Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-01-10, 17:03   #1
AlbertX
 
Anėtarėsuar: 13-01-10
Postime: 1
AlbertX i vlerėsuar jo keq
Gabim Ndihme

Per Juristėt?
Me nevojiten pergjigjjet nga kėto pytje,nqs mund ti di ndokush?1.Dallimi mes Gjykatės Evropiane dhe asaj Ndėamerikane ne shqyrtimin e ankesave dhe parashtresave individuale?

2.Dallimi mes Deklaratės Univerzale pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Konevntės per ndalimin dhe dėnimin e krimit te aparteidit ne mbrojtjen ndėrkombėtare?

3."Parimi kombėtar" te vetėvendsosja? (Cka kuptojme me Parimin kombėtar)?

Ju Faleminderit!

Neese kish pas mundesi mem ndihmu dikush!


AlbertX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-01-10, 17:28   #2
Zanzi/M
mire ....
 
Avatari i Zanzi/M
 
Anėtarėsuar: 12-01-10
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 1,776
Zanzi/M e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ndihme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbertX
Per Juristėt?
Me nevojiten pergjigjjet nga kėto pytje,nqs mund ti di ndokush?1.Dallimi mes Gjykatės Evropiane dhe asaj Ndėamerikane ne shqyrtimin e ankesave dhe parashtresave individuale?

2.Dallimi mes Deklaratės Univerzale pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Konevntės per ndalimin dhe dėnimin e krimit te aparteidit ne mbrojtjen ndėrkombėtare?

3."Parimi kombėtar" te vetėvendsosja? (Cka kuptojme me Parimin kombėtar)?

Ju Faleminderit!

Neese kish pas mundesi mem ndihmu dikush!
Pergjigjen me te mire kishe me e marr nese ju kishe hy librave. Mund te shfletosh ne librat e Zejnullah Grudes dhe disa te tjerve dhe do merresh pergjigje te sakta per keto pyetje.

Po nja dallim ne mes ketyreve gjykatave e kemi sa i perket ligjeve dhe ka dallime shume te medha. Gjykata europiane baze ne zbatimin e ligjit dhe drejtesise ka te drejten e shkruar. Nje vendim gjygjsor sipas te drejtes europiane mund te merret vetem duke u bazuar ne ligje te shkruara, ne kete rast duhet perjashtuar Angline.

Ndersa e drejta Amerikane, bazohet ne te shkruaren dhe praktinen gjygjsore dhe te drejten zakonore, nje vendim gjygjsor i sotem mund te bazohet ne nje vendim gjygjsor qe ka ndodhur dekada me heret , kjo eshte praktika gjygjsore.

Mirepo merri librat me mire
Zanzi/M Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-10, 19:25   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndihme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zanzi/M
Pergjigjen me te mire kishe me e marr nese ju kishe hy librave. Mund te shfletosh ne librat e Zejnullah Grudes dhe disa te tjerve dhe do merresh pergjigje te sakta per keto pyetje.

"Asnje dore tjeter s'te ledhaton si dora e nenes" - thote nje shprehje.
Padyshim qe libri eshte "nena" e cdo nxenesi dhe cdo studenti, andaj, kerkund nuk gjen pergjigjen me te bukur sesa ne liber...
Sot me zhvillim te teknologjise humbet interesi per mesim dhe shfletim te librit, sepse nxenesit (studentet)gjejn pergjigjet e gatshme neper forume, por kjo eshte ne dem tonin si popull,sepse neser ky nxenes pa care fare koken do te dale nje mesues, prof. bile dhe magjister.Nuk them qe mos kerkohet ndihme ne forume per dicka qe eshte vertete e veshtire e nuk e gjen dot ne liber, por jam kunder atyre, qe ne net kerkojne mesime koplete apo teme seminari, detyre qe duhej t'a kryej vete studenti dhe jo me ndihmen e te tjereve.Padyshim qe zhvillimi i arsimit dhe zgjimi i ambicjeve per te mesuar nuk eshte vetem obligim i prindit, por dhe obligim i mesuesit...Me lind pyetja: Si mund nje mesues te nxise nje nxenes te kape liber, perderisa ai vete gjate tere studimeve te veta s'ka kapur liber me dore?!
S'dua te ofendoj askend, por me aq sa kam vrejt tek ne, jetojme vertet nje krize arsimore dhe kete e vrej si nje problem mjaft te madh ku dhe gllupi me i madh i qytetit ka dale profesore....!!!!!

Me kujtohet urimi i Jadores qe me beri me rastin e diplomimit tim: "...tani me nje pergjegjesi me te madhe". Pa dyshim se njeriu sa me i afte qe eshte dhe sa ma i ngritur intelektualisht qe eshte edhe pergjegjesia e tij eshte me e madhe.
Per te qene studimi dhe niveli i mesimit ne nivel me te larte, duhet qe mesimdhenesi te tregoje disa tipare:
-Kulture te gjere:Pasiqe detyra kryesore e mesuesit eshte perhapja e njohjes dhe diturise ne mesin e nxenesve, andaj kultura e gjere te ai eshte sikur malli te tregtari....
-Te jete shembelltyre:Nxenesit nuk binden me ato dije qe i prezenton mesuesi, nese ai keto dije nuk u'a meson dhe ne praktike, andaj mesuesi nese nuk perputh jeten e vet me dijen dhe njohurite qe u'a perhap nxenesve nuk mund te jete i sukseshem.Ai duhet te jete shembull ne te gjitha sjelljet, ne te gjitha levizjet me nxenesit,sepse nje mesues eshte edhe pedagog....
Pra, nje mesues per te qene i suksesshem duhet te jete i gjalle, te kete elan, te jete oratore i mire me shprehje te bukura, biseda te rrjedheshme, te kete diapazon te gjere..etj...etj...e atehere thuani vetes i ngritur intelektualisht dhe jo atehere kur t'a merrni nje diplome me te holla apo vetem pse keni babin fens te partise qe fitoj ne zgjedhjet e fundit....
Ja pra, e gjithe kjo shpien ne mjerim te popullit tone...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga ~AnnA~ : 14-01-10 nė 19:28
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-01-10, 20:46   #4
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndihme

