Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Jurisprudencė
Emri
Fjalėkalimi
Jurisprudencė Strukturat dhe konceptet ligjore qė pėrbėjnė tė drejtėn nė terėsi.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-11-10, 21:54   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ligji “pengon” politikanėt e dėnuar

Ligji “pengon” politikanėt e dėnuar


Selvije Bajrami | 12-11-2010 11:46 CET
Lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, mund tė jetė mė i pafat nga politikanėt tjerė kosovarė, qė janė dėnuar pėr vepra tė ndryshme penale dhe qė kanė vendosur tė kandidojnė nė zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare. Ai ėshtė i vetmi qė garon nė zgjedhjet e pėrgjithshme e qė ka aktvendim tė plotfuqishėm tė gjykatės, ndryshe nga politikanėt tjerė, Nexhat Daci e Rrustem Mustafa, qė nuk kanė dėnim tė plotfuqishėm. Ndėrsa edhe mė lehtė konsiderohet Ramush Haradinaj, i cili akoma ėshtė nė cilėsinė e tė akuzuarit.
Prandaj, nėse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk vepron nė mėnyrė tė jashtėzakonshme, por e respekton Ligjin, atėherė Kurtit ka mundėsi t’i pamundėsohet kandidimi pėr deputet.
Neni 29 i Ligjit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme ia ndalon Kurtit kandidimin, pėr faktin se ai ėshtė i dėnuar nga gjykata me njė vendim tė plotfuqishėm. “Cilido person, emri i tė cilit paraqitet nė listėn e votuesve ėshtė i aftė pėr certifikim si kandidat pėrveē: q...) nėse ai apo ajo ėshtė shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tre vjetėt e fundit”, saktėson ky ligj.
Albin Kurti, ndėrkaq, ka vendosur t’i prijė listės sė Lėvizjes “Vetėvendosje” pėr zgjedhjet e 12 dhjetorit, i bindur se nuk ka pengesa ligjore pėr njė gjė tė tillė. Ai ka bėrė me dije se do t’i prijė listės ngase beson se kjo ėshtė njė e drejtė e tij dhe pėrkitazi me kėtė nuk ka asgjė tė paqartė.
Albin Kurti ėshtė dėnuar mė 14 qershor tė kėtij viti me 9 muaj burgim, nga njė trup gjykatėsish i pėrbėrė nga gjyqtarė vendorė e ndėrkombėtarė. Ai ėshtė dėnuar pėr veprėn penale tė pjesėmarrjes nė grup qė ka penguar personat zyrtarė gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare. Duke deklaruar se nuk e njeh atė trup gjykues, Kurti nuk ka bėrė ankesė ndaj vendimit tė shkallės sė parė nė afat prej 15 ditėsh. Nė rast tė ankesės lėnda do tė shkonte nė shkallė tė dytė, por nė tė kundėrtėn konform ligjit, vendimi ka marrė formėn e prerė.
“Albin Kurti nuk ka apeluar ndaj vendimit dhe vendimi me tė cilin ėshtė dėnuar ai, tashmė ka formėn e prerė”, ka njoftuar zėdhėnėsi i EULEX-it, Blerim Krasniqi.Mst: Vetėvendosje do tė marrė masa
