė ma fyeni emrin dhje tė talleni me emrin tim e sa pėr temėn lexoje mirė kėtu shkruhen vetėm argumentet pėr ēėshtjen konkrete nė fjalė. lexo mirė e mė pas pėrgjigju


Berkan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:15.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.