Keto pergjigje i ke ne libren e Integrimeve Evropiane. Nese nuk e ke, mund te shfletosh ne internet ne gjuhen angleze....me fal se spo me premton koha te ndihmoj me shume. :(

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga AlbertX
Per Juristėt?
Me nevojiten pergjigjjet nga kėto pytje,nqs mund ti di ndokush?1.Dallimi mes Gjykatės Evropiane dhe asaj Ndėamerikane ne shqyrtimin e ankesave dhe parashtresave individuale?

2.Dallimi mes Deklaratės Univerzale pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Konevntės per ndalimin dhe dėnimin e krimit te aparteidit ne mbrojtjen ndėrkombėtare?

3."Parimi kombėtar" te vetėvendsosja? (Cka kuptojme me Parimin kombėtar)?

Ju Faleminderit!

Neese kish pas mundesi mem ndihmu dikush!
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-01-10, 17:26   #5
AlbeertX
 
Anėtarėsuar: 15-01-10
Postime: 1
AlbeertX i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Ndihme

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~
"Asnje dore tjeter s'te ledhaton si dora e nenes" - thote nje shprehje.
Padyshim qe libri eshte "nena" e cdo nxenesi dhe cdo studenti, andaj, kerkund nuk gjen pergjigjen me te bukur sesa ne liber...
Sot me zhvillim te teknologjise humbet interesi per mesim dhe shfletim te librit, sepse nxenesit (studentet)gjejn pergjigjet e gatshme neper forume, por kjo eshte ne dem tonin si popull,sepse neser ky nxenes pa care fare koken do te dale nje mesues, prof. bile dhe magjister.Nuk them qe mos kerkohet ndihme ne forume per dicka qe eshte vertete e veshtire e nuk e gjen dot ne liber, por jam kunder atyre, qe ne net kerkojne mesime koplete apo teme seminari, detyre qe duhej t'a kryej vete studenti dhe jo me ndihmen e te tjereve.Padyshim qe zhvillimi i arsimit dhe zgjimi i ambicjeve per te mesuar nuk eshte vetem obligim i prindit, por dhe obligim i mesuesit...Me lind pyetja: Si mund nje mesues te nxise nje nxenes te kape liber, perderisa ai vete gjate tere studimeve te veta s'ka kapur liber me dore?!
S'dua te ofendoj askend, por me aq sa kam vrejt tek ne, jetojme vertet nje krize arsimore dhe kete e vrej si nje problem mjaft te madh ku dhe gllupi me i madh i qytetit ka dale profesore....!!!!!

Me kujtohet urimi i Jadores qe me beri me rastin e diplomimit tim: "...tani me nje pergjegjesi me te madhe". Pa dyshim se njeriu sa me i afte qe eshte dhe sa ma i ngritur intelektualisht qe eshte edhe pergjegjesia e tij eshte me e madhe.
Per te qene studimi dhe niveli i mesimit ne nivel me te larte, duhet qe mesimdhenesi te tregoje disa tipare:
-Kulture te gjere:Pasiqe detyra kryesore e mesuesit eshte perhapja e njohjes dhe diturise ne mesin e nxenesve, andaj kultura e gjere te ai eshte sikur malli te tregtari....
-Te jete shembelltyre:Nxenesit nuk binden me ato dije qe i prezenton mesuesi, nese ai keto dije nuk u'a meson dhe ne praktike, andaj mesuesi nese nuk perputh jeten e vet me dijen dhe njohurite qe u'a perhap nxenesve nuk mund te jete i sukseshem.Ai duhet te jete shembull ne te gjitha sjelljet, ne te gjitha levizjet me nxenesit,sepse nje mesues eshte edhe pedagog....
Pra, nje mesues per te qene i suksesshem duhet te jete i gjalle, te kete elan, te jete oratore i mire me shprehje te bukura, biseda te rrjedheshme, te kete diapazon te gjere..etj...etj...e atehere thuani vetes i ngritur intelektualisht dhe jo atehere kur t'a merrni nje diplome me te holla apo vetem pse keni babin fens te partise qe fitoj ne zgjedhjet e fundit....
Ja pra, e gjithe kjo shpien ne mjerim te popullit tone...

Woww Ana sa e mencur qe me je,vertet m'ke habiit!,Si se paskam ditur kete qe thua tii!
Shiko...Po sikur t'kisha mundesi ti gjeja pergjigjjet e ktyre pytjeve un skisha me ca koken ketu hiq,se ndoshta dikush mund te me tregon edhe jo drejt,duke mos pasur njohuri te mjaftueshme,jo per tjeter qellim....Une kam lexuar ne ato libra qe une posedoj,dhe meqe skam mundur te gjej asgje qe me duhet,kam kerkuar ndihme ketu!

Ti nese ke mundesi ti ndihmosh dikujt ben mire,po mos u shpreh ne kete mnyre filozofike sic ke bere ti se s'eshte krejt ashtu si thua ti,njerzit sikur ju jane mesuar te shohin vetem zi,tjeter ngjyre nuk shofin ata prandaj jane te ketij mendimi si ti e ke pershkruar gjendjen!


AlbeertX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.