Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-05-09, 21:54   #1
jonuzi
jonuzi
 
Anėtarėsuar: 27-01-06
Vendndodhja: Gjithandej
Postime: 347
jonuzi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Profesioni – Mjeshtria Dhe Kriminaliteti

PROFESIONI – MJESHTRIA DHE KRIMINALITETI
Njė nga faktorėt e jashtėm qė ndikojn nė paraqitjen e kriminalitetit sipas hulumtimeve ėshtė edhe profesioni – mjeshtria.
Marrė nė pėrgjithėsi mund tė thuhet se pėr dallim nga rastet tjera kur kriminaliteti shfaqej si pasojė e varfėris, e kushteve tė papėrshtatėshme tė banimit, shkollimit, papunėsis, migrimeve e tė ngjashme, kriminaliteti sipas profesionit ka tė bėjė me aftėsin e disa personave qė duke shfrytėzuar vendin e punes, njohurit profesionale, pėrvojėn etj., tė bėjė falcifikime, mashtrime, punė tė ndryshme antiligjore, pra tė kryejn akte kriminale.
Duke u bazuar ne vendimet e gjykatave dhe nė jetėn e pėrditėshme shihet qarte se personat qė punojnnė profesione tė caktuara kan prirje dhe mundesi mė tė madhe qė tė kryejn vrepime kriminale, siq janė kontabilistėt, llogarillėnėsit, mjekėt, furnizuesit etj. Pra kėta persona pėrher duke mashtruar, falcifikuar, gėnjyer, duke asgjėsuar dokumente kanė pėr qėllim tė pėrvetėsimit tė tė hollave dhe tė mirave materiale. Ato duke qenė se njohin mirė ambientin dhe rregullat nė tė cilat punojn e kan mė tė lehtė tė vijn gjerė tek pėrvetėsimi dhe kryerja e akteve kriminale.
Nė botėn bashkohore mjeksia ka marr trendet mė tė larta tė zhvillimit dhe pėrsosjes sė saj, mirėpo karshi kėtij pėrparimi janė lajmruar edhe vepra tė reja antiligjore qė shikuar nė kėndėveshtrimin e kryerjes vetėm personat prefesionist – mjekėt mund t’i kryejn, kėshtu me qėllim tė transplatimi tė organeve tė njeriut sot nė botė janė ngritur me dhjetra rrjete mafish qė qėllim kanė trafikimin dhe shitjen e pjeseve tė njeriut nė mėnyrė antiligjore, shikuar nė kėtė kontekst vetėm mjeku profesionist mund te heqė nje organ vital tė njeriut me qėllim qė ai tė shitet, trafikanti ėshtė e vėrtet se kindnapon, shet njeriun me kėtė qėllim, mirėpo njė njeri i thjesht nuk mund tė transplantoj organe. Gjithashtu ėshtė i njohur rasti i Anglisė kur njė mjek me anė tė barėrave dhe injeksioneve te ndryshme kishte vrar nė mėnyrė maratonike qindra pacient tė tij. Gjithashtu bartės tė dhjetra aborteve tė paligjėshme sot janė vetėm mjekėt profesionist, ku dihet mirrėfilli se pėr nje abort tė ligjshėm ėshtė i nevojshėm pėlqimi i tė dy bashkėshortėve dhe koha e caktuar mbrenda sė cilės aborti duhet tė kryhet.
Njė dukuri tjetėr qė ka zgjuar interesimin e njeriut sot padyshim ėshtė kompjuteri dhe interneti, duke marr tė gjitha pėrparsit qė ka pruar kompjuteri dhe inerneti, me kohė janė lajmruar dukuri devijante tė denushme sipas kodeve penale tė tė gjitha vendeve tė botės. Nė tė shumten e rasteve konstatohet se kryers tė veprave penale siq janė transakcionet e ndryshme financiare, kryhen nga njerėz tė cilėt janė tė profesionalizuar nė lėmin e kompjuterikės, pra ata persona qė kan studiuat dhe punuar pėr kohė tė gjatė me kompjuter.
Nė botėn e artėve, kur bėhet fjalė pėr vjedhje dhe krime tjera , actor tė kėtyre veprime janė personat e shkolluar dhe trajnuar mirė nga kjo lėmi. Vetėm artisti i mirėfillėt ėshtė i afėt tė kuptoj vlerėn e njė picture e cila gjendet nė njė galeri tė arteve ku janė tė ekspozuar mbi 200 piktura.
Ne sot flasim pėr korrupsionin si njė nga dukurit mė tė rėnda qė munndon shoqėrit demokratike, tė cilėn dukuri duhet ta luftoj ēdo njeri i ndershėm dhe institucionet nė pėrgjithėsi. Mirėpo praktika tregon se njerzit mė tė korruptuar janė vetė ato njerzit qė udhėheqin pushtetin nė bazė tė votės sė lirė tė qytetarve. Tė qenurit minister, shef i prokurimit, kryetar dhe nė poste tjera udhėheqėse iu jep mundėsi qė personave tė pamoralshėm, nė mėnyrė antiligjore duke manipuluar me shifra, dokumente, duke shfrytėzuar poziten dhe autoritetin tė pėrvetėsojė holla apo tė mirave materiale.
Mirėpo gjithėmon kur tė flasim pėr disa lloje tė profesioneve – mjeshtrive si favorizues tė paraqitjessė kriminalitetit duhet tė kemi parasyshė se jot ė gjithė njerzit e kėtyre profesioneve kanė prirje kriminale, profesioni vetem se ėshtė njė pėrparsi e atyre njerzėve tė pamoralshėm e me prirje kriminale qė tė kryejn verprime antiligjore sa me lehte. Kemi nje, dy, tre mjek, kontabilist,artist, politikan qė janė kriminel, mirėpo kjo nuk mund t’iu jep epitetin tė gjithė tjerėve si kriminel…………., ēdo njeri duhet te shikohet nė kontekstin e personalitetit dhe integritetit tė tij personal, ka kryer krime ėshtė kriminel . ……….


__________________
Bahet mire pas 50 viteve!!!!!!!!
jonuzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.