Me gjithė specifikat qė i ofron Ligji pėr zgjedhje, aktivisti i Vetėvendosjes, Glauk Konjufca, thotė se ka boshllėqe ligjore dhe se ka mundėsi pėr interpretime tė ndryshme pėr kėtė rast. Ai beson se lideri i tyre nuk do tė pengohet ngase, sipas tij, po tė pengohet atėherė nuk kemi tė bėjmė me interpretim ligjor, por me interpretim politik tė rastit.
“Nėse e ndalojnė qė tė marrė pjesė nė zgjedhje atėherė ne nuk do ta lejojmė qė kjo tė ndodhė. Ne do tė shfrytėzojmė tė gjitha mundėsitė qė kjo tė mos ndodhė ngase Kurti jo vetėm qė i duhet Lėvizjes nė kėtė kohė, por i duhet Kosovės”, ka pohuar Konjufca.
Ndryshe, nuk ėshtė vetėm Albin Kurti nė mesin e politikanėve qė ėshtė i dėnuar. Ka tė atillė qė janė nėn hetime, qė kanė edhe aktakuza, por qė janė edhe tė dėnuar me vendim gjykate nė tri vitet e fundit. Por, ndryshe nga Kurti qė nuk ka bėrė ankesė, tė tjerėt qė janė dėnuar nė shkallė tė parė janė ankuar, me ēka lėndėt ende nuk kanė marrė formėn e prerė nga Gjykata Supreme e Kosovės.
Rast i tillė ėshtė ai i ish-deputetit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Rrustem Mustafa i cili mėsohet se sėrish do tė jetė kandidat pėr zgjedhje. Mustafa ėshtė dėnuar mė 3 tetor tė vitit 2009 me katėr vite burgim. “Me t’u shpallur dėnimi vitin e kaluar, nė afat tė paraparė ne kemi bėrė ankesė dhe lėnda ende nuk ėshtė shqyrtuar nė Gjykatėn Supreme dhe derisa nuk ka vendim tė shkallės pėrfundimtare Mustafa nuk konsiderohet si i gjykuar”, ka thėnė mbrojtėsi i Mustafės, avokati Aziz Rexha.KQZ: Do tė respektojmė ligjin
Bazuar nė Ligjin mbi mbajtjen e zgjedhjeve ,tė ndaluar pėr kandidim e kanė ata persona qė kanė vendim tė plotfuqishėm nė tri vitet e fundit, por edhe ata qė janė duke vuajtur dėnimin e shqiptuar nga Tribunali i Hagės, apo ata qė janė tė akuzuar e kanė dėshtuar tė veprojnė nė pėrputhje me urdhrin pėr t’u paraqitur nė gjykatė.
Nė qendrėn e paraburgimit nė Tribunal gjendet Ramush Haradinaj, i cili do t’i prijė listės sė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Njohės tė ligjit vlerėsojnė se derisa pėr njė tė akuzuar nuk ka vendim pėrfundimtar dhe procedura ėshtė duke vazhduar, nuk ka pengesė ligjore pėr zgjedhjet e nivelit qendror.
Vendim pėrfundimtar nuk ka as pėr prijėsin e listės sė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, Nexhat Dacin. Ky i fundit ėshtė dėnuar tė mėrkurėn me njė vit e gjysmė me kusht pėr pėrfitimet e paligjshme qė ai i ka bėrė gjatė kohės sa ka qenė kryeparlamentar i Kosovės.
“Bazuar nė ligjet nė Kosovė, nuk ka tė drejtė konkurrimi vetėm ai person pėr tė cilin aktgjykimi ka marrė formėn e prerė nė tri vitet e fundit, do tė thotė pėr rastin nė tė cilin ėshtė vendosur edhe pėr ankesėn. Pėr personat qė rasti ėshtė nė procedurė, nuk ka ndonjė pengesė ligjore qė ai tė kandidojė”,
sqaron kryetari i Gjykatės Supreme tė Kosovės, Fejzullah Hasani.


