Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-02-20, 05:08   #4096
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Po si qohet i buiri tradhtarit
ja puthe doren gospodarit
qe n tradite gjith ka tradhtue
si ka mshefe as qike as grue
e ka pru armikun n voter
e tiue lane me nane e moter
tue shemtue zi e ma zi
bashk me shkja ka pi raki
ka shkretue mbi atdhe
e sot mbret duket mbi dhe
autori xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-10-22, 01:38   #4097
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,508
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Mendimet tuaja mbi poetin Xhelal Ferizi- pseudonimin lirik?

Cenimet E e ndryshme t e nderit te shqiptarve e poshtrime -
kan be shum armiq e pushtues -
por ka pase edhe shum armiq te mbrendshem -
e njerz destruktiv tradhtar e antikombtar kopila debila qe i kan cenuar e interesat e shoqeris te atdheut te vendit --- Kan ndodhe shum dukuri negative------ e keqmenagjime - shemtime e demtime- esht demtuar edhe uniteti i atdheut nderi vlerat e perparimi-nga veorimet destruktive e nga ndasite e inatevve e ndasite klanore e partiake edhe nga anarkia e mosbrengosja per fatin e atdheut egoizmi profiterizmi i pa patriotizem hendeqet e mdha ndasi sabotuese- e regjionale- grupore primitivizmat bajate antikulturore dhe bajraqet e smura karieriste si dhe ata negative patriot falco ------ qe luftuan per veteranizem te rrejshem e lavdi profitere personale - dhe spiun e sabotator e mercenar kurva servile e mashkullore e rruspija tjera negative -- qe demtuan mjaft atdheun e imazhin e kombit harambaasha e vrases--------- e tjere grupe negative dhe te personave grabits a --------- e te uritur egoist e primitivizma injrorues e pa solidaritet e negativizma tjera - Te gjitha keto smundje duhet te sherohen me a rsim e edukate e kulture q ytetare te diturive ------- e drites ne mendje -- mesimeve shkolles dijes dhe drites s e vizioneve Negativitete primitive krimi korrupsioni dukirtte eshemtuara dembelia duhet te sherohen me edukata e formime njerzore e qytetare atdhetare-- sherim special nga keto smundje te rrezikshme sepse esht rrezik i madh nacional ---dhe demtim edhe i imazhit tone nacional dhe rrezik per atdheun dhe ka shum dukuri te shemtimit te pa edukim e primitiv e i sabotimit dhe vetshkatrrimit ------Ka edhe manjak e debila qe veprojn dhe te gjitha keto dukuri negative -qe nuk jan ne interes te civilizimit qytetrimit tone e perparimit dukuri negative qe po e shfrytzojne armiqt e kombit shqiptar-
mjaft ma me destruksione e vandalizma kriminale negative degjenerike -- dhe egoizem dhe anon mali e paranoja - puna duhet me qene kult i shqiptarve ---------- mjaft me rrenime primitive egoizma dhe primtivizem anti qytetrues -mendoj se duhet qe kombi te ket rruge tjeter progresiste --- te arritjeve neper mes drites s e arsimit e kultures -- formimit te qytetarit ne lartesi niveli edukate kulture evetedije duhet q ytetari shqiptar i formuar super intelegjent dhe strukturave te edukuara ne qytetrim - e ne qellime ideale madhore te zhvillimit te vendin ne nje komb te forte shgtetformues kulturor e zhvillimir indiśstrial prodhimit ebazes materiale rrogave te fuqishme siguris s eatdheut dhe te mos degjenroj gjendja e morali papunsia varfria dhe zbrazja e popullate s shqiptare per shkaqe varfrie -
te mos mbushet vendi injorance konflikte-
krime prosttituta me pa besi vrasje degjenerim varfri e lypsare
dhe te bie per toke krenaria e nje kombi te lashte duhen ndryshime progresive ka edhe femra q e po shiten per nje cope buke dhe krenaria e shqiptarve po cenohet
tradita nderi
-
kush ehst shqiptar i vertet le te mendoj per bashkimin
dhe progresin lobizem atdhetar e sherbim
ne qellim mire per sherbim te forcimit te atdheut
tone te dashur dhe shpetim kombtar -
mendime dhe formulime te autorit xhelal ferizi-neper kohra
autori xhelal ferizi esht sabotuar e boojkotuar
0 komente


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 21 (0 Anėtarėt dhe 21 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.