E KQZ zotohet se do ta zbatojė ligjin.
“Ne do t’i marrim tė gjitha listat e partive pėr t’i shqyrtuar dhe mė pas do tė veprojmė konform dispozitave ligjore”, ka pohuar Miradije Mavriqi, drejtoreshė e Zyrės pėr regjistrimin e partive politike nė KQZ. Partitė politike e kanė tė obliguar qė listat me emra tė kandidatėve pėr deputetė t’i dėrgojnė nė KQZ deri tė enjten nė ora 24.00.
“Verifikimi zgjat shtatė ditė, pra mė 19 nėntor do tė bėhet certifikimi i kandidatėve tė partive, tė cilat do tė garojnė nė kėto zgjedhje”, ka thėnė Valdete Daka.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-11-10, 13:01   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ligji “pengon” politikanėt e dėnuar

Nga personat publike ne hapsiren Shqiptare, Kurti eshte i vetem qe flet si Shqiptar per Shqiptaret.....
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-11-10, 15:01   #3
Shpati
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 1,491
Shpati e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Ligji “pengon” politikanėt e dėnuar

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dilaver Shiko postimin
Ligji “pengon” politikanėt e dėnuar


Selvije Bajrami | 12-11-2010 11:46 CET
Lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje”, Albin Kurti, mund tė jetė mė i pafat nga politikanėt tjerė kosovarė, qė janė dėnuar pėr vepra tė ndryshme penale dhe qė kanė vendosur tė kandidojnė nė zgjedhjet e jashtėzakonshme parlamentare. Ai ėshtė i vetmi qė garon nė zgjedhjet e pėrgjithshme e qė ka aktvendim tė plotfuqishėm tė gjykatės, ndryshe nga politikanėt tjerė, Nexhat Daci e Rrustem Mustafa, qė nuk kanė dėnim tė plotfuqishėm. Ndėrsa edhe mė lehtė konsiderohet Ramush Haradinaj, i cili akoma ėshtė nė cilėsinė e tė akuzuarit.
Prandaj, nėse Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nuk vepron nė mėnyrė tė jashtėzakonshme, por e respekton Ligjin, atėherė Kurtit ka mundėsi t’i pamundėsohet kandidimi pėr deputet.
Neni 29 i Ligjit pėr zgjedhjet e pėrgjithshme ia ndalon Kurtit kandidimin, pėr faktin se ai ėshtė i dėnuar nga gjykata me njė vendim tė plotfuqishėm. “Cilido person, emri i tė cilit paraqitet nė listėn e votuesve ėshtė i aftė pėr certifikim si kandidat pėrveē: q...) nėse ai apo ajo ėshtė shpallur fajtor pėr vepėr penale me njė vendim pėrfundimtar tė gjykatės nė tre vjetėt e fundit”, saktėson ky ligj.
Albin Kurti, ndėrkaq, ka vendosur t’i prijė listės sė Lėvizjes “Vetėvendosje” pėr zgjedhjet e 12 dhjetorit, i bindur se nuk ka pengesa ligjore pėr njė gjė tė tillė. Ai ka bėrė me dije se do t’i prijė listės ngase beson se kjo ėshtė njė e drejtė e tij dhe pėrkitazi me kėtė nuk ka asgjė tė paqartė.
Albin Kurti ėshtė dėnuar mė 14 qershor tė kėtij viti me 9 muaj burgim, nga njė trup gjykatėsish i pėrbėrė nga gjyqtarė vendorė e ndėrkombėtarė. Ai ėshtė dėnuar pėr veprėn penale tė pjesėmarrjes nė grup qė ka penguar personat zyrtarė gjatė kryerjes sė detyrės zyrtare. Duke deklaruar se nuk e njeh atė trup gjykues, Kurti nuk ka bėrė ankesė ndaj vendimit tė shkallės sė parė nė afat prej 15 ditėsh. Nė rast tė ankesės lėnda do tė shkonte nė shkallė tė dytė, por nė tė kundėrtėn konform ligjit, vendimi ka marrė formėn e prerė.
“Albin Kurti nuk ka apeluar ndaj vendimit dhe vendimi me tė cilin ėshtė dėnuar ai, tashmė ka formėn e prerė”, ka njoftuar zėdhėnėsi i EULEX-it, Blerim Krasniqi.Mst: Vetėvendosje do tė marrė masa
Me gjithė specifikat qė i ofron Ligji pėr zgjedhje, aktivisti i Vetėvendosjes, Glauk Konjufca, thotė se ka boshllėqe ligjore dhe se ka mundėsi pėr interpretime tė ndryshme pėr kėtė rast. Ai beson se lideri i tyre nuk do tė pengohet ngase, sipas tij, po tė pengohet atėherė nuk kemi tė bėjmė me interpretim ligjor, por me interpretim politik tė rastit.
“Nėse e ndalojnė qė tė marrė pjesė nė zgjedhje atėherė ne nuk do ta lejojmė qė kjo tė ndodhė. Ne do tė shfrytėzojmė tė gjitha mundėsitė qė kjo tė mos ndodhė ngase Kurti jo vetėm qė i duhet Lėvizjes nė kėtė kohė, por i duhet Kosovės”, ka pohuar Konjufca.
Ndryshe, nuk ėshtė vetėm Albin Kurti nė mesin e politikanėve qė ėshtė i dėnuar. Ka tė atillė qė janė nėn hetime, qė kanė edhe aktakuza, por qė janė edhe tė dėnuar me vendim gjykate nė tri vitet e fundit. Por, ndryshe nga Kurti qė nuk ka bėrė ankesė, tė tjerėt qė janė dėnuar nė shkallė tė parė janė ankuar, me ēka lėndėt ende nuk kanė marrė formėn e prerė nga Gjykata Supreme e Kosovės.
Rast i tillė ėshtė ai i ish-deputetit tė Partisė Demokratike tė Kosovės, Rrustem Mustafa i cili mėsohet se sėrish do tė jetė kandidat pėr zgjedhje. Mustafa ėshtė dėnuar mė 3 tetor tė vitit 2009 me katėr vite burgim. “Me t’u shpallur dėnimi vitin e kaluar, nė afat tė paraparė ne kemi bėrė ankesė dhe lėnda ende nuk ėshtė shqyrtuar nė Gjykatėn Supreme dhe derisa nuk ka vendim tė shkallės pėrfundimtare Mustafa nuk konsiderohet si i gjykuar”, ka thėnė mbrojtėsi i Mustafės, avokati Aziz Rexha.KQZ: Do tė respektojmė ligjin
Bazuar nė Ligjin mbi mbajtjen e zgjedhjeve ,tė ndaluar pėr kandidim e kanė ata persona qė kanė vendim tė plotfuqishėm nė tri vitet e fundit, por edhe ata qė janė duke vuajtur dėnimin e shqiptuar nga Tribunali i Hagės, apo ata qė janė tė akuzuar e kanė dėshtuar tė veprojnė nė pėrputhje me urdhrin pėr t’u paraqitur nė gjykatė.
Nė qendrėn e paraburgimit nė Tribunal gjendet Ramush Haradinaj, i cili do t’i prijė listės sė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės. Njohės tė ligjit vlerėsojnė se derisa pėr njė tė akuzuar nuk ka vendim pėrfundimtar dhe procedura ėshtė duke vazhduar, nuk ka pengesė ligjore pėr zgjedhjet e nivelit qendror.
Vendim pėrfundimtar nuk ka as pėr prijėsin e listės sė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, Nexhat Dacin. Ky i fundit ėshtė dėnuar tė mėrkurėn me njė vit e gjysmė me kusht pėr pėrfitimet e paligjshme qė ai i ka bėrė gjatė kohės sa ka qenė kryeparlamentar i Kosovės.
“Bazuar nė ligjet nė Kosovė, nuk ka tė drejtė konkurrimi vetėm ai person pėr tė cilin aktgjykimi ka marrė formėn e prerė nė tri vitet e fundit, do tė thotė pėr rastin nė tė cilin ėshtė vendosur edhe pėr ankesėn. Pėr personat qė rasti ėshtė nė procedurė, nuk ka ndonjė pengesė ligjore qė ai tė kandidojė”,
sqaron kryetari i Gjykatės Supreme tė Kosovės, Fejzullah Hasani.


E KQZ zotohet se do ta zbatojė ligjin.
“Ne do t’i marrim tė gjitha listat e partive pėr t’i shqyrtuar dhe mė pas do tė veprojmė konform dispozitave ligjore”, ka pohuar Miradije Mavriqi, drejtoreshė e Zyrės pėr regjistrimin e partive politike nė KQZ. Partitė politike e kanė tė obliguar qė listat me emra tė kandidatėve pėr deputetė t’i dėrgojnė nė KQZ deri tė enjten nė ora 24.00.
“Verifikimi zgjat shtatė ditė, pra mė 19 nėntor do tė bėhet certifikimi i kandidatėve tė partive, tė cilat do tė garojnė nė kėto zgjedhje”, ka thėnė Valdete Daka.

Ky shkrim esht formuluar gabimisht qe nga rreshti i pare.
Kjo sesht e tera.
Selvija shkruan per diqka e per ate qka shkruan nuk ka njohuri te mjaftueshme.
Aktet Juridike te Gjykatave quhen Aktgjykim, Selvija i quan Aktvendim!
E me posht citon Kryetarin e Gjykates Supreme ku i njeti i Aktet e Gjykatave i quan Aktgjykim.


Shpati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:21